EKSTRA
MENÜ

Basın Konseyi

Basın Konseyi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Basın Konseyi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 19.394 Basın Konseyi haberi bulunmuştur.

Basın Konseyi Haberleri

Basın konseyinden kınama

Basın konseyinden kınama

Basın Konseyi, TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerin Meclis TV'den canlı yayınlanmamasını kınadı.

5.05.2014Gündem
134. sıradan utanıyoruz

134. sıradan utanıyoruz

3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla gazeteciler, İstanbul ve Ankara’da protesto eylemleri düzenledi.

3.05.2014Gündem
İktidar basını kıskaç altına aldı

İktidar basını kıskaç altına aldı

TGC Başkanı Turgay Olcayto, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, 40 gazeteci ve gazete dağıtıcısının tutuklu olduğunu bildirdi.

2.05.2014Gündem
39 bin polisle Taksim kafeste

39 bin polisle Taksim kafeste

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için yasaklanan Taksim, demir bariyerlerle kuşatma altına alındı.

1.05.2014Gündem
Basın Konseyi: ENDİŞEliyiz

Basın Konseyi: ENDİŞEliyiz

GAZETECİLERE Özgürlük Platformu (GÖP) Dönem Başkanlığı'nı yürüten Basın Konseyi’nden dün yapılan açıklamada "Üst üste yaşanan basın özgürlüğüne dair vahim olaylar, endişe verici boyuta ulaşmıştır" denildi.

21.04.2014Gündem
İhtar basın özgürlüğüne

İhtar basın özgürlüğüne

ANLAŞILAN yeni bir “Alo Fatih” vakasıyla karşı karşıyayız. Bu kez doğrudan Başbakan Erdoğan değil de avukatları, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli haberleri için devrede.

20.04.2014OkurTemsilcisi
Gazetecilerden Meclise çağrı

Gazetecilerden Meclis'e çağrı

94 Basın meslek kuruluşunun oluşturduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), TBMM'de görüşülen MİT yasa değişikliğine tepki gösterdi.

16.04.2014Gündem
Basın Konseyinden ayrımcılık tepkisi

Basın Konseyi'nden 'ayrımcılık' tepkisi

BASIN KONSEYİ’NCE yapılan açıklamada, "Geçtiğimiz pazar günü, İstanbul’daki Adile Sultan Sarayı’nda, bir kısım medyanın yöneticilerini özel olarak toplayan ve onlarla ’çok gizli’ toplantı yapan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın bu tavrını, demokratik bir ülke basınının kabul etmesi olanaksızdır" denildi.

7.04.2014Gündem
Yeter

Yeter

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın ardından video paylaşım istesi Youtube’un yasaklanmasına Basın Konseyi’nden “Yeter” tepkisi geldi.

29.03.2014Gündem
Yasak yarının özgürlük alanı

Yasak yarının özgürlük alanı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Basın Konseyi Üyeler Genel Kurulu açılış konuşmasında geçmişteki yasakların mücadele edenler sayesinde ortadan kaldırıldığını belirterek, “Bugün de bir kısım yasaklar var. Bunların kalkması gerekir. Bugün kullandığımız özgürlükler dünün yasaklarıysa, bugün mücadele ederek ortadan kaldıracağımız yasaklar da yarının özgürlük alanları olacaktır” dedi.

22.03.2014Gündem
Tuncay Özkan: Ben özgürüm twitter yasak

Tuncay Özkan: Ben özgürüm twitter yasak

BASIN Konseyi Üyeler Genel Kurulu’nun ardından gerçekleştirilen "Basın Meslek İlkeleri ve Siyaset" konulu oturuma katılan Gazeteci Tuncay Özkan twitter’in yasaklanmasıyla ile ilgili açıklamalarda bulundu.

22.03.2014Gündem
İlk kadın muhabir ‘yalansız’ veda etti

İlk kadın muhabir ‘yalansız’ veda etti

Türkiye’nin ilk kadın adliye muhabiri, Babıali’nin Vasfiye Abla’sı Vasfiye Özkoçak, son yolculuğuna uğurlandı. ‘Ben hiç yalan haber yazmadım’ diyecek kadar kendisine güveni olan Vasfiye Abla, gerçeğin peşinde koşan duayen bir gazeteciydi.

14.03.2014Gündem
Basın Konseyinden açıklama

Basın Konseyi'nden açıklama

BASIN Konseyi son günlerde medyaya yansıyan telefon görüşmeleri ile ilgili bir açıklama yayınladı. Basın Konseyi’nden yapılan açıklamada şunlara yerverildi;

6.03.2014Gündem
Alevi isyanı

Alevi isyanı

Başta Alevi kanaat önderleri olmak üzere sert tepkiler geldi. Alevi Bektaşi Federasyonu eski Başkanı Ali Balkız, “Bir yargıcın önüne bir dosya geliyor, tartıyor ve adaletin terazisine bırakıp karar veriyor. Bu yargıcın Alevi, Sünni, Türk, Kürt, imanlı, imansız, Şafi, Hanefi olduğunun bir anlamı olabilir mi? İnsanların yaptıkları işlere, o kişiye liyakatleri değil de, hangi sıfatı taşıdıklarına bakarak değerlendirmek ilkel bir şey. Ne yazık ki, AKP'de ve devlette bu merak var” dedi.

4.03.2014Gündem
Basın Konseyinden polislere kınama

Basın Konseyi'nden polislere kınama

BASIN Konseyi’nce yapılan açıklamada, polisin Ankara’da haber peşinde koşan gazetecilere coplarla saldırdığı belirtilerek, "Polisin sert müdahalesini kınıyoruz. Basın Konseyi olarak, İçişleri Bakanlığını, gazetecilere yönelen polis şiddetini önlemeye, saldırıya uğrayan meslektaşlarımızdan özür dilemeye çağırıyoruz" denildi.

3.03.2014Gündem
MİT geldi-gitti

MİT geldi-gitti

Hükümet'in seçim öncesi yasalaştırmaya karar verdiği MİT teklifi iki gün içerisinde iki kez geldi-gitti.

1.03.2014Gündem
Facebook fotoğrafları

Facebook fotoğrafları

FACEBOOK gazeteciler için tam bir maden. Fotoğrafa sıkışan gazeteciler, haberiyle ilgili kareleri oradan bulup kullanıyor.

23.02.2014OkurTemsilcisi
Basın Konseyinden kınama

Basın Konseyinden kınama

BASIN Konseyi’nce yapılan açıklamada, "Başbakan Erdoğan’ın basına yönelik müdahaleci ve sert tavrını reddediyor, şiddetle kınıyoruz" denildi.

12.02.2014Gündem
Güle internet yasasının engellenmesi çağrısı

Gül'e internet yasasının engellenmesi çağrısı

Basın Konseyi, Cumhurbaşkanlığı'nın onayına sunulan İnternet Sansür Yasasının engellenmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup gönderdi. Basın Konseyi adına, Başkan Pınar Türenç imzasıyla yazılan mektupta, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi normlarına göre antidemokratik hükümler içeren yasanın, basın ve ifade özgürlüğünü tümüyle ortadan kaldıracağı vurgulandı.

10.02.2014Teknoloji
İnternet kanunu Çankaya’da, 15 günlük süre başladı

İnternet kanunu Çankaya’da, 15 günlük süre başladı

Meclis Başkanlığı, yeni internet sınırlamalarını da içeren Torba Yasa’yı Çankaya Köşkü’ne gönderdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bugünden itibaren 15 günlük inceleme süresi başladı.

10.02.2014Gündem
Sağlığım için her akşam dua ediyorum

Sağlığım için her akşam dua ediyorum

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Silivri’de bir gardiyan eşliğinde, her zaman olduğu gibi pırıl pırıl giyinmiş, rahat, huzurlu bir gülümsemeyle yanımıza geldi. Cezaevinde en önemli şeyin sağlık olduğunu vurgulayan Başbuğ, “Her gece sağlığımızın bozulmaması ve sabaha sağlıklı uyanabilmemiz için Allah’a dua ediyoruz” dedi.

7.02.2014Gündem
İnfazlar ülkesinde tek bir kişiden söz etmek anlamsız

İnfazlar ülkesinde tek bir kişiden söz etmek anlamsız

İstanbul’da 35 yıl önce uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

1.02.2014Gündem
Hapisteki gazeteci sayısında Türkiye bu yıl da birinci

Hapisteki gazeteci sayısında Türkiye bu yıl da birinci

Bugün 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler Günü… Hani şu bir çırpıda okunuveren, seyrediliveren ‘haberlerin’ emekçilerinin günü bugün. Kimi zaman terör örgütlerinin kimi zaman iktidarların hedef aldığı; haber uğruna çatışmaların, gaz bombalarının, fişeklerin, kurşunların ortasında kalan; uğradığı saldırıda bedenini değil; makinesini, kamerasını, haber yazdırmak için olmazsa olmaz telefonunu korumaya alan ‘gazetecilerin günü’…

10.01.2014Gündem
Tutuklu gazeteci sayısı utandırıcı

Tutuklu gazeteci sayısı utandırıcı

BASIN Konseyi Yüksek Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, tutuklu gazetecilerin özgürlüklerine kavuşmasını, özgür bir basın için haber alma ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

9.01.2014Gündem
Darbe günlerinde bile yoktu

Darbe günlerinde bile yoktu

GAZETECİLERİN emniyet müdürlüklerine girmelerini yasaklayan genelgeye tepkiler sürüyor. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, dün İçişleri Bakanı Muammer Güler’e mektup yazarak basına yönelik engellemelerden vazgeçilmesini istedi.

23.12.2013Gündem
Basın Konseyinden Emniyete yasak tepkisi

Basın Konseyi'nden Emniyet'e 'yasak' tepkisi

BASIN KONSEYİ, gazetecilerin Emniyet Müdürlüklerine girişlerinin yasaklanmasını kınadı.

23.12.2013Gündem
Bu kez ziyaretçi

Bu kez ziyaretçi

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay uzun süre tutuklu kaldığı Silivri Cezaevi’ne ilk kez ziyaretçi olarak gitti.

21.12.2013Gündem
Balbay Silivri Cezaevinde

Balbay Silivri Cezaevi'nde

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay uzun süre tutuklu kaldığı Silivri Cezaevi'ne ilk kez ziyaretçi olarak geldi. Balbay, Silivri Cezaevi'nde koğuş arkadaşı Tuncay Özkan ile hapishane arkadaşları Hikmet Çiçek, Turan Özlü ve Deniz Yıldırım'ı ziyaret ediyor.

20.12.2013Gündem
Balbay koğuş arkadaşlarını ziyaret edecek

Balbay koğuş arkadaşlarını ziyaret edecek

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay özgürlüğüne kavuştuktan sonra ilk kez, Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyeleri ile birlikte yarın Silivri’de olacak.

19.12.2013Gündem
Londra fotoğrafları

Londra fotoğrafları

MAGAZİN basını bir süredir futbolcu Caner Erkin’in tasarımcı eşi Asena Erkin’in, şarkıcı Berkay ile birlikte çekilen fotoğrafları ile meşgul.

15.12.2013OkurTemsilcisi
Basın Konseyinden Mısıra Metin Turan mektubu

Basın Konseyi'nden Mısır'a Metin Turan mektubu

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Mısır’da tutuklu bulunan TRT muhabiri Metin Turan’ın serbest bırakılması için Mısır Başbakanı'na yazdığı mektubu Mısır’ın Bebek'te bulunan İstanbul Başkonsolosluğu’na teslim etti.

11.11.2013Dünya
Mail’i sitem amacıyla gönderdim

Mail’i sitem amacıyla gönderdim

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın ilk gün “Ben göndermedim ama e-posta hesabı benim” dediği, Radikal gazetesi muhabiri İsmail Saymaz’a gönderdiği e-mail ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

4.10.2013Gündem
Pakette gazetecinin adı yok

Pakette gazetecinin adı yok

GAZETECİ meslek örgütleri, Demokrasi Paketi’ni mesleki açıdan tartışırken, ‘Gazeteciler için yeni özgürlükler ve iyileştirmeler olmadığı’ yönünde birleştiler. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin önceki günkü, “Bugün birçok gazeteci cezaevindeyken nasıl bir demokratikleşmeden söz edebiliriz” açıklamasının ardından diğer meslek örgütlerinin değerlendirmeleri de şöyle:

2.10.2013Gündem
Kaç ay oldu bilmiyorum

Kaç ay oldu bilmiyorum

Ergenekon Davası’nda ‘Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’u Basın Konseyi olarak ziyaret ettik.

19.09.2013Avrupa
Kaç ay oldu bilmiyorum

Kaç ay oldu bilmiyorum

Ergenekon Davası’nda ‘Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’u Basın Konseyi olarak ziyaret ettik. İlker Paşa sağlıklı, biraz kilo vermiş, belli ki dikkat ediyor. Cezaevi koşullarında en önemli şeyin ruhsal sağlığı korumak olduğunu söyleyerek, ekliyor: “Burada kaç ay, kaç gün oldu bilmiyorum. Saymadım. İlgilenmiyorum. Emrimde çalışan arkadaşlarım içerdeyken dışarda olmaktan çok rahatsızdım. Tutuklanınca kendimi daha rahat hissettim.”

18.09.2013Gündem
Artık basın kartı aranmayacak, kurum kartı yeterli

Artık basın kartı aranmayacak, kurum kartı yeterli

Gezi Parkı olayları sırasında gazetecilerin 'sarı basın kartı' olmadığı için polis tarafından engellenmesi üzerine başlayan tartışma son buldu. Polis artık bu tür olayları izleyen muhabir, kameraman, foto muhabirlerinde 'sarı basın kartı' şartı aramayacak, 'kurum kartı' yeterli olacak.

18.09.2013Gündem
Basın Konseyi Türk gazeteci Metin Turanın iadesini istedi

Basın Konseyi Türk gazeteci Metin Turan'ın iadesini istedi

Basın Konseyi, Mısır'da gözaltına alınan Türk gazeteci Metin Turan'ın derhal Türkiye'ye iadesini istedi.

20.08.2013Gündem
Mısır’daki darbe yönetimi İHA Kahire Büro Şefini gözaltına aldı

Mısır’daki darbe yönetimi İHA Kahire Büro Şefini gözaltına aldı

Mısır’daki darbe yönetimi İhlas Haber Ajansı’nın Kahire bürosundaki ekipmanlara el koyarak Büro Şefi Tahir Osman Hamde’yi gözaltına aldı. Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde bugün iki Türk turist gözaltına alındıktan bir kaç saat sonra serbest bırakıldı. El Fetih Camisi'nde gözaltına alınan TRT Muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresi ise iki hafta uzatıldı.

20.08.2013Gündem
Cezalar gazetecilere linç girişimi

Cezalar gazetecilere linç girişimi

Ergenekon kararlarının açıklanmasının ardından dün Silivri Cezaevi’nde tutuklu milletvekili ve gazetecilerle görüşen Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, “Gazetecilik faaliyetleri sonucu ağır cezalara çarptırılan gazetecilerin içindeki bulundukları bu durumu bir linç girişimi olarak değerlendiriyoruz. Gazetecilerin özgürleştirilmelerini bir daha talep ediyoruz” dedi.

17.08.2013Gündem
Sivriyi andık

Sivri'yi andık

İZMİR Gazeteciler Cemiyeti’nin 1984’den 1998’e kadar başkanlığını yapan ve 2007 yılında yaşamını yitiren Onursal Başkan İsmail Sivri Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki heykeli önünde anıldı.

2.08.2013Ege
105 yıl sonra sansür konuşmamız üzücü

105 yıl sonra sansür konuşmamız üzücü

Basın Konseyi, sansürün kaldırılışının 105’inci yıldönümü dolayısıyla Basın Özgürlüğü Paneli düzenledi.

23.07.2013Gündem
Sınıfta kaldığımızı ilan edebiliriz

'Sınıfta kaldığımızı ilan edebiliriz'

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Sandığın doğru sonuçlar verebilmesi için toplumun özgür olması ve özgürce haber kaynaklarına ulaşabilmesi lazım" dedi.

22.07.2013Gündem
4 yıl, 3 ay oldu suçum ne

4 yıl, 3 ay oldu suçum ne

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve Basın Konseyi Yüksek Kurulu üyeleri, 18 Temmuz’da, Ergenekon davası nedeniyle Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ı ziyaret etti.

21.07.2013Gündem
105’inci yılında basın özgürlüğü paneli

105’inci yılında basın özgürlüğü paneli

Basın Konseyi, basında sansürün kaldırılışının 105’inci yıldönümü nedeniyle “Basın Özgürlüğü Paneli” düzenliyor.

20.07.2013Gündem
Türk gazetecilere Mısırda gözaltı

Türk gazetecilere Mısır'da gözaltı

Mısır'da haber takibi yapan Türk gazeteciler peş peşe gözaltına alınıyor.

9.07.2013Gündem
Basın Konseyi’ne yeni başkan

Basın Konseyi’ne yeni başkan

Basın Konseyi Başkanlığı’na gazeteci Pınar Türenç seçildi.

5.06.2013Gündem
Basın Konseyinden yayın yasağına protesto

Basın Konseyi'nden yayın yasağına protesto

Basın Konseyi, Reyhanlı’da haber almaya çalışan gazetecilere uygulanan ayrımcılığı protesto etti.

13.05.2013Gündem
Suçlanan örgütün elebaşı konuştu

Suçlanan örgütün elebaşı konuştu

Reyhanlı'da yaşanan ve Türkiye'yi sarsan saldırılar sırasında patlamanın meydana geldiği bölgede bulunan dersanede okuyan öğrencilerin son anda kurtulduğu ortaya çıktı. Dersanede okuyan çok sayıdaki öğrenci patlamadan hemen önce büyük hasar gören binadan ayrılmış.

13.05.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Cindoruk: Milli Anayasa Kurultayı’nı topluyoruz

HÜSAMETTİN Cindoruk’la dün Halaskargazi Caddesi’nde karşılaştık. Basın Konseyi’nin aylık toplantısından çıkmıştı.

17.04.2013