EKSTRA
MENÜ

Bebek Psikolojisi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 283 haberi bulunmuştur.

Bebek Psikolojisi Haberleri

İki yaş sendromu ile başa çıkmanın 10 yolu

İki yaş sendromu ile başa çıkmanın 10 yolu

Anne babaların çocuklarıyla baş etmekte zorlandıkları; onların inatlaşma, tutturma hatta bağırıp vurma gibi davranışları karşısında nasıl davranacaklarını bilemedikleri zorlu bir dönem 2 yaş.

28.10.2019Cocuk
Gebelikte depresyon bebeğin gelişimini olumsuz etkiliyor

Gebelikte depresyon bebeğin gelişimini olumsuz etkiliyor

Adana’da Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Önder Sönmez, gebelik döneminde yaşanan depresyonun gebelik süresini kısalttığını ve çocuğun daha düşük kilogramda doğmasına sebep olduğunu söyledi.

Güven duygusu anne karnında başlıyor

Güven duygusu anne karnında başlıyor!

Bireylerde güven duygusunun henüz anne karnındayken oluşmaya başladığını söyleyen Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Hakan Atalay, anne karnında başlayan bu süreçte annenin, bebeğine karşı ‘yeterince iyi’ olması gerektiğini belirtti. Anne- çocuk arasındaki bu ilişkinin, bireyin ilerideki ilişkilerini etkilediğini de vurgulayan Doç. Dr. Hakan Atalay, önemli bilgiler verdi.

Çocuklar neden parmak emer?

3 yaşına kadar görülmesi normal ama sonrası...

Bebeğinizin psikolojisi mi bozuk

Bebeğinizin psikolojisi mi bozuk?

Bebek psikolojisi nedir? Neyi kapsar? Uzm. Psk. Yasemin Meriç Kazdal, Berna Kasapoğlu Serdarlı'nın sorularını yanıtlıyor.

18.01.2017Anne Baba
Bebeğe baba şefkati davranış bozukluğunu engelliyor

Bebeğe baba şefkati davranış bozukluğunu engelliyor

Davranışsal problemlerin nedeni okul öncesi yıllara, bebekliğe kadar dayanıyor.

17.10.2016Cocuk
Bebeğinizi sinirlendiren 7 neden

Bebeğinizi sinirlendiren 7 neden!

Sakinleştirmek için “nedenini” öğrenmeniz şart!

12.10.2016Bebek
Ebeveynlere tavsiye: “Bebeği kucağa alıştırın”

Ebeveynlere tavsiye: “Bebeği kucağa alıştırın”

Bebek annenin teninin kokusuna, babanın sesine ihtiyaç duyuyor.

Bebeğin kişiliği anne karnında oluşuyor

Bebeğin kişiliği anne karnında oluşuyor

Anne rahminde ideal şartların bulunmaması durumunda bebekte ölüm korkusu gelişebilir.

Çocuğunuzu “Ben sana demiştim” şeklinde uyarmayın

Çocuğunuzu “Ben sana demiştim” şeklinde uyarmayın

Bu uyarı çocukta suçluluk duygusuna neden oluyor.

Ten tene temas en doğal hakkınız

Ten tene temas en doğal hakkınız!

Doğar doğmaz bebeğin annesinin göğsüne verilmesi gerekli.

4.12.2015Yenidoğan
Kucaktan inmeyen bebekler

Kucaktan inmeyen bebekler!

Sürekli kucağa alınmak bebekleri şımartır mı?

4.06.2014Yenidoğan
Babasının paylaşımı tartışma yarattı: Senin kızın olmasaydı bu kadar kazanır mıydı

Babasının paylaşımı tartışma yarattı: Senin kızın olmasaydı bu kadar kazanır mıydı?

Son yılların en gözde modellerinden biri olan Gigi Hadid aynı zamanda kelimenin tam anlamıyla bir dolar milyoneri. 26 yaşındaki Hadid'in mesleki çalışmalarından şu ana kadar elde ettiği servet bu yılın hesaplarına göre 35 milyon dolar. Hadid'in bir emlak milyarderi olan babası Mohamed Hadid, kızının servetinin her kuruşunu kendi çabasıyla kazandığını ailesinden bir dolar bile almadığını anlattı. Onun Instagram'da bu konuda yaptığı paylaşım ise takipçileri arasında tartışma yarattı.

23.04.2021Magazin
DNA krizi Dedikodular kaosa yol açtı... Üçüncü raporda gerçek ortaya çıktı

DNA krizi! Dedikodular kaosa yol açtı... Üçüncü raporda gerçek ortaya çıktı

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde, A.V. (32) ile M.A. (43), 13 yıl evli kaldıktan sonra anlaşmalı olarak boşandı. Bu sürede çiftin biri tüp bebek 3 çocuğu dünyaya gelirken, çıkan dedikodu üzerine, çocukların M.A.'dan olmadığının ileri sürümesiyle baba DNA, anne A.V. ise hukuk mücadelesi başlattı. Yapılan DNA testinde, Adli Tıp önce 'Çocuklar babadan değil' diye rapor verdi. Ancak daha sonra baba M.A.'nın askerliği sırasında ilik nakli nedeniyle DNA'sının değiştiği ve birden fazla DNA'ya sahip olduğu ortaya çıktı. Davayı 30 Aralık'ta karara bağlayan mahkeme, 3'üncü ve son rapora göre babanın M.A. olduğuna hükmetti.

24.01.2021Gündem
Ailede kalıtsal hastalık durumunda neler yapılabilir

Ailede kalıtsal hastalık durumunda neler yapılabilir?

Kalıtsal hastalıklar, ailelerin genel sağlığını ve psiko-sosyal durumunu ileri derecede etkileyip, ciddi yaralar açabilen klinik durumlardır. Hepimiz çevrede duymuşuzdur, bazı ailelerde birden çok bireyde bir hastalık değişik derecelerde vardır. Türlü türlü organlar ve sistemler etkilenebilir. Bir kısmı kas-iskelet sistemini etkileyip, yürüyememe, kemiklerin kolay kırılması şeklinde bulgu verebildiği gibi, bir kısmı beyni ve sinir sistemini etkileyerek nöbet geçirme, dengede duramama, zeka sorunları, felç gibi çeşitli klinik durumları ortaya çıkarabilmektedir. Peki ailede kalıtsal hastalıklar karşısında neler yapılabilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali Özgür Ersoy açıkladı.

18.01.2021Sağlık
‘Kimseye müsamaha göstermek zorunda değilim, mecburiyetsizim, varlığım yeter noktasındayım artık’

‘Kimseye müsamaha göstermek zorunda değilim, mecburiyetsizim, varlığım yeter noktasındayım artık’

Kitabını elime aldığımda karar vermiştim. Kütüphanemde bir ‘kanser kitabı’ istemiyordum, okuyup röportajı yaptıktan sonra elden çıkaracaktım. Daha ilk satırları okurken vazgeçtim. Sosyal medyanın çok takipçili kullanıcılarından Demet Işıl Yılmaz ‘Mecburiyetsiz’de “Artık hayat bana bunu da yaşatmaz” derken yakalandığı kanser sayesinde dünyaya nasıl farklı bakmaya başladığını anlatıyor.

17.01.2021Hürriyet Pazar
İğrenç olayın ardından babaannenin anlattıkları kan dondurdu

İğrenç olayın ardından babaannenin anlattıkları kan dondurdu!

ANTALYA'nın Korkuteli ilçesinde zihinsel engelli 17 yaşındaki torununa cinsel tacizde bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan 2'si kadın 5 şüphelinin adli kontrolle serbest bırakılmasına babaanne Gülbeyaz A., "Bu karara isyan ediyorum" diyerek tepki gösterdi. Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Serap Ertuğrul da "Bir kız komşusunun engelli kızını telefonla pazarlıyor ve o telefondaki kişi de 'beğendim, getir' diyor. Kız bu sapıktan çırpınarak, kurtuluyor. Savcılık bu kişi için tutuklama isterken, mahkeme tutuksuz yargılamaya karar vermiş" dedi.

28.09.2020Gündem
Düşük yapan her kadın kendini suçluyor ancak…

Düşük yapan her kadın kendini suçluyor ancak…

“Birçok kişi için düşük veya herhangi bir nedenle kayıp sonrası tekrar hamile kalmak zordur ve kişide çok karışık duygular yaratır. Bu durumda mutluluk, heyecan, umut, korku ve endişe duygularının hepsi bir arada yaşanır” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, bebek kaybı yaşamış annelere tavsiyelere tavsiyelerde bulundu.

‘Mavi Balina’dan sonra sanal âlemde yeni tehlike: Mavi bebek

‘Mavi Balina’dan sonra sanal âlemde yeni tehlike: Mavi bebek

Uzmanlar Mavi Balina ve Momo gibi çocukları intihara sürükleyen sanal oyunlar arasında yükselişe geçen ‘Mavi Bebek’ adlı uygulamaya karşı aileleri uyardı.

11.07.2020Gündem
Mavi Bebek oyunu nedir, tehlikeleri nelerdir Uzmanlardan Mavi Bebek oyunu etkileriyle ilgili uyarı

Mavi Bebek oyunu nedir, tehlikeleri nelerdir? Uzmanlardan Mavi Bebek oyunu etkileriyle ilgili uyarı!

'Mavi Bebek oyunu nedir?' Çocukların psikolojisi olumsuz yönde etkileyen 'Mavi Bebek' oyunu gündemde yer almaya devam ediyor. Çocuklardaki etkileri kadar aileleri de tedirgin eden Mavi Bebek oyununun tehlikeleriyle ilgili uzmanlar ebeveynleri uyarıyor. Momo ve Mavi Balina gibi tehlikelerin oyunları ile beraber anılan Mavi Bebek oyununda kullanılan yöntemlerle çocuklara hipnotik telkin veriliyor. Uzman Psikolog Ceylan Şekerci ve Uzman Klinik Psikolog & Pedagog Gülşah Öztürk Erten oyun ile ilgili uyarılarda bulundular. İşte, Mavi Bebek oyununun tehlikeleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler.

7.07.2020Gündem
Bu dönemde öğrencilere daha fazla sorumluluk verin

Bu dönemde öğrencilere daha fazla sorumluluk verin

2019-2020 öğretim yılında Vanderbilt Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunan Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Serkan Özel’in temel çalışma alanları matematik öğretimi uygulamaları, teknoloji entegrasyonu.

22.05.2020Eğitim
Koronavirüs sürecinde prematüre bebek anneleri daha dikkatli olmalı

Koronavirüs sürecinde prematüre bebek anneleri daha dikkatli olmalı

Dünya ülkelerinin çoğunda Anneler Günü, Mayıs ayının ikinci Pazar günü olarak kabul ediliyor. Prematüre bebek annelerinin Anneler Günü ise yaşadıkları zorluklar konusunda toplumda farkındalık oluşması için bir hafta önce, yani Mayıs ayının ilk Pazar günü kutlanıyor.

30.04.2020Yenidoğan
İngiltere, ölümden sonra sperm bağışını tartışıyor

İngiltere, ölümden sonra sperm bağışını tartışıyor!

İngiltere’deki etik uzmanları, ölüm sonrası yapılacak bağışların kısır çiftlere yardımcı olacağını, erkeklerin ölümden sonra spermlerini bağışlayabilmeleri gerektiğini savunuyor.

22.01.2020Sağlık
Prematüre bebeklerde en çok bu sorunlar görülüyor

Prematüre bebeklerde en çok bu sorunlar görülüyor

Anne ve baba adaylarının doğumunu sabırsızlıkla bekledikleri bebekleri, anne ya da bebekten kaynaklanan bazı rahatsızlıklar nedeniyle bazen zamanından önce dünyaya gelebiliyor. 38 haftanın altında doğdukları için prematüre olarak adlandırılan bu bebekler, zamanında doğan bebeklere göre; solunum, kalp, beyin, bağırsak ve gözler ile ilgili önemli sorunlarla karşılaşabiliyor; ilerleyen dönemde alerjik, fiziksel ve zihinsel sorunlar yaşayabiliyor.

‘Almanya’da çocuğumuzu çaldılar’

‘Almanya’da çocuğumuzu çaldılar!’

Kahramanmaraş’tan Almanya’ya çalışmak için gelen Kazankıran ailesi, orada dünyaya gelen ve henüz 5 aylıkken ölen bebeğin, 22 yıl sonra kendilerinin olmadığını öğrendi. Bebeklerinin çalındığını öne süren gurbetçi aile, yetkililerden yardım istedi.

5.11.2019Avrupa
İştahsızlık, çocuğun büyümesini etkiler mi

İştahsızlık, çocuğun büyümesini etkiler mi?

İştah tanım itibariyle, yemek yeme arzusudur ama kimi çocuklarda bu istek o kadar azdır ki anne-baba bir süre sonra endişelenmeye başlar ve yetersizlik hisseder. Her yaşta görülebilen iştahsızlık durumu özellikle ilk dört yaşta ve ergenlik döneminde belirginleşmektedir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret İşbilir çocuklarda iştahsızlığın nedenlerini ve iştahsız çocukla baş etmenin yollarını anlatıyor.

Şoke eden olay Su şişesinden alkol çıktı

Şoke eden olay! Su şişesinden alkol çıktı

İstanbul Büyükçekmece’de sınava giren kız öğrencinin başına akılalmaz bir olay geldi. İddiaya göre, bir bayiden aldığı su şişesinden alkol çıkan çocuğun dedesi bayiden ve firmadan şikayetçi oldu.

12.06.2019Gündem
Down sendromlu bir çocuk yetiştirmek

Down sendromlu bir çocuk yetiştirmek

“Sağlıklı bir bebek dünyaya getirerek, onun her yönüyle sağlıklı bir gelişim seyri içerisinde büyümesini izlemek annelerin en büyük arzusudur. Şüphesiz annelik stresli ve zor bir süreçtir. Bu yönüyle engelli bir çocuğa sahip olan annenin anneliği daha da zordur’’ diyen Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı Klnk. Psk. Emel Güler, Down Sendromu ile ilgili önemli tavsiyeler ve açıklamalarda bulundu.

Pozitif düşünün, normal doğum yapın

Pozitif düşünün, normal doğum yapın

Kendi deneyiminden yola çıktı, uzmanlardan ve doktorlardan görüş alarak, “Doğum” adlı bir kitap yazdı.

18.03.2019Keyif
Tüp bebek nasıl olur Tüp tedavisinin aşamaları nedir

Tüp bebek nasıl olur? Tüp tedavisinin aşamaları nedir?

Tüp bebek tedavisi, en basit şekliyle sperm ve yumurtanın laboratuvar ortamında suni döllenmeye tabi tutulması ve oluşan embriyonun rahime transfer edilmesi olarak ifade edilebilir. Kadın Hastalıkları, Doğum, Tüp Bebek ve Endoskopik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün, adım adım tüp bebek tedavi sürecinin detaylarını anlattyor

Yazar Sonuçları

Bir dilim annelik alana, tabak dolusu kaygı bedava

Bir dilim annelik alana, tabak dolusu kaygı bedava!

Annelik bulaşık ya da çamaşır makinesi gibi bir kullanma kılavuzu ile gelmiyor.

11.04.2019

Bebekler neden ağlar? Ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir?

Bebekler doğduklarında tamamen size bağımlıdırlar. Henüz dil gelişimlerini tamamlamadıkları için ağlamak, onların iletişim kurmak, ‘acıktım’, ‘bezim pislendi’, ‘sıkıldım’, ‘burada rahat değilim’ diyebilmek için kullanabildikleri tek yoldur Bazen bebeğinizin hangi ihtiyacı için ağladığını anlamak zordur. Ama büyüdükçe sizinle iletişim kurmak için göz kontağı, sesler çıkarma, gülümseme gibi yeni yollar öğrenecektir.

11.02.2019

Minicik bebeğin de psikolojisi olur!

Türkiye’de yayımlanan çocuk gelişimi kitaplarının büyük bir çoğunluğu “Nasıl çocuk yetiştirilir?” sorusuna odaklanıyor. Dr. Şirin Seçkin ve Prof. Dr. Gökhan Oral’ın birlikte yazdığı “Bana hazır mısın anne?” kitabı ise ilk kez anne-bebek psikolojisini ele alıyor. İkiliyle bir araya geldik ve son kitaplarını konuştuk.

9.02.2019

Ebeveynlik becerilerinizi geliştirin

Ebeveynlik, öğrenilebilir olduğu kadar içgüdüsel de bir durum. Sizin bir parçanız olan küçücük, bakımınıza, ilginize ve sevginize muhtaç bir bebek geliyor kucağınıza. Ve sağlıklı bireyler için elbette canınızdan çok sevdiğiniz, kendinizden önce düşündüğünüz ve gözünüzden bile sakındığınız bir varlık oluyor bebek.

6.02.2019

Çocuklarınızı kendinize bağımlı yetiştirmeyin

Anne bağımlısı olan çocuklar kendini savunmasız hissediyor.

20.10.2018

Pedagog seçimi

Çocuklarımız hakkında psiko-sosyal ve gelişimsel açıdan daha fazla bilgi edinebilmek için pedagogların kapısını çalıyoruz. Peki, bu süreçte nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

4.08.2017
Bebeklerle nasıl konuşulur

Bebeklerle nasıl konuşulur?

Bebeğinizin ilk 3 yılında çocuğunuza kaç kelime konuşulduğunun önemi çok büyüktür.

5.05.2017

Sevgiyle zeka yükseltilebilir

Her çocuk dünyaya belli bir zeka kapasitesiyle geliyor. Motive eden, hareketli, canlı, etkileşimi zengin ortamlar, zekayı tam kapasiteye çıkarıyor. Olumsuz hitap ve sözler ise kapasiteyi düşürüyor.

14.12.2006

Covid-19 aşısı, göçmenlik ve çocuk gelişimi

Aylardır beklediğimiz güzel haberi aldık, corona virüsün aşısı bulundu. Haftalardır aşıyla ilgili gelişmeleri heyecanla izliyoruz. Elbette ki aşıyı ilk bulan, bilimsel değerlendirmelerde sonuçları en başarılı ve güvenilir olan tarihe geçiyor ve hafızalardaki yerini alıyor. İşte bu noktada hikaye bizler için özel bir anlam kazanıyor: Corona virüs aşısını, 21. yüzyıl global felaketine çareyi, Türk Göçmen bir çift buldu. Ne kadar sevindirici ne kadar mutluluk verici bir durum.

6.01.2021

Özel hayatın gizliliği nereye kadar

Sosyal medya genç bir kadının, 5 yaşındaki oğlunun “Sen yokken eve başka bir kadın geliyor” demesi ile aldatıldığından şüphelenip yatak odasına kamera yerleştirmesini konuşuyor. Zira genç kadın görüntüleri izleyince anlıyor ki iç çamaşır ve kıyafetlerini giyen kişi bir kadın değil, 10 yıllık eşi! Ortada bir fantezi, cinsel yönelim yoksa çocuğa cinsel taciz mi var? Çocuğun üstün yararı için ne yapılmalı? ‘Gizli çekim’ ile elde edilen görüntüler özel hayatın mahremiyetine gölge düşürür mü? Uzmanlar yanıtladı.

12.11.2020

Türkiye, çocuklar konusunda tercihini yapmalı

Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Çocuk ve İlk Gençlik Kitapları Forumu her çevreden yazar, yayıncı ve okurun katılımıyla oldukça renkli bir organizasyon oldu. Öncelikle bakanlığın çocuk ve gençlere eğilmiş olması, herkesin düşüncesini rahatça ifade etmesi takdire şayandı. Çocuk Vakfı'nın kurucularından Mustafa Ruhi Şirin'in "Türkiye, çocuklar konusunda tercihini yapmalı" cümlesi toplantının özeti gibiydi.

28.12.2019

Hamilelikte Annenin Psikolojisi Bebeği Etkiler mi?

Doğum; sadece bir bebeğin dünyaya gelmesi değil, çiftin anneliğe ve babalığa da doğuşudur aynı zamanda ve insanoğlunun hikayesi doğduğu anda değil anne - babanın zihnine düştüğü anda ve atalarından gelen aktarımlarla şekillenir. Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna anlattı.

7.06.2019

Hamileliğe Psikolojik ve Fiziki Olarak Hazırlanmak Gerekiyor

Bebek sahibi olmak pek çok çiftin hayali, hatta günümüzde sadece çocuk yapmak için evlenenler çoğunlukta diyebiliriz. Ancak, bir bebeği dünyaya getirmenin hem psikolojik hem de fiziksel bedelleri var.

25.03.2019
Hamile kalmayı kolaylaştıracak ufak ipuçları

Hamile kalmayı kolaylaştıracak ufak ipuçları!

Hamile kalmak her zaman kolay olmayabilir. Doğru zaman, uygun pozisyon ve sağlıklı beslenme hamile kalmayı kolaylaştırır. İşte, uzmanında gebe kalmayı hızlandıracak birkaç ipucu...

10.02.2019

Ergeninizle barışın

Büyüdükçe daha az hata yapmasını beklemeyin.

5.11.2018