EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Basın Konseyi

Basın Konseyi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Basın Konseyi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 19.394 Basın Konseyi haberi bulunmuştur.

Basın Konseyi Haberleri

Gazeteci açıklaması gerçeği yansıtmıyor

Gazeteci açıklaması gerçeği yansıtmıyor

Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit, Adalet Bakanlığı’nın Türkiye’de cezaevlerinde bulunan 63 gazetecinin sadece 4’ünün fikir suçu işlemiş olduğunu belirten açıklamasının gerçeklerle bağdaşmadığını söyledi.

26.08.2011Gündem
45 CHP’li vekil Silivri’de

45 CHP’li vekil Silivri’de

CHP’li 45 milletvekili, partilerinden milletvekili seçilen Prof. Dr. Mehmet Haberal ve gazeteci Mustafa Balbay’ın da aralarında bulunduğu Ergenekon sanıklarının davasını izleyip destek verdi.

8.08.2011Gündem
Özer Yelçe kimdir

Özer Yelçe kimdir

İstanbul'da 1945 yılında doğan Yelçe, Milliyet ve Hürriyet gazeteleri, NTV radyosu, BBC, WDR ve Amerika'nın sesi gibi birçok uluslararası basın ve yayın kuruluşunda Türkiye ve Ortadoğu muhabirliği yaptı.

16.05.2011Gündem
Orhan Birgit: Sanki 40 yıldır birbirimizi tanıyor gibiyiz Gülsen Abacı: Çocuklara nikahtan sonra haber verdim

Orhan Birgit: Sanki 40 yıldır birbirimizi tanıyor gibiyiz Gülsen Abacı: Çocuklara nikahtan sonra haber verdim

Gülsen Abacı: Çocuklara nikahtan sonra haber verdim84 yaşındaki Basın Konseyi Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Birgit yakın zamanda 62 yaşındaki Gülsen Abacı’yı aile apartmanına gelin getirdi. 12 yıl önce eşini kaybeden Birgit, ABD’de yaşayan ve vizesini uzatmak için İstanbul’a gelen Abacı ile ortak arkadaşları vasıtasıyla tanıştı. Kısa sürede, peş peşe çıkılan dört yemekten sonra, 30 yıldır yalnız yaşayan ve üç çocuk, dört torun sahibi Abacı, ‘evet’ dedi

29.04.2011Kelebek
Büyük Kulüpten evliliğe

Büyük Kulüp'ten evliliğe

Basın Konseyi Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi Köşe Yazarı Orhan Birgit, Eskişehir’de Gülsen Abacı ile evlendi.

19.04.2011Gündem
Basın Konseyinden açıklama

Basın Konseyi'nden açıklama

Basın Konseyinden yapılan açıklamada, “Ergenekon ve Balyoz davalarında yargılanan TSK mensuplarının tutukluluklarının devam ettirilmesi ile ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığının yayımladığı açıklamada ileri sürülen hususlar, aynı davaların şüphelileri olan gazeteci arkadaşlarımız için de geçerlidir” denildi.

11.04.2011Gündem
Gül: Başkanlık sistemi gündemde değil

Gül: "Başkanlık sistemi gündemde değil"

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, başkanlık sisteminin şu an Türkiye’nin gündeminde olmadığını söyleyerek, "Sayın Başbakan da bir soru üzerine düşüncelerini söyledi, daha önceki düşünceleri de aynı şekildeydi. Ümit ederim Türkiye başarılı bir genel seçim yapar. Ondan sonra da yeni bir anayasa dönemi olur. Bu tip temel konular daha geniş bir şekilde tartışılır, konuşulur. Herkes ne istediğini bilir ne olduğunu bilir, nihayette tercihler yapılırken o doğrultuda tercihler yapılabilir" dedi. Basın özgürlüğünün demokrasinin en önemli vasıflarından biri olduğunu da belirten Gül, "Tabi ki sıkıntılar söz konusu olabilir, bunları da hep beraber aşacağız" diye konuştu.

1.04.2011Gündem
Cumhurbaşkanı Gül:  Bunların tartışılması faydalıdır

Cumhurbaşkanı Gül: Bunların tartışılması faydalıdır

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili olarak, “Çoğulcu sistemlerde seçimler olur. Siyasi partiler yarışırlar. Ondan sonra da ümit ederim ki yeni bir anayasa yapma dönemi olur. Bu tip temel konular o zaman daha geniş bir şekilde tartışılır, konuşulur. Geçen sefer de söylemiştim, bunların tartışılması şu açıdan faydalıdır: Herkes ne istediğini, ne olduğunu bilir. Ona göre nihayetinde tercihler yapılırken o doğrultuda tercihler yapılır” dedi.

1.04.2011Gündem
Basının kara günü

Basının kara günü

Basın meslek örgütleri gazeteci Ahmet Şık’ın kitabına yönelik operasyonları kınadı.

25.03.2011Gündem
Basın Konseyinden kitap açıklaması

Basın Konseyi'nden kitap açıklaması

Ahmet Şık’ın yayımlanmakta olan "İmamın Ordusu" adlı kitabın taslağına görevli polisler tarafından el konulmasını, Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit eleştirdi. Birgit, şunları söyledi:

25.03.2011Gündem
Çıkmamış kitaba baskın

Çıkmamış kitaba baskın

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ahmet Şık’ın “İmamın Ordusu” isimli kitabının tüm nüshalarına el konulmasına karar vermesinin ardından kitabın dijital kayıtlarına dün İthaki Yayınevi ve Radikal Gazetesi’ne yapılan polis operasyonuyla el konuldu ve kopyaları silindi.

24.03.2011Gündem
Gazetecilerden protesto yürüyüşü

Gazetecilerden protesto yürüyüşü

BEYOĞLU’nda toplanan gazeteciler, Ergenekon soruşturması kapsamında gazetecilerin tutuklanmasını, düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.

13.03.2011Gündem
Basın Konseyi Çankaya’ya çıktı

Basın Konseyi Çankaya’ya çıktı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Konsey Başkanı Orhan Birgit başkanlığında konsey yüksek kurulu üyelerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

9.03.2011Gündem
Basın Konseyi heyeti Gül ile görüştü

Basın Konseyi heyeti Gül ile görüştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit ve beraberindeki heyeti kabul etti.

9.03.2011Gündem
Başbakanın davetini reddediyoruz

"Başbakan'ın davetini reddediyoruz"

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), Basın ve ifade özgürlüğünü tehdit eden tüm yasal düzenlemelerle ilgili köklü değişikliklerin acilen yapılması için hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmesi istedi.

8.03.2011Gündem
Çetin Emeçsiz 21 yıl

Çetin Emeç'siz 21 yıl

Uğradığı silahlı saldırı sonucu 21 yıl önce hayatını kaybeden Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç, Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı.

7.03.2011Gündem
Basın sindirilmek isteniyor

Basın sindirilmek isteniyor

Son Ergenekon operasyonunda gazetecilerin gözaltına alınması üzerine meslek kuruluşları da açıklama yaparak, tepki gösterdi.

3.03.2011Gündem
TGC: “Gazetecilere baskıları kınıyoruz”

TGC: “Gazetecilere baskıları kınıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Ergenekon operasyonu kapsamında gazetecilerin ev ve işyerlerine yapılan baskınlar ve gözaltılarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

3.03.2011Gündem
Haber yapma demişler, niye yapıyorsunuz

Haber yapma demişler, niye yapıyorsunuz

Ergenekon soruşturması kapsamında pazartesi günü gözaltına alınan Odatv.com’un sahibi gazeteci-yazar Soner Yalçın, internet sitesinde çalışan Barış Terkoğlu, Ayhan Bozkurt ve Barış Pehlivan dün savcı tarafından ifadeleri alınmak üzere Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. 4 saat savcıya ifade veren Soner Yalçın'la birlikte Pehlivan ve Terkoğlu tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konuldu.

17.02.2011Gündem
Gazetecilerden OdaTV açıklaması

Gazetecilerden OdaTV açıklaması

Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, “Dışarıda kim ki özgürlük sesini yükseltiyor, 'Basın özgür olmalıdır, özgürce düşüncelerini yazmalıdır, televizyoncular özgürce yayın yapmalıdır' diyor, o zaman gözaltılarla geriletme dönemi başlıyor. Oda TV'ye yapılan baskın da bunun bir sonucudur” dedi.

17.02.2011Gündem
Basın Konseyinden Batum açıklaması

Basın Konseyi'nden Batum açıklaması

Basın Konseyi'nden yapılan açıklamada, “Süheyl Batum'un Yüksek Kurul üyeliği, kendisinin görüş ve düşüncelerini yansıtan bazı sözleri nedeniyle değil, 10. madde gereğince 19 Ocak 2011'de sona ermiştir” ifadesi kullanıldı.

10.02.2011Gündem
Basın Konseyi 23 yaşında

Basın Konseyi 23 yaşında

Basın Konseyi, kuruluşunun 23’üncü yılını, Büyük Kulüp’te düzenlenen yemekte kutladı.

6.02.2011Gündem
Abdi İpekçi anılıyor

Abdi İpekçi anılıyor

Uğradığı saldırıda 1 Şubat 1979'da hayatını kaybeden gazeteci Abdi İpekçi 32. ölüm yıl dönümünde anıldı.

1.02.2011Gündem
Gazetecileri eleştirmek daha mı kolay

Gazetecileri eleştirmek daha mı kolay?

AYŞE Arman’ın Hürriyet Pazar’da yayımlanan “Ayşe organ naklinde” başlıklı söyleşisine Prof. Dr. İlhan Erkan’dan bir eleştiri geldi.

31.01.2011OkurTemsilcisi
TBMM Anayasa Komisyonunda kavga

TBMM Anayasa Komisyonu'nda kavga

TBMM Anayasa Komisyonunda, Anayasa Mahkemesinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa tasarısı, alt komisyona sevk edildi.CHP'li milletvekillerinin karşı çıktığı tasarının görüşmelerinde, tartışmalar yaşandı.

26.01.2011Gündem
ABden basın özgürlüğü açıklaması

AB'den 'basın özgürlüğü' açıklaması

AB Komisyonu Üyesi Stefan Füle gazeteci Oktay Ekşi’nin istifa etmesi, yüzlerce gazetecinin “karalama” suçu iddiasıyla dava edilmesi gibi olayların örnek gösterildiği, Türkiye’de basın özgürlüğünün durumuyla ilgili bir soru önergesini yanıtladı.

25.01.2011Dünya
Uğur Mumcu öldürülüşünün 18. yılında anılıyor

Uğur Mumcu öldürülüşünün 18. yılında anılıyor

24 Ocak 1993’te otomobiline konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden araştırmacı gazeteciliğin öncüsü Uğur Mumcu, ölümünün 18’inci yılında anılıyor. Mumcu için Ankara'da evinin düzenlenen törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eski genel başkan Deniz Baykal birlikte gitti. Bu arada Özgür Mumcu, öldürülmesinin 18. yıldönümünde babası Uğur Mumcu'yu yazdı.

24.01.2011Gündem
Konseyde yeni dönem

Konseyde yeni dönem

CHP’ye katılan gazeteci-yazar Oktay Ekşi, Basın Konseyi Başkanlığı ve Yüksek Kurul üyeliği görevlerinden istifa etti.

18.01.2011Gündem
Oktay Ekşi Basın Konseyinden istifa etti

Oktay Ekşi Basın Konseyi'nden istifa etti

Oktay Ekşi, Basın Konseyi Başkanlığından ve Yüksek Kurul üyeliğinden istifa etti.

18.01.2011Gündem
Balbay: Firar olan Hizbullah değil hukuk

Balbay: "Firar olan Hizbullah değil hukuk"

İkinci “Ergenekon” davasının 96. duruşması başladı.İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen davanın bugünkü duruşmasına, gazeteci Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu 21 tutuklu sanık ile tutuksuz yargılanan Sinan Aygün, Emin Şirin, Yalçın Küçük, Adnan Türkan, Murat Ağırel katıldı.

17.01.2011Gündem
Çark rekortmeni

Çark rekortmeni

Başbakan Erdoğan dün Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen açılış töreninde muhalefete çattı.

16.01.2011Gündem
Başbakan protestolara cevap verdi

Başbakan protestolara cevap verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu açılış töreninde, dün dün TT Arena’daki protestolar hakkında açıklamalarda bulundu. "Stat yapımında Galatasaray'ın bir Allah parası yoktur." diyen Erdoğan, kendisini protesto edenlere sitemde bulunarak "Böyle bir yatırımın karşılığı bu olmamalıydı." dedi.

16.01.2011Gündem
CHP’ye yeni üye

CHP’ye yeni üye

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisine katılan Basın Konseyi Başkanı, gazeteci-yazar Oktay Ekşi’ye grup toplantısında rozetini taktı.

11.01.2011Gündem
Basın özgürlüğü geriliyor

Basın özgürlüğü geriliyor

Basın Konseyi Başkanı ve Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) Dönem Başkanı Oktay Ekşi, Türk basınının özgürlük sıralamasında 178 ülke içinde 138’inci olduğunu hatırlatarak, “Önceki yıllarda da durumumuz iyi değildi. Ama hiç değilse 98’inciydik. Bu durum bizi demokrasi bazılarına göre ilerlerken, basını daha az özgür olan tek ülke konumuna getirdi” dedi.

30.12.2010Gündem
Oktay Ekşi Babahandan tazminat kazandı

Oktay Ekşi Babahan'dan tazminat kazandı

Basın Konseyi Başkan Oktay Ekşi, Star gazetesi yazarı Ergun Babahan hakkında açtığı 2 ayrı tazminat davasını kazandı.

27.12.2010Gündem
12 Eylül’ün ayak sesleri

12 Eylül’ün ayak sesleri

Foto Muhabiri Kadir Can, Türkiye’nin en sıcak sokak olaylarının yaşandığı ve 12 Eylül askeri darbesiyle noktalanan yedi yıllık süreci ‘Oniki Eylül Bindokuzyüzseksenin Ayak Sesleri’ adlı kitabında topladı.

4.12.2010Gündem
3 gazeteci beraat etti

3 gazeteci beraat etti

“Terör örgütü propagandası yapmak” ve “terör örgütü açıklamalarını yayınlamak” suçlarından haklarında 2,5 ila 7,5'ar yıl arasında değişen hapis cezası istenen Günlük Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Filiz Koçali ile gazeteciler Ziya Çiçekçi ve Ramazan Pekgöz'ün beraatına karar verildi.

23.11.2010Gündem
Oktay Ekşi: Daha fazla bedel varsa buradayım

Oktay Ekşi: Daha fazla bedel varsa buradayım

Abbas Güçlü ile Genç Bakış’ın dün gece ekrana gelen bölümünün konuğu Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi’ydi. Ekşi istifasının perde arkasını, basın ve siyasette tartışılan üsluba dair tüm soruları Genç Bakış’ta cevapladı. Öğrencilerin sorularına verdiği yanıtların satır aralarında ise çok çarpıcı göndermeler vardı. İşte Oktay Ekşi’nin açıklamaları:

11.11.2010Gündem
Gazeteciler serbest kalsın

Gazeteciler serbest kalsın

ULUSLARARASI Gazeteciler Federasyonu’nun bir parçası ve Avrupa’nın sektöründe en büyük meslek örgütü olarak 30’dan fazla ülkede 260 bin gazeteciyi temsil eden Brüksel merkezli Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Türk gazeteciler için ayağa kalktı.

5.11.2010Gündem
TRT ve Anadolu Ajansı Basın Konseyi’nden çekildi

TRT ve Anadolu Ajansı Basın Konseyi’nden çekildi

TRT ve Anadolu Ajansı (AA) Basın Konseyi’nden çekildi.

4.11.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Silivri'de 'ilkler' yaşandı

DÜN Mustafa Balbay’ın hem 51. yaş günüydü, hem de 2. Ergenekon davası 3. yılına giriyordu.

8.08.2011

Nedim’i ziyaret ettik

CUMA günü izin çıktı. Nedim Şener’i ziyaret etmek için Silivri’ye gittik.

19.03.2011

Firar eden Hizbullah değil, hukuktur

‘SİLİVRİ Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşmesi’, tarihi günlerinden birini daha yaşadı dün...

17.01.2011

Kayıp çocuklar için ne yaptın?

TBMM Kayıp Çocukları Araştırma Komisyonu Başkanı ve AKP milletvekili Halide İncekara, Habertürk’e verdiği demecinde Yaprak Dökümü ve Fatmagül’ün Suçu Ne gibi dizilerin sapıklığı teşvik ettiğini söyledi.

15.11.2010

Ben AB’nin yalancısıyım

AMERİKA’nın önde gelen gazeteleri, Avrupa’nın önde gelen gazete ve dergileri çok farklı bir çıkış yapıyor.

11.11.2010

Türkiye’nin büyük ayıbı

TÜRKİYE Barolar Birliği raporu:

“Son 7 yılda Türkiye cezaevlerindeki tutuklu sayısı yüzde yüz arttı...

7.11.2010