EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Berlinale

Berlinale haberleri sayfasında güncel ve son dakika Berlinale hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 415 Berlinale haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Berlinale Haberleri

Berlin Film Festivalinde geri sayım başladı

Berlin Film Festivali'nde geri sayım başladı

Almanya`nın başkenti Berlin`de 6-17 Şubat`ta yapılacak 52. Uluslararası Film Festivali Berlinale`ye çok sayıda tanınmış sinema oyuncusunun katılması bekleniyor. Berlinale`ye katılacağını bildiren ünlülerin başında Amerikalı oyuncu Meg Ryan geliyor. Johnny Depp de Berlin`e gelerek, Lost in La Mancha adlı filminin galasına katılacak.

16.01.2002Gündem
Bağımsız Film Festivali başladı

Bağımsız Film Festivali başladı

İstanbul'da ilki düzenlenen Bağımsız Film Festivali başladı. Bugünün en çarpıcı filmi Hint Usulü Patlamış Mısır.

19.01.2002Gündem
Berlinde festival heyecanı

Berlin'de festival heyecanı

Avrupa'nın en saygfın film festivallerinden biri olan Berlin Film Festivali için geri sayım başladı. Bu yıl 52'nci yaşını kutlayacak olan festival 6 ile 17 Şubat tarihleri arasında yapılıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 23 film büyük ödül Altın Ayı için yarışacak.

25.01.2002Gündem
Berlinale, Heaven ile açılıyor

Berlinale, 'Heaven' ile açılıyor

Avrupa sinemasının en büyük "buluşmalarından" biri olan Berlin Film Festivali'nin 52'ncisi bugün (6 Şubat'ta) başlıyor. Festivalin açılış filmi, Tom Tykwer'ın yarışmalı bölümde yeralan Heaven. Kapanış ise Charlie Chaplin'in Diktatör adlı filminin yenilenmiş kopyasıyla 17 Şubat'ta yapılacak.

5.02.2002Gündem
Berlinale hızlı başladı

Berlinale hızlı başladı

Sinemanın kalbi Berlin'de atıyor. Bu yıl 52'ncisi düzenlenen Berlin Film Festivali, dün akşam Tom Tykwer'ın "Heaven" adlı filminin gösterimiyle başladı. Toplam 400 filmin gösterileceği festivalin yarışmalı bölümünde 23 yapıt Altın Ayı için mücadele ediyor.

7.02.2002Gündem
‘Altın Ayı’yı 2 yapım paylaştı

‘Altın Ayı’yı 2 yapım paylaştı

Kısa adı Berlinale olan 52. Berlin Film Festivali'nde, en iyi film dalında ‘Altın Ayı’ ödülünü, İngiliz filmi ‘‘Bloody Sunday’’ ile Japon çizgi filmi ‘‘Spirited Away’’ paylaştı.

17.02.2002Gündem
Çok Özel Haber

Çok Özel Haber

Geçen yılın tadı hala damaklarda kalan filmi Çikolata'nın yönetmeni Lasse Hallström, Çok Özel Haber'de (The Shipping News) kolay unutulmayacak bir öykü anlatıyor. Doğduğu topraklara geri dönüp geçmişiyle hesaplaşmaya girişen orta yaşlı bir adam üzerine kurulu olan film,usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da ilgi çekici.

14.03.2002Gündem
Kanlı Pazar

Kanlı Pazar

30 Ocak 1972... Kraliçe'nin askerleri, Kuzey İrlanda'nın Derry kentinde, insan hakları için düzenlenen yürüyüşe katılan 13 silahsız sivil vatandaşı vurarak öldürdü. Tarihe 'Kanlı Pazar' olarak geçen bu olay İrlanda ile İngiltere arasında 25 yıldır süregelen "içsavaşın" başlangıcı oldu. Yönetmen Paul Greengrass bu acılı tarih kesitini Kanlı Pazar'da (Bloody Sunday) etkileyici bir anlatımda beyazperdeye taşıyor. (Politik/ drama)

17.10.2002Gündem
Berlin Almanyadadır

Berlin Almanya'dadır

Avrupa sinemasına meraklıysanız bu hafta muhtemelen keyif alacağınız bir film gösterime giriyor: Berlin Almanya'dadır (Berlin Is In Germany). Film, Berlin Duvarı'nın yıkılışından sonra toplumun yaşadığı sorunları bir aileyi eksen alarak anlatıyor. Hannes Stöhr'ün yönettiği film geçen yıl Berlinale'de İzleyici Ödülü, Valencia'da da Gümüş Ödül almıştı. Berlin Almanya'dadır 21. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin programında da yeralıyordu.

11.12.2002Gündem
Herkes ondan sözediyor

Herkes ondan sözediyor

Yönetmen Kutluğ Ataman, sinemada gösterdiği başarıların yanı sıra, videoart yapıtlarıyla da tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Ataman’ın yapıtları, şubat ayı içinde İngiltere’nin ünlü Serpentine, Tate Britain ve Barbican Sanat galerilerinde sergilenecek. İngiltere’nin bu önde gelen galerilerinden sonra, Ataman’ın videoart eserleri Mart ayı içinde Hollanda’nın Lahey kentinde gösterime sunulacak.

8.01.2003Kelebek
Ünlüler Berlinde buluşacak

Ünlüler Berlin'de buluşacak

Almanya'nın başkenti Berlin'de 6-16 Şubat arasında düzenlenecek "'Berlinale" 53. Berlin Film Festivali'ne bu yıl çok sayıda ünlü sinema oyuncusu katılacak. Festival yöneticisi Dieter Kosslick, bu yılki Film Festivali'ne Richard Gere, Nicole Kidman, George Clooney, Dustin Hoffman, Nicholas Cage ve Catherine Zeta-Jones gibi ünlülerin katılacağını söyledi.

28.01.2003Gündem
Altın Ayı heyecanı başlıyor

Altın Ayı heyecanı başlıyor

Sinema dünyası 53'üncü kez Berlin'de buluşuyor. Cannes ve Venedik ile birlikte Avrupa'nın en önemli uluslararası sinema festivallerinden biri olan Berlin Film Festivali ya da daha çok bilinen adıyla Berlinale 2003, bugün yılın en gösterişli filmlerinen Chicago ile açılıyor. Festival 16 Şubat'ta Martin Scorsese'nin son çalışması Gangs of New York ile sona erecek.

6.02.2003Spor Arena

Berlin Film Festivali'ne görkemli açılış

Almanya'nın başkenti Berlin'de dün akşam başlayan 53. Berlin Film Festivali'nde (Berlinale), ''Chicago'' adlı filmin ünlü başrol oyuncuları büyük ilgi gördü.Filmin galasının yapıldığı Berlinale-Palast adlı binanın önünde toplanan yüzlerce kişi, filmin yıldızları Richard Gere, Catherine ZetaJones ve Renee Zellweger'e büyük tezahüratta bulundu.

7.02.2003Gündem
Berlin’de Altın Ayı’yı Bu Dünyada filmi aldı

Berlin’de Altın Ayı’yı Bu Dünyada filmi aldı

Berlin Film Festivali ‘‘Berlinale’’de ödüller sahiplerini buldu. Bu yıl 53'üncüsü yapılan festivalde en büyük ödül olan Altın Ayı, İngiliz Yönetmen Michael Winterbottem'in ‘‘Bu Dünyada’’ (In This World) filmine verildi.

15.02.2003Gündem
Berlinale protestoyla başladı

Berlinale protestoyla başladı

Yeni yılın ilk büyük sinema buluşması olan 54'üncü Berlin Film Festivali (Berlinale) öğrencilerin protestosuyla başladı. Marlene Dietrich Meydanı'nı dolduran yüzlerce öğrenci, eğitim giderlerinin kısıtlanmasını protesto etti. Festival yöneticisi Dieter Kosslick gösteriyi eleştirerek "Bu aptalca" yorumunu yaptı.

26.01.2004Gündem
Nicholson ve Curtise Altın Kamera

Nicholson ve Curtis'e Altın Kamera

Amerikalı film yıldızları Jack Nicholson ve Tony Curtis'e Alman televizyon dergisi Hörzu'nun Altın Kamera Ödülü verildi.

5.02.2004Gündem
Altın Ayı Duvara Karşıya

Altın Ayı "Duvara Karşı"ya

Türk asıllı yönetmen Fatih Akın'ın "Gegen die Wand" (Duvara karşı) adlı filmi, 54. Berlin Film Festivali Berlinale'de "Altın Ayı" ödülünü kazandı.

14.02.2004Gündem
Altın Ayı Fatih Akına

Altın Ayı Fatih Akın'a

Berlinale'de, Almanya'da yaşayan iki Türk gencinin öyküsünü anlatan ‘‘Gegen die Wand’’ adlı filmiyle yarışan Türk yönetmen Fatih Akın, ‘‘Altın Ayı’’yı kazandı.

14.02.2004Gündem
Altın Ayı Fatih Akına

Altın Ayı Fatih Akın'a

Berlinale'de, Almanya'da yaşayan iki Türk gencinin öyküsünü anlatan ‘‘Gegen die Wand’’ adlı filmiyle yarışan Türk yönetmen Fatih Akın, ‘‘Altın Ayı’’yı kazandı.

14.02.2004Gündem
İki kültürlü olmak yaratıcılığımı artırdı

İki kültürlü olmak yaratıcılığımı artırdı

Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) ‘‘Gegen die Wand’’ (Duvara Karşı) filmiyle Altın Ayı Ödülü'nü kazanan yönetmen Fatih Akın, Almanya'da günün en çok konuşulan ismi. Akın, Hürriyet'e verdiği röportajda ‘‘iki kültürlü olmasının yaratıcılığını artırdığına’’ dikkat çekti.

15.02.2004Gündem
Altın Ayı Duvara Karşıya

Altın Ayı "Duvara Karşı"ya

Türk asıllı yönetmen Fatih Akın'ın "Gegen die Wand" (Duvara karşı) adlı filmi, 54. Berlin Film Festivali Berlinale'de "Altın Ayı" ödülünü kazandı. Almanya adına 23 film arasında yarışan Akın'ın filminde, Almanya'da yaşayan bir Türk kızının bir gence aşık olarak evden kaçması konu ediliyor.

16.02.2004Spor Arena
Kekilliyi ailesi de reddetti

Kekilli'yi ailesi de reddetti

54. Berlin Film Festivali Berlinale'de ''Altın Ayı'' ödülünü kazanan ''Gegen die Wand'' (Duvara karşı) filminin başrol oyuncusu Sibel Kekilli'nin, porno filmlerinde oynadığının ortaya çıkmasından sonra, ailesi tarafından reddedildiği bildirildi.

17.02.2004Gündem