EKSTRA
MENÜ

Basın Konseyi

Basın Konseyi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Basın Konseyi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 19.345 Basın Konseyi haberi bulunmuştur.

Basın Konseyi Haberleri

Dündar ve Gülün tutuklanmasına tepki yağdı

Dündar ve Gül'ün tutuklanmasına tepki yağdı

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmalarına Avrupa’dan, ABD’den, gazetecilerden, siyasilerden tepki yağdı. Tutuklamalar Türkiye’deki basın özgürlüğüne yönelik tartışmaları AB’de yeniden alevlendirdi. Konunun yarınki Türkiye-AB Zirvesi gündemine alınması çağrıları da yapıldı. Tepkiler özetle şöyle:

27.11.2015Gündem
Başkentte gazetecilere destek eyleminde polisten gazlı müdahale

Başkent'te gazetecilere destek eyleminde polisten gazlı müdahale

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasının ardından Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara Bürosu önüne yürümek isteyen gazetecilere polis müdahale etti. Grubun arasında milletvekilleri de vardı. Polisin attığı biber gazından aralarında CHP'li vekiller de etkilendi. CHP'li Levent Gök biber gazından etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

27.11.2015Gündem
Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı

Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı

Adana’da durdurulan MİT TIR’larıyla ilgili fotoğraf ve haberleri yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül, “Devletin gizli kalması gereken belgelerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme ve açıklama, üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” gerekçesiyle tutuklandı. Can Dündar'ın, mahkemenin kararının açıklanmasının ardından resmi Twitter hesabından paylaştığı son mesaj "Tutuklandık" oldu. Dündar ve Gül gece saatlerinde Silivri Cezaevi'ne konuldu.

26.11.2015Gündem

İstanbul Barosu: "Dünyanın en büyük barosu olarak "pes" diyoruz

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, sevk edildikleri İstanbul Nöbetçi 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Tutuklama kararına İstanbul Barosu, 'dünyanın en büyük barosu olarak "pes" diyoruz' açıklaması yaptı.

26.11.2015Gündem
Gazetecilere tutuklama istemine tepki yağmuru

Gazetecilere tutuklama istemine tepki yağmuru

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası başta olmak üzere, sosyal medyada da bir çok tepkiye neden oldu. Bu karara tepki gösteren gazeteciler, siyasetçiler ve binlerce kişi Twitter’da #CanDündarErdemGülYalnızDeğildir hashtag’iyle mesajlarını paylaşıyor. Öte yandan Change.org’da başlatılan “Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi Yalnız Değildir” başlıklı imza kampanyasında, kısa sürede 7 bine yakın imza toplandığı gözlemlendi.

26.11.2015Gündem
Basın Konseyinden sansür açıklaması

Basın Konseyi'nden sansür açıklaması

Basın Konseyi, Antalya'da düzenlenecek olan G-20 Zirvesi'ni takip etmek isteyen bazı basın mensuplarının akredite edilmediğini belirterek, bu tutumu kınadı.

10.11.2015Gündem
KOZA-İPEK’e biber gazlı giriş

KOZA-İPEK’e biber gazlı giriş

‘Fetullahçı Terör Örgütü’ne maddi destek sağladığı’ iddiasıyla, Akın İpek’e ait Koza-İpek Holding yönetimine kayyum atanması kararı, dün holdingin Ankara ve İstanbul’daki merkezleri önünde protestolara yol açtı. İki kentte binaların önünde toplananlar polis ve kayyumları içeri sokmak istemedi. Ankara’da polis, topluluğu biber gazı sıkarak dağıttı.

27.10.2015Gündem
Basın Konseyi: Sistematik yok etme kampanyasından vazgeçilmeli

Basın Konseyi: Sistematik yok etme kampanyasından vazgeçilmeli

Basın Konseyi, Koza İpek Grubu'na bağlı bulunan tüm şirketlere kayyum atanmasını eleştirerek, "Sistematik yok etme kampanyasından vazgeçilmeli" açıklaması yaptı.

27.10.2015Ekonomi
Çetin Altan hayal ettiği ülkeyi göremedi

Çetin Altan hayal ettiği ülkeyi göremedi

Gazeteci-yazar Ahmet Altan ve akademisyen Mehmet Altan'ın babası, Türk basınının dev kalemlerinden gazeteci-yazar, eski Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Çetin Altan, dün saat 11.05 sıralarında, 88 yaşında tedavi gördüğü İstanbul Fatih Üniversitesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Gazeteci-yazar ve eski milletvekili Çetin Altan aramızdan ayrılmadan önce kaleme aldığı son köşe yazısında “Anlaşılıyor ki ülkeme demokrasinin geldiğini göremeden ayrılacağım bu dünyadan” demişti. Haklı çıktı. Öte yandan, Çetin Altan için bugün Milliyet gazetesinin İstanbul Çağlayan’daki binasının önünde tören düzenlenecek. Altan daha sonra, Teşvikiye Camisi’nde kılınacak cuma namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

22.10.2015Gündem
Gerekçesi olamaz

Gerekçesi olamaz

Meslek örgütleri, Yeni Asır Gazetesi'ne yapılan boyalı-yumurtalı saldırıyı kınadı.

14.10.2015Gündem
‘Açıkca sansür uygulanıyor’

‘Açıkca sansür uygulanıyor’

Sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında attığı tweet’ler nedeniyle mahkemeye sevk edildikten sonra serbest bırakılan Today’s Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, savcılık tarafından yapılan itiraz üzerine tutuklandı.

10.10.2015Gündem
Digiturk depremi

Digiturk depremi

Digiturk’ün, bünyesindeki 7 kanalı Ankara Başsavcılığı’ndan gelen yazı üzerine platformdan çıkarmasına tepkiler büyüyor. Sosyal medyada başlatılan Digiturk aboneliğine son verme kampanyasına CHP de katıldı. CHP Digiturk’ün bundan sonra hiçbir CHP teşkilatında yer almayacağını açıkladı. Basın örgütleri Samanyolu Grubu yayınlarına Tivibu’dan sonra Digiturk’ün de son vermesini kınadı.

9.10.2015Gündem
Vandalizm yıldıramaz

Vandalizm yıldıramaz

GAZETECİLER, basına yönelik baskı ve saldırıları protesto etmek amacıyla Beyoğlu Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe milletvekilleri de destek verdi. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, açıklamasında “Gözdağlarına, korkutmalara karşı özgür basının yılmayacağını haykırıyoruz” dedi.

3.10.2015Gündem
Ahmet Hakan’ın yanındayız

Ahmet Hakan’ın yanındayız

ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter, saldırıya uğrayan Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

3.10.2015Dünya
Gazeteciler baskı ve saldırılara karşı yürüdü

Gazeteciler baskı ve saldırılara karşı yürüdü

Gazeteciler, basına yönelik baskı ve saldırıları protesto etmek amacıyla Beyoğlu Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe İstanbul milletvekilleri de destek verdi. Gazeteciler "Özgür Basın Susturulamaz" pankartı taşıdı.

3.10.2015Gündem
Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet Gazetesi’ni ziyaret etti

Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet Gazetesi’ni ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet Gazetesi ve Ahmet Hakan’a yönelik saldırılar sonrası Hürriyet Gazetesi’ne 'geçmiş olsun' ziyaretinde bulundu. Kılıçdaroğlu sabah saatlerinde de Ahmet Hakan'ı evinde ziyaret etmişti.

3.10.2015Gündem
Bu kötü rüyadan uyanmak dileğiyle

'Bu kötü rüyadan uyanmak dileğiyle'

Gazeteci Ahmet Hakan'a yapılan çirkin saldırının ardından birçok kişi ve kurum tepkilerini dile getirdi.

2.10.2015Gündem
Binlerce kişi Ahmet Hakana yapılan saldırıyı kınadı

Binlerce kişi Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınadı

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın evinin önünde uğradığı saldırının ardından sosyal medyada da birçok kişi tepkilerini dile getirdi.

30.09.2015Gündem
Basın Konseyi: Gazetecilere yönelik hoyratça yaklaşımlar sona ermeli

Basın Konseyi: Gazetecilere yönelik hoyratça yaklaşımlar sona ermeli

Basın Konseyi’nce yapılan açıklamada, "Gazetecilere yönelik hoyratça yaklaşımlar sona ermeli" denildi.

29.09.2015Gündem
Basın Özgürlüğü Anıtı yanlışlıkla yıkıldı

Basın Özgürlüğü Anıtı 'yanlışlıkla' yıkıldı

Adana’da, Aziz Nesin ve Oktay Ekşi’nin katılımıyla 24 yıl önce açılışı yapılan Prof. Dr. Turhan Çetin imzalı Basın Özgürlüğü Anıtı, bulunduğu parkın yenileneceği gerekçesiyle heykeltıraşının izni olmadan yıkılarak kaldırıldı.

28.09.2015Gündem
Basın Konseyi: Doğan Grubuna soruşturmayı kaygı ve endişeyle öğrenmiş bulunuyoruz

Basın Konseyi: Doğan Grubu'na soruşturmayı kaygı ve endişeyle öğrenmiş bulunuyoruz

Basın Konseyi'nden yapılan açıklamada ''Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Doğan Medya Grubu bünyesinde yer alan bazı haberler nedeniyle ilgililer hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' iddiasıyla soruşturma başlatıldığını kaygı ve endişeyle öğrenmiş bulunuyoruz'' denildi.

16.09.2015Gündem
İftira ve soruşturma

İftira ve soruşturma

Uzun süredir yalan ve iftira dolu yayınlarla Doğan Grubu’nu hedef alan Güneş, 10 Eylül günü yine akıl almaz çarpıtmalarla dolu bir haber yaptı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili İdris Kurt da gazetenin bu haberini ihbar kabul ederek Doğan Medya Grubu’na ‘terör örgütü propagandası yapmak’ iddiasıyla re’sen soruşturma açtı.

15.09.2015Gündem
Vali Şahin: Hürriyete saldırı yapıldığında evime yapılmış gibi hissettim

Vali Şahin: Hürriyet'e saldırı yapıldığında evime yapılmış gibi hissettim

İstanbul Valisi Vasip Şahin'in Hürriyet'e yapılan taşlı sopalı saldırılarla ilgili olarak "Hürriyet'e saldırı yapıldığında evime yapılmış gibi hissettim" dediği belirtildi. Vali Şahin Hürriyet'e düzenlenen ikinci saldırıyla ilgili olarak ise "Ulusal duyguları fazla kabarmış grubun saldırısı olarak düşünüyorum" ifadesini kullandı.

15.09.2015Gündem
Siyasilerden büyük tepki: Linç

Siyasilerden büyük tepki: Linç

CHP Sözcüsü Haluk Koç, “Bir basın organının, bir iktidar milletvekilinin çığırtkanlığıyla organize şekilde basılması vahim bir olaydır. Bu süreçte bütün partilerin sağduyulu davranması gerektiğini söyledik. Sayın Davutoğlu da bu sorumluluğunu yerine getirmelidir. Görüntüler, söylemler ortada. Sosyal medyada dillendirilen çağrıları ortada bu iktidar milletvekilinin. Bu linç kampanyasıdır” dedi.

7.09.2015Gündem
Hürriyet’e saldırıya tepki

Hürriyet’e saldırıya tepki

Hürriyet Gazetesi'ne dün akşam düzenlenen saldırı büyük tepki çekti. Meslek kuruluşları Hürriyet'e saldırıyı kınadı.

7.09.2015Gündem
Bizi dünyaya rezil etmeyin

Bizi dünyaya rezil etmeyin

Koza İpek Holding’e yapılan baskınlar siyaset çevrelerinde anında yankı buldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’i telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti, “Baskı devam ediyor ama dikkatle takip ediyoruz. Medyası susturulan bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Bu konuda hükümeti dikkatli olmaya, tutarlı olmaya ve bizi dünyaya rezil etmemeye davet ediyorum” dedi.

1.09.2015Gündem
Basın Konseyi Başkanı Türenç Haber peşinde koşan gazeteciler terörist ilan edilemez

Basın Konseyi Başkanı Türenç "Haber peşinde koşan gazeteciler terörist ilan edilemez"

Basın Konseyi Başkanı ve Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) Dönem Başkanı Pınar Türenç, İstanbul Adliye Sarayı'nda Cumhuriyet Savcısı Selim Kiraz'ın, teröristlerce rehin alınma fotoğraflarını yayınladıkları gerekçesiyle gazeteciler hakkında dava açılmasını eleştirerek, “Haber peşinde koşan gazeteciler terörist ilan edilemez" dedi.

7.08.2015Gündem
Prof. Dr. Alaeddin Asna yaşamını yitirdi

Prof. Dr. Alaeddin Asna yaşamını yitirdi

İletişimci, halkla ilişkiler duayeni, gazeteci, radyocu ve akademisyen Prof. Dr. Alaeddin Asna, 75 yaşında hayatını kaybetti.

4.08.2015Gündem
GÖP Dönem Sözcüsü

GÖP Dönem Sözcüsü

BASIN Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) dönem sözcülüğünü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto'dan devraldı.

29.06.2015Gündem
Twitter Direktörü: Türkiye içerik kaldırmada dünya birincisi

Twitter Direktörü: Türkiye içerik kaldırmada dünya birincisi

Basın Konseyi’ni ziyaret eden Twitter'ın Avrupa Kamu Politikaları Direktörü Sinéad McSweeney, Türkiye’nin içerik kaldırma talepleri bakımından dünya birincisi olduğunu söyledi. McSweeney, Türkiye’nin kendilerinden bazı kullanıcıların IP bilgilerini istediğini belirterek, bu bilgilerin ancak uluslararası adli yardım talebi ile istenebileceğini kaydetti.

25.06.2015Teknoloji
Twitterdan basın konseyine ziyaret

Twitter'dan basın konseyi'ne ziyaret

Ankara'da resmi temaslarda bulunan Twitter'ın Avrupa Kamu Politikaları Direktörü Sinéad McSweeney ile Türkiye Kamu Politikaları Direktörü Emine Etili, Basın Konseyi'ne de ziyarette bulundu.

24.06.2015Gündem
Akçakalede gözaltına alınan gazeteciler serbest

Akçakale'de gözaltına alınan gazeteciler serbest

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde gözaltına dört gazeteci serbest bırakıldı. Gazetecilerin, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük'e sorulan bir sorunun ardından gözaltına alındığı bildirildi.

16.06.2015Dünya
Gazetecilerin hedef alınması ürkütücü

Gazetecilerin hedef alınması ürkütücü

BASIN Konseyi, Diyarbakır’da İhya-Der Başkanı Aytaç Baran'ın silahlı saldırıda hayatını kaybetmesine ilişkin haberi takip etmek için olay yerine giden gazetecilere yapılan saldırıyı kınadı.

10.06.2015Gündem
Kuşağının en renkli patronu

Kuşağının en renkli patronu

Türk basınının önemli isimlerinden Erol Simavi, önceki gece uzun süredir yaşadığı Monaco’da 85 yaşında yaşamını yitirdi. Babası Sedat Simavi’den Hürriyet gazetesinin yönetimini devralan Erol Simavi, renkli hayatıyla kendi kuşağına damgasını vurdu.

8.06.2015Gündem
CHP Genel Başkanlık İletişim Koordinatörlüğü yapan Baki Özilhan istifa etti

CHP Genel Başkanlık İletişim Koordinatörlüğü yapan Baki Özilhan istifa etti

CHP Genel Başkanlık İletişim Koordinatörlüğü yapan Baki Özilhan sandıklar açılmadan görevini bıraktığını açıkladı.

7.06.2015Gündem
Dayanışmaya geldik

Dayanışmaya geldik

MİT TIR’ları haberi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hakkında suç duyurusunda bulunduğu Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a Basın Konseyi Heyeti destek ziyareti yaptı.

3.06.2015Gündem
Başbakan Ahmet Davutoğlu: Cumhuriyet bizi tehdit ediyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu: Cumhuriyet bizi tehdit ediyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhuriyet’e, “Üç parti bir araya geliyor. Onlara bir üç daha eklendi. Pensilvanya, Kandil, MİT TIR’larını ifşa eden, casusluk yapan, kendini Atatürk’ün gazetesi olarak niteleyen gazete. Şimdi Kandil’le röportaj yapmış. Bizi tehdit ediyor” diye yüklendi.

1.06.2015Gündem
Cumhuriyete soruşturma

Cumhuriyet'e soruşturma

Adana ve Hatay’da Ocak 2014’te silah taşındığı gerekçesiyle durdurulan MİT TIR’larındaki roket ve diğer mühimmata ait görüntüleri yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi ve Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “Siyasi ve askeri casusluk”, “Gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “Terör örgütü propagandası yapma” gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

29.05.2015Gündem
MİT TIRları haberine muhalefetten tepki

MİT TIR'ları haberine muhalefetten tepki

Suriye’ye malzeme taşırken savcılar tarafından durdurulan MİT’e ait TIR’larda yapılan aramalarda bulunduğu iddia edilen silahların, fotoğrafları ve kamera görüntüsü ortaya çıktı. Savcılık bu görüntüler hakkında soruşturma başlattı. Muhalefet görüntüler üzerine tepki gösterdi.

29.05.2015Gündem
Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün ayıbı

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün ayıbı

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün, kurumun 147’nci kuruluş yıldönümü törenini izlemek için gelen gazetecileri kapıdan sokmaması tepkilere neden oldu.

11.05.2015Gündem
Cübbesine ilik açtıracak

Cübbesine ilik açtıracak

DANIŞTAY, geçen yıl dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nu protesto etttiği törenin ardından bu yıl 147’nci kuruluş yıldönümünü ‘protokolsüz ve basınsız’ kutladı.

11.05.2015Gündem
Aydın Doğan Ödülü,yazar Orhan Pamuka verildi

Aydın Doğan Ödülü,yazar Orhan Pamuk'a verildi

Bu yıl 'roman' dalında düzenlenen 19. Aydın Doğan Ödülü, Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk'a verildi. Pamuk, 50 bin TL tutarındaki para ödülünü ve heykelciğini, Aydın Doğan Vakfı (ADV) Kurucusu ve Onursal Başkanı ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın elinden aldı.

17.04.2015Keyif

Yazar Sonuçları

Öldürmek hak, kitabına uygun savunma görev!

Bir kadın cinayeti davasında daha kopyala-yapıştır cümlelerle yapılan bir savunma dinlemiş bulunuyoruz. Balık hafızasıyla ünlü ülkemizde, katillere bol keseden ceza indirimi sağlayan 'sihirli' cümleler nesilden nesile kesintisiz aktarılıyor. Müzisyen Değer Deniz cinayeti davasında da dün, dersini çalışmış bir zanlı vardı. Bu davanın tek bir zanlısı olduğunu söylemek ise çok zordu.

3.11.2015