EKSTRA
MENÜ

Biyoloji

Biyoloji ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Biyoloji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.714 Biyoloji haberi bulunmuştur.

Biyoloji Haberleri

Mutabakat nedir Mutabakat TDK anlamı

Mutabakat nedir? Mutabakat TDK anlamı

Gündemdeki haberler ardından mutabakat teriminin anlamı merak konusu oldu. Mutabakat, usulsüzlükleri azaltmak, vergi takibini sağlayarak riskleri azaltmak adına yapılır. Peki, mutabakat nedir?

23.06.2021Gündem
Araştırmacılar yanıtlıyor: Neden elimizde etkili bir Covid-19 ilacı yok

Araştırmacılar yanıtlıyor: Neden elimizde etkili bir Covid-19 ilacı yok?

Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisiyle ilgili akıllarda çok önemli bir soru var: Neden hâlâ kesin bir çaresi bulunamadı bu belanın? Biz de sizin için bu soruya yanıt aradık. Ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz...

21.06.2021Gündem
Marmara Denizi de nadir canlıları da tehlikede

Marmara Denizi de nadir canlıları da tehlikede

Marmara Denizi’nin kıyısında da içinde de milyonlarca canlı yaşıyor. Kıyısındaki bizler “Denizi kaybediyoruz, görüntü kötüleşiyor, balık yiyemeyeceğiz” diye endişelenirken içindeki canlılar yaşam alanını kaybediyor. Yani, kasap et derdinde, koyun can...

20.06.2021Hürriyet Pazar
Bu haberden sonra kimse kimseye ‘kuş beyinli’ diye hakaret edemeyecek

Bu haberden sonra kimse kimseye ‘kuş beyinli’ diye hakaret edemeyecek

Bir aşağılama sözcüğü olarak kullanılan ‘Kuş beyinli’ sıfatı aslında bir hakaret değil bir iltifat çünkü kuşlar sandığımızdan çok daha akıllı. Kanıt mı görmek istiyorsunuz? Tüm detaylar haberimizde...

19.06.2021Gündem
Uzmanlardan sınavda başarı getirecek ipuçları

Uzmanlardan sınavda başarı getirecek ipuçları

Zihnimiz, etrafımızdaki dünyayı sürekli olarak yorumlama ihtiyacı duyar, olaylara anlam vermeye çalışır. Bazen dünyayı doğru bir şekilde görürüz – gerçekte olduğu gibi-fakat stres anlarında zihnimizin ürünleri olan sahip olduğumuz düşünceler, başımıza gelenleri gerçekçi bir resim ile çizemez. Örneğin, öncesinde yaptığınız bir hatayı hatırlamak, kendi kendinize “Hiçbir şeyi doğru yapamıyorum ve yapamayacağım!” demenize yani aşırı genelleme yapabilmenize sebep olur.

18.06.2021Eğitim
“Bırakın şu telefonları” sitemi TÜBİTAK yarışmasında birincilik getirdi

“Bırakın şu telefonları” sitemi TÜBİTAK yarışmasında birincilik getirdi

Pandemi sürecinde arkadaşlarıyla eskisi kadar bir araya gelemeyen Suruçlu Tuba Çınar onlarla aylar sonra buluştuğunda sürekli telefonla uğraşmalarına sitem etti. Onun bu konudaki serzenişi güzel bir projenin filizlenmesini sağladı. Üç Fen Lisesi öğrencisi kafa kafaya verip bir mobil uygulama ürettiler ve adını da “Mola” koydular. Gençleri dijital bağımlılıktan uzaklaştırmayı hedefledikleri projeleriyle TÜBİTAK 2021 yılı lise öğrencileri araştırma projeleri yarışmasında Türkiye birincisi oldular.

16.06.2021Eğitim
YKS’de hangi derse nasıl yaklaşmalı

YKS’de hangi derse nasıl yaklaşmalı?

2,7 milyona yakın öğrencinin iyi bir üniversite hayaliyle ter dökeceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) sayılı günler kaldı. 26 - 27 Haziran tarihlerinde yapılacak sınav öncesinde Bilfen Liseleri bölüm başkanları hangi derse nasıl yaklaşılması gerektiğini anlattı.

16.06.2021Eğitim
Prof. Dr. Elipek: Marmarada asıl sorun dipte

Prof. Dr. Elipek: Marmara'da asıl sorun dipte

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belgin Elipek, Marmara Denizi’nde görülen müsilajla ilgili, “Maalesef oksijen miktarının düşük olması ve bakterilerin de oksit malzemeler nedeniyle azalması, denizin kendi kendine temizlemesini engelliyor" dedi. Yapılan yüzeysel temizliğin, sorunun sadece küçük bir parçasını çözeceğini ifade eden Prof. Dr Elipek, “Ama asıl sorun dipte” diye konuştu.

15.06.2021Gündem
Doç. Dr. Muharrem Balcı: Felç tehlikesi var

Doç. Dr. Muharrem Balcı: Felç tehlikesi var

Marmara Denizi’ni saran müsilaj nedeniyle vatandaşlar ‘Müsilajlı denizden çıkan balık ve midye yenir mi?’ sorusunun yanıtını merak ediyor.

15.06.2021Ekonomi
Sağlık nedir, nasıl tanımlanır Kısaca sağlığın tanımı ve önemi

Sağlık nedir, nasıl tanımlanır? Kısaca sağlığın tanımı ve önemi

Canlılar yaşamlarının devamlılığını sürdürebilmek için birçok etken ile mücadele etmek zorundadır. Bu etkenler arasında beslenme, barınma ve sağlık gibi temel ihtiyaçların giderilmesi ilk önceliktir. Özellikle de sağlık… Peki sağlık nedir, nasıl tanımlanır? Kısaca sağlığın tanımı ve önemi.

15.06.2021Araştırma
Monografi nedir TDKya göre monografi ne anlama gelir, nasıl yazılır

Monografi nedir? TDK'ya göre monografi ne anlama gelir, nasıl yazılır?

Bir yazarın, bilim insanının ya da topluma mâl olmuş ünlü birinin yaşamından ve eserinden kesitler sunan inceleme yazılarına monografi denir. Kısa monografiler edebiyat ve kültür dergilerinde okurlarla buluşur. Uzunları ise kitap olarak yayımlanır. Monografi nedir? TDK'ya göre monografi ne anlama gelir, nasıl yazılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.06.2021Araştırma
Genomik nedir Genom, proteom, transkriptom terimleri ne anlama gelir

Genomik nedir? Genom, proteom, transkriptom terimleri ne anlama gelir?

Genomik, genlerin canlı çevresi ve birbirleri ile etkileşimini anlamak, genomların işlevini ve yapısını sıralamak, bunları analiz etmek ve birleştirmek için DNA dizileme yöntemleri, rekombinant DNA ve biyoinformatik gibi alanların birlikte çalışması sonucunda ortaya çıkan bir moleküler genetik ve biyoloji alanıdır. Genomik Nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.06.2021Araştırma
Burdur Gölü alg patlaması nedeniyle değişti... Açıklama geldi...

Burdur Gölü alg patlaması nedeniyle değişti... Açıklama geldi...

Burdur Gölü'nün rengi son günlerde alg patlaması nedeniyle değişti. Gölde inceleme yapan Prof. Dr. İskender Gülle, bu durumun mikroskobik organizmalardan kaynaklandığını ve 15 gün içinde tamamen geçeceğini belirtti.

14.06.2021Gündem
Müsilajlı denizden çıkan balık ve midye yenir mi Uzmanından kritik açıklama: Felç geçirebilirsiniz

Müsilajlı denizden çıkan balık ve midye yenir mi? Uzmanından kritik açıklama: Felç geçirebilirsiniz

Marmara Denizi'nde görülen müsilaj(deniz salyası) etkisini sürdürüken bir yandan da bölgede kaçak midye avcıları dikkat çekiyor. DHA ekipleri gece ve sabah saatlerinde teknelerle açılarak midye avcılarını görüntüledi. Doç. Dr. Muharrem Balcı ise, "Deniz salyası ile birlikte bazı özel mikroorganizma grupları ortaya çıkacaktır. Bu mikroorganizmalar oldukça zehirlidir. Midyeler bu zehirli maddeleri biriktirir ve soframıza kadar gelir. Bu midyeyi yediğiniz anda felç bile geçirebilirsiniz.’’ dedi.

14.06.2021Gündem
Amanos Dağlarında ters lale türü keşfedildi

Amanos Dağları'nda ters lale türü keşfedildi

Ege ve Aksaray üniversitelerinden öğretim üyeleri, Amanos Dağları'nın Hatay sınırında tespit ettikleri yeni bir ters lale türünü bilim dünyasına tanıttı. Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım, "Son zamanlarda küresel iklim değişiklikleri özellikle soğanlı yumrulu bitkileri çok etkiliyor. Bu nedenle bölgede öncelikli olarak yerel yönetim ve halk bitkiye sahip çıkarak koruma çalışmalarını başlatmalıdır" dedi.

14.06.2021Gündem

12'inci sınıf beceri temelli etkinlik kitap seti yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 12’inci sınıf öğrencilerine yönelik 9 dersten beceri temelli 900 etkinliğin yer aldığı kitap seti hazırlandı. COVID-19 salgını sürecinin başından bu yana her kademedeki öğrencilere verilen özel kaynak destekleriyle öğrenme kayıplarının en aza indirilebilmesi amaçlanıyor.

11.06.2021Eğitim
Öğrenciler projeleriyle TÜBİTAK’tan ödül aldı

Öğrenciler projeleriyle TÜBİTAK’tan ödül aldı

TÜBİTAK Türkiye Finallerinde, psikoloji, coğrafya, biyoloji ve kimya alanlarında, İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji öğrencilerinin 4 ayrı projesinin ödül aldığı açıklandı.

11.06.2021Eğitim
YKS’ye son 15 gün

YKS’ye son 15 gün

Adayların iyi bir üniversiteye girmek için ter dökeceği 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavı, Temel Yeterlilik Test (TYT), Alan Yeterlilik Testi  (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumda tamamlanacak. TYT sınavı 26 Haziran’da, AYT ve YDT sınavı da 27 Haziran’da yapılacak. Artık sınava geri sayım başladı. Son 15 günün çok kritik olduğunu belirten uzmanlar YKS’ye girecek adayların rutinlerini değiştirmemesi gerektiğini söylüyor.

11.06.2021Eğitim
Zahir ne demek TDKya göre zahir kelimesinin anlamı nedir Zahir sözlük anlamı

Zahir ne demek? TDK'ya göre zahir kelimesinin anlamı nedir? Zahir sözlük anlamı

Cümle içerisinde hem isim hem de sıfat olarak kullanılan zahir, Arapça kökenli bir sözcüktür. Zahir kelimesi, aşikar ve ayan anlamına gelen zuhur kelimesinden türetilmiştir. Kelimenin zahiri ve zahiren şeklindeki kullanımı da yaygındır. TDK'ya göre zahir kelimesinin anlamı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.06.2021Sözlük
Uzay Mekiği Nedir Ve Ne İşe Yarar Uzay Mekiği Nasıl Yapılır Ve Nasıl Çalışır Uzay Mekiği Hızı Ve Özellikleri

Uzay Mekiği Nedir Ve Ne İşe Yarar? Uzay Mekiği Nasıl Yapılır Ve Nasıl Çalışır? Uzay Mekiği Hızı Ve Özellikleri

Uzay mekiği, yeniden kullanılabilen ve hızlı havalanıp dikkatli bir iniş gerçekleştirebilen araçlardır. Bu araçların inişi daha çok uçağa benzer. Uydu yerleştirmek ya da çeşitli araştırmalar yapabilmek için tasarlanan bir araçtır. Uzay mekiği nedir ve ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.06.2021Araştırma
Kofaktör Nedir Ve Nerede Sentezlenir Kofaktör Organik Midir İnorganik Midir

Kofaktör Nedir Ve Nerede Sentezlenir? Kofaktör Organik Midir İnorganik Midir

Lise yıllarında biyoloji derslerinde çok sık duyduğumuz sözcükler arasında yer alan kofaktör ve koenzim terimleridir. Biyoloji ve biyokimya derslerinde sıkça anlatılan bu terimler pek çok kişinin de ilgisini çekiyor. Kofaktör nedir ve nerede sentezlenir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.06.2021Araştırma
YKS’de kritik 15 gün kuralları

YKS’de kritik 15 gün kuralları

2 milyonu aşkın gencin üniversite hayallerini gerçekleştirmek için gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için artık sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek sınav için adayların kalan süreyi bilinçli değerlendirmeleri gerekiyor. Psikolojik danışman ve rehber öğretmen Özgür Akoğlan öğrenciler için son 15 gün kurallarını sıraladı. Başarısız olunan konulara ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

10.06.2021Eğitim
Rejenerasyon Nedir Ve Örnekleri Nelerdir Rejenerasyon İle Üreyen Hayvanlar Ve Örnekleri

Rejenerasyon Nedir Ve Örnekleri Nelerdir? Rejenerasyon İle Üreyen Hayvanlar Ve Örnekleri

Rejenerasyon biyolojinin en önemli konularından bir tanesi olup son derece ilginç ve dikkat çekici olması nedeniyle çoğu kişi tarafından araştırılan konulardan biridir. Sizin için çok sorulan Rejenerasyon nedir ve örnekleri nelerdir? Rejenerasyon ile üreyen hayvanlar ve örnekleri konularını detaylarıyla derledik.

9.06.2021Araştırma
Plankton Nedir Ve Ne İşe Yarar Plankton Nasıl Oluşur Ve Özellikleri Nelerdir

Plankton Nedir Ve Ne İşe Yarar? Plankton Nasıl Oluşur Ve Özellikleri Nelerdir

Denizcilerin iyi bildiği, belgesellerden sıklıkla duymaya alışık olduğumuz kavram Plankton, denizlerdeki balık türlerinin besin kaynağına verilen isimdir. Sizin için Plankton nedir ve ne işe yarar? Plankton nasıl oluşur ve özellikleri nelerdir şeklindeki soruların yanıtlarını detayları ile derledik.

9.06.2021Araştırma
İÜde müsilaj incelemesinin ilk sonuçları. Pandeminin  müsilaja etkisi

İÜ'de müsilaj incelemesinin ilk sonuçları. Pandeminin müsilaja etkisi

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Plankton Araştırma Laboratuvarı, deniz salyasında ilk incelemesini tamamladı. Salyaya tek hücreli canlı türlerinin neden olduğu anlaşıldı. Tek hücreli canlıların çoğalmasında fosfor ve azotun etken olduğunu söyleyen Prof.Dr. Neslihan Özdelice, "2 seneye yakın hepimiz evde kaldık, yoğun deterjan kullandık. Deterjan içeriklerinde yoğun fosfor var. Yeme içme alışkanlığı bile arttı, bunlar bile etken" dedi.

8.06.2021Haber
Son dakika haberler: Sebebi ortaya çıktı.. Müsilaj kâbusunun ilk test sonuçları belli oldu Deniz salyasının nedeni tek hücreli canlı...

Son dakika haberler: Sebebi ortaya çıktı.. Müsilaj kâbusunun ilk test sonuçları belli oldu! Deniz salyasının nedeni tek hücreli canlı...

CNN TÜRK canlı yayınında Marmara Denizi'ni kaplayan müsilaj sorunu ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. 22 gün önce İstanbul Üniversitesi'ndeki laboratuvara bırakılan müsilaj örneklerinin ilk sonuçları ortaya çıktı. İlk sonuçlara göre, deniz salyasında tek hücreli canlılar tespit edildi. Deniz salyasına evsel ve kanalizasyon atıklarının yanı sıra bu tek hücreli canlının neden olduğu anlaşıldı.

8.06.2021Gündem
Gökhan Hotamışlıgil’e fahri doktora

Gökhan Hotamışlıgil’e fahri doktora

Ankara Üniversitesi (AÜ) Senatosu tarafından alınan kararla; uluslararası çalışmalarıyla bilinen Türk bilim insanı ve Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’e fahri doktora unvanı verildi.

2.06.2021Eğitim
Karaman Kayagülünün yeni popülasyonu bulundu Dikkat: Koparmanın cezası çok büyük

'Karaman Kayagülü'nün yeni popülasyonu bulundu! Dikkat: Koparmanın cezası çok büyük

Karaman'da 24 yıl önce 'Karaman Kayagülü' olarak literatüre giren, sınırlı ve kıraç bölgede bulunabilen endemik bitkinin yeni popülasyonu, Başyayla ilçesi Büyükkarapınar köyü dağlık bölgesinde tespit edildi. 1700 rakımlı bölgede bulunan yeni türün koruma altına alınması için çalışmalar başlatıldı. 'Karaman Kayagülü'nü koparan veya zarar verene ise 80 bin 465 lira ceza uygulanacak.

2.06.2021Gündem
Onun adı ceset çiçeği... Koklamak için saatlerce sırada beklediler

Onun adı ceset çiçeği... Koklamak için saatlerce sırada beklediler

Bir fidanlık sahibi, terk edilmiş bir benzin istasyonunda dev çiçeğini komşuları ve diğer meraklılar için sergiledi. Bu bitkiyi görmek için binlerce meraklı benzin istasyonuna akın etti. Peki neden?

31.05.2021Dünya
Sabri Ülker Bilim Ödülü’nün kazananı  Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar oldu

Sabri Ülker Bilim Ödülü’nün kazananı Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar oldu

Sabri Ülker Bilim Ödülü Töreni dünyanın dört bir yanından metabolizma alanında uzman bilim insanlarının katılımıyla gerçekleşen Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’nda gerçekleştirildi. Sabri Ülker Vakfı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen, başkanlığını Prof. Gökhan Hotamışlıgil’in yürüttüğü ve Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen sempozyumda, bu yılın bilim ödülü, Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nden öğretim üyesi Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar’a verildi.

28.05.2021Sağlık
Popülasyon nedir Biyolojide popülasyon örnekleri, yapısı ve dinamikleri

Popülasyon nedir? Biyolojide popülasyon örnekleri, yapısı ve dinamikleri

Biyoloji oldukça geniş bir alandır. Yeryüzünde yaşayan tüm canlılar ile ilgili araştırmalar da yapılıyor. Özellikle popülasyon kavramı da çok merak ediliyor. Popülasyon dağılımı ile yoğunluğu da inceleniyor. Popülasyon nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

27.05.2021Araştırma
Parazit nedir Biyolojide parazit tanımı ve özellikleri

Parazit nedir? Biyolojide parazit tanımı ve özellikleri

Parazit, biyoloji derslerinden öğrendiğimiz ve üzerinde yaşadığı canlıların yapısını bozan ve onlara zarar veren organizmalardır. Bu parazitlerin gözle görülmesi zor olmakla birlikte bilimsel araştırmalarda mikroskop ile daha net görülebilmektedir. Parazitler değişik boyutlarda ve şekillerde olabilir. Peki, neden bu parazitler canlılara zarar veriyor? Parazitlerin başkaca bilinen isimleri var mıdır? Nasıl oluşmakta ve nasıl çoğalmaktadırlar? İşte, parazitlerin ne olduğu ve nasıl zarar verdiği hakkında bilgileri derledik.

27.05.2021Araştırma
Monomer Nedir Monomer Yapılı Ne Demek Monomer Çeşitleri Ne Özellikleri Nelerdir

Monomer Nedir? Monomer Yapılı Ne Demek? Monomer Çeşitleri Ne Özellikleri Nelerdir?

Monomer kimi zaman kimya derslerin de kimi zamanda biyoloji derslerin de geçmekte olan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda Monomer nedir? Monomer yapılı ne demek? Monomer çeşitleri ne özellikleri nelerdir şeklinde sorulan soruların yanıtlarını sizin için detaylarıyla derledik.

26.05.2021Araştırma
Homeostasi Nedir Canlılarda Ortak Özellik Midir Homeostasi Hakkında Örnekler Ve Bilgiler

Homeostasi Nedir? Canlılarda Ortak Özellik Midir? Homeostasi Hakkında Örnekler Ve Bilgiler

Biyoloji derslerinde öğrencilerin en çok karşı karşıya kalma durumunda oldukları konulardan biri olma özelliği barındırmaktadır. Siz değerli okurlar için en çok sorulan Homeostasi nedir? Canlılarda ortak özellik midir? Homeostasi hakkında örnekler ve bilgiler konu başlıklarını tüm detayları ile birlikte derledik.

26.05.2021Araştırma
Heterojen Nedir Heterojen Karışım Ne Demek Hetorojen Karışım Örnekleri

Heterojen Nedir? Heterojen Karışım Ne Demek? Hetorojen Karışım Örnekleri

Doğada bulunan maddeler iki grupta ifade edilir. Bunlardan bir tanesi hiç bir karışım ve etkileşimde bulunmayan saf maddeler yani elementler, diğerleri de çeşitli tepkimeler ile ortaya çıkmış bileşiklerdir. Bu iki unsurun dışında birde karışımlar bulunmaktadır. Karışımlarda homojen ve heterojen olmak üzere iki farklı şekilde değerlendirilir. Peki, heterojen karışım ne demektir? Kaç çeşit heterojen karışım görülür? Heterojen karışıma örnekler nelerdir? Bu karışımda maddeler eski hallerine tekrar gelebilir mi? İşte, heterojen karışım anlamı, türleri ve örnekleri.

26.05.2021Araştırma
Fosforilasyon Nedir Nerede Gerçekleşir Fosforilasyon Tepkimesi Tüm Canlılarda Ortak Mıdır

Fosforilasyon Nedir? Nerede Gerçekleşir? Fosforilasyon Tepkimesi Tüm Canlılarda Ortak Mıdır?

Fosforilasyon, fosfat ailesinden gelen bir terimi ifade eder ve fosfat gurubunun organik moleküller ile birleşmesinden oluşan bir çeşit tepkimeye verilen isimdir. ATP sentezi bir çeşit fosforilasyon olayıdır. ATP sentezi, canlılarla farklı reaksiyonlar üretilir ve yaşam için en temel enerji kaynağını oluşturur. Fosforilasyon nedir? Nerede gerçekleşir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

26.05.2021Sağlık
Tür nedir Biyoloji, Türkçe, coğrafya ve mantık biliminde tür tanımı

Tür nedir? Biyoloji, Türkçe, coğrafya ve mantık biliminde tür tanımı

Tür kelimesinin anlamı çeşit, cins olarak bilinmesi ile birlikte bazı temel alanlarda farklı tanımları bulunmaktadır. Özellikle biyoloji, coğrafya, Türkçe ve mantık bilimlerinde tür kelimesinin ayrı ayrı tanımları bulunmaktadır. Peki, neden bu kelimenin ayrı ayrı tanımlanmasına ihtiyaç duyulmuştur? Tüm tanımların temelinde aynı şeyler mi yatmaktadır? Tür, kendi alanında ki bilim içerisinde de sınıflandırılmakta mıdır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

25.05.2021Araştırma
Fonetik ne demek Fonetik alfabe nedir

Fonetik ne demek? Fonetik alfabe nedir

Bir dil öğrenilirken ya da herhangi bir dile ait araştırmalar yapılırken çok sık bir şekilde fonetik terimine rastlanılır. Fonetik terimi birçok alanda kullanılır. Günlük olarak çoğu zaman ve çoğu kez insanların duyduğu bir kelimedir. Fonetik ne demek? Fonetik alfabe nedir? İşte tüm detaylar.

24.05.2021Araştırma
Adezyon nedir Adezyon kuvveti özellikleri, örnekleri ve formülü

Adezyon nedir? Adezyon kuvveti özellikleri, örnekleri ve formülü

Öğrencilerin biyoloji, kimya ve benzeri derslerde gördükleri her terim çok önemlidir. Bu terimlerin de günlük hayatta yoğun bir kullanımı söz konusudur. Özellikle de adezyon en sık kullanılan terimlerden bir tanesidir. Adezyon nedir? Adezyon kuvveti özellikleri, örnekleri ve formülü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

23.05.2021Araştırma
Bankacılık dışı finansın ilk çeyrek işlem hacmi 60,8 milyar lira oldu

Bankacılık dışı finansın ilk çeyrek işlem hacmi 60,8 milyar lira oldu

Finansal Kurumlar Birliği'nin (FKB) çatısı altındaki faktoring, finansal kiralama ve finansman şirketlerinin ilk çeyrekteki işlem hacmi 60,8 milyar lira olurken, müşteri sayısı 2,5 milyona çıktı.

21.05.2021Ekonomi
Sentez nedir Sentezin biyoloji, coğrafya, tarih, kimya ve felsefe alanında ayrı ayrı tanımı

Sentez nedir? Sentezin biyoloji, coğrafya, tarih, kimya ve felsefe alanında ayrı ayrı tanımı

Sentez kelimesi oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Birçok alanda sentez kelimesinin kullanımı ile karşılaşılmaktadır. Siz de sürekli duyduğunuz sentez kelimesinin hangi anlamlara geldiğini öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Sentez nedir? Sentezin Biyoloji, Coğrafya, Tarih, Kimya ve Felsefe alanında ayrı ayrı tanımı ne şekilde olmalıdır? İşte, merak edilen tüm detayları derledik.

21.05.2021Araştırma
Fotosentez nedir ve nasıl gerçekleşir Fotosentez yapan canlılar, denklemi ve hızını etkileyen faktörler

Fotosentez nedir ve nasıl gerçekleşir? Fotosentez yapan canlılar, denklemi ve hızını etkileyen faktörler

Biyoloji de en önemli olaylardan olan fotosentez bitkiler arasında gerçekleşir. Fotosentez bitkiler arasında yapılan bir durumdur. Fotosentez ile ilgili yapılan çalışmalar günümüzde de devam etmektedir. Son günlerde fotosentez ile ilgili arama motorlarında trend aramalar yapılmıştır. Peki fotosentez nedir? Fotosentez nasıl gerçekleşir? Fotosentez yapan canlılar hangileridir? Fotosentez denklemi nasıldır? Fotosentez hızını etkileyen faktörler nelerdir? İşte fotosentez ile ilgili bilinen tüm bilgiler.

21.05.2021Araştırma
Fenotip nedir Fenotip çeşidi sayısı nasıl bulunur

Fenotip nedir? Fenotip çeşidi sayısı nasıl bulunur

Doğanın bilimi olarak ifade edilen biyoloji yeryüzünde yaşayan her türlü canlının karakterini detaylı olarak inceler. Yapılan araştırmalara açık bir şekilde gösteriyor ki neredeyse her canlı türü çevresel faktörlerden etkilenerek yeni genler oluşturuyor. Böyle durumlarda genler farklı şekillerde programlanarak yeni nesle aktarılıyor. Fenotip olarak tabir edilen bu durum canlıların çevresel faktörler ve genetiklerine göre yeni bir dış görünüş kazanması oluyor. Fenotip nedir ve fenotip çeşidi sayısı nasıl bulunur sizin için derledik.

21.05.2021Araştırma
Çözelti nedir ve özellikleri nelerdir Çözelti nasıl hazırlanır ve örnekleri

Çözelti nedir ve özellikleri nelerdir? Çözelti nasıl hazırlanır ve örnekleri

Daha ilkokul zamanlarında Fen derslerinde daha sonra Kimya ve Biyoloji derslerinde görülen çözelti konusu her zaman merak edilmiştir. Çözelti konusunu ele alarak, hakkında tüm detayları derledik.

21.05.2021Araştırma
Anatomi nedir ve çeşitleri nelerdir Anatomi bilimi neyi inceler ve hangi alanları kapsar

Anatomi nedir ve çeşitleri nelerdir? Anatomi bilimi neyi inceler ve hangi alanları kapsar

Anatomi bilimi her zaman merak edilen konulardan biridir. Özellikle de insan anatomisi hakkında herkesin bilmesi gereken noktalar mevcuttur. Anatominin önemi kavrandığında; her canlının özellikleri de bilimsel olarak anlaşılmaktadır. Anatomiden ve anatominin ne denli önemli olduğuna dair detayları derledik.

20.05.2021Araştırma
Alg nedir ve zararları nelerdir Alg özellikleri hakkında bilgi

Alg nedir ve zararları nelerdir? Alg özellikleri hakkında bilgi

Alg sözcüğü günlük hayatta pek kullanılmadığı için çok kimse tarafından bilinmez. Ancak alg kelimesi televizyonda, gazetede, dergi ve kitaplarda sıklıkla yer alır. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile alg sözcüğü bu mecrada da görülebilmektedir. Alg sözcüğünün ne ifade ettiği, ne anlama geldiği de merak konusu olmaktadır. Çevre ile ilgili kimselerin araştırdığı bu kavram hakkında merakla okuyacağınız geniş bilgileri sizler için derledik. Alg nedir ve zararları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

20.05.2021Araştırma

Yazar Sonuçları

Üç nesil biyolog

M. Levent Artüz, Marmara Denizi’ni, Tayyip Erdoğan’ın görev süresi boyunca inceleyen bir denizbilim insanı. “Anne tarafından da, baba tarafından da bilebildiğimiz kadarı ile tümü ile Boğaziçiliyiz. Anne tarafı (Prof. Dr. F. Samime Artüz, jeoloji profesörü) Anadolu Hisarı-Üsküdar, baba tarafı ise Beykoz, Yalıköy kökenlidir” diyor.

23.06.2021

Biz 27 Mayıs'ı anarken hayırlı bir darbe oldu

Dün 27 Mayıs askeri darbesinin 61’inci yıl dönümüydü.

28.05.2021