EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Beyşehir Gölü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 591 Beyşehir Gölü haberi bulunmuştur.

Beyşehir Gölü Haberleri

Kuşlar geri dönüyor

Kuşlar geri dönüyor

Konya'nın Ereğli İlçesi'nde yaşanan kuraklık nedeniyle kuruyan Akgöl Sazlığı'nı terkeden kuşlar, son yağışların ardından sulak alan haline dönüşen bölgeye dönmeye başladılar.

25.01.2002Gündem
Beyşehir Gölü SOS veriyor

Beyşehir Gölü SOS veriyor

Sanayi ve kanalizasyon atıkları, zirai mücadele ilaçları ve balıkçılar tarafından kirletilen Türkiye'nin üçüncü büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nde ekolojik denge her geçen gün biraz daha bozuluyor.

5.04.2002Gündem
Tuz gölü için 80 milyon dolarlık proje

Tuz gölü için 80 milyon dolarlık proje

Türkiye'nin tuz üretiminin yüzde 64.8'ini karşılayarak, 4 milyar dolarlık bir tuz satışı yaratan Tuz Gölü, "Entegre Çevre Koruma Projesi" ile yok olmaktan kurtarılmaya çalışılıyor.

23.02.2003Gündem
Bitkisel zenginliğimiz tehdit altında

Bitkisel zenginliğimiz tehdit altında

Türkiye'de 122 önemli bitki alanındaki 3 bin 45 ender bitki tehlikede. Bern Sözleşmesine göre mutlak korunması gereken 87 tür ise yok olma tehdidi altında.

13.10.2003Gündem
Kar, yüzlerce köy yolunu ulaşıma kapattı

Kar, yüzlerce köy yolunu ulaşıma kapattı

Yurdun büyük bölümünde etkisini sürdüren kar yağışınedeniyle pek çok yerleşim biriminde ulaşım sağlanamıyor. Enerji nakil hatlarındaki arızalar yüzünden çok sayıda köy ve beldeye elektrik verilemiyor, haberleşmede aksaklıklar yaşanıyor.

9.01.2004Gündem
Turistler yollarını şaşırmadı, onlar Beyşehir’in dünyaca ünlü günbatımından haberdarlar

Turistler yollarını şaşırmadı, onlar Beyşehir’in dünyaca ünlü günbatımından haberdarlar

Beyşehir’de rastladığım, bisikletli Rus turistlerle konuşurken, esnaftan birinin ‘’yollarını şaşırmış olmalılar’’ dediğini duydum. Birçok turistik güzergahtan uzak kalması, Beyşehir’i büyük ölçüde turizmden mahrum etti. Böyle olunca da Konya ve Isparta sınırları içindeki, Türkiye’nin bu üçüncü büyük gölü ve aynı zamanda en önemli tatlı su kaynağı, ne tarihini, ne de gurur duyduğu dünya çapındaki günbatımını, başkalarıyla pek paylaşamadı.

16.05.2004Seyahat
Beyşehir Gölünde yat keyfi

Beyşehir Gölü'nde yat keyfi

Yatını kafe haline getiren Konyalı bir turizmci, Beyşehir Gölü'nde gün batımını izlemek isteyenlere hizmet veriyor. Renk ve batış süresi açısından dünyanın en güzel guruplarından sayılan Beyşehir Gölü'ndeki günbatımı için, yurdun değişik yörelerinden başta fotoğraf meraklıları olmak üzere çok sayıda insan Beyşehir'e geliyor.

9.06.2004Kelebek
Su kesilince elle balık avladılar

Su kesilince elle balık avladılar

Beyşehir Gölü'nden Konya Ovası'na giden Çarşamba Kanalı'nın suyu kesilince, vatandaşlar, kanalın içinde kalan balıkları elleriyle avladı.

9.09.2004Gündem
Bayram gezmesi -2

Bayram gezmesi -2

Reyan Tuvi, bayram tatili için önerilerini sıralamaya devam ediyor. Bu hafta özel listesinde Bodrum, Güneydoğu Anadolu turu, Bafa Gölü, Batı Karadeniz, Bursa ve Afyon’da termal tatil, Tire- Birgi- Bozdağ-Gölcük rotası, Kilikya Bölgesi, Konya ve tatil denince genellikle kaçılan üç büyük kent, İstanbul, Ankara ve İzmir var...

7.11.2004Seyahat
Kuşlar kaçıyor Tuz Gölü küçülüyor

Kuşlar kaçıyor Tuz Gölü küçülüyor

Tuz Gölü, Beyşehir Gölü, Akyay Gölü, Ereğli Ovası, Karapınar Ovası gibi 50 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Konya Havzası, SOS vermeye başladı. Havzada su seviyesi günden güne azalıyor, kuraklık tehlikesi belirdi. Bolluk ve Terkasan gölleri kurudu. 1997’de 260 bin hektar alanı kaplayan Tuz Gölü, 7 yılda 100 bin hektar azalarak 160 bin hektara düştü.

10.12.2004Gündem
Kuşlar kaçıyor Tuz Gölü küçülüyor

Kuşlar kaçıyor Tuz Gölü küçülüyor

Tuz Gölü, Beyşehir Gölü, Akyay Gölü, Ereğli Ovası, Karapınar Ovası gibi 50 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Konya Havzası, SOS vermeye başladı.

10.12.2004Gündem
Ördek avına 4 milyar ceza

Ördek avına 4 milyar ceza

Türkiye'nin, sınırları itibariyle en büyük Milli Parkı olan Beyşehir Gölü Milli Parkı'nda yabani ördek avladığı tespit edilen bir kişiye, Konya Çevre Orman İl Müdürlüğü'nce yaklaşık 4 milyar liralık para cezası kesildi. Beyşehir-Akseki Karayolunun 2. kilometresinde rutin yol kontrolü yapan jandarma ekipleri, Beyşehir kent merkezine seyir halinde olan 35 EJD 04 plakalı özel otomobili durdurdu.

21.12.2004Gündem
Kül Adasına özel ışıklandırma

Kül Adası'na özel ışıklandırma

Konya'nın Beyşehir İlçesi'nde, Kıreli Beldesi yakınlarındaki Kül Adası'nın ışıklandırılarak mesire yeri haline getirilmesi için çalışma başlatılacağı bildirildi. Kıreli Belediye Başkanı Ali Mermer, Beyşehir Gölü'nün 33 adasından biri olan ve adı çeşitli efsanelerle anılan Kül Adası'nı değerlendirmeyi düşündüklerini söyledi.

28.12.2004Spor Arena
Beyşehir Gölünde canlılar sayılıyor

Beyşehir Gölü'nde canlılar sayılıyor

Konya'nın Beyşehir İlçesi'nde bulunan Beyşehir Gölü'nde uygulamaya konulan projeler kapsamında, balık ve diğer ticari önemi olan canlı türlerinin sayımı yapılıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Eğridir Su ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Hasan Bostan, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'ndeki balık popülasyonunun tam olarak bilinmediğini söyledi.

9.02.2005Gündem
Türkiye buz tuttu - 35

Türkiye buz tuttu - 35

Sibirya soğukları tüm yurdu etkisi altına aldı. Gündüz bile eksilerde seyreden soğuklar yüzünden göl ve şelaleler buz tuttu. Ağrı, eksi 35 derece ile yılın en soğuk kenti oldu.

12.02.2005Gündem
Türkiye’nin birbirinden güzel adaları

Türkiye’nin birbirinden güzel adaları

Ada, kimileri için ıssızlığın, sessizliğin, bazıları içinse kimsesizliğin ve de çaresizliğin ifadesi. Ada, inzivaya çekilme, kuru kalabalıktan uzaklaşıp düşüncelere dalma halinin sembolü. Herhalde bu yüzden, dünyanın her yanında manastırlar, eski zamanlarda Mevlevihaneler ve tekkeler için en uygun yer olarak adalar seçilmiş.

12.06.2005Seyahat
Beyşehir Gölü kuruyor

Beyşehir Gölü kuruyor

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, su seviyesinin her yıl düşmesi nedeniyle hızla küçülüyor. Göldeki su seviyesi 18 metreden 7 metreye düştü, göl kıyısında 500 metrelik balçık oluştu.

13.07.2005Gündem
Göller Bölgesi yok oluyor

Göller Bölgesi yok oluyor

Türkiye'nin ‘Göller Bölgesi’ olarak bilinen Konya Havzası'ndaki Beyşehir, Akşehir ve Meke Gölü'ndeki sular hızla çekiliyor.

7.10.2005Gündem
Göller Bölgesi yok oluyor

Göller Bölgesi yok oluyor

Türkiye'nin ortasında yer alan ve ‘Göller Bölgesi’ olarak bilinen Konya Havzası'ndaki Beyşehir Gölü, Akşehir Gölü ve Meke Gölü'ndeki sular hızla çekiliyor. Devlet Su İşleri'nin (DSİ) verilerine göre su seviyesinde her yıl ortalama 1 metrelik düşüş yaşanırken, 10 yıl içinde önlem alınmazsa bölgedeki göllerin tamamen kuruyacağı açıklandı. Bölgede bulunan diğer küçük göller olan Suğla ve Çavuşlu Göl'den geriye yaklaşık 200 metrekare üzerinde çamur deryası kalırken, Hotamış ve Akgöl ise çoktan kurudu.

7.10.2005Gündem

Yazar Sonuçları

Yüzünü gizleyen göller

Göller Bölgesi’nde Eğirdir’den sonra ıssız köy yollarını, tepelere tırmanan yokuşları aşıp sırasıyla Kovada, Beyşehir, Akşehir ve Eber göllerine de uğradım. Kovada haricinde diğerleri yüzlerini benden hep gizlediler, güzelliklerini ele vermediler.

25.06.2005