EKSTRA
MENÜ

Call To Victory

Call To Victory ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Call To Victory haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 93 Call To Victory haberi bulunmuştur.

Call To Victory Haberleri

Call To Victoryden buruk veda

Call To Victory'den buruk veda

Şampiyon sakatlanıp yarışı bırakınca Trıple Crown’ın son ayağını kazamadı, at sahipleri ve jokeyler için bu büyük hayal böylece 20 yıla çıktı. 6 atın koştuğu yarışta otoritelerin sonuncu at olarak gösterdiği Uğurbey, jokeyi Mehmet Kaya ile büyük bir sürprize imza atarak Ankara koşusunu kazandı ve sahibine 400 bin lira ikramiye getirdi.

24.10.2020Diğer
Call To Victory tarihi üçleme için pistte

Call To Victory tarihi üçleme için pistte

Türk at yarışçılığının en önemli üçlemesi olarak bilinen Erkek/Dişi Tay Deneme, Gazi Koşusu ve Ankara Koşusu’nu kapsayan ‘Triple Crown’ın son ayağı bugün Ankara’da koşulacak.

24.10.2020Diğer
Call To Victory tarih yazmaya hazır Hedefte Üçlü Taç var...

"Call To Victory" tarih yazmaya hazır! Hedefte "Üçlü Taç" var...

Gazi Koşusu şampiyonu olan ve son 11 yarıştır geçilmeyen "Call To Victory", cumartesi günü yeni bir unvan olan "Üçlü Taç" için piste çıkacak.

23.10.2020Diğer
Geçilmez at Call To Victory büyük ünvan ve ödülün peşinde

Geçilmez at Call To Victory büyük ünvan ve ödülün peşinde!

Gazi Koşusu'nda zafere imza atan geçilmez at Call To Victory, gözünü Triple Crown (Üçlü Taç) başarısına çevirdi.

18.10.2020Diğer
Atlar pistte, şapkalar tribünde yarıştı... Veliefendide şıklık yarışı

Atlar pistte, şapkalar tribünde yarıştı... Veliefendi'de şıklık yarışı

At yarışlarının zirvesi kabul edilen ve bu yıl 94’üncüsü düzenlenen Gazi Koşusu, koronavirüs nedeniyle seyircisiz yapıldı. Tribünde bulunan az sayıdaki at sahipleri ve aileleri, kıyafetleri ve şık şapkalarıyla İngilizlerin geleneksel Ascot yarışlarını andırdı.

1.09.2020Gündem
Gazi Koşusunda tarih yazan Ahmet Çelik: Çayımı içtim, atıma bindim, kazandım

Gazi Koşusu'nda tarih yazan Ahmet Çelik: 'Çayımı içtim, atıma bindim, kazandım'

Türk yarışçılığının en önemli klasiği olan ve 94 yıldır hiç ara verilmeden ulu önder Mustafa Kemal Atatürk adına koşulan Gazi Koşusunu üst üste 6 kez kazanarak büyük bir zafere imza atan jokey Ahmet Çelik, bu tarihi başarısının üzerinden 1,5 saat sonra ilk röportajını Hürriyet’e verdi.

1.09.2020Diğer
Gazi Koşusunda altın zafer

Gazi Koşusu'nda altın zafer!

15 atın katıldığı yarışta ilk sırayı elde eden Call To Victory, üst üste 11. yarışını da kazanmayı başardı. Gazi Koşusu’nda ikinciliği Lord of Game, üçüncülüğü Kingsman aldı.

31.08.2020Diğer
Ahmet Çelik kimdir, nereli Gazi Koşusu kazananı jokey Ahmet Çelik ile ilgili bilgiler

Ahmet Çelik kimdir, nereli? Gazi Koşusu kazananı jokey Ahmet Çelik ile ilgili bilgiler

Ahmet Çelik merak edilen isimler arasında yer alıyor. At yarışlarında 94. Gazi Koşusu'nu Ayşegül Kurtel'in sahibi olduğu, Ahmet Çelik'in jokeyliğini yaptığı "Call To Victory" adlı safkan kazandı.Peki Ahmet Çelik kimdir, nereli? İşte bilgiler...

30.08.2020Spor Arena
Son Dakika | Gazi Koşusunu Call To Victory kazandı

Son Dakika | Gazi Koşusu'nu Call To Victory kazandı!

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen 94'üncü Gazi Koşusu'nu Ahmet Çelik'in jokeyliğini yaptığı Call To Victory isimli safkan kazandı.

30.08.2020Diğer
Ya Call To Victory ya da büyük sürpriz

Ya Call To Victory ya da büyük sürpriz

Ayşegül Kurtel’in sahibi olduğu ve son 10 yarışında geçilmeyen Call To Victory, 1 milyon 750 bin liralık birincilik ödüllü Gazi Koşusu’nun en büyük favorisi. Bunun dışındaki her sonuç büyük sürpriz olacak.

30.08.2020Diğer
Şampiyon Jokey Gökhan Kocakaya, Hürriyete konuştu: Tarihin en iyi Gazi Koşusu

Şampiyon Jokey Gökhan Kocakaya, Hürriyet'e konuştu: Tarihin en iyi Gazi Koşusu

2019 VE 2020’nin en başarılı jokeyi Gökhan Kocakaya, dev yarış öncesi Hürriyet'e konuştu: "Katılımcı sayısının az olması hem atlar hem jokeyler için büyük avantaj. Yarışın gidişatı, yol bulma, taktik uygulama ve koşu içinde rakibe göre inisiyatif alma adına az at büyük avantaj. Çekişmenin az olacağını savunanlara katılmıyorum; tarihin en iyi Gazi Koşusu olabilir."

29.08.2020Diğer
Spor Arena ‘Gazi Koşusu’na sayılı günler kala Veliefendi Hipodromu’nda

Spor Arena ‘Gazi Koşusu’na sayılı günler kala Veliefendi Hipodromu’nda!

Pandemi nedeniyle bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda düzenlenecek olan Gazi Koşu’nda heyecan artarken, Spor Arena ‘Gazi Koşusu'na sayılı günler kala Veliefendi Hipodromu’nda! Gazi Koşusu’nun 94. yılında efsane Jokey Süleyman Akdı, At Yarışı Yazarları Dernek Başkanı Reşat Köstem ve özel yarış antrenörü Mutlu Balyemez sorularımıza içtenlikle yanıt verdi.

28.08.2020Diğer
94. Gazi Koşusu için geri sayım Gazi Koşusu ne zaman Saat kaçta Hangi kanalda

94. Gazi Koşusu için geri sayım! Gazi Koşusu ne zaman? Saat kaçta? Hangi kanalda?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından bu yana düzenlenen Türk at yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu'nun 94'üncüsü için geri sayım sürüyor. Peki, 94. Gazi Koşusu ne zaman? 2020 Gazi Koşusu seyircili mi olacak? İşte cevaplar....

27.08.2020Diğer
Gazi Koşusu için geri sayım 3 milyon kazandıracak..

Gazi Koşusu için geri sayım! 3 milyon kazandıracak..

Gözler Türk at yarışçılığının derbisi olan Gazi Koşusu'na çevrildi... Şu an ülkemizde devam eden tek spor organizasyonu olan at yarışlarının derbisi olan Gazi Koşusu, pazar günü Veliefendi Hipodromu'nda yapılacak. 94. kez koşulacak dev yarış öncesi hazırlıklar tamamlandı, 3 yaşlı 15 İngiliz safkanı Gazi Koşusu kaydını yaptı. Pandemi süreci nedeniyle Gazi Koşusu, bu yıl ilk kez seyircisiz olarak yapılacak.

25.08.2020Diğer
Darphane gibi at: Call To Victory

Darphane gibi at: Call To Victory

İnanılmaz bir performans gösteren İngiliz safkanı, son 10 yarışı da birinci bitirirken, sahibi Ayşegül Kurtel’e 3.9 milyon TL kazandırdı. Şimdi herkes şu sorunun cevabını arıyor: “Gazi Koşusu’nda Call To Victory geçilir mi?”

12.08.2020Diğer
Gazi Koşusu öncesi Call To Victory rakiplere gözdağı verdi

Gazi Koşusu öncesi Call To Victory rakiplere gözdağı verdi

Veliefendi Hipodromu'nda pazar günü Gazi Koşusu öncesi son provalar yapıldı. Sait Akson Koşusu'nda Call To Victory; Kısrak Koşusu'nda ise Prior, jokeyleri Ahmet Çelik ile zafere ulaştı.

2.08.2020Diğer
Gazi Koşusu için son provalar Ankara ve İstanbul’da süper yarışlar...

Gazi Koşusu için son provalar! Ankara ve İstanbul’da süper yarışlar...

Türk At yarışçılığının derbisi olan Gazi Koşusu için geri sayıma geçildi. 30 Ağustos’taki dev yarış öncesi son provalar bu hafta sonunda yapılacak.

31.07.2020Diğer
Gazi Koşusu provası nefes kesti, Call To Victory 9da 9 yaptı

Gazi Koşusu provası nefes kesti, Call To Victory 9'da 9 yaptı

 Call To Victory ve Luna Lovegood'dan gövde gösterisi...

12.07.2020Diğer
82 gün sonra at yarışları tekrar merhaba diyor

82 gün sonra at yarışları tekrar 'merhaba' diyor!

Corona virüsü pandemisi nedeniyle ara verilen at yarışı heyecanı bugün İstanbul ve Elazığ at yarışları ile başlayacak.

10.06.2020Diğer
Partial recount in Iran, reformers want annulment

Partial recount in Iran, reformers want annulment

TEHRAN - Iran held a partial recount on Monday of its disputed election won by President Mahmoud Ahmadinejad, but one defeated reformist candidate said annulment of the poll was "the only way to regain the people's trust".

29.06.2009Gündem
FM urges Iranians to accept election

FM urges Iranians to accept election

ANKARA - Breaking a week’s silence on the deadly rift in Iran following the recent controversial events, Turkey has contradicted the Western position and advised Iranian people not to overshadow "the dynamic and well-attended" political elections.

22.06.2009Gündem
Opposition rallies in Tehran, mourns deaths

Opposition rallies in Tehran, mourns deaths

TEHRAN - Mir Hossein Mousavi’s supporters continue their rallies concerning the disputed election results for the fourth day in Tehran while they dress in black to mourn the deaths of seven protesters killed in clashes in line with the call of their reform-minded leader. Meanwhile, the chances that this opposition might bring about a radical transformation seem remote.

19.06.2009Gündem
Kobe, Jackson lead LA to victory

Kobe, Jackson lead LA to victory

ORLANDO, Florida - The Los Angeles Lakers win their 15th championship and first since 2002 with a 99-86 win over the Orlando Magic. Kobe Bryant, who scored 30 points in the last game of the finals series, earns his fourth NBA title, while Los Angeles coach Phil Jackson has a record 10th

15.06.2009Gündem
Incumbent Ahmadinejad wins Irans presidential vote, Mousavi cries foul

Incumbent Ahmadinejad wins Iran's presidential vote, Mousavi cries foul

ISTANBUL - Hardline President Mahmoud Ahmadinejad won re-election by a thumping margin, official figures showed on Saturday, but his moderate challenger rejected the tally as a "dangerous charade" that could lead to tyranny. (UPDATED)

13.06.2009Gündem
Bibi cornered by hawks, US

Bibi cornered by hawks, US

JERUSALEM - Stuck in a corner by his right-wing coalition and an American president bent on progress toward peace, Israeli Prime Minister Netanyahu is facing a moment of truth when he will have to decide between the two. The results from the Iranian presidential election will also draw the lines in his foreign policy, which is set to be unveiled in a major speech Sunday.

11.06.2009Gündem
Kobe pours in 40 points to down Nuggets

Kobe pours in 40 points to down Nuggets

LOS ANGELES - Kobe Bryant scored 40 points to lift the Los Angeles Lakers to a 105-103 victory over Denver on Tuesday in game one of the National Basketball Association Western Conference finals.

20.05.2009Gündem
Sri Lanka hails victory as images of Tamil Tiger leaders body broadcast

Sri Lanka hails victory as images of Tamil Tiger leader's body broadcast

COLOMBO - Sri Lanka's president proclaimed victory over the Tamil Tigers on Tuesday after decades of civil war, with state television showing what it said was the corpse of rebel leader Velupillai Prabhakaran.

19.05.2009Gündem
Eurovision’s song remains the same

Eurovision’s song remains the same

ISTANBUL - Though this year’s Eurovision Song Contest ended Saturday night, with a victory for Norway, debate over the voting patterns in the half-a-century-old cultural competition continues.

17.05.2009Gündem
The many eras of Eurovision

The many eras of Eurovision

ISTANBUL - Competing at the Eurovision Song Contest since 1975, Turkey has brought up the rear with an operetta, taken the stage with a song dedicated to petrol during an oil crisis and won by singing in English. This year the voting system has been changed and the Hürriyet Daily News & Economic Review takes a closer look at this continent-wide event through interviews with former jury members, Turkish Radio and Television Association, or TRT, officials and diehard fans

15.05.2009Gündem
King James holds court in Eastern Conference playoffs

King James holds court in Eastern Conference playoffs

ATLANTA, Georgia - National Basketball Association Most Valuable Player LeBron James scored 47 points to put Cleveland on the verge of their second sweep of the playoffs Saturday with a 97-82 victory over Atlanta.

10.05.2009Gündem
United stays humble after top-drawer victory

United stays humble after top-drawer victory

MANCHESTER - Manchester United’s magical second half performance sees the Red Devils brush aside Tottenham and regain the top spot in the league. United turn on the style after going two goals down and put in a vintage United performance with Cristiano Ronaldo and Wayne Rooney scoring a pair each

26.04.2009Gündem
Bulls stun Celtics in overtime, Cavaliers pip Pistons

Bulls stun Celtics in overtime, Cavaliers pip Pistons

BOSTON, Massachusetts - Derrick Rose scored 36 points, matching the best playoff debut in National Basketball Association history, to power Chicago to a 105-103 overtime upset of defending champion Boston.

19.04.2009Gündem
Thai protest leaders call halt after deaths

Thai protest leaders call halt after deaths

BANGKOK - Leaders of demonstrations that plunged the Thai capital into chaos yesterday called off their protests following rioting that left two dead and more than 120 injured across Bangkok. Police issued warrants for 14 protest leaders, including the former prime minister whose ouster is at the heart of three years of political turmoil.

14.04.2009Gündem
State of emergency declared in Thailand

State of emergency declared in Thailand

BANGKOK - Thai Prime Minister Abhisit Vejjajiva declared a state of emergency yesterday to quell political unrest and threatened to take tough action against protesters who are gathering in greater numbers in Bangkok.

12.04.2009Gündem
GOOD MORNING--TURKEY PRESS SCAN ON APR 10

GOOD MORNING--TURKEY PRESS SCAN ON APR 10

These are some of the major headlines and their summaries in the Turkish press on April 10, 2009. Hurriyet Daily News Online does not verify these stories and does not vouch for their accuracy.

10.04.2009Gündem
What you need to know about Turkey Mr President

What you need to know about Turkey Mr President

ISTANBUL - Turkey is not just misunderstood. The country is also misunderstood incorrectly. Or so goes a word game popular among Turks from all walks of life when the topic turns to how the country is perceived internationally.

6.04.2009Gündem
GOOD MORNING--TURKEY PRESS SCAN ON MAR 30

GOOD MORNING--TURKEY PRESS SCAN ON MAR 30

These are some of the major headlines and their summaries in the Turkish press on March 30, 2009. Hurriyet Daily News Online does not verify these stories and does not vouch for their accuracy. (UPDATED)

30.03.2009Gündem
Leaping toward a bright regional future

Leaping toward a bright regional future

If Nevruz, in its assorted meanings and assorted modes of celebration, represents indeed a time of renewal, this year’s festival is off to a good start. The spring equinox, officially today but symbolically begun over the weekend, has witnessed not just politicians leaping across the symbolic bonfire. Even American Ambassador James Jefferies partook in the ritual of purification, taking the leap of renewal regarded as the means to rid oneself of misfortune and the burdens of the past.

22.03.2009Gündem
Leaping across the fire to embrace Nevruz

Leaping across the fire to embrace Nevruz

ISTANBUL - Few days of the year have more historical significance than the current turning point on Earth’s orbit: spring equinox. For many people in Turkey and its near abroad, the day is celebrated as a new year holiday and is recognized as the official birth of spring.

20.03.2009Gündem
Young, restless and disinterested

Young, restless and disinterested

ISTANBUL - With half the Turkish population under 28, young people have considerable say in how this country should be run, if only they were to voice it. Latest surveys have uncovered an overwhelming political apathy among the young and what interest exists is motivated far more by traditional party loyalty than party policy on contemporary issues

2.03.2009Gündem
Irans Ahmadinejad says ready for fair talks, wants real U.S. change

Iran's Ahmadinejad says ready for fair talks, wants real U.S. change

Iranian President Mahmoud Ahmadinejad said on Tuesday that the Islamic republic would welcome a fundamental change in approach from the United States and was ready for dialogue provided talks were based on mutual respect.

10.02.2009Gündem
Osama bin Laden calls for Jihad for Gaza in video message

Osama bin Laden calls for Jihad for Gaza in video message

Al Qaeda leader Osama Bin Laden called for jihad (holy struggle) over the Israeli offensive in Gaza in a new audio tape that appeared on Islamist websites on Wednesday. The White House declined to authenticate the message but said it appeared to be an effort to stay relevant and raise money. (UPDATED)

14.01.2009Gündem
Wild-Card Round launches playoffs

Wild-Card Round launches playoffs

SAN DIEGO - NFL playoffs start with close match-ups as the Arizona Cardinals and the San Diego Chargers advance to the next round. The Cardinals made the most of their first playoff appearance since 1998, downing the Falcons, while the Chargers ended the Colts' nine-game winning streak

4.01.2009Gündem
United crowned as the World Champion

United crowned as the World Champion

YOKOHAMA - After winning the Premier League and European Champions League, Manchester United completes a stellar year with the victory in the Club World Cup. Wayne Rooney gave 10-men United the lead over the South American champion Liga de Quito of Ecuador

21.12.2008Gündem

Yazar Sonuçları

Controversy over the ’hadith reform’

If you are well versed enough in the Turkish language to follow the Turkish media (and also happen to have the stomach for it), I strongly recommend reading Milli Gazete.

20.05.2009

A more radical government? ... Not really

One of the great things about the Hürriyet Daily News is that it opens its pages to differing, opposing and even battling views. If you are a regular reader, you might have already noticed this diversity in the paper’s opinion pages.

6.05.2009

AKP did not lose, received a warning

Erdoğan is a prime minister with self-confidence who said that in these elections his party would take approximately 47 to 50 percent of the votes. To tell the truth, it was not expected that the AKP would lose an important part of its votes

30.03.2009

Constitution’s fate unclear

The Justice and Development Party, or AKP, winning the July 22, 2007 elections by 47 percent of votes had asked academics to prepare a "Civilian Constitution," but then shelved it after the Constitutional Court decided in favor of the headscarf ban in universities. However, Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan hasn’t seemed to have forgotten this

6.03.2009

Obama’s new boss: Generation Now

With my 19-month-old son Max Ali on my lap, I was trying to keep my tears from falling on his head. Obama had been president for a couple of minutes when I was overcome with a sudden optimism for the world my son will know.

23.01.2009