EKSTRA
MENÜ

Beçin Antik Kenti

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 31 haberi bulunmuştur.

Beçin Antik Kenti Haberleri

Beçin Antik Kentinde toprak altındaki eserler gün yüzüne çıkıyor

Beçin Antik Kenti'nde toprak altındaki eserler gün yüzüne çıkıyor

Muğla'nın Milas ilçesinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ve Menteşeoğulları Beyliği'ne başkentlik yapan Beçin Antik Kenti'ndeki yürütülen kazı çalışmalarında toprak altındaki eserler gün yüzüne çıkarılıyor.

11.11.2020Seyahat
Kazılarda bulunan oyuncaklar Roma ve Türk dönemine ışık tutuyor

Kazılarda bulunan oyuncaklar Roma ve Türk dönemine ışık tutuyor

Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan Beçin Antik Kenti'ndeki kazılarda ortaya çıkarılan gündelik yaşama ait arkeolojik buluntular, dönemin sosyal, ticari ve kültürel yaşamı hakkında ipucu veriyor.

13.10.2020Seyahat
Beçin’in kalıcı listeye alınması için girişim başlatıldı

Beçin’in kalıcı listeye alınması için girişim başlatıldı

UNESCO'nun geçici Dünya Mirası Listesinde yer alan Milas'ın Beçin Mahallesindeki 'Beçin Ortaçağ Kenti Kalıntıları'nın kalıcı listeye alınması için Beçin Kalesi Kazı Başkanlığı tarafından girişim başlatıldı.

20.08.2020Seyahat
Beçin Antik Kentinde 7 asırlık sarnıç bulundu

Beçin Antik Kenti'nde 7 asırlık sarnıç bulundu

Muğla'nın Milas ilçesinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ve Menteşeoğulları Beyliği'ne başkentlik yapan Beçin Antik Kenti'nde, 700 yıllık olduğu değerlendirilen sarnıç bulundu.

17.08.2020Keyif
Beçin Antik Kentinde 7 asırlık sarnıç bulundu

Beçin Antik Kenti'nde 7 asırlık sarnıç bulundu

Muğla'nın Milas ilçesinde Menteşe Beyliği'ne başkentlik yapan Beçin Antik Kenti'ndeki kale içinde sürdürülen kazı çalışmasında, sarnıçla birlikte gündelik yaşama ait eşyalar bulundu.

17.08.2020Seyahat
Yelli Camisi yeniden ibadete açılıyor

Yelli Camisi yeniden ibadete açılıyor

Bir dönem Menteşeoğulları Beyliği'ne de başkentlik yapan Beçin Antik Kenti'nde yer alan ve bölgede son dönemlerde yaşanan depremlerin de etkisiyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihi Yelli Camisi 500 yıl sonra ibadete açılıyor.

12.12.2018Seyahat
Beçin Antik Kentinde, iki eşsiz sikke bulundu

Beçin Antik Kenti'nde, iki eşsiz sikke bulundu

MUĞLA'nın Milas İlçesi'ne bağlı Beçin Beldesi'ndeki Beçin Antik Kenti'nde, 13'ncü dönem kazı çalışmaları tamamlandı. Kazılarda, benzersiz iki sikke bulunması heyecan yarattı.

21.08.2007Gündem
Muğladaki müze ve ören yerlerinden 2020de 6 milyon lira gelir elde edildi

Muğla'daki müze ve ören yerlerinden 2020'de 6 milyon lira gelir elde edildi

Doğal güzellikleri ve el değmemiş koylarıyla turistlerin tatil adresi olan Muğla'daki müze ve ören yerlerini 2020'de 475 bin 950 kişi ziyaret etti, 6 milyon 160 bin lira gelir sağlandı.

13.01.2021Seyahat
UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde Türkiye hangi kültür varlıkları ile yer alıyor

UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde Türkiye hangi kültür varlıkları ile yer alıyor?

Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına öncülük eden UNESCO, 2020 yılında Türkiye’den 5 yeni kültür varlığını daha listeye ekledi. Dünya çapında pek çok ülkede kültür varlıklarını listeleyen UNESCO, Türkiye’den toplam 83 kültür varlığına bu listede yer verdi. Peki, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi içerisinde Türkiye’den kaç kültür varlığı yer alıyor? İşte, Dünya Miras Alanı olarak kabul edilen yerler ve geçici liste içerisine alınan kültür varlıkları

20.04.2020Seyahat
Milas Nerede Milasa Nasıl Gidilir Milas Gezilecek Yerler

Milas Nerede? Milas'a Nasıl Gidilir? Milas Gezilecek Yerler

Antik kentleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra muhteşem plajlarıyla Milas, Türkiye'nin en özel köşelerinden biridir. Aynı zamanda temiz havası ve özel koyları ile beraber yaz aylarının vazgeçilmez turizm alanları arasında yer alıyor. Pek çok kişi bu özel yer hakkında bilgi alabilmek için internet üzerinden araştırma yapmaktadır. Peki, Milas nerede? Milas'a nasıl gidilir? Milas gezilecek yerler hakkında bilinmesi gerekenler.

11.04.2020Seyahat
Dört Karya şehrinde mayıs

Dört Karya şehrinde mayıs

Hititlerin Kadeş Savaşı’ndaki müttefiki, altın zırhlı Karyalılar, Anadolu’da 110 kent kurmuştu. Bunların önemli bölümü Milas yakınında. Sıcaklar artmadan bir hafta sonunda bu kentlerden dördünü gezdim.

26.05.2013Seyahat
Günay: Kazılar için taze kana ihtiyaç var

Günay: Kazılar için taze kana ihtiyaç var

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bazı ören yerlerindeki kazıların “coşkuyla” sürdüğünü, bazılarında ise kazının “yapılıp yapılmadığının bile belli olmadığını” ifade ederek, “Biraz yorulmuş, artık heyecanını yitirmiş, geleneksel iş olarak kazı başkanlığını sürdüren bazı hocalarımız, belki bize önümüzdeki süreçlerde izin verecekler. Daha heyecanlı, gayretli, coşkulu, hem bilimsel çalışma hem fiziki olarak kazı mekanlarını geliştirmek açısından heyecanı yüksek yeni kazı başkanları arayacağız” dedi.

2.09.2008Gündem
Türkiyenin dört bir yanı kazılıyor

Türkiye'nin dört bir yanı kazılıyor

Türkiye'nin dört bir yanı, kışın soğuğuna, yazın kavurucu sıcaklarına rağmen kazılıyor. 44 yabancı, 93 Türk kazı başkanı, Türkiye'nin tarihi zenginliklerinin ortaya çıkarılması için toplam 137 önemli merkezde kazı çalışmaları yürütüyor.

14.07.2008Gündem
Türkiyenin taşı toprağı tarih

Türkiye'nin taşı toprağı tarih

Türkiye'nin her köşesinde tarihin izi sürülüyor. Halen 51 ilde 210 kazı çalışması devam ediyor. Buluntular, paleolitik dönemden Osmanlılar dönemine kadar uzanıyor. Bazı kazılar 66 yıldır sürüyor.

19.08.2001Gündem

Yazar Sonuçları

Gayrimenkul yine lokomotif olacak

HÜRRİYET’in en beğendiğim organizasyonlarından biri Sign of the City Awards...

4.10.2019