EKSTRA
MENÜ

Berlinale

Berlinale haberleri sayfasında güncel ve son dakika Berlinale hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 415 Berlinale haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Berlinale Haberleri

Bu Hafta Vizyona Giren Filmler

Bu Hafta Vizyona Giren Filmler

Bu hafta vizyona giren filmleri kaçirmayın...

28.05.2015İyi Yaşam
Haftanın filmleri

Haftanın filmleri

Bu haftaya damgasını vuracak iki film vizyona girdi. Biri Berlinale'de yarışan, Amerikalı insan hakları savunucusu Martin Luther King'i anlatan Selma filmi. Diğeri ise bir aşk komedisi olan Traumfrauen (Rüya Kadınları) filmi.

21.02.2015Avrupa
Altın Ayı ödülünü Taksi filmi kazandı

"Altın Ayı" ödülünü "Taksi" filmi kazandı

Uluslar arası Film Festivali Berlinale'de Altın Ayı ödülü yarışmaları sonuçlandı. Ödüller açıklanırken, nefesler tutuldu. Berlinale'den sonra gözler Oscar ödülleri ve Cannes film festivaline çevrildi.

15.02.2015Avrupa
Berlinale’de ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ alan Wim Wenders:Daha çekeceğim var

Berlinale’de ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ alan Wim Wenders:Daha çekeceğim var!

Alman sinemasının efsane isimlerinden Wim Wenders 70 yaşını göstermiyor. Ona göre nedeni “sinema aşkı ve hâlâ gür saçları”. ‘Paris-Teksas’ ve ‘Berlin Üzerindeki Gökyüzü’ gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni, Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ aldı. Kendisiyle soğuk bir Berlin günü buluşuyoruz. Kendi deyişiyle belli ki “Daha çekeceği filmler var!”

13.02.2015Keyif
Alman yönetmen Wenderse Onur ödülü

Alman yönetmen Wenders'e "Onur" ödülü

Almanya'nın başkenti Berlin devam eden 65. Uluslararası Film Festivali (Berlinale) kapsamında yönetmen Wim Wenders'e, "Onur" ödülü verildi.

13.02.2015Avrupa
Yaş sınırı belirlendi

Yaş sınırı belirlendi

Heyecanla beklenen erotik film "Grinin Elli Tonu" için konulan yaş sınırı belirlendi.

11.02.2015Avrupa
Berlinale nefes kesiyor

Berlinale nefes kesiyor

Uluslararası film festivali Berlinale’ye ev sahipliği yapan başkent Berlin, yıldız kaynıyor. Her adım kırmızı halılar, ünlü sinema yıldızlarını görmek için can atan hayranlar, yıldızların peşinde koşuşturan gazeteciler, bilet bulmak için sabahın köründe kuyruğa giren sinemaseverler...

9.02.2015Avrupa
Victoria filminin galası yapıldı

'Victoria' filminin galası yapıldı

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 65. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) Türk oyuncu Burak Yiğit'in oynadığı ve "Altın Ayı" için yarışan Victoria adlı filmin galası yapıldı

8.02.2015Avrupa
Berlin Film Festivali başladı

Berlin Film Festivali başladı

65. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde 19 film, "Altın Ayı" ve "Gümüş Ayı" ödülleri için yarışacak

6.02.2015Avrupa
Berlinale 65. kez düzenleniyor

Berlinale 65. kez düzenleniyor

Her yıl birçok sinema sever tarafından heyecanla beklenen Berlin Film Festivali 'Berlinale', yarından itibaren 65. kez düzenleniyor.

4.02.2015Avrupa
Berlinale’de 3 Türk yönetmen

Berlinale’de 3 Türk yönetmen

Berlienale’de Türkiye ikisi kadın, üç yönetmenin filmleriyle temsil edilecek. Festivale katılan üç filmin ikisinde kadının öyküsü anlatıyor. Altın Ayı için yarışan Türk filmi ise bulunmuyor.

30.01.2015Avrupa
65. Berlin Film Festivaline az kaldı

65. Berlin Film Festivali'ne az kaldı

72 ülkeden 441 film gösterileceği festivalde üç Türk filmi de çeşitli kategorilerde izleyicisiyle buluşuyor. Festivalin uluslararası kısa film jürisinde de sanatçı Halil Altındere var.

28.01.2015Keyif
Berlinalede üç Türk filmi var

Berlinale'de üç Türk filmi var

Uluslararası 65. Berlin Film Festivali Berlinale 5-15 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu yıl Yarışma ile Panorama bölümlerinde Türk filmleri bulunmuyor. Festivalde biri kısa metrajlı olmak üzere sadece üç Türk filmi gösterilecek.

27.01.2015Avrupa
Altın Ayı için 19 film yarışacak

''Altın Ayı'' için 19 film yarışacak

5-15 Şubat tarihleri arasında 65.'si yapılacak Berlinale Film Festivali'nde Altın Ayı için 19 film yarışacak. Festival boyunca dünyanın her yerinden 400'den fazla film sinemaseverle buluşacak. Festivalin yan bölümlerinden Forum'da Nefesim Kesilene Kadar', Generasyon'da ise 'Gri Bölge' ile 'Kar Korsanları' gösterilecek. Halil Altındere kısa film jürisinde görev yapacak.

20.01.2015Avrupa
65. Uluslararası Berlin Film Festivali

65. Uluslararası Berlin Film Festivali

65. Uluslararası Berlin Film Festivali'nin (Berlinale) açılışını, İspanyol yönetmen Isabel Coixet'in "Nobody Wants the Night" adlı filmin yapacağı bildirildi.

10.01.2015Avrupa
BERLİNALE’de Türk jüri üyesi

BERLİNALE’de Türk jüri üyesi

Berlin Film Festivali Berlinale için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.

19.12.2014Avrupa
Bir şiir gibi bakmalı bu filme

Bir şiir gibi bakmalı bu filme

Melisa Önel’in ilk uzun metrajlı filmi ‘Kumun Tadı’. Galasını Berlinale’de yaptı. Kore’den İtalya’ya pek çok festival gezdi. Nihayet Başka Sinema salonlarında. Başrollerinde Timuçin Esen ve ‘Lost’un yıldızlarından Mira Furlan’ın rol aldığı film, insan kaçakçılığını şiirsel ve de deneysel bir üslupla anlatıyor. Kaçakçı Hamit rolündeki Timuçin Esen ve Melisa Önel’le filmi konuştuk.

1.12.2014Keyif
‘Kuşluk Vakti’ için Sıla Yolu’na çıktılar

‘Kuşluk Vakti’ için Sıla Yolu’na çıktılar

Film ve dizi yapımcısı Ali Levent Üngör, Nürnberg Objektif Sahne Sanat yönetmeni Ertuğrul Karakaya, yapım koordinatörü Zehra Karakaş ve sanatçı Aliekber Yıldız, 1 Eylül’de motor diyecekleri ‘Kuşluk Vakti’ adlı filmi çekmek için mekan bakmaya çıktılar.

18.07.2014Avrupa
Bahçeşehir, Almanyadaki ilk Türk üniversitesi oldu

Bahçeşehir, Almanya'daki ilk Türk üniversitesi oldu

Almanya'daki ilk Türk üniversitesi olan Bahçeşehir Üniversitesi, Alman makamlarından gerekli izinleri alarak bu güz döneminde Berlin'deki kampüsünde eğitime başlayacak.

11.07.2014Eğitim
Dünyayı dolaşıyor

Dünyayı dolaşıyor

DÜNYA prömiyerini Berlinale festivalinde yapan ve Uluslararası Sanat ve Deneme Sineması Konfederasyonu (CICAE) tarafından özel ödüle layık görülen “Kuzu” filminin festival yolculuğu devam ediyor.

9.07.2014Magazin
Wes Anderson’ın ustalık eseri

Wes Anderson’ın ustalık eseri

Büyük Budapeşte Oteli, iki dünya savaşı arasında geçen bir polisiye macera filmi. Ama bir bütün olarak ele alındığında kendi başına bir sanat eseri olduğu söylenebilir. Yönetmeni Wes Anderson’ın ustalık eseri olan ve izlerken tam bir ünlüler geçidine tanık olacağınız film özellikle görselliğiyle büyülüyor.

26.04.2014Kelebek
Berlinde ilk ödül verildi

Berlin'de ilk ödül verildi

64. Uluslararası Berlin Film Festivali "Berlinale"de, İngiliz yönetmen Ken Loach, Altın Ayı onur ödülüne laik görüldü.

14.02.2014Gündem
İki Altın Ayı almış Türkiye’den yarışacak film olmaması üzücü

İki Altın Ayı almış Türkiye’den yarışacak film olmaması üzücü

BERLİNALE’de yedi yıldır stand açan Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, “Berlinale ülkelerin sinema sektörünün buluştuğu ciddi bir platform. Biz de burada Türk sinemasının tanıtımını yapıyoruz” dedi.

13.02.2014Kelebek
Shia LaBeouf Galaya Böyle Katıldı

Shia LaBeouf Galaya Böyle Katıldı!

Nymphomaniac oyuncusu Shia LaBeouf, filmin Berlinale'deki galasına kafasında "Ben artık ünlü değilim." yazan bir kağıt torbayla katıldı.

11.02.2014Ne Oluyor
Berlin’in çehresi film festivaliyle değişiyor

Berlin’in çehresi film festivaliyle değişiyor

Şubattan itibaren dünyanın önemli film festivalleri birbirini izliyor. Açılışı 6 Şubat’ta Berlin Film Festivali yapıyor. Sinema eleştirmeni Esin Küçüktepepınar “Özellikle iş merkezi Potzdamer çevresi 10 günlük festival sırasında farklı bir atmosfere bürünüyor” diyor.

9.02.2014Seyahat
Kumun Tadı filminin dünya prömiyeri Berlin’de yapıldı

'Kumun Tadı' filminin dünya prömiyeri Berlin’de yapıldı

Başrollerinde Mira Furlan, Timuçin Esen ve Ahmet Rıfat Şungar'ın oynadığı Melisa Önel'in ilk uzun metraj sinema filmi 'Kumun Tadı', Berlin Film Festivali'nin Forum bölümünde dünya prömiyeri yapıldı.

8.02.2014Gündem
Uluslararası Film Festivali Berlinale Başladı

Uluslararası Film Festivali Berlinale Başladı

64'üncü Uluslararası Berlin Film Festivali 'Berlinale' başladı. 16 Şubat'a kadar devam edecek olan festivalde 10 ayrı bölümde 400'ün üzerinde filmi, 500 bine yakın sinemaseverin izlemesi bekleniyor.

7.02.2014Gündem
Berlinale başlıyor

Berlinale başlıyor

Bu sene 64’üncüsü düzenlenen Berlin Film Festivali (Berlinale) bu akşam Wes Anderson’ın son yapıtı ‘Büyük Budapeşte Oteli’ filminin gösterimiyle başlıyor. Festivalde Türkiye’den de 5 film gösterilecek.

6.02.2014Kelebek
Berlinalenin en iyi erkek oyuncusuna  sınır dışı tehdidi

Berlinale'nin en iyi erkek oyuncusuna sınır dışı tehdidi

Berlin Film Festivali’de geçen yıl “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Gümüş Ayı Ödülü’nün sahibi olan Bosnalı Nazif Mujic’in, Almanya’ya yaptığı iltica başvurusu reddedildi. Mujic şimdi sınır dışı edilmeyi bekliyor.

29.01.2014Dünya
Berlinaleden Ken Loacha saygı duruşu

Berlinale'den Ken Loach'a saygı duruşu

Berlin Film Festivali'nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu yıl 'işçi sınıfının şairi' Ken Loach'a verilecek.

29.11.2013Gündem
Berlin Film Festivalinin en iyi oyuncusu hurdacılık yapıyor

Berlin Film Festivali'nin "en iyi oyuncusu" hurdacılık yapıyor

Bosnalı Oscar ödüllü yönetmen Danis Tanoviç'in, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 63. Berlin Film Festivali'nin yarışma bölümünde gösterilen "Epizoda u Zivotu Beraca Zeljeza" (Demir toplayıcısının hayatından bir kesit) adlı filmde başrol oynayan ve "en iyi erkek oyuncu" ödülünü kazanan Nazif Muyiç, yeniden eski işi demir hurdacılığı yapmaya başladı.

27.02.2013Gündem
FİLMİN YILDIZI KIVANÇ OLDU

FİLMİN YILDIZI KIVANÇ OLDU

Yılmaz Erdoğan’ın son filmi “Kelebeğin Rüyası” dün düzenlenen basın gösterimiyle ilk kez izleyiciyle buluştu. Sinema eleştirmenleri, bu proje için 20 kilo veren Kıvanç Tatlıtuğ’u filmin yıldızı ilan etti.

20.02.2013Kelebek
Altın Ayı ödülü Romanyaya gitti

"Altın Ayı" ödülü Romanya'ya gitti

63. Uluslararası Berlin Film Festivali Berlinale'de Altın Ayı ödülünü Romanyalı yönetmen Calin Peter Netzer'in 'Child's Pose' filmi kazandı.

17.02.2013Gündem
Vatan, millet, Sakarya

Vatan, millet, Sakarya!

Sakarya Meydan Muharebesi sırasında Kayseri’deki Taş Mektep’te okuyan 63 öğrenci, okullarını, ailelerini ve hayallerini bırakıp cepheye gitti. Ne yazık ki hiçbiri geri dönemedi. O 63 şehidin öyküsü, “Taş Mektep” filmiyle beyazperdeye taşınıyor. 15 Şubat’ta vizyona girecek filmde, Ayça Varlıer ve Orhan Kılıç başrol oynuyor.

10.02.2013Kelebek
İranlı elçiyle niye ‘Çak’ yaptı

İranlı elçiyle niye ‘Çak’ yaptı

Alman Yeşiller Eşbaşkanı Claudia Roth’un Münih Güvenlik Konferansı sırasında İran Büyükelçisi Ali Reza Şeyh Attar ile samimi bir biçimde el çakmasını gösteren görüntüler eleştirilere yol açtı.

8.02.2013Gündem
Çak dedi eleştiri yağdı

"Çak" dedi eleştiri yağdı

Almanya’da Yeşiller Eşbaşkanı Claudia Roth'un İran Büyükelçisi Ali Rıza Şeyh Attar ile samimi biçimde el çakmasını gösteren görüntüler Alman siyasetçiyi zora soktu.

8.02.2013Gündem
İRAN BÜYÜKELÇİSİ İLE “ÇAK” YAPTI

İRAN BÜYÜKELÇİSİ İLE “ÇAK” YAPTI

Almanya’da Yeşiller Eşbaşkanı Claudia Roth'un İran Büyükelçisi Ali Rıza Şeyh Attar ile samimi biçimde el çakmasını gösteren görüntüler Alman siyasetçiyi zora soktu. Koyu bir insan hakları savunucusu olarak bilinen Claudia Roth'un İran'da çok sayıda muhalifin idamı ve öldürülmesinden sorumlu gösterilen Büyükelçi Attar'la çok samimi bir dost gibi el çakması, internette eleştiri yağmuruna tutuldu. Münih Güvenlik Konferansı'nda çekilen görüntüde diplomatların oturduğu bölümden geçen Claudia Roth gülümseyerek, İran Büyükelçisi Attar'a doğru gidiyor. Büyükelçi Attar kendine doğru gelen Roth'a elini kaldırıp İngilizce, “High five” (çak) diyor. Yoğun eleştiriler üzerine Claudia Roth'un basın sözcüsü bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Roth'un İran'da yurtdışına çıkmasına izin verilmeyen yönetmen Jafar Panahi'nin, Berlinale Film festivaline katılmasına izin verilmesi için Büyükelçi ile tokalaşmak yerine el çakarak, jest yaptığı belirtildi.

8.02.2013Haber
Berlinale başladı

Berlinale başladı

63’üncü Uluslararası Berlin Film Festivali (Berlinale), dün akşam, Çinli yönetmen Wong Kar’ın ‘The Grandmaster’ filminin gösterimiyle başladı. Festivalde 4 Türk filmi de gösterilecek.

7.02.2013Gündem
Berlinale’de  üç Türk filmi gösterilecek

Berlinale’de üç Türk filmi gösterilecek

Bu yıl 63’üncüsü yapılacak Uluslararası Berlin Film Festivali Berlinale’de üç Türk filmi gösterilecek.

21.01.2013Kelebek
Berlinalede Türk filmi

Berlinale'de Türk filmi

Yönetmen Reha Erdem'in "Jin" adlı filmi bu yıl 63'üncüsü düzenlenecek olan uluslararası Berlin film Festivali Berlinale'de gösterilecek.

12.01.2013Gündem
Documentarist başlıyor

Documentarist başlıyor

Dünyanın gerçek gündemine ışık tutan filmler geliyor.

12.05.2012Etkinlikler
Dünyanın belgeseli İstanbul’a geliyor

Dünyanın belgeseli İstanbul’a geliyor

Bu sene 5. yılını kutlayacak olan DOCUMENTARIST, yine dünyanın gerçek gündemine ışık tutan filmlere kucak açıyor. 1-6 Haziran’da gerçekleşecek olan festivalin onur konuğu, çağımızın en önemli belgeselcilerinden Hollandalı yönetmen Heddy Honigmann...

8.05.2012Kelebek
‘Lal Gece’nin Almanya zaferi

‘Lal Gece’nin Almanya zaferi

Yönetmen Reis Çelik, Almanya’nın Würzburg kentinden de en iyi film ödülüyle döndü. Ünlü yönetmen, Berlin ve Nürnberg’ten sonra üçüncü festialden de ödül almış oldu.

28.03.2012Kelebek
İstanbul bana evimi hatırlattı

İstanbul bana evimi hatırlattı

Alma Terzic, Angelina Jolie’nin Bosna Savaşı’nı anlattığı ilk filmi “In the Land of Blood and Honey” (Kan ve Bal Ülkesinde) ile adını tüm dünyaya duyurdu. Bosnalı oyuncu, şimdi de ülkesindeki dramı anlatan “Mavi Kelebekler” dizisinde rol almak için Türkiye’de. Dizinin dört bölümünde rol alacak olan Terzic, “Canlandıracağım karakter dizide kendine yer bulabilirse, devam edebilirim” diyor.

1.03.2012Kelebek
Rembrandt ve çağdaşları Boğaz’da

Rembrandt ve çağdaşları Boğaz’da

Daha önce Picasso, Dali ve Rodin gibi efsane sanatçıların eserlerini Türkiye’deki sanatseverlerle buluşturan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), şimdi de Hollanda sanatının önemli isimlerinin eserlerini ‘Rembrandt ve Çağdaşları - Hollanda Sanatının Altın Çağı’ adlı sergiyle İstanbul’a getirdi.

20.02.2012Gündem
Altın Ayı, Sezar Ölmeli filminin oldu

Altın Ayı, Sezar Ölmeli filminin oldu

62. Berlin Film Festivali'nde "Altın Ayı" ödülünü, yönetmenliğini rejisör kardeşler Paolo ve Vittorio Taviani'nin yaptığı "Cesare deve morire" (Sezar Ölmeli) adlı film kazandı.

20.02.2012Gündem

Yazar Sonuçları

Hazır olun, !f Ankara geliyor!

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde ve Mars Cinema Group ortaklığında yapılacak !f Ankara Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 27 Şubat-2 Mart 2014 tarihlerinde Cinemaximum Armada’da gerçekleşecek.

20.02.2014