EKSTRA
MENÜ

Beslenme

Beslenme ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Beslenme haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 37.346 Beslenme haberi bulunmuştur.

Beslenme Haberleri

Diş buğdayı nedir Diş buğdayı geleneğinin detayları

Diş buğdayı nedir? Diş buğdayı geleneğinin detayları

Diş buğdayı çok eski bir adet olmasına rağmen günümüzde de popülerliğini sürdürüyor. İçerisinde bir dizi ritüeli barındıran diş buğdayı geleneği, yörelere göre değişen farklılıklar gösterse de Anadolu’nun birçok yöresinde yüzyıllardan beri uygulanmaktadır. Peki, diş buğdayı nedir? Diş buğdayı gelenekleri neler?

17.12.2020Hayat
Evde Covid-19 hastası varsa nelere dikkat edilmeli

Evde Covid-19 hastası varsa nelere dikkat edilmeli?

Dünyayla birlikte ülkemizi de kasıp kavuran Covid-19 enfeksiyonunun hemen her haneden bir kişiye bulaştığına dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Reşit Mıstık, Covid-19 teşhisi konmuş hasta ile evde yaşamanın yollarını anlattı.

17.12.2020Sağlık
Uykusuzluk kilo almaya neden oluyor

Uykusuzluk kilo almaya neden oluyor

Fiziksel olarak dinlenebilmek için gerekli ihtiyaç olmasının yanında uykunun, vücuttaki birçok sistemin işleyişiyle bağlantılı olduğunu dile getiren İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı, “İyi çalışan bir bağışıklık sistemi için uykuya ihtiyaç var. Uykusuzlukla birlikte, iştah hormonu da artıyor. Bu durum yeme davranışı bozukluğuna, obeziteye ve bağışıklık düzensizliğine yol açmaktadır” dedi.

17.12.2020Çocuk-Aile
Karantina Aldığımız Kiloların Psikolojimizle İlişkisi Var

Karantina Aldığımız Kiloların Psikolojimizle İlişkisi Var!

Beslenme, diyet ve psikoloji danışmanlık hizmetlerini bir araya toplayan Psikolog G. Tansu Ocak, karantina ve belirsizliğin yarattığı stresin duygusal yeme davranışına yol açtığını belirtti, çok önemli tavsiyelerde bulundu.

17.12.2020İyi Yaşam
Kış aylarında bağışıklığı güçlendirmenin 9 kuralı

Kış aylarında bağışıklığı güçlendirmenin 9 kuralı

Hızla yaygınlaşan Covid-19 enfeksiyonuna kış aylarının vazgeçilmez hastalığı grip de eklenince bağışıklık sistemimizin her zamankinden çok daha güçlü olması şart. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, pandemiye özel 9 önemli beslenme kuralını anlattı.

17.12.2020Kadın
UNICEF, tarihinde ilk kez İngiltere’deki çocuklara yardım edecek

UNICEF, tarihinde ilk kez İngiltere’deki çocuklara yardım edecek

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle tarihinde ilk kez İngiltere'de beslenme güçlüğü çeken çocuklara yardım edecek.

17.12.2020Dünya
Manken nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Manken olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Manken nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Manken olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Mankenlik sosyal medyanın öneminin artmasıyla birlikte özellikle gençlerin ilgi gösterdiği bir meslek grubu haline gelmiştir. Bu nedenle mankenlik hakkında yeterli bilgiye sahip olunması önemlidir. Mankenlik nedir? Mankenler ne kadar kazanır? Gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

17.12.2020Meslekler
Ebe nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Ebe olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Ebe nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Ebe olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Geçmiş yıllardan günümüze kadar en iyi ve garantili meslek olarak ebe gösterilmektedir. Ebe olmak isteyen ve nasıl olması gerektiğini bilmeyen kişiler meslek hakkında maaş, şartlar ve görevleri hakkında bilgi almak istemektedir. Ebe hakkında tüm bilgileri detaylıca derledik.

16.12.2020Meslekler
Diyetisyen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Diyetisyen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Diyetisyen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Diyetisyen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Bazı dönemlerde bazılarımız kilo problemleri ile mücadele verebilir. Kimimiz fazla kilolarımızdan kurtulmaya çalışırken, kimimiz de kilo alabilmek için çabalarız. Bu noktada eğer kendi başımıza bu sorunların üstesinden gelemezsek, bir diyetisyenden yardım almamız gerekir. Peki diyetisyenler ne iş yapar ve diyetisyen olmak için ne yapmak gerekir? İşte bu konu hakkında bilmeniz gerekenler.

16.12.2020Meslekler
Antrenör nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Antrenör olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Antrenör nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Antrenör olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Meslek seçimi oldukça özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Özellikle de ilgi ve yeteneklere göre meslek seçimi yapılmalı. Özellikle gençler antrenörlük mesleğine talep gösteriyorlar. Antrenör nedir? Tüm ayrıntıları sizler için derledik.

16.12.2020Meslekler
Bağışıklık sistemini dışarıdan nasıl destekleyebiliriz

Bağışıklık sistemini dışarıdan nasıl destekleyebiliriz?

Artık neredeyse hepimiz stres altında yaşıyor, düzenli beslenmeye yeterince önem veremiyoruz. Eczacı Ayşen Dincer, pandemi döneminde yaşanılan stres artışı nedeniyle sağlık sorunlarının daha fazla arttığını belirtiyor. Bu dönemde özellikle yaşa ve cinsiyete özel ve uygun dozda hazırlanmış multivitaminlerin kullanımına dikkat çeken Dincer, içinde bulunduğumuz süreçte güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın maske, hijyen ve sosyal mesafe kadar önem taşıdığını vurguluyor.

16.12.2020Kadın
Koronavirüs Döneminde Hipertansiyon Riski Olanlara Uyarılar

Koronavirüs Döneminde Hipertansiyon Riski Olanlara Uyarılar

Koronavirüs nedeniyle evde kaldığımız bugünlerde beslenmenin bozulması, fiziksel aktivitenin azalması ve yanlış bilgilendirme sonucu ilaçların bırakılması sonucunda kontrol altına alınamayan hipertansiyonun artığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emrah Özdemir, hipertansiyon ve hipertansiyon riski olan hatalara önemli uyarılarda bulundu.

16.12.2020İyi Yaşam
Salgın süreci psikiyatrik rahatsızlıkları nasıl etkiledi

Salgın süreci psikiyatrik rahatsızlıkları nasıl etkiledi?

Dünyayı etkileyen koronavirüs salgınının yaşam tarzımızda değişiklikler yapması ve belirsizliklerin fazlalığı çaresizlik, kontrol kaybı ve felaketleştirme gibi düşüncelerin artmasına neden oldu. Pandemi sürecinde psikiyatrik rahatsızlıkların alevlendiğini ifade eden uzmanlar, endişelere bağlı olarak bireylerde başlangıçta anksiyete bozukluklarının görülebileceğini, doğru ve zamanında müdahale edilmez ise rahatsızlığın travma sonrası stres bozukluğuna dönüşebileceğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, kurallara uymanın kişiyi güvende hissettirdiğini de vurguluyor.

16.12.2020Sağlık
Sağlıklı bir gebelik için doğru beslenme önerileri

Sağlıklı bir gebelik için doğru beslenme önerileri

Sağlıklı bir gebeliğin doğru beslenmeden geçtiğine dikkat çeken Op. Dr. İlknur Sayar, anne adaylarını uyardı. Sayar, “Gebelikte fazla kilo alımının birçok olumsuz sonucu olduğu gibi kilo almamanın da zararı var. Yetersiz ve dengesiz beslenmenin erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, ölü doğum, anemi gibi birçok olumsuz sonucu bulunuyor” dedi.

16.12.2020Çocuk-Aile
Akciğer sağlığını korumak genel vücut sağlığı için çok önemli

Akciğer sağlığını korumak genel vücut sağlığı için çok önemli

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Selvi, akciğer sağlığını korumanın genel vücut sağlığı için her zaman çok önemli olduğunun altını çizerek, “Sigara içmek, sağlıksız beslenmek, spordan kaçınmak, hava kirliliği gibi birçok nedenden akciğerlerimiz zarar görebiliyor. Ayrıca astım KOAH gibi kronik akciğer hastalıkları hayatı olumsuz etkiliyor” dedi.

16.12.2020Sağlık
Vitamin ve mineral ihtiyacı için çocukların beslenmesi devam sütüyle desteklenmeli

Vitamin ve mineral ihtiyacı için çocukların beslenmesi devam sütüyle desteklenmeli

Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Vildan Ertekin, “1 yaş sonrası çocukların besin gereksinimlerini karşılayabilmeleri için, farklı görevleri bulunan besin gruplarından dengeli bir şekilde tüketmeleri önemlidir. Büyümekte olan çocukların vitamin ve mineral ihtiyaçlarının arttığı unutulmamalı, beslenmeleri zenginleştirilmiş devam sütleriyle desteklenmelidir” dedi.

Pandemide Mutlu Hissettiren Üçlü: Ispanak, Süt, Yumurta

Pandemide Mutlu Hissettiren Üçlü: Ispanak, Süt, Yumurta

Dünya Sağlık Örgütü'nün pandemi olarak kabul ettiği ve her geçen gün hızla yayılan koronavirüsünün bulaşmasını tek başına engelleyecek veya tedavi edebilecek herhangi bir gıda olmasa da, bağışıklık sistemini güçlendirecek gıdalar tüketmek, bu dönemde önem taşıyor. Diyet ve Beslenme Uzmanı Seda Uşarer, evde oturma sürecinin uzadığı, kişinin sevdiklerinden ayrı kaldığı bu günlerde serotonin düzeyini arttırmak için triptofandan yüksek, ıspanak, yumurta, süt, muz, badem gibi gıdaları tüketmenin kişinin kendisini daha mutlu hissettireceğini söyledi.

16.12.2020İyi Yaşam
2.5 ayda 22 kilo verdi... İşte Deniz Sekinin sırrı

2.5 ayda 22 kilo verdi... İşte Deniz Seki'nin sırrı!

Zayıflamak için geçirdiği mide ameliyatının ardından yeniden kilo alan Deniz Seki, sorunu kökten çözmek için beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirdi. 2.5 ayda 22 kilo veren şarkıcı, artık ünlü olduğu ilk yıllardaki gibi 36 beden: “Artık diyet bozmak yok, çünkü bu benim yaşam şeklim oldu.”

16.12.2020Magazin
Bağışıklığı Güçlendirecek Besinler

Bağışıklığı Güçlendirecek Besinler

Koronavirüs vakalarının artış göstermesinin ardından bağışıklık sisteminin nasıl güçlü tutulacağı konusu öne çıktı. İç Hastalıkları Uzmanı Necdet Yetim, bu dönemde yeteri kadar dinlenilmesi, vücut sıcaklığının korunması gerektiğini özellikle vitamin ve protein ağırlıklı beslenilmesi gerektiğini söyledi, bağışıklığı güçlendirecek besinleri açıkladı.

Cildinizi içten besleyin İşte cilt sağlığı için en doğru gıdalar…

Cildinizi içten besleyin! İşte cilt sağlığı için en doğru gıdalar…

Cildimiz, nemini ve parlaklığını kaybettiğinde yorgun ve sağlıksız bir görünüme sahip oluruz. Daha sağlıklı, canlı ve parlak bir cilde sahip olmak için kişisel ihtiyaçlarımıza uygun cilt bakımı kadar doğru beslenme alışkanlıklarını kazanmak da büyük önem taşıyor.

15.12.2020Sağlık
B6 vitamini hangi yiyeceklerde bulunur Eksikliğinde ne olur

B6 vitamini hangi yiyeceklerde bulunur? Eksikliğinde ne olur?

B6 vitamini, vücutta depolanmayan ve suya eriyen bir vitamindir. B6 vitamininin Isıya ve ışığa duyarlı olduğu için çabuk bozulabildiğini ifade eden Diyetisyen Gülçin Işık, B6 vitamininin faydalarını ve hangi besinlerde bulunduğunu anlattı.

15.12.2020Sağlık
Koronavirüs sebep oldu Teşhis gecikti, ileri evre hasta sayısı artıyor...

Koronavirüs sebep oldu! Teşhis gecikti, ileri evre hasta sayısı artıyor...

Türk Üroonkoloji Derneği, ‘Prostat Kanseri Veritabanı’ kaynaklı bilgiler ışığında hazırlanan ‘Türkiye Prostat Kanseri Haritası’nın sonuçları açıkladı. Prostatın dünyada erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasındaki ikinci sırada yer aldığını söyleyen Türk Üroonkoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ataus, 'Pandemi döneminde kanserde ileri evre tanısında artış gözlendi. Çünkü hastalar, Kovid-19 endişesiyle hastaneye başvurmakta gecikti. Salgın uzun bir zamana yayıldığı için hastalığın evresi ilerledi, bazı hastalara geç teşhis kondu' dedi.

15.12.2020Gündem
Covid-19 Pandemisinde Kalp Hastalarına 10 Önemli Kış Uyarısı

Covid-19 Pandemisinde Kalp Hastalarına 10 Önemli Kış Uyarısı

Covid -19 pandemisinde yaşanan ölümler tüm dünyada korku yaratsa da, kardiyovasküler hastalıklar hala dünya çapında bir numaralı ölüm nedeni olarak yerini koruyor. Öyle ki küresel ölümlerin tümünün yaklaşık yüzde 30'unu kardiyovasküler hastalıklar oluşturuyor.

15.12.2020İyi Yaşam
Cildimiz için kış aylarına özel dokunuşlar

Cildimiz için kış aylarına özel dokunuşlar

Kış aylarının gelmesiyle birlikte hem doğa hem de cildimiz büyük bir değişime uğruyor. Cildimizi değişen havalara nasıl hazırlayacağımızın ipuçlarını paylaşan Medikal Estetik Hekimi Dr. Mustafa Karataş, “Cilt bakım rutinimizdeki ilk ve en önemli adım, temiz bir cilde sahip olmak, bakım rutinlerini atlamamak. Bununla birlikte cildimizi nemlendirmede dermal dolgu uygulamaları da önemli bir etki sağlıyor” dedi.

15.12.2020Kadın
Pandemi döneminde beslenmede nelere dikkat edilmeli

Pandemi döneminde beslenmede nelere dikkat edilmeli?

Pandemi döneminde özellikle evde kalanların dengesiz beslenme eğilimlerinin arttığına dikkat çeken Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Gökhan Taşpınar, “Beslenmemizi düzenlemek bizim elimizde. Biraz çaba ve gayretle fit halimize dönebilir ya da hep formda kalabiliriz” dedi.

15.12.2020Sağlık
Hindi eti talebi iç piyasada arttı, ihracatını Kovid-19 yavaşlattı

Hindi eti talebi iç piyasada arttı, ihracatını Kovid-19 yavaşlattı

TÜİK verilerine göre, Türkiye'de hindi eti üretimi ocak-ekim döneminde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,2 artarak 48 bin 955 tona ulaştı.

15.12.2020Ekonomi
Çocuklarda ilk diş muayenesi ilk dişle birlikte yapılmalı

Çocuklarda ilk diş muayenesi ilk dişle birlikte yapılmalı

Diş sağlığı her yaşta büyük önem taşıyor. Bu nedenle çocuklarda ilk dişin görülmesiyle birlikte diş sağlığı için ilk adımları da atmak gerekiyor. İlk dişle birlikte yapılan ilk muayenenin önemine dikkat çeken Uzm. Dt. Işıl Kırgız Karahasanoğlu, “Uzun dönemde ise düzenli diş hekimi kontrolleriyle çürüksüz ve sağlıklı dişlerin temelleri atılmış olur” diyor.

Pandemi Döneminde Nasıl Beslenmeli İşte Kritik Noktalar...

Pandemi Döneminde Nasıl Beslenmeli? İşte Kritik Noktalar...

Pandemi sürecinde özellikle kış günlerinde antioksidan ve vitamin bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesinin şart. İkinci kez koronavirüse yakalanma ihtimali olan ya da enfekte olmamış kişilerin, bağışıklık sistemini güçlü tutmak zorunda olduğunu belirten Diyetisyen Eda Balcı, önemli bilgiler verdi.

15.12.2020İyi Yaşam
Elazığdaki depremden sonra Hazar Gölünde su seviyesi yükseldi

Elazığ'daki depremden sonra Hazar Gölü'nde su seviyesi yükseldi

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde bulunan Hazar Gölü'nde 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından su seviyesinde yükselme görüldü. Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, gölün tektonik bir göl olduğunu anımsatarak, su seviyesindeki artışla ilgili, "24 Ocak tarihine bakıldığında bu tarihten önce bölgedeki yağış miktarında önemli bir artış olmadığı gözleniyor. Dolayısıyla göl seviyesindeki değişmenin tek kaynağı yer altı suyundaki artış olmalı. Nispi bir artışın olduğu ortada" dedi.

15.12.2020Haber
Son dakika haberi... Elazığda 6.8lik depremin ardından Hazar Gölünde su seviyesi yükseldi

Son dakika haberi... Elazığ'da 6.8'lik depremin ardından Hazar Gölü'nde su seviyesi yükseldi

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde bulunan Hazar Gölü'nde 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından su seviyesinde yükselme görüldü. Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, gölün tektonik bir göl olduğunu anımsatarak, su seviyesindeki artışla ilgili, "24 Ocak tarihine bakıldığında bu tarihten önce bölgedeki yağış miktarında önemli bir artış olmadığı gözleniyor. Dolayısıyla göl seviyesindeki değişmenin tek kaynağı yer altı suyundaki artış olmalı. Nispi bir artışın olduğu ortada" dedi.

15.12.2020Gündem
Etikette trans yağ tartışması

Etikette trans yağ tartışması

Gıda ürünlerinin etiketlerinden ‘trans yağ yoktur’ ifadesinin yasaklanması yeni bir tartışma başlattı. Bakanlık yetkilileri, trans yağ kullanılmadığının kanıtlanması koşuluyla etiketlere yeniden eklenebilmesi için değişiklik yapılabileceğini açıkladı.

15.12.2020Ekonomi
Kış Aylarında Kalp Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Aylarında Kalp Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış aylarında kalbi soğuktan korumanın yollarını anlatarak kalp için beslenme önerileri veren Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Sabahattin Gündüz, kalp rahatsızlıkları konusunda uyarılarda bulundu.

14.12.2020İyi Yaşam
Sağlıklı Saç ve Tırnaklar İçin Püf Noktalar

Sağlıklı Saç ve Tırnaklar İçin Püf Noktalar!

Hepimiz sağlıklı parlak saçlara ve güçlü, kırılmayan tırnaklara sahip olmak isteriz. Solgun saçlarınızdan ve kırılan güçsüz tırnaklarınızdan dertliyseniz ilk bakmanız gereken yer beslenme düzeniniz ve bakım rutininiz olmalı. Gelin beraber sağlıklı saç ve tırnaklar için vereceğimiz püf noktalarına bakalım.

14.12.2020Kişisel Bakım
Koronavirüse karşı beslenme reçetesi… İşte bağışıklığı yükselten öneriler

Koronavirüse karşı beslenme reçetesi… İşte bağışıklığı yükselten öneriler

Koronavirüs hepimizin hayatını çok etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor. Vaka sayıları ve ölüm sayısının artmasıyla herkes endişe yaratıyor. Koronavirüse yakalanma riskimiz de şu günlerde çok yüksek görünüyor. Alerji Diyetisyeni Ecem Tuğba Özkan, koronavirüse karşı bağışıklığımızı yükseltmek için nasıl beslenmemiz gerektiğini çok detaylı bir şekilde anlattı.

14.12.2020Sağlık
Fazla kilolarınızı böyle verin İşte işinize yarayacak 15 püf noktası

Fazla kilolarınızı böyle verin! İşte işinize yarayacak 15 püf noktası

Pandemi sürecinde evlerde daha fazla vakit geçiriliyor. Daha az hareket ediliyor ama daha fazla yeniyor. Unlu ve şekerli yiyeceklere eğilim arttı. Kış mevsiminin etkileriyle metabolizma yavaşladı ve yağ depolamaya meyilli oldu. Evet, birçok kişi de oldukça kilo aldı. Peki, bu kilolar nasıl verilecek?

14.12.2020Sağlık
“D vitamini ve mineraller değeri yüksek olan besinler tüketin”

“D vitamini ve mineraller değeri yüksek olan besinler tüketin”

Diyetisyen Eda Balcı, pandemi sürecinde özellikle kış günlerinde antioksidan ve vitamin bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesinin şart olduğunu söyledi. Balcı, "D vitamini ve mineral değeri yüksek olan besinler tüketin” dedi.

14.12.2020Sağlık
Kontrol altına alınmayan şeker hastalığı görme problemlerine yol açıyor

Kontrol altına alınmayan şeker hastalığı görme problemlerine yol açıyor

Yüksek tansiyon ile şeker hastalığının sık rastlanan ve vücudu olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklar olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Kenar, "Kontrol altına alınmamış şeker hastalığı kişide, katarakt ve göz tansiyonu gibi görme problemine yol açabilir" dedi.

14.12.2020Sağlık
“Diyabet görme problemine yol açabilir”

“Diyabet görme problemine yol açabilir”

Yüksek tansiyon ile şeker hastalığının sık rastlanan ve vücudu olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklar olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Kenar, "Kontrol altına alınmamış şeker hastalığı kişide, katarakt ve göz tansiyonu gibi görme problemine yol açabilir" dedi.

14.12.2020Sağlık
Şifayı kaptınız mı Bu öneriler sizi ayağa kaldıracak

Şifayı kaptınız mı? Bu öneriler sizi ayağa kaldıracak!

Enfeksiyonlar, ani hava değişimleriyle birlikte kapıları hızla çalıyor. Enfeksiyonlardan korunmak için bağışıklık sisteminizi önlem ve küçük değişikliklerle kuvvetlendirebilirsiniz. Böyle hastalıklara daha kapınıza gelmeden, ‘dur’ diyebilirsiniz. Peki, şifayı çoktan kaptıysanız ne olacak? Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, beslenmeyle hızlı iyileşmenin püf noktalarını anlattı.

14.12.2020Sağlık
Güçlü bir bağışıklık için beslenmenizden bu besinleri eksik etmeyin

Güçlü bir bağışıklık için beslenmenizden bu besinleri eksik etmeyin

Diyetisyen Eda Balcı, pandemi sürecinde özellikle kış günlerinde antioksidan ve vitamin bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesinin şart olduğunu söyledi.

14.12.2020Sağlık
“Kemik suyunun azı yarar, çoğu zarar”

“Kemik suyunun azı yarar, çoğu zarar”

Kemik suyu, her yaş grubunun tüketimine uygun içerdiği vitamin ve minerallerle vücut direncini artırdığını söyleyen Diyetisyen Gizem Gençyürek, “Kemik suyunun azı yarar, çoğu zarar. Hayvansal yağ kaynağı olan kemik suyu yüksek oranda kolesterol içermesi sebebiyle kalp-damar ve kan kolesterol düzeyleri yüksek olan hastalarla fazla kilolu bireyler için uygun olmayabilir” dedi.

14.12.2020Sağlık

Yazar Sonuçları

Vivaldi ve Arcimboldo ile çocuklarınıza sağlıklı meyve tabakları hazırlayın

Kış aylarında çocuğunuzu çeşitli hastalıklardan korumak için bağışıklık sitemini güçlü tutmanız gerekmektedir. Bunun yolu da alınması gereken vitaminleri en doğal haliyle alabileceği mevsim meyvelerini tüketmekten geçmektedir. Hem lezzet hem de sağlık açısından meyveleri ve sebzeleri mevsiminde tüketmek önemlidir.

16.12.2020

Yorgunluğunuzun sebebi demir eksikliği olabilir

Demir eksikliği vücudumuzun ihtiyaç duyduğu demir elementinin çeşitli nedenlerle karşılanmaması durumudur. Demir eksikliği dünyada en sık görülen kansızlık çeşidi olan demir eksikliği anemisinin nedenidir. Demir eksikliği durumunda kanda oksijen transportunda görev alan alyuvarların sayısı ve alyuvarların içindeki hemoglobin azalarak kansızlık meydana gelmektedir. Demir ayrıca hücrelerimizde başta enerji üretiminde olmak üzere birçok enzimin yapısında önemli görevler üstlenmektedir. Bu nedenlerle demir eksikliği durumunda insanda en önemli şikayet enerji yoksunluğu olmaktadır.

15.12.2020

B6 vitamini nedir? Faydaları nelerdir ve hangi besinlerde bulunur?

Diğer bilinen adı piridoksindir. Vücutta depolanmayan ve suya eriyen bir vitamindir. Isıya ve ışığa duyarlı olduğu için çabuk bozulabilmektedir.

15.12.2020

Enfeksiyonlardan, diyabetten koruyor… Mikrobiyomu nasıl koruruz?

Mikrop gözle görülemeyen, küçük bir canlı formudur. Bakteri, mantar, maya, virüs gibi canlıları kapsayan genel bir isimdir. Mikrobiyom ise bir topluluk halinde yaşayan mikropların tamamına denir. Örnek vermek gerekirse, bağırsağımızda yaşayan mikroplar. Bu topluluklara flora ya da mikrobiyota dendiğini de duymuşsunuzdur.

15.12.2020

Berrak Tüzünataç’ın çok konuşulacak pozları

2010’ların başında Ukrayna çıkışlı Femen grubu vardı. Kadın meselelerine dikkat çekmek için dünyanın çeşitli yerlerinde ses getiren üstsüz eylemler yapıyorlardı. İşte Berrak Tüzünataç’ın bu yaptığı da biraz onu anımsatıyor.

15.12.2020

Çiğ Süt Zararlı mıdır?

Süt, saklama koşulları çok ciddi önlem gerektiren bir besindir. Soğuk ortamlarda saklanmadığı veya bir başka ürüne işlenmediği takdirde kısa sürede bozulabilir. Uygun olmayan koşullarda satılan çiğ sütler, mikroorganizmalar üreyebilir ve bu durum bazı hastalıklara yol açabilir.

14.12.2020

Schüssler mineral tuzları ne işe yarar? Hangi durumlarda kullanılır?

Schüssler mineral tuzları, biyokimyasal mineral tedavisinin adıdır. Dr. Wilhelm Schüssler tarafından tedavisel amaçla kullanılmaya başlanmasından bu yana adıyla anılmaktadır.

14.12.2020