EKSTRA
MENÜ

Birleşmiş Milletler Gıda Ve Tarım Örgütü

Birleşmiş Milletler Gıda Ve Tarım Örgütü haberleri sayfasında güncel ve son dakika Birleşmiş Milletler Gıda Ve Tarım Örgütü hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 822 Birleşmiş Milletler Gıda Ve Tarım Örgütü haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Birleşmiş Milletler Gıda Ve Tarım Örgütü Haberleri

Üretilen her 3 gıda maddesinden birini maalesef çöpe atıyoruz

"Üretilen her 3 gıda maddesinden birini maalesef çöpe atıyoruz"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık" projesi kapsamındaki "Söz Veriyorum" kampanyası ile ilgili, "Bugün bu lansmanla beraber tanıttığımız kampanya, diğer taraftan sosyal medya ve sosyal mecra kanallarından da tanıtılıyor. Hızlı bir şekilde bu konuyla ilgili farkındalığın artması ve hem de burada bir dünya rekoru kırılması hedefleniyor" dedi.

Son dakika... İsrafı önlemek için vatandaşlardan söz vermesi istenecek

Son dakika... İsrafı önlemek için vatandaşlardan 'söz vermesi' istenecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla yarın, "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" kampanyasının etkinliğinin artırılması amacıyla vatandaşlardan "sofranasahipcik.com" web sitesine girerek bu konuda "söz vermesi" istenecek.

21.10.2020Ekonomi
Dünya Gıda Gününde hedef gıda güvenliği ve sürdürülebilirlik

Dünya Gıda Günü'nde hedef gıda güvenliği ve sürdürülebilirlik

Sağlık Yönetimi Uzmanı Prof. Dr. Ayşegül Kaptanoğlu, dünyada açlığa bağlı ölümlerin giderek arttığını hatırlatarak, sağlıksız beslenmenin de israf, göç, ekonomik zorluklar gibi sorunların yanı sıra; sağlık hizmetlerindeki yükü de artırdığına dikkat çekti. Kaptanoğlu, “İsraf etmemek, bilinçli üretici ve tüketici olmak, planlı alışveriş yapmak şart” dedi.

16 Ekim Dünya Gıda Günü nedir

16 Ekim Dünya Gıda Günü nedir?

16 Ekim Dünya Gıda Günü, Dünya üzerindeki yetersiz beslenen ve aç insanların acısına dikkat çekmek amacıyla bir farkındalık amacı gütmektedir. 16 Ekim Dünya Gıda Günü, her yıl Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 1945'teki kuruluşunun yıldönümü olarak 150'den fazla ülkede Dünya Gıda Günü adı ile kutlanmaktadır. İşte, Dünya Gıda Günü hakkında detaylı bilgiler

16.10.2020Gündem
Kenya ikinci çekirge istilasıyla karşı karşıya

Kenya ikinci çekirge istilasıyla karşı karşıya

Afrika Boynuzu'nda esen rüzgarlar Yemen, Etiyopya ve Somali'den yeni bir çekirge göçü dalgasının Kenya'ya gelmesine neden olabilir.

12.10.2020Dünya
FAO: Küresel gıda fiyatları eylülde arttı

FAO: Küresel gıda fiyatları eylülde arttı

Küresel gıda fiyat endeksi, eylülde bir önceki aya göre yüzde 2,1, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 5 artarak 97,9 değerine yükseldi.

9.10.2020Ekonomi
Tarım vasfını kaybetmeye yüz tutmuş araziler üretime kazandırılıyor

Tarım vasfını kaybetmeye yüz tutmuş araziler üretime kazandırılıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bakanı Bekir Pakdemirli "Yapılan çalışmalar sonucunda örnek arazilerde programlı sulama ile yüzde 25,8 su, yüzde 26,6 enerji tasarrufu sağlanırken, verim yaklaşık yüzde 26 arttı" dedi.

16.09.2020Ekonomi
Çiftçiler iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadeleyi öğreniyor

Çiftçiler iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadeleyi öğreniyor

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Program Sorumlusu Sheikh Ahaduzzaman, ülkenin en kurak alanlarından Konya kapalı havzasında, tarımsal üretim sistemlerinin değişen iklim koşullarına uyum sağlamasına yardımcı uygulamaları desteklediklerini belirterek, "Bu kapsamda, doğrudan ekim uygulamaları, programlanmış damla sulama sistemleri, biyogaz tesisleri kurulması, mera rehabilitasyonu ve yönetimi, biyolojik çeşitliliğin korunması ve teşviki gibi iklim dostu ve koruyucu tarım uygulamaları yürütüyoruz." dedi.

11.09.2020Ekonomi
Coğrafi işaret tescilinde Şanlıurfa ve Gaziantep liderliği kimseye kaptırmıyor

Coğrafi işaret tescilinde Şanlıurfa ve Gaziantep liderliği kimseye kaptırmıyor

Türkiye'nin coğrafi işaretli ürün sayısı, Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) yapılan başvurular ve tescillerle giderek artıyor. Ülkede coğrafi işaretli ürün sayısı 519'a ulaşırken, çiğ köftesinden şıllık tatlısına, eşkilisinden saç kavurmasına kadar 30 ürünü için onay alan Şanlıurfa, iller sıralamasında ilk sıradaki yerini koruyor.

Deniz yosunu geleceğin gıdası ve yakıtı olabilir mi

Deniz yosunu geleceğin gıdası ve yakıtı olabilir mi?

Deniz yosunu üretimi birçok ülkede hızla gelişen bir akım. Bu sektördeki şirketlerin değeri şimdiden 6 milyar dolara ulaşmış durumda. Şirket yöneticileri mevcut durumu ve gelişme potansiyelini anlatıyor.

31.08.2020Teknoloji
Türkiye’nin dört bir yanında üretilen çiçek ballarının hasadı bitti, şimdi damakları şenlendirme zamanı

Türkiye’nin dört bir yanında üretilen çiçek ballarının hasadı bitti, şimdi damakları şenlendirme zamanı

Hayıt, ayçiçeği, pamuk, lavanta, geven… Temel maddesi çiçek olan ballarda hasat yapıldı, sezon bitti. Çam balı dışında bir balla damağınızı tatlandırmak istiyorsanız tam zamanı. Ancak her balın bal olmadığı da artık günümüzün bir gerçeği… İyi ve orijinal bal yiyebilmek için damaktaki aroma kadar kovanda neler olup bittiğini bilmek de önemli. İklim krizi nedeniyle üretiminde düşüş yaşanan ve yine de dünyanın en iyileri arasında yer alan Türkiye’nin ballarını üreticileri anlattı.

23.08.2020Hürriyet Pazar
Yeni Trend: Bitkisel Beslenme

Yeni Trend: Bitkisel Beslenme!

Küresel iklim değişikliği, sürdürülebilirlik, sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda artan farkındalık ile birlikte bitkisel bazlı beslenme trendi de yükseliyor. Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Bakan Pakdemirli: Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesini inşallah ülke çapına yayma fırsatımız olur

Bakan Pakdemirli: Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesini inşallah ülke çapına yayma fırsatımız olur

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi'ne ilişkin, "İnşallah Ordu'da ilk örneğini başlattığımız projenin ülke çapında diğer illere de bu hizmeti götürme ve yayma fırsatımız olur." dedi.

17.07.2020Ekonomi
Bakan Pakdemirli, Gıdanı Koru Kampanyası için belediye başkanlarıyla görüştü

Bakan Pakdemirli, Gıdanı Koru Kampanyası için belediye başkanlarıyla görüştü

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gıdada kayıp ve israfı önlemeye yönelik kampanyayı belediyeler üzerinden geniş kitlelere ulaştırmak istediklerini belirterek, "Tarımsal kooperatifi bulunan belediyelerimizden tarlada ürün bırakmama prensibine sıkı sıkı sarılmalarını istirham ediyoruz." dedi.

8.07.2020Ekonomi
Bayer glifosat davacılarına milyarlar ödeyecek

Bayer glifosat davacılarına milyarlar ödeyecek

Alman ilaç ve kimya devi Bayer, yabani otlara karşı kullanılan glifosat maddesinin kansere yol açtığı gerekçesiyle hakkında açılan davalarda anlaşma yoluna gitti. Bayer, davacılara 10 milyar 900 milyon dolar ödeyecek.

25.06.2020Avrupa
Meyve-sebze ‘atık’ olmasın

Meyve-sebze ‘atık’ olmasın

FAO Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Ayşegül Selışık, ‘Gıdanı Koru’ kampanyası ve gıda israfının engellenmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. Selışık, “Her yıl 1.3 milyar ton gıda çöpe gidiyor. Türkiye’de de en çok sebze ve meyve atılıyor. Bunu önlemek için Tarım Bakanlığı’yla birlikte Gıdanı Koru kampanyasını başlattık. Alınacak küçük önlemlerle israfın önüne geçebiliriz” dedi.

18.06.2020Ekonomi
Gıda israfını önlemek için meyve-sebzeleri ayrı saklayın önerisi

Gıda israfını önlemek için "meyve-sebzeleri ayrı saklayın" önerisi

Gıda israfının önlenmesi için ürünlerin doğru şekilde muhafaza edilmesi önem taşırken, etilen gazı salgılayan elma, kayısı, üzüm, şeftali, nektar, kavun, incir gibi meyvelerin, bu gazdan etkilenen muz, armut, erik, domates, lahana, havuç, salatalık ve taze fasulyeden ayrı tutulması gerekiyor.

30.05.2020Ekonomi
Çin pazarıyla hedef yıllık 2 milyar dolar süt ürünleri ihracatı

Çin pazarıyla hedef yıllık 2 milyar dolar süt ürünleri ihracatı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, yaklaşık 6 milyar dolarla küresel ticaretin önde gelen süt ürünleri ithalatçılarından Çin'e gerçekleştirilecek süt ve sütün ürünleri ihracatının önündeki engeller kaldırılmasıyla yıllık süt ve süt ürünleri ihracatının 2 milyar doları aşabileceğini söyledi.

24.05.2020Ekonomi
Bakan Pakdemirli: Gıda israfını yüzde 2 iyileştirirsek 360 bin ailenin geçim giderini karşılarız

Bakan Pakdemirli: Gıda israfını yüzde 2 iyileştirirsek 360 bin ailenin geçim giderini karşılarız

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ’Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık’ projesini hayata geçirdiklerini belirterek, "Sadece Türkiye gıda israfını yüzde 2 iyileştirebilsek yaklaşık 360 bin ailenin 1 yıllık geçim giderlerini karşılayabiliriz" dedi.

20.05.2020Ekonomi
Çekirge istilası neden olur Çekirge istilası İzmirde görüldü

Çekirge istilası neden olur? Çekirge istilası İzmir'de görüldü!

Çekirge istilası nerede sorusu, ilk olarak dünyanın farklı bölgelerinde ardından da İzmir'de görülen çekirge istilası sonrası gündeme geldi. İzmir Akarca Ovası’nda binlerce çekirgenin akın etmesiyle beraber tarımda ciddi oranda yaşanan zarar paniğe neden oldu. Çekirge istilasının yeniden gündeme gelmesiyle sosyal medyada, çekirge istilasının ne anlama geldiği konuşulmaya başlandı. Peki, çekirge istilası nedir? Neden görülür? İşte, İzmir'de görülen çekirge istilasının detayları ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler....

2.05.2020Gündem
Dünya Bankası yetkilisinden gıda güvenliği uyarısı

Dünya Bankası yetkilisinden "gıda güvenliği" uyarısı

Dünya Bankası Kalkınma Politikası ve Ortaklıklar Genel Müdürü Mari Pangestu "(Kovid-19 salgınının etkileri) Büyük endişe veren etkilerinden biri, gıda ithalatı için döviz gelirlerinin düşmesi, gıda ihracatındaki kısıtlamalardan dolayı gıda arzına yönelik tehditlerin artması ve tedarik zincirinin bozulması nedeniyle en yoksul ve kırılgan ülkelerin gıda güvensizliği tehdidiyle karşı karşıya olmasıdır" dedi.

22.04.2020Ekonomi
Küresel Gıda Krizi raporu: 135 milyon kişi gıda güvensizliği yaşıyor

Küresel Gıda Krizi raporu: 135 milyon kişi gıda güvensizliği yaşıyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından oluşturulan 16 üyeli Gıda Krizine Karşı Küresel Ağ'ın yıllık raporunda, 55 ülke ve bölgede 135 milyon kişinin akut gıda güvensizliği yaşadığı belirtildi.

21.04.2020Ekonomi
BM Gıda ve Tarım Örgütü: Kovid-19 gıda sistemini etkileyebilir

BM Gıda ve Tarım Örgütü: "Kovid-19 gıda sistemini etkileyebilir"

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ilerleyen aylarda küresel gıda sistemini de zora sokabileceği belirtiliyor.

17.04.2020Ekonomi
Çiftçi tarlaya gidemezse sorunumuz büyük olur

Çiftçi tarlaya gidemezse sorunumuz büyük olur

Türkiye’nin ilk ‘akıllı köy’ünü kuran TABİT kurucusu, girişimci Tülin Akın: “Çiftçiler ‘Salgın var’ deyip, şimdi ekim yapmayıp tarlalarını ilaçlamazsa ürünlerini kaybederler. Sorunumuz daha da büyük olur. Önlem alıp tarıma devam etmeliyiz.”

4.04.2020Ekonomi
BM: İnsanlık tehlike altında

BM: İnsanlık tehlike altında

Koronavirüs endişesi tüm dünyada sürerken, Birleşmiş Milletler’den (BM) peş peşe uyarılar geldi. “İnsanlık tehdit altında, küresel eylem şart.”

27.03.2020Dünya
Şu an çekirge istilası nerede Çekirge istilasından kurtulmak için asırlık çözüm

Şu an çekirge istilası nerede? Çekirge istilasından kurtulmak için asırlık çözüm!

Çekirge istilası nerede sorusu sosyal medya üzerinden yayılan son görüntülerin ardından pek çok vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. Milyonlarca çekirgenin akın ettiği Afrika'nın ardından tehlikenin İran'a doğru yaklaşması, çevre ülkelerde de paniğe neden oldu. Peki, çekirge istilasından kurtulmak için sığırcık kuşu çözüm olabilir mi? İşte, çekirge istilası için sığırcık kuşu detayı

13.03.2020Gündem
Çekirge istilası

Çekirge istilası

İKLİM değişikliğinin en önemli sonuçlarından biri olan çekirge istilası dünyanın önemli bir bölümünü etkisi altına aldı.

13.03.2020Dünya
Küresel gıda fiyatları şubatta düştü

Küresel gıda fiyatları şubatta düştü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını endişeleriyle dünya gıda fiyatlarının şubatta düştüğünü bildirdi.

5.03.2020Ekonomi
Afrikada çekirge savaşı İki ülkeye daha ulaştılar

Afrika'da çekirge savaşı! İki ülkeye daha ulaştılar

Doğu Afrika’da yaklaşık 3 aydır yayılmayı sürdüren çöl çekirgeleri Kenya, Somali ve Etiyopya’dan sonra Uganda ve Tanzanya’ya da ulaştı.

10.02.2020Dünya
Bakan Pakdemirliden arz-talep açıklaması

Bakan Pakdemirli'den arz-talep açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli "Tohumdan sofraya aşamaların izlenebileceği dijital bir sistemle arz-talep dengesi ve üretim planlaması sağlanacak" dedi.

30.01.2020Ekonomi
Çekirge istilası

Çekirge istilası

Doğu Afrika’daki çekirge istilası hızla yayılırken gıda güvenliğini de riske atıyor. İstilacı çekirgeler sadece Kenya’da bir gün içerisinde 85 milyon kişiye yetecek yiyeceği tüketti. Uzmanlar istilanın ana nedenini okyanus akıntılarına bağlı olarak değişen iklim koşullarına bağlıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre yaklaşık 800 milyon kişinin geçim kaynakları risk altında.

30.01.2020Ekonomi
2020 yılında yeme içme trendlerini sürdürülebilirlik ve farkındalık belirleyecek

2020 yılında yeme içme trendlerini sürdürülebilirlik ve farkındalık belirleyecek

Dünyada beslenme ve yeme içme trendleri her yıl değişiyor. 2020 yılı da bazı önemli trendleri beraberinde getirdi. 2020 yılının en önemli iki teması sürdürülebilirlik ve farkındalık olacak gibi görünüyor. Özellikle kaliteli bir yaşamın ön planda olduğu günümüzde sağlıklı beslenme konusunda kafa karışıklığı yaşayanlar için rehber niteliğinde bilgiler veren Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Diyetisyeni Emel Terzioğlu Arslan, 2020’nin beslenme trendlerini açıkladı.

Tarımsal istihdam projesi sona erdi

Tarımsal istihdam projesi sona erdi

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen "İstihdam Olanakları Vasıtasıyla Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Öz Yeterliliklerinin Arttırılması ve Tarıma Dayalı Geçimlerin Geliştirilmesi Projesi"nin kapanış toplantısı yapıldı.

17.12.2019Ekonomi
FAOdan gıda israfı uyarısı

FAO'dan "gıda israfı" uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Uluslararası Gıda İsrafı ve Politikaları Uzmanı Camelia Bucatariu, Gıda Kaybı Endeksi'nin ilk küresel tahmininin bu yıl açıklandığını belirterek, "Son verilere göre, dünyada tarladan satış aşamasına kadar giden süreçte gıdaların yüzde 13,8'i kaybediliyor." dedi.

16.12.2019Ekonomi
Küresel gıda fiyatları kasımda arttı

Küresel gıda fiyatları kasımda arttı

Küresel gıda fiyat endeksi, kasımda bir önceki aya göre yüzde 2,7, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9,5 artarak 177,2 değerine ulaştı.

5.12.2019Ekonomi
FAOdan Toprak erozyonunu durdurun çağrısı

FAO'dan "Toprak erozyonunu durdurun" çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, bu yıl Dünya Toprak Günü'nün temasının "Toprak erozyonu" olacağını bildirdi.

4.12.2019Ekonomi
Türkiyenin e-tarım stratejisi belirlenecek

Türkiye'nin e-tarım stratejisi belirlenecek

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle Ulusal E-Tarım Stratejisinin Desteklenmesi Projesi hayata geçirildi.

5.11.2019Ekonomi
Bakan Pakdemirli: Sağlıksız yemenin maliyeti yıllık 2 trilyon dolar

Bakan Pakdemirli: Sağlıksız yemenin maliyeti yıllık 2 trilyon dolar

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Sağlıksız yeme alışkanlıkları, yılda 2 trilyon dolara yaklaşan maliyetiyle hükümetlerin sağlığa ayırdıkları kaynak ve bütçelerinin üzerinde büyük bir yük oluşturuyor. 800 milyon insan açlıkla karşı karşıya iken, 670 milyondan fazla yetişkin ve 140 milyon genç obezite sorunu yaşamakta" açıklamasında bulundu.

17.10.2019Ekonomi
FAO’dan yerli üreticiyi destekleme mesajı

FAO’dan yerli üreticiyi destekleme mesajı

FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü Viorel Gutu, “Dünya vatandaşları olarak doğru seçimleri yapacak bilince ulaşmamız gerekiyor. Doğru gıdanın nereden geldiği ve üretildiği konusundaki farkındalık giderek artıyor. Toplum olarak yerel üreticileri destekleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

17.10.2019Ekonomi
Dünya Gıda Günü sosyal medya gündeminde - Dünya Gıda Günü nedir, ne zaman ortaya çıktı

Dünya Gıda Günü sosyal medya gündeminde - Dünya Gıda Günü nedir, ne zaman ortaya çıktı?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından belirlenen Dünya Gıda Günü, bu yıl ‘Eylemlerimiz geleceğimizdir. Sağlıklı beslenmeyle açlığa son verilmiş bir dünya’ sloganıyla hatırlatılıyor. Dünya Gıda Günü için sosyal medyada da paylaşımlar yapılıyor. Peki, Dünya Gıda Günü nedir, ne zaman ortaya çıktı?

16.10.2019Hayat
Yanlış beslenme alışkanlıkları sağlık faturasını kabartıyor

Yanlış beslenme alışkanlıkları sağlık faturasını kabartıyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, bu yıl Dünya Gıda Günü'nde sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmenin önemine dikkati çekiyor.

15.10.2019Ekonomi
Kırsaldaki kadınlara bakanlık desteği

Kırsaldaki kadınlara bakanlık desteği

Tarım ve Orman Bakanlığınca kırsalda yaşayan kadınlara yönelik çok sayıda proje hayata geçirilirken, tarımsal üretimden girişimciliğe kadar çok farklı alanda eğitim hizmeti de veriliyor.

14.10.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Empati kurmayı öğrenirse tabağında yemek bırakmaz

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün raporuna göre her yıl yaklaşık 1 trilyon dolarlık gıda kaybediliyor. Bu, dünyadaki gıdanın üçte birinin çöpe atılması anlamına geliyor. İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) ‘Gıda İsrafını Engelleme Projesi’ başlattı. Konuyu uzmanlarla konuştuk.

22.08.2020

Suyun öyküsü

BM Gıda ve Tarım Örgütü, tahıl stoklarının pozitif seviyede olduğunu, önümüzdeki dönemlerde bazı problemlerin yaşanabileceği uyarısında bulundu...

18.05.2020

1000 yıllık zeytin ağacının altında: BERNADET

Ağustos ayında Hürriyet İzmir temsilcisi Deniz Sipahi’nin köşesinde, Alaçatı’da Bernadet adında yeni bir otel ve restoran açıldığını okuyup not almıştım.

19.10.2019

O bayatlamış ekmeklerle hastane olur, okul olur, yurt olur

Çok garip bir dünyada yaşıyoruz. Dünyanın bir tarafında insanlar açlıktan ölürken, diğer tarafında her gün tonlarca yiyecek el bile değmeden çöpe atılıyor.

18.10.2019

Sağlıklı beslenip açlığı önleyelim

TÜRKİYE Gıda Sanayii İşverenler Sendikası (TÜGİS) Başkanı Necdet Buzbaş, Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) belirlediği “Dünya Gıda Günü” çerçevesinde 17 Ekim’de düzenleyecekleri “Sürdürülebilir Gıda Zirvesi”nin hazırlıkları sırasında ana tema üzerinde durdu:

12.10.2019

İzmir Gastro Fest’in teması bu kez ‘Pazarlar’

İki yıl önce Türkiye’nin önde gelen turizmcilerinden İtalTur’un sahibi Hande Arslanalp, İzmir Gastronomi Turizmi Kongresi sırasında İzmir’de bir gastronomi festivali yapalım fikrini ortaya atmıştı. O tüm koordinasyonu üstlendi. Bir grup fahri İzmirli olarak Gila Benmayor, Gamze İneceli, Metin Suerkan ve ben işin bir ucundan tuttuk.

5.10.2019