EKSTRA
MENÜ

Brandenburg

Brandenburg ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Brandenburg haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.379 Brandenburg haberi bulunmuştur.

Brandenburg Haberleri

Sıkı karantina başladı

Sıkı karantina başladı

Almanya, çok sert geçen ikinci koronavirüs dalgasıyla boğuşuyor. Az geldikçe önlemleri biraz daha sertleştirme yöntemleri tutmadı. Günlük vaka ve ölü sayılarıyla birlikte bulaş değeri de her geçen gün artıyor. Ülke genelinde bir haftalık bulaş değeri 100 bin nüfus başına 166.6. Saksonya ve Thüringen’de bu oran daha da yüksek. Saksonya’da 357, Thüringen’de 314. Almanya yeni kısıtlamalarla bulaş değerini 50’nin altına çekmeyi hedefliyor.

11.01.2021Avrupa
Bir günde 1070 kişi koronaya yenik düştü

Bir günde 1070 kişi koronaya yenik düştü

Almanya’da ikinci dalga korona salgını yine binin üzerinde can aldı. Robert Koch Enstitüsü, son 24 saat içinde 1070 can kaybı daha yaşandığını ve korona salgını kaynaklı 37 bin 607 kişinin hayatını yitirdiğini duyurdu.

7.01.2021Avrupa
ABDde aşı skandalı Suçunu itiraf etti: Güvenli olmadığına inandığım için yaptım

ABD'de aşı skandalı! Suçunu itiraf etti: Güvenli olmadığına inandığım için yaptım

ABD aşı skandalını konuşuyor. Wisconsin eyaletinde Kovid-19 aşılarına sabotaj düzenleyen ve yüzlerce doz aşının zarar görmesine sebep olan eczacı suçunu itiraf ederek inanılmaz açıklamalar yaptı.

5.01.2021Dünya
Almanya yeni yıla evde girdi

Almanya yeni yıla evde girdi

Salgının gölgesinde yeni yıla girilen Almanya’da yasaklar nedeniyle insanlar evlerindeydi. Yüz binlerce kişinin toplandığı ve yeni yılı birlikte karşıladığı tarihi Brandenburg Kapısı’nın önündeki meydanda ve yollarda kimse yoktu. Dev sahnenin kurulduğu Brandenburg Kapısı’ndaki konseri Almanlar evlerinde televizyon ekranları başında izledi.

1.01.2021Avrupa
Avrupa yeni yıla Kovid-19 kısıtlamaları altında girdi

Avrupa yeni yıla Kovid-19 kısıtlamaları altında girdi

Avrupa'nın birçok ülkesi yeni yıla yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasına karşı uygulanan kısıtlamalar altında girdi.

1.01.2021Dünya
Stoklar yetersiz kalınca aşı sözü tutulamadı

Stoklar yetersiz kalınca aşı sözü tutulamadı

Alman Sağlık Bakanlığı Berlin’e yeni yılın ilk haftası aşı gitmeyeceğini duyurunca Sağlık Senatörü Dilek Kalaycı kızdı: “Bu bizi çok zor duruma soktu. Biz planlarımızı ve çalışmalarımızı ona göre yapmıştık” dedi.

30.12.2020Avrupa
Evinde parti düzenleyen AfD yöneticisi karakolluk oldu

Evinde parti düzenleyen AfD yöneticisi karakolluk oldu

Brandenburg eyaletinin Cottbus kentinde gürültü üzerine eve gelen polis ekipleri, korona önlemlerine aykırı eğlence parti düzenlendiğini tespit etti. Polis, yabancı karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) yöneticisi 33 yaşındaki bir kadının evinde verdiği eğlence partisini dağıtırker, polise saldıran bir kişi ile ev sahibi karakola götürüldü.

29.12.2020Avrupa
Almanya’da aşı sevinci

Almanya’da aşı sevinci

Almanya’da koronavirüse karşı aşı kampanyası başladı. 400’ün üzerinde aşı merkezinde randevu sistemiyle aşı yapılıyor. Aşıya gidenlerden kimlik, varsa aşı karnesi isteniyor.

27.12.2020Avrupa
Nerede o eski Noeller

Nerede o eski Noeller?

İşte bir Noel daha geldi çattı. Hıristiyanların çoğu her yıl 25 Aralık’ta Hz. İsa’nın doğum gününü kutlar. Bu, aynı zamanda bir anmadır. Kutlamalar ve anma 24 Aralık’ta Noel arifesinde başlar.

24.12.2020Avrupa
‘Aykırı Düşünenler’ ay sonuna hazırlanıyor

‘Aykırı Düşünenler’ ay sonuna hazırlanıyor

Aşırı sağcı görüşleri savundukları için Baden Württemberg iç istihbarat teşkilatı tarafından takibe alınan alınan ‘Querdenken 711’ (Aykırı Düşünenler’ adlı inisiyatif, aralık ayı sonunda koronavirüs önlemlerine karşı Berlin’de büyük gösteriye hazırlanıyor.

23.12.2020Avrupa
Gayrimenkul alacaklara müjde... Komisyonun yüzde 50’si...

Gayrimenkul alacaklara müjde... Komisyonun yüzde 50’si...

Almanya’da gayrimenkul satışlarında emlakçılara ödenecek komisyon ücretini düzenleyen yasa yarın yürürlüğe giriyor. Federal Meclis’ten sonra Eyaletler Meclis’inden de geçen yasaya göre, yarından itibaren yeni ev alacaklar, emlakçıya ödenecek ücretin en fazla yüzde 50’sinden sorumlu olacak.

22.12.2020Avrupa
Noel hediyesi, erken tahliye

Noel hediyesi, erken tahliye

Almanya’da eyaletlerin adalet bakanları, yılbaşında cezasını tamamlayacak hükümlülerle ilgili, Noel Bayramı’nı ve yeni yılı aileleriyle geçirmeleri için erken tahliye kararı aldı. Hükümlüler tahliye edilmeye başlandı. Ancak Bavyera erken tahliye kararını uygulamayacak.

20.12.2020Avrupa
Yoğun bakımda alarm

Yoğun bakımda alarm

Almanya’nın bazı eyaletlerinde koronavirüs (Kovid-19) salgınında tedavi gören hastaların artması sebebiyle yatak sıkıntısı yaşanıyor.

17.12.2020Avrupa
Almanya’da bazı eyaletlerdeki hastanelerde yatak sıkıntısı yaşanıyor

Almanya’da bazı eyaletlerdeki hastanelerde yatak sıkıntısı yaşanıyor

Almanya’nın bazı eyaletlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tedavi gören hastaların artması sebebiyle yatak sıkıntısı yaşanıyor.

17.12.2020Dünya
Almanya’da tabutlu koronavirüs protestosu

Almanya’da tabutlu koronavirüs protestosu

Almanya’nın başkenti Berlin’de korona virüs salgınının eğlence sektörüne darbe vurmasına tepki gösterenler, meşhur Brandenburg Kapısı’nın önüne tabut bıraktı.

11.12.2020Avrupa
Kadına şiddete HAYIR

Kadına şiddete HAYIR

25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ydü. Dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi Almanya’da da Türkiye’de de bir dizi etkinlikler düzenlendi. Hatta kadına şiddeti protesto gösterileri de.

28.11.2020Avrupa
Almanya kitlesel aşılamaya nasıl hazırlanıyor

Almanya kitlesel aşılamaya nasıl hazırlanıyor?

Almanya’da Aralık’ta aşı uygulamasına başlanması planlanıyor. Kitlesel aşılama için de aşının tedarikinden saklanmasına, uygulanmasından yan etkilerinin olası sonuçlarına kadar yoğun bir altyapı hazırlığı yapılıyor.

27.11.2020Avrupa
Yılbaşı kutlamaları ne olacak.. Almanların yüzde 64’ü...

Yılbaşı kutlamaları ne olacak?.. Almanların yüzde 64’ü...

Yougov araştırma şirketi, salgın nedeniyle yılbaşı kutlamalarının yapılıp yapılmamasını araştırdı. Ankete katılan Almanların yüzde 64’ü kutlamaların yasaklanmasını istiyor. Yüzde 25’i yasağı reddederken, yüzde 10’u ise kararsız.

23.11.2020Avrupa
Aşçı Attila Hildmann’a soruşturma

Aşçı Attila Hildmann’a soruşturma

Korona salgınından beri önlemlere karşı çıkanların ve koronanın dünya düzenini değiştirmek için bir yalan olduğunu savunanların başını çeken vegan aşçı Attila Hildmann’a soruşturma açıldı.

19.11.2020Avrupa
En büyük müze soygununda dev baskın: 3 kişi tutuklandı

En büyük müze soygununda dev baskın: 3 kişi tutuklandı

Almanya bugün güne Berlin’deki polis baskınlarıyla uyandı. Geçen yıl Dresden’deki Yeşil Kubbe Müzesi’nden paha biçilmez hazineleri çalarak büyük soygunu gerçekleştiren şüphelileri yakamak için yapılan baskınlarda üç kişi tutuklanırken asıl hedefte karıştığı suçlarla tanınan Remmo ailesi vardı.

17.11.2020Avrupa
Azerbaycan’ın zaferi, Berlin’de araç konvoyuyla kutlandı

Azerbaycan’ın zaferi, Berlin’de araç konvoyuyla kutlandı

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da elde ettiği zafer, Almanya’nın başkenti Berlin’de araç konvoyuyla kutlandı.

15.11.2020Avrupa
Yüreği yanık bir anne

Yüreği yanık bir anne

‘Maide anne’ olarak tanınan Maide T., 23 yıldır Berlin’de yaşayan Kürt kökenli bir kadın. Bir anne... Hem de gözü yaşlı, yüreği yanık bir anne. Şu anda 20 yaşında olan kızı Nilüfer, bundan tam bir yıl önce 12 Kasım 2019’da “Okula gidiyorum” diye çıktığı evlerine bir daha dönmedi.

14.11.2020Avrupa
‘Bugün Türk avına çıkıyoruz’

‘Bugün Türk avına çıkıyoruz’

Bochum Ruhr Üniversitesi’nin Alman polis teşkilatında yaptığı araştırmanın sonuçları, teşkilat içindeki ırkçı yapılanma, yabancı ve Türk düşmanlığının boyutlarını gözler önüne serdi. Araştırmaya katılan bir polis memuru, başka bir polis memuru arkadaşının devriyeye çıkarken “Bugün Türk avına çıkıyoruz” dediğini anlattı.

12.11.2020Avrupa
‘Tehditler iyice arttı, hiçbiri beni yıldıramaz’

‘Tehditler iyice arttı, hiçbiri beni yıldıramaz!’

Almanya’da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan Nilüfer T.’nin annesi Maide T., başkent Berlin’de kızına kavuşmak için aylardan beri yaptığı eylemine devam etti.

11.11.2020Avrupa
Kovid-19 önlemleri protestosu

Kovid-19 önlemleri protestosu

Almanya’nın Leipzig kentinde koronavirüs (Kovid-19) salgınının önüne geçmek için alınan tedbirler protesto edildi.

8.11.2020Avrupa
BER’in çatısı su sızdırıyor

BER’in çatısı su sızdırıyor

Çok sayıda teknik aksaklık ve güvenlik sorunu nedeniyle açılışı 6 kez ertelenen ve bu nedenle zaman zaman alay konusu olan Berlin Brandenburg Havalimanı’nda (BER) açılıştan iki gün sonra sorun çıktı.

5.11.2020Avrupa
İkinci kez karantinaya girdi

İkinci kez karantinaya girdi

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın daha önce temasta olduğu yabancı ülke delegasyonunda bulunan bir üyenin koronavirüs testinin pozitif çıkması nedeniyle karantinaya girdiği bildirildi.

5.11.2020Avrupa
Son dakika haberi: Alman Bakan Heiko Maas ikinci kez karantinada

Son dakika haberi: Alman Bakan Heiko Maas ikinci kez karantinada

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın daha önce temasta olduğu yabancı ülke delegasyonunda bulunan bir üyenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıkması nedeniyle karantinaya girdiği bildirildi.

4.11.2020Dünya
Taksicilerden BER protestosu

Taksicilerden BER protestosu

Almanya’nın başkenti Berlin’de açılan Berlin-Brandenburg Havalimanı (BER) açıldığı ilk gün taksicilerin protestosuna neden oldu. Yeni havalimanından yolcu alamayacak olan Berlinli yaklaşık 1000 taksici, zaman zaman otoyolu da kapatarak yeni havalimanına kadar konvoy düzenledi.

1.11.2020Avrupa
BER Havalimanı nihayet açıldı

BER Havalimanı nihayet açıldı

Almanya’nın başkenti Berlin’in yeni havalimanı 9 yıl gecikmeli olarak hizmete girdi. Tam adı Berlin Brandenburg Willly Brandt Havaalanı olan ve kısaca BER denilen yeni havalimanı, resmi olarak cumartesi günü açılırken, ilk uçuş da bu sabah saatlerinde yapıldı. Açılışı 3 Haziran 2011 olarak planlanan ve altı kez de açılışı ertelenen havaalanı, 9 yıl sonra ve ilk hesaplanandan üç kat daha maliyetle hizmete girdi.

1.11.2020Avrupa
Alman medyası Maide T.’nin sesini duydu: ‘Bu benim için büyük bir adım’

Alman medyası Maide T.’nin sesini duydu: ‘Bu benim için büyük bir adım’

Almanya’da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan Nilüfer T.’nin annesi Maide T, başkent Berlin’de kızına tekrar kavuşmak için yaptığı eyleme devam etti.

28.10.2020Avrupa
15 kez bıçakladıktan sonra...

15 kez bıçakladıktan sonra...

Almanya’nın Brandenburg eyaleti sınırları içinde kalan Frankfurt Oder kentinde cinayetten yargılanan aşçının itirafları, mahkeme heyetini ve salondakileri şoke etti.

27.10.2020Avrupa
Yine anlaşamadılar... Sendika greve hazırlanıyor

Yine anlaşamadılar... Sendika greve hazırlanıyor

Kamuda çalışan 2 milyonu aşkın kişiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinden yine sonuç çıkmadı. Brandenburg eyaletinin başkenti Potsdam’da üç gün süren üçüncü tur görüşmelerinde taraflar toplu sözleşme masasından yine uzlaşamadan kalktı.

25.10.2020Avrupa
Eyaletlere göre yeni korona kuralları: Cezalar cep yakıyor

Eyaletlere göre yeni korona kuralları: Cezalar cep yakıyor

Almanya’da koronavirüs sayılarının hızlı artması ve riskli bölge sayısının da çoğalması ülkede tedirginliğe yol açtı. Eyalet hükümetlerinin ise hayata geçirdiği yeni önlemler ve kısıtlamalar eyaletten eyalete değişiyor.

23.10.2020Avrupa
BER’e galasız açılış

BER’e galasız açılış

Almanya’da 2011 yılında hizmete girmesi planlanan ancak yaşanan aksaklıklar nedeniyle açılışı 9 yıl geciken Berlin Brandenburg Havaalanı (BER) 30 Ekim’de hizmete giriyor. Havaalanının açılışında gala yapılmayacağı duyuruldu.

20.10.2020Avrupa
‘Bu bir cinayettir... AB sessizliğini bozmalı’

‘Bu bir cinayettir... AB sessizliğini bozmalı’

Almanya’nın başkenti Berlin’deki tarihi Brandenburg Kapısı’nın önünde toplanan yaklaşık 10 bin kişi, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki işgalini ve Azerbaycan kentlerine yaptığı saldırıları protesto etti. Türkçe, Almanca ve İngilizce pankartlar taşıyan göstericiler, ‘Hocalı için Adalet’, ‘BM kararları uygulansın’, ‘Dağlık Karabağ Azerbaycan toprağıdır’ ve ‘Terörist Ermenistan’ sloganları attılar.

18.10.2020Avrupa
Bu masumların günahı ne Ermenistan’dan sivil katliamı... 3’ü çocuk 13 ölü

Bu masumların günahı ne? Ermenistan’dan sivil katliamı... 3’ü çocuk 13 ölü

Ermenistan 6 gün arayla yine Azerbaycan’ın Gence kentine balistik füzeyle saldırarak katliam yaptı. Sivilleri uykuda yakalayan hain saldırıda 3’ü çocuk, 13 kişi can verdi. Enkaz başında yakınlarından haber bekleyenler, “Bu masum insanların günahı ne” diye feryat etti.

18.10.2020Dünya
Engelli eşini korumak için kapıyı kilitledi, felaketi oldu

Engelli eşini korumak için kapıyı kilitledi, felaketi oldu

Berlin’de bu sabah saat 06.00 sıralarında bir apartmanın üçüncü katında yangın çıktı. Apartmanda can pazarı yaşanırken, üç çocuk annesi bedensel engelli 35 yaşındaki kadın hayatını kaybetti. Kadının bedensel engelli 7 yaşındaki oğlu ve 13 yaşındaki kızı ağır yaralı olarak ilk yardım ekiplerinin yardımıyla hastaneye kaldırıldı.

16.10.2020Avrupa
“Doktor ‘Kızın Almanca bilmiyor, muayene etmem’ dedi, gitti”

“Doktor ‘Kızın Almanca bilmiyor, muayene etmem’ dedi, gitti”

Berlin doğumlu 40 yaşındaki Cihan Diken, üç yaşındaki kızı Zeynep’in diş doktoru tarafından ayrımcılığa uğradığını iddia etti: “Doktor, kızımın Almanca konuşamaması üzerine ‘Almanca bilmiyor ben onu muayene etmem’ dedi ve muayene odasını terk etti.”

16.10.2020Avrupa
Woidke’ye mektup yazdı: ‘Bu şirketi ihalelerden men edin’

Woidke’ye mektup yazdı: ‘Bu şirketi ihalelerden men edin’

Bavyera eyalet milletvekili Arif Taşdelen, Müslüman bir gencin Brandenburg’daki inşaat şirketine yaptığı staj başvuruna verilen ayrımcı cevabı kınadı:

16.10.2020Avrupa
Staj başvurusuna cevap şoke etti: ‘Müslümansın olmaz’

Staj başvurusuna cevap şoke etti: ‘Müslümansın olmaz’

Almanya’nın Brandenburg eyaletinde yol inşaat çalışması yapan bir şirket, staj için başvuru yapan bir öğrenciyi, “Çalışanlarımız ibadetini yerine getiren Müslüman’ı istemiyor” diyerek reddetti.

14.10.2020Avrupa
Mantıksız Kovid-19 düzenlemeleri

Mantıksız Kovid-19 düzenlemeleri

Almanya, baştan beri Kovid-19 olarak tanınan koronavirüs belasına karşı kararlı bir mücadele verdi. Başarılı da oldu... Hiç şüphesiz bu başarıya ulaşılmasında, Başbakan Angela Merkel başta olmak üzere Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn ve eyalet başbakanları etkin rol oynadılar. Son dönemlerde vaka sayısının artmaya başlaması üzerine geçen hafta yeni kararlar alındı. Ancak alınan bazı kararlar kafaları karıştırdı.

14.10.2020Avrupa
Geceleme yasağına isyan: ‘Davalar yolda’

Geceleme yasağına isyan: ‘Davalar yolda’

Almanya’da korona vakalarında tehlikeli artış devam ederken, ülke içindeki riskli bölgelerden seyahat edenlere getirilen geceleme yasağı yoğun tepkilere yol açtı.

12.10.2020Avrupa
Üç eyalette kontaklar kapatıldı

Üç eyalette kontaklar kapatıldı

Berlin, Brandenburg ve Bavyera’da toplu taşımada çalışanlar, Birleşik Hizmet Sendikası ver.di’nin çağrısı üzerine iş bırakma eylemi yaptı. Uyarı grevinin yapıldığı üç eyalette otobüs, metro ve tramvaylar kontak kapattı.

9.10.2020Avrupa
Tegel’den son uçuş Paris’e

Tegel’den son uçuş Paris’e

Berlin’de 9 yılda ancak tamamlanabilen yeni havaalanı BER’in 31 Ekim’de hizmete girmesiyle uzun yıllardır kullanılan küçük ama kompakt havaalanı Tegel uçuşlara tamamen kapanacak. Tegel’den son uçuş ise 7 Kasım öğleden sonra Paris’e yapılacak.

8.10.2020Avrupa
Almanyada çevreciler ormanların korunması için protesto düzenledi

Almanya'da çevreciler ormanların korunması için protesto düzenledi

Almanya’nın başkenti Berlin’de çevreci grup Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) üyeleri, otoyol için ormanların kesilmesini protesto etmek amacıyla gösteri düzenledi.

5.10.2020Ekonomi
Çevreciler ormanların korunması için protesto düzenledi

Çevreciler ormanların korunması için protesto düzenledi

Almanya’nın başkenti Berlin’de çevreci grup Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) üyeleri, otoyol için ormanların kesilmesini protesto etmek amacıyla gösteri düzenledi.

5.10.2020Avrupa
Kovid-19 birleşme kutlamalarını da vurdu

Kovid-19 birleşme kutlamalarını da vurdu

Eski Doğu Almanya olarak bilinen Almanya Demokratik Cumhuriyeti’nin tarihe gömülmesiyle iki Almanya 3 Ekim 1990’da eski Batı Almanya, yani Federal Almanya Cumhuriyeti çatısı altında birleşti. Hem de Berlin başta olmak üzere ülkenin doğusunda ve batısında yaşayan milyonlarca Alman ve göçmen kökenlilerin coşkuyla kutlamasıyla.

5.10.2020Avrupa
Prusya nedir ve neresidir Prusya hangi ülke Prusya krallığı hakkında bilgi

Prusya nedir ve neresidir? Prusya hangi ülke? Prusya krallığı hakkında bilgi

Prusya dünyada gelmiş geçmiş değerli bir krallıktır. Sizler için detaylı bir şekilde Prusya nedir? ve Prusya neresidir? Prusya hangi ülkedir? Prusya Krallığı hakkında bilgi gibi konular hakkında araştırdık ve derledik.

4.10.2020Araştırma
Birleşmenin 30. yaşında Merkel’den çağrı: Cesur olun

Birleşmenin 30. yaşında Merkel’den çağrı: Cesur olun

İki Almanya’nın birleşmesinin 30. yıl dönümü Brandenburg Eyaleti’nin başkenti Potsdam kentinde düzenlenen resmi törenle kutlandı. Törende konuşan Başbakan Merkel, “Bugün cesur olmamız gerektiğini biliyoruz. Pandemiye karşı yeni bir çığır açmak için cesur olmalıyız. Doğu ile batı arasındaki farkı kaldırmak için birlik ve beraberlik içinde cesurca çalışmalıyız. Demokratik Almanya’da cesur insanlar 1989 yılındaki barışçıl devrimi başlattı. Batı Almanya’da da cesur insanlar olduğu için birleşme yoluna girildi. Almanya’nın dostları da Almanya’ya birleşme konusunda güvenecek kadar cesurdular” dedi.

4.10.2020Avrupa