EKSTRA
MENÜ

Bochum Ruhr Üniversitesi

Bochum Ruhr Üniversitesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bochum Ruhr Üniversitesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 71 Bochum Ruhr Üniversitesi haberi bulunmuştur.

Bochum Ruhr Üniversitesi Haberleri

Gel de güven

Gel de güven

Almanya’da en çok güvenilen kurumların başında yıllardır Emniyet Teşkilatı gelmektedir. Farklı dönemlerde yapılan kamuoyu yoklamalarına bakıyorum. Emniyet Teşkilatı’na güven hep yüzde 80’inin üzerinde. Hep ilk sırada.

30.11.2020Avrupa
‘Der Retter kommt’ (Kurtarıcı geliyor)

‘Der Retter kommt’ (Kurtarıcı geliyor)

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs (COVID-19) belasına karşı Türkiye kökenli Dr. Özlem Türeci ile Prof. Dr. Uğur Şahin çiftinin kurduğu Alman BioNThech şirketinin kısa bir süre içinde BNT162b2 adı altında ürettiği aşıyı piyasaya sürmeye hazırlandığının açıklanması üzerine, gözler birden Almanya’daki, Avrupa’daki Türklere çevrildi.

18.11.2020Avrupa
‘Bugün Türk avına çıkıyoruz’

‘Bugün Türk avına çıkıyoruz’

Bochum Ruhr Üniversitesi’nin Alman polis teşkilatında yaptığı araştırmanın sonuçları, teşkilat içindeki ırkçı yapılanma, yabancı ve Türk düşmanlığının boyutlarını gözler önüne serdi. Araştırmaya katılan bir polis memuru, başka bir polis memuru arkadaşının devriyeye çıkarken “Bugün Türk avına çıkıyoruz” dediğini anlattı.

12.11.2020Avrupa
Kurallara uymayanlar...

Kurallara uymayanlar...

Bochum Ruhr Üniversitesi araştırma ve tedavi merkezi, 8 ülkede son 12 hafta içinde koronavirüsten ölümleri araştırdı. Her ülkede haziran ayı başında 18 yaşından itibaren bin civarında insana korona önlemlerini ne kadar ciddiye aldıkları ve uydukları soruldu. Anket sonucuna göre korona kurallarına tam uyulmayan ülkelerde ölüm vakalarının yüksek olduğu belirlendi.

24.08.2020Avrupa

Bizim Almanya nereye gidiyor?

Geçen hafta çarşamba akşamı internette dolaşırken Hessen Eyaleti’ndeki Hanau kentinde silahlı bir saldırganın iki nargile barda kurşun yağdırdığı haberini gördüm. Tabii aklıma gelen ilk şey, bunun göçmen kökenlilere dönük ırkçı bir saldırı olduğuydu. Kısa bir süre sonra Bochum Ruhr Üniversitesi’nde öğrenim yaptığım ve 1970’li yıllardan beri tanıdığım bir arkadaş Türkiye’den telefonla aradı.

24.02.2020Avrupa
Yeşiller Almanya’yı değiştirdi

Yeşiller Almanya’yı değiştirdi

Dünya genelinde yaşanan ekonomik ve petrol krizinin yanı sıra Almanya’da nükleer santral sayısının artmaya başladığı 1970’li yılların ikinci yarısında çevre korunmasından yana, silahlanmaya karşı olan çoğu genç ve orta yaşlı, eğitimli kesimden insanlar bir araya gelerek politikaya soyundular.

13.01.2020Avrupa
Kâmil Abimizi kaybettik

Kâmil Abimizi kaybettik

Bochum Ruhr Üniversitesi’nde Komünikasyon Bilimleri, Politik Bilimler ve Genel Dil Bilimleri bölümlerini 1980 yılı haziran ayında bitirdikten sonra, Avrupa merkezleri Frankfurt’ta olan Hürriyet ve Tercüman gazetelerine özgeçmişimi gönderip, yazılı olarak başvuruda bulundum. Yanıt beklemeden yaz tatilimi geçirmek için Türkiye’nin yolunu tuttum.

20.11.2019Avrupa
Atatürk’ümüzü Berlin’de de görmek istiyoruz

Atatürk’ümüzü Berlin’de de görmek istiyoruz

1970’li yılların sonlarında Bochum Ruhr Üniversitesi’nde öğrenciyken tanıştığım, sonraları Almanya’da Berlin, Köln, Karlsruhe, Stuttgart Türk Başkonsolosluklarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi olarak görev yapan Metin Erdoğan’la yıllar sonra Berlin’de karşılaştık.

7.09.2019Avrupa
Aşırı sağın karanlık cinayetlerini üniversite araştıracak

Aşırı sağın karanlık cinayetlerini üniversite araştıracak

Bochum Ruhr Üniversitesi, şimdiye kadar aydınlatılamayan ve resmi istatistiklerde yer almayan aşırı sağcı cinayetler için araştırma takımı kurdu.

13.03.2019Avrupa
Türkçe’me dokunmayın

Türkçe’me dokunmayın

Almanya Federal Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki eğitim ve kültür alanındaki ilişkiler, 1957 yılında imzalanan Türkiye-Almanya Kültür Anlaşması ile hayata geçirildi.

22.08.2018Avrupa
Merkel yanımıza gelip, ‘İşte uyum biziz’ demişti

Merkel yanımıza gelip, ‘İşte uyum biziz’ demişti

Anayasanın 23 Mayıs 1949 tarihinde kabulüyle resmen kurulan Federal Almanya Cumhuriyeti, GroKo kısa adıyla tanınan bir yeni Grosse Koalition’a (büyük koalisyon) daha ‘hoş geldin’ dedi.

14.03.2018Avrupa
Türkiye de, Almanya da benim vatanım

Türkiye de, Almanya da benim vatanım

Alman Dışişleri Bakanı ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) eski Genel Başkanı Sigmar Gabriel’in muhafazakarlara, aşırı sağcılara ve sağ popülistlere bırakmamak için heimat (vatan) ile leitkultur (öncü kültür) gibi değerlerin açık bir şekilde tartışılmasını gündeme getirmesi üzerine göçmen kökenli insanların çoğu gibi ben de kendi kendime “Benim vatanım neresi?” diye sordum.

13.01.2018Dünya
Almanya vatanım, Türkiye de

Almanya vatanım, Türkiye de

ALMAN politikacıların ve Alman medyasının yoğun bir biçimde eleştirdikleri Köln’de düzenlenen Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’ne katılan 10-12 yaşlarında Türk kökenli Alman vatandaşı bir kız çocuğu.

15.08.2016Dünya
Almanya ile bir kriz daha

Almanya ile bir kriz daha

Almanya’nın Saksonya-Anhalt Eyaleti’nde öğretmenlerin derslerde kullanması için hazırlanan yardımcı ders kitabında, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanımlanıyor. Kitap nedeniyle Türkiye, Alman Büyükelçiyi, Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı ve tepkisini dile getirdi. Ancak kitabı hazırlatan Saksonya-Anhalt Eğitim Bakanı Stephan Dorgerloh, Hürriyet’e, “Kitapta düzeltecek bir durum yok” dedi. Dorgerloh söyleşi talebimizi zaman darlığı gerekçesiyle yazılı kaydıyla kabul etti ve sorularımızı yazılı yanıtladı.

9.04.2016Dünya
Kara gün dostuyuz

Kara gün dostuyuz

ITB kısa adıyla tanınan Berlin Uluslararası Turizm Borsası-Fuarı bu yıl 50 yaşına girdi.İlk kez 1966 yılında düzenlenmiş.

14.03.2016Dünya
Türkiye eski Anadolu değil

'Türkiye eski Anadolu değil'

RITA SÜSSMUTH.Federal Meclis (Bundestag-Alman Parlamentosu) eski Başkanı.Emekli bir politikacı...

25.12.2015Dünya
‘Kara altın’ın sonu

‘Kara altın’ın sonu

Hürriyet’in geçen hafta cumartesi baskılarında ‘Maden Bakanlığı Kurulmalı’ başlıklı bir haber vardı.

21.12.2015Dünya
En başarılı Yabancı Öğrenci Ödülü Ayşe Yıldırır’a verildi

'En başarılı Yabancı Öğrenci Ödülü' Ayşe Yıldırır’a verildi

DAAD’ın her sene verdiği 'En Başarılı Yabancı Öğrenci Ödülü', bu kez Bochum Ruhr Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde master tezini yazan Türk kızı Ayşe Yıldırır’a verildi.

27.11.2015Avrupa
Türkçe de öğretilsin

Türkçe de öğretilsin

NORBERT Lammert.Federal Meclis olarak bilinen Alman Parlamentosu Başkanı.

28.08.2015Avrupa
‘Benim Almanyam’ bu değil

‘Benim Almanyam’ bu değil

1970’li yılların ikinci yarısıydı.Vietnam Savaşı yeni bitmişti.Ama halk tedirgindi.

26.08.2015Avrupa
Almanya’nın içinde bir Türkiye var

Almanya’nın içinde bir Türkiye var

Türkiye’de 1965-1993 yılları arısında yedi kez başbakanlık koltuğuna oturan ve 1993-2000 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapan Süleyman Demirel’in ölüm haberi, beni birden Ankara’ya, Güniz Sokak’taki evine götürdü.

20.06.2015Avrupa
EĞITIM seferberliği yolda

EĞITIM seferberliği yolda

PROFESÖR Cemal Yıldız. Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri.

15.05.2015Avrupa
Ermeni kuyumcu ve ben

Ermeni kuyumcu ve ben

Ben Anadolu’nun küçük bir köyünde doğdum.Konya’ya bağlı Derebucak Köyü’nde.Daha doğrusu Dereköy’de.

24.04.2015Avrupa
Herkesin Cumhurbaşkanı

Herkesin Cumhurbaşkanı

Almanya’nın 8’inci Cumhurbaşkanı olarak 1999-2004 yılları arasında görev yapan ve 2006 yılında yaşamını yitiren Johannes Rau’yu ilk kez 1970’li yılların ikinci yarısında Bochum Ruhr Üniversitesi’nde öğrenim yaparken tanıdım.

17.04.2015Avrupa
Bochum’da bantlar durdu

Bochum’da bantlar durdu

Alman televizyonların ilk haberiydi dün. İlk, ama kara bir haber...

6.12.2014Avrupa
Fotoğrafların düşündürdükleri

Fotoğrafların düşündürdükleri

GEÇEN hafta gördüğüm iki ayrı fotoğraf beni çok eskilere götürdü...

13.11.2014Avrupa
Meclis başkanına intihal suçlaması

Meclis başkanına intihal suçlaması

Almanya Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert'ın 38 yıl önce yazdığı doktora tezinde intihal yaptığı öne sürüldü. İddialar üzerine Lammert bunların araştırılması için Bochum Üniversitesi'ne başvururken, "Doktoramı kurallara uygun hazırladım, içim rahat. Çalışmanın bilimsel kalitesinden eminim" dedi.

31.07.2013Avrupa
Almanya tıp ödülü Türk doktorun

Almanya tıp ödülü Türk doktorun

Beyin üzerine araştırmalar yapan Prof. Dr. Onur Güntürkün, Almanya’nın Nobel’i sayılan ‘Leibniz Ödülü’nü alacak.

9.12.2012Sağlık
İddialı koruma ucuza gitti

İddialı koruma "ucuza gitti"

Büyük iddiayla ortaya çıkartılan bir güvenlik koruması daha yerle bir oldu; üstelik çok da ucuza...

1.12.2011Teknoloji
Boğazdaki süper arazi satılıyor

Boğaz'daki süper arazi satılıyor

İstanbul Boğazı’nın en güzel konumuna sahip olan Ortaköy’deki 42 dönümlük arazi içerisinde yer alan eski Şifa Yurdu Hastanesi, ikinci kez icradan satışa çıkarıldı.

12.11.2009Ekonomi
Devletten bilime alkış

Devletten bilime alkış

TÜBİTAK ödül törenine katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş bilim adamlarını alkışladı.

26.12.2007Gündem
Azınlıkların çoğu gitti

Azınlıkların çoğu gitti

1969 Almanya doğumlu olan Dilek Güven, eğitimini siyasal ve sosyal psikoloji alanında yaptı. ‘İttihat ve Terakki Dönemi Türk Milliyetçiliği’ teziyle Master’ını yapan Güven, ‘Cumhuriyet Dönemi Azınlık Politikaları Bağlamında 6-7 Eylül Olayları’ adlı çalışmasıyla doktor oldu.

6.09.2005Gündem
Homunkulus’un yeni ölçüleri belirlendi

Homunkulus’un yeni ölçüleri belirlendi

Almanya’da Nürnberg Deneme Müzesi’nde şu sıralar sergilenen yeni biçim ve ölçüleriyle sergilenen Homunkulus, beynimizdeki beden haritasını yansıtıyor. Bu harita aslında insandan insana farklılık gösteriyor.

28.05.2004Spor
Mercedesçiler hırslı Opelciler uyumlu

Mercedes'çiler hırslı Opel'ciler uyumlu

Otomobil markalarıyla kişilik özellikleri arasındaki ilişki hakkında yapılan anket ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Bochum Ruhr Üniversitesi Psikoloji Fakültesi öğretim üyesi Dr. Rüdiger Hossiep ve ekibinin yaptığı ankete göre, Mercedes, BMW ve Audi sürenler hırslı, buna karşılık Volkswagen, Fiat, Renault ve Opel sürenler uyumlu kişiliklere sahip bulunuyor.

11.08.2002Ekonomi
Ziyad başımı örtmemi istedi

Ziyad başımı örtmemi istedi

ABD'yi kana bulayan teröristlerden biri olduğu iddia edilen Ziyad Samir Jarrah'ın Türk sevgilisi Aysel Şengün, artık hiçbir zaman eskisi kadar neşeli olamayacak.

19.09.2001Dünya

Yazar Sonuçları