EKSTRA
MENÜ
Arşiv
Etiketler

Basın Konseyi

Basın Konseyi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Basın Konseyi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 19.435 Basın Konseyi haberi bulunmuştur.

Basın Konseyi Haberleri

Fazıl Saya 10 ay hapis

Fazıl Say'a 10 ay hapis

Sosyal Paylaşım sitesi Twitter’da yazdığı yazılar nedeniyle 'Halkın benimsediği değerleri alenen aşağıladığı gerekçesiyle' 1,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanatçı Fazıl Say, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu hüküm, 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakıldı. Say 5 yıl içinde başka bir suç işlemezse hakkındaki dava ortadan kalkacak. say yaptığı ilk açıklamada, "yurdum adına çok üzgünüm" dedi. Kültür Bakanı Ömer Çelik de ''Sanatçıların yargı kararlarıyla muhatap olması temenni etmediğim bir şeydir. Ama neticede ortaya çıkan bir yargı kararıdır" yorumunda bulundu. Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ise hapis cezasını ''Korkunç bir haber'' diye yorumladı. Karara AB Komisyonu da tepki gösterdi.

15.04.2013Gündem
Kitap

Kitap

9.03.2013Kelebek
Birandı kaybettik

Birand'ı kaybettik

Safra kesesindeki stendin değişimi için yattığı hastanede, kalbinde komplikasyon meydana gelen Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand hayatını kaybetti. Mehmet Ali Birand’ın vefat ettiğini oğlu Umur Birand hastane önünde yaptığı açıklamayla duyurdu. Birand için ilk tören yarın saat 10.00'da Doğan TV Center'ın önünde yapılacak. Birand'ın cenazesi daha sonra Teşvikiye Camii'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Anadolu Hisarı'ndaki aile kabristanına defnedilecek.

18.01.2013Gündem
SONER YALÇIN TAHLİYE EDİLDİ

SONER YALÇIN TAHLİYE EDİLDİ

ODA TV davasında 682 gündür tutuklu yargılanan gazeteci Soner Yalçın dün tahliye oldu. Yalçın tahliyesi sonrası "Biz zindanda kalmayı Namık Kemal'den öğrendik. Biz yenilgiyi öğrenmeyeceğiz ve inadına yazacağız" dedi. Gözyaşları içinde babasıyla kucaklaşan Aren Soner Yalçın "Babamı çok özledim bana yılbaşı hediyesi oldu. Bu süreçte bazı şeyi unuttum. Şimdi tekrar hatırlayacağım" dedi. Yalçın daha sonra Asmalımescit'e gitti ve yemek yedi.

27.12.2012Gündem
İzmir Gazeteciler Cemiyeti yılbaşını kutladı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti yılbaşını kutladı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti geleneksel yılbaşı balosu Kuşadası Fantasia Otel’de yapıldı.

15.12.2012Ege
Başarımızı tüm dünyaya göstereceğiz

"Başarımızı tüm dünyaya göstereceğiz"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 2015 yılında Bakü'de yapılacak ilk “Avrupa Olimpiyat Oyunları”nda,Azerbaycan'ın başarısını bütün dünyaya göstereceklerini söyledi.

12.12.2012Spor
Milletimizin yüzde 90ı aptaldır dedi ortalık karıştı

'Milletimizin yüzde 90'ı aptaldır' dedi ortalık karıştı

Hindistan Basın Konseyi Başkanı Markandeya Katju, "Hint milletinin yüzde 90’ı aptaldır" dedi, Hindistan ayağa kalktı.

10.12.2012Gündem
Tutuklu gazeteciler için Esada mektup

Tutuklu gazeteciler için Esad'a mektup

Basın Konseyi, Suriye'de tutuklu bulunan gazetecilerin Kurban Bayramı'ndan önce serbest bırakılmaları için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a mektup gönderdi.

18.10.2012Gündem
Basın Konseyinden 2 istifa

Basın Konseyi'nden 2 istifa

Basın Konseyi Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Hasan Sınar ve Yönetim Kurulu Üyesi Gökmen Karadağ, görevlerinden istifa etti.

19.09.2012Gündem
Hatayı korku teslim almış

Hatay'ı korku teslim almış

Hatay bir hoşgörü kenti... Hatay medeniyetler kenti...

11.09.2012Gündem
Tabela rötuşu

Tabela rötuşu

Kilis’teki konteyner kentte yaşayan 3 bin Suriyeli çocuk ve genç, Suriyeli ve Türk öğretmenlerin gönülden çabasıyla eğitimlerini sürdürecek.

11.09.2012Gündem
Azeri basını Petkim’de

Azeri basını Petkim’de

Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçiliği ve Azerbaycan Basın Konseyi işbirliğiyle düzenlenen yarışmada ilk 10’a giren Azeri gazeteciler, bir haftalık İzmir gezisiyle ödüllendirildi.

3.09.2012Ege
Myanmar yönetimi basına sansürü kaldırdı

Myanmar yönetimi basına sansürü kaldırdı

Myanmar hükümeti, basın üzerindeki sansürün kaldırıldığını açıkladı.

20.08.2012Gündem
Arşivini tuvalde canlandırdı

Arşivini tuvalde canlandırdı

SANATÇI Nazife Gülben, Diyarbakır’da başladığı gazetecilik mesleğinde biriktirdiklerini bugün tuvaline taşıyor.

9.08.2012Kelebek
Basın Bayramı heykeli

Basın Bayramı heykeli

İzmir Karşıyaka Belediyesi’nin İzmir Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle başlattığı Basın Özgürlüğü Ödülü, 24 Temmuz Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı gününde düzenlenen törenle verildi.

24.07.2012Gündem
Tutuklu gazetecilere ziyaret

Tutuklu gazetecilere ziyaret

Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit başkanlığındaki bir heyet Diyarbakır’a gelerek D Tipi Cezaevi’nde bulunan gazetecileri temsilen 3 gazeteci ile görüştü.

28.06.2012Gündem
Kadına yönelik şiddet

Kadına yönelik şiddet

TBMM’den kadına yönelik şiddete karşı öneriler: * Gül ve Erdoğanlı spot filmler hazırlanıp yayınlansın. * Gazetelere RTÜK gibi özdenetim kurumu oluşturulsun. * Şiddet ve ayrımcılığı teşhir edecek merkez kurulsun.

28.06.2012Gündem
Amaç daha fazla yaşatmaksa

Amaç daha fazla yaşatmaksa

RAHİM nakli haberlerinin hemen ardından, Ankara Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. İ. Ethem Geçim’den itiraz gelmişti:

11.06.2012OkurTemsilcisi
Özür dilemeniz bile yetersiz

Özür dilemeniz bile yetersiz

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Basın Konseyi ile 11 meslek örgütünün oluşturduğu G-9 Gazeteci Örgütleri Platformu, Başbakan Tayyip Erdoğan’a partisinin İstanbul İl Kongresi’nde gazetecilere yönelik sözleri nedeniyle tepki gösterdi.

28.05.2012Gündem
Cezaevinden ilk  fotoğraf

Cezaevinden ilk fotoğraf

Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 3 kadın üyesi Pınar Türenç, Necef Uğurlu ve Nurşen Mazıcı, Silivri Cezaevi’nde 15 aydır tutuklu bulunan gazeteci Müyesser Yıldız’ı ziyaret etti.

25.05.2012Gündem
Müyesser Yıldızın cezaevinden ilk fotoğrafı

Müyesser Yıldız'ın cezaevinden ilk fotoğrafı

Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 3 kadın üyesi Pınar Türenç, Necef Uğurlu ve Nurşen Mazıcı, Silivri Cezaevi'nde 15 aydır tutuklu bulunan gazeteci Müyesser Yıldız’ı ziyaret etti.

25.05.2012Gündem
Yeni anayasada yazım aşamasına geçiliyor

Yeni anayasada yazım aşamasına geçiliyor

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, 6,5 aydan bu yana sürdürdüğü her platformdan görüş alma sürecini bugün tamamlıyor. Komisyon bugüne kadar 14 siyasi parti, 21 üniversite, 39 meslek örgütü ve sendika ile 79 dernek, vakıf ve platformu dinledi.

30.04.2012Gündem
Yeniden Basın Konseyi Başkanı

Yeniden Basın Konseyi Başkanı

Basın Konseyi Baş-kanlığı’na yeniden Orhan Birgit seçildi. Basın Kon-seyi’nden yapılan açıklamaya göre 14 Nisan’da yapılan Basın Konseyi Üyeler Genel Kurulu toplantısında başkan ve 2’nci başkan seçimi yapıldı.

20.04.2012Gündem
Denizsiz bir ülkede bahriye nazırı gibiyim

Denizsiz bir ülkede bahriye nazırı gibiyim

TİP yöneticiliğinden üç buçuk yıl hapis yatan; Abdi İpekçi, Uğur Mumcu ve Cem Karaca'dan Barış Derneği'ne pek çok gazeteci ve aydının avukatı, Basın Konseyi Yüksek Kurulu üyesi Turgut Kazan mesleğinde 50. yıla girdi. Hukuk devletine aykırı atılan her adıma karşı tek başına neredeyse bir STK gibi çalışan Kazan, darbe yıllarında dahi karşılaşmadığı bir davayla mesleğinden men edilmek isteniyor.

17.03.2012Gündem
Arkadaşlarımızın hayatından endişe ediyoruz

"Arkadaşlarımızın hayatından endişe ediyoruz"

Milat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Adakoğlu, Suriye'deki olayları izlemek ve belgesel çekmek için ülkeye giriş yaptıktan sonra kaybolan arkadaşlarının hayatından endişe ettiklerini söyledi.

14.03.2012Gündem
Basın Konseyi Yeni Şafak’ı kınadı

Basın Konseyi Yeni Şafak’ı kınadı

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Yeni Şafak Gazetesi hakkında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın şikayetini değerlendirerek ‘kınama’ kararı verdi.

7.03.2012Gündem
O koltuk sana büyük geliyor

O koltuk sana büyük geliyor

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un (52) tanıdık bir işadamının eşinden aldığı ucuz krediyle ilgili haberin yayınlanmasını engellemek için Bild Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann’ın telesekreterine tehdit mesajı bırakmasına tepkiler sürüyor.

3.01.2012Gündem
Şener: Kumanyada sadece kuru ekmek var Hakim: İsterseniz kantinden kek aldırabilirim

Şener: Kumanyada sadece kuru ekmek var Hakim: İsterseniz kantinden kek aldırabilirim

Oda TV davasında hakim ve tutuklu sanıklar arasında kumanya krizi yaşandı. Nedim Şener "Cezaevi kumanyasında sadece kuru ekmek var" derken, Mahkeme Başkanı, "İsterseniz kantinden kek aldırabilirim" dedi.

30.12.2011Gündem
96 gazeteci yeni yıla parmaklıklar arkasında girecek

96 gazeteci yeni yıla parmaklıklar arkasında girecek

Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit, Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi avukat Turgut Kazan ile birlikte Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan bir kadın gazeteciyi ziyaret etti. Birgit, 96 gazetecinin yeni yıla parmaklıklar arkasında gireceğini belirtti.

29.12.2011Gündem
AHMET ŞIK VE NEDİM ŞENERE GAZETECİLERDEN DESTEK

AHMET ŞIK VE NEDİM ŞENER'E GAZETECİLERDEN DESTEK

Nedim Şener ve Ahmet Şık 265 gün sonra hakim karşısına çıktı.Ergenekon soruşturması kapsamında aralarında gazeteciler Nedim Şener ile Ahmet Şık’ın da bulunduğu 12’si tutuklu 14 sanık hakkında açılan Odatv davası görülmeye başlandı .Gazetecilere Özgürlük Platformu, Avrupa Gazeteciler Birliği, Basın Enstitüsü, Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Dünya Yazarlar Birliği, Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Spor Yazarları Derneği Gazete Sahipleri Derneği üyesi yerli ve yabancı çok sayıda gazeteci de davayı izlemek ve sanıklara destek olmak için adliye önünde toplandı. 'Gazetecilere özgürlük', 'Özgür basın varsa, özgür toplum da vardır' yazılı pankartlar açan grup, tutuklu bulunan gazetecilerin fotoğraflarını da taşıdı. DHA

22.11.2011Haber
Ahmet Şık ve Nedim Şener 265 gün sonra hakim karşısına çıktı

Ahmet Şık ve Nedim Şener 265 gün sonra hakim karşısına çıktı

Nedim Şener ve Ahmet Şık 265 gün sonra hakim karşısına çıktı. Tutuklu gazetecilere destek vermek için adliyeye gelen yüzlerce gazeteci adliyeye giremedi. Mahkeme, tahliye istemlerinin, reddi hakim talebinin karara bağlanmasından sonra duruşma olmaksızın değerlendirilmesini hükme bağlayarak duruşmayı 26 Aralık'a erteledi. Duruşmada tutuklu gazeteci Ahmet Şık'ın ''Biz geleceğiz, hiç merak etmeyin'' sözleri üzerine bütün salon ayağa kalktı, AP yetkilileri sandalye üzerine çıkarak Şık'ı alkışladı.

22.11.2011Gündem
Cem Emir ve Selahattin Yılmaz anısına özel ödül

Cem Emir ve Selahattin Yılmaz anısına özel ödül

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Van'da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki ikinci depremde hayatını kaybeden görev şehidi meslektaşlarımız Cem Emir ve Sebahattin Yılmaz anısına “Basın Konseyi Özel Ödülü” verilmesini kararlaştırdı.

16.11.2011Gündem
Sırtından bıçaklı anne fotoğrafına büyük tepki

Sırtından bıçaklı anne fotoğrafına büyük tepki

Habertürk Gazetesi’nin, dün sürmanşetine taşıdığı Manisalı iki çocuk annesi 38 yaşındaki Şefika E’yi sırtında saplanmış bıçakla görüntüleyen fotoğraf tartışma yarattı.

7.10.2011Gündem
Basın Konseyinden RTL baskınına kınama

Basın Konseyi'nden RTL baskınına kınama

Basın Konseyi, Alman RTL televizyonuna terör örgütü üyelerince yapılan saldırıyı kınadı.

30.09.2011Gündem
Arda Gedik son yolculuğuna uğurlandı

Arda Gedik son yolculuğuna uğurlandı

HÜRRİYET Gazetesi eski Genel Müdürü ve Hürriyet Holding eski Genel Koordinatörü Arda Gedik, Üsküdar Şakirin Camii’nde düzenlenen cenaze namazının ardından Ulus Mezarlığı’nda toprağa verildi.

26.09.2011Gündem
KKTCnin eski bakanı İsmet Kotak öldü

KKTC'nin eski bakanı İsmet Kotak öldü

KKTC eski bakanlarından, gazeteci-yazar İsmet Kotak (72) hayatını kaybetti.

11.09.2011Gündem
Artık gazeteciler tutuklanmayacak

Artık gazeteciler tutuklanmayacak

Beş aydır süren hükümet karşıtı protestolara gösterdiği sert tepki nedeniyle uluslararası kamuoyunun büyük tepkisi ve yaptırımlarına maruz kalan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, çok önemli bir reform kararı aldı.

28.08.2011Gündem

Yazar Sonuçları

RTÜK’te ‘Olmadı baştan’ vaziyeti

BU tarihsel dizi bizim ahlak ölçülerimize uygun değil, öteki aile yapımıza ters, diğeri milli ve manevi değerlerimizi zedeliyor, şu tarihi çarpıtıyor. Çaresi var, yasaklarız olur biter.

8.02.2013

Gazeteci

Teee üç sene evvel.

14.12.2012

Elie Saab’ın özel davetlileri

Fatoş-Emir Sarıgül çifti, Elie Saab’ın davetlisi olarak Paris’e gitti, ünlü tasarımcının defilesini en ön sıradan izledi.

4.10.2012

Daha ne diyeyim...

Dersim’in ruhu, en yürekli sesi denilebilecek bir milletvekili Hüseyin Aygün. CHP Milletvekili. Kişiliği, düşünceleri ve duruşu, hangi partiden milletvekili olduğundan daha önemli.

13.08.2012

Sıra yatak odalarında

BEN artık “Pes!” diyorum.

12.06.2012

Veliler tepkili

YENİ eğitim öğretim yılına büyük sorunlarla giriliyor. Bu sorunların başında imam hatip okullarının yeniden açılması ve en başarılı okulların imam hatip okuluna dönüştürülmesi geliyor. Birçok yerde bugün karne gününde eylem yapacaklar; “Okulumuzu elimizden almayın” diye...

7.06.2012

TBMM’de tarihi bir adım

ESKİ milli futbolculardan İstanbul AK Parti Milletvekili Hakan Şükür’ün Lig TV’de Şansal Büyüka’nın yönettiği “Maraton” programına yorumcu olarak çıkıp milletvekili maaşına ek olarak buradan yüklü bir gelir elde etmesi mevzuata uygun mudur değil midir?

3.05.2012

7’den 70’e Dedemin İnsanları

Ben göçmenim, hem anne hem de baba tarafından.

23.11.2011

İdris bey...

İşbu dilekçenin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e iletilmesi ricasıyla, Bakanlıklar, Ankara.

18.10.2011