EKSTRA
MENÜ

Benzerlik

Benzerlik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Benzerlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.994 Benzerlik haberi bulunmuştur.

Benzerlik Haberleri

8. Sınıf İngilizce Comperative Sentences (Karşılaştırma Cümleleri) konu anlatımı

8. Sınıf İngilizce Comperative Sentences (Karşılaştırma Cümleleri) konu anlatımı

“Comparative” kelimesinin anlamı karşılaştırmak fiilinden türetilmiştir. Yani “compare” fiilinden. “Comparative adjectives” ise karşılaştırma sıfatlarını ifade etmek için kullanılır. İşte, 8. Sınıf İngilizce Comperative Sentences konu anlatımı.

12.01.20218. SINIF
Koronavirüs, grip ve soğuk algınlığı karıştırılmamalı

Koronavirüs, grip ve soğuk algınlığı karıştırılmamalı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, grip mevsimi uyarısında bulunarak COVID-19, grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının birbirine karışma ihtimalini dile getirdi.

12.01.2021Sağlık
6. Sınıf Türkçe Eş, Zıt Ve Yakın Anlamlılık konu anlatımı

6. Sınıf Türkçe Eş, Zıt Ve Yakın Anlamlılık konu anlatımı

Eş anlamlı ve zıt anlamlı ile beraber yakın anlamlı kelimeler birbirinden farklılık gösterir. Bu ifadeler değişik özelliklere sahiptir ve şimdi bunları inceleyerek özelliklerine bakalım. İşte 6. sınıf Türkçe eş, zıt ve yakın anlamlılık konu anlatımı.

7.01.20216. SINIF
ALES ne zaman yapılacak İşte en son gelişmeler

ALES ne zaman yapılacak? İşte en son gelişmeler

Yeni yılla birlikte en çok merak edilenlerden biri de ertelenen ALES sınavının tarihi oldu. ALES/2 sınavı için heyecan dolu bekleyiş devam ediyor. Sınav tarihlerinin ertelenmesinin ardından adaylar, yeni sınav tarihi bilgisini öğrenerek, söz konusu sınavlara hazırlanmak istiyor. Peki, ALES ne zaman yapılacak?

5.01.2021Gündem
Baş dönmesi neden olur Baş dönmesinin sebebi bu 6 hastalıktan biri olabilir

Baş dönmesi neden olur? Baş dönmesinin sebebi bu 6 hastalıktan biri olabilir

Vertigo, toplumda bilinen adıyla baş dönmesi, oldukça sık görülen bir sorun. Öyle ki toplumda görülme oranı yüzde 20-30 arasında değişiyor. Kadınlarda erkeklere göre yaklaşık 3 kat daha fazla görülen vertigo, artan yaşla beraber daha sık ortaya çıkıyor. Yaygın inanışın aksine baş dönmesi hastalık değil, pek çok hastalığa işaret edebilen bir belirti!

5.01.2021Sağlık
Koronaloji: Salgınla geçen bir yıl

Koronaloji: Salgınla geçen bir yıl

Ateş, kuru öksürük, yorgunluk, tat ve koku kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrısı... Ağır bir grip mi bu, yoksa henüz adı konulmamış bir solunum yolu hastalığı mı? Peki ya çaresi... Yaklaşık bir yıl önce kendimizi bu belirtiler ve soruların ortasında bulduk. 2020 insanlığın yaşadığı en zor yıllardan biri olarak tarihe geçti. İşte salgının başından bu yana yaşadıklarımızın özeti...

Pandemi döneminde internetin en çok aranan tarifi: Churros

Pandemi döneminde internetin en çok aranan tarifi: Churros

Koronavirüs pandemisinin başlangıcında 24 saat evde kaldığımız dönemlerde birçok kişi mutfakla tanıştı, hiç denemediği yemek tariflerini yapmaya başladı. Doğal olarak internet arama motorlarında yemek tarifi aramalarında da ani bir yükseliş oldu.

Tam 5 farklı cins Antarktika Bilim Seferinde Türk profesör keşfetti

Tam 5 farklı cins! Antarktika Bilim Seferi'nde Türk profesör keşfetti

Türkiye'nin Antarktika seferinde çok önemli bir keşif yaşandı. Kayseri’de Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Çakır Bayram, '3'üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nde inceleme yaptığı penguenlerden birisinin göz lezyonunda 5 farklı bakteri keşfetti. Prof. Dr. Bayram, 'Mikrobiyolojik çalışmalarda 5 farklı cins, tür ya da taxa grubu elde etmiş durumdayız. Bu da demektir ki şu anda bizim izole ettiğimiz bakteriler dünyada henüz sınıflandırılmamış ve tanımlanmamış' dedi.

1.01.2021Haber
Penguene ait 5 bakteri bulundu

Penguene ait 5 bakteri bulundu

Kayseri'de Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Çakır Bayram, ’3’üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nde inceleme yaptığı penguenlerden birisinin göz lezyonunda 5 farklı bakteri keşfetti. Prof. Dr. Bayram, "Mikrobiyolojik çalışmalarda 5 farklı cins, tür ya da taxa grubu elde etmiş durumdayız. Bu da demektir ki şu anda bizim izole ettiğimiz bakteriler dünyada henüz sınıflandırılmamış ve tanımlanmamış" dedi.

1.01.2021Teknoloji
Türk profesör Antarktika seferinde keşfetti Dünyada henüz tanımlanmamış

Türk profesör Antarktika seferinde keşfetti! 'Dünyada henüz tanımlanmamış'

Türkiye'nin Antarktika seferinde çok önemli bir keşif yaşandı. Kayseri’de Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Çakır Bayram, '3'üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nde inceleme yaptığı penguenlerden birisinin göz lezyonunda 5 farklı bakteri keşfetti. Prof. Dr. Bayram, 'Mikrobiyolojik çalışmalarda 5 farklı cins, tür ya da taxa grubu elde etmiş durumdayız. Bu da demektir ki şu anda bizim izole ettiğimiz bakteriler dünyada henüz sınıflandırılmamış ve tanımlanmamış' dedi.

1.01.2021Gündem
Marius Sumudicadan Fatih Terim itirafı Telefonda ne konuştular

Marius Sumudica'dan Fatih Terim itirafı! Telefonda ne konuştular?

Süper Lig'e damga vuran Gaziantep FK'nın Rumen teknik direktörü Marius Sumudica, verdiği bir röportajda samimi açıklamalarda bulundu ve Fatih Terim ile yaptığı telefon konuşmasından bahsetti.

1.01.2021Futbol
Samsung telefonlarda tepki çekecek değişim

Samsung telefonlarda tepki çekecek değişim

Samsung, Galaxy S21 serisi telefonlarını 14 Ocak tarihinde duyurmaya hazırlanıyor. Ancak telefonlarda dikkat çeken bir eksiklik var: microSD kart girişi yeni telefon modellerinde yer almayacak.

1.01.2021Teknoloji
6. Sınıf Türkçe Karşılaştırma Cümleleri konu anlatımı

6. Sınıf Türkçe Karşılaştırma Cümleleri konu anlatımı

Karşılaştırma cümleleri yaparken birden fazla durum bir cümle içerisinde kullanılır. Böylece durumlar cümlede karşılaştırılır ve aralarındaki farklar anlaşılır. Şimdi bunu nasıl yapacağız beraber öğrenelim. İşte 6. sınıf Türkçe karşılaştırma cümleleri konu anlatımı.

31.12.20206. SINIF
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Türklerin İslamiyeti Kabulleri konu anlatımı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Türklerin İslamiyet'i Kabulleri konu anlatımı

Türkler İslamiyet’i sonradan kabul etmiş ve Müslüman olmuşlardır. Şimdi bu sürecin nasıl geçtiğini ve neler olduğunu inceleyerek öğreneceğiz. İşte 6. sınıf sosyal bilgiler Türklerin İslamiyet'i kabulleri konu anlatımı.

31.12.20206. SINIF
ALES sınavı ne zaman yapılacak Akademik kariyer hedefleyen adaylar katılım sağlayacak

ALES sınavı ne zaman yapılacak? Akademik kariyer hedefleyen adaylar katılım sağlayacak?

ÖSYM'nin düzenlediği ALES/2 sınavı koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti. Normal şartlarda aralık ayında organize edilecek sınav ileri bir tarihte yapılacak. Söz konusu sınava  katılım sağlayarak akademik kariyer yapma planı yapan binlerce vatandaş da ertelenen ALES oturumunun ne zaman yapılacağını öğrenmek istiyor. Peki, ALES sınavı ne zaman yapılacak?

29.12.2020Gündem
Pandemiyle geçen bir tam yıl...

Pandemiyle geçen bir tam yıl...

Ateş, kuru öksürük, yorgunluk, tat ve koku kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrısı... Ağır bir grip mi bu, yoksa henüz adı konulmamış bir solunum yolu hastalığı mı? Peki ya çaresi... Yaklaşık bir yıl önce kendimizi bu belirtiler ve soruların ortasında bulduk. 2020 insanlığın yaşadığı en zor yıllardan biri olarak tarihe geçti! İşte salgının başından bu yana yaşadıklarımızın özeti...

27.12.2020Hürriyet Pazar
Keşmir pilavı nasıl yapılır Hint mutfağının en sevilen pilavı ile ilgili püf noktalar

Keşmir pilavı nasıl yapılır? Hint mutfağının en sevilen pilavı ile ilgili püf noktalar

Kashmiri pulao yani Keşmir pilavı diye de bilinen Hint pilavı, bölgenin en sık yapılan ve en sevilen lezzetlerinden biri. İçindeki baharatları, kuru yemişleri ve meyveleriyle çok farklı bir lezzeti olan Hint pilavını davet veya yılbaşı sofralarında sunabilirsiniz. Peki, keşmir pilavı nasıl yapılır? İşte Hint mutfağının en sevilen pilavı ile ilgili püf noktalar...

Son dakika haberler: Wuhandaki koronavirüs laboratuvarının başındaki isim Prof. Shi: Ziyarete açığız

Son dakika haberler: Wuhan'daki koronavirüs laboratuvarının başındaki isim Prof. Shi: Ziyarete açığız!

Çin'de koronavirüsün çıkışıyla ilgili spekülasyonların merkezinde yer alan Wuhan Viroloji Labarotuvarı'nın sorumlusu Prof. Shi Zhengli, BBC'ye iddiaların boşa çıkarılması için her türlü ziyarete açık olduklarını söyledi.

22.12.2020Dünya
Zengin içeriğiyle tam bir sağlık deposu Karabuğdayın faydaları nelerdir

Zengin içeriğiyle tam bir sağlık deposu! Karabuğdayın faydaları nelerdir?

Karabuğday, lif ve vitamin içeriğinin zengin olduğu için diyet yapanların en fazla tercih ettiği besinlerden biri. Özellikle sık acıkan kişilerin daha istikrarlı diyet yapmasına yardımcı oluyor. Peki karabuğday nelere iyi geliyor, faydaları nelerdir? Zayıflamaya etkisi var mı? Nasıl tüketilmeli?

22.12.2020Sağlık
Azra Kohen ve Başak Sayanın kitap kavgası devam ediyor

Azra Kohen ve Başak Sayan'ın kitap kavgası devam ediyor

Başak Sayan ve Azra Kohen arasında sular durulmuyor. Sayan geçtiğimiz yıl Kohen’in “Fi” adlı romanında, kendi kitabı “Bağlanma Korkusu”ndan intihal yapıldığını öne sürmüştü.

22.12.2020Magazin
Koronavirüs belirtileri neler, nasıl anlaşılır Tat ve koku kaybı ne zaman geçer Gün gün corona virüs belirti takvimi

Koronavirüs belirtileri neler, nasıl anlaşılır? Tat ve koku kaybı ne zaman geçer? Gün gün corona virüs belirti takvimi

Coronavirüs belirtileri, yapılan araştırmalar ile gündeme geliyor. Koronavirüs aşısı ve tedavisinde olumlu gelişmeler yaşanırken, dünyada vaka sayısı artış göstermeye devam ediyor. Griple belirtileri benzerlik gösteren corona virüsü salgınında uzmanlardan uyarı geldi. Yapılan son araştırmalara göre, coronavirüs hastaları iyileştikten aylar sonra bile nefes alma ve diğer solunum yolu problemleri yaşamaya devam ediyor. Kas, eklem ağrısı, yüksek ateş, öksürük, baş ağrısı gibi semptomları bulunan koronavirüsün en tehlikeli belirtisi ise nefes darlığı olarak biliniyor. Peki, koronavirüste tat ve koku kaybı ne zaman geçer? İşte, gün gün koronavirüs belirtileri ve konuyla ilgili ayrıntılar.

18.12.2020Gündem
Huawei Mate 40 Pro incelemesi

Huawei Mate 40 Pro incelemesi

Huawei’nin uzun bir süredir beklenen yeni amiral telefonu Mate 40 Pro Türkiye’de satışa sunuldu. Bu cihaz, Huawei’nin gelmiş geçmiş en iyi akıllı telefonu. İşte Huawei’nin amiral telefonunun öne çıkan tüm özellikleri…

18.12.2020Teknoloji
Onat Kutlar’ın kayıp günlüğünün ilginç hikâyesi

Onat Kutlar’ın kayıp günlüğünün ilginç hikâyesi

Bir arkadaşımın bitpazarında bulup bana verdiği, Cönk dergisinin 1 Ocak 1989 tarihli sayısında ‘Bir Günlük Sahibini Arıyor’ diyerek bir bölümünü yayımladıktan sonra gerçek sahibi Onat Kutlar’a verdiğimiz defter, ‘Kül-Günlükler’ adıyla Kırmızı Kedi Yayınları tarafından kitap olarak yayımlandı. 1962 yılında, henüz 26 yaşındayken Paris ve Avrupa’nın farklı şehirlerinde tuttuğu günlükte Kutlar, edebiyattan, mimariden, sanattan güçlü bir entelektüel bakışla söz ediyor.

18.12.2020Kitap Sanat
44 yıllık semazen, dede mesleği keçeciliği de sürdürüyor

44 yıllık semazen, dede mesleği keçeciliği de sürdürüyor

KONYA'da 44 yıldır semazenlik yapan Celalettin Berberoğlu (53), dede mesleği keçeciliği de sürdürüyor. Yok olmaya yüz tutan keçecilik mesleğinin küllerinden yeniden doğduğunu belirten Berberoğlu, "Bu atölyede keçeden belki 30- 40 tane farklı ürün yapıyoruz. Aynı zamanda da öğrenci yetiştiriyoruz. Yünün, keçe ve sikke olana kadar geçirdiği aşamalarla insanın, insanın kâmil olana kadar geçirdiği zamanla muazzam bir benzerlik vardır" dedi.

17.12.2020Güncel
2021’de beden ve ruh dengesini sağlayacak öneriler

2021’de beden ve ruh dengesini sağlayacak öneriler

Alanında iki uzman isim; Dr. Ender Saraç ve Astrolog Aygül Aydın birlikte “2021 Astroşifa Ajandası”nı kaleme aldı. Beden ve ruh dengesini sağlayacak önerilerde bulunan ikiliden Dr. Ender Saraç, “Hem sağlık hem de astroloji konusunda eğitimler almış biri olarak, yeni bir yılla ilgili önerilerimi gökyüzünün şifreleriyle birleştirerek sunmak benim için çok değerli” diyor. Astrolog Aygül Aydın ise 2021’den umutlu olduğunu dile getiriyor: “Yeni bir dönemin kapısı aralanıyor. Bu yılki seçimlerimiz gelecek 20 yılımıza etki edecek. Bu nedenle 2021, ilmek ilmek dokumamız gereken bir yıl. Astroşifa Ajandası’nda yılı planlarken gün be gün takip edecekleri ay takvimini de okuyucularımıza sunduk” diyor.

17.12.2020Magazin
Meritokrasi nedir ve ne demek Meritokrasi modeli ve özellikleri

Meritokrasi nedir ve ne demek? Meritokrasi modeli ve özellikleri

Meritokrasi, devletin başında yetenekli ve zeki kişilerin olması gerektiğini savunan bir yönetim biçimidir. Bu yönetim biçimini destekleyenlere ''Meritokrat'' adı verilir Meritokratlara göre yönetim kadrosunda bilim, din, teknik ve sanat gibi temel alanlarda uzman olan kişiler yer almalıdır. Meritokrasi nedir, özellikleri nelerdir? Merak edenler için araştırdık.

14.12.2020Araştırma
Evcil hayvan alerjisi nasıl olur, tedavisi nasıl yapılır

Evcil hayvan alerjisi nasıl olur, tedavisi nasıl yapılır?

Bağışıklık sisteminin zararsız bir maddeye zararlıymış gibi tepki vermesi sonucu oluşan alerjiler, her yaş grubunda görülebiliyor. Çok sayıda alerji türünden biri olan evcil hayvan alerjisi; evcil bir kedi veya köpeğin, kürk, deri veya tükürüğü ile temasta, bağışıklık sisteminin anormal bir tepkisi olarak ortaya çıkıyor. Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay evcil hayvan alerjilerinin belirtilerini anlattı ve alerji aşısı hakkında bilgiler verdi.

10.12.2020Sağlık
Samsung Galaxy S21 modelleri ortaya çıktı

Samsung Galaxy S21 modelleri ortaya çıktı

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung'un gelecek yılın ilk aylarında tanıtmayı planladığı yeni akıllı telefonları ilk kez görüntülendi. İşte karşınızda Galaxy S21 serisi...

8.12.2020Teknoloji
Yerel Yönetimler Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Yerel Yönetimler Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Yerel yönetim bölümü son dönemlerde en çok tercih edilen bölümler arasında bulunmaktadır. Bu sebeple sizler için Yerel Yönetimler bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Merak edilenleri sizler için derledik.

‘Kadınlara ihtiyaç duydukları yasal bilgiyi hap olarak sunuyoruz’

‘Kadınlara ihtiyaç duydukları yasal bilgiyi hap olarak sunuyoruz’

Google’a başlarından geçen şiddeti, hastalıklarını, dertlerini yazıyorlar; karşılarına reklamlar, forumlar, üçüncü sayfa haberleri ve porno siteler çıkıyor. Kadınlar haklarına dair bilgiye internet üzerinden kolay ulaşamıyor. İşte bu sorunla mücadele etmek için kadinhaklari.org’u kuran veri bilimcisi, yönetmen Handan Uslu’yla konuştuk.

Aşılar yolda ama hangisi etkili ve güvenli

Aşılar yolda ama hangisi etkili ve güvenli

Dünya dört gözle koronavirüs salgınına karşı bir aşıyı bekliyor. Ülkeler bir an evvel aşıya başlamak üzere harıl harıl hazırlık yapıyor. Aşı onayı çıktı çıkacak. Ama aşılar ne kadar güvenli ve etkili?

4.12.2020Avrupa
Soğuk algınlığı mı, grip mi, COVID-19 mu İşte ayırt etmenin yolları…

Soğuk algınlığı mı, grip mi, COVID-19 mu? İşte ayırt etmenin yolları…

Solunum yollarını enfekte eden ve kış aylarında sıkça rastlanan influenza virüsü belirtileri, tüm dünyayı etkisi altına alan koranavirüs belirtileri ile benzerlik gösteriyor.

2.12.2020Sağlık
İnek sütü protein alerjisinde ne yapmalıyız

İnek sütü protein alerjisinde ne yapmalıyız?

İnek sütü protein alerjisi, ülkemizde bebeklerde en sık görülen besin alerjisidir. Bu alerji bağışıklık sistemimizin inek sütü proteine karşı anormal bir şekilde tepki vermesiyle ortaya çıkar. Sıklıkla 1 yaşından küçük bebeklerde görülür. Çocuklar büyüdükçe görülme sıklığı azalır. Peki inek sütü protein alerjisi nedir ve bu alerjiye karşı ne yapmalıyız? Alerji Diyetisyeni Ecem Tuğba Özkan tüm yönleriyle açıkladı...

Kırmızı periler diyarı turizm atağı için gün sayıyor

'Kırmızı periler diyarı' turizm atağı için gün sayıyor

Halk arasında "Kırmızı periler diyarı" olarak bilinen ve oluşumu 300 milyon yıl öncesine dayanan Erzurum'daki Narman Peribacaları, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Narman Belediyesinin ortak hazırladığı projeyle turizme kazandırılıyor.

30.11.2020Seyahat
İletişim Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İletişim Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türkiye'de İletişim Bilimleri bölümü üç üniversitede bulunmaktadır. Fotoğraf ve sinema başta olmak üzere birçok görsel medya uygulaması bölümün temel dersleri arasında yer alıyor. İletişim Bilimleri bölümü nedir, bu bölümden mezun olanlar ne iş yapar? Sizin için detaylı bir şekilde araştırdık.

Son dakika haberi... Bakan Dünyada ses getirecek demişti Şanlıurfada Karahantepe heyecanı...

Son dakika haberi... Bakan 'Dünyada ses getirecek' demişti! Şanlıurfa'da Karahantepe heyecanı...

Şanlıurfa'da Göbeklitepe'deki dikili taşlarla benzerlik gösteren ve ilk belirlemeye göre neolitik döneme ait 'T' şeklinde 250 dikilitaşın bulunduğu Karahantepe, kentte heyecana yol açtı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da Karahantepe'nin dünyada ses getirecek yeni keşif olacağı yönündeki açıklaması, kent sakinlerini sevindirdi.

27.11.2020Gündem
Şanlıurfada, Karahantepe heyecanı

Şanlıurfa'da, 'Karahantepe' heyecanı

Şanlıutfa'da, Göbeklitepe'deki dikili taşlarla benzerlik gösteren ve ilk belirlemeye göre neolitik döneme ait 'T' şeklinde 250 dikilitaşın bulunduğu Karahantepe, kentte heyecana yol açtı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da Karahantepe'nin dünyada ses getirecek yeni keşif olacağı yönündeki açıklaması, kent sakinlerini sevindirdi.

27.11.2020Seyahat
Son dakika haberler: Karahantepe nerede Karahantepe Göbeklitepeden eski mi

Son dakika haberler: Karahantepe nerede? Karahantepe Göbeklitepe'den eski mi?

Karahantepe, Türkiye'nin Şanlıurfa ilinde yer alan arkeolojik alandır. Şehir merkezine 46 km uzaklıkta olan Karahantepe, 1997'de keşfedildi. Neolitik dönemden kaldığı düşünülen 250 dikilitaşın bulunduğu alanda ilk kazı çalışmaları Eylül 2019'da başladı. Şanlıurfa'da bulunan Göbeklitepe'deki dikili taşlarla benzerlik gösteren ve ilk belirlemeye göre neolitik döneme ait T şeklinde 250 dikilitaşın bulunduğu Karahantepe Türkiye’nin yeni yüzü olma yolunda.

27.11.2020Gündem
Grip ve coronavirüs arasındaki farkları neler Koronavirüs (coronavirüs) ilk belirtileri neler, belirtiler nasıl anlaşılır Gün gün korona virüs belirti takvimi

Grip ve coronavirüs arasındaki farkları neler? Koronavirüs (coronavirüs) ilk belirtileri neler, belirtiler nasıl anlaşılır? Gün gün korona virüs belirti takvimi

Koronavirüs belirtileri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de takip ediliyor. Özellikle korona virüs semptomları ile benzerlik gösteren gribin kış aylarında yaygınlaşmasıyla beraber, Covid 19 belirtileri ile ilgili uzmanlardan uyarı geldi. Grip ve corona virüs arasındaki fark konusunda değerlendirmeler yapan uzmanlar, alerjik hastalıklarda daha çok hapşırık, burun akıntısı, gözde kaşıntı ve kızarıklık bulgularının görüldüğünü belirtiyor. Korona virüs belirtilerinde ise öksürüğe genellikle ateş ve solunum sıkıntısı eşlik ediyor. Koronavirüs günlük belirtileri arasında nefes darlığı ciddi risk oluşturuyor. Peki, coronavirüs ilk belirtileri neler? Grip ve Covid 19 farkları neler? İşte, gün gün korona virüs belirti takvimiyle ilgili merak edilenler.

26.11.2020Gündem

Yazar Sonuçları

ABD'de kongre basılırken Gakkoşların ödü koptu

Kongrenin basıldığı tarihi gecede, Elazığlılar da en az Amerikalılar kadar dehşete düştü. Ancak onların endişesi demokrasi değil, kongreyi süsleyen mermerlerdi. Zira, ABD kongresi Elazığ’ın ünlü vişneçürüğü mermerleriyle kaplıydı. Gakkoşların bu kaygısını, göstericiler etrafı birbirine katıp kürsüyü söktüğü sıralarda Elazığ Belediye Başkanı Şerifoğulları, “Endişeliyiz, vişneçürüğü mermerimize bir şey olur diye...” tweet’iyle dile getirdi!

10.01.2021

Hiss-i Kabl-el Vuku

Elinizde kime ait olduğunu bilmediğiniz bir metin olduğunu düşünün. Bu metnin yazarının kim olduğunu nasıl belirlersiniz? Bu soruya cevap bulmak için çeşitli yöntemler var. Bunlardan en sık kullandığımız, henüz nasıl çalıştığına tam hâkim olamadığımız insan beynidir. Bir paragraf okursunuz ve dersiniz ki bunu benim en sevdiğim şu yazar yazmış; bu kıta şu meşhur şaire ait. Peki nereden biliyoruz? Aslında cevabını çoğu zaman tam bilmiyoruz ama okuduğumuz yazarların ve şairlerin tarzları hakkında bir fikrimiz vardır. Kelime tercihleri bile bazen bir eserin kime ait olduğu hakkında fikir verebilir.

8.01.2021

Eski normali çok özledik

ŞU net...Nüfusun yüzde 60 – 70’i bağışıklık kazanmadan bu virüsten kurtulamayacağız.

30.12.2020

Bağırdığınızda hiç de iyi şeyler olmuyor

Tamam, belki bazen gereğinden fazla yaramazlık yapıyor.

19.12.2020

Covid-19 mu, grip mi?

COVID-19 pandemisinin devam ettiği şu günlerde sonbahar-kış dönemi ile birlikte grip hastalığı da görülmeye başladı. Grip ve COVID-19’un her ikisi de solunum yolu enfeksiyonuna neden olmakta ve benzer bir klinikle karşımıza çıkmaktadır.

18.12.2020

Pazartesi sendromu aile bireylerini nasıl etkiliyor?

Herkesin dilinde olan, hafta sonu tatilinden sonra haftanın ilk günü işe gidildiğinde yaşanan huzursuzluğu, motivasyonsuzluğu ve bazen sinirliliği nitelemek için kullandığı pazartesi sendromu gerçekten psikolojik bir rahatsızlık mıdır? Pazar gününün güzelliğini bile yaşamamıza engel olan bu olgu nedir? Peki, pazartesi sendromunun tek suçu haftanın ilk günü olması mıdır?

18.12.2020

İstanbul'da lahmacun ve içli köfte nerede yenir

Hemen hemen bütün kebap salonlarında lahmacun ve içli köfte bulunuyor. Açıkçası bir çoğunun lezzetini de beğenmiyorum. Çünkü oralar lahmacun ve içli köfte salonu değil, kebap salonu. Onların işi kebap yapmak. Yanında mönüde bulunsun diye, yani çeşit olması için yapıyorlar lahmacun ve içli köfteyi. Özen yok, lezzet yok. Ben ise üşenmedim internetten Anadolu'nun bu iki lezzetini en güzel nerede yerim diye araştırdım. Malum pandemi nedeniyle restoranlarında oturup yemesem de gidip tek tek inceledim mekanları. Yaklaşık 10 farklı mekandan size öne çıkan 4 restoranı öneriyorum. İşte lahmacun ve içli köftenin en iyileri...

14.12.2020

ALES nedir? ALES’e nasıl hazırlanılmalı?

Üniversite sayılarının artması, kariyer olanaklarının gelişmesi, sürekli eğitimin yaygınlaşmaya başlaması ve üniversite mezunu işsizlerin sayılarının her geçen yıl hızla yükselmesi gibi sebeplerle ALES de popüler sınavlar arasında yerini korumaya devam ediyor.

7.12.2020

Budapeşte’nin mutlaka görülmesi gereken 8 adresi

Macaristan'ın başkenti Budapeşte… Her zaman görmek istediğim şehirler listesinde ilk sıralardaydı. Pandemi öncesi ailecek gitme fırsatı bulduk. Çocukla da gezilebilecek rahatlıkta bir şehir. İşte size Budapeşte gezi rehberi…

1.12.2020

Hoş geldin Aralık! 2020 Yılına veda ayı!  

Günaydın hepinize yıldız savaşçıları,

1.12.2020