EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Basın Konseyi

Basın Konseyi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Basın Konseyi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 19.420 Basın Konseyi haberi bulunmuştur.

Basın Konseyi Haberleri

4 komisyonda 200 temsilci

4 komisyonda 200 temsilci

İletişim Şûrası'nda oluşturulan 4 komisyonda medya kuruluşlarının yönetici ve yazarları, sektör çalışanlarının örgüt temsilcileri, akademisyenler iki gün boyunca sektörü tartışacaklar.

21.02.2003Gündem
Basın Konseyi Kara’yı uyardı

Basın Konseyi Kara’yı uyardı

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Doğan Haber Ajansı (DHA) Datça muhabiri ve yerel Datça Haber Gazetesi sahibi Sinan Kara hakkında verilen ‘‘şikayetin yersizliği kararına’’ Datça Kaymakamı Savaş Tuncer tarafından yapılan itirazı yerinde buldu.

26.02.2003Gündem
Devlet onura değer veriyorsa Emeç’in katilini bulur

Devlet onura değer veriyorsa Emeç’in katilini bulur

Uğradığı silahlı saldırı sonucu 13 yıl önce hayatını kaybeden Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi ve yazarı Çetin Emeç ile şoförü Sinan Ercan'ı dün kabirleri başında törenle andık.

7.03.2003Gündem
Türkiye’de basın pazarı 40 milyon

Türkiye’de basın pazarı 40 milyon

Uludağ Üniversitesi, Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Osmangazi Belediyesi'nce düzenlenen ‘Salı Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu, Hürriyet Gazetesi Başyazarı ve Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi oldu.

11.03.2003Gündem
Yargıtaydan haber kaynağına koruma

Yargıtay'dan haber kaynağına koruma

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, bir gazetecinin haber kaynaklarının deşifre edilmesini iş akdinin haklı fesih nedeni saydı ve istifa eden gazeteciye kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine karar verdi. Kararda, gazetenin çalışma şeklinin meslek etik elerine uygun olması gerektiği belirtildi.

15.03.2003Gündem
Haberi yalanlarken kendini tekzip etti

Haberi yalanlarken kendini tekzip etti

3.5 aylık görevi boyunca yaptığı gaflarla ünlenen eski Dışişleri Bakanı Yakış, dün yine bir ‘ilk’e imza attı. Yakış, dün bazı gazetelerde yer alan bir haberi yalanlamak için, 2.5 ay önce tekzip ettiği Hürriyet'in haberini doğruladı.

22.03.2003Gündem
Basın Konseyinden basına eleştiri

Basın Konseyi'nden basına eleştiri

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, ''Kaç gazetecinin hapiste olduğuna ilişkin raporda haber değeri görmeyen basınımıza, bundan böyle bu raporu hazırlamayacağız'' dedi.

30.03.2003Gündem
Basın Konseyi: 5 gazeteci hapiste

Basın Konseyi: 5 gazeteci hapiste

Basın Konseyi, 27 Mart 2003 günü basına açıkladığı ‘Hapishanede bulunan gazeteciler’ raporunda bilgisayar aktarımı nedeniyle hata olduğunu belirterek raporu düzelttiğini açıkladı.

31.03.2003Gündem
Basın Konseyi’nden Rumsfeld’e mektup

Basın Konseyi’nden Rumsfeld’e mektup

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'e yazdığı mektupta, Irak'a yapılan askeri harekatta 12 gazetecinin hayatını kaybettiğini anımsatarak gazetecilerin görevlerini güven içinde yapmalarının sağlanmasını istedi.

11.04.2003Gündem
Basın Konseyi 15 yaşında

Basın Konseyi 15 yaşında

Basın Konseyi'nin 16'ncı Üyeler Kurulu toplantısında konuşan Başkan Oktay Ekşi, konseyin 15 yılını geride bıraktığını belirterek, ‘‘15 gün yaşamaz diye düşünülen bir kurumun geldiği noktada, sırf bu gerçek bile Basın Konseyi'ni değerlendirmeye yeter’’ dedi.

12.04.2003Gündem
Arena için şikayet yersiz

Arena için şikayet yersiz

Kanal D'de yayınlanan Arena haber programı ile yapımcısı Uğur Dündar hakkında, tinerci çocukları ekrana getirerek ‘‘küçüklerin kimliklerini deşifre ettiği’’ne ilişkin şikayet, Basın Konseyi'nce yersiz bulundu.

17.04.2003Gündem
Gazeteciyi Meclis’ten attırdı

Gazeteciyi Meclis’ten attırdı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ASKİ ile ilgili yalan haber yaptığı iddiasıyla bir gazetenin muhabirini Belediye Meclisi toplantısından çıkardı.

21.04.2003Gündem
Ekşi, yeniden Konsey Başkanı

Ekşi, yeniden Konsey Başkanı

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, yeni üyelerle birlikte dün gerçekleştirdiği toplantıda, Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi'yi yeniden Konsey Başkanlığı'na seçti.

25.04.2003Gündem
Hürriyet 55 yaşında

Hürriyet 55 yaşında

Yayın hayatına başladığı ilk günden itibaren, Türk basın dünyasının liderlik bayrağını ‘‘Doğru ve güvenilir habercilik ilkesiyle’’ elinden bırakmayan gazeteniz Hürriyet, 55'inci yaşını gururla kutladı. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Hürriyet Gazetesi'nin sahibi Aydın Doğan, törende yaptığı konuşmada, Hürriyet'in, Türkiye'de 50 yılını geride bırakan çok az sayıdaki kurumdan biri olduğunu belirtti.

2.05.2003Gündem
Basın Konseyi: Şikáyet yersiz

Basın Konseyi: Şikáyet yersiz

Basın Konseyi, yazılarında savaş kışkırtıcılığı yaptığı iddia edilen Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök hakkındaki şikayetin ‘‘yersizliğine’’ karar verdi. Kararda ‘‘Özkök'ün yazılarında düşünce özgürlüğünü sınırlayıcı, kişileri aşağılayıcı ve şiddeti özendirici bir özellik bulunmadığı sonucuna’’ varıldığı belirtildi.

15.05.2003Gündem
Genelkurmaya akreditasyon sorusu

Genelkurmay'a akreditasyon sorusu

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Genelkurmay Başkanlığı'nı, akreditasyon ölçütlerini açıklamaya davet etti.

26.05.2003Gündem
Basına para cezasına tepki

Basına para cezasına tepki

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, ''özellikle yazılı basına 'engizisyon' mantığıyla uygulanan para cezalarına isyan ediyoruz'' dedi.

8.06.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Saydamlığa doğru bir adım

ÁDETİMİZDİR, yaşamımızda devrim yapacak kadar önemli birçok konuya veya gelişmeye önce hiç tepki göstermeyiz. Aradan zaman geçer, o gerçek karşımıza çıkar, ancak o zaman ayılırız.

9.02.2003

Annelerimizden neler öğrendik?

KÜÇÜK himini Anneler Günü nedeniyle okulda kartpostal gibi birşey yapmış, eve getirip annesine verdi. Ecmel kartı aldı önce önyüzü okudu: ‘‘Anneciğim, bana katlandığın için sana teşekkür etmek istiyorum. Seni seviyorum.’’

10.05.2003

İnsanlar aldatılmak ister...

İYİ ki semavi dinlerin peygamberlerine gökten vahiy indiğinde bizim medya yoktu.

19.05.2003

BDDK’nın dosyasını açıyorum (1)

BDDK ile ilgili olarak hükümetin duyduğu endişelerin benzerini duymaya başlıyorum giderek.

28.05.2003