EKSTRA
MENÜ

Başpiskopos

Başpiskopos ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Başpiskopos haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 846 Başpiskopos haberi bulunmuştur.

Başpiskopos Haberleri

Papa 2. John Paul, eski başpiskopos McCarrick hakkındaki cinsel istismar iddialarını göz ardı etmiş

Papa 2. John Paul, eski başpiskopos McCarrick hakkındaki cinsel istismar iddialarını göz ardı etmiş

Katolik aleminin merkezi Vatikan'da cinsel istismar suçlamaları nedeniyle meslekten ve kiliseden atılan eski din adamı Thedore McCarrick hakkındaki rapor, Papa 2. John Paul (2. Ioannes Paulus) da dahil olmak üzere üst mercilerin, McCarrick ile ilgili iddiaları göz ardı ettiğini ortaya koydu.

11.11.2020Dünya
Karadağda koronavirüsten ölen başpiskoposu öperek uğurladılar

Karadağ'da koronavirüsten ölen başpiskoposu öperek uğurladılar!

Karadağ Sırp Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Amfilohije, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Cenaze törenine katılanlar, Başpiskopos Amfilohije'nin salgından ölmesini umursamadan öperek uğurladı.

31.10.2020Dünya
Türkiye Ermenileri tarihinde bir ilk: Devletin zirvesi Esayan’ın cenaze törenindeydi

Türkiye Ermenileri tarihinde bir ilk: Devletin zirvesi Esayan’ın cenaze törenindeydi

AK Parti milletvekili Markar Esayan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM Başkanı Şentop’un da katıldığı cenaze töreniyle uğurlandı. Devlet ricaline katılım için teşekkür eden ve bunun tarihte ilk olduğunu söyleyen Ermeni Patriği Maşalyan, “Karabağ çatışmasının bu en sıcak günlerinde bir Ermeni kilisesinde acımızı bizimle paylaşmanız anlamlı mesajlar içermektedir” dedi.

23.10.2020Gündem
Papa Francisden Pompeonun görüşme talebine ret

Papa Francis'den Pompeo'nun görüşme talebine ret!

Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Vatikan ziyareti sırasında görüşme talebini reddettiği öğrenildi.

29.09.2020Dünya
Son dakika haberi: Yunan gazetesi alçaklığı dün de sürdürdü Küstahlığa devam ediyorlar...

Son dakika haberi: Yunan gazetesi alçaklığı dün de sürdürdü! Küstahlığa devam ediyorlar...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı, geçen cuma günkü manşetinde ağır bir küfür kullanan Yunan ‘Dimokratia’ gazetesi, küstahlığını dün de sürdürdü. Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı olan Katerina Sakelaropulu ise ilk yurtdışı gezisini yaptığı Kıbrıs Rum Kesimi’nde her konuşmasına ‘Türkiye işgalci’ diye başladı, ‘Garantörlüğü sona ermeli’ deyip savaş çığırtkanlığına varan bir üslup kullandı. Sakelaropulu, Türkiye karşıtlığında Başpiskopos Hrisostomos’a bile söyleyecek söz bırakmadı.

23.09.2020Dünya
Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı azılı Türkiye karşıtı çıktı

Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı azılı Türkiye karşıtı çıktı

Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı olan Katerina Sakelaropulu, ilk yurtdışı gezisini yaptığı Kıbrıs Rum Kesimi’nde her konuşmasına ‘Türkiye işgalci’ diye başladı, ‘Garantörlüğü sona ermeli’ deyip savaş çığırtkanlığına varan bir üslup kullandı. Sakelaropulu, Türkiye karşıtlığında Başpiskopos Hrisostomos’a bile söyleyecek söz bırakmadı.

23.09.2020Dünya
Başpiskopostan Kur’an yakanlara: ‘Barbarlık’

Başpiskopostan Kur’an yakanlara: ‘Barbarlık’

İsveç Kilisesi Başpiskoposu Antje Jackelen, son haftalarda İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki göstererek, “Kutsal kitapları yakmak tam bir barbarlıktır” dedi.

14.09.2020Avrupa
Türkiyeden ABD Başkan Yardımcısı Pencee Ayasofya yanıtı

Türkiye'den ABD Başkan Yardımcısı Pence'e Ayasofya yanıtı

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Kılıç, "Ayasofya, tüm inançlar için açık kalacaktır. Son 500 yıldır olduğu şekilde, tarihi mozaikler korunacaktır. Başpiskopos, aynı şeyi Yunanistan'daki Osmanlı Müslümanlarının mirası için söyleyebiliyor mu?" dedi.

24.07.2020Dünya
Son dakika... AK Partiden Yunanistana çok sert tepki: Boş hayallere kapılmasın

Son dakika... AK Parti'den Yunanistan'a çok sert tepki: 'Boş hayallere kapılmasın'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ayasofya'nın ibadete açılması kararı sonrası Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelarpulu’nun Türkiye’yi hedef alan açıklamalarına tepki gösterdi. Çelik, ''Yunanistan, izansız politikalarını Avrupa ile mahalle dayanışması yürüterek hayata geçireceğine dair boş hayallere kapılmasın. Türkiye, Akdeniz’de Kıbrıs Türklerinin ve milletimizin çıkarlarını koruyacak güce sahiptir''

22.07.2020Gündem
Yunanistan Genelkurmay Başkanından Oruç Reis açıklaması

Yunanistan Genelkurmay Başkanı'ndan 'Oruç Reis' açıklaması

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, “Kara, hava ve denizde gerektiğinde hakim olmayı hedefliyoruz” dedi.

22.07.2020Dünya
ABD Rum ordusunu eğitecek; Türkiye ve KKTC karara tepkili

ABD Rum ordusunu eğitecek; Türkiye ve KKTC karara tepkili

ABD, Kıbrıs’taki Rum ordusunu eğitme kararı aldı, eğitim için de 2 milyon dolar ayırdı. Türk ordusunun da üye olduğu eğitim programlarına Rumların dahil edilmesi, Türkiye ve KKTC’de tepkiyle karşılandı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, “Bu karar Doğu Akdeniz’de istikrar için alındı” dedi.

10.07.2020Dünya
Yunan papazdan küstah yorum

Yunan papazdan küstah yorum

Yunanistan kilisesinin lideri Atina Başpiskoposu Yeronimos, Ayasofya konusundaki gelişmelerin bir oyundan ibaret olduğunu ve Türkiye’nin cami olarak ibadete açmaya cesaret edemeyeceğini söyledi.

7.07.2020Dünya
Bakırköylü  başpiskopos da yürüdü

Bakırköylü başpiskopos da yürüdü

ABD’deki ırkçılık karşıtı gösterilere, Bakırköylü Türk vatandaşı, Amerika Başpiskoposu Elpidoforos Lambriniadis (53) de katıldı.

5.06.2020Dünya
Güney Kıbrıs’ta para karşılığı pasaport skandalı

Güney Kıbrıs’ta para karşılığı pasaport skandalı

2002’de AB üyesi olan Kıbrıs Rum yönetimi, Malezya’nın Kalkınma Fonu’nu hortumlayan ve kırmızı bültenle aranan Jho Taek Low’a bakanlar kurulu kararıyla AB pasaportu verilmesi skandalıyla çalkalanıyor.

7.11.2019Dünya
Rumlar daha fazla Yunan askeri istedi

Rumlar daha fazla Yunan askeri istedi

Rum siyasi partileri ilk yurtdışı ziyaretini Kıbrıs Rum kesimine gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’ten ‘Kıbrıs’a daha fazla Yunan askeri gönderin’ talebinde bulundu.

31.07.2019Dünya
Bakırköylü Lambriniadis ABD’li Rumların dini lideri oldu

Bakırköylü Lambriniadis ABD’li Rumların dini lideri oldu

Tarihte ilk kez ABD Başpiskoposluğu’na seçilen Türk vatandaşı, Elpidophoros Lambriniadis, New York’ta Holy Trinity Katedrali’nde düzenlenen görkemli bir törenle resmi olarak görevine başladı. Türkiye’yi BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu’nun temsil ettiği töreni, Türk basınından sadece Hürriyet izledi.

24.06.2019Dünya
Bakırköyden ABD’ye başpiskopos

Bakırköy'den ABD’ye başpiskopos

Tarihte ilk kez bir Türk vatandaşı, ABD Başpiskoposluğu’na seçildi. Bakırköy’de doğan ve askerliğini İskenderun’da yapmış olan Elpidophoros Lambriniadis, Amerika’daki tüm Ortodoks ve Rum cemaatin lideri konumundaki ilk Türk vatandaşı olacak. Lambriniadis, ABD’ye gitmeden önce Hürriyet’e konuştu.

13.06.2019Gündem
Katolik kadınların isyanı

Katolik kadınların isyanı

Almanya’da Katolik kadınlar yüzyıllardır yaşanan ‘eşitsizliğe’ karşı isyan bayrağı açtılar. İlk ‘ayaklanma’ Münster’de başladı. 5 Katolik kadın öncülüğünde, “Maria 2.0” sloganıyla Katolik kilisesinde kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve Katolik din adamları tarafından girişilen cinsel istismarların örtbas edilmesine son verilmesi için Münster’deki Heilig-Kreuz Kilisesi’nin önünde ‘kilise grevi’ başlatıldı.

15.05.2019Avrupa
Kıbrıslı Rum başpiskopostan skandal ifadeler

Kıbrıslı Rum başpiskopostan skandal ifadeler

KIBRIS Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos Paskalya ayininde Türklere nefret kustu.

30.04.2019Dünya
Kalp söken ‘Zalim Pedro’ ve efsaneler ülkesi: Portekiz

Kalp söken ‘Zalim Pedro’ ve efsaneler ülkesi: Portekiz

Portekiz muhteşem manzaraları, tarihi eserleri ve efsaneleriyle ünlü bir ülke. Portekizlilerin Türklere bu kadar çok benzediklerini de bilmezdim. İntikam şeklinden dolayı zalim unvanını alan Kral Pedro ve büyük aşkı, Fatima ve üç çobanın hikayesi, Gül Kraliçe’nin mucizeleri beni çok etkiledi. Gezimi efsaneler eşliğinde tamamladım!

27.04.2019Avrupa
Son dakika Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan hayatını kaybetti

Son dakika! Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan hayatını kaybetti

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patriği Mutafyan’ın vefatı nedeniyle Patrikvekili Başpiskopos Aram Ateşyan’ı arayarak taziyelerini iletti.

8.03.2019Gündem
Papa’nın danışmanı cinsel tacizden suçlu

Papa’nın danışmanı cinsel tacizden suçlu

Vatikan eski Ekonomi Bakanı ve Avustralya Kardinali George Pell’in Melbourne’de görev yaptığı dönemde iki erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan yargılandığı davada suçlu bulunduğu ortaya çıktı.

27.02.2019Dünya
Avustralya Kardinali cinsel tacizden suçlu bulundu

Avustralya Kardinali cinsel tacizden suçlu bulundu

Vatikan Ekonomi Bakanı ve Avustralya Kardinali George Pell, Melbourne’de görev yaptığı dönemde iki erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan yargılandığı davada suçlu bulundu.

26.02.2019Dünya
Hiçbir cinsel istismarın üstü örtülmemeli ve küçümsenmemeli

"Hiçbir cinsel istismarın üstü örtülmemeli ve küçümsenmemeli"

Katolik Kilisesi'nin dünyadaki önemli temsilcilerinin katılımıyla Roma'da yapılan ve 4 gün süren Kilise'deki cinsel istismarla mücadele zirvesi sona erdi.

24.02.2019Dünya
74 yaşındaki Paris Büyükelçisi’ne ikinci cinsel saldırı suçlaması

74 yaşındaki Paris Büyükelçisi’ne ikinci cinsel saldırı suçlaması

Vatikan’ın74 yaşındaki Paris Büyükelçisi Başpiskopos Luigi Ventura’ya ikinci kez ‘cinsel saldırı’ gerekçesiyle suç duyurusu yapıldı.

19.02.2019Avrupa
Aydın Denktaş’ı kaybettik... KKTC yasta

Aydın Denktaş’ı kaybettik... KKTC yasta

KIBRIS davasının sembolü, KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş dün sabah Lefkoşa’da tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında hayatını kaybetti.

3.02.2019Gündem
City of London Suu Çiye verdiği nişanı geri alacak

'City of London' Suu Çi'ye verdiği nişanı geri alacak

Londra'nın finans merkezi City of London, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çi'ye 2017'de verilen Özgürlük Nişanı'nı geri almak için harekete geçti.

11.01.2019Dünya
Ukrayna’ya otosefali

Ukrayna’ya otosefali

Ortodoks Kilisesi’nde Ukrayna Kilisesi’nin Rus Kilisesi’nden bağımsızlık ilanı nedeniyle bin yıldır görülmedik bir kriz yaşanıyor. Ukrayna Kilisesi dün Fener Patrikhanesi’nden bağımsızlık belgesini (otosefali) ‘Tomos’ adı verilen kararnameyle alarak bağlı bulunduğu Rus Ortodoks Kilisesi’nden resmen ayrıldı. Devlet Başkanı Poroşenko İstanbul Fener Patrikhanesi’ndeki törende gözyaşlarını tutamadı.

6.01.2019Dünya
Son dakika... Ukrayna Ortodoks Kilisesine otosefali statüsü

Son dakika... Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ne 'otosefali' statüsü

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ne "otosefali" kazandıracak kararnameyi Devlet Başkanı Poroşenko'nun katıldığı törenle verdi.

5.01.2019Dünya
Sırrı ortaya çıktı Schumacher...

Sırrı ortaya çıktı! Schumacher...

Alman dergisi BUNTE, efsane F1 pilotu Michael Schumacher'in sağlığıyla ilgili gün yüzüne hiç çıkmamış bir sırrı paylaştı. Başpiskopos Georg Ganswein son gelişmeleri aktardı...

21.12.2018Motor Sporları
ABD yönetimi, Ukraynanın yeni Ortodoks Kilisesinden memnun

ABD yönetimi, Ukrayna'nın yeni Ortodoks Kilisesi'nden memnun

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Palladino, Ukrayna'da, Fener Rum Patrikhanesi'nin verdiği kararla yeni birleşik bağımsız Ortodoks Kilisesi'nin kurulmasından memnun olduklarını dile getirdi.

18.12.2018Dünya
Kilisede kavga Rahipler birbirine girdi

Kilisede kavga! Rahipler birbirine girdi

Rusya ile Ukrayna arasındaki siyasi gerilimin kiliselere de sıçradığı Ukrayna, din adamlarının yumruk yumruğa kavgasına sahne oldu.

13.12.2018Dünya
Striptiz kulübüne çevrilen kiliseye piskopos her gün dua ediyordu. Çok şükür sonunda bina yandı

Striptiz kulübüne çevrilen kiliseye piskopos her gün dua ediyordu. Çok şükür sonunda bina yandı

Katolik Kilisesi'nin yönetim merkezi Vatikan; satışa çıkarılan kiliselerin gece kulübü, striptiz kulübü, diskotek ya da restoran gibi işletmelere çevrilmemesi için çağrı yaptı. Papa Francesco, "Eski kiliseler, insanlığa en faydalı biçimde ve özellikle de yoksullara hizmet edecek şekilde kullanılsın" dedi.

1.12.2018Avrupa
Din adamlarından Çipras’a sarı kart

Din adamlarından Çipras’a sarı kart

Yunanistan’da, din-devlet işlerinin birbirinden ayrılması için Başbakan Aleksis Çipras ile Atina Başpiskoposu Yeronimos arasında 6 Kasım’d sağlanan anlaşma, daha mürekkebi kurumadan can çekişiyor.

18.11.2018Dünya
Yunanistanda din ve devlet işleri arasında düzenleme

Yunanistan'da din ve devlet işleri arasında düzenleme

Yunanistan Başbakanı Çipras ile Yunan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu İeronomios din ve Kilise arasındaki ilişkileri düzenleyen 15 maddelik ortak bildiride anlaştıklarını açıkladı.

7.11.2018Dünya
Yunanistan Başbakanı Çiprastan laiklik çıkışı

Yunanistan Başbakanı Çipras'tan laiklik çıkışı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Anayasa değişikliği planlarına ilişkin, "Yunan devletinin dini tarafsızlığının Anayasa içinde net bir şekilde belirlenmesinin zamanı geldi." dedi.

30.10.2018Dünya
Vatikan’da inanılmaz skandal

Vatikan’da inanılmaz skandal

Papa Francis, Şili'de çocuklara cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla iki başpiskoposu meslekten men etti.

14.10.2018Dünya
Vatikanda çocuk istismarı görüşüldü

Vatikan'da çocuk istismarı görüşüldü

Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa Franciscus, ABD Piskoposlar Konferansı delegesiyle, Pensilvanya eyaletinde ortaya çıkan çocuklara yönelik cinsel istismar skandalını görüştü.

14.09.2018Dünya
Bakan Ersoy, Akdamar Adasındaki ayine katılacak

Bakan Ersoy, Akdamar Adası'ndaki ayine katılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Akdamar Adası'ndaki tarihi kilisede 3 yıl aradan sonra yarın yapılacak ayine katılacak.

8.09.2018Gündem
Sanat, tarih ve doğa şehri: Salzburg

Sanat, tarih ve doğa şehri: Salzburg

Her mevsim ayrı güzel, her mevsim çok özel… Yeşilin tarihle buluşup, muhteşem Alp Dağları manzarasıyla sunulduğu yer. Fotoğrafların kartpostal tadında olduğu şehir… Haydi, birlikte Salzburg’u gezelim.

28.05.2018Seyahat
Başpiskopos cinsel tacizi gizlemekten suçlu bulundu

Başpiskopos cinsel tacizi gizlemekten suçlu bulundu

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletindeki Newcastle Yerel Mahkemesi, Adelaide Başpiskoposu Philip Wilson’u çocuk tacizlerini örtbas etmekten suçlu buldu.

22.05.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Pompeo’nun Patrikhane ziyareti ABD ile ilişkilerde hasarı arttırdı

“Bu cami çok değerlidir. Mimar Sinan’ın mimari dehasını göreceli olarak küçük bir fiziki mekânda ortaya koymasının muhteşem bir örneğidir. Ayrıca, camideki İznik çinilerinin devam eden restorasyon süreci de hayranlık uyandırıyor. İznik’ten gelen ustalar 16’ncı yüzyılın çinilerinin tarzını ve kalitesini aynen yaratıyorlar.”

19.11.2020

Kurşun dökülmüş duvarlar

Amerika’daki Rum Ortodoks Başpiskoposu Elpidophoros, din adamı olduğunu söylüyor ama yönlendirici, tahrik edici ve ikiyüzlü bir siyaset yapmaya devam ediyor...

30.09.2020

Dünün kendi tükürüğünde bugün kendi boğulanlar

Yıllarca önce gördüğüm, doğrusu pek de iyi anlayamadığım bir fotoğrafı, geçen ay 5 Haziran günü Türkiye’de yayınlanan bir kitapta yeniden gördüm.

7.07.2020

Uygun yerlerine kum monte edecekmiş

İYİ Partili Aylin Cesur’u Demirel’in doktoruyken tanımıştık.

7.07.2020

Artık herkes onun yolunda

Helen unsurunun içinde eriyecek bir Kıbrıs Türk’ünün bu adanın istikbalinde yeri olmayacağını biliyordu. Bunun gerçekleşmemesi için çabaladı, tarih onu haklı çıkardı. Hem geçmiş hükümetler hem de bugünküler Denktaş’ın yolunu takip etmek zorunda kaldılar, Denktaş tarafından ikna edildiler ve bugünkü duruma gelindi.

20.01.2019

Zenginliğin listesi

MARDİN’in Midyat ilçesinde bir okulun sınıfı bu... Çocuklarımız öğretime başlıyor... Bizim çocuklarımız...

14.09.2018
Sanat, tarih ve doğa şehri: Salzburg

Sanat, tarih ve doğa şehri: Salzburg

Her mevsim ayrı güzel, her mevsim çok özel… Yeşilin tarihle buluşup, muhteşem Alp Dağları manzarasıyla sunulduğu yer. Fotoğrafların kartpostal tadında olduğu şehir… Haydi, birlikte Salzburg’u gezelim.

30.05.2018