EKSTRA
MENÜ

Basın Konseyi

Basın Konseyi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Basın Konseyi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 19.394 Basın Konseyi haberi bulunmuştur.

Basın Konseyi Haberleri

Aydın Doğan Ödülü,yazar Orhan Pamuka verildi

Aydın Doğan Ödülü,yazar Orhan Pamuk'a verildi

Bu yıl 'roman' dalında düzenlenen 19. Aydın Doğan Ödülü, Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk'a verildi. Pamuk, 50 bin TL tutarındaki para ödülünü ve heykelciğini, Aydın Doğan Vakfı (ADV) Kurucusu ve Onursal Başkanı ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın elinden aldı.

17.04.2015Keyif
Twitter, YouTube ve Facebooka erişim engeli

Twitter, YouTube ve Facebook'a erişim engeli

Cumhuriyet Savcısı Kiraz’ın rehin alınma görüntülerinin yer aldığı Twitter, YouTube ve Facebook’a erişim dün mahkeme kararıyla engellendi. Sanal Özel Ağ (VPN) ile bağlananlar bu engellemeden etkilenmedi. İçeriği kaldırınca Facebook 4 saat sonra açıldı. YouTube ve Twitter’a 8 saat sonra erişim sağlandı. Gece Google’a da uyarı gitti.

6.04.2015Ekonomi
‘Ahlaksızlık’ ifadesi haksız

‘Ahlaksızlık’ ifadesi haksız

BASIN Konseyi, savcı Mehmet S. Kiraz toprağa verildikten sonra açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, bazı basın organlarını “ahlaksızlıkla, terbiyesizlikle” suçlamasının “kabul edilemez” olduğunu bildirdi.

2.04.2015Gündem
Hürriyete yasak ve soruşturma

Hürriyet'e yasak ve soruşturma

Hürriyet dahil Doğan Grubu ile bazı gazetelerde çalışan muhabirler savcının cenaze törenine ve Başbakan Davutoğlu’nun basın toplantısına alınmadı.Yasağa gerekçe olarak Savcı Kiraz’ın başına silah dayanmış haldeki fotoğrafının basılması ve görüntüsünün kullanılması gösterildi. Bu yayınları ahlaksızlık olarak niteleyen Davutoğlu, “Akreditasyon talimatını ben verdim. Ne eleştiri gelirse gelsin hepsine hazırım” açıklaması yaptı.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Konseyi uygulamayı kınadı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, Hürriyet, Cumhuriyet, Posta ve Bugün gazeteleri hakkında, “Terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan soruşturma başlattı.

1.04.2015Gündem
Basın Konseyi: Gazetecilerin yeri hapishane değildir

Basın Konseyi: Gazetecilerin yeri hapishane değildir

BASIN Konseyi Başkanı Pınar Türenç, gazeteci Mehmet Baransu’nun tutuklanması üzerine yaptığı açıklamada, “Gazetecilerin yeri hapishaneler değildir” dedi.

5.03.2015Gündem
Valilik kelepçe iddiasını doğruladı

Valilik kelepçe iddiasını doğruladı

ANKARA ’da eski haber kameramanı Yılmaz Koçyılmaz’ın trafik polisiyle yaşadığı sözlü tartışma sonrasında kelepçelenmesinin ardından kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesi ile ilgili Ankara Valiliği yazılı açıklama yaptı.

12.02.2015Gündem
Şüpheci editörlük

Şüpheci editörlük

PULITZER ödüllü ABD’li gazeteci Tom French, yazılarını kontrol için bir yöntem geliştirmiş. Teslim etmeden önce yazdıklarının bir çıktısını alıyor, renkli bir kalemle satır satır okuyup, her iddia ve bilginin yanına işaret koyarak doğruluğunu iki kez kontrol ettiğinden emin oluyormuş.

18.01.2015Okur Temsilcisi
İstanbul’daki matbaaya yargısız baskın

İstanbul’daki matbaaya yargısız baskın

Cumhuriyet Gazetesi’nin Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun son sayısından bazı karikatürlere yer vereceği bilgisi üzerine polis dün gece yarısı matbaaya baskın düzenledi. Aralarında Cumhuriyet’in de bulunduğu gazeteleri taşıyan kamyonlar herhangi bir yargı kararı olmaksızın 40 dakika bekletildi.

14.01.2015Gündem
WAN: Korkuyu reddet

WAN: Korkuyu reddet

DÜNYA Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği (WAN-IFRA), Paris’te Charlie Hebdo’ya düzenlenen kanlı saldırının, dünya çapında binlerce profesyonel haberci için var olan vahşi gerçekliğin bir örneği olduğuna dikkat çekti.

9.01.2015Dünya
Dergide öldürdüler matbaada öldürüldüler

Dergide öldürdüler matbaada öldürüldüler

Avrupa’nın göbeğindeki Paris,12 kişinin katledildiği siyasi hiciv dergisi Charlie Hebdo’ya saldırıdan iki gün sonra yine dehşeti yaşadı.

9.01.2015Dünya
Solidarité (*Dayanışma)

Solidarité (*Dayanışma)

Fransa’nın dünyaca ünlü siyasi hiciv dergisi Charlie Hebdo’ya önceki gün gerçekleştirilen ve 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısı Türkiye’de de büyük tepki çekti.

9.01.2015Dünya
Gazetecilerden Charlie Hebdo saldırısına protesto

Gazetecilerden "Charlie Hebdo" saldırısına protesto

CAĞALOĞLU Meydanı’nda toplanan bir grup gazeteci, Charlie Hebdo Dergisine yönelik terör saldırısını protesto etti. Protesto sırasında bir basın açıklaması okundu. Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Abakay tarafından okunan açıklamada, "Saldırı tüm insanlığa ve onun değerlerine yapılmıştır" denildi.

9.01.2015Gündem
Türkiyeden Paris saldırısına tepkiler

Türkiye'den Paris saldırısına tepkiler

12 kişinin öldürüldüğü Charlie Hebdo saldırısıyla ilgili Türkiye'den tepkiler geldi.

7.01.2015Dünya
Gazetecinin ‘zor’ yılıydı

Gazetecinin ‘zor’ yılıydı

BASIN Konseyi Başkanı Pınar Türenç, 2014 yılı değerlendirme raporunu açıkladı. Türenç, basın için ‘zor yıl’ olarak tanımladığı 2014’e sansür ve mali baskıların damga vurduğunu söyledi.

30.12.2014Gündem
Basın Konseyi İzmirde

Basın Konseyi İzmir'de

İZMİR Gazeteciler Cemiyeti'nin ev sahipliğinde yapılan bölge toplantısına katılmak için kente gelen Basın Konseyi Yüksek Kurul üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti.

20.12.2014Ege
Gülen’den hiç talimat almadım

Gülen’den hiç talimat almadım

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fuzuli Aydoğdu tarafından gözaltı süresinin son gününde sorgulandı.

18.12.2014Gündem
Haber hakkına müdahale

Haber hakkına müdahale

MEDYA mensuplarının gözaltına alındığı ‘14 Aralık Operasyonu’na meslek örgütlerinden de tepki yağdı. ‘Basın ve ifade özgürlüğü’ vurgusu yapılan açıklamalarda şöyle denildi:

14.12.2014Gündem
Basın Konseyi yayın yasağının kaldırılması için harekete geçti

Basın Konseyi yayın yasağının kaldırılması için harekete geçti

Basın Konseyi, dört eski bakan hakkında verilen yayın yasağının kaldırılması için, 8. Asliye Ceza Hakimliği’ne başvurdu.

28.11.2014Gündem
Meclis eliyle sansüre öfke

Meclis eliyle sansüre öfke

AK Partili eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış’la ilgili rüşvet, yolsuzluk suçlamalarını soruşturan Meclis Komisyonu’nun başvurusu üzerine, “Şöhret ve haklarının korunması, kişilik haklarının zedelenmemesi” gerekçesiyle Ankara 7’nci Sulh Ceza Hâkimi’nce verilen ve 27 Aralık 2014’e kadar sürecek ‘yayın yasağı’ kararı büyük tartışma yarattı. Gazeteci dernekleri, “Sansürün kabul edilemeyeceğini” belirtirken, muhalefet partileri olayı “Meclis’e sansür gölgesi düştü” diye değerlendirdiler. İşte tepkiler...

26.11.2014Gündem
Mecliste dört bakan için kurulan komisyona yayın yasağı

Meclis'te dört bakan için kurulan komisyona yayın yasağı

DÖRT eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine yayın yasağı getirildi. Yayın yasağının gerekçesi şu: “Eski Bakanlar Mehmet Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın kişilik haklarının zedelenmesinin önlenmesi, şöhret ve diğer haklarının korunması…”

25.11.2014Gündem
Organize işler bunlar

Organize işler bunlar

Gazeteciler Cemiyeti’nden Basın Konseyi’ne, TSYD’den medya mensuplarına herkes güvenlikçi şiddetine 'lanet' yağdırdı. Fenerbahçe Basın Sözcüsü Mahmut Uslu, “Kanunlarda aksaklıklar var. Biliyoruz ki bu işler organize” diye konuştu.

17.11.2014Futbol
Haberi kaldırın

Haberi kaldırın

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri karsigazete.com’un ofisini basıp, bilgisayarların harddisklerini kopyaladı. Sitenin Genel Yayın Yönetmeni Emrah Dibek “Bir polis memuru, ‘Bir haberiniz varmış. Bu haberinizi kaldırın’ dedi” diye konuştu. Muhabir Emre Erciş ise baskının Tayyip Erdoğan’ın ses kayıtlarıyla ilgili yaptığı haberler yüzünden yapıldığını savundu “Herhalde birileri rahatsız oldu” dedi.

30.09.2014Gündem
Polisten Karşıya baskın

Polisten Karşı'ya baskın

Polis, Karşı Gazetesi kapandıktan sonra yayın hayatını internette sürdüren 'karsigazete.com'a sabah saatlerinde baskın düzenledi.

30.09.2014Gündem
Yeni türkiye hedefinde akreditasyonlar olmamalıdır ...

'Yeni türkiye hedefinde akreditasyonlar olmamalıdır ... '

Ankara’da yapılan Ak Parti 1. Olaganüstü Kongresine bazı medya kuruluşuna çeşitli gerekçelerle alınmaması hakkında bir basın açıklaması yapan Basın Konseyi şunlara değindi;

27.08.2014Gündem
Siyasetçiler seviyeli olsun

Siyasetçiler seviyeli olsun

Basın Konseyi’nden bir açıklama yapılarak “Başbakan ve cumhurbaşkanlarının görevi, gazetecilere ve gazetelere hiza vermek değildir” denildi.

9.08.2014Gündem
TGC: Nefret söyleminden uzak durun

TGC: Nefret söyleminden uzak durun

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu'nca yapılan açıklamada, "Ulusal barışın sağlanması için başta Başbakan Erdoğan olmak üzere tüm adayları ve siyasetçileri nefret söyleminden uzak durmaya, gazetecileri hedef göstermekten vazgeçmeye çağırıyoruz" denildi.

8.08.2014Gündem
Basın Konseyi: TRT Genel Müdürü istifa etmeli

Basın Konseyi: TRT Genel Müdürü istifa etmeli

Basın Konseyi, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in songünlerde yaşanan tartışmalar üzerine yaptığı açıklamayı eleştirerek tarafsızlığını yitirdiğini ve istifa etmesi gerektiğini belirtti.

30.07.2014Gündem
Basın Özgürlüğü Ödülleri sahipleini buldu

Basın Özgürlüğü Ödülleri sahipleini buldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin verdiği Basın Özgürlüğü ödülleri sahiplerini buldu.

26.07.2014Gündem
Basın Konseyinden sansür çağrısı

Basın Konseyi'nden sansür çağrısı

BASIN Konseyi Başkanı Pınar Türenç, basından sansürün kaldırılışının 106. yılında yaptığı açıklamada, "Yüzyıl önce Türk Basını’ndan kaldırılan sansür, 2014 yılında tüm ağırlığı ile yaşanmaya başlandı. Basın Konseyi olarak, 24 Temmuzlar’ı yeniden ’Basın Bayramı’ olarak kutlayacağımız günlerin heyecanıyla, tüm meslektaşlarımızı ve halkımızı sansüre karşı çıkmaya çağırıyoruz" dedi.

23.07.2014Gündem
Basın Konseyi: İlan kesme cezası açık bir sansür

Basın Konseyi: İlan kesme cezası açık bir sansür

BASIN Konseyi’nce yapılan açıklamada, "Basın İlan Kurumu’nun ’Resmi İlan Kesme Cezasını’ özellikle de başta Taraf Gazetesi olmak üzere muhalif gazeteleri susturmak için bir silah olarak kullanması, basın ve ifade özgürlüğünü hedef alan bir müdahaledir. Basın Konseyi olarak kesinlikle vurgularız ki, Basın İlan Kurumu’nun ilan kesme cezası, açık bir sansürdür" denildi.

21.07.2014Gündem
Basın Konseyi YSKya başvurdu

Basın Konseyi YSK'ya başvurdu

Basın Konseyi, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) yayınlarında, adaylara fırsat eşitliği sağlanması için Yüksek Seçim Kurumu’na (YSK) başvurdu. Basın Konseyi, başvuru ile ilgili şu yazılı açıklamayı yaptı:

10.07.2014Gündem
Basın Konseyi, Musul yasağını AYM’ye taşıdı

Basın Konseyi, Musul yasağını AYM’ye taşıdı

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nun basılması, Türk diplomatların kaçırılması haberlerine getirilen yasağın kaldırılması için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) dün başvurdu.

4.07.2014Gündem
Akredite yasağı utanç verici

Akredite yasağı utanç verici

BASIN Konseyi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, AK Parti'nin Ankara'da cumhurbaşkanı adayını açıkladığı toplantıda bazı basın kuruluşlarının salona alınmamasını kınadı.

1.07.2014Gündem
Mahir Çerçi son yolculuğuna uğurlandı

Mahir Çerçi son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitiren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, Sürekli Basın Kartı Sahibi 69 yaşındaki Mahir Çerçi için Levent’teki Afet Yolal Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Ailesi ile çok sayıda meslektaşının katıldığı törenin ardından Çerçi’nin naaşı, toprağa verilmek üzere Antalya'nın Manavgat ilçesine götürüldü.

10.06.2014Gündem
Sahip çıkmasanız özgür değildim

Sahip çıkmasanız özgür değildim

MLKP üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklu kaldığı 8 yılın ardından önceki gün ‘uzun tutukluluk’ süresi gerekçe gösterilerek tahliye olan Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan, özgürlüğünün ilk gününde Basın Konseyi’ni ziyaret etti.

9.05.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Herkes takma kafaya diyor ama ben taktım, takacağım

BİR süre önce üç gazetede birden çok önemli bir haber yayınlandı.

5.03.2015

O ilan hepimize

MECLİS’i, tek tek milletvekillerini, basını, tek tek gazetecileri ve toplumu hizaya getirmeye kalkan bir ilan.

15.01.2015

TRT’de bir mobbing hikâyesi

TRT uzun süredir içten içe genel müdür tartışması yaşıyor. Genel müdürlük makamının sadece istifa ile boşalacağı hükmüne rağmen, son 6 ay İbrahim Şahin’in TRT Genel Müdürlüğü’nden alınarak yerine kimin getirileceği kulislerde speküle edildi durdu.

22.07.2014