EKSTRA
MENÜ

Bel Sağlığı

Bel Sağlığı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Bel Sağlığı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 949 Bel Sağlığı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Bel Sağlığı Haberleri

Solumun Egzersizleri Koronavirüs Semptomlarını Azaltıyor

Solumun Egzersizleri Koronavirüs Semptomlarını Azaltıyor

Kovid-19 pandemisiyle birlikte solumun egzersizlerinin öneminin daha da arttığını belirten Fizyoterapist Nahide Koçer, bu egzersizler sayesinde akciğer kapasitesinin arttırılarak solunum yetmezliği semptomlarının azaltılabileceğini söyledi.

29.01.2021İyi Yaşam
Pandemi döneminde artış gösterdi Bunlara dikkat edin

Pandemi döneminde artış gösterdi! Bunlara dikkat edin

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle pandemi sürecinde virüsün bulaşmasını engellemek amacıyla vatandaşlar evde kendini izole etti, iş hayatı eve taşındı. Evde geçirilen süre arttıkça, hareketsizlik ve buna bağlı ağrılar da beraberinde geldi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Gülis Kavadar, "Pandemi döneminde genel olarak endişe ve stres düzeyinin artması bir taraftan da bilgisayar, telefon ve tablet başında geçen sürelerin uzaması hem erişkinlerde hem çocuklarda kas iskelet sistemlerindeki ağrıların artışına neden oldu" dedi.

18.11.2020Sağlık
Omurga ve Bel Sağlığını Korumanın Yolları

Omurga ve Bel Sağlığını Korumanın Yolları

Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bu günlerde, gelen tedbirler kapsamında birçok kişi hareketsiz kalmanın ve kilo almanın bir sonucu olarak bel ağrılarından yakınmaya başladı. Omurga kaslarının vücudumuzu taşıyabilmesi ve günlük aktivitelerimizi zorlanmadan yapabilmemiz için güçlü olması gerekmektedir. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Selçuk Özdoğan omurga ve bel sağlığını koruma yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

10.10.2020Spor Fitness
Bebek sahibi olanlar bel ve sırt ağrılarından korunmak için nelere dikkat etmeli

Bebek sahibi olanlar bel ve sırt ağrılarından korunmak için nelere dikkat etmeli?

Doğumdan sonra ağırlığı 3-3.5 kg olan, daha sonra ağırlığı 10 kilograma kadar çıkan bebeğin günde en az 20-50 defa kucağa alınması, emzirilmesi, altının değiştirilmesi, bakımının yapılması düşünüldüğünde annelerin bel ve sırt ağrısına yakalanma riskini artırdığını belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, bu dönemde meydana gelebilecek sırt ve bel ağrılarından korunmanın yollarını anlattı.

29.07.2020Sağlık
Bel ve boyun sağlığınız için bunları sakın yapmayın

Bel ve boyun sağlığınız için bunları sakın yapmayın!

Bel ve boyun sağlığımız için ev ortamında nasıl bir çalışma düzeni sağlamalı, hangi hatalı alışkanlıklarımıza son vermeliyiz?

15.04.2020Sağlık
Bel Fıtığına Neden Olan Alışkanlıklar

Bel Fıtığına Neden Olan Alışkanlıklar

Hatalı hareketlerle vücudumuza yüklendiğimizde, omurga arasında yer alan ve omurganın maruz kaldığı yükün eşit olarak dağılmasını sağlayan disk çekirdeğinin yırtıldığını söyleyen Beyin Ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr Yunus Aydın bel fıtığına neden olan hatalı alışkanlıklarımızı anlattı.

Uyumadan önce yapabileceğiniz etkili 5 egzersiz

Uyumadan önce yapabileceğiniz etkili 5 egzersiz

Kaliteli bir uyku için uzmanlar uyumadan önce egzersiz yapılması gerektiğini söylüyor. İşte birkaç öneri...

9.11.2016Sağlık
Bel ağrısı çekenlere en iyi seks pozisyonu

Bel ağrısı çekenlere en iyi seks pozisyonu!

Uzmanlar, bu sorunu yaşayan erkekler için en güvenli pozisyonu araştırdı.

22.05.2016Sağlık
Bel ağrısına en iyi seks pozisyonu araştırıldı

Bel ağrısına en iyi seks pozisyonu araştırıldı

Uzmanlar bel ağrısı çeken erkeklerin hangi pozisyonlarda sağlıkları için en güvenli şekilde seks yapabileceklerini araştırdı.

15.09.2014Sağlık
Bel ağrısı çekenler böyle sevişmesin

Bel ağrısı çekenler böyle sevişmesin

Kanada Ontario'daki Waterloo Üniversitesi'nden uzmanların yaptıkları çalışmada, bel ağrısı çeken erkeklerin en güvenli şekilde hangi seks pozisyonunu yapabilecekleri araştırıldı.

12.09.2014Sağlık
ABye üyeliğiniz şimdi daha önemli

AB'ye üyeliğiniz şimdi daha önemli

İçeride cumhurbaşkanlığı seçimlerinin harareti, dışarıda Gazze’deki ağır insani tablo ortadayken kafayı Avrupa Birliği’ne çevirmenin güç olduğu bir dönem kuşkusuz.

20.07.2014Dünya
Bel fıtığından yürüyerek kurtuldu

Bel fıtığından yürüyerek kurtuldu

7 yıldır bel ağrısı çeken 28 yaşındaki Yiğit Seyranlı, ameliyat olmadan, sadece yürüyerek bel fıtığından kurtuldu.

9.07.2013Sağlık
Dik dur ve harekete geç

Dik dur ve harekete geç

Beli korumanın ve ağrılardan uzak kalmanın iki temel yolu var. İlki yanlış hareketleri azaltmak, diğeri hareket etmek. Yüzme, pilates, yoga beli koruyan ve rahatlatan yöntemler arasındaki yerini aldı bile.

5.12.2012Sağlık
Çocuklarda Bel-Sırt Ağrıları

Çocuklarda Bel-Sırt Ağrıları

Çocuklarda bel-sırt ağrısının sebebi duruş bozuklukları olabilir.

Bel ağrısı hastalık habercisi

Bel ağrısı hastalık habercisi

Sabahları uykudan uyandıran, 1 saatten fazla belde tutulmaya yol açan bel ağrısının, omurga romatizmasının habercisi olabileceği belirtildi.

22.07.2009Kelebek
Duruşunuza dikkat edin

Duruşunuza dikkat edin

Eğilirken belinizi tutuyor ya da uykudan ağrıyla mı uyanıyorsunuz? Uzmanlar bu sıkıntılarından kurtulmak için uygulayabileceğiniz küçük ipuçlarını sıraladı.

14.07.2009Seyahat
Duruşunuza dikkat edin

Duruşunuza dikkat edin

Eğilirken belinizi tutuyor ya da uykudan ağrıyla mı uyanıyorsunuz? Uzmanlar bu sıkıntılarından kurtulmak için uygulayabileceğiniz küçük ipuçlarını sıraladı.

16.12.2008Kelebek
Anne adaylarına fizyoterapi

Anne adaylarına fizyoterapi

Sağlıklı yaşamın temel kavramlarından olan fiziksel uygunluk, fizyoterapistler tarafından geliştirilmis bilgi, beceri ve yaklaşımların kullanımı ile devam ettirilebilmekte veya artırılabilmektedir.

25.09.2008Kelebek
Duruşunuza dikkat edin

Duruşunuza dikkat edin

Eğilirken belinizi tutuyor ya da uykudan ağrıyla mı uyanıyorsunuz? Uzmanlar bu sıkıntılarından kurtulmak için uygulayabileceğiniz küçük ipuçlarını sıraladı.

15.09.2008Seyahat
Bel fıtığı olabilirsiniz

Bel fıtığı olabilirsiniz!

İş için sürekli masa başında oturmak, bel kaslarının tembelleşmesine ve bel fıtığına neden olabiliyor.

Oturarak çalışanlarda bel fıtığı riskiYeni

Oturarak çalışanlarda bel fıtığı riskiYeni

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Güleç, iş için sürekli masa başında oturmanın bel kaslarının tembelleşmesine ve bel fıtığına neden olabildiğini söyledi.

11.10.2006Kelebek
Bel sorunu olan önce bize gelsin

Bel sorunu olan önce bize gelsin

Her 10 kişiden birinde bel hastalığı veya sorunu olduğunu belirten fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Eser Alptekin, ‘‘Dünyada her yıl 7 milyon kişi, belden problemliler ordusuna katılıyor’’ dedi.

11.08.2002Gündem
Bench press nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır Bench press hareketi hangi kasları ve nereyi çalıştırır

Bench press nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır? Bench press hareketi hangi kasları ve nereyi çalıştırır?

Bench press hareketi sporcuların vazgeçilmez güç ve dayanıklılık egzersizidir. Sizin için, Bench Press nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır? Bench Press hareketi hangi kasları ve nereyi çalıştırır tüm detaylarıyla derledik.

29.09.2021Spor Arena
Düz Bir Karın İçin Ne Yapmalıyız Uzmanından Karın Yağlarını Yakan ve Yağ Oranını Azaltan Besinler

Düz Bir Karın İçin Ne Yapmalıyız? Uzmanından Karın Yağlarını Yakan ve Yağ Oranını Azaltan Besinler

Düz bir karın için öncelikle fiziksel aktiviteye önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan, karın yağlarını yakan ve yağ oranını azaltan besinler hakkında bilgilerini aktardı.

Adımlarımız da aklımız da karıştı

Adımlarımız da aklımız da karıştı

“Sağlığımız için her gün 10 bin adım atmak ideal” dediler, biz de inandık... Şimdi farklı araştırmalarla, farklı rakamlar konuşuluyor. Bu tartışma dinecek gibi değil.

25.07.2021Hürriyet Pazar
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğandan Kurban Bayramı mesajı

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kurban Bayramı dolayısı ile mesaj yayımladı. Erdoğan, 'Aşılamada dünyada ortalamasına göre gayet iyi bir seviyedeyiz. Aşı tedariki konusunda da sıkıntımız bulunmuyor. Tüm vatandaşlarımızı, artık 18 yaş üzerindeki herkesin istifadesine sunduğumuz aşı hizmetinden yararlanmaya davet ediyorum.' dedi.

19.07.2021Gündem
Sırt ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Geçmeyen sırt ağrısının nedenleri ve evde iyi gelen tedavi yöntemleri

Sırt ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Geçmeyen sırt ağrısının nedenleri ve evde iyi gelen tedavi yöntemleri

Kişilerin günlük yaşamını olumsuz anlamda etkileyen sırt ağrısı, genellikle strese, rüzgar çarpmasına bağlı gece yatarken artan ağrılar ile kendisini gösteriyor. Her hastalıkta olduğu gibi sırt ağrısında da erken teşhis büyük ölçüde önem taşıyor. Yanlış oturma şekli, sinir sıkışması sırt ağrısı nedenleri arasında sayılabilir. Peki, sırt ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Sırt ağrısı neden olur? İşte, sırt ağrısı ile ilgili merak edilen ayrıntılar ve evde iyi gelen tedavi yöntemleri

9.07.2021Sağlık
Diz ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer Diz ağrısı neden olur Evde diz ağrısına iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Diz ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer? Diz ağrısı neden olur? Evde diz ağrısına iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Diz ağrısı eklemlerde en sık karşılaşılan ağrılardan biridiri. Dizlerimiz gün içinde en yoğun kullandığımız eklemlerimizden biridir.. Bu sebeple dizde meydana gelen kronik ağrılar önemsenmelidir. Bu ağrılar merdiven inip çıkarken, menisküs veya romatizma nedeniyle meydana gelebilir. Diz ağrısına iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemlerle de evde çözüm üretilebilir. Peki diz ağrısı nasıl geçer? Evde diz ağrısına ne iyi gelir? Diz kapağı ağrısı nasıl geçer? Diz ve bacak ağrısına ne iyi gelir? İşte diz ağrısı nedenleri ve diz ağrısına iyi gelen öneriler...

7.07.2021Sağlık
DSÖye büyük şok Kovid-19’un kökenini araştırmayın çağrısı yaptılar

DSÖ'ye büyük şok! 'Kovid-19’un kökenini araştırmayın' çağrısı yaptılar

Dünyanın üzerine adeta kâbus gibi çöken koronavirüs salgınında aşı ve ilaç çalışmalarıyla tünelin ucundaki ışık bulunmaya çalışılırken bir yandan da Kovid-19'un kökenine inip virüsün başımıza nasıl bela olduğunu anlamaya ve sonraki salgınları önlemeye çalışan bilim insanlarından, konuyla ilgili en yetkin kurum olan Dünya Sağlık Örgütü'ne şok bir suçlama ve çağrı geldi. Bilim dünyası bu araştırmanın DSÖ tarafından yürütülmemesi gerektiğini açıkladı.

2.07.2021Dünya
Pandemide omurga sağlığı için 10 önemli öneri

Pandemide omurga sağlığı için 10 önemli öneri

Bir buçuk yılı aşkın süredir günlük yaşam alışkanlıklarımızda köklü değişikliklere neden olan Covid-19 pandemisi 7’den 70’e boyun, sırt ve bel ağrısı şikayetlerinde artışa neden oldu. Omurga Sağlığı, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, Haziran ayı Skolyoz Farkındalık Ayı kapsamında, toplumumuzda pandemide omurga sağlığını korumak için önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

22.06.2021Sağlık
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Kılıçdaroğlu’na yanıt: Şimdi de suç örgütlerine bel bağlamış durumdalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu’na yanıt: 'Şimdi de suç örgütlerine bel bağlamış durumdalar'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarına ''Milletten umutlarını kesenler, gırtlaklarına kadar iç içe girdikleri terör örgütleri yetmemiş olacak ki, şimdi de suç örgütlerine bel bağlamış durumdalar'' yanıtını verdi.

9.06.2021Gündem
Anne babalar dikkat Çocuğunuzu bu hareketle mutlaka kontrol edin

Anne babalar dikkat! Çocuğunuzu bu hareketle mutlaka kontrol edin

Omurganın kendi ekseninde dönerek kıvrılması ve yana doğru eğriliği olarak tanımlanan ve günümüzde her 100 ergenlik dönemi kız çocuktan 3’ünün karşılaştığı skolyozun erken teşhisi pandemi sürecinde imkansız olabiliyor. Omurga Sağlığı, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, Haziran ayı Skolyoz Farkındalık Ayı kapsamında yaptığı açıklamada, toplumumuzda skolyoz hakkında doğru bilinen yanlışları anlattı, anne-babalara önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Yazar Sonuçları

Fazla bagajın bedeli

Havayolları, yeni yılla birlikte fazla bagaj ücretlerine zam yaptı. İç hatlarda fazla bagaj için kilogramı 6 TL’den başlayan ücretler uygulanıyor. İşte en güncel fazla bagaj ücretleri…

10.02.2018

İç sutyenle mükemmel göğüsler

Yaşlanma, doğum, emzirme gibi nedenlerle göğüs dokusunda meydana gelen boşalmalar ve sarkmalar şimdi yepyeni bir teknikle düzeltiliyor. Estetik dünyasını heyecanlandıran “internal bra” adlı bu yöntemi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Dr. Tunç Tiryaki anlattı...

9.12.2011

Bırakın bavulunuz bir tur daha atsın

Giderek ağırlaşan bavullar... Yolculuk heyecanıyla zorlanan vücutlar... Bagajınız ağırsa, belinize dikkat. Ters bir hareket vücudunuzda beklenmedik sağlık sorunlarına neden olabilir.

2.07.2011
TV Başında Uyuyakalanlar Dikkat

TV Başında Uyuyakalanlar Dikkat!

Uzun süre sabit kalmak, kronik hastalıkların habercisi.

15.03.2011

‘Şekerleme’ iyi ‘şekerlenme’ kötü

Gündüz saatlerinde yapacağınız kısa süreli “uyku molaları” yani “kısa süreli uykular” sağlığınız için zannettiğinizden çok daha faydalıdır. Günlük sohbetlerde “ŞEKERLEME” olarak tanımlanan bu basit, kısa ama etkili “sağlık kaçamakları” eğer “zaman” ve “zamanlama” meselelerine dikkat edilecek olursa düşünülenden de etkili mühim bir sağlık ayrıntısı olabiliyor.

21.10.2021

Menopozda beslenme

MENOPOZUN sorunları bir hayli fazla ama her kadında bu sorunların hepsinin çıkması da şart değil. Ayrıca, söz konusu sorunların hafif seyretmesi de mümkün. Peki, ne yapacak kadınlar? Özel Kent Bayraklı Tıp Merkezi’nden kadın doğum uzmanı Dr. Ayşalı Yılmaz anlattı...

9.08.2021

Kemik, eklem ve kas sağlığı

KAS ve iskelet sisteminin kuvvetli olması yaşamsal fonksiyonların yerine getirilebilmesi için son derece önemli.

26.07.2021

Bu kuraklık hayra alamet değil

Küresel ısınma sebebiyle son günlerde televizyon kanallarının vazgeçilmez haberi ‘kuraklık’ oluyor. Türkiye’nin her tarafından göllerin, akarsuların ve derelerin kuruduğu ya da azaldığı haberleri ardı ardına gelmeye başladı. Hem içme suları hem de tarımsal amaçlı kullanılan sular bitme noktasında.

14.07.2021

Sizi yetimhaneye bırakan annenize mektup yazsanız, ona ne derdiniz

Dünya moda tarihinde, Yves Saint Laurent’den sonra büyük bir markanın tasarım yönetiminin başına geçen en genç insan Olivier Roustaing...

1.07.2021

Şarlatanlara değil doktorlara güvenin

Türkiye, Hürriyet’in özel haber servisinden Buse Özel’in yaptığı haberi konuşuyor.

27.06.2021

Cinsel isteksizlik, sertleşme problemi ve kısırlığın nedeni hormonlar olabilir

Yunanca'da "uyarmak, canlandırmak" anlamındaki 'ormóni' kelimesinden gelen 'Hormon', iç salgı bezlerimiz vasıtasıyla kana geçerek organlarımızın düzgün işlemesini sağlayan maddelerin genel adıdır. Bu maddelerin ne denli önemli olduğunu ise ancak hormonlarımızda dengesizlikler meydana geldiğinde anlarız.

7.06.2021

Kalbiniz sizin için çalışıyor siz de biraz onun için çalışın

EĞER kalbiniz yorulup bıkmadan, durup dinlenmeden hep aynı güçle kan pompalayabilirse hücrelerinize ihtiyacı kadar oksijen ve besin maddesi ulaşır. Günün 24 saati, haftanın 7 günü bıkmadan size sonsuz bir sadakatle hizmet eden bu küçücük ve duygusal organın kendisinin de oksijene ve enerji kaynağı besinlere ihtiyaç duyduğunu sakın unutmayın! Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Tahir Yağdı, kısa ve öz bir şekilde kalbimizi anlattı.

17.05.2021