EKSTRA
MENÜ

Caatsa

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 176 haberi bulunmuştur.

Caatsa Haberleri

Son dakika... Beştepe’den 5 kritik mesaj

Son dakika... Beştepe’den 5 kritik mesaj

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’yle ilişkilerden Türkiye’nin Libya’dan asker çekeceği iddialarına kadar birçok başlıkta Hürriyet’e önemli açıklamalar yaptı. Kalın'ın açıklamalarında şu mesajlar öne çıktı: 1- ABD’ye F-35 teklifimizi yeniliyoruz. S-400 konusunu müzakere yoluyla çözebiliriz. NATO Zirvesi’nde Biden’la görüşme için hazırlık yapıyoruz. 2- Libya’da anlaşmalara bağlıyız. 3- Dünya İsrail zulmüne ‘dur’ demeli. 4- Suriye’de Esad’la görüşme sözkonusu değil. 5- Avrupa Birliği konusunda top tamamen onların sahasında.

12.05.2021Gündem
Soykırım açıklaması suçlamak için değil

Soykırım açıklaması suçlamak için değil

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla düzenlediği çevrimiçi toplantıda Başkan Biden’ın 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanımasının sürpriz olmadığını ve bunu Türkiye’yi suçlamak için yapmadığını söyledi.

29.04.2021Dünya
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinkendan Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'dan Türkiye açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Biden arasındaki telefon görüşmesine ilişkin değerlendirmede de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok iyi bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtmem gerekiyor. Aynı zamanda bir araya gelmeyi de dört gözle bekliyorlar." dedi.

28.04.2021Dünya
James Jeffrey: Türk-ABD ilişkileri daha iyi olacak

James Jeffrey: Türk-ABD ilişkileri daha iyi olacak

ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, AA’ya yaptığı açıklamada Türk-Amerikan ilişkileriyle ilgili “Şu an ilişkilerde bir sakinleşme döneminde olduğumuzu düşünüyorum, 6 ay sonra ilişkilerin ne durumda olduğuna yeniden bakalım, daha iyi olacağına eminim” dedi.

6.04.2021Dünya
Mısır ve Körfez ile yeni sayfa açılabilir

Mısır ve Körfez ile yeni sayfa açılabilir

Cumburbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bloomberg’e verdiği röportajda ABD, Rusya, Arap ülkeleri ve AB ile ilişkileri değerlendirdi. “Mısır ile ikili ilişkilerimizi görüşmek istiyoruz” diyen Kalın, “Mısır ve diğer Körfez ülkeleriyle bölgesel barış ve istikrar için yeni bir sayfa açılabilir” ifadesini kullandı.

9.03.2021Dünya
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalından açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ile yaşanan S-400 gerilimine ilişkin "S-400 kararı Türkiye'de bir gecede alınmadı, S-400'ler NATO savunma sistemine entegre edilmeyecek" açıklamasını yaptı.

8.03.2021Haber
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalından flaş AB, ABD, Rusya ve S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan flaş AB, ABD, Rusya ve S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ile yaşanan S-400 gerilimine ilişkin "S-400 kararı Türkiye'de bir gecede alınmadı, S-400'ler NATO savunma sistemine entegre edilmeyecek" açıklamasını yaptı.

8.03.2021Gündem
ABD’den Pekin’e karşı yeni hamle

ABD’den Pekin’e karşı yeni hamle

ABD Başkanı Joe Biden, Pentagon’u ziyareti sırasında, Savunma Bakanlığı bünyesinde sadece Çin’e odaklanacak ‘Çin Görev Gücü’ adlı yeni bir birimin kurulduğunu açıkladı.

12.02.2021Dünya
İbrahim Kalından S-400 açıklaması Karar bir gecede alınmadı

İbrahim Kalın'dan S-400 açıklaması! 'Karar bir gecede alınmadı'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalın, ABD ile ilişkilere ve Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alımına ilişkin, "S-400 kararı bir gecede alınmadı. Biz bunu ABD'li mevkidaşlarımıza anlattık" dedi.

11.02.2021Gündem
ABD Büyükelçisi: ‘Türkiye stratejik bir müttefiktir’

ABD Büyükelçisi: ‘Türkiye stratejik bir müttefiktir’

ABD’de Joe Biden yönetiminin görevi devralmasından sonra Ankara-Washington arasında ilişkilerin nasıl seyredeceği merakla beklenirken, Büyükelçi David Satterfield ilişkilerin iki taraf için de önemine vurgu yaptı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve İbrahim Kalın arasındaki telefon görüşmesine atıfta bulunan büyükelçi, başka görüşmelerin de yapılmasını beklediğini söyledi. Bir grup gazeteci ile dün bir araya gelen ABD Büyükelçisi’nin mesajları özetle şöyle:

6.02.2021Dünya
ABDden 15 Temmuz ve S-400 açıklaması

ABD'den 15 Temmuz ve S-400 açıklaması

ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Satterfield, "Türkiye değerli ve önemli bir NATO ortağı ve stratejik müttefiktir." dedi ve "15 Temmuz'dan ABD'nin sorumlu tutulmasından üzüntülüyüz." ifadelerini kullandı. Satterfield, S-400 konusuyla ilgili de "S-400 sorununun çözülebilmesini umuyoruz. Mümkün değilse, uyguladığımız yaptırımlardan doğrudan etkilenmeyen iş birliğimizin tüm alanlarına odaklanmaya devam edeceğiz." diye de ekledi.

5.02.2021Gündem
Blinken’dan Türkiye’ye sert mesaj

Blinken’dan Türkiye’ye sert mesaj

Türkiye, Joe Biden döneminde ABD ile ilişkilerde yeni bir sayfa açmak için ılımlı mesajlar verirken yeni ABD yönetiminin Dışişleri Bakanı olması beklenen Antony Blinken Ankara’ya sert mesajlar verdi.

21.01.2021Dünya
‘ABD’ye S-400 için diyalog çağrısı’

‘ABD’ye S-400 için diyalog çağrısı’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400 hava savunma sistemlerinin ikinci paket alımı için Rusya’yla görüşmelerin sürdüğünü belirterek, bu konu nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulayan ABD’yi sorunun çözümü için diyaloğa davet etti.

15.01.2021Dünya
Stratejik ürünler için yüzde 100 yerliliği amaçlıyoruz

'Stratejik ürünler için yüzde 100 yerliliği amaçlıyoruz'

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, hava savunma ve savaş uçağı ihtiyaçlarında Türkiye'nin önceliğinin kendi çözümlerini geliştirmek olduğunu bildirdi.

12.01.2021Teknoloji
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Farklılıklarımızı çözmeliyiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Farklılıklarımızı çözmeliyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya resmi haber ajansı EFE’ye ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulundu.

9.01.2021Dünya
ABD 2021 savunma bütçesi Senatoda kabul edildi

ABD 2021 savunma bütçesi Senato'da kabul edildi!

ABD Başkanı Donald Trump'ın daha önce veto ettiği 2021 savunma bütçesi, Temsilciler Meclisi'nin ardından Senato'da da 3'te 2'nin üzerinde oyla kabul edilerek yasalaştı. Tasarıda, Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında, Rusya ile önemli boyutta bir işlem olarak kabul edildi ve NDAA’nın yasalaşmasından sonra 30 gün içinde Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanması talep edildi. Ancak Trump yönetimi Türkiye'ye zaten söz konusu yaptırımları uyguladığı için yeniden yaptırım uygulanması beklenmiyor.

1.01.2021Dünya
Sanal fuarımız Milli Teknoloji Hamlesine katkı sağlayacak

'Sanal fuarımız Milli Teknoloji Hamlesi'ne katkı sağlayacak'

Türkiye'nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Türkiye'nin savunma sanayisinin 2020'yi nasıl geçirdiği ve 2021'e dair beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

1.01.2021Teknoloji
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan flaş S-400 açıklaması ABD ile ortak çalışma grubu oluşturuldu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan flaş S-400 açıklaması! 'ABD ile ortak çalışma grubu oluşturuldu'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 konusunda ABD'ye daha önce ortak çalışma grubu kurma teklifinde bulunduklarını hatırlatarak, "Yaptırım kararından sonra şimdi o teklif ABD tarafından geldi. Biz her zaman diyalogdan yana olduğumuz için o teklife 'evet' dedik, görüşmeler de başladı. 2021'de yeni yönetimle ilişkilerimizi daha sağlıklı bir şekilde götürmek için biz hazırız" dedi.

30.12.2020Gündem
Moskova ile aşı işbirliği

Moskova ile aşı işbirliği

Rusya’nın Soçi şehrinde gerçekleşen Türkiye-Rusya dışişleri bakanları görüşmesinde başta aşı olmak üzere iki ülke arasında ikili ve bölgesel işbirliğinin tüm alanlarda derinleşmesi kararları alındı.

30.12.2020Dünya
Flaş aşı açıklaması: Putin teklif etti, Cumhurbaşkanımız hemen talimat verdi

Flaş aşı açıklaması: Putin teklif etti, Cumhurbaşkanımız hemen talimat verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile ortak basın açıklamasında bulundu. "Sayın Putin, Sputnik-V ile ilgili Cumhurbaşkanımıza telefonda bir teklifte bulununca, hemen Cumhurbaşkanımız Sağlık Bakanı'mıza talimat verdiler. Onun neticesinde kurumlarımız arasında mutabakat zaptı imzalandı." diyen Bakan Çavuşoğlu, "Bu işbirliğinin amacı sadece aşı tedariği değil, ortak aşı üretimidir. Türkiye'de de bu aşının üretilmesidir. Ve bu hedefe doğru ilerliyoruz." ifadelerini kullandı.

29.12.2020Gündem
Trumpın veto ettiği tasarı yeniden onaylandı

Trump'ın veto ettiği tasarı yeniden onaylandı

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump'ın veto ettiği 2021 savunma bütçe tasarısını, 3'te 2 çoğunluğun üzerinde yeniden onayladı.

29.12.2020Dünya
Trump’tan son dakika salvoları

Trump’tan son dakika salvoları

3 Kasım’daki başkanlık seçimlerini önemli bir farkla kaybeden Trump, giderayak birçok dikkat çekici karara imza atıyor.

25.12.2020Dünya
Trump 2021 savunma bütçesini veto etti

Trump 2021 savunma bütçesini veto etti

ABD Başkanı Donald Trump 740 milyar dolarlık savunma bütçesini daha önceden de söylediği gibi veto etti. Tasarı tekrar Kongre'ye gider ve aynı çoğunlukla geçerse Trump imzalamak zorunda kalacak.

24.12.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Donald Trump, Türkiyeye yaptırım kararlarını da içeren 2021 savunma bütçesini veto etti

Son dakika haberi: Donald Trump, Türkiye'ye yaptırım kararlarını da içeren 2021 savunma bütçesini veto etti

Son dakika haberi... ABD Başkanı Donald Trump, daha önce "veto edeceğini" açıkladığı, savunma bütçesine 740 milyar dolar ayıran Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı'nı veto etti. Tasarıda, Rusya'dan satın alınan S-400 hava savunma sistemi nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını öngören maddeler de bulunuyordu. Fakat Trump savunma bütçesini beklemeden, CAATSA yaptırımlarını içeren paketi onaylamıştı.

23.12.2020Dünya
Aksaz’dan ‘Kaplan Pençesi’ mesajları

Aksaz’dan ‘Kaplan Pençesi’ mesajları

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi Akdeniz’de devam eden Kaplan Pençesi 2020 Tatbikatı’nı Aksaz Deniz Üssü’nden takip etti. Akar, Yunanistan’ın peş peşe ilan ettiği NAVTEX ve eğitim sahalarının iyi komşuluk ilişkilerinin karşıtı olduğunu söyledi.

23.12.2020Gündem
Son dakika... Bakan Akardan ABD ve Yunanistana tepki

Son dakika... Bakan Akar'dan ABD ve Yunanistan'a tepki

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Komşumuz üç ayda 46 NAVTEX, 1 Ekim'den itibaren de Ege ve Doğu Akdeniz’de toplam 22 eğitim sahası ilan etti. Bunlardan sadece ikisini kullandı. Bunların iyi komşuluk ilişkilerinin karşıtı olduğunu da kendilerine bir kez daha hatırlatmak istiyorum." dedi. Akar, ABD'nin yaptırım kararına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

22.12.2020Gündem
Son dakika... Bakan Akardan sert tepki: Yanlış karardan bir an önce dönülmesi gerekiyor

Son dakika... Bakan Akar'dan sert tepki: Yanlış karardan bir an önce dönülmesi gerekiyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin S-400 yaptırımıyla ilgili sert tepki gösterdi ve ''Bu yanlışın bir an önce Amerikalılar tarafından görülmesi hem siyasi hem askeri çerçevede bu olayın bir kez değerlendirilmesini bekliyoruz'' dedi. Akar, "Bu yaptırımın Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bundan sonrası için bir söz konusu mu?" sorusuna, "Bizim burada Amerika ile olan münasebetlerimiz var. Orada çeşitli ithal ettiğimiz malzemeler, araç gereç, mühimmat var. Bunların her bir şekilde yerli ve milli veyahut da diğer kaynaklardan alternatifini bulma cihetine gideriz ama biz bu noktaya gitmek istemiyoruz. Böyle bir noktaya varılmadan, böyle bir noktaya gelinmeden bu kararın düzeltilmesini bekliyoruz." yanıtını verdi.

22.12.2020Gündem
İş dünyasından Biden’a mektup

İş dünyasından Biden’a mektup

ABD’nin yaptırım kararının ve Joe Biden’ın ABD başkanlığına seçilmesinin ardından iş dünyası harekete geçti. Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) Joe Biden’e mektup yazarak hem yaptırım kararı ile ilgili endişelerini anlattı hem de iki ülke ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması hedefini hatırlattı. TAİK, Türk ve Amerikalı Bakanların düzenli olarak iletişim kuracağı, sorunları tartışacağı, işbirliği yolları arayacakları ve fikir alışverişinde bulunacakları ‘İkili Ulusal Komisyon’ kurulmasını da önerdi.

21.12.2020Ekonomi
Cezaevlerinde çıplak arama iddiası AK Partili Ünaldan flaş açıklama

Cezaevlerinde çıplak arama iddiası! AK Partili Ünal'dan flaş açıklama

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Ünal, bazı emniyet müdürlükleri ve cezaevlerinde "çıplak arama" yapıldığı iddialarına ilişkin, "Önümüzdeki süreçte FETÖ'cülerin hapishanelerde oluşturmak istediği bir hareketlenme ve hapishaneler üzerinden yapmak istediği belli provokasyonların ilk işaret fişeğidir bu." dedi.

20.12.2020Gündem
Pompeo’dan yaptırım açıklaması: Amaç zarar vermek değil

Pompeo’dan yaptırım açıklaması: Amaç zarar vermek değil

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptırımlarla amaçlananın Türkiye’nin askeri yeteneklerini zayıflatmak olmadığını açıkladı.

19.12.2020Dünya
‘Biden isterse ilişkiler normalleşir’

‘Biden isterse ilişkiler normalleşir’

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’de 20 0cak’ta görevi teslim alacak seçilmiş başkan Joe Biden’ın Türkiye’nin beklentilerini karşılaması durumunda ilişkilerin normalleşebileceğini söyledi.

18.12.2020Dünya
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir: Yaptırımlar zafiyet oluşturmaz

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir: Yaptırımlar zafiyet oluşturmaz

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, ABD’nin CAATSA yaptırımlarının bir zafiyet oluşturmayacağını belirterek, “Bu yapılanların dostluğa, müttefikliğe sığmadığını, sığmayacağını sürekli olarak belirttik” dedi.

18.12.2020Gündem
Son dakika... Bakan Çavuşoğlu: ABDnin ABDnin yaptırımı hukuken ve politik olarak hatalıdır

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu: ABD'nin ABD'nin yaptırımı hukuken ve politik olarak hatalıdır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD'nin yaptırımı hukuken ve politik olarak hatalıdır. Türkiye'nin egemenlik haklarına bir saldırıdır." ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, "S-400 anlaşması ABD'nin CAATSA yasasından önce yapıldı. Bu nedenle Türkiye'ye yaptırım uygulanamaz. Geri adım atmayacağız." diye konuştu.

17.12.2020Dünya
ABD Kongresi raporu: Türkiye İngiltere ve Rusya’ya yönelebilir

ABD Kongresi raporu: Türkiye İngiltere ve Rusya’ya yönelebilir

Amerikan Kongresi’ne bağlı Araştırma Servisi (CRS), Rusya’dan S-400 füze sistemi alımı nedeniyle Türkiye’ye uygulanan yaptırımların olası sonuçlarını inceledi.

17.12.2020Dünya
‘Krizin aşılması için her çabaya destek vereceğiz’

‘Krizin aşılması için her çabaya destek vereceğiz’

CHP İstanbul Milletvekili ve Dış Politika Danışmanı Ünal Çeviköz, CAATSA yaptırımlarıyla ilgili olarak “Yaptırımların kaldırılması ve bu krizin aşılması yönünde her türlü çabayı destekleyeceğiz” diye konuştu.

17.12.2020Gündem
Türkiyeye yaptırım uygulayan ABDden mantık sınırlarını zorlayan açıklama

Türkiye'ye yaptırım uygulayan ABD'den mantık sınırlarını zorlayan açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İşlerden Sorumlu Müsteşarı R. Clarke Cooper, Türkiye’ye yönelik ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) yaptırımlarının iki ülke arasında “uzlaşma ve gidilecek yolları belirleme fırsatı sağlayacağını” söyledi.

16.12.2020Dünya
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Yaptırımların hedefi Türkiyenin yükselen yıldızı milli savunma sanayimizdir

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Yaptırımların hedefi Türkiye'nin yükselen yıldızı milli savunma sanayimizdir

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ABD'nin S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye yönelik aldığı yaptırım kararına ilişkin, "ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) yaptırımlarının esas hedefi, güçlü ve büyük Türkiye'nin yükselen yıldızı milli savunma sanayimizdir." ifadesini kullandı.

16.12.2020Gündem
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan ABDnin yaptırım kararına sert tepki Ülkemize aleni bir saldırıdır

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'nin yaptırım kararına sert tepki! 'Ülkemize aleni bir saldırıdır'

Son dakika haberi.. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Niğde-Ankara Otoyolu 2. Kesim Açılış Töreni'ne canlı bağlantıyla katıldı. Açılış konuşmasında ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan "ABD yaptırımları açıklandı. Çok net ifade ediyorum. 2017'den bu yana CAATSA konusunda hiçbir ülkeye bu yaptırım uygulanmamıştır. İlk defa bir NATO üyesi olarak ülkemize uygulanmaktadır. Bu nasıl bir ittifaktır, bu nasıl bir müttefikliktir" dedi.

16.12.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

ABD’den Türkiye’yi Rusya’dan uzak tutma mesajları

Geride bıraktığımız Kurban Bayramı sırasında ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde düzenlenen Türkiye konulu oturum, ABD ile ilişkilerin seyrini hem yönetim hem de Kongre nezdinde okuyabilmek bakımından oldukça bilgilendirici bir çerçevede geçti.

28.07.2021

Dış ilişkilerin yeni evreni: Yaptırımlarla yaşamak

Türkiye’nin dünyayla ilişkilerini izlemeye çalışırken bazı ülkelerin Ankara karşısında giderek yerleşmekte olan bir davranış kalıbı dikkatimi çekiyor. Ellerindeki kartların güçlü olduğu, uygun fırsatın da bulunduğu hesabını yapan bu ülkeler, Türkiye’ye karşı yaptırım, ambargo gibi yöntemleri fiilen kullanma yoluna gidiyorlar. Bazı durumlarda da yaptırım tehdidini bir pazarlık aracı olarak açık bir dille ya da -hissettirme- şeklinde devreye sokuyorlar.

3.06.2021

Bozucu etkiler

ABD, Rusya’dan aldığımız S-400 sistemleri gerekçesiyle Türkiye’ye CAATSA yasası kapsamında yaptırımlarını bugün devreye sokuyor...

7.04.2021

S-400 için çıkış var mı

ABD’de Joe Biden yönetimi iktidara geleli yaklaşık bir ay oluyor. Başkan Biden, selefi Donald Trump döneminde terk edilen uluslararası kurumlara, anlaşmalara geri dönerken dış politikayı da gözden geçiriyor.

19.02.2021

Bundan sonrası...

Tüm dünya gibi Türkiye de Joe Biden’ın yemin törenini de ilk mesajlarını da dikkatle izledi. Birçok ülke gibi Türkiye açısından da bundan sonrası önemli.  Biden’ın seçim döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türkiye’ye yönelik tartışmalı açıklamalarına takılıp kalınmayacak ama aynı zamanda da unutulmayacaktır. Yeni bir sayfa açmak için rafa da konulabilir.

22.01.2021

2020'den 2021 gündemini belirleyecek başlıklar

Zor ve kötü bir yıldı 2020... Dünyanın başına başka ne felaket gelecek endişesi ile geçti. 2020’nin zorlukları ve sorunları her alanda 2021’e taşınıyor. Tüm dünya açısından salgın, salgının yarattığı toplumsal ve psikolojik sorunlar, salgının yol açtığı ekonomik kriz ilk sırada yer alıyor. Sıralama diğer başlıklarda ise ülkeler açısından farklılaşıyor. 2021’de Türkiye açısından salgın ve ekonominin ardından konuşulacak sorunlu başlıklara bakacağız. Bunu yaparken bazı perde arkasında kalan bilgileri de yansıtmaya çalışacağım.

25.12.2020

Beyaz sayfa açılır mı?

Joe Biden’ın seçilmesi, 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturması ve ABD’nin Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarını uygulama kararının ardından Türkiye-ABD ilişkileri nereye gidecek? Öngörüde bulunabilmek için süreçte yaşanan perde arkası gelişmelere bakacağız.

22.12.2020

F-35’ler için üretime devam

Savunma Sanayii Başkanı (SSB) İsmail Demir gazetelerin Ankara temsilcileriyle buluşarak, ABD’nin CAATSA çerçevesinde Türkiye’ye uyguladığı yaptırımları değerlendirdi. S-400’lerin imzasının 2017 yılından önce atıldığını hatırlatan Demir, “Yaptırıma girmemesi gerekirdi” dedi. ABD yaptırımlarından büyük projelerin etkilenmeyeceğini söyleyen Demir’in açıklamaları özetle şöyle:

20.12.2020

Mesele sadece S-400 füzeleri mi

2020’de geri sayıma geçtiğimiz şu günlerde haftaya ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararı damgasını vurdu.

18.12.2020

Hulusi Akar’dan ABD’ye: Yaptırım kararını gözden geçirmesini bekliyoruz

ABD’nin Türkiye’ye yönelik CAATSA yaptırımlarını Savunma Sanayii Başkanlığı’nı hedef alacak şekilde hayata geçirmesinin ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bir grup gazeteci ile bir araya geldi. Bakan Akar, başta yaptırımlar ve ABD ile ilişkiler olmak üzere gündemdeki tüm soruları yanıtladı. S-400 alımının Türkiye’ye yönelik tehdit ve ABD’nin Patriot’ları satmakta ayak diremesinden kaynaklandığını belirten Bakan, “Teknoloji transferi, ortak üretim gibi kriterler konuldu. Şeffaf işlem yapıldı, saklı gizli bir şey yok. Temennimiz ABD’li müttefiklerimizin uygun olmayan karardan dönmeleridir” dedi.

17.12.2020

Trump, Biden’ın Türkiye karşısında elini rahatlattı

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini satın almasının ABD cephesinde yol açacağı bir “kırılma” galiba eninde sonunda yaşanacaktı. S-400’lerin, ABD’deki karar vericiler ve kanaat önderleri arasında Türkiye’nin stratejik kimliğine dönük tetiklediği tartışma bir tarafa, bu ülkede yürürlükte olan yasalar açısından Ankara ile bir yaptırım krizini doğurması potansiyeli çok güçlüydü.

17.12.2020