EKSTRA
MENÜ

Beta Mikrobu

Beta Mikrobu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Beta Mikrobu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 53 Beta Mikrobu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Beta Mikrobu Haberleri

Soğuk hava sedef hastalığını tetikliyor

Soğuk hava sedef hastalığını tetikliyor

Havaların soğumasıyla birlikte şiddetlenen sedef hastalığının sadece bir deri rahatsızlığı olmadığına dikkat çeken Dermatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir “Dünyada ortalama 125 milyon insanın, ülkemizde ise 1 milyona yakın sedef hastası olduğu düşünülüyor. Sedef hastalarında obezite, diyabet, bağırsak hastalığı ve kalp damar hastalıkları görülme oranının arttığı görüldü. Uzun yıllar tedavi almayan hastalarda, derideki bu iltihabın, damarlarla diğer organlarda da bozukluklara yol açma durumu olduğu unutulmamalı” dedi.

9.12.2020Çocuk-Aile
Sedef Hastalığı Nedir, Vücuda Nasıl Etki Eder

Sedef Hastalığı Nedir, Vücuda Nasıl Etki Eder?

Havaların soğumasıyla birlikte şiddetlenen sedef hastalığının sadece bir deri rahatsızlığı olmadığına dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, sedef hastalığı hakkında bilgi verdi.

30.10.2020Diyet Rehberi
“Sedef hastalığı sadece bir deri rahatsızlığı değil”

“Sedef hastalığı sadece bir deri rahatsızlığı değil”

Havaların soğumasıyla birlikte şiddetlenen sedef hastalığının sadece bir deri rahatsızlığı olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir “Dünyada ortalama 125 milyon insanın, ülkemizde ise 1 milyona yakın sedef hastası olduğu düşünülüyor. Sedef hastalarında obezite, diyabet, bağırsak hastalığı ve kalp damar hastalıkları görülme oranının arttığı görüldü. Uzun yıllar tedavi almayan hastalarda, derideki bu iltihabın, damarlarla diğer organlarda da bozukluklara yol açma durumu olduğu unutulmamalı” dedi.

29.10.2020Sağlık
Beta enfeksiyonu nedir, bulaşıcı mı Beta enfeksiyonu nasıl tedavi edilir

Beta enfeksiyonu nedir, bulaşıcı mı? Beta enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Sonbaharın gelmesi ile birlikte hava sıcaklıklarının düşmesi ve kapalı ortamlarda daha çok zaman geçirilmesi boğaz enfeksiyonlarının görülme sıklığında artışa neden oluyor. Özellikle 5-15 yaş arası okul çağı çocukları etkileyen Beta enfeksiyonu, solunum yoluyla bulaşıyor.

Beta Enfeksiyonu Nedir Hangi Hastalıklara Neden Olur

Beta Enfeksiyonu Nedir? Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Sonbaharın gelmesi ile birlikte hava sıcaklıklarının düşmesi ve kapalı ortamlarda daha çok zaman geçirilmesi boğaz enfeksiyonlarının görülme sıklığında artışa neden oluyor. Özellikle 5-15 yaş arası okul çağı çocukları etkileyen Beta enfeksiyonu, solunum yoluyla bulaşıyor. Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Levent İlarslan, Beta enfeksiyonu ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

12.10.2020İyi Yaşam
Çocuklarda belirti göstermeyebiliyor Sebebi ise...

Çocuklarda belirti göstermeyebiliyor! Sebebi ise...

Güney Kore'de, uzmanların yaptığı araştırma, çocukların koronavirüs semptomu göstermeseler bile virüsü haftalarca burun ve boğazlarında taşıyabildiği ortaya koymuştu. Araştırmayı değerlendiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alper Özkılıç, "Bu durum çocukların bağışıklık sistemiyle ilgili olabilir. BETA mikrobu da (boğaz enfeksiyonu mikrobu) koronavirüs gibi en fazla taşıyıcılık özelliği olan mikrop ancak belirti vermediği durumlar oldu" dedi.

Çocuğunuzu beta enfeksiyonundan nasıl korumalısınız

Çocuğunuzu beta enfeksiyonundan nasıl korumalısınız?

Havaların soğumasıyla birlikte özellikle okul ve kreşlerde yaygın olarak görülen Beta enfeksiyonu gerekli önlemler alınmazsa salgınlara neden olabiliyor. Genellikle 3-15 yaş arasında görülen Beta enfeksiyonu bulaşıcı olduğu için yetişkinlerde de görülebiliyor.

Şişen bademciği hafife almayın, başka sorunlara yol açabilir

Şişen bademciği hafife almayın, başka sorunlara yol açabilir

Kış aylarının gelmesi ile birlikte havalar soğumaya başladı. Soğuk havalar beraberinde birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, soğuk havalarda yakalanma ihtimali en yüksek olan problemlerden biri olan bademcik enfeksiyonu ve tedavileri hakkında detaylı bilgiler verdi.

28.11.2019Sağlık
Sonbaharda enfeksiyonlara karşı alınması gereken önlemler

Sonbaharda enfeksiyonlara karşı alınması gereken önlemler

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret İşbilir, sonbaharda artan enfeksiyonlara karşı alınması gereken önlemleri anlattı.

23.09.2019Sağlık
Beta virüsü nedir, bulaşıcı mı

Beta virüsü nedir, bulaşıcı mı?

Genellikle 5-15 yaş arası çocuklarda görülen beta virüsü tedavi edilmediği taktirde farenjite dönüşebiliyor. Beta mikrobu ve diğer tip mikropların yayılması özellikle öksürdükten, aksırdıktan sonra ve gıdalara temas etmeden önce el hijyeni kurallarına uyarak azaltılabilir. Peki, beta virüsü nedir, bulaşıcı mı?

8.07.2019Sağlık
Çocuklardaki beta mikrobuna dikkat

Çocuklardaki beta mikrobuna dikkat

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülay Kara, özellikle çocukları hedef alan beta mikrobu konusunda ebeveynleri uyarıyor.

Beta virüsü nedir Beta virüsü bulaşıcı mıdır

Beta virüsü nedir? Beta virüsü bulaşıcı mıdır?

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Doktor Gülay Kara, özellikle çocukları hedef alan Beta mikrobu konusunda ebeveynleri uyarıyor.

Romatizmal kalp hastalığı çocukları da etkiliyor

Romatizmal kalp hastalığı çocukları da etkiliyor

Beta mikrobuyla ortaya çıkan ve romatizmal hastalıkların en tehlikesi olarak kabul edilen romatizmal kalp hastalığı, bugün gelinen noktada binlerce çocuk ve yetişkini etkiliyor. Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Bayram, romatizmal kalp hastalığını anlatıyor.

Sedef hastalığı nedir, bulaşıcı mıdır

Sedef hastalığı nedir, bulaşıcı mıdır?

Sedef hastalığı, toplumda sık görülen bir sağlık problemi. Sedef hastalığının kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik olarak yatkın bireylerde çevresel faktörlerin etkisiyle bağışıklık sisteminin sıra dışı olarak epitel hücrelerini etkilemesiyle ortaya çıktığı düşünülür. Geçirilen mikrobik hastalıklar (boğaz enfeksiyonu vb), ilaçlar (lityum, bazı tansiyon ilaçları, aspirin vb), stres, mekanik tahriş (ovalama, kaşıma), güneş yanığı gibi çevresel faktörler arttırıcı etki yapabilir. Sedef hastalığı olan kişiler önemli rahatsızlık ve yaşam kalitesinde ciddi bir kayıp yaşayabilirler. Peki sedef hastalığı tam olarak nedir, bulaşıcı mıdır?

1.05.2018Sağlık
En sık görülen 8 kış hastalığı

En sık görülen 8 kış hastalığı

Kış mevsimine sayılı günler kala havalar iyiden iyiye soğurken hastalıklar da giderek yaygınlaşıyor. Vücut direncinin azalmaya başladığı kış aylarında gripten bronşite, boğaz enfeksiyonlarından sinüzite pek çok hastalık hem yetişkinleri hem çocukları etkisine alıyor.

24.11.2017Sağlık
8 Kış Hastalığı ve Alınabilecek Önlemler

8 Kış Hastalığı ve Alınabilecek Önlemler

Kış mevsimine sayılı günler kala havalar iyiden iyiye soğurken hastalıklar da giderek yaygınlaşıyor. Vücut direncinin azalmaya başladığı kış aylarında gripten bronşite, boğaz enfeksiyonlarından sinüzite pek çok hastalık hem yetişkinleri hem çocukları etkisine alıyor. Dr. Dilek Erdönmez çocuklarda en sık görülen 8 kış hastalığını ve alınabilecek etkili önlemleri anlatarak önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

24.11.2017İyi Yaşam
Antibiyotik direncinde hayvan eti tespiti

Antibiyotik direncinde hayvan eti tespiti

Antibiyotik tüketiminin azaltılması ve akıllıca kullanımı ile igili çalışma başlatan ve beta testini devreye sokan Sağlık Bakanlığı, antibiyotik kullanılan hayvanların etlerinin tüketilmesi sonucunda insanlarda antibiyotik direncinin arttığını açıkladı.

24.01.2017Gündem
Çocukların korkulu rüyası 9 kış hastalığı

Çocukların korkulu rüyası 9 kış hastalığı

Dondurucu soğuklar ve artan kar yağışlarıyla ateşli hastalıklar yeniden yaygınlaşmaya başlıyor. Gün içinde hastaneye aşı ve rutin kontrol için başvuran bebeklerin yanı sıra hasta çocukların oranı da soğuk havalarla birlikte artıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinem Karaca Atakan, çocuklarda en sık rastlanan enfeksiyon hastalıkları ve tedavi yöntemleri ile ilgili şu bilgileri verdi.

Bademcik enfeksiyonunun belirtileri nelerdir

Bademcik enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Dondurma gibi soğuk yiyecekler sonrası gelişen boğaz ağrısı geçicidir!

Dondurma hasta etmez

Dondurma hasta etmez

Pek çok aile ateşini yükselttiği, boğaz enfeksiyonu ve ağrısına yol açtığı gerekçesiyle çocuğuna dondurma yedirmiyor, yemiyor. Halbuki işin aslı, enfeksiyona dondurma değil, mikroorganizmalar yol açıyor.

19.09.2014Sağlık
Dondurma hasta etmez

Dondurma hasta etmez

Pek çok aile ateşini yükselttiği, boğaz enfeksiyonu ve ağrısına yol açtığı gerekçesiyle çocuğuna dondurma yedirmiyor, yemiyor. Halbuki işin aslı enfeksiyona dondurma değil, mikro organizmalar yol açıyor.

6.09.2014Advertorial
Kalbi vurabilir

Kalbi vurabilir

Çocuklarda, beta mikrobundan kaynaklanan bademcik enfeksiyonu sonrasında ortaya çıkan kalp romatizmasının, erken dönemde kalp kapak yetersizliğine ve ileride suni kapak takılmasına kadar varabilecek durumlara yol açabildiği bildirildi.

25.03.2013Sağlık
İleride kalpten vuruyor

İleride kalpten vuruyor

Çocuklardaki bademcik iltihabının, ilerleyen dönemlerde kalp romatizmasına neden olabileceği belirtildi.

2.11.2012Sağlık
Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir?

“Anne Boğazım Acıyor”

“Anne Boğazım Acıyor”

Çocuklarda boğaz ağrısı ve bademcik sorunları neden oluyor?

Bademcik Enfeksiyonu Hakkında Bilinmeyenler

Bademcik Enfeksiyonu Hakkında Bilinmeyenler

Özellikle 5-15 yaş arası çocuklarda bu hastalık görülüyor.

Öksürük şurubu faydalı mı

Öksürük şurubu faydalı mı?

Öksürük şuruplarının faydası son günlerde tartışma konusu oldu. Öksürük şurubunu ilaç olarak bile kabul etmeyen uzmanlar, tedavi için kısa süreli burun açıcı spreyin ve istirahatin yeterli olacağını savunuyor.

30.03.2010Kelebek
MİTRAL KAPAK HASTALIKLARI

MİTRAL KAPAK HASTALIKLARI

Mitral kapak, kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında yer alır ve kanın geriye kaçmasını engeller.

24.04.2008Sağlık
Kreş ve yuvalarda hastalanmama rehberi

Kreş ve yuvalarda hastalanmama rehberi

Gerek ebeveynlerin gerekse doktorların gözlemleri, 5 yaşın altındaki çocukların daha sık hastalandığı yönünde. Bu sorunun temel nedeni, erken yaşlarda oyun grupları, yuva, kreşlere verilmeleri. Evlerinde, genellikle az sayıda kimseyle ve steril koşullarda yaşayan çocukların birden çok sayıda çocukla biraraya gelmesi, hastalıklara zemin hazırlıyor. Kalabalıkta bazı hastalıkların daha kolay bulaştığı da malum...

21.12.2007Kelebek
Okul çocuğunun ‘beta mikrop’ sorunu

Okul çocuğunun ‘beta mikrop’ sorunu

Okula giden çocuğunun sınıfında ‘beta mikrobu’ olduğunu duymak, hemen her anne-babayı tedirgin ediyor. ‘Nerede yanlış yaptım da, bu mikroptan çocuğumu koruyamadım’ düşüncesi anne-babaları yıpratıyor.

11.09.2005Kelebek
Soğuklarda bademcik enfeksiyonlarına dikkat

Soğuklarda bademcik enfeksiyonlarına dikkat!

Kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte soğuk algınlığı, grip ve beraberinde bademcik enfeksiyonlarıyla oldukça sık karşılaşırız. Vücut direncimizle doğrudan ilişkili olan bademcik iltihabına virüs ve bakteriler yol açar.

1.12.2003Kelebek
Dünya Sağlık Örgütünden koronavirüs hamlesi: Varyantların isimleri değişiyor

Dünya Sağlık Örgütü'nden koronavirüs hamlesi: Varyantların isimleri değişiyor!

Koronavirüs salgını alınan sıkı tedbirler ve aşılama kampanyalarıyla kontrol altına alınmaya çalışılırken Dünya Sağlık Örgütü korku yaratan Kovid-19 varyantları için dikkat çeken bir adım attı. DSÖ, bu kararı dünyanın çeşitli yerlerinde örneklerine rastlanan 'coğrafi damgalama' vakalarının önüne geçmek için aldığını açıkladı.

1.06.2021Dünya
Bademcik ne zaman alınmalı Bademcik ameliyatı gerektiren durumlar

Bademcik ne zaman alınmalı? Bademcik ameliyatı gerektiren durumlar

Bademcik ve geniz eti ne zaman alınmalı? Ameliyat hangi yaşta yapılmalı? Çocukların gelişimini ve büyümesini de engelleyebilen bu sorun hakkında çözüm önerilerini uzmanından öğrendik.

2.05.2019Sağlık
Çocuklarda en sık görülen 7 tehlikeli hastalık

Çocuklarda en sık görülen 7 tehlikeli hastalık!

Havaların soğumasıyla birlikte çocukların sık hastalandığı bir döneme girdik. En gelişmiş ülkelerde bile 5 yaşın altındaki çocuklar 1 yılda ortalama 6-8 kez hastalanmaktadırlar. Özellikle kreşe ve okula başlayan çocukların ilk senelerde daha sık hastalanması doğal bir durumdur. Ancak bunların haricinde çok daha ciddi hastalıklar vardır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu, bu hastalıkları açıkladı.

Çocuklardaki kulak burun boğaz hastalıklarına dikkat

Çocuklardaki kulak burun boğaz hastalıklarına dikkat!

Çocuklarda sıklıkla görülen kulak burun boğaz hastalıkları hakkında uyarılarda bulunan Op. Dr. Halide Güneş Çiftçi, “Üst solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonları, geniz eti veya bademcik büyümesi, işitme kayıpları, konuşma geriliği, boyunda şişlikler ve solunum güçlükleri gibi durumlarla karşılaşmaktayız” dedi.

Yazar Sonuçları

Beta mikrobu salgını bitmiyor

Anne ve babalar, çocukları ateşli ve boğazı ağrıyorsa okula göndermemeli, hekime başvurmalıdırlar.

6.06.2016

Dondurma hasta etmez

Pek çok aile ateşini yükselttiği, boğaz enfeksiyonu ve ağrısına yol açtığı gerekçesiyle çocuğuna dondurma yedirmiyor, yemiyor. Halbuki işin aslı, enfeksiyona dondurma değil, mikroorganizmalar yol açıyor.

5.09.2014

Havuz ve klimalar çocuk sağlığı için tehdit mi?

Geçtiğimiz hafta sonu oğlumla minik bir tatil kaçamağı yaptık. Bol aktiviteli ve neşeli birkaç gün geçirdik ve eve döndük. Ancak ertesi gün tadımız kaçtı.

24.06.2014
Hastalık sezonu başladı

Hastalık sezonu başladı!

Hastalıklara yakalanmaması için çocuğunuzun rutin kontrollerini mutlaka yaptırın.

21.10.2012

Yatak ıslatma deyip geçmeyin

Yatak ıslatma her 10 çocuktan birinde görülen ve aileleri endişelendiren bir durum.

17.02.2004

Spor yaptırayım derken astım olmasın!

Çocuklarda alerji ve astımın artışının en önemli nedenlerden biri çocukların eskiden olduğu kadar çok sokakta oynamamasıdır.

16.05.2017