EKSTRA
MENÜ

Bebek Beslenmesi

Bebek Beslenmesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bebek Beslenmesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 848 Bebek Beslenmesi haberi bulunmuştur.

Bebek Beslenmesi Haberleri

Bebeklerde reflü nasıl geçer Tedavisi mümkün mü

Bebeklerde reflü nasıl geçer? Tedavisi mümkün mü?

Yetişkinlerde görmeye alışkın olduğumuz reflü, çocuklarda ve hatta bebeklerde dahi görülüyor. Peki, bebeklerde reflü neden olur? Bebeklerde reflü belirtileri nelerdir? Konuyla ilgili önemli bilgiler…

24.04.2019Sağlık
İşe verimsiz toplantılardan başladı

İşe verimsiz toplantılardan başladı

Pfizer Türkiye Genel Müdürü olarak atanan Cem Açık, göreve gelir gelmez, çalışanları verimsiz toplantılardan ve gereksiz e-mail trafiğinden kurtarmak için kolları sıvadı. Hedef, 2020’ye kadar toplantılara harcanan zamanı ve e-postaları yüzde 50 oranında azaltmak.

Bebeklerde gece beslenmesi ne zaman ve nasıl kesilmeli

Bebeklerde gece beslenmesi ne zaman ve nasıl kesilmeli?

Bebeğinizin gece beslenmesini ne zaman kesmelisiniz? Bebeklerde gece beslenmesi kaçıncı ayda sonlandırılmalı? Gece beslenmesinin olumsuz yanları neler? İşte, uzmanlardan öneriler…

Bebekler için şifa kaynağı: Kemik suyu

Bebekler için şifa kaynağı: Kemik suyu

Doğru beslenme, bebeklerin sağlıkla büyümelerinde çok önemli bir rol oynuyor. Bebeklere verilen kemik suyu onların gelişimi açısından pek çok fayda sağlıyor. İşte şifa kaynağı kemik suyunun yararları…

Şifa niyetine Kemik suyunun bebeklere sağladığı 5 fayda

Şifa niyetine! Kemik suyunun bebeklere sağladığı 5 fayda

Doğru beslenme, bebeklerin sağlıkla büyümelerinde çok önemli bir rol oynuyor. Özellikle de kış mevsiminde miniklerin beslenmelerine ayrı bir özen göstermek gerekiyor.

Yeni annelerin aklına en çok takılan soru: “Sütüm yeterli mi”

Yeni annelerin aklına en çok takılan soru: “Sütüm yeterli mi?”

Dünyanın en büyük mucizelerinden biri kabul edilen anne sütü aynı zamanda emziren anneler ve anne adayları için de hassas bir dönemi işaret ediyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları Dr. Ela Tahmaz ve Dr. Ebru Gözer, anne sütü ve emzirme ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Bebekler için en özel besin kaynağı: İlikli kemik suyu

Bebekler için en özel besin kaynağı: İlikli kemik suyu

Ek gıdaya geçiş sürecinde her annenin aklındaki sorular aşağı yukarı aynı: Hangi ayda ek gıdaya geçilmeli, hangi besinler bebeğin bağışıklık sistemine iyi geliyor; anne sütü ve ek gıda oranı nasıl dengelenmeli? İşte hem bu soruların cevaplarını hem de kemik suyunun bebek sağlığına mucizevi etkilerini Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Palabıyık aktardı.

Püre haline getirilen yiyecekler zararlı olabilir

Püre haline getirilen yiyecekler zararlı olabilir

Bebeklerin içerik yönünden zengin ve kolay yemesi için püre haline getirilen yemeklerin gelişimlerine zarar verdiğine dikkat çeken uzmanlar, bu beslenme tarzının tıpkı “fast food” gibi kolay, hızlı ama zararlı olduğunu vurguluyor. Uzmanlara göre, bebeği kolaya alıştıran bu yöntem; tat farkındalığı, çiğneme, etkin dil hareketleri ve yutmanın sağlıklı gerçekleşme süreçlerinin takibinde sorun yaşamasına yol açıyor.

Bu faydaları görmezden gelmek mümkün değil

Bu faydaları görmezden gelmek mümkün değil

Pediatrist Doç. Dr. Aydın Erdemir, son yapılan araştırmalara göre Türkiye’de ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebek oranının yüzde 30 olarak belirlendiğini söyledi.

Çocuğunuzu mışıl mışıl uyutacak beslenme önerileri

Çocuğunuzu mışıl mışıl uyutacak beslenme önerileri

Çocukların kaliteli ve kesintisiz bir uyku uyuması için Uzman Diyetisyen Olcay Barış, beslenme önerilerinde bulundu.

Ek gıdaya geçerken bebeğinizi zorlamayın

Ek gıdaya geçerken bebeğinizi zorlamayın

Bebeklerin beslenmesi, fiziksel gelişimleri için çok önemli. Bebeklerin mama ve ek gıdaya geçiş dönemlerinin ebeveynler için hassas bir süreç olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Bebeklerde ek gıdaya geçişte bebeğin zorlanmaması gerekiyor. İlk olarak kaşıkla püre ve yoğurt gibi gıdalar verilebilir. Daha sonra iyi pişirildikten sonra et ve ciğer de verilebilir ancak bebek beslenmesinde tuzdan uzak durulmalı” dedi.

Türk Neonatoloji Derneği’nin prematüre sergisi açıldı

Türk Neonatoloji Derneği’nin prematüre sergisi açıldı

Türk Neonatoloji Derneği 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde dikkat çekici bir fotoğraf sergisine imza attı.

12.11.2018Etkinlikler
Bebeğiniz yemek istemiyorsa zorlamayın

Bebeğiniz yemek istemiyorsa zorlamayın

Özelikle katı yiyeceklere geçerken yapılan zorlamalar bakın neye yol açıyor?

Sütünüz gelmiyor diye hemen mamaya başlamayın

Sütünüz gelmiyor diye hemen mamaya başlamayın

Annelerin yakından ilgilendiği bir konu olan, bebek beslenmesi hakkında Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şenol Bozdağ, merak edilenleri anlattı.

Bebeklerin de damak zevki var

Bebeklerin de damak zevki var!

Bebeklerin damak zevkinin anne karnında belirlendiğini söyleyen Ayşe Serra Yücel, bebek ve çocuklarda tat gelişimi hakkında bilgi verdi.

Bebeklerde ek gıdaya geçişte bunlara dikkat edin

Bebeklerde ek gıdaya geçişte bunlara dikkat edin

Ek gıdalara geçiş bebekler için olduğu kadar ebeveynler için de önemli bir dönem. Bebekler ilk altı ay boyunca D vitamini hariç, ihtiyaçları olan her şeyi anne sütünden karşılayabiliyorlar. Ancak altıncı aydan itibaren hem dış dünya ile tanışmaları, hem gelişmiş sindirim sistemlerinin yeni gıdaları kaldırabilmesi, hem de belki de en önemlisi, beyin gelişimlerinin olması gerektiği ivmede devam edebilmesi için ek gıdaya yumuşak bir geçiş yapılması gerekiyor.

Hangi besinler bebeğinize gaz yapar

Hangi besinler bebeğinize gaz yapar?

Anne babaların kabusu olan gaz sancısı problemi çoğu bebekte görülür. Bebeğinizin gaz sorunu yaşamasının temel nedeni aldığı besinlerdir. Dolayısıyla bebeğinize gaz yapan besinlerin neler olduğunu bilirseniz bu sorunu daha az yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde gece beslenmesi ne zaman sonlandırılmalı

Bebeklerde gece beslenmesi ne zaman sonlandırılmalı?

Bazı bebekler geceleri uyanmaz, sabaha kadar uyur, bazı bebekler de geceleri 3-4 kez uyanır. Ve annelerin aklına her zaman “Acaba acıktığı için mi uyanıyor?”, “Sütüm yetmiyor mu?” soruları gelir.

Sıcak havalarda evde bebek bakımına dikkat

Sıcak havalarda evde bebek bakımına dikkat!

Yazın bebek bakımının püf noktaları bu yazıda!

Bebeklerde ve çocuklarda kansızlık büyümeye engel

Bebeklerde ve çocuklarda kansızlık büyümeye engel!

Çocuklarda kansızlık; kırmızı kan hücrelerinin (alyuvar) sayısının ve içerisindeki hemoglobinin yaşa göre normal değerlerin altında olmasıdır. Bir diğer adı da ‘anemi’dir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, ülkemizde özellikle bebeklik döneminde de sıkça görülen bu hastalık hakkında detaylı bilgi verdi.

İkinci bebeği için de Bebelac Gold’u tercih etti

İkinci bebeği için de Bebelac Gold’u tercih etti

Ünlü oyuncu Pelin Karahan, ilk bebeği Ali Demir’de olduğu gibi ikinci bebeği Can için de Bebelac Gold Çocuk Devam Sütü’nü tercih etti.

12.07.2018Alışveriş
MomTalks için geri sayım başladı

MomTalks için geri sayım başladı

İlham dolu içeriğiyle, birbirinden değerli uzmanları eğitici bir platformda annelerle bir araya getirecek MomTalks 2018’in teması “Bilinçli Ebeveynlik” olarak belirlendi. Hepsiburada’nın ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan organizasyon, 11 Mayıs 2018 tarihinde Grand Pera’da saat 10:00’da başlayacak ve tüm gün boyunca devam edecek.

8.05.2018Etkinlikler
Türkiye’deki Avrupa patentli tek prebiyotik karışım

Türkiye’deki Avrupa patentli tek prebiyotik karışım

Nutricia Araştırma Merkezi’nin 40 yıldır anne sütü üzerine yaptığı çalışmalardan yola çıkılarak geliştirilen Aptamil Çocuk Devam Sütleri, Türkiye’deki tek Avrupa patentli prebiyotik karışımı ile bebeklerin bağışıklık sistemini destekliyor.

12.04.2018Etkinlikler
Bebeğinize mutlaka yedirmeniz gereken 8 yiyecek

Bebeğinize mutlaka yedirmeniz gereken 8 yiyecek

Bebekler için beslenme, hem bulunduğu dönemin sağlık koşulları için hem de gelecek için oldukça önemlidir. Bebeklik döneminde ise en çok 6 aylık bebek beslenmesi öne çıkmaktadır. Çünkü bu aya kadar anne sütü ile devam eden beslenme alışkanlığı bu aydan sonra ek gıdaya geçiş ile devam edecektir. Bu kritik dönemde anne sütü ile yeteri kadar beslendiyse ek gıdaya geçmenin zamanı gelmiştir. İşte bebeğinize altıncı aydan sonra yedirmeniz gereken yiyecekler…

Bu bebek sütlerinin satışı durduruldu

Bu bebek sütlerinin satışı durduruldu!

Fransız bir bebek maması üreticisi, ürünlerinin salmonella virüsü taşıdığı gerekçesiyle dünya genelinde raftan kaldırılması çağrısında bulundu.

Milupa’dan bebekleriniz için yepyeni bir ara öğün

Milupa’dan bebekleriniz için yepyeni bir ara öğün

Bebeklerin büyüme dönemindeki ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilen Milupa Bebek Bisküvisi, bebeğiniz için yeni ve lezzetli bir ek gıda alternatifi sunuyor.

4.12.2017Alışveriş
My Baby & BLW mobil uygulaması ile tanışın

My Baby & BLW mobil uygulaması ile tanışın!

Tamamlayıcı beslenme sürecini bebeğin liderliğinde sürdüren yöntem BLW (BabyLedWeaning / Bebek Liderliğinde ve Önderliğinde Beslenme) "My Baby & BLW" mobil uygulaması ile artık hep annelerin yanında...

8.11.2017Etkinlikler
Bebeğinizi sağlıklı büyütmenin tüyoları

Bebeğinizi sağlıklı büyütmenin tüyoları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Erkan Aslan, ebeveynlere bebeklerde beslenme ile ilgili önerilerde bulundu.

25.08.2017Sağlık
2 bin keçi ‘mama’ için çalışıyor

2 bin keçi ‘mama’ için çalışıyor

İzmir’deki çiftliklerinde bulunan 2 bin keçiden elde ettikleri sütlerle Keçicik Baby Goat markasıyla keçi sütünden bebek maması üretmeye başladıklarını ifade eden Eser Mumcular, “Bu işe 3 ortak girdik. Yaklaşık 20 milyon dolar yatırım yaptık. Üretimi ise Aydın’daki fabrikamızda gerçekleştiriyoruz” dedi.

24.07.2017Ekonomi
Yazın bebeklerin cilt bakımında nelere dikkat edelim

Yazın bebeklerin cilt bakımında nelere dikkat edelim?

Bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için onları yazın ısı ve nem artışından, güneş ışınlarından, deniz ve havuz gibi suların yol açtığı olumsuz etkilerinden korumalıyız. Peki, ama nasıl? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu İnce Demirpençe, yazın bebeklerin cilt bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

1 yaşını doldurmayan çocuklara meyve suyu vermeyin

1 yaşını doldurmayan çocuklara meyve suyu vermeyin

Amerikan Pediatri Akademisi, ebeveynlere 6 aydan küçük bebekler için yüzde 100 meyve sularından kaçınılmasını, bu tür içeceklerin ilk yılında bir bebeğin diyetinden tamamen kaldırılmasını önerdi.

Sofranın yeni patronu onlar

Sofranın yeni patronu onlar

Ek gıdaya geçiş sandığınız kadar zor bir süreç değil. Yeter ki çocuğunuzu özgür bırakın!

Üniversiteliler yetenek yolculuğuna çıktı

Üniversiteliler yetenek yolculuğuna çıktı

Kendi hikâyesini tasarlamak isteyen 27 genç yetenek, ‘Danone Camp’ etkinliğinde bir araya geldi.

18.05.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Bir dilim annelik alana, tabak dolusu kaygı bedava

Bir dilim annelik alana, tabak dolusu kaygı bedava!

Annelik bulaşık ya da çamaşır makinesi gibi bir kullanma kılavuzu ile gelmiyor.

11.04.2019

Ek gıda dönemindeki bebekler için 7 kahvaltılık önerisi

6. ay dolduğunda, doktorunuzun da onayı ile artık ek gıdaya hazır olan bebeğinize uygun besinleri 3 gün kuralı ile verebilirsiniz. Her bir besini ayrı ayrı denedikten sonra eğer herhangi bir reaksiyon söz konusu değilse, bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak farklı tarifler yapabilirsiniz.

5.02.2019
Bebeğinize mama hazırlarken blender kullanmayın

Bebeğinize mama hazırlarken blender kullanmayın

Anneler bebeklerinin ek gıdaya geçiş döneminde blender kullanmayı tercih eder. Ancak birçok açıdan kolaylık sağlayan bu alet çocukların çiğneme ve yutma fonksiyonlarını öğrenmesine engel olabilir. Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu İnce Demirpençe; mama hazırlarken blender kullanımı yerine besinleri çatalla ezmenin daha doğru olduğunu söyledi, ebeveynlere konuyla ilgili önemli bilgiler aktardı.

30.11.2018

Benim sesim benim toplumum

Toplumsal önyargılarımız var. Bedensel veya zihinsel bir engeli olana ‘acıma’ hissiyle yaklaşıyoruz, üstelik bunu karşımızdakine de hissettiriyoruz. Halden anlayanlarımız pek az! Bu durum öylesine büyük bir iç isyana dönüştü ki, toplumumuzda yer alan Down sendromlu bireyler “Ben olmadan benim hakkımda asla!” dediler. Yani, “Benim hakkımda konuşma ve kendi kendine karar verme. Beni dinle!”

17.11.2018

Bebeğin besini pirinç unu değil, anne sütüdür

Yapılan araştırmalar son yıllarda Türkiye’de ve dünyada bebeklere anne sütü verilme oranlarının hızla düştüğünü, bunun yerine pirinç unu ve bebe bisküvisi gibi katı gıdalara ağırlık verildiğini gösteriyor. Oysaki bu durum bebeğe sadece kilo aldırıyor, onu sağlıklı yapmıyor. Konuyu Dr. Yalım Üner’le konuştuk.

2.11.2018

“Baby Led Weaning” bebek beslenmesinde neden önemli?

Açılımı Baby Led Weaning olan, son yılların sıkça konuşulan ek gıdaya geçiş yöntemi BLW nedir ve çocuk beslenmesindeki avantaj ve dezavantajları nelerdir?

17.10.2018
Gece beslenmesi bir ihtiyaç mı yoksa alışkanlık mı

Gece beslenmesi bir ihtiyaç mı yoksa alışkanlık mı?

Gece beslenmesi çocuklarda kaç yaşına kadar devam etmelidir? Bu konu ile ilgili pek çok farklı görüş olsa bile ortalamada bebekler yürüme ile çocukluğa adım atar. Bu süreçte artık gece beslenmesinin çocuklar için adım adım azaltılıyor olması sağlıklı besl

9.08.2018

Alt değiştirmeden tuvalet eğitimine duyarlı ebeveynlik

Bebeğinizin bezini değiştirirken mümkün olduğunca nazik el hareketleri yapın, ağırdan alın ve acele etmeyin

10.07.2018

İmece usulü mutluluk

Bursa'daki ÇEK Çağdaş Eğitim Kooperatifi 3 Mart Eğitim Kurumları imece yöntemiyle kurulmuş bir kooperatif okulu... Muhteşem bir okul. Okulun öğretmenleri öylesine yürekten öğretmenlik yapıyor ki, bu duygu öğrencilere de sirayet etmiş. Sevgiyle yaşıyorlar, sevgi saçıyorlar... İşin içinde gönüllülük olunca her şey daha bir güzelleşiyor. İşte bunun çok güzel bir örneği var karşımızda! Okulun öğretmenleriyle öğrencileri köy çocukları için el ele vermiş ‘Çek(i)mece’ adlı bir projeyi hayata geçirmişler. Daha sonra aralarına köylüleri de alıp imece usulü mutluluk dağıtmaya başlamışlar. Drama bilenler çocuklar için yaratıcı drama yapıyor, saç kesebilenler çocukları tıraş ediyor, marangozluk becerisi olanlar çocuklar için dolaplar yapıyor, yemek yapabilen onlara yemek pişiriyor... Tam bir gönüllülük projesi bu! İşin içinde para yok, pul yok. Sadece gönüllülük var. Drama eğitmeni İbrahim Zeki Karabulut ve Türkçe öğretmeni Evrim Yıldırım ile Çek(i)mece’yi konuştuk.

1.06.2018
Bebeğinizin çiğneme alışkanlığı konuşmayı destekliyor

Bebeğinizin çiğneme alışkanlığı konuşmayı destekliyor!

Ek gıdaya geçiş bir bebeğin çocukluğa doğru ilerleyen yolculuğunda önemli bir basamaktır.

2.04.2018

Bebeğiniz için en iyi 7 besin

Bebek beslenmesi tüm ebeveynlerin hassas noktası. Anne karnındaki yolculuğunun başlamasından 2 yaşa kadar geçen 1000 günlük süreç bebeğinizin tüm yaşamı boyunca sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması, kronik hastalıklardan korunma ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için oldukça önemlidir. İşte bu doğrultuda bebeğinizin beslenmesinde yer vermeniz ve kaçınmanız gereken gıdalara dikkat etmeniz halinde bebeğinize sağlıklı bir gelecek sunmuş olursunuz.

26.02.2018
Bebekli yaşama merhaba

Bebekli yaşama merhaba!

Bebekli yaşam beraberinde birçok sorumluluğu da getirecektir şüphesiz.

21.04.2017