EKSTRA
MENÜ

Belgesel

Belgesel ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Belgesel haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 14.664 Belgesel haberi bulunmuştur.

Belgesel Haberleri

25 litre belgeseli konusu nedir

25 litre belgeseli konusu nedir?

25 Litre belgeseli; geleceğin İstanbul’unda olası bir susuzluğu ele alırken, günümüzde bu karanlık tabloyu değiştirmenin yollarını Gökhan Özoğuz rehberliğinde arıyor. Özge Özpirinçci’nin de Özoğuz’a katıldığı belgeselde, tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, mevcut durumu ve çözüm önerilerini konuşuyor. İşte 25 litre belgeselinin konusuna dair detaylar...

5.06.2020Kelebek
Cannes Film Festivali seçkisi açıklandı

Cannes Film Festivali seçkisi açıklandı

Koronavirüs  salgını nedeniyle fiziki olarak yapılamayan ancak başka festivallerde "Cannes 2020" etiketiyle filmleri gösterilecek olan 73. Cannes Film Festivali'nin 56 filmlik seçkisi açıklandı.

4.06.2020Keyif
Dumlupınar Denizaltısının hazin öyküsü Ah Bir Ataş Ver ile dünyaya ulaştı

Dumlupınar Denizaltısı'nın hazin öyküsü 'Ah Bir Ataş Ver' ile dünyaya ulaştı

Çanakkale Boğazı'nda içerisinde 81 denizcinin şehit olduğu denizaltında yaşananları anlatan kısa film, 32 festivalde 8 ödül aldıktan sonra dijital platformlarda geniş izleyici kitlesine ulaştı.

4.06.2020Keyif
Çevre Farkındalığı Yaratacak 7 Belgesel

Çevre Farkındalığı Yaratacak 7 Belgesel

Evde kaldığımız bu pandemi sürecinde hepimiz günlük yaşam alışkanlıklarımızı sorguladık. Bazı alışkanlıklarımızı bıraktık, bazılarını doğa dostu ve sürdürülebilir yaşam için değiştirdik, bazılarını da bu süreçte hayatımıza kattık.

5 Haziran Dünya Çevre Günü için bu süreçte izleyebileceğiniz, farkındalığımızı artıracak 7 çevre belgeselini bir araya getirdik!

Çocuklara çevre bilinci nasıl kazandırılır

Çocuklara çevre bilinci nasıl kazandırılır?

Doğayla bağımızın giderek azaldığı günümüz dijital çağında çocuklar maalesef çevrelerini yeterince tanımadan büyüyor. Küçük yaştan itibaren çevre bilincinin çocuklara aktarılmasının oldukça önemli olduğunu vurgulayan Uzman Psikolog Ceylan Şekerci, 5 Haziran Dünya Çevre günü vesilesiyle konuyla ilgili önemli tavsiyeler sundu.

Efsane boksör Muhammed Alinin TRT Sporda

Efsane boksör Muhammed Ali'nin TRT Spor'da

Efsane boksör Muhammed Ali'nin hayat hikayesini anlatan "I Am Ali - Ben Ali" belgeseli, vefatının 4. yılı olan yarın TRT Spor'da yayınlanacak.

3.06.2020Keyif
‘Kaldığımız yerden devam edeceğiz’

‘Kaldığımız yerden devam edeceğiz’

Normalleşme süreci ile birlikte uzun süredir yapılamayan uçak seferleri de yavaş yavaş eskiye dönüyor. Gelinen noktada operasyonların çok küçültüldüğünü ifade eden İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, “Biz salgın krizinden önce 11 ay bu havalimanını çok başarılı bir şekilde işlettik. 400 binden fazla uçak indi-kalktı ve 64 milyon yolcu geldi, gitti. Yarın aynı hızla ayağa kaldıracağız. Yarın buraya 1300 uçak gelsin, biz 1300 uçağı almaya, onlara hizmet vermeye hazırız. Sadece küçük bir ara verdik” dedi.

1.06.2020Ekonomi
“Bir Zafer Anıtı: İstanbul Havalimanı” belgeseli izleyiciyle buluşuyor

“Bir Zafer Anıtı: İstanbul Havalimanı” belgeseli izleyiciyle buluşuyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan İstanbul Havalimanı’nın, fikir aşamasından tam kapasiteyle operasyona başladığı döneme kadar geçen süreci anlatan “Bir Zafer Anıtı: İstanbul Havalimanı” belgeseli 31 Mayıs Pazar günü (bugün) izleyiciyle buluşuyor.  Belgeselde, Türkiye’nin havacılık sektöründeki iddiasını ortaya koyan İstanbul Havalimanı projesinin yapımındaki tüm detaylar, en ince ayrıntısına kadar aktarılıyor.

31.05.2020Ekonomi
İşte havalimanlarında alınan corona virüs önlemleri

İşte havalimanlarında alınan corona virüs önlemleri

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin, yarın başlayacak iç hat uçuşları öncesi havalimanlarında alınan önlemleri ve merak edilen soruları yanıtladı. Keskin, tedbirlere uymayan yolcular hakkında uçuştan men edilmenin de aralarında bulunduğu yaptırımların uygulanacağını da açıkladı.

31.05.2020Ekonomi
İstanbul Havalimanı belgesel oldu

İstanbul Havalimanı belgesel oldu

Dünyanın en büyük havalimanlarından birisi olan İstanbul Havalimanı’nın belgeseli yapıldı. Belgeselde İstanbul Havalimanı’nın fikir aşamasından tam kapasite ile operasyona başladığı döneme kadar geçen süre anlatıldı. 56 dakikalık ‘Bir Zafer Anıtı: İstanbul Havalimanı’ adlı belgesel bugün sosyal medya hesaplarından ve televizyonlardan yayınlanacak.

31.05.2020Haber
İGA İcra Kurulu Başkanı Samsunlu Bir Zafer Anıtı: İstanbul Havalimanı belgeselini anlattı

İGA İcra Kurulu Başkanı Samsunlu "Bir Zafer Anıtı: İstanbul Havalimanı" belgeselini anlattı

İGA İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu "Belgeselimiz, bu kadar zor şartlarla başlayan havalimanının, 42 ay gibi gerçekten inanılmaz bir sürede insanların kullanımına sunulmasının hikayesidir" dedi.

31.05.2020Ekonomi
Ahmet Mümtaz Taylan: Cannes Film Festivaline gittik. Ödül töreni 25 dakika sürdü

Ahmet Mümtaz Taylan: "Cannes Film Festivali'ne gittik. Ödül töreni 25 dakika sürdü"

"Ölümlü Dünya", "Bir Zamanlar Anadolu'da", "Alef" ve "Leyla ile Mecnun" gibi yapımlarda rol alan oyuncu ve yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı'nın (TÜRSAK) canlı yayınında sinemaseverlerle buluştu.

29.05.2020Keyif
TÜGVA gençlere sinema dünyasının kapılarını açıyor

TÜGVA gençlere sinema dünyasının kapılarını açıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Sinefesto iş birliğiyle gerçekleştirilen Gençlik Sinema Okulu, koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında dijital ortamda yapılmaya devam ediyor. Proje kapsamında yapılan ön eleme ve online mülakatlar sonucunda 45 üniversiteli genç eğitim almaya hak kazandı.

29.05.2020Keyif
Çocuğunuzla izleyebileceğiniz en iyi 10 belgesel hangisi

Çocuğunuzla izleyebileceğiniz en iyi 10 belgesel hangisi?

Çocuğunuzla keyifli vakit geçirebileceğiniz en iyi belgesel sizce hangisi?

27.05.2020Yaşam
AKINCI TİHAnın geliştirme aşamaları böyle görüntülendi

AKINCI TİHA'nın geliştirme aşamaları böyle görüntülendi

AKINCI TİHA'nın geliştirme aşamalarının görüntülendiği "AKINCI" belgeseli, Baykar Technologies'nin YouTube kanalında yayımlandı.

25.05.2020Teknoloji
AKINCI belgeseli izleyiciyle buluştu Proje 15 ayda tamamlandı

"AKINCI" belgeseli izleyiciyle buluştu! Proje 15 ayda tamamlandı

AKINCI TİHA'nın geliştirme aşamalarının görüntülendiği "AKINCI" belgeseli, Baykar Technologies'nin YouTube kanalında yayımlandı.

24.05.2020Gündem
AKINCI belgeseli izleyiciyle buluştu Proje 15 ayda tamamlandı

"AKINCI" belgeseli izleyiciyle buluştu! Proje 15 ayda tamamlandı

AKINCI TİHA'nın geliştirme aşamalarının görüntülendiği "AKINCI" belgeseli, Baykar Technologies'nin YouTube kanalında yayımlandı.

24.05.2020Haber
AKINCI belgeseli ne zaman yayınlanacak

AKINCI belgeseli ne zaman yayınlanacak?

Türkiye'nin taarruz sınıftaki ilk insansız hava aracı olan ve Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI'nın geliştirme aşamaları AKINCI adı verilen belgeselle ilk kez gözler önüne serildi. Vatandaşlar da AKINCI belgeselinin ne zaman yayınlanacağını merak ediyor. Peki, AKINCI belgeseli ne zaman yayınlanacak?

24.05.2020Gündem
Gupse Özay kimdir, kaç yaşında, hangi filmlerde oynadı Gupse Özayın sevgilisi Barış Arduç hakkında bilgiler

Gupse Özay kimdir, kaç yaşında, hangi filmlerde oynadı? Gupse Özay'ın sevgilisi Barış Arduç hakkında bilgiler

Oynadığı tiplemelerle tanınan Gupse Özay, zaman zaman açıklamaları ve sevgilisi Barış Arduç ile gündeme geliyor. Uzun zamandır birlikte olan Gupse Özay- Barış Arduç çifti Deliha filminde birlikte yer almıştı. Beraberlikleri bir dönem çok konuşulan ikili eleştirilere maruz kalmıştı. Peki, Gupse Özay kimdir, kaç yaşında, hangi filmlerde oynadı? Gupse Özay'ın sevgilisi Barış Arduç hakkında bilgiler

24.05.2020Televizyon
Akıncı belgeselde

'Akıncı' belgeselde

Türkiye’nin ilk ‘taarruzi insansız hava aracı’ olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın geliştirme aşamaları, bayramın ilk günü belgesel olarak yayında.

23.05.2020Gündem
İsimsiz Kahramanlar CNN TÜRKte

İsimsiz Kahramanlar CNN TÜRK'te

CNN TÜRK, 24 Mayıs Pazar akşamı saat 18:00’de, İsimsiz Kahramanlar adlı belgeseli ekrana getirecek.

22.05.2020Gündem
Gupse Özay kimdir, kaç yaşında, nereli

Gupse Özay kimdir, kaç yaşında, nereli?

Gupse Özay kimdir sorusu Survivor 2020'de yayınlanacak anlat bakalım yarışması ile internette aranan isimler arasında yerini aldı. Peki Gupse Özay kimdir, kaç yaşında, nereli?

22.05.2020Televizyon
Türkiyenin ilk taarruzi insansız hava aracının belgeseli yayınlanıyor

Türkiye'nin ilk taarruzi insansız hava aracının belgeseli yayınlanıyor

Türkiye'nin ilk taarruzi insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA'nın geliştirme aşamalarının aylarca görüntülendiği "AKINCI" belgeseli, Ramazan Bayramı'nın ilk günü Baykar'ın YouTube kanalında yayınlanacak.

22.05.2020Teknoloji
Bayraktar Akıncı nedir Bayraktar AKINCI TİHA hakkında bilgiler

Bayraktar Akıncı nedir? Bayraktar AKINCI TİHA hakkında bilgiler

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI'nın geliştirme aşamaları AKINCI adı verilen belgesel ile ilk kez gözler önüne serilecek. Bayraktar AKINCI TİHA'nın kritik üretim safhaları ve geliştirme çalışmalarının anlatıldığı belgesel, 'Baykar Tecnologies' adlı YouTube kanalında ilk kez yayınlanacak. Peki, Bayraktar Akıncı nedir? Bayraktar Akıncı nedir? Bayraktar AKINCI TİHA hakkında bilgiler

22.05.2020Gündem
Bu dönemde öğrencilere daha fazla sorumluluk verin

Bu dönemde öğrencilere daha fazla sorumluluk verin

2019-2020 öğretim yılında Vanderbilt Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunan Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Serkan Özel’in temel çalışma alanları matematik öğretimi uygulamaları, teknoloji entegrasyonu.

22.05.2020Eğitim
Yaren leylek, yavrularıyla fotoğraflandı

'Yaren' leylek, yavrularıyla fotoğraflandı

BURSA'da, doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, Adem Amca ve Yaren Leylek hikayesinin kahramanı 'Yaren' leyleği yuvasında, yeni dünyaya gelen yavruları ile birlikteyken fotoğrafladı. Avrupa Leylek Köyü Eskikaraağaç’a konulan kamera sistemi ile de leyleklerin yuvası, 7 gün 24 saat boyunca kameralarla izlenebiliyor.

19.05.2020Gündem
Kenan Sofuoğlu ‘Köklerine döndü’

Kenan Sofuoğlu ‘Köklerine döndü’

Dünya Supersport Şampiyonası’nda Türkiye’ye 5 dünya şampiyonluğu getiren, başarılarıyla genç sürücülere ilham veren motor sporları efsanesi, eski Red Bull sporcusu Kenan Sofuoğlu’nun hayatı Köklere Dönüş isimli belgesele konu oldu.

19.05.2020Diğer
Ertan Balaban: Sporun önemini çok iyi anlatan bir dönemdeyiz

Ertan Balaban: "Sporun önemini çok iyi anlatan bir dönemdeyiz"

MMA eski dövüşçüsü ve siyah kuşak sahibi Ertan Balaban, Spor Arena'ya özel açıklamalarda bulundu.

16.05.2020Diğer
İstanbul’un göbeğinde belgesel tadında görüntüler

İstanbul’un göbeğinde belgesel tadında görüntüler

İstanbul Arnavutköy'de mandaların suda serinlediği anlar Afrika görüntülerini aratmadı. Su ve çamuru çok seven mandalar, adeta oyun oynayarak sıcak havada suyun keyfini çıkardı. Görüntülerde manda sürüsün adeta suyun üzerine süzüldüğü görülüyor.

16.05.2020Haber
Ergin Ataman’dan gençlere eğitim ve spor ile ilgili mesajlar

Ergin Ataman’dan gençlere eğitim ve spor ile ilgili mesajlar!

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, 19 Mayıs Atatürk’ün anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı, gençlere mesaj gönderdi. Okyanus Kolejleri’nin Instagram üzerinden gerçekleştirdiği Gençlik Söyleşileri’ne konuk olan Ergin Ataman, "19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. Hepinizin Atatürk İlke ve İnkılapları ile Atatürkün bize emanet ettiği Cumhuriyeti hep ileri götürecek, medeniyet ve bilim için çaba gösterecek ve aynı zamanda sanat, kültür ve spora önem veren gençler olara yetişmenizi istiyorum" dedi.

14.05.2020Basketbol
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirliden çiftçiler için alkış çağrıs

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den çiftçiler için alkış çağrıs

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Bu akşam saat 21.00'de tüm vatandaşlarımdan çiftçimizi ve tarım emekçilerimizi balkonlarından alkışlamalarını bekliyorum. İnşallah hep beraber alkışlayalım" dedi.

14.05.2020Ekonomi
Korona negatif olana kadar sen pozitif ol

Korona negatif olana kadar sen pozitif ol

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadele konusunda Türkiye'de yürütülen çalışmalar virüsün yayılmasının da önüne geçti. İç Hastalıkları uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, "Korona negatif oluncaya kadar sen pozitif ol" diyerek uyarılarda bulundu.

13.05.2020Gündem
Red Bull’dan Kenan Sofuoğlu’na ’Köklere Dönüş’ belgeseli

Red Bull’dan Kenan Sofuoğlu’na ’Köklere Dönüş’ belgeseli

Dünya Supersport Şampiyonası’nda Türkiye’ye 5 dünya şampiyonluğu getiren, başarılarıyla genç sporculara ilham veren efsane eski Red Bull sporcusu Kenan Sofuoğlu’nun hayatını konu alan bir belgesel çekildi. Sofuoğlu’nun yaşadığı zorluklardan şampiyonluklara uzanan yolculuğunu anlatan, Red Bull Media House prodüksiyonu ’Köklere Dönüş’ belgeseli, 19 Mayıs Salı günü Red Bull TV’de yayınlanacak.

12.05.2020Diğer
Kromozom Kardeşler ilk kez TRT 2 ekranlarında yayınlanacak

'Kromozom Kardeşler' ilk kez TRT 2 ekranlarında yayınlanacak

Down sendromlu 4 bireyin hayatını konu alan "Kromozom Kardeşler" belgeseli, televizyonda ilk kez TRT 2'de izleyiciyle buluşacak.

11.05.2020Keyif
Aya ilk ayak basan astranot kimdir İşte aya ilk ayak basan kişi hakkında bilgiler

Aya ilk ayak basan astranot kimdir? İşte aya ilk ayak basan kişi hakkında bilgiler

Aya ilk ayak basan astranot zaman zaman bilgi yarışmalarıyla gündeme geliyor. Ay görevi kapsamında Apollo 11 uzay gemisi ile yola çıkan Neil Louis Armstrong , 20 Temmuz 1969’da Ay’a ayak basan ilk insan olarak tarihe geçti. Ay'a ayak basmanın 50. yıldönümüne denk gelecek şekilde 2019 yılında Armstrong adlı belgesel vizyona girdi. İşte aya ilk ayak basan kişi olarak tanınan Neil Louis Armstrong hakkında bazı bilgiler...

11.05.2020Gündem
Michael Jordanın forması için rekor fiyata alıcı

Michael Jordan'ın forması için rekor fiyata alıcı!

Chicago Bulls efsanesi Michael Jordan'ın giydiği Bulls forması açık artırmada 250 bin dolar ile satışa çıkıyor.

9.05.2020Basketbol
Kudüsün Işıkları belgeseline dijital prömiyer

'Kudüs'ün Işıkları' belgeseline dijital prömiyer

YouTube üzerinden 9 Mayıs'ta dijital prömiyeri gerçekleştirilecek ödüllü belgesel, bir grup Filistinli çocuğun günlük hayatından kesitler sunarak, Kudüs'teki özel bir günün yirmi dört saatini kayıt altına alıyor.

8.05.2020Keyif

Yazar Sonuçları

Dünya Çevre Günü: Doğa Dostu Aplikasyonlar

İçinde bulunduğumuz ve artık normalleşme sürecine girdiğimiz koronavirüs günlerinde hepimiz günlük yaşam alışkanlıklarımızı sorguladık. Doğa dostu, sürdürülebilir yaşam için neler yapabileceğimizi; farkındalığımızı artırıp çevreye duyarlı değişiklikleri hayatımıza nasıl uyarlayacağımızı düşündük. Hatta birçoğumuzun harekete geçtiğini umuyorum.

5.06.2020

Marmara Denizi’nde umut kalmadı

Sualtı Görüntüleme Yönetmeni ve Belgesel Yapımcısı Tahsin Ceylan ve ekibi, dört yıl önce kameralarını Marmara Denizi’nin saklı güzelliklerine çevirmiş, Bursa’nın kıyı şeridindeki denizsel yaşamı da ilk kez görüntülemişti. Bursa Valiliği desteğiyle gerçekleşen çalışmada azalan balık türlerinde önemli bulgular elde edilirken, kirlenmeye özellikle dikkat çekilmişti.

28.05.2020

Evde bayram için seyirlik seçimler

Bu bayram tüm Türkiye evde! Bu günleri ekran başında geçirmeyi planlayanlar için YouTube konserlerinden filmlere, egzersiz programlarından belgesele her telden önerilerim var...

23.05.2020

'The Last Dance' için ne dediler?

Basketbolun gelmiş geçmiş 1 numaralı oyuncusu Michael Jordan’ın 1990-1998 yılları arasında Chicago Bulls ile 6 şampiyonluğa gidiş öyküsünü anlatan The Last Dance belgeseli tüm dünyada büyük yankı uyandırdı.

23.05.2020

Koronavirus sonrası yaşam - “Yeni Normal” hayatımıza neler getirecek ? Dijital Video Platformları

Karantina sürecinde evlerdeki en büyük eğlence - Dijital video platformları

19.05.2020

19 Mayıs’ı evde kutlayalım Bayram’da da evde kalalım

 SALI günü 19 Mayıs... Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı...

16.05.2020

Futbol liglerini oynatmanın bir tek yolu var

Takımlar izole şekilde 1 ay kampa alınmalı. Dünya Kupası öncesi ulusal takımların kampa alınması gibi. Virüsün bulaşmasını engellemek için dış dünyayla temas kesilmeli.

16.05.2020

Oyun içinde oyun

Pelin Esmer’in ‘Oyun’ isimli belgeselini belki geçen ay TRT 2’deki gösteriminde yakalamış ya da daha önce izlemişsinizdir. Adana Film Festivali’nden üç ödül kazanan ‘Kraliçe Lear’i de kaçırmayın çünkü ‘oyun’ devam ediyor.

15.05.2020

Salgında sanatçı atölyeleri

Yer, Paris. Tek tük arabaların ve insanların geçtiği, her zamanki kalabalığından ve cıvıltısından uzak, sessizliğe bürünmüş hüzünlü bir kent.

13.05.2020