EKSTRA
MENÜ

Besin Zehirlenmesi

Besin Zehirlenmesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Besin Zehirlenmesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 363 Besin Zehirlenmesi haberi bulunmuştur.

Besin Zehirlenmesi Haberleri

Bağışıklık sistemi için probiyotik tüketin

Bağışıklık sistemi için probiyotik tüketin

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, vücudun hastalıklara karşı direnç kazanması için hayatın her aşamasında probiyotik denilen “dost” bakterilerin alınması gerektiğini kaydeden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları ve Gastroentereloji Uzmanı Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, özellikle sezaryenle doğan ve anne sütü almayan bebeklerin, probiyotiklerden yoksun kalarak alerjik hastalıklara karşı savunmasız şekilde hayata başladıklarını belirtti. Prof.Dr. Yağcı, çok fazla antibiyotik kullanımı, stres ve kötü beslenmenin vücuttaki dost bakterileri yok ettiğini söyledi.

3.06.2015Sağlık
Başörtülü kadınlara avuç içinden güneş almak yeterli

Başörtülü kadınlara avuç içinden güneş almak yeterli

Ağrı Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görevli Diyetisyen Şule Şeyma Şanlı, başörtülü kadınların güneşlenme konusunda endişelenmemesi gerektiğini, günde 5-10 dakika kadar avuç içinden güneş almalarının yeterli olacağını söyledi.

15.05.2015Sağlık
Besin zehirlenmelerinden bu şekilde korunmak mümkün

Besin zehirlenmelerinden bu şekilde korunmak mümkün

Besin zehirlenmelerine bebekler, çocuklar, gebeler ve yaşlılar daha duyarlı!

7.05.2015Sağlık
İshal olan çocuklar için evde neler yapılabilir

İshal olan çocuklar için evde neler yapılabilir?

İshal durumunda sıvı besin alımı da artırılmalıdır.

Kırıkkale’de 29 işçi gıdadan zehirlendi

Kırıkkale’de 29 işçi gıdadan zehirlendi

KIRIKKALE Tüpraş’ta çalışan 29 işçi, gıda zehirlenmesi belirtileri olan mide bulantısı ve kusma şikayetiyle Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’ne başvurup, tedavi altına alındı.

19.03.2015Gündem
Aşk kaçamakları için 6 öneri

Aşk kaçamakları için 6 öneri

Hürriyet Seyahat artık her hafta kafanıza takılan sorulara cevap bulmaya çalışacak. Uzmanlarımız, sorularınıza yanıt verecek. Siz de seyahatdoktoru@hurriyet.com.tr adresine sorularınızı gönderebilirsiniz. İşte bu hafta merak ettiklerinizin cevapları...

28.02.2015Seyahat
Galatasaray Liv Hospital 65 - 75 Alba Berlin

Galatasaray Liv Hospital 65 - 75 Alba Berlin

Galatasaray Liv Hospital, THY Eurolegue E Grubu karşılaşmasında, İstanbul'da Alba Berlin'e 75-65 mağlup oldu. Hafta içi ödeme krizi yaşayan ve oyuncuların bazı antrenmanlara çıkmadığı Galatasaray LH'da maç öncesi Arroyo ve Ender gibi iki as oyuncu da hastalanınca Berlin karşısında rotasyon sıkıntısı yaşandı. İlk yarıda rakibine karşı üstün bir oyun sergileyen sarı kırmızılı ekip 2. yarıda rakibine diş geçiremedi ve salondan 75-65 mağlup ayrıldı.

22.01.2015Basketbol
Zehirli okyanus balığı Mersin Körfezi’nde

Zehirli okyanus balığı Mersin Körfezi’nde

MERSİN Körfezi’nde balıkçılar, ağlarına takılan danha önce hiç görmediği balığı Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne teslim etti. Yapılan araştırmada balığın zehirli toksinler taşıyan, okyanusların 800 metre derinliğe kadar yaşayabilen, ’yağ balığı’ olarak da bilinen ’Ruvettus Pretiosus’ olduğu belirlendi.

13.01.2015Gündem
Dil fotoğrafından hastalık teşhis eden test geliştirildi

Dil fotoğrafından hastalık teşhis eden test geliştirildi

Hintli bilim adamları dildeki değişikliklere göre hastalıkların anlaşılmasını sağlayan bir öntanı testi geliştirdi. Uzmanlara göre öksürük, ateş, vücudun belli bölümlerindeki ağrılar, bağırsak hareketleri doktorların teşhisini kolaylaştırabilir.

9.12.2014Sağlık
Nükhet Hotar hastaneye kaldırıldı

Nükhet Hotar hastaneye kaldırıldı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar'ın, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

16.11.2014Gündem
Sağlık Bakanlığı: Biyolojik Harp Maddesine rastlanmadı

Sağlık Bakanlığı: Biyolojik Harp Maddesi'ne rastlanmadı

İstanbul'da geçtiğimiz hafta başkonsolosluklara zarf içinde gönderilen 'sarı toz' büyük panik yaratmıştı. İstanbul Valiliği bugün de Macaristan Başkonsolosluğuna içinde 'sarı toz' bulunan zarf gönderildiğini açıkladı. Başkonsolosluğa AFAD ekipleri sevk edildi. Sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu Hürriyet'e açıkladı 'Elçiliklere gönderilen toz da araştırma yapıldı. Şarbon, veba, botulismus değil, Tularemi olup olmadığını araştırıyoruz.' Sağlık Bakanlığı da inceleme sonrası yaptığı açıklamada tozlarda Biyolojik Harp Maddesine (BHM) rastlanmadığını açıkladı.

27.10.2014Gündem
Yolda bulduğu mantarı yiyince...

Yolda bulduğu mantarı yiyince...

BALIKESİR'in Bigadiç İlçesi'nde 7 yaşındaki Davut Ünal, yolda gördüğü mantarı yiyince zehirlendi.

20.10.2014Ege
Karaciğeri mantar nedeniyle iflas eden Davut ameliyata alındı

Karaciğeri mantar nedeniyle iflas eden Davut ameliyata alındı

BALIKESİR'in Bigadiç İlçesi'nde yaşayan 7 yaşındaki Davut Ünal, yolda gördüğü mantarı yiyince zehirlendi. Karaciğeri iflas eden Davut'un tek yaşama umudu ise, nakil olabilmesiydi. Aile uygun donör bulabilmek için yardım isterken Davut'u hayata bağlayacak organ Konya'dan geldi.

20.10.2014Gündem
Minik Davut yolda bulduğu mantarı yedi, karaciğeri iflas etti

Minik Davut yolda bulduğu mantarı yedi, karaciğeri iflas etti

BALIKESİR’in Bigadiç İlçesi’nde 7 yaşındaki Davut Ünal, yolda gördüğü mantarı yiyince zehirlendi. Karaciğeri iflas eden Davut’un tek yaşama umudu; nakil olabilmesi. Aile uygun donör bulabilmek için yardım istedi.

19.10.2014Gündem
Ramazanı Acil Serviste Geçirmeyin

Ramazan'ı Acil Serviste Geçirmeyin!

Ramazan ruhunuz ve özellikle midenizin dinlendiği ay. Ramazan'ı acil serviste geçirmek istemiyorsanız işte yapmanız gerekenler...

Çocukları yaz hastalıkları ve kazalarından koruyun

Çocukları yaz hastalıkları ve kazalarından koruyun

Tatil boyunca özen gösterilmesi ve önlem alınması gereken konular neler?

Susuz kaldı böbrekleri iflas etti

Susuz kaldı böbrekleri iflas etti

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde altı ay önce böbrek nakli olan eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, böbrek nakline kadar uzanan rahatsızlığının sebebini açıkladı.

19.11.2013Kelebek
Çöl sıcaklarında nasıl beslenmeliyiz

Çöl sıcaklarında nasıl beslenmeliyiz?

Aşırı sıcaklarda hastalanmak istemiyorsanız kızartmadan ve hamurlu yiyeceklerden uzak durun! ART Tıp Merkezi Beslenme Ve Diyet Uzmanı Simge Çıtak aşırı sıcaklarda sağlığımızı korumamız için ipuçları veriyor!

Mangalda et kanser nedeni

Mangalda et kanser nedeni

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Hayrettin Mutlu, yaz aylarında mangalda pişirilen etlerin büyük risk taşıdığını, yanlış mangalın sağlığı da orucu da etkileyebileceğini belirterek, yüksek sıcaklıkta, ateşe çok yakın pişirilen etlerin, solunum ve sindirim sisteminde kanser oluşumu riskini arttırabileceğini bildirdi.

22.07.2013Sağlık
Yaz zehirlenmelerine dikkat

Yaz zehirlenmelerine dikkat

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tözün, sıcaklık ve nem oranının artmasıyla yaz aylarında besin kaynaklı zehirlenmelerin görülme sıklığının arttığını, dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğini söyledi.

7.06.2013Sağlık
Anneannelerinize sıkı sıkı sarılın ey şefler

Anneannelerinize sıkı sıkı sarılın ey şefler!

Başlıktaki çağrı yıllardır ‘Dünyanın En İyi Restoranı’ diye bilinen Noma’yı tahtından indiren Girona kentindeki İspanyol restoranı El Celler de Can Roca’nın sahibi Joan, Jordi ve Josep Roca kardeşlere ait. Tek ses, tek yürek yaşıyor, yemeği de hayatı da birlikte pişiriyorlar. Hatta soruların yanıtlarını da... İşte dünyanın en iyi restoranının sahibi/şefi üç erkek kardeş

18.05.2013Seyahat
Trafik çilesine hazır mısınız

Trafik çilesine hazır mısınız?

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisedeki yaklaşık 16 milyon öğrenci, 11 Şubat Pazartesi günü 2012-2013 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısına başlayacak. Okulların başlamasıyla birlikte trafik çilesi yeniden başlayacak.

7.02.2013Gündem
300 ÖĞRENCİ YEDİKLERİ KUMANYADAN ZEHİRLENDİ

300 ÖĞRENCİ YEDİKLERİ KUMANYADAN ZEHİRLENDİ

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde ve taşımalı eğitimin bulunduğu köylerde eğitim gören 300 civarında öğrenci, öğle yedikleri yemekten etkilenince besin zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Mide bulantısı ve kusma şikayetiyle ambulans ve özel araçlarla hastaneye kaldırılan öğrencilere serum takılarak tedavi altına alınmaya başlandı. Aşırı yoğunluktan dolayı hastanede serum tükenmesi üzerine eczanelerden hastaneye serum takviye yapıldı. Hastanede yer bulamayanlar ise Tıp Merkezlerine götürüldü.Mustafa MERT/ŞANLIURFA/DHA

4.10.2012Haber
Besin zehirlenmesinden korunmak için önlemler

Besin zehirlenmesinden korunmak için önlemler

Besin zehirlenmesi, zararlı bakterilerin ürediği yiyecek ya da içeceklerin tüketimesilmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu zehirlenmelerden korunmak için bu uyarıları dikkate almanızda fayda var.

Yazın artan kabus

Yazın artan kabus

Yaz aylarında besin zehirlenmesi vakalarında artış olduğunu belirten İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Endokrinoloji Beslenme Diyet ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mücahit Özyazar, bozuk ve mikroplu gıdaların tüketilmesiyle aşırı ishal, kusma ve ateş yükselmesi vakalarının arttığına dikkat çekiyor.

31.07.2012Sağlık
Havalar ısındı, zehirlenmelere dikkat

Havalar ısındı, zehirlenmelere dikkat!

Havaların ısınmasıyla yiyeceklerimizin saklama koşullarını da değiştirmemiz gerektiğini aksi halde sağlığımızın tehdit altında olduğunu biliyor muydunuz?

Öğretmenlere zorunlu görev

Öğretmenlere zorunlu görev

Dağıtıldığı ilk gün yüzlerce öğrenciyi hastanelik eden 'okul sütü'ne formül bulundu. Hayvancılık Genel Müdürlüğü'nün tüm okullara gönderdiği yazıya göre, öğretmenler öğrencilere dağıtılmadan önce sütün tadına bakacak. Koku ve kıvamını kontrol edecek.

11.05.2012Gündem
Özelleştirme Bakanlar Kurulunda

Özelleştirme Bakanlar Kurulu'nda

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nda tiyatroların özelleştirilmesinin konuşulduğunu söyleyerek açıklamalarda bulundu. İşte Arınç'ın konuşmasından satır başları:

2.05.2012Gündem
Belediye Başkanı ve ailesi zehirlendi

Belediye Başkanı ve ailesi zehirlendi

Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesine bağlı Göksöğüt beldesi Belediye Başkanı ve eşinin de arasında bulunduğu 7 kişi, jeneratör egzozundan çıkan dumandan zehirlendi.

8.02.2012Gündem
Yemekten zehirlenen baba öldü, oğulları yoğun bakımda

Yemekten zehirlenen baba öldü, oğulları yoğun bakımda

Balıkesir’in Manyas İlçesi’nde akşam yemeğinden sonra fenalaşan hastaneye kaldırılan ve besin zehirlenmesi teşhisi ile tedavi altına alınan Çelik ailesisinden baba 54 yaşındaki Ziya Çelik yaşamını yitirirken, 3 çocuğu tedavi altına alındı.

16.12.2011Gündem
5 adımda formda kalın

5 adımda formda kalın

Diyetlerin kişiye özel olduğunu unutmayın!

30.11.2011Sağlık
Eker ile Sağlıklı Serinlik

Eker ile Sağlıklı Serinlik

Yaz sıcaklarında serinlemek için en sağlıklı tercih!

15.05.2011Alışveriş
100 öğrenci yemekten zehirlendi

100 öğrenci yemekten zehirlendi

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim Fakültesinin yemekhanesinde yemekten zehirlenen 100 öğrenci, hastanelere başvurdu.

12.05.2011Gündem
Mantar Tüketirken Dikkat

Mantar Tüketirken Dikkat!

Cinsinden ve tazeliğinden kuşku duyduğunuz hiçbir mantarı tüketmeyin.

20.04.2011Sağlık
BİR YURDUM İNSANI EFSANESİ

BİR YURDUM İNSANI EFSANESİ

Batman'da yaşayan Zeki Şahin, midesindeki ağrılar nedeniyle Bölge Devlet Hastanesi'ne gitti. Burada besin zehirlenmesi teşhisi konulan Şahin, tedavi edilip koluna serum takıldı. Ancak hastanede beklemekten sıkıldığını söyleyen Şahin, doktorlara başvurup kendi isteğiyle hastaneden ayrıldı. Şahin, kolunda serumla birlikte hastaneden çıktıktan sonra evine gitmek için otobüs durağına gitti. Burada otobüs bekleyen Şahin, elindeki serum torbasının otobüs durağının demirlerine asıp, oturdu.Görenleri şaşkına çeviren Zeki Şahin, "Evde yediğim bir besin maddesi midemi rahatsız etti. Hastanede tedavi gördükten sonra sıkıldım. Eve gitmek istedim. Koluma serum takılı olduğu için mecbur otobüsü beklerken durakta bir yere astım" dedi. Bir süre otobüsün gelmesini bekleyen Şahin, aracın gelmesiyle serumla birlikte binip gitti.(Arif ARSLAN-Reşat YİĞİZ/DHA)

14.10.2010Haber
Muğlada üniversite öğrencileri yemekten zehirlendi

Muğla'da üniversite öğrencileri yemekten zehirlendi

Muğla Üniversitesi'nde eğitim gören 49 öğrenci, yedikleri yemeklerden zehirlenerek hastanede tedavi altına alındı.

28.09.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Her derde deva dondurma

O yazın sembolü, tadıyla, kokusuyla başlı başına mutluluk kaynağı. Üstelik besin değeri de yüksek. Beslenme uzmanları, protein, karbonhidrat, vitamin ve mineralden zengin dondurmanın çocuklara gönül rahatlığıyla yedirilebileceğini söylüyor.

30.05.2015

'Taraf' olmak istemiyorum

Beykoz’da Boğaz gören üç katlı bir ev.
İçinde asansörü bile var.
Kaç odası var sayamadım bile…

19.10.2013

Kadınlarda kansızlık

Bir genç kız ya da kadın yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve enerjisizlikten yakındığında hekimlerin aklına ilk önce kansızlık sorunu gelir.

29.07.2013

Glee'den bir yıldız kaydı

Pazar günü Glee’den bir yıldız kaydı. Dizide Finn Hudson olarak bildiğimiz Cory Monteith’in Canada’da bir otel odasında ölü bulunduğu haberi Twitter’da trending topic olmuştu.

18.07.2013

Havalar ısındıkça besin zehirlenmesi artıyor

Besin zehirlenmesi vakaları, havaların ısınmasıyla artıyor. Uygun koşullarda üretilmeyen ve saklanmayan gıdalar sıcak havada daha kolay hasta ediyor.

3.06.2012

Tavuk etinde protein gizli

Tavuk eti sağlıklı gelişim için şart!

24.04.2012

Tatili ertelemeyin, ama dikkat edin

Sıcak yaz günleri herkesi zorluyor. Ama yaşlılar, çocuklar, kronik hastalıkları bulunanlar, hamilelerin daha fazla etkilendiği de malum.

22.08.2010