EKSTRA
MENÜ

Beliz Güçbilmez

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 48 haberi bulunmuştur.

Beliz Güçbilmez Haberleri

Frida Kahlo bu kez sahnede

Frida Kahlo bu kez sahnede

Yapıtlarının yanısıra ilginç yaşamı ve politik görüşleriyle de ilgi çeken Mesikalı ressam Frida Kahlo yaşama veda edeli tam 49 yıl oldu. Ama sanat tarihinin bu sıradışı kişiliği gerek beyazperdede gerekse tiyatro sahnelerinde yaşamayı sürdürüyor. Ünlü ressamın yaşamını konu alan "Frida Yaşasın Hayat" adlı oyun yeni bir oluşum olan Ateş Tiyatrosu tarafından sahnelenecek. Bu tek kişilik oyunda ünlü ressam Frida Kahlo'yu Jülide Kural canlandırıyor.

18.03.2003Kelebek
Son Bir Kez

Son Bir Kez

Salon İKSV
18.01.2011
20:00:00

17.01.2011Gündem
Sevim Burak 80 yaşında

Sevim Burak 80 yaşında

Yanık Saraylar, Ford Mach I ve Everest My Lord gibi kitaplarıyla edebiyatımızda ayrıcalıklı bir yer edinen ünlü yazar Sevim Burak doğumunun 80. yılında, iki ay sürecek çeşitli etkinliklerle anılıyor.

28.11.2011Gündem
“Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi”

“Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi”

Tiyatro dünyasına hediyesi yeni bir festival!

4.04.2012Etkinlikler
Yeni yazar ve metinlerin artık bir festivali var

Yeni yazar ve metinlerin artık bir festivali var

Ve Diğer Şeyler Topluluğu tarafından 2006’dan beri yürütülen ‘Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi’ artık bir festival oldu. Bugün ve yarın Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek festivalde çağdaş tiyatro yazımına ve yeni oyun yazım biçimlerine odaklanılacak. Oyun okumaları, söyleşiler ve oyun gösterileri yapılacak.

27.04.2012Gündem
Nutku’ya Armağan

Nutku’ya Armağan

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öncülüğünde Prof. Dr. Özdemir Nutku için bir “Armağan Kitap” hazırlandı.

7.10.2012Ege
Tiyatro oyun yazarlığı atölyeleri geliyor

Tiyatro oyun yazarlığı atölyeleri geliyor!

Kendini ifade etmek isteyenler için büyük fırsat...

17.09.2013Etkinlikler
Tanıdığım Sevim Burak

Tanıdığım Sevim Burak

Sevim Burak; o güzelliğin, o görkemli görünüşün altında garip bir hüzün gizliydi. Söylediklerinin, yazdıklarının ötesini arar, onu sizin bulmanızı isterdi.

7.09.2017Kitap Sanat
Evet, herkes yazabilir

Evet, herkes yazabilir!

"Yazmak için ne geç, ne erkendir" diyen Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, her yaş ve meslekten yazı meraklılarıyla 'Tersine Mühendislik' atölyesinde buluşuyor. Katılımcılar, yazının içinde ve peşinde kaybolup keşfediyor.

2.04.2018Kitap Sanat
Küçük Salon’un büyük oyunu ‘Othello’

Küçük Salon’un büyük oyunu ‘Othello’

Küçük Salon ekibi klasik bir metinden yola çıkılarak farklı bir dünya yaratmış oyunda. Bir Shakespeare klasiği olan ‘Othello’yu yaratıcı ve yenilikçi fikirlerle izlemeye hazır olun.

2.05.2018Kitap Sanat
Bu festivalin fikir babası Zeus

Bu festivalin fikir babası Zeus!

Tiyatro insanları önümüzdeki günlerde rotayı Ege’ye çevirecek; istikamet Bergama! Binlerce yıllık bir kültüre ev sahipliği yapan; Zeus Sunağı’nın, Athena, Trajon ve Hadriyan tapınaklarının yuvası, Pergamon Krallığı’nın başkenti, altın madenine karşı direnişe geçmeleriyle hafızamızda yer eden köylülerin memleketi... Bergama Uluslararası Tiyatro Festivali 10 Mayıs’ta başlıyor.

4.05.2018Kitap Sanat
Kurtlar ve kadınlar

Kurtlar ve kadınlar

Işıl Kasapoğlu’nun yorumladığı ‘Elektra’ sadelik iddiasıyla sahneleniyor. Lakin iki haklı değerin çatışmasından doğduğunu bildiğimiz tragedya, tek taraflı anlatılıyormuşçasına oynandığında, tragedyalığından uzaklaşıyor. Antik mitlerin kadınlarını anlattığını düşününce, oyunun kadına dair daha güçlü iletiler sunmasını bekliyor insan...

8.05.2018Kitap Sanat
Karmaşık duygular uyandıran bir ‘Martı’

Karmaşık duygular uyandıran bir ‘Martı’

Pürtelaş Tiyatro’nun ‘Martı’sı sahne tasarımı, uyarlanmış metni ve rejisiyle “Klasik bir ‘Martı’ beklemeyin bizden” diyor adeta...

14.05.2018Kitap Sanat
Kalk kız gidelim, sen İstanbuldan daha güzelsin

Kalk kız gidelim, sen İstanbul'dan daha güzelsin!

BAM yapımı ‘Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’ hikayeleri farklı, yazgıları ortak, aynı aileden üç kuşak kadını buluşturuyor. İstanbul’un dönüşümü eşliğinde, hepimize tanıdık olan kadınlık hallerini izliyoruz.

25.05.2018Kitap Sanat
Yeni tiyatro eserleri yolda

Yeni tiyatro eserleri yolda!

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu ile Mitos Boyut Tiyatro Yayınları ortaklığında düzenlenen 'Sahne Eseri Yazma Yarışması'nda değerlendirme süreci başladı. Bu seneki seçici kurul, 'kadınlarsahneye' gündemini canlı tutmak üzere, tamamen kadınlardan oluşuyor...

29.06.2018Kitap Sanat
Nilüferde sezon Lorca ile açılıyor

Nilüfer'de sezon Lorca ile açılıyor

Beşinci sezonunu 3 Ekim’de Lorca’nın 'Kanlı Düğün’ü ile açacak olan Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu, sezon boyunca ikisi çocuklara yönelik toplam yedi oyunla tiyatroseverlerin karşısında olacak.

19.09.2018Kitap Sanat
Oyun yazma yarışmasında final zamanı

Oyun yazma yarışmasında final zamanı

Tiyatro dünyasına nitelikli eserler kazandırmak ve yeni yazarları desteklemek amacıyla Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu ile Mitos Boyut Tiyatro Yayınları işbirliğiyle düzenlenen Sahne Eseri Yazma Yarışması’nda ‘son değerlendirme listesi’ belli oldu. Dokuz oyunun son listeye kaldığı yarışmanın kazananları 12 Ekim’de açıklanacak.

25.09.2018Kitap Sanat
En iyi sahne eserleri belli oldu

'En iyi sahne eserleri' belli oldu

Nilüfer Belediyesi ile Mitos Boyut Tiyatro Yayınları işbirliğiyle düzenlenen 'Sahne Eseri Yazma Yarışması’nda dereceye giren eserler belli oldu.

15.10.2018Kitap Sanat
Ahmet Kaya müzikali geliyor

Ahmet Kaya müzikali geliyor

Ahmet Kaya müzikleri eşliğinde bir sürgün öyküsü: Hep Sonradan. Müziklerini Kardeş Türküler’in yapacağı, süpervizörlüğünü Onur Ünlü’nün üstlendiği oyunun provalarına Ahmet Kaya’nın doğumgünü olan 28 Ekim’de başlandı.

29.10.2018Kitap Sanat
Ya beni sararsa memleket hasreti...

Ya beni sararsa memleket hasreti...

Ahmet Kaya şarkıları, Kardeş Türküler’in canlı yorumu ve bir sürgün öyküsü... ‘Hep Sonradan’, güçlü müziği, ülkenin yakın geçmişini anımsatması ve bugünle bağını hissettirmesiyle ciğer delen bir oyun...

Nilüfer Tiyatro Festivali 7. kez perde açıyor

Nilüfer Tiyatro Festivali 7. kez perde açıyor

Nilüfer Tiyatro Festivali 7. kez Bursa’da tiyatroseverlerle buluşuyor. 9-27 Mart tarihleri arasında düzenlenecek festivalde, 23 tiyatro topluluğu, tiyatronun duayen isimlerinin yer aldığı  31 temsil ile sahne alacak.

7.03.2019Kitap Sanat
7. Nilüfer Tiyatro Festivali perdelerini açtı

7. Nilüfer Tiyatro Festivali perdelerini açtı

Nilüfer Tiyatro Festivali yedinci kez Bursa’da tiyatroseverlerle buluşuyor. 27 Mart'a kadar sürecek festivalde 23 tiyatro topluluğu, tiyatronun duayen isimlerinin yer aldığı 31 temsil ile sahne alacak.

11.03.2019Kitap Sanat
Evet, herkes yazabilir

Evet, herkes yazabilir!

Prof. Dr. Beliz Güçbilmez yirmi yıllık yazarlık hocalığı deneyimiyle yazmak isteyenlere sesleniyor: Evet, herkes yazabilir! Güçbilmez’in düzenlendiği ve 7 Nisan’da İstanbul’da başlayacak olan ‘Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak’, daha iyi bir okur olmak ya da yazmaya başlamak isteyenlere, senaristlere, oyun yazarlarına yönelik bir atölye...

22.03.2019Kitap Sanat
Meğer severmişiz biz dünyayı…

Meğer severmişiz biz dünyayı…

Beliz Güçbilmez’in yazıp Uluç Esen’in yönettiği Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu oyunu ‘Beni Bekleme Kaptan’ memleket hasretiyle son nefesini veren; Piraye’nin, Münevver’in, Vera’nın aşkı, Memed’in babası, insandan umutlu, hem sevmenin hem sıkılı bir yumruğun şairi Nazım Hikmet’in soluğunu taşıyor sahneye.

24.04.2019Kitap Sanat
Tudem Edebiyat Ödüllerinin kazananı Bay Erdal’ın Tehlikeli Alakaları

Tudem Edebiyat Ödülleri'nin kazananı 'Bay Erdal’ın Tehlikeli Alakaları'

Yetişkin edebiyatı alanında ve roman dalında düzenlenen 17. Tudem Edebiyat Ödülleri’nde dereceye girenler açıklandı. Birincilik ödülüne 'Bay Erdal’ın Tehlikeli Alakaları' adlı dosyası ile Cem Aydoğan değer görüldü.

6.04.2020Kitap Sanat
Beş sanat kurumundan yeni oyun desteği

Beş sanat kurumundan yeni oyun desteği

Beş kültür-sanat kurumu BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve Zorlu PSM ‘Ortak Yapım’ projesiyle tiyatro alanında yeni oyun üretimine destek sağlayacak. Türkiye tiyatrosuna 10 yeni yapım kazandıracak proje kapsamında her kurum seçtiği iki oyunun yapımcılığını üstlenecek ve seçilecek her oyun yazarına 7.500 TL tutarında destek verilecek.

25.06.2020Kitap Sanat
Destek için birleştiler

Destek için birleştiler

BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM, yeni tiyatro yapıtları üretilmesi amacıyla ortak bir proje başlatıyor.

26.06.2020Kitap Sanat
Türkiye tiyatrosunun yeni oyunları yolda...

Türkiye tiyatrosunun yeni oyunları yolda...

BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM’nin birlikte yürüttüğü ‘Ortak Yapım’ projesine toplam 786 başvuru geldi. Açık çağrıya gelen başvurulardan seçilecek beş oyun desteklenecek. Ayrıca seçici kurul tarafından belirlenen oyun yazarları Ahmet Sami Özbudak, Ceren Ercan, Ebru Nihan Celkan, Firuze Engin ve Yeşim Özsoy da Ortak Yapım projesi için birer yeni oyun yazacak...

7.08.2020Kitap Sanat
Ortak Yapım’la 10 yeni oyun geliyor

Ortak Yapım’la 10 yeni oyun geliyor

BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM’nin, yeni tiyatro yapıtları üretilmesi amacıyla başlattığı ‘Ortak Yapım’ projesi kapsamında 10 yeni oyun seçildi.

27.10.2020Kitap Sanat
Bizi bekleyen kitaplar

Bizi bekleyen kitaplar

Yerli edebiyatın yıldız isimleri Orhan Pamuk, Oya Baydar, Ahmet Ümit, Hakan Günday yeni kitaplarıyla geliyor. Dünyanın dört bir köşesinden usta kalemlerse son romanlarıyla Türkçe olarak karşımızda. Dilimize ilk kez çevrilen isimler de var, yerli ve yabancı çok iyi tanıdığımız yazarların kurmaca dışı metinleri de. 2021’de raflarımıza kurulacak kitaplara birlikte göz atalım...

1.01.2021Kitap Sanat
Dijital ortamda ‘Kadınlar Şenlikte’

Dijital ortamda ‘Kadınlar Şenlikte’

Kadıköy Emek Tiyatrosu, geçen yılın 8 Mart’ında başlattığı ‘Kadınlar Şenlikte’ günlerini bu yıl GTR Müzik işbirliğiyle dijital ortama taşıdı. Dün akşam dijital oyun gösterimleriyle başlayan 14 Mart’a kadar sürecek festivalin bu seneki teması ‘Bellek’. Festivalde yeni bir oyun projesi, gizli performanslar, söyleşiler ve podcast’ler seyirciyle ekran aracılığıyla buluşacak.

9.03.2021Kitap Sanat
Yazmak için okumaya davet: Tersine Mühendislik

Yazmak için okumaya davet: Tersine Mühendislik

"Evet, herkes yazabilir!" diyen Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, her yaş ve meslekten yazı meraklılarıyla 'Tersine Mühendislik' atölyesinde buluşuyor.

18.03.2021Kitap Sanat
Kaçıp kaybolma arzusunun peşinde...

Kaçıp kaybolma arzusunun peşinde...

Mecburi olarak eve kapandığımız bir dönemde Türkçenin usta kalemleri ‘evden kaçma ve geride kalma’ fikrinin peşinde buluştu. İrlandalı şair Seamus Heaney’nin “Şair, yitik yeri şimdi şiirinde yaratmak zorundadır” dizesinin çağrışımlarıyla yola çıkan Defne Suman’ın davetine icabet eden 24 yazarın öykü, anı, anlatı türündeki yazılarıyla ‘Evden Kaçmanın Yolları’ adlı seçki çıktı ortaya. Seçkiyi Defne Suman’dan dinledik.

6.05.2021Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Yurtdışında Sevim Burak

BELKİ haber gözünüze çarpmıştır.

27.06.2011

Dünyanın bütün sesleri*

Yazımın başlığını Açık Radyo’nun mottosundan ödünç aldım.

27.07.2013

Bilgisayarınızı açın telefonunuzu kapatın, oyun başlıyor!

Sezonda kaçırdıklarınız, oyuncuların yaptığı canlı yayınlar ve sahne kayıtlarından yerli bir seçki hazırladık. Hepsini internet üzerinden takip edebilirsiniz...

4.04.2020

Bizi biz yapan hikâyeler

Kadıköy Emek Tiyatrosu ‘Bellek’ temalı festival kapsamında beş kuvvetli kalemden çıkan bir kısa oyunlar serisi sunuyor. Bağımsız veya bütün olarak izlenebilecek oyunlar beş kadın üzerinden kolektif ve bireysel belleklerimize dair düşündürüyor.

13.03.2021