EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Beyşehir Gölü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 591 Beyşehir Gölü haberi bulunmuştur.

Beyşehir Gölü Haberleri

Konya Kapalı Havzası çöl oluyor

Konya Kapalı Havzası çöl oluyor

Dünyanın en önemli 200 havzasından birisi olan Konya Kapalı Havzası'nın önlem alınmaması durumunda 20 yıl içinde çölleşmenin hızlı yaşanacağı 8 havzadan biri olarak dünya literatürlerinde yer aldığı bildirildi.

11.10.2006Gündem
Göller kuruyor, göl balıkçılığı ölüyor

Göller kuruyor, göl balıkçılığı ölüyor

Konya'da Beyşehir ve Çavuşcu göllerinin su seviyesinin azalması, Akşehir Gölü'nün kuruması ve bunların yanı sıra sürdürülen bilinçsiz avcılık, Konya'da göl balıkçılığının sonunu getirdi.

10.10.2006Gündem
Sporun mesajı

Sporun mesajı

Konya 1. Amatör Küme Süper Grup’ta mücadele veren Beyşehir Belediyespor Kulübü, ekolojik dengesi bozulan Beyşehir Gölü’ne dikkat çekmek için maçlara, üzerinde "Gölümüzü koruyalım" yazılı formalarla çıkmaya başladı.

7.10.2006Gündem
Göller haritada göründüğü gibi değil

Göller haritada göründüğü gibi değil

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, barındırdığı su miktarı açısından Eğirdir Gölü'nün gerisine düştü. Türkiye'de birçok göl ve sulak alan halen haritalarda yer alsa da tarım alanı açma, bilinçsiz sulama ve kuraklık gibi nedenlerle yok oldu.

4.10.2006Gündem
Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’ndeki irili ufaklı 10 ada, kara parçası haline geldi. Konya’nın Beyşehir İlçesi’ne bağlı Yeşildağ beldesinin Belediye Başkanı Yüksel Ergun, "Gölde yer alan değişik büyüklükteki Karapür, Domuz, Karabulak, Payamlı, Yaprak, Memişin, Kuzukırıldı ve Kedili adaları ile Karaada ve Kızılada’nın etrafındaki sular çekildi.

5.08.2006Gündem
Eski ile yeni, modern ile tutucunun bir arada barındığı tarihi şehir KONYA

Eski ile yeni, modern ile tutucunun bir arada barındığı tarihi şehir KONYA

Türkiye’nin tahıl ambarı olan Konya, eski ile yeninin karıştığı, modern ile tutucunun bir arada yaşadığı bir şehir. 4000 yıl önce Hititlilerin Kuwanna dedikleri şehre Grekler, "ikonların şehri" anlamında Iconium demişler. Türklere düşense baştaki ve sondaki harfleri atıp Konya’yı ortaya çıkartmak olmuş.

11.06.2006Seyahat
Beyşehir Gölünde kaçak avlanan 8 kişiye 9 bin YTL ceza

Beyşehir Gölü'nde kaçak avlanan 8 kişiye 9 bin YTL ceza

Beyşehir Gölü'nde kaçak avlandığı belirlenen 8 kişiye 9 bin 600 YTL idari para cezası uygulandı.

5.05.2006Gündem
Beyşehir Gölünde bir balıkçı kayboldu

Beyşehir Gölü'nde bir balıkçı kayboldu

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, avlanmak için Beyşehir Gölü'ne açılan bir balıkçı kayboldu.

30.03.2006Gündem
Kurtlar Vadisi filmi internette

Kurtlar Vadisi filmi internette

Türk sinemasının 10 milyon dolarlık bütçesiyle en pahalı filmi olan ve ikinci haftasında 2,5 milyon izleyiciye aşan "Kurtlar Vadisi Irak" filmi internette yayınlandı. Daha önce de "Kurtlar Vadisi" dizisinin Kanal D’nin yeni yayın dönemi öncesinde ilk bölüm senaryosunu yayınlayan "cigicigi.com" isimli internet sitesi yetkilileri, salonlarda yer bulamayanlar için filmin bir üyeleri tarafından yayınlandığını söylediler.

15.02.2006Gündem
Konyada korkutan hayvan ölümleri

Konya'da korkutan hayvan ölümleri

Konya'nın Beyşehir İlçesi'ne bağlı Gölyaka Beldesi'nde, 11 küçükbaş hayvanın çiçek hastalığı nedeniyle öldüğünün belirlenmesi üzerine, beldede karantina uygulaması başlatıldı.

21.01.2006Gündem
Beyşehir Gölünde kuş sayısı artıyor

Beyşehir Gölü'nde kuş sayısı artıyor

Göçmen kuşların güzergahı üzerinde bulunan Beyşehir Gölü Milli Parkı'nda, doğa koruma timlerinin etkin çalışması sonucunda kuş türü ve sayısı artış gösterdi.

19.01.2006Gündem
Kuş gribi günlüğü: Hastanede karantina

Kuş gribi günlüğü: Hastanede karantina

Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde kuş gribi şüphesiyle müşahede altında tutulan çocuklardan birinin tahlil sonuçlarının pozitif çıkması üzerine, intaniye servisi karantinaya alındı.

12.01.2006Gündem
Ispartada 6 köyde daha karantina

Isparta'da 6 köyde daha karantina

Isparta'nın Şarkikaraağaç İlçesi'ne bağlı Karayaka Köyü'nde bir süre önce ölü bulunan 24 tavuktan alınan numunelerin pozitif çıkması üzerine, 6 köyün daha karantina altına alındığı bildirildi.

11.01.2006Spor Arena
Kuş gribi Ispartaya da sıçradı

Kuş gribi Isparta'ya da sıçradı

Isparta'nın Şarkikaraağaç İlçesi'ne bağlı Karayaka Köyü'nde bir süre önce ölü bulunan 24 tavukta, kuş gribi virüsü tespit edildi.

10.01.2006Gündem
Konyada kuş gribi paniği

Konya'da kuş gribi paniği

Konya'nın Hüyük İlçesi'ne bağlı, göçmen kuşların uğrak yeri olarak bilinen Beyşehir Gölü'ne yakın Tolca Köyü'nde, Asım Karabulut'a ait 17 tavuğun ölmesi üzerine, inceleme başlatıldı.

7.01.2006Gündem
Kuş gribi: Türkiye ve dünya ciddi bir enfeksiyon tehlikesiyle karşı karşıya

Kuş gribi: Türkiye ve dünya ciddi bir enfeksiyon tehlikesiyle karşı karşıya

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, “Salgın olmasa da ciddi bir enfeksiyon tehlikesiyle ülkemiz ve dünyamız yüz yüze, bunu görmek lazım. Kanatlı hayvanların toplu yok edilmesinin yanında kedi, köpek, sığır, koyun gibi diğer hayvanların da hareketlerinin sınırlandırılması lazım. Tavuk gübrelerinin zirai amaçla kullanılmaması gerekli. Kurbanlık hayvanlar da potansiyel bir tehlike olduğunu kabul etmek lazım” dedi.

7.01.2006Gündem
Beyşehir gölü kıyıları buz tuttu

Beyşehir gölü kıyıları buz tuttu

Konya'nın Beyşehir İlçesi'ndeki, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nün kıyı şeridi buz tuttu.

25.12.2005Seyahat
Göller Bölgesi yok oluyor

Göller Bölgesi yok oluyor

Türkiye'nin ortasında yer alan ve ‘Göller Bölgesi’ olarak bilinen Konya Havzası'ndaki Beyşehir Gölü, Akşehir Gölü ve Meke Gölü'ndeki sular hızla çekiliyor. Devlet Su İşleri'nin (DSİ) verilerine göre su seviyesinde her yıl ortalama 1 metrelik düşüş yaşanırken, 10 yıl içinde önlem alınmazsa bölgedeki göllerin tamamen kuruyacağı açıklandı. Bölgede bulunan diğer küçük göller olan Suğla ve Çavuşlu Göl'den geriye yaklaşık 200 metrekare üzerinde çamur deryası kalırken, Hotamış ve Akgöl ise çoktan kurudu.

7.10.2005Gündem
Göller Bölgesi yok oluyor

Göller Bölgesi yok oluyor

Türkiye'nin ‘Göller Bölgesi’ olarak bilinen Konya Havzası'ndaki Beyşehir, Akşehir ve Meke Gölü'ndeki sular hızla çekiliyor.

7.10.2005Gündem
Beyşehir Gölü kuruyor

Beyşehir Gölü kuruyor

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, su seviyesinin her yıl düşmesi nedeniyle hızla küçülüyor. Göldeki su seviyesi 18 metreden 7 metreye düştü, göl kıyısında 500 metrelik balçık oluştu.

13.07.2005Gündem
Türkiye’nin birbirinden güzel adaları

Türkiye’nin birbirinden güzel adaları

Ada, kimileri için ıssızlığın, sessizliğin, bazıları içinse kimsesizliğin ve de çaresizliğin ifadesi. Ada, inzivaya çekilme, kuru kalabalıktan uzaklaşıp düşüncelere dalma halinin sembolü. Herhalde bu yüzden, dünyanın her yanında manastırlar, eski zamanlarda Mevlevihaneler ve tekkeler için en uygun yer olarak adalar seçilmiş.

12.06.2005Seyahat
Türkiye buz tuttu - 35

Türkiye buz tuttu - 35

Sibirya soğukları tüm yurdu etkisi altına aldı. Gündüz bile eksilerde seyreden soğuklar yüzünden göl ve şelaleler buz tuttu. Ağrı, eksi 35 derece ile yılın en soğuk kenti oldu.

12.02.2005Gündem
Beyşehir Gölünde canlılar sayılıyor

Beyşehir Gölü'nde canlılar sayılıyor

Konya'nın Beyşehir İlçesi'nde bulunan Beyşehir Gölü'nde uygulamaya konulan projeler kapsamında, balık ve diğer ticari önemi olan canlı türlerinin sayımı yapılıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Eğridir Su ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Hasan Bostan, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'ndeki balık popülasyonunun tam olarak bilinmediğini söyledi.

9.02.2005Gündem
Kül Adasına özel ışıklandırma

Kül Adası'na özel ışıklandırma

Konya'nın Beyşehir İlçesi'nde, Kıreli Beldesi yakınlarındaki Kül Adası'nın ışıklandırılarak mesire yeri haline getirilmesi için çalışma başlatılacağı bildirildi. Kıreli Belediye Başkanı Ali Mermer, Beyşehir Gölü'nün 33 adasından biri olan ve adı çeşitli efsanelerle anılan Kül Adası'nı değerlendirmeyi düşündüklerini söyledi.

28.12.2004Spor Arena
Ördek avına 4 milyar ceza

Ördek avına 4 milyar ceza

Türkiye'nin, sınırları itibariyle en büyük Milli Parkı olan Beyşehir Gölü Milli Parkı'nda yabani ördek avladığı tespit edilen bir kişiye, Konya Çevre Orman İl Müdürlüğü'nce yaklaşık 4 milyar liralık para cezası kesildi. Beyşehir-Akseki Karayolunun 2. kilometresinde rutin yol kontrolü yapan jandarma ekipleri, Beyşehir kent merkezine seyir halinde olan 35 EJD 04 plakalı özel otomobili durdurdu.

21.12.2004Gündem
Kuşlar kaçıyor Tuz Gölü küçülüyor

Kuşlar kaçıyor Tuz Gölü küçülüyor

Tuz Gölü, Beyşehir Gölü, Akyay Gölü, Ereğli Ovası, Karapınar Ovası gibi 50 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Konya Havzası, SOS vermeye başladı.

10.12.2004Gündem
Kuşlar kaçıyor Tuz Gölü küçülüyor

Kuşlar kaçıyor Tuz Gölü küçülüyor

Tuz Gölü, Beyşehir Gölü, Akyay Gölü, Ereğli Ovası, Karapınar Ovası gibi 50 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Konya Havzası, SOS vermeye başladı. Havzada su seviyesi günden güne azalıyor, kuraklık tehlikesi belirdi. Bolluk ve Terkasan gölleri kurudu. 1997’de 260 bin hektar alanı kaplayan Tuz Gölü, 7 yılda 100 bin hektar azalarak 160 bin hektara düştü.

10.12.2004Gündem
Bayram gezmesi -2

Bayram gezmesi -2

Reyan Tuvi, bayram tatili için önerilerini sıralamaya devam ediyor. Bu hafta özel listesinde Bodrum, Güneydoğu Anadolu turu, Bafa Gölü, Batı Karadeniz, Bursa ve Afyon’da termal tatil, Tire- Birgi- Bozdağ-Gölcük rotası, Kilikya Bölgesi, Konya ve tatil denince genellikle kaçılan üç büyük kent, İstanbul, Ankara ve İzmir var...

7.11.2004Seyahat
Su kesilince elle balık avladılar

Su kesilince elle balık avladılar

Beyşehir Gölü'nden Konya Ovası'na giden Çarşamba Kanalı'nın suyu kesilince, vatandaşlar, kanalın içinde kalan balıkları elleriyle avladı.

9.09.2004Gündem
Beyşehir Gölünde yat keyfi

Beyşehir Gölü'nde yat keyfi

Yatını kafe haline getiren Konyalı bir turizmci, Beyşehir Gölü'nde gün batımını izlemek isteyenlere hizmet veriyor. Renk ve batış süresi açısından dünyanın en güzel guruplarından sayılan Beyşehir Gölü'ndeki günbatımı için, yurdun değişik yörelerinden başta fotoğraf meraklıları olmak üzere çok sayıda insan Beyşehir'e geliyor.

9.06.2004Kelebek
Turistler yollarını şaşırmadı, onlar Beyşehir’in dünyaca ünlü günbatımından haberdarlar

Turistler yollarını şaşırmadı, onlar Beyşehir’in dünyaca ünlü günbatımından haberdarlar

Beyşehir’de rastladığım, bisikletli Rus turistlerle konuşurken, esnaftan birinin ‘’yollarını şaşırmış olmalılar’’ dediğini duydum. Birçok turistik güzergahtan uzak kalması, Beyşehir’i büyük ölçüde turizmden mahrum etti. Böyle olunca da Konya ve Isparta sınırları içindeki, Türkiye’nin bu üçüncü büyük gölü ve aynı zamanda en önemli tatlı su kaynağı, ne tarihini, ne de gurur duyduğu dünya çapındaki günbatımını, başkalarıyla pek paylaşamadı.

16.05.2004Seyahat

Yazar Sonuçları

Yüzünü gizleyen göller

Göller Bölgesi’nde Eğirdir’den sonra ıssız köy yollarını, tepelere tırmanan yokuşları aşıp sırasıyla Kovada, Beyşehir, Akşehir ve Eber göllerine de uğradım. Kovada haricinde diğerleri yüzlerini benden hep gizlediler, güzelliklerini ele vermediler.

25.06.2005