EKSTRA
MENÜ

Çakal

Çakal ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çakal haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.536 Çakal haberi bulunmuştur.

Çakal Haberleri

İki dil bilen Nişantaşı kızı köyde keçi güdüyor

İki dil bilen "Nişantaşı kızı" köyde keçi güdüyor

İstanbul Nişantaşı'nda büyüyen, yıllarca Galata'da pastane işleten 39 yaşındaki Elif Sarıkaya, 5 yıl önce verdiği kararla küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine adım attı ve bugün Bilecik'te 10 haneli bir köyde keçileriyle mutlu bir yaşam sürüyor.

18.05.2018Gündem
Hamile çakal bu halde bulundu…

Hamile çakal bu halde bulundu…

Bartın'da av tüfeği ile vurulan gebe çakal, tedavisinin ardından bakımı için hayvanat bahçesine götürüldü.

10.05.2018Gündem
Özel köprüleri olacak

Özel köprüleri olacak

Karayolları ve Dışında Yaban Hayvanı Ölümleri Projesi kapsamında yaban hayatı bağlantılı kazaların sık meydana geldiği noktalar tespit edilerek ekolojik bariyerler (üst-alt geçit) yapılarak ekolojik köprü ve viyadükler oluşturuluyor.

18.04.2018Gündem
Tanrı Dağının son efendileri... Tarihimizin başladığı yer

Tanrı Dağı'nın son efendileri... Tarihimizin başladığı yer

Kırgızistan’a adım atar atmaz Tanrı Dağları’na neden bu adın verildiğini anlıyorsunuz. Dört bir yanda yüceliğiyle boy gösteriyor. Uçsuz bucaksız bozkırlar, göğe yükselen zirveler... Orta Asya’daki bu topraklara tam 3 bin yıldır devam eden bir geleneğin izlerini sürmeye gittim. Artık sadece üç ülkede kartalla avcılık yaşatılıyor; Kırgızistan, Moğolistan ve Kazakistan. Ben Kırgızistan’da kartalla avcılık yapan son aileleri buldum. Onlar için kartallar kutsal birer emanet. Hayvanların olağanüstü yeteneklerine çok saygı duyuyorlar. Daha yavruyken yuvalarından alıp eğitiyorlar. Evcilleştiriyorlar. Ava gittikleri bu yırtıcılarla adeta bir aile bağı kuruyorlar. Bir zamanlar atalarımızın, Türklerin Batı’ya yayıldığı nokta olan Issık Gölü’nde bu geleneği yaşatan son insanlarla at bindim, ok attım.

Çamlardan kumullara giden yol: Kasatura Körfezi Tabiatı Koruma Alanı

Çamlardan kumullara giden yol: Kasatura Körfezi Tabiatı Koruma Alanı

Kasatura Körfezi Milli Tabiatı Koruma Alanı ve Kavaklımeşe Korusu Milli Parkı, tabiatın güzelliğinin yanı sıra tarihi ile de dikkat çeken yerlerden. Çünkü bu bölgelerde yerleşimler çok uzun zaman önceye dayandığı için kültürel açıdan da zenginler. Bu tabiat ve milli parklarda piknik yapabilir, tabiat yürüyüşü ve fotoğrafçılığı yapabilirsiniz. İşte bu yerle hakkında bilmeniz gerekenler…

2.04.2018Seyahat
Yazlık sitenin boş havuzuna düşen çakal böyle kurtarıldı

Yazlık sitenin boş havuzuna düşen çakal böyle kurtarıldı

Bursa'da yazlık bir sitenin boş havuzuna düşerek mahsur kalan çakal, site sakinlerinin ihbarı üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ekiplerince kurtarıldı.

13.03.2018Gündem
Afrin şehitleri Mulhouse kentinde anıldı

Afrin şehitleri Mulhouse kentinde anıldı

Fransa’nın Mulhouse kentinde farklı siyasi görüşlere mensup yedi dernek, düzenlediği programla Afrin şehitlerini andı.

12.03.2018 Avrupa
Mahkemeden istismar davasını izlemeyenlere suç duyurusu

Mahkemeden istismar davasını izlemeyenlere suç duyurusu

Van’da, 38 günlük bebeğin cinsel istismara uğradıktan sonra öldürülmesine ilişkin davada anneyi, annesinin sevgilisini ve arkadaşını ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptıran Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi; örnek nitelikte bir karara imza attı. Davaya katılma talebi kabul edilmesine rağmen yargılamayı takip etmeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Van İl Müdürlüğü yetkililerine suç duyurusunda bulundu. Ayrıca, annenin cezaevinden tahliye edilip bebeğin öldürüldüğü güne kadarki süreçte izleme ve kollama görevini yerine getirmeyenler hakkında da şikayetçi olunacak.

27.02.2018Gündem
Sen, ben, bizim ‘Ortam’

Sen, ben, bizim ‘Ortam’!

Sönmez Karakurt'un çizdiği ‘Dünyanın En Telmaşa Adamı Ortam’ın haftalık hikâyeleri ciltlendi. Albümün birinci cildinde Ortam’ın aile evinden ajans ortamlarına Gedikpaşa üzerinden geçişini izliyoruz.

22.02.2018Kitap Sanat
Şehit astsubaydan hayat kurtaracak icat

Şehit astsubaydan hayat kurtaracak icat

Bitlis'in Hizan ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda çığ düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Sağlıkçı Astsubay Çavuş Hilmi Öz'ün, yaralanmalarda kan kaybını önlemek amacıyla tasarladığı tampon kemer için patent başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

5.02.2018Gündem
36 Saatte Calgary

36 Saatte Calgary

Kanada’nın Alberta Eyaleti’nde, Rocky Dağları’nın eteğindeki büyük yerleşimlerden biri Calgary. ABD sınırına kuş uçumu 230 kilometre uzaklıkta. Turizm ve petrol zengini şehir son yıllarda global ekonomideki dalgalanmanın da etkisiyle zor günler yaşıyordu. Kriz geride kaldı. Studio Bell’de açılan müzik müzesi Calgary’nın kültür ortamını canlandırdı. Genç kuşak şefler iddialı restoranlar açıyor. İçki üretimine esneklik getiren yasalar sayesinde butik firmalar arttı. Kente ayak basan turistler genellikle otomobille 1.5 saat uzaklıktaki ulusal parkın yolunu tutuyor. Oysa dağlardan aşağıya esen ılık, kuru chinook rüzgârıyla gün içinde ılıklaşan Calgary’nin parkları, kamuya açılan olimpiyat tesisleri, açık hava kafeleri de yeterince cazip.

5.02.2018Seyahat
Çevreciler tedirgin köylüler memnun

Çevreciler tedirgin köylüler memnun

İstanbul’un akciğerleri kuzey ormanlarındaki kuvarsit madeni sahasının neredeyse 5 kat artırılarak 185 hektara çıkartılması çevrecilerin tepkisini çekmişti. Maden sahasındaki tüm ağaçların kesilecek olmasının yanı sıra 8 dereyi ve yaban hayatını da derinden etkileyeceği tahmin edilen Yalıköy’deki maden ocağını Yalıköylülerle konuştuk.

25.01.2018Gündem
Türkalmanca Yeni bir dil mi doğuyor

Türkalmanca! Yeni bir dil mi doğuyor?

Almanya’da nüfusu 3 milyonu aşan Türkiye kökenliler, Almanca ve Alman kültürünü de etkiliyor. Bu etkinin kendisini en çok hissettirdiği alanlardan biri dil!

19.01.2018Dünya
Düş bahçesi

Düş bahçesi

Ailesinden beş kişiyi kanserden kaybeden veteriner Öztürk Sarıca, doğal hayatı korumak için Lisinia Doğa Projesi’ni hayata geçirdi. Expo 2016’da ödül alan proje Tayvan’daki yarışmada da Türkiye’yi temsil edecek.

14.01.2018Gündem
Hürriyet Pazar farkıyla 52 hafta

Hürriyet Pazar farkıyla 52 hafta

Hem Türkiye hem de dünya zorlu bir yılı geride bıraktı. Gazeteciliğin de zorlandığı bir dönemdi yaşadığımız. Ama Hürriyet Pazar olarak her şeye rağmen çağının, yaşadıklarının tanığı olmaya, üzerimize düşeni yerine getirmeye çalıştık… En zor zamanda Kuzey Kore’ye de girdik, taciz karşıtı kampanya da başlattık. Kırkpınar Meydanı’nda da güreştik; engelli, hatta evsiz vatandaşlarımız arasında yaşayarak katılımcı gazetecilik örnekleri de verdik. Çok iddialı bir projemiz de alanının önde gelen 100 uzmanına danışarak belirlediğimiz dev seçkilerdi. Sinemamızın, müziğimizin, mimarimizin, edebiyatımızın ‘En İyi 100’lerini belirledik. Geleneğimizi sürdürdük; söyleşiler ilk önce hep bizdeydi. Bu ülkenin efsaneleri sadece Hürriyet Pazar okurlarına konuşmayı seçti. Basının zor günlerinde ‘Cumhuriyet Davası’nı günbegün mahkemede izledik; özgürlüğüne kavuşanları, mağdurları sayfalarımızda konuk ettik. Yeni yılın ilk sayısında da, 2017’de yaptığımız öne çıkan işleri sizlerle paylaşalım istedik. 2018’de de aynı çizgimizi sürdüreceğiz. Bize olan güveninize sadık kalarak…

Uludağda şaşkına çeviren ayak izleri

Uludağ'da şaşkına çeviren ayak izleri

Türkiye’nin en büyük kış sporları merkezi olan Uludağ’ın tepelerine tırmanan dağcılar, karşılaştıkları ayının ayak izleriyle şaşkına döndü.

23.12.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Yol uzun, hava sıcak, can tatlı, hayat güzel: Luksor

Ne tuhaf! Nil kıyısındaki bu küçük ve yoksul kentte, bir zamanlar bilinen dünyanın en gelişmiş uygarlığının kök saldığı bu eşsiz coğrafyada, bir Anadolu türküsü düşüyor aklıma. Niksar’ın fidanlarından söz eden o türküden yalnızca şu nakaratı anımsıyorum : “Koyverin gidenleri”. Kimdi acaba bu gidenler? Gidip de dönmeyenler. Bizi terk eden sevgililer miydi? Yollarımızın ayrıldığı dostlar mı yoksa? Ya da, hiç biri değil de, ölüler mi? Ne bir ses ne bir nefes vermeyen ölüler.

12.02.2018

Gaudi’nin harikalar evi: El Capricho

İspanyol kasabası olan Comillas'ta bulunan Gaudi’nin yaptığı ilk evi El Capricho. Gaudi’nin Katalonya dışında yaptığı neredeyse tek yapıtı. Gaudi’nin hayalinde canlandırdığı bu ev yapılış şekliyle görenleri kendine hayran bırakıyor. İşte size Gaudi’nin harikalar evi…

6.02.2018

Bu sene kendi sesinize daha çok kulak verin!

Istakozlar nasıl büyüyormuş biliyor musunuz?

7.01.2018