EKSTRA
MENÜ

Beyin

Beyin ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Beyin haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 36.740 Beyin haberi bulunmuştur.

Beyin Haberleri

Neuralink: Madalyonun iki yüzü

Neuralink: Madalyonun iki yüzü

Elon Musk'ın geçtiğimiz haftalarda ilk denemesini yaptığı Neuralink projesi yavaş yavaş şekilleniyor. Bilgisayar ile insan beynini bir araya getirmeyi amaçlayan ve domuz testi başarılı olan Neuralink gerçekten de insanlık için çığır açacak bir gelişme mi? Yoksa insanlık için yeni bir tehdit mi?

7.09.2020Teknoloji
Beyin pili ameliyatında hem şarkı söyledi hem eşiyle görüntülü konuştu

Beyin pili ameliyatında hem şarkı söyledi hem eşiyle görüntülü konuştu

Romanya'da yaşayan 56 yaşındaki mühendis Gıcu Sahaıdec, 13 yıl önce Parkinson hastalığıyla tanıştı. Hastalığın bulgularının ilerlemesi sonucu titreme, tutukluk, hareketlerde yavaşlama, yürüme ve konuşma güçlüğü yaşayan Rumen mühendis, Türkiye'de Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh tarafından beyin pili ameliyatına alındı. Narkozsuz (uyanık beyin ameliyatı ile) gerçekleştirilen operasyonda Gıcu Sahaıdec, önce Let Me Try (Bırak Tekrar Deneyeyim) adlı şarkıyı söyledi. Ardından Romanya'daki eşiyle görüntülü konuştu.

7.09.2020Haber
Uzaktan çalışmayı kolaylaştıran araçlar

Uzaktan çalışmayı kolaylaştıran araçlar

Zorunlu olarak evden çalışmaya geçişin yapıldığı pandemi döneminde, çalışanların yeni dijital araçlarla tanışmasını sağladı. Fiziksel iş ortamını dijitale aktaran bu araçlar, çalışanların verimliliğini artırarak şirketlerin çalışmalarının sürdürülebilirliğini sağlıyor.

7.09.2020Teknoloji
Sefirin Kızı yeni sezon başlıyor Sefirin Kızı 18. yeni bölüm fragmanı yayınlandı

Sefirin Kızı yeni sezon başlıyor! Sefirin Kızı 18. yeni bölüm fragmanı yayınlandı

Sefirin Kızı 2. sezonu ile 7 Eylül Pazartesi günü sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Engin Akyürek ve Neslihan Atagül Doğulu’nun başrollerini paylaştığı Sefirin Kızı dizisinin yeni bölümü öncesi yayınlanan 18. bölüm fragmanında, Nare'nin vurulması ve Sancar'ın Nare'yi konağa getirmesi dikkat çekti. Fragmanda heyecanlı gelişmelerin sinyallerini veren Sefirin Kızı yeni bölümüne Gediz'in yapacağı itiraf damga vuracak. İşte, Sefirin Kızı 18. bölüm fragmanı ve yeni bölüm özeti.

7.09.2020Televizyon
Türkiye’den Almanya’ya uzanan bir başarı hikâyesi

Türkiye’den Almanya’ya uzanan bir başarı hikâyesi

Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü birincilikle bitiren, ardından aynı bölümde yüksek lisansını tamamlayan Müge Çavdan, başarılarına her geçen gün yenilerini ekliyor. Lisans eğitiminde ilgi duyduğu Bilişsel Psikoloji’ye lisansüstü eğitiminde ‘Algı’ konusunu da ekleyen Çavdan, doktora için Almanya’daki Giessen Justus Liebig Üniversitesi’ne kabul edildi. ‘Dokunma’ ve ‘görsel algı’ alanında doktora eğitimine devam eden Müge Çavdan, ilk çalışmasıyla Tokyo’da düzenlenen 2019 Dünya Haptik (Dokunma/Dokunsal) Konferansı’nda ‘En İyi Öğrenci Makalesi’ ödülünü kazandı.

6.09.2020Avrupa
Öğrencilere yönelik geliştirilen iPad uygulamaları

Öğrencilere yönelik geliştirilen iPad uygulamaları

Yeni eğitim-öğretim yılı başladı. Uzaktan eğitimin de hayatımıza girmesiyle birlikte kullanıcılar bilgisayarlarından ve tabletlerinden eğitimleri için destek alıyor. İşte bu kapsamda kullanıcıların işine yarayabilecek ve iPad için geliştirilen o uygulamalar...

5.09.2020Teknoloji
‘Muhalefet hareketi değiliz’

‘Muhalefet hareketi değiliz’

‘Memleket Hareketi’ni başlatan CHP’li Muharrem İnce, dün Sivas’ta kendisini dinlemeye gelenlere, “Biz kutuplaşmak yerine kucaklaşmayı öneriyoruz. Bölen değil yol açan olacağız. Muhalefet hareketi değiliz. Türkiye’nin umuda ihtiyacı var” dedi.

5.09.2020Gündem
Erdoğan’dan subaylara: TSK’mız daha da güçleniyor

Erdoğan’dan subaylara: TSK’mız daha da güçleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Milli Savunma Üniversitesi Kuvvet Harp Enstitüleri 2. Dönem Komuta ve Kurmay Eğitimi Mezuniyet Töreni’nde kurmay subaylara telefonda seslenerek özetle şunları söyledi:

5.09.2020Gündem
Bakan Akardan Fransaya sert tepki: Bunlar ne barışa ne diyaloğa katkı sağlar...

Bakan Akar'dan Fransa'ya sert tepki: Bunlar ne barışa ne diyaloğa katkı sağlar...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı son dakika açıklamasında "NATO Genel Sekreterinin Cumhurbaşkanımızla görüşmesi akabinde askerler arasında görüşme başlaması konusunda girişim var, bunları destekliyoruz" dedi. Akar ayrıca Fransa'nın açıklamaları için de "Fransa, her aklına geleni yapabileceğini zannediyor. Doğu Akdeniz yetmiyor, Irak'ta da birtakım beyanlarda bulunuyor. Bunlar ne müttefiklik ruhuna ne barışa ne diyaloğa katkı sağlar" ifadelerini kullandı.

4.09.2020Gündem
Elon Musktan inanılmaz açıklama: Giden herkes ölecek

Elon Musk'tan inanılmaz açıklama: Giden herkes ölecek

Çılgın iş adamı Elon Musk, son olarak beyin ile bilgisayarı birbirine bağlayan Neuralink projesiyle gündem olmuştu. Musk, şimdi de Mars projesinde yer alanların ölme ihtimalinin yüksek olduğunu; ancak projenin çok ihtişamlı olacağını söyleyerek şaşkınlık yarattı.

4.09.2020Teknoloji
Koronavirüs nedeniyle sağlık sorunları ve tedavi süreçleri aksatılmamalı

Koronavirüs nedeniyle sağlık sorunları ve tedavi süreçleri aksatılmamalı

Virüsten korunmak isterken tedavi süreçlerinin aksatılmasının ciddi problemlere yol açabileceğini ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Taner Akdere, kronik hastalıkları olan bireylerin sağlık sorunlarını ertelememeleri gerektiğini söyledi.

4.09.2020Sağlık
Neuralink: Yapay zeka, nöroteknoloji ve robot bilimini buluşturan proje

Neuralink: Yapay zeka, nöroteknoloji ve robot bilimini buluşturan proje

Bizler insanoğlu olarak, bizi diğer canlılardan ayıran beynimizin şifrelerini çözmek, onu örnek alarak, kendimiz gibi davranışlar gösterebilen ve kararlar verebilen modeller oluşturma çabası içerisindeyiz. Son yıllarda gündemimizde yer alan dijitalleşme, dijital dönüşüm ve endüstri 4.0 konuları tamamen buradan yola çıkarak ilerliyor. Çevremizde birbiri ile haberleşen, kontrol ve karar mekanizmaları ile donatılmış sistemler cihazlar giderek artıyor.

4.09.2020Teknoloji
Son dakika haberler: Muharrem İnce: Memleket Hareketi, ortak akıl hareketidir

Son dakika haberler: Muharrem İnce: 'Memleket Hareketi', ortak akıl hareketidir

CHP eski milletvekili Muharrem İnce 'Memleket Hareketi'ni Sivas'tan başlattı. İnce, "'Memleket Hareketi', bir tek adam hareketi değil ortak akıl hareketidir" dedi.

4.09.2020Gündem
Omurilik Felci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Omurilik Felci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Beyin, vücut arasındaki iletişimi sağlayan yaklaşık 43 cm uzunluğunda ve 2 cm genişliğinde olan omuriliklerin sağlıklı işlevi sağlığımız açışından büyük önem taşıyor. 31 tane sinirin çıktığı bu bölgede çeşitli nedenlerden dolayı oluşan hasar durumunda ise felç durumu ile karşılaşabiliriz.

4.09.2020İyi Yaşam
Kalp hastası Barandan bağış çağrısı: Lütfen organ bağışı yapın

Kalp hastası Baran'dan bağış çağrısı: Lütfen organ bağışı yapın

ANKARA'da doğuştan kalp yetmezliği bulunan Baran Ağtürk (15) 2 yıldır çantasında taşıdığı kalp destek cihazı ile yaşıyor. Kalp nakli bekleyen Ağtürk, "Kimsenin ölmesini kimse istemez tabii; ama mezara girdiğinizde o organlar sizin işinize yaramayacak. Onları ne olur bağışlayın. Lütfen organ bağışı yapın" dedi.

4.09.2020Gündem
Koronavirüs Erkeklerde Kısırlığa Sebep Olabilirmiş

Koronavirüs Erkeklerde Kısırlığa Sebep Olabilirmiş!

Erkek üreme sisteminin Covid-19 ile enfekte olmasının birçok önemli sonucu olabileceğine dikkat çeken Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, “Bunlardan en önemlisi kısırlık ihtimali. Koronavirüs sonrası testis hacminde ve sperm sayısında bir azalma olabilir” dedi.

4.09.2020İyi Yaşam
Yalova Belediyesi’ndeki ’zimmet’ davasında ikinci gün

Yalova Belediyesi’ndeki ’zimmet’ davasında ikinci gün

YALOVA Belediyesinde Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen zimmet suçu ve resmi belgede sahtecilik soruşturmasında görülen dava ikinci gününde de devam etti. 20 milyon 739 bin 664 lira 80 kuruşluk zimmet soruşturmasında tutuklu Eski eski Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleçin (48) şöförü A.Ş.I. şahit olduğu rüşvet olayı nedeniyle kendisine mobbing uygulandığını ileri sürdü.

3.09.2020Gündem
Hem kalbe iyi geliyor hem de depresyona… İşte balık yağının faydaları

Hem kalbe iyi geliyor hem de depresyona… İşte balık yağının faydaları!

Uzmanlar balık yağını ‘beyin gıdası’ olarak tanımlıyor. Başta kalp sağlığı için faydalı olan ve depresyonu iyileştiren balık yağı, aynı zamanda kilo vermeyi de kolaylaştırıyor. İşte balık yağının faydaları…

3.09.2020Sağlık
Kenelerden bulaşıyor, tedavi edilmezse tüm vücuda yayılıyor

Kenelerden bulaşıyor, tedavi edilmezse tüm vücuda yayılıyor

Enfekte kenelerin ısırığı ile bulaşan lyme hastalığı hakkında açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Bengisu Ay, “Lyme hastalığına Borrelia burgdorferi isimli bir bakteri neden olur. Enfekte kenelerin ısırığı ile bulaşır. Birçok memeli türü bu bakteri ile enfekte olabilmekle birlikte geyikler en önemli rezervuarlardır. Hastaların yüzde 10-20’sinde antibiyotik tedavisine rağmen yıllarca süren tekrarlayıcı kas ve eklem ağrıları, uyku bozuklukları, yorgunluk gibi belirtiler görülebilir. Buna Tedavi sonrası lyme hastalığı sendromu denir” dedi.

3.09.2020Sağlık
Neuralink, gelecekte hukuksal yanıyla da çok tartışılacak

Neuralink, gelecekte hukuksal yanıyla da çok tartışılacak

Elon Musk'ın dört yılı aşkın bir süredir üzerinde çalıştığı Neuralink projesi, geçtiğimiz günlerde domuz deneyiyle birlikte gün yüzüne çıktı ve daha fazla detay paylaşıldı. Peki gelecekte bizi neler bekliyor? Özelikle de hukuksal açıdan Neuralink nasıl bir tartışmanın konusu olacak?

3.09.2020Teknoloji
Neuralink çığır açacak bir teknoloji mi yoksa bir balon mu

Neuralink çığır açacak bir teknoloji mi yoksa bir balon mu?

Çılgın iş adamı Elon Musk'ın 2016 yılında kurduğu Neuralink, beyin ile bilgisayarın bir araya gelmesi üzerine çalışmalar yürütüyor. Geçtiğimiz günlerde ise Musk, bir domuz üzerinde yapılan deneyi dünyayla paylaştı ve Neuralink projesiyle ilgili önemli detaylar paylaştı. Peki Neuralink gerçekten de hayatımızı değiştirecek bir buluş mu yoksa fazla mı abartılıyor?

3.09.2020Teknoloji
Denize ve havuza girerken dikkat En ufak bir belirtide...

Denize ve havuza girerken dikkat! En ufak bir belirtide...

İnsanların denize ve havuza girmesinden kaynaklanan ve kulağa su kaçması sonucu oluşan hastalıklar hakkında bilgi veren Op. Dr. Bülent Kamil Aykal, vatandaşların en küçük belirtide doktora başvurmaları gerektiğini söyledi.

2.09.2020Sağlık
Eli kız arkadaşına dokunan yolcuyu, tabanca kabzasıyla döverek öldürdü

Eli kız arkadaşına dokunan yolcuyu, tabanca kabzasıyla döverek öldürdü

Bursa'da Cüneyt A. (16), kız arkadaşına dokunduğu iddiasıyla tartıştığı Mehmet Yavaş’ı (58) başına kurusıkı tabancanın kabzasıyla defalarca vurarak darbetti. Beyin kanaması geçiren Yavaş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, gözaltına alınan Cüneyt A., tutuklandı. Olay, güvenlik kamerası tarafından görüntülendi.

2.09.2020Haber
Eli kız arkadaşına dokunan yolcuyu, tabanca kabzasıyla döverek öldürdü

Eli kız arkadaşına dokunan yolcuyu, tabanca kabzasıyla döverek öldürdü

BURSA'da Cüneyt A. (16), kız arkadaşına dokunduğu iddiasıyla tartıştığı Mehmet Yavaş’ı (58) başına kurusıkı tabancanın kabzasıyla defalarca vurarak darbetti. Beyin kanaması geçiren Yavaş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, gözaltına alınan Cüneyt A., tutuklandı. Olay, güvenlik kamerası tarafından görüntülendi.

2.09.2020Gündem
Bursada dehşet anları İğrenç iddia sonrası çılgına döndü

Bursa'da dehşet anları! İğrenç iddia sonrası çılgına döndü

Bursa'da Cüneyt A. (16), kız arkadaşına dokunduğu iddiasıyla tartıştığı Mehmet Yavaş’ı (58) başına kurusıkı tabancanın kabzasıyla defalarca vurarak darbetti. Beyin kanaması geçiren Yavaş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, gözaltına alınan Cüneyt A., tutuklandı. Olay, güvenlik kamerası tarafından görüntülendi.

2.09.2020Gündem
Muharrem İnce hakkındaki bomba iddia gerçek çıktı İşte o dilekçe...

Muharrem İnce hakkındaki bomba iddia gerçek çıktı! İşte o dilekçe...

CHP'li Muharrem İnce, 4 Eylül'te Sivas'ta 'Memleket Hareketi'ni başlatacak. CHP Genel Merkezi'nin tavrı merak edilirken yeni bir gelişme yaşandı. Yalova'da CHP'li Muharrem İnce hakkında Merkez Disiplin Kurulu'nda değerlendirilmesi için dilekçe verip suç duyurusunda bulunan parti üyesi Niyazi Şahin (62), "Burası bakkal dükkanı değil. Partinin tüzüğü, programı ve yönetmeliği var. Parti suçu işlemektedir. Böyle devam ederse partiden ihraç edilmesi gerekir" dedi.

2.09.2020Gündem
8 aylık bebeğini dünyaya getiren Büşranın kahreden ölümü

8 aylık bebeğini dünyaya getiren Büşra'nın kahreden ölümü

Eskişehir’de 8 aylık hamile Büşra Oğuz (22) evde rahatsızlanması üzerine kaldırıldığı hastanede, yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdiği tespit edilerek, bebeğini dünyaya getirdikten sonra yoğun bakıma alındı. Dört gün yaşam mücadelesi veren Oğuz, hayatını kaybederken, Ayaz ismini verdikleri bebeği ise kuveze alındı. Büşra’nın hayatını kaybetmesi kentte büyük üzüntüye neden olurken, yakınları ve arkadaşlarının yanı sıra acı haberi alanlar, sosyal medyadan binlerce başsağlığı mesajı paylaştı. Geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden Büşra Oğuz, 26 Ağustos'ta Emek Mahallesi Miraç Camisi’nde kılınan öğle namazının ardından, Asri Mezarlığı’nda gözyaşlarıyla toprağa verildi.

1.09.2020Gündem
8 aylık bebeğini dünyaya getiren Büşranın kahreden ölümü

8 aylık bebeğini dünyaya getiren Büşra'nın kahreden ölümü

Eskişehir’de 8 aylık hamile Büşra Oğuz (22) evde rahatsızlanması üzerine kaldırıldığı hastanede, yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdiği tespit edilerek, bebeğini dünyaya getirdikten sonra yoğun bakıma alındı. Dört gün yaşam mücadelesi veren Oğuz, hayatını kaybederken, Ayaz ismini verdikleri bebeği ise kuveze alındı. Büşra’nın hayatını kaybetmesi kentte büyük üzüntüye neden olurken, yakınları ve arkadaşlarının yanı sıra acı haberi alanlar, sosyal medyadan binlerce başsağlığı mesajı paylaştı. Geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden Büşra Oğuz, 26 Ağustos'ta Emek Mahallesi Miraç Camisi’nde kılınan öğle namazının ardından, Asri Mezarlığı’nda gözyaşlarıyla toprağa verildi.

1.09.2020Gündem
Neuralink üzerinden insan beyni hacklenebilir mi

Neuralink üzerinden insan beyni hack'lenebilir mi?

Siber güvenlik uzmanları, insan beyniyle bilgisayarı birbirine bağlayan ve tek potada birleştiren çip teknolojisinin bu zamana kadar gelmiş geçmiş en büyük siber güvenlik risklerini doğuracağını söyledi. Uzmanlara göre, beyin-bilgisayar arayüzlerinin insanların becerilerini veya anılarını silmek veya bozmak için de ele geçirilebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

1.09.2020Teknoloji
Gazi Koşusunda tarih yazan Ahmet Çelik: Çayımı içtim, atıma bindim, kazandım

Gazi Koşusu'nda tarih yazan Ahmet Çelik: 'Çayımı içtim, atıma bindim, kazandım'

Türk yarışçılığının en önemli klasiği olan ve 94 yıldır hiç ara verilmeden ulu önder Mustafa Kemal Atatürk adına koşulan Gazi Koşusunu üst üste 6 kez kazanarak büyük bir zafere imza atan jokey Ahmet Çelik, bu tarihi başarısının üzerinden 1,5 saat sonra ilk röportajını Hürriyet’e verdi.

1.09.2020Diğer
NN Start Up Challenge’ın kazananları belli oldu

NN Start Up Challenge’ın kazananları belli oldu

NN Hayat ve Emeklilik, Hackquarters işbirliği ile sağlık teknolojisi alanında çalışan start up’ların buluştuğu NN Start Up Challenge’ın kazananları belli oldu. “When Healthtech Meets Insurance” adıyla sağlık teknolojisine yönelik en iyi iş fikirlerinin değerlendirildiği etkinlikte, kazanan ilk üç girişim sırasıyla Enbiosis, Albert ve Vivoo olurken, Healbe ve Autotrain isimli girişimler de özel ödüle layık görüldü

31.08.2020Ekonomi
Hidranensefali hastalığı nedir

Hidranensefali hastalığı nedir?

Hidranensefalinin türüdür sefalik bozukluk . Bu bozukluklar, zarar görmesi ya da anormal gelişimi, rahimde gelişiminin erken evrelerinde fetal sinir sistemi ya türeyen konjenital durumlardır. Sefalik "kafa" ya da "vücudun baş ucuna" için bilimsel bir terimdir. Bu koşullar herhangi bir kesin tanımlanabilir nedeni faktörü yoktur; Bunun yerine, genel olarak, kalıtsal ya da genetik koşullar, çeşitli atfedilen değil, aynı zamanda, örneğin, anne enfeksiyon, ilaç alımını veya radyasyon yüksek seviyede bile maruz kalma gibi çevresel faktörler.

31.08.2020Sağlık
Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi, Sercanın tedavisine başlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi, Sercan'ın tedavisine başlandı

Manisa'da yaşayan Gezenler ailesinin oğlu 2 yaşındaki Sercan Gezenler'in kafatası, 'hidransefali' hastalığı nedeniyle sıvıyla doldu. Ailenin yardım çağrısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisine başlanan Sercan'ın babası Ferdi Gezenler, "Cumhurbaşkanımız Hızır gibi yetişti. Kendisinin bir sözü yetti. İnşallah oğlum iyileşecek" dedi.

31.08.2020Gündem
Rusyada muhalif gazeteciye evinin önünde saldırıya uğradı

Rusya'da muhalif gazeteciye evinin önünde saldırıya uğradı

Rusya’da devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı aktivist ve gazeteci Yegor Şukov, Moskova'da saldırıya uğradı. Şukov'un uğradığı saldırıda ağır yaralandığı bildirildi.

31.08.2020Dünya
Cami kapısındaki taşa işlenmiş taçlı kadın başı silüeti ilgi görüyor

Cami kapısındaki taşa işlenmiş taçlı kadın başı silüeti ilgi görüyor

Niğde'de Selçuklu döneminde beyin kızına aşık olan taş ustasının aşkını cami kapısına işlediği Alaaddin Camii'ndeki taçlı kadın başı silüeti görenlerin ilgisini çekiyor.

31.08.2020Seyahat
Islak Saç İle Dışarı Çıkmak Sinüzite Neden Olur mu

Islak Saç İle Dışarı Çıkmak Sinüzite Neden Olur mu?

Tekrarlayan baş ağrısında genellikle migren ve beyin tümörleri akla gelirken sinüzit unutuluyor. Peki sinüzit neden olur? Islak saç ile dışarı çıkmanın sinüzite etkisi var mıdır? Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım konu ile ilgili bilgiler verdi.

31.08.2020İyi Yaşam
Neuralink ne işe yarayacak Nasıl takılacak

Neuralink ne işe yarayacak? Nasıl takılacak?

Elon Musk, Gertrude adı verilen ve beynine bozuk para büyüklüğünde bir çip takılmış olan dişi bir domuzu tanıttı. Musk, beyinle makine arasında arayüz oluşturmak üzere yaptığı çalışmalarda gösterdiği ilerlemeyi de böylece açıklamış oldu.

31.08.2020Teknoloji
Elon Musk’ın Neuralink girişimi ‘İnsanlık 2.0’ın başlangıcı olabilir mi

Elon Musk’ın Neuralink girişimi ‘İnsanlık 2.0’ın başlangıcı olabilir mi?

Elon Musk, teknoloji dünyasının heyecanla beklediği Neuralink projesini tanıttı. Düzenlediği tanıtım konferansına Neuralink cihazını insan vücuduna yerleştirecek robotla birlikte katılan Musk’ın açıklamaları kısa sürede gündeme oturdu. Peki bu proje ‘İnsanlık 2.0’ın başlangıcı olabilir mi?

31.08.2020Teknoloji
Ateşi ölçülenin vücut ısısını da gösterebilen cihaz geliştirildi

Ateşi ölçülenin vücut ısısını da gösterebilen cihaz geliştirildi

Bursa'da, Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğretmen ve öğrenciler tarafından "iki ekranlı" ateş ölçer prototipi geliştirildi.

31.08.2020Teknoloji
5-10 dolarla bir hayat kurtulur mu Evet, kurtuluyormuş

5-10 dolarla bir hayat kurtulur mu? Evet, kurtuluyormuş!

Aileleri, arkadaşları, hiç tanımadıkları insanlar, sanatçılar, sporcular, işinsanları... Japon kadınlardan Süveyş Kanalı’ndaki bir geminin mürettebatına varıncaya kadar binlerce insan... Hepsi, SMA hastası Nil bebeğe yardım eli uzattı. Bu sayede 2.4 milyon dolar gerektiren gen terapisi tedavisine ulaşabildi. Nil artık sağlıklı bir bebek. Ve hikâyesi, iyileşmeyi bekleyen diğer SMA hastası bebeklere de umut veriyor.

30.08.2020Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Tehlikeli tırmanış sürüyor

Pandemideki son rakamlar, sürecin ciddiyetinin giderek arttığının, dahası çok tehlikeli boyutlara vardığının net ve açık kanıtlarıdır.

7.09.2020

İstanbul İstanbul

Geçen hafta birkaç günlüğüne İstanbul’daydım. Annemin Roma’ya gelmesinden cesaret alarak, oğlum Lorenzo Deniz’in anneanne elinden güzel şeyler yiyeceğinin iç rahatlığıyla bir günde karar verdim. Hem yıllık sağlık kontrollerimi yaptırdım hem de hasret giderdim. Roma dönüşü iki hafta karantinadayım, olsun...

7.09.2020

Bilimkurgu dünyasının anahtarı mı?

Elon Musk’ın son marifeti, Neuralink adlı şirketinin bir ürünü olan beyin çipi! Geçen cuma beynine çip takılan bir domuz basının karşısına çıkarıldı. Musk, yeni oyuncağının hastalıklar üzerindeki etkisini parlatırken bunun bilimkurguvari bir geleceğin ilk adımı olabileceği de konuşuluyor.

6.09.2020

Yaratıcılığı geliştiren atık materyal çalışması

Çocuklar doğdukları andan itibaren etraflarına meraklı gözlerle bakarlar. Oyuncaklarının renklerini, bir oyuncağın nasıl çalıştığını, topun nasıl zıpladığını… Kısacası çevresinde gördüğü her materyali ya da olayı keşfetmek ve öğrenmek isterler.

5.09.2020

Pratik zekâ için bulmaca ve mantık oyunları

Çocukların okul başarını her şeyin üstünde tutan anne babalar aslında büyük bir hata yapıyorlar. Saatlerce ders çalışıp sınavlarda başarılı olamayan çocukları suçlamak yersiz. Uzmanlar uyarıyor: “Çocuğun etkili çalışmayı ve hızlı çözüm bulmayı öğrenmesi için ona mantık oyunları oynatın, bulmaca çözdürün.”

5.09.2020

Azospermi nedir, nasıl tedavi edilir?

Azospermi, bir erkeğin menisinde ölçülebilir miktarda sperm bulunmamasıdır. Azospermi erkek infertilitesi (erkek kısırlığı) nedenleri arasında kabul edilir. Kısır erkeklerin yaklaşık %10-15’inde azospermiye rastlanmaktadır.

4.09.2020

Kardeşim Gülnaz’ın anısına… (2. bölüm)

Seni her gün sırayla birimiz görmeye geldik. Annem, abim, ablam, ben… Belinden alınan omurilik sıvısından testler yapılmaya başlandı. İlk etapta düşünülen ‘herpes ensefaliti’ için antibiyotik tedavisine başlandı. Sonra test sonucu negatif çıkınca (yani sebebi herpes virüsü çıkmayınca), kortizon tedavisine de başlandı. 5 gün sonra beynindeki enfeksiyon arttığı için kortizon tedavisi kesilip ilik tedavisine (IVIG) başlandı.

3.09.2020

Geleneğimizde aşk var!

“Velhasıl azizim; mutluluğu çorba yapıp elimize çatal verdiler.” (Neyzen Tevfik)

3.09.2020

Neuralink hayatımıza nasıl dokunacak?

Elon Musk'ın ismini duymayan kalmadı; özellikle de çılgın projeleri nedeniyle 'çılgın iş adamı' şeklinde sıkça adı geçen Musk, son olarak 2016 yılında kurduğu Neuralink çatısı altında ilk hayvan deneyini gerçekleştirdi, bunu da canlı yayında tüm dünyayla paylaştı. Peki beyin ile bilgisayarı bütünleştiren bu özel çip gerçekten hayatımıza nasıl dokunacak?

1.09.2020