EKSTRA
MENÜ

Basın Konseyi

Basın Konseyi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Basın Konseyi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 19.342 Basın Konseyi haberi bulunmuştur.

Basın Konseyi Haberleri

Basın Konseyi Avrupada

Basın Konseyi Avrupa'da

TÜRK Basın Konseyi, Avrupa Basın Konseyleri Birliği’ne (AIPCE) ilk kez kabul edildi.

18.10.2017Gündem
Tüm dünyam kitaplarım semaverim

Tüm dünyam kitaplarım semaverim

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, MİT TIR’ları davasında 25 yıl hapis cezası alıp tutuklanan gazeteci ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nu cezaevinde ziyaret etti. Berberoğlu, “Tüm dünyam kitaplarım, 37 ekran TV, semaverim, vantilatörüm, çöp torbasından perdelerim, buzdolabım” dedi.

29.09.2017Gündem
11 Eylül milat olsun

11 Eylül milat olsun

BASIN Konseyi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), İzmir Barosu, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) İzmir’de düzenlediği ortak basın toplantısında tutuklu gazeteciler için özgürlük çağrısı yapıldı.

8.09.2017 Gündem
Adalet Kurultayı’nın tutuklu gazeteci raporu:  171 gazeteci cezaevinde

Adalet Kurultayı’nın tutuklu gazeteci raporu: 171 gazeteci cezaevinde

ÇANAKKALE’deki Adalet Kurultayı’nda düzenlenen ‘Tutuklu Gazeteciler ve Kapatılan Basın Yayın Kuruluşları Çalıştayı’nın sonuç raporunda, Türkiye’de 171 gazetecinin tutuklu olduğu, 181 basın yayın kuruluşunun kapatıldığı belirtildi. Raporda, “gazetecilerin yazıları, eleştirileri nedeniyle tutuklanmasına son verilmesi; cezaevlerinde tek tip kıyafet uygulamasından vazgeçilmesi” çağrısı yapıldı.

4.09.2017Gündem
Gazeteci miyiz, yargıç mı

Gazeteci miyiz, yargıç mı?

MAHKEMELERDE sanıklara tek tip elbise giydirme tartışmasında hukukçuların en önemli itiraz gerekçesi, bu uygulamanın sanıkların tümünün baştan suçlu ilan edilmesi anlamına geleceği kaygısı.

20.08.2017OkurTemsilcisi
Her sabah umutla uyanıyor

Her sabah umutla uyanıyor

Tutuklu gazetecileri ziyaret eden Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in Silivri Cezaevi’nden sonraki durağı Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu oldu. Türenç, gazeteci Mediha Olgun ile görüşmesi sonrasında izlenimlerini yazdı.

12.08.2017Gündem
Görüş izni bile umut verdi

Görüş izni bile umut verdi

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Silivri Cezaevi’nde tutuklu olan gazeteciler Cumhuriyet’ten Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Ahmet Şık ve Sözcü’den Gökmen Ulu ile görüştü. Gazeteciler sadece haberleriyle ilgili suçlandıklarını söylerken, Sabuncu, Gürsel ve Şık ayrıca 11 Eylül’deki duruşma için dayanışma çağrısı yaptı. Türenç, Silivri Cezaevi’ne girişinden itibaren tüm izlenimlerini Hürriyet için kaleme aldı:

11.08.2017Gündem
TGCden Cumhuriyet davası açıklaması

TGC'den Cumhuriyet davası açıklaması

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri Cumhuriyet Davası’nı izliyor. TGC Başkanı Turgay Olcayto açıklama yaptı.

24.07.2017Gündem
Enis Berberoğluna 25 yıl hapis... Valilikten son dakika yürüyüş açıklaması

Enis Berberoğlu'na 25 yıl hapis... Valilikten son dakika yürüyüş açıklaması

MİT TIR’larına ait görüntüleri gazeteci Can Dündar’a verdiği gerekçesiyle yargılanan gazetemizin eski genel yayın yönetmenlerinden CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, ‘casusluk’ suçlamasıyla ömür boyu hapse çarptırıldı. Cezası 25 yıla indirilen Berberoğlu, tutuklandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından bugün saat 11.00’de Ankara’dan İstanbul’a ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun günde 18 km katedeceği, yürüyüşün 28 gün sürmesi bekleniyor. Ankara Valiliği'nin yürüyüşle ilgili yaptığı açıklamada ise, "Yürüyüşün Ankara ili sınırları içerisindeki kısımlarında katılımcıların güvenliğini ve trafik düzenini sağlamak amacıyla korteje, Valiliğimize bildirilen makul sayıdaki kişi katılabilecektir" denildi.

14.06.2017Gündem
CHPden adalet yürüyüşü

CHP'den 'adalet' yürüyüşü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından bugün saat 11.00’de Ankara’dan İstanbul’a ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatacağını açıkladı. Dün gece Güvenpark'ın önüne demir bariyerler getirildi. 'Güvenpark kapatılıyor'haberi sosyal medyada yayılmaya başladıktan kısa süre sonra bariyerler geri toplandı.

14.06.2017Gündem
Ustaya veda

Ustaya veda

Kurucusu Abdi İpekçi’den sonra Milliyet gazetesinin en uzun süre genel yayın müdürlüğünü yürüten Doğan Heper, gazeteci dostları tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

12.06.2017Gündem
Cezalık değil ödüllük haberdi

'Cezalık değil ödüllük haberdi'

SÖZCÜ gazetesine yönelik FETÖ operasyonunda gözaltına alınan muhabir Gökmen Ulu ile internet sitesinin sorumlu müdürü Mediha Olgun önceki gece ‘Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na suikast ve fiili saldırıya yardım etme’ suçlarından tutuklandı.

27.05.2017Gündem
FETÖ iddiası: Sözcüye operasyon

FETÖ iddiası: Sözcü'ye operasyon

İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’nca yürütülen soruşturma kapsamında Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay’ın da aralarında olduğu 4 kişi hakkında arama, el koyma ve gözaltı kararı alındı.

19.05.2017Gündem
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidandan Sözcü Gazetesine operasyon açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan'dan Sözcü Gazetesine operasyon açıklaması

Sözcü Gazetesi’nin sahibi Burak Akbay’ın yanı sıra, internet sorumlu müdürü Mediha Olgun, finans müdürü Yonca Kaleli ile İzmir muhabiri Gökmen Ulu hakkında gözaltı kararı çıktı. Olgun gözaltına alındı. Adreslerde arama yapılıyor. Sözcü avukatları ise kendilerine iletilen gözaltı kararı olmadığını söyledi. DHA'nın haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan operasyon bilgisini doğruladı, soruşturma işlemlerinin devam ettiğini söyledi. Basın Konseyi de Sözcü'ye yönelik operasyonla ilgili bir açıklama yaptı.

19.05.2017Haber
Sözcü gazetesine operasyonunda son dakika gelişmesi... Muhabir Gökmen Ulu gözaltına alındı

Sözcü gazetesine operasyonunda son dakika gelişmesi... Muhabir Gökmen Ulu gözaltına alındı

Sözcü Gazetesi’nin sahibi Burak Akbay’ın yanı sıra, internet sorumlu müdürü Mediha Olgun, finans müdürü Yonca Kaleli ile İzmir muhabiri Gökmen Ulu hakkında gözaltı kararı çıktı. Olgun gözaltına alındı. Adreslerde arama yapıldı. Sözcü avukatları ise kendilerine iletilen gözaltı kararı olmadığını söyledi. DHA'nın haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan operasyon bilgisini doğruladı, soruşturma işlemlerinin devam ettiğini söyledi. Gazeteyi ziyaret eden CHP'li vekillerden de açıklama geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise "Sözcü’ye yapılan operasyon kabul edilemez. Sözcü’ye yapılmış operasyon Türkiye’ye yapılmış bir operasyondur" dedi.Sözcü Gazetesi muhabiri Gökmen Ulu akşam saatlerinde gözaltına alındı.

19.05.2017Gündem
Haber başlığı nedeniyle gözaltı

Haber başlığı nedeniyle gözaltı

Cumhuriyet gazetesinin internet sitesi cumhuriyet.com.tr’nin Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla dün sabah evinden gözaltına alındı. Güvenlik Şube’ye götürülen Güven hakkında 7 gün ek gözaltı süresi verildi.

12.05.2017Gündem
Gazeteciler hangi suçtan tutuklu

'Gazeteciler hangi suçtan tutuklu'

BASIN Konseyi, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a mektup yazarak hükümet üyelerinin tutuklu gazetecilerin gazetecilik faaliyetleri dışı nedenlerle cezaevinde bulunduklarına dair açıklamalarıyla ilgili bilgi istedi.

27.04.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Sıralı tam liste: İşte metal yorgunları

- YILDIRIM DEMİRÖREN: Ne zaman çalıştı ki yorulsun diyebilirsiniz. Ne diyeyim? Haklısınız.

8.10.2017

Ya kanal ya İstanbul

CHP İstanbul Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi, 2011 yılında ‘Çılgın Proje’ adıyla açıklanan Kanal İstanbul’un güzergâh ve kesitlerinin belirlenmesi için etüt proje sözleşmesinin imzalandığının açıklanması üzerine “Bu bir felaket senaryosudur” dedi.

4.09.2017

Çanakkale manifestosu: ‘Bu düzen değişecektir’

ADALET Kurultayı’nın son günüdeki ‘Devlette Adalet’ paneli kurultay sürecine damgasını vurdu.

29.08.2017

Atatürk’süz müfredat olmaz

MİLLİ Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın kamuoyuna ‘müjde’ olarak sunduğu 2017-2018 eğitim dönemi müfredatı üzerinde ayrıntılı bir inceleme yapan Eğitim İş Sendikası,  AKP döneminde Milli Eğitim müfredatında yapılan en köklü değişikliklerden biri olan yeni müfredatın ‘art niyetli’ olduğunu savunuyor ve “Müfredatın meydana getirilme usulü, KHK’larla ülkeyi yöneten AKP’nin Milli Eğitim Bakanlığı’na yakışır biçimde gerçekleşmiştir” diyor.

20.07.2017

Adaletle siyaset yapılmaz

EN uzun ve en yüksek katılımın gerçekleştirildiği (önceki akşam itibarıyla) Adalet Yürüyüşü artık toplumun önemli bir kesiminin hedefine oturdu; siyasetten arındırılınca, hedef daha belirgin bir biçimde ortaya çıktı.

5.07.2017