MENÜ

Beyazıt Tepesi

Beyazıt Tepesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Beyazıt Tepesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Beyazıt Tepesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 63 Beyazıt Tepesi haberi bulunmuştur.

Beyazıt Tepesi Haberleri

İstanbulun 7 tepesi nerede, İstanbul hangi tepeler üzerine kuruldu

İstanbul'un 7 tepesi nerede, İstanbul hangi tepeler üzerine kuruldu?

Asırlardır dilden dile gelen 'Yedi Tepeli İstanbul' cümlesi ne anlama geliyor? Nerede bu 7 tepe? İstanbul denilince ilk akla gelen şeylerden biri şüphesiz İstanbul‘un Yedi Tepesi’dir. İstanbul Belediyesinin logosunun da üzerinde bulunan, şairlerin şiirlerine konu olmuş bu yedi tepe nerede biliyor musunuz?

2.02.2015Keyif
İstanbulda planlı elektrik kesintiler.. Elektrikler ne zaman gelecek

İstanbul'da planlı elektrik kesintiler.. Elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul'da yaşayan vatandaşlar semtlerindeki elektrik kesintilerinin ne zaman düzeleceğini ve elektriklerin ne zaman geleceğini merak ediyorlar. Peki bugün İstanbul'un hangi bölgelerinde elektrik kesintileri yaşanacak? İşte ilçe ilçe İstanbul'un tüm bölgelerinde meydana gelecek olan elektrik kesintileri.

9.10.2019Gündem
Anadolu çiçek açtı

Anadolu çiçek açtı

Kent yaşamından bunalanlar, Anadolu’nun dört bir yanı rengârenk çiçeklerle süslendi. Şimdi küçük bir kaçışın tam zamanı... Peki nereye gitmeli, ne yapmalı, neler tatmalı? İşte baharın tadını en güzel şekilde çıkarabileceğiniz rotalar...

14.04.2019Hürriyet Pazar
İstanbulun en iyi turistik yerleri sıralandı

İstanbul'un en iyi turistik yerleri sıralandı

Kanadalı bir turizm şirketinin araştırmaları sonucu İstanbul'un en iyi turistik yerleri sıralandı. Bunların arasında vakıf eseri olarak ayakta duran ve birçok yerli ve yabancı turisti çeken Mısır Çarşısı, Halı Müzesi, Kapalı Çarşı, Küçük Ayasofya Cami, Sultan Ahmet Cami, Süleymaniye Cami, Fatih Cami yer alıyor.

7.03.2019Seyahat
İshak Paşa kimdir İshak Paşa Sarayı günümüzde kültürel varlıklar arasında

İshak Paşa kimdir? İshak Paşa Sarayı günümüzde kültürel varlıklar arasında

İshak Paşa, Osmanlı Devleti'nde tarihe etkisi bulunan önemli bir isimdir. Fatih Sultan Mehmed tarafından topun ağzında tutulan İshak Paşa, bu nedenle sürekli olarak fırsat gözleyen isim olmuştur. Peki, dizinin ekrana gelmesinin ardından on binlerce kişinin merakla araştırdığı İshak Paşa kimdir? İşte, İshak Paşa hakkında detaylı bilgiler

27.03.2018Gündem
Türkiyedeki en iyi 100 mimari eser

Türkiye'deki en iyi 100 mimari eser

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. Mimarlık, tarihsel açıdan uğradığımız bütün duraklardan çok çok daha eski. İnsanın varlığıyla birlikte etrafını inşa etme çabası, dokunuşu upuzun bir sürecin ifadesi. Doğanın fiziksel koşullarından korunma çabası, başını sokacak bir mekân arayışı, sonrasında malzemelerin ve bilimin gelişimi derken basit ihtiyaçlardan ihtişama, işlevsellikten estetiğe, günü kurtarmaktan tarihe tanıklık etmeye onca yapı insanların, toplulukların, ait oldukları coğrafyaların da bir ifade biçimine dönüştü. Üzerinde yaşadığımız Anadolu da sayısız medeniyetin tanığı. Dolayısıyla mimarlık serüveninin de... Bu açıdan ‘En İyi 100 Mimari Eser’ soruşturmamızda 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Bu parantezin içinde antik çağ, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve tabii ki Cumhuriyet dönemi mimarisi vardı. Jüri bu çağların ifadesi olan yapıları (tek ya da çoğul) kendi mimarlık anlayışları ve beğenileri doğrultusunda seçti. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. Biz de onların seçimlerini sayfalarımıza taşıyarak tarihe özel bir not daha düştük... Kültür hayatımıza ışık tutmasını dilediğimiz bu soruşturmayı da umarız öncekiler gibi beğenirsiniz diyelim... Not: Soruşturmamızda çeşitli nedenlerden dolayı hatıralarımızdan olmasa da fiziksel çevreden silinmiş, yıkılmış, hayatı sona ermiş yapılar yer almadı. 100’lük tablo, varlığını hali hazırda sürdüren yapılardan oluştu.

19.08.2017Hürriyet Pazar
Yüzde 100 bir bütünken çok güzelsin Türkiye

Yüzde 100 bir bütünken çok güzelsin Türkiye

Bunları okurken referandum sonuçları açıklandı mı, bilemeyiz. Ama muhtemelen ‘evet’ ya da ‘hayır’ kamplarından birine itilmiş, kimlik kamplarından birine hapsedilmiş hissetmektesiniz. Sonuç her ne olursa olsun. Gelin kendimizi, ‘evet’ ve ‘hayır’ın ötesine, sonuçların sonrasına ışınlayalım şimdiden. Yapay çizgilerin aramızdan kalktığı, siyasi gerginliklerin geride kaldığı ‘Yüzde 100 Türkiye’ halimize... Unuttuğumuz ama hatırlatıldığında gülümsediğimiz; dersi okutulmasa da ezbere bildiğimiz; başka bir âleme göçsek, “Sizde bu eksik” diyeceğimiz hasletlerimize... Sonuç ne olursa olsun; bizim havamız, beklentimiz, ümidimiz, istikbalimiz güzel olsun.

15.04.2017Hayat
Gezerken korkutan 13 yer

Gezerken korkutan 13 yer

Hepsinin birbirinden ilginç hikâyesi, efsanesi var. Kiminde canavarlar öldürülmüş, kimine giden geri dönmemiş... Kiminde ise halen ölülerin gezdiği rivayet ediliyor. Anormal yerlere seyahat etmek biraz da cesaret işi. İşte size Türkiye’den ve dünyadan en güzel örnekleri...

11.01.2017Seyahat
İstanbulda hangi günler elektrik kesintisi yaşanacak İşte , elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler

İstanbul'da hangi günler elektrik kesintisi yaşanacak? İşte , elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler

Bir süredir devam eden elektrik kesintileri bugün ve önümüzdeki günlerde de devam edecek! İstanbul'un Anadolu ve Avrupa Yakası'ndaki pek çok ilçede elektrik kesintileri yaşanacak. Peki, İstanbul'da hangi günler elektrik kesintisi yaşanacak? Hangi ilçeler karanlığa bürünecek? İşte, İşte , elektrik kesintisi yaşanacak İstanbul ilçeleri ve detaylar!

5.01.2017Gündem
İstanbul’da yarın 6 ilçede elektrik kesintisi

İstanbul’da yarın 6 ilçede elektrik kesintisi

İstanbul Anadolu yakasındaki Adalar, Beykoz, Kartal, Pendik, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerinde, bugün (29 Ocak) elektrik kesintisi yapılacak.

29.01.2016Gündem
İstanbulda Cumartesi 13, Pazar günü 8 ilçede elektrik kesintisi uygulanacak

İstanbul'da Cumartesi 13, Pazar günü 8 ilçede elektrik kesintisi uygulanacak

İstanbullulara BEDAŞ'tan kötü haber geldi. İstanbul'da 30 Ocak Cumartesi günü 13 ilçede, 31 Ocak Pazar günü ise 8 ilçede elektrik kesintisi uygulanacak.

28.01.2016Gündem
İstanbulda 30 Ocak elektrik kesintisi uygulanacak

İstanbul'da 30 Ocak elektrik kesintisi uygulanacak!

İstanbul'a elektrik enerjisi sağlayan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) internet sitesinden yapılan duyuruya göre; 30 Ocak Cumartesi ve 31 Ocak Pazar günü bazı ilçelerde elektrik kesintisi uygulanacağını açıkladı. İşte İstanbul'da hafta sonu elektrik kesintisi uygulanacak ilçelerin listesi...

28.01.2016Kelebek
Sana ‘Çakallar’dan baktım aziz Amasya

Sana ‘Çakallar’dan baktım aziz Amasya

Kimine göre şehzadeler şehri, kimine göre açık hava müzesi... Hepsi doğru ama bir de bu açıdan bakın bu ulu şehre...

4.12.2015Seyahat
Her sokağı farklı bir dünya

Her sokağı farklı bir dünya

İstanbul’un yeni alışveriş mabedleri, dev AVM’ler açıldıktan sonra beş asırlık Kapalıçarşı’nın papucu dama atıldı. Oysa ara sokaklarında pek çok sıradışı mekan barındırıyor. Hollywood yıldızlarına mücevher tasarlayan kuyumcular, ünlü modacıların müdavimi olduğu kumaşçılar, Osmanlı hanedanının özel eşyalarını bulabileceğiniz antikacılar, örneğine başka hiçbir semtte rastlayamayacağınız esnaf lokantaları... İşte size Kapalıçarşı’dan 38 sıradışı adres...

2.03.2014Seyahat
Yeşilırmak kıyısındaki masal

Yeşilırmak kıyısındaki masal

Hürriyet Seyahat’in 10’uncu yıl yarışmasında yazısıyla altıncı olan okurumuz Faruk Turinay’ın ödülü altı günlük Karadeniz turuydu. Jolly Tur’un sponsorluğunda çıktığı gezide yolu Amasya’ya düştü. İzlenimlerini yazdı.

17.11.2013Seyahat
PALANDÖKENDE HAZİRANDA KAYAK KEYFİ

PALANDÖKEN'DE HAZİRAN'DA KAYAK KEYFİ

Doğu Anadolu Dağcılık Kulübü (DADAK) Haziran'ın kavurucu sıcaklarında Palandöken'de tur kayağı düzenledi. Deniz seviyesinden 3 bin 176 metre yükseklikteki Ejder Tepesi'ne 2 bin 500 metreden kayaklarla tırmanan DADAK üyesi Mustafa Tekin, Yıldırım Beyazıt Öztürk, Sacit Amil, Ahmet Hazar, Serkan Tosun ve Hakan Yurttaş, yaklaşık 2 kilometre karla kaplı pistte kayak yapmanın keyfini çıkardı.

5.06.2013Spor
İyi ki doğdun Leonardo Usta

İyi ki doğdun Leonardo Usta

Ressam, mucit, müzisyen, matematikçi Leonardo, sırtını Appenin Sıradağları’na vermiş Toskana kasabası Vinci’de 560 yıl önce doğmuştu. 15 Nisan’ın ilk saatlerinde başlayan bu macera 67 yıl sürdü, İstanbul’a kadar uzandı. Her yıl Vinci’de, Leonardo’nun doğum haftası şölenle kutlanıyor.

31.03.2013Seyahat
Atıf Yılmaz Filmlerindeki İstanbul

Atıf Yılmaz Filmlerindeki İstanbul

1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi, Türk sinema tarihine damgasını vuran usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın İstanbul’unu sayfalarına taşıdı.

7.03.2012Kelebek
Cennete giden yol

Cennete giden yol

Ben hareketli tatili daha çok seviyorum. Yollar beni yormuyor, aksine dinçleştiriyor. Size bu hafta İstanbul’dan başlayıp, Hopa’da biten yolculuğumu anlatacağım. Yani Karadenizlilerin dediği gibi “yali yali” gittiğim yollarda gördüklerimi, yediklerimi sizlerle paylaşacağım.

10.07.2011Seyahat
Cennete giden yol

Cennete giden yol

Cennete giden yol buralardan geçiyor. Bu cenneti unutamayacaksınız....<1+>Seyahat

9.07.2011Advertorial
Pazar günü camiler sabaha kadar açık

Pazar günü camiler sabaha kadar açık

Kur'an'ın gökten yeryüzüne indirilmeye başlandığına inanılan Kadir gecesi Pazar gecesi kutlanacak. Ramazan ayının 27. gecesi olan Kadir Gecesi camiler sabaha kadar açık olacak.

3.09.2010Gündem
İstanbulda Kadir Gecesi 116 cami sabaha kadar açık

İstanbul'da Kadir Gecesi 116 cami sabaha kadar açık

İstanbul Müftülüğü, Kadir Gecesi'nde vatandaşların kolay ulaşabileceği ve halkın yoğunlukla ziyaret ettiği camileri sabaha kadar açık tutacak.

24.08.2010Gündem
Yoros Kalesinde arkeolojik kazı

Yoros Kalesi'nde arkeolojik kazı

İstanbul'daki tek Bizans kalesi olan Yoros Kalesi'nde devam eden arkeolojik kazı çalışmaları kapsamında cami ve tapınak kalıntılarına ulaşılması hedefleniyor.

20.08.2010Gündem
Ağrı Dağı’nın yaz ziyaretçileri

Ağrı Dağı’nın yaz ziyaretçileri

Ulaşılmaz kabul ettiğimiz, dağcılara bıraktığımız Ağrı Dağı her yıl ağustosta dünyanın dört bir yanından doğaseverleri ağırlıyor. Doğu Beyazıt’ın otelleri, Güney rotasındaki iki kamp alanı yaşları 70’i bulan yürüyüşçülerle doluyor. Yılda 5 bin kişiyi bulan zirve çıkışlarının yarısı bu dönemde gerçekleşiyor. 2009 Ağustosu, Ağrı’nın zirvesinde kar fırtınalarıyla geçmişti. Şu anda son beş yılın en iyi meteorolojik koşulları yaşanıyor. Çoğunlukla bulutların ardına gizlenen zirve açık, rüzgar 5 - 20 kilometre hızla esiyor. Ağrı Valiliği bu yıl 26 Temmuz’da ilk kez herkese açık zirve tırmanışı gerçekleştirecek. Üstelik otel, dağda konaklama, rehberlik, ulaşım hizmetleri ücretsiz. Önceki hafta bir grup doğaseverle zirve yürüyüşüne katıldım. 66 yaşındaki Ankaralı inşaaat mühendisi Esat Yarar, 71 yaşındaki Japon zoolog Akika Shimizu’ya Ağrı’nın güzelliklerini keşfettim.

15.08.2010Seyahat
Yaz gündönümünü kutlamaya hazır mısınız

Yaz gündönümünü kutlamaya hazır mısınız

Bugün Kuzey Yarımküre’de yaz gündönümü. Yılın en uzun gündüzü, en kısa gecesi sırasında kutup çizgisindeki ülkelerde güneş batmayacak, ufka kadar alçalıp tekrar yükselecek. Bereket ve doğurganlıklığı simgeleyen yaz gündönümü, Norveç’ten Rusya’ya pek çok ülkede şölenlerle kutlanıyor. Anadolu’da da binlerce yıl bu tür şölenler düzenlendi. Şimdilerde tarihe karışmak üzere. Halkbiliminin öncüsü Pertev Naili Boratav’ın eserlerinde bahsettiği, 1960’lara kadar gündönümü kutlamaları yapılan Bolu ve İsparta’da bile bu şenlikler kimlik değiştirmiş. Yılın gündüzleri en uzun haftasında gündönümü gezisine çıkmak isteyenler için dört öneri...

20.06.2010Seyahat
51 bölge yabancılara kapatıldı

51 bölge yabancılara kapatıldı

Van Valiliği Kültür ile Turizm İl Müdürlüğü, il sınırlarında 51 bölgeyi 2008 yılı sonuna kadar yabancı uyruklu kişilere kapattı. Özellikle turistlerin rağbet gösterdiği bölgelerin turizme kapatılmasına gerekçe gösterilmedi.

1.06.2008Seyahat
Hangi ünlü nerede oturuyor

Hangi ünlü nerede oturuyor

Talebi kendilerine çekmek isteyen gayrimenkul şirketleri, ünlü sanatçı ve politikacıları projelerine çekmeye çalışıyor.<1>Emlak

10.05.2007Gündem
Rumeli ve Anadolu Hisarı restore edilecek

Rumeli ve Anadolu Hisarı restore edilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, TÜrkiye'de turizm ve kültür alanında olmazsa olmaz envanter çalışmalarının bugüne kadar yapılmadığını belirterek, yürütülen çalışmalar sonucu şimdiye kadar İstanbul'da 23 bin, Türkiye genelinde 70 bin eser tespit edildiğini bildirdi.

22.11.2006Gündem
Terasın mı var derdin var

Terasın mı var derdin var!

Ha desem 30 tane teras sayacağım İstanbul’da. Üstelik atladıklarımız, unuttuklarımız, bilmediklerimiz de vardır mutlaka. Koca şehirde martılara bile konacak yer bırakmadık, her çatıyı teras yaptık. Şimdi bunca alternatif arasından hangisini seçsek, hangisine gitsek? Terasın mı var, derdin var!

29.06.2006Seyahat
İstanbul’un gerdanında parıldayan incilere yolculuk

İstanbul’un gerdanında parıldayan incilere yolculuk

Osmanlı’da kullanılan ‘Sahilhane’nin karşılığı olan yalı, Yunanca’da sahil, deniz kıyısı anlamında bir kelime. ‘İçinden deniz geçen tek şehir’ unvanına sahip olan İstanbul ise yaklaşık 2700 yıllık bir tarihe sahip. Yerleşimin yüzyıllar boyu Sarayburnu-Edirnekapı arasındaki Tarihi Yarımada’da olduğu şehrin boğaz bölgesindeki yapılaşma, Bizans döneminde manastırlar ve balıkçı köyleriyle başlamış. Özellikle Lale Devri’nden sonra boğaz gerdanlığının üzerine inci gibi yalılar dizilmiş...

5.06.2005Seyahat
Bir mola kenti olmaktan çok öte

Bir mola kenti olmaktan çok öte

Bursa’dan sonra, İstanbul’dan önce, Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yapmış ve günümüze dek en iyi şekilde korunarak gelebilmiş, eski bir Osmanlı kenti. Aynı zamanda bir sınır kenti, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı. Üstelik tek bir kapıyla değil, tam altı yerden Batı’ya dönmüş yüzünü.

31.10.2004Seyahat
İstanbulda elektrik kesintisi

İstanbul'da elektrik kesintisi

Trafo merkezlerinde yapılacak bakım çalışmaları nedeniyle Avrupa yakasındaki bazı bölgelerde 4-13 Ağustos arasında belli saatlerde elektrik kesintisi uygulanacak.

1.08.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Sanat ve guzellik bulusması

Eserleri Avrupa ve Amerika’da sergilenen sanatçı Ahmet Güneştekin’in resim ve heykelleri, iş dünyasının patronlarının koleksiyonlarına girdi. Güneştekin’in Zülkarneyn, Beyazıt Tepesi, Şahmeran ve Medusa, Zümrüd-ü Anka ve Kainatın Yedi Sırrı adlı eserlerini satın alan Dr. Koray Erdoğan, koleksiyonunu ilk kez ASMED Tıp Merkezi’nde sergiledi.

23.02.2017

Caddeler... Sokaklar... İsimler... Anılar... Geçmiş Zamanlar...

Ankara... Doğup büyüdüğümüz, gelip yerleştiğimiz, doyduğumuz, yaşadığımız şehir...

19.11.2011

Berlin’de İstanbul’u hatırlamak

UZUN yıllardır Berlin’de yaşayan, oranın kültüründen yaşama biçimine kadar bütün özelliklerini sindiren, kadim dostum/dostumuz Fuat Conkman, arada bir, bir e-postayla beni/bizi/İstanbul’u anar, bu kenti ve dostlarını unutmadığını ispatlar.

1.10.2011

Tarih, tahrif, tahrip

DERSİM sayfalarında tarihle yüzleşmek için kendileri çalıp kendileri oynayanlara, ayak değiştirmeleri için bir belge sunuyorum. Aşağıda okuyacağınız belge Faik Bulut’un “Dersim Raporları” (Evrensel Basım Yayın, s. 283-284) adlı kitabında yayınlanmıştır.

30.11.2009

Ağız sulandıran Akdeniz

Akdeniz, güneşi, denizi, plajları kadar çok lezzetli yemekleriyle de ünlü.

19.05.2007

Osmanlı’nın Anıtkabir’i Abide-i Hürriyet’ti

Çağdaşlığın, demokrasinin ve laikliğin sembolü Ankara-Anıtkabir, son günlerde başta 14 Nisan mitingi olmak üzere binlerce insanın ziyaretine tanıklık ediyor.

28.04.2007

Bizans'ı ve Fatih'i tanımak

İSMAİL Tokalak'la geçen haziran ayında Bafra'da tanışmıştık. "Bizans'ı ve Fatih'i yazıyorum" demişti. En sonunda 704 sayfalık 'Bizans Osmanlı Sentezi' (Gülerboy Yayınları; tokolak@btinternet.com) adlı kitabını çıkardı.

27.01.2007