EKSTRA
MENÜ

Beyin Felci

Beyin Felci ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Beyin Felci haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 611 Beyin Felci haberi bulunmuştur.

Beyin Felci Haberleri

Serebral Palsi nedir, belirtileri nelerdir

Serebral Palsi nedir, belirtileri nelerdir?

Serebral Palsi, beyin dokusunda oluşan, kalıcı olan bir hasardır. Bu hasar, hamilelik esnasında, doğum sırasında ya da doğumu izleyen (yenidoğan dönemi) ilk ayda olur. Serebral palsi, yani beyin felci insan vücudundaki kasların hareketlerini, tonusunu veya vücudun duruşunu etkileyen bir grup fiziksel engel durumuna verilen isimdir. Serebral Palsi çoğunlukla doğumdan önce olmak üzere olgunlaşmamış beynin gelişmesi sırasında meydana gelen hasardan kaynaklanır.

19.01.2021Sağlık
Hint yağı nedir ve ne işe yarar İşte merak edilen ayrıntılar

Hint yağı nedir ve ne işe yarar? İşte merak edilen ayrıntılar

Hint yağının içeriğinde yer alan antioksidanlar, antienflamatuvar ve antiseptik özellikler bu yağın sağlık açısından önemini göstermektedir. Özellikle Hint yağı, vücutta bulunan iltihapların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Peki, hint yağı nedir ve ne işe yarar?

13.01.2021Sağlık
“Beyin felci” olarak da tanımlanan Serebral Palsi’nin tedavisi ekip çalışması gerektiriyor

“Beyin felci” olarak da tanımlanan Serebral Palsi’nin tedavisi ekip çalışması gerektiriyor

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Tuhanioğlu, “beyin felci” olarak da tanımlanan Serebral Palsi (SP) hastalığının tedavisinde başta çocuk nörolojisi, fizik tedavi uzmanı, fizyoterapist, ortopedi uzmanı, göz hastalıkları uzmanı ve psikolog olmak üzere çok sayıda bölümün tedaviye katkı sunduğunu belirtti.

Bu uykusuzlukların bir anlamı olmalı...

Bu uykusuzlukların bir anlamı olmalı...

Kimileri için her gece düzenli ve kesintisiz uyumak mümkün değil... Oysa sağlıklı uyku, bağışıklık sistemimizin en yakın dostlarından biri. Yarın yani 3 Ocak, Uyku Festivali Günü. Biz de konunun uzmanı nöroloji doktoruna kaliteli uykunun sırlarını ve uykusuzluğun yol açabileceği problemleri sorduk.

Serebral Palsi hastası Sacit, azmiyle örnek oluyor

Serebral Palsi hastası Sacit, azmiyle örnek oluyor

KAYSERİ’de, Serebral Palsi (beyin felci) hastası Sacit Polat (30), yaptığı yazılımlarla macera oyunları tasarlıyor. Polat, “Ben bir şeyleri başarsam da göstersem de insanların önyargıları bunu engelleyebiliyor. Buradan bütün engellilere sesleniyorum. Kendinize güvenin. Size muhakkak ‘yapamazsın’ diyenler çıkacaktır ama siz yaparsınız. Azmettiğiniz zaman her şeyi başarıyorsunuz” dedi.

3.12.2020Güncel
Doğumundan 3 gün sonra beyin felci geçiren 7 yaşındaki çocuk tedavi olmak için yardım bekliyor

Doğumundan 3 gün sonra beyin felci geçiren 7 yaşındaki çocuk tedavi olmak için yardım bekliyor

Dünyaya tek böbrekle gelen ve doğumundan 3 gün sonra sarılık geçirerek beyin felci olan 7 yaşındaki Hakan Demir yardım bekliyor. Hakan'ın annesi Yasemin Demir; "Çocuğumun ölmesini istemiyorum, sadece oturabilmesini istiyorum” dedi.

5.11.2020Gündem
Bebeğinizde gelişimsel gecikmeler olabilir İşte ay ay dikkat edilmesi gerekenler…

Bebeğinizde gelişimsel gecikmeler olabilir! İşte ay ay dikkat edilmesi gerekenler…

Çocuklarda ya da bebeklerde kaba ve ince motor aktivitelerde gelişimsel gecikmeler ailelerin endişelenmesinin en büyük sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarının normal büyüme ve gelişimlerini takip etmesi büyük önem taşıyor. Bu kapsamda ise doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabilecek nörolojik bozukluklardan büyümeyi ve gelişmeyi etkileyen kas-iskelet sistemi sorunlarına kadar birçok problemi kapsayan ‘Pediatrik Rehabilitasyon’ ön plana çıkıyor.

95 yaşında koronavirüsü yendi

95 yaşında koronavirüsü yendi

BARTINda, koronavirüse yakalanan 95 yaşındaki Fatma Ayan, hastanede 13 günlük tedavisinin ardından taburcu oldu. Müesser Koç (57) annesinin 2 kere anjiyo olduğunu ve felç geçirdiğini, 95 yaşında virüsü atlatmasına çok şaşırdıklarını ve sevindiklerini söyledi.

15.10.2020Gündem
5. Sınıf İngilizce Health Problems (Hastalıklar - Sağlık problemleri) konu anlatımı

5. Sınıf İngilizce Health Problems (Hastalıklar - Sağlık problemleri) konu anlatımı

''Health Problems'' Sağlık Sorunları demektir. ''İllness'' - ''Sickness'' ve ''Disease'' sözcüklerinin Türkçe karşılığı ise hastalıktır. ''Medication'' - İlaç anlamına gelirken ''Receipt'' kelimesinin anlamı reçetedir. 5. sınıflar İngilizce Health Problems (Hastalıklar - Sağlık Problemleri) konusunu ayrıntılı bir şekilde anlattık.

13.10.20205. SINIF
Serebral Palsilili özel çocuklar özel anlar yaşatıldı

Serebral Palsilili özel çocuklar özel anlar yaşatıldı

MERSİN'de Dünya Serebral Palsi (Beyin felci) Farkındalık Gününde özel çocuklar at binip, seramik boyama etkinliğine katılarak, hastalığın rengi olan yeşil kıyafetlerle farkındalık mesajı verdi.

7.10.2020Gündem
Sol Ayağım kitabını kim yazmıştır Sol Ayağım kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Sol Ayağım kitabını kim yazmıştır? Sol Ayağım kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Kitaplar, bizlere bilmediğimiz gizemli dünyaların kapılarını aralarken öğrenmek istediğimiz pek çok şeyin cevabını bulmamızı sağlıyorlar. Özellikle biyografik yazınlar oldukça yararlı. Beğenilen biyografik eserlerden birisi olan Sol Ayağım kitabına dair Sol Ayağım kitabını kim yazmıştır? Sol Ayağım kitabı özeti, konusu ve ana fikri sizlerle.

6.10.2020Araştırma
Koronavirüs felç ve inmeye neden olur mu

Koronavirüs felç ve inmeye neden olur mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında vaka sayısı 30 milyonu geçti. İlk başlarda sadece akciğerlerimizi etkilediği bilinen virüs, artık her gün vücudumuzda başka başka belirtiler ile kendini gösteriyor.

24.09.2020Sağlık
Yutma bozukluğu neden olur, neyin belirtisidir

Yutma bozukluğu neden olur, neyin belirtisidir?

Yutma bozukluğunun önemli sağlık sorunlarının ilk habercisi olabileceğini aktaran Gastroenteroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Vedat Göral, "Yutma bozukluğunu hafife almayın, yemek borusu, mide kanseri veya akciğer tümörünün belirtisi olabilir." ifadelerini kullandı.

24.07.2020Sağlık
Trump’ın başını ağrıtan yeğen

Trump’ın başını ağrıtan yeğen

ABD Başkanı Trump için ‘dünyanın en tehlikeli insanı’ diyen yeğeninin, aile sırlarını ifşa ettiği kitaba mahkemeden izin çıktı. Mary Trump, Başkan’ın küçük kardeşinin kızı. Babasının genç yaşta alkolizmden ölümü sonrasında aileyle arası açılmış.

3.07.2020Dünya
İğrenç olayda karar verildi Anne gözyaşlarını tutamadı

İğrenç olayda karar verildi! Anne gözyaşlarını tutamadı

İstanbul'da 2017 yılında 12 yaşındaki yeğeni Y.D.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan amca Ömer D., "Çocuğun cinsel istismarı" suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kararı duyan mağdurun annesi gözyaşlarına engel olamadı.

25.06.2020Gündem
Serebral Palsi hastası küçük Rüzgar artık daha rahat uyuyacak

Serebral Palsi hastası küçük Rüzgar artık daha rahat uyuyacak

Doğuştan Serebral Palsi (beyin felci) hastası olan ve yatağa mahkum şekilde yaşayan 5 yaşında Rüzgar için medikal hasta yatağı hediye edildi.

13.06.2020Gündem
Engelli küçük Efe’ye çöp kamyonu sürprizi

Engelli küçük Efe’ye çöp kamyonu sürprizi

Çöp kamyonu hayranı olan serebral palsi (beyin felci) hastası 8 yaşında Efe Artun için ailesi belediyenin sosyal medya hesabından mesaj attı. Sokağa çöp kamyonuyla gelen belediye ekipleri çöp kamyonuyla küçük Efe’ye tur attırdı.

13.06.2020Gündem
Dikkat Torundan virüs çıkabilir

Dikkat! Torundan virüs çıkabilir

Seyahat yasaklarının kalkması ve tatil sezonunun başlamasıyla pek çok kişi memleketlerine aile büyüklerine gidiyor. Bu ziyaretlerde nelere dikkat edilmeli? Bir ara COVID-19’un gençlerde de damar tıkanıklıkları ve beyin felcine sebep olduğuna dair haberler vardı. Bu bilgi doğru mu? İşe dönüş gerginliğine karşı ne yapılabilir?

10.06.2020Gündem
SP hastası Mustafa, burnunu kullanarak ikinci kitabını yazıyor

SP hastası Mustafa, burnunu kullanarak ikinci kitabını yazıyor

AYDIN'ın Efeler ilçesinde yaşayan ve 'beyin felci' olarak bilinen doğuştan 'Serebral palsi' hastası olan Mustafa Erol (39), 4 yıl önce piyasaya çıkardığı 'Herkes Beni Engelli Sanıyo!' isimli hikaye kitabının ardından başka bir engellinin hayatını konu alan ikinci kitabını klavyeyi burnuyla kullanarak yazıyor. Tüm eğitimini dışarıdan tamamlayan Erol, şimdi de doktora yapmaya hazırlanıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle evde kalındığı dönemde, engellilerin neler yaşadığını herkesin anladığını düşündüğünü belirten Mustafa Erol, pandemi günlerinde evde yeni kitabı üzerinde çalıştığını söyledi.

8.06.2020Gündem
Felç (inme) nedir İnme riskini artıran durumlar nelerdir

Felç (inme) nedir? İnme riskini artıran durumlar nelerdir?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu inme nedenlerini ve risk faktörlerini anlatıyor.

25.05.2020Sağlık
Hint yağı nedir ve ne işe yarar Hint yağı faydaları nelerdir

Hint yağı nedir ve ne işe yarar? Hint yağı faydaları nelerdir?

Hint yağı, çok eski zamanlardan günümüze kadar ulaşan oldukça faydalı bir yağdır. Hint yağı özellikle kozmetik ve sağlık alanında daha çok tercih edilmektedir. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar neticesinde Hint yağının yeni faydaları ortaya çıkmıştır. Peki, Hint yağı nedir ve ne işe yarar? Hint yağı faydaları nelerdir?

26.02.2020Sağlık
Engelli kardeşi için hayallerinden vazgeçti, antrenör oldu

Engelli kardeşi için hayallerinden vazgeçti, antrenör oldu

İzmirli Feride Çetin, serebral palsi (beyin felci) olan bedensel engelli kardeşi Mustafa Çetin (24) için hayatını değiştirdi.

18.10.2019Diğer
Başa Alınan Darbeler Şaşılığa Neden Oluyor

Başa Alınan Darbeler Şaşılığa Neden Oluyor

Çocuğunuzun gözlerinde bir farklılık gözlemliyor musunuz? Özellikle de bir gözü aşağı bir gözü ise daha farklı bir noktaya bakıyorsa şaşılık söz konusu olabilir. Bu durumda çocuğun gözlerinin düzelme şansının erken teşhise bağlı olduğunu vurgulayan Avrasya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, şaşılıkla ilgili önemli bilgiler veriyor.

8.10.2019İyi Yaşam
İstanbul serebral palsi için yeşile büründü

İstanbul 'serebral palsi' için yeşile büründü

"Dünya Serebral Palsi Günü" kapsamında, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim köprüleri, Galata Kulesi ile bazı alışveriş merkezleri ve binalar, hastalığın simge rengi yeşil ile ışıklandırıldı.

7.10.2019Seyahat
4 aylık bebeğiniz başını tutamıyorsa dikkat

4 aylık bebeğiniz başını tutamıyorsa dikkat

Serabral Palsi'nin erken dönemde saptanabilmesi için ebeveynlerin çocukların motor gelişimini gözlemlemesi gerektiğini söyleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Gülten Karaca, "4 aylık bebeklerin başını tutamaması Serebral Palsi’yi düşündüren bulgular arasındadır" dedi.

2.10.2019Sağlık
Beyin felci hastası Burakın yardım çığlığı

Beyin felci hastası Burak'ın yardım çığlığı

Erzurum’da yaşayan doğuştan beyin felci (Serabral Palsi) hastası Burak Aytekin, tedavisi için yardım bekliyor. Tek hayali yürüyebilmek olan Burak, çektiği video ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi.

16.09.2019Gündem
Klavyeyi burnu ile kullanarak ikinci kitabını yazıyor

Klavyeyi burnu ile kullanarak ikinci kitabını yazıyor

Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşayan ve ’beyin felci’ olarak bilinen doğuştan ’Serebral Palsi’ hastası olan Mustafa Erol (38), 3 yıl önce piyasaya çıkardığı "Herkes Beni Engelli Sanıyo!" isimli hikaye kitabının ardından başka bir engellinin hayatını konu alan ikinci kitabını yazmaya başladı

2.09.2019Gündem
Sarsılmış bebek sendromu nedir

Sarsılmış bebek sendromu nedir?

Sarsılmış bebek sendromu, kısmi veya tamamen görme kaybına, işitme kaybına, gelişim geriliğine, kas koordinasyonu problemlerine, öğrenme gecikmelerine ve zihinsel gerilik gibi sorunları beraberinde getirebilir. Sarsılmış bebek sendromu, çocukluk çağı hastalıklarının birçoğunun semptomlarıyla benzerlik gösterebilir. Peki, sarsılmış bebek sendromu nedir?

7.08.2019Sağlık
Serebral palsi hastası gencin örnek başarısı

Serebral palsi hastası gencin örnek başarısı

Burslu kazandığı üniversiteden ikincilikle mezun olan İzmirli serebral palsi hastası Ebru Beşer, yüksek lisans eğitimini de bitirdi. İletişim alanında yüksek lisans yapan Beşer, kariyerine akademisyen olarak devam etmeyi hedefliyor.

5.08.2019Eğitim
Gündüz uyukluyorsanız uyku apnesi olabilirsiniz

Gündüz uyukluyorsanız uyku apnesi olabilirsiniz

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ali Değirmenci geceleri nefes durmasına uyku apnesi dendiğini söyledi. “Apne kelimesi Yunanca’da “soluksuz kalmak” anlamına gelir. Uyku apnesi erkeklerde kadınlardan 2 kat daha sıktır ve daha çok orta yaş üzerindeki erişkinlerde görülür.

25.07.2019Sağlık
Gece uyurken cep telefonu patladı Her şey kül oldu

Gece uyurken cep telefonu patladı! Her şey kül oldu

Denizli’de telefon patlaması sonucu çıkan yangın 4 çocuklu aileyi evsiz bıraktı. Yatak odasında başlayan ve kısa sürede tüm daireyi saran alevler evi harabeye çevirdi. Dairelerinin borcunun yeni bittiğini söyleyen anne hayırseverlerden yardım bekliyor.

12.07.2019Gündem
Renault merkezinde liseli fizikçi İlyas

Renault merkezinde liseli fizikçi İlyas

İstanbul’da lisede okuyan İlyas Seçkin’in başarısı dikkat çekiyor. 17 yaşındaki İlyas, henüz 5 yaşındayken piyano çalmaya başladı. Katıldığı birçok bilimsel yarışmada ödül kazandı. Beyin felci hastaları için geliştirdiği projenin sunumunu geçen yıl Chicago’da yaptı. Araçlarda motor ömrünü uzatabilecek son projesi ise dünyaca ünlü fizikçilerin ilgisini çekti. Mayıs ayı ortasında Paris’te yapılan 6’ncı Dünya Fizik Kongresi’ne katılan tek liseli olarak kayıtlara geçti. Liseli İlyas, kongre sonrası otomotiv devi Renault’nun yetkililerine sunum yaptı. Şimdilik 6 dil bilen İlyas, müzik becerisinin matematiksel yönünü de geliştirdiğine vurgu yapıyor.

4.06.2019Gündem
Düztaban nedir, nasıl anlaşılır

Düztaban nedir, nasıl anlaşılır?

Düztabanlık, halk arasında taban düşüklüğü olarak bilinir. Peki, düztabanlık neden olur, tedavisi nasıl yapılır?

14.05.2019Sağlık
Annenin isyanı: Öcü değil çocuk

Annenin isyanı: Öcü değil çocuk

18 yıl bekledikten sonra şimdi 4.5 yaşında olan SP’li (serebral palsi-beyin felci) Poyraz’la anne olan Mine Dinç (44), “İnsanlar çok acımasız. Sokağa çıkınca öcü görmüş gibi gözünü dikiyorlar, ‘Ne olmuş’ diye meraktan bakıyorlar. Bazıları da hastalıklıymış gibi kaçıyor. ‘Başınıza gelsin de anlayın’ demiyoruz, gelmesin!” diyor.

12.05.2019Gündem
Minik Ege için yardım kampanyası başlatıldı

Minik Ege için yardım kampanyası başlatıldı

İzmir'de göz ameliyatı öncesi oksijen yerine azot gazı verildiği için beyin felci geçiren 5 yaşındaki Ege Avcı'nın annesi İpek Avcı, oğlunun tedavilere olumlu yanıt verdiğini belirterek, medikal malzemelerin temini için hayırseverlerden destek beklediklerini ifade etti.

19.04.2019Gündem
İlaç almak için girdiği eczanede beyin felci geçirdi

İlaç almak için girdiği eczanede beyin felci geçirdi

KIRŞEHİR'de, işçi emeklisi Vahit Şahin (55), ilaç almak için girdiği eczanede aniden rahatsızlanıp, yere yığıldı. Sağlık görevlilerince kaldırıldığı hastanede beyin felci geçirdiği belirlenen Şahin, ambulans helikopterle Ankara'ya sevk edildi. Şahin'in eczanede rahatsızlanıp, yere yığıldığı anlar, iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

7.04.2019Gündem
Serebral palsi hakkında merak edilenler

Serebral palsi hakkında merak edilenler

Serebral palsi (SP) çocukluk çağının en sık görülen ve en çok bilinen nöro-gelişimsel bozukluğudur. Peki, serebral palsi neden olur? Serebral palsi belirtileri nelerdir? İşte, konuyla ilgili merak edilenler…

Minik Ege olayında flaş gelişme

Minik Ege olayında flaş gelişme

İzmir’in Torbalı ilçesinde, 5,5 yaşındaki Ege Avcı’nın, göz ameliyatı için götürüldüğü Torbalı Devlet Hastanesi’nde oksijen yerine 21 dakika boyunca azot gazı verilmesi sonucu serebral palsi (beyin felci) olmasıyla ilgili kusurlu bulunan anestezi uzmanı, anestezi teknikeri ve sağlık çalışanı için soruşturma izni çıktı. Savcılığın, 3 personelin şüpheli olarak ifadesine başvuracağı öğrenildi.

22.03.2019Gündem
Serebral palsi (SP) nedir Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Serebral palsi (SP) nedir? Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Serebral palsi (SP), gelişimini sürdüren beyinde oluşan bir hasara bağlı kalıcı hareket ve postür bozukluğudur. Serebral palsi neden olur? Serebral palsi sebepleri, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler…

Yazar Sonuçları

İki gün dolmadan taburcu olmuşlar

‘Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, Yeşilköy Havalimanı’nda pist yerine yapılan hastanede yatarak tedavi gören hasta sayısını ve yurtdışı kaynaklı hastaları sorduk.

6.01.2021

Yeni Umut Işığı: Robotik Rehabilitasyon

Vücudumuzun sağ veya sol yarımında yada her iki kol ve bacakta etkilenme ile ortaya çıkan felçlerin iki önemli nedeni vardır. Bunlardan birincisi beyin hasarları diğeri ise omurilik yaralanmalarıdır.

8.06.2020

Koronavirüs ve pnömokok aşısı

Koronavirüs enfeksiyonu bilindiği üzere aerosol yoluyla yayılıp vücuda ağız, burun veya göz yoluyla girer.

25.04.2020

3 bela

2020’de sık konuşacağımız sağlık konularından bazılarını geçtiğimiz hafta liste halinde yayınladım. Bu hafta bunlardan 3’ünü mercek altına alacak ve onları daha yakından tanımanızı sağlamaya çalışacağım. Buyurun...

6.01.2020

Çocukları hasta olan annelere umut ışığı

Çocuğu ağır hastalık geçiren, engelleri olan veya uzun süren tedaviler için şehir değiştirmek zorunda kalan aileler maddi-manevi yıpranıyor, çocukları için çırpınırken kendi ruh ve beden sağlıklarından oluyorlar. Bu ailelere destek için kurulan Çocuğum Özel Kampı’nı, kampın kurucularından Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı ile konuştuk.

9.11.2019

4-4'lük hayat

48’inci yaş gününü kutlamaya hazırlanan Oğuz Mucurluoğlu dişlerinin arasına sıkıştırdığı kalemiyle 4’üncü üniversitesine başlayarak, 4’üncü kitabını yayınladı.

8.11.2019