EKSTRA
MENÜ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.504 Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek haberi bulunmuştur.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Haberleri

Kurullarda görev alacak bakanlar belirlendi

Kurullarda görev alacak bakanlar belirlendi

60. hükümette yer alan bakanların hangi kurul ve komisyonlarda görev alacağı belirlendi.

31.08.2007Gündem
Davutoğlunun açıkladığı 64üncü hükümetin analizi

Davutoğlu'nun açıkladığı 64'üncü hükümetin analizi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Türkiye Cumhuriyeti'nin 64. hükümetini açıkladı.

24.11.2015Gündem
Mehmet Şimşek Kimdir

Mehmet Şimşek Kimdir?

64. Hükümet'in yeni kabinesi açıklandı. Bazı bakanlıklara ve başbakan yardımcılıklarına yeni isimler getirildi. Peki, yeni başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek kimdir?

24.11.2015Bilgi
Yeni Maliye Bakanından ilk açıklama

Yeni Maliye Bakanı'ndan ilk açıklama

Yeni dönem reform dönemi olacak, asla vazgeçmeyeceğimiz bir şey varsa o da mali disiplindir.

25.11.2015Ekonomi
Dolar sert yükseldi borsa iki ayın dibinde

Dolar sert yükseldi borsa iki ayın dibinde

Dolar/TL, yeni hükümet programında TCMB'ye yönelik bağımsızlık vurgusunun kaldırılmasının yarattığı tedirginlikle bu sabah iki haftanın zirvesi olan 2.90 seviyesini aşması ardından, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in TCMB'nin para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde belirlemeye devam edeceği açıklaması ise piyasaları bir miktar yatıştırdı. Öğleden sonraki işlemlerde dolar yeniden yükselişe geçti.

26.11.2015Ekonomi
Yetkililer: Merkezin bağımsızlığına müdahale yok

Yetkililer: Merkezin bağımsızlığına müdahale yok

Üst düzey ekonomi yetkilileri, Merkez Bankası'nın (TCMB) yapısına müdahale etmek ya da bağımsızlığını kısıtlamak gibi bir düşünce ya da planın hiç bir şekilde olmadığını belirttiler. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de konuyla ilgili olarak sabah Twitter hesabından "Bu spekülasyonlar gerçeği yansıtmıyor" dedi.

26.11.2015Ekonomi
Merkez Bankası ile ilgili ifade neden kalktı

Merkez Bankası ile ilgili ifade neden kalktı?

Hükümetin yeni programında daha öncekilerin aksine Merkez Bankası’nın bağımsız şekilde para politikasını belirleme ve uygulama ifadeleri yer almayınca piyasalarda tartışma başladı. Başbakan Yardımcısı Şimşek ‘Bağımsızlık sürüyor’ dedi ama ifadenin niye kalktığı açıklık kazanmadı.

26.11.2015Ekonomi
Kriz haberi değil atlatma haber

Kriz haberi değil atlatma haber

İKTİDARA yakınlığı ile bilinen Sabah gazetesi önceki gün Hürriyet’te yayınlanan Hacer Boyacıoğlu imzalı ‘Merkez Bankası’na bağımsızlık rötuşu” başlıklı haber hakkında dün suçlayıcı bir yoruma yer verdi.

27.11.2015 Ekonomi
Gece yarısı zirvesi

Gece yarısı zirvesi

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek önceki gece ekonomi bakanlarıyla sabaha kadar süren bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye karşı imzaladığı 6 maddelik ekonomik tedbirlerden sonra yapılması dikkat çekti.

29.11.2015Ekonomi
Alternatif arayışı

Alternatif arayışı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 2016 bütçesinde Rusya ile yaşanan gerilimin etkisine ilişkin bir revizyon planlamadıklarını vurgulayarak “Rusya ile ticaret hacmi milli gelirin yüzde 1’i ancak ediyor. Tolere edilemeyecek bir durum değil. Başka ülkelerle telafi edebiliriz” dedi.

1.12.2015Ekonomi
Stopajda vergi muafiyeti sürecek

Stopajda vergi muafiyeti sürecek

YENİ HÜKÜMET, geçici bütçeyi yasalaştırmanın ardından ilk iş olarak, 31 Aralık’ta süreleri dolan muafiyetleri uzatmak için yasa tasarısını Meclis’e getirecek. Hazırlıkları devam eden 8 maddelik tasarı, tahvil, bono ve hisse senetlerine uygulanan stopaj vergisi muafiyetlerini uzatacak.

2.12.2015Ekonomi
Ekonomide Şimşek ağırlığı

Ekonomide Şimşek ağırlığı

64. hükümette kurullarda hangi bakanların görev yapacağı belli oldu. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) başkanlığına Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek getirildi. Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan da EKK üyesi oldu.

3.12.2015Ekonomi
Doğulu işadamları isyan ediyor, dayanacak güçleri kalmadığını vurguluyor

Doğulu işadamları isyan ediyor, dayanacak güçleri kalmadığını vurguluyor

Dış ticareti tehdit eden Rusya gerilimi gündemi kaplarken 7 Haziran’dan sonra başlayan sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar Doğu’da ticaretin kalbini vurdu. Sadece Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 500’e yakın işyeri kapandı, cirolardaki kayıp yüzde 70’i buldu.

4.12.2015Ekonomi
Alo Fetva Hattına gök taşı sorusu

Alo Fetva Hattı'na gök taşı sorusu

Alo Fetva Hattı'na "Gök taşı satışından elde edilen gelirden zekât verilir mi" sorusu yöneltildi. Sorular, tüm helal kazançlarda olduğu gibi, üzerinden 1 yıl geçtikten sonra, gelirden 40'ta 1 oranında zekât verilmesi tavsiyesiyle yanıtlanıyor. Eski Maliye Bakanı olan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise Twitter üzerinden anket yapmış ve anket sonucuna göre gök taşından vergi alınmayacağını açıklamıştı.

5.12.2015Ekonomi
Şimşek: Faizsiz bankacılık genelgesi Başbakanlık’ta

Şimşek: Faizsiz bankacılık genelgesi Başbakanlık’ta

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, Londra, Hong Kong, Dubai gibi finans merkezlerinin 2008 küresel krizinin ardından katılım bankacılığına daha fazla ilgi göstermeye başladığını belirterek, bu konuda Türkiye’nin önemli bir potansiyeli bulunduğuna dikkat çekti.

6.12.2015Ekonomi
Yürek yaktı

Yürek yaktı

Şırnak’ın Cizre ve Diyarbakır’ın merkez Sur ilçelerinde PKK’lı teröristlerce şehit edilen Jandarma Astsubay Mehmet Burak Demirci, Uzman Çavuş Halil Karakuşoğlu ile Özel Harekât Polisi Mustafa Katırlı dün gözyaşlarıyla son yolculuklarına uğurlandı. Şehit Demirci’nin tabutuna 1.5 aylık oğlunun battaniyesi serildi.

6.12.2015Gündem
Şimşek’ten uyarı: Zor bir dönem

Şimşek’ten uyarı: Zor bir dönem

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ABD Merkez Bankası Fed’in bu ay faizleri artıracağına inandığını söyledi ve küresel ekonomide zor bir dönemin geldiğine işaret etti. Şimşek, "En kötü senaryoda Rusya ile sıfır ilişki olsa bunun etkisi 9 milyar dolar olur" dedi.

7.12.2015Ekonomi
Rusya maliyeti 9 milyar $

Rusya maliyeti 9 milyar $

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Rusya ile gerilen ilişkiler nedeniyle üç temelli çalışma yaptıklarını dile getirerek “Öncelikle telafi edici önlemleri çalıştık, yakında açıklanacak.  Rusya ile sıfır ilişki durumunda ise maliyet 9 milyar dolar olur” diye konuştu.

7.12.2015Ekonomi
Odak ülke Katar

Odak ülke Katar

Rusya ile Türkiye arasındaki gerilim ‘Boğaziçi Zirvesi’ne de yansıdı. 9-11 Aralık’ta “Daha Az Yoksulluk, Daha Fazla Refah” temasıyla düzenlenecek zirveye Rusya bölgesinden 7 katılımcı gelmeme kararı alırken, ‘odak ülke’ Katar oldu.

7.12.2015Ekonomi
Zam furyası endişesi

Zam furyası endişesi

İş dünyası hükümetin hem vaatlerini yerine getirmek hem de mali disiplini korumak adına ciddi zam furyasına neden olacak önlemleri devreye sokacağını düşünüyor. Bu nedenle bürokratlara vergi artışlarının yol açacağı sonuçları yeniden anlatmaya, aşırı artışları engellemeye çalışıyorlar.

8.12.2015Ekonomi
Şimşek: Piyasalarda 300 milyar dolar çıkacak

Şimşek: Piyasalarda 300 milyar dolar çıkacak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten piyasalara yönelik önemli bir uyarı geldi. Şimşek, önümüzdeki dönemde muhtemelen gelişmekte olan ülkelerden rezerv hariç net olarak 300 milyar doların üzerinde bir para çıkış yaşanacağını belirtti.

8.12.2015Ekonomi
Sırtınızı BES’e dayamayın

Sırtınızı BES’e dayamayın

Başbakan Yardımcısı Şimşek BES’teki devlet katkısının bütçeye önemli bir yük getirdiğini söyledi. Sözlerinin ‘BES’teki yüzde 25 devlet katkısının kaldırılacağı’ şeklinde yorumlanması üzerine Şimşek, “BES’teki devlet katkısı devam edecek” açıklamasın yaptı.

8.12.2015Ekonomi
Şimşek çıkış yaptı, sigortacılar açıkladı: Bireysel emeklilikte kim haklı

Şimşek çıkış yaptı, sigortacılar açıkladı: Bireysel emeklilikte kim haklı

Bireysel emeklilik sistemi, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in kişilerin emeklilik fonlarını yöneten şirketlere yönelik yaptığı “Sırtınızı BES’e dayamayın” açıklamasının ardından yeniden gündeme geldi. Hürriyet yazarı Noyan Doğan, milyonları ilgilendiren bu çıkışla ilgili bilinmesi gerekenleri gündeme getirdi. Bireysel emeklilik konusunda uzman sigortacılar kendilerini savundu.

9.12.2015Ekonomi
Milli Piyangonun özelleştirilmesinde kritik gün yarın

Milli Piyango'nun özelleştirilmesinde kritik gün yarın     

Milli Piyango İdaresine ait şans oyunlarının özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek ikinci teklifi veren ERG-Ahlatcı Ortak Girişim Grubu'nun (OGG) Özelleştirme İdaresi Başkanlığından (ÖİB) istediği ek süre yarın doluyor. Sözleşme imzalamak için adım atılmazsa, özelleştirme sürecinde başa dönülecek.

9.12.2015Ekonomi
Azimut Bosphorus Capitale ödül

Azimut Bosphorus Capital'e ödül

Azimut Bosphorus Capital, Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) tarafından "Son 5 yılda En Fazla Büyüyen Yeni Kurulmuş Portföy Yönetim Şirketi" ödülüne layık görüldü.

9.12.2015Ekonomi
3. çeyrek büyüme rakamları şaşkınlık yarattı

3. çeyrek büyüme rakamları şaşkınlık yarattı

TÜİK üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye üçüncü çeyrekte beklentilerin çok üzerinde yüzde 4 büyüdü. Beklentiler büyümenin yüzde 2,8 olması yönündeydi. hurriyet.com.tr'ye konuşan uzmanlar, büyümenin beklentilerin çok üzerinde gelmesinde tarım sektöründeki iyileşmenin ve iç tüketim harcamalarının artmasının etkili olduğuna işaret etti.

10.12.2015Ekonomi
Cari açık Ekimde geriledi

Cari açık Ekim'de geriledi

Cari açık, petrol fiyatlarındaki düşük seyrin enerji faturasını aşağı çekmesiyle Ekim ayında da iyileşmesini sürdürerek 200 milyon dolar olan beklentilerin altında kaldı ve 130 milyon dolar oldu.

10.12.2015Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mehmet Şimşek programını iptal etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mehmet Şimşek programını iptal etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İstanbul'daki programlarını iptal etti.

11.12.2015Gündem
Reform izleme kurulu yürürlükte

Reform izleme kurulu yürürlükte

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun imzasıyla yayımlanan genelgeyle reform izleme kurulu oluşturuldu. Resmi Gazete’de dün yayımlanan genelgeye göre, reformların koordinasyonu ve izlenmesi görevi Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan’da olacak.

12.12.2015Gündem
AB ile müzakerelerde 2 yıl sonra yeni fasıl açılıyor

AB ile müzakerelerde 2 yıl sonra yeni fasıl açılıyor

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yarın gerçekleştirilecek Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) Hükümetlerarası Katılım Konferansı'nda iki yıl aranın ardından, ilk fasıl olarak Ekonomik ve Parasal Politika Faslı açılacak.

13.12.2015Gündem
İki yıl aradan sonra AB ile ilk başlık

İki yıl aradan sonra AB ile ilk başlık

Türkiye, Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinde 17’inci başlığını bugün açtı.

14.12.2015Dünya
Şimşekten önemli AB açıklaması

Şimşek'ten önemli AB açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği ile açılacak olan "Ekonomik ve Parasal Politika" başlıklı 17. faslın yatırımlar ve refah artışı açısından önemli olduğunu ancak asıl olanın AB ile ilişkilerin canlanması olduğunu belirterek bunun da Türkiye'nin risk primine olumlu yansıyacağını söyledi.

14.12.2015Ekonomi
Eski TÜSİAD Başkanından önemli uyarı

Eski TÜSİAD Başkanı'ndan önemli uyarı

Sabancı Holding’in Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, seçim sonrasında siyasi istikrarın kazanılsa da halen toplumsal dinginliğin sağlanamadığına dikkat çekerek, “Toplumsal gerilim sürüyor, bu çok önemli bir risk” dedi.

14.12.2015Ekonomi
İki yıl sonra AB’yle ilk başlık

İki yıl sonra AB’yle ilk başlık

Mülteci krizinin hafifletilmesi için AB ile Türkiye arasında yaşanan bahar havası dün ilk sonucunu verdi. İki yıl aradan sonra ilk kez bir başlık müzakereye açıldı. ‘Ekonomik ve parasal politika’ başlıklı 17’nci faslın açılmasıyla Türkiye’nin müzakereye açılan başlık sayısı 15’e yükseldi. Türkiye’nin hedefi 2016’da en az 5 başlık daha açmak.

14.12.2015Dünya
Şimşek: Fedin faiz artırımı yüksek olasılık ve bence yapılsa iyi olur

Şimşek: Fed'in faiz artırımı yüksek olasılık ve bence yapılsa iyi olur

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu akşam TSİ 21.00’de kritik faiz kararı açıklayacak ABD Merkez Bankası Fed ile ilgili önemli açıklama geldi. Şimşek, “Fed'in faiz artırımı yüksek olasılık ve bence yapılsa iyi olur, piyasaların rahatlaması açısından önemli” dedi.

16.12.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Ekonomideki yüksek risklere Rusya da eklendi

TÜRKİYE’nin bölgemizde uzun zamandır yürüttüğü tartışmalı dış politikası, sonunda Rusya krizine neden oldu.

25.11.2015

Gelenlerin gidenleri aratma ihtimali

SEÇİM kabinesini saymazsak, iki AK Parti hükümeti arasında el değiştiren bakanlıkları çıkardım.

25.11.2015

Para kaçıran hikâyeyle başlandı

Döviz kuru belli eşikleri geçtiğinde, ilk şu soruluyor; “ne oluyor?”

26.11.2015

Türk-İş’in suskun kalması manidardır

ÜLKEMİZİN en büyük işçi konfederasyonu Türk-İş 3-6 Aralık günü 22. olağan genel kurulunu yapacak.

1.12.2015

Zam furyası endişesi!

İş dünyası hükümetin hem vaatlerini yerine getirmek hem de mali disiplini korumak adına ciddi zam furyasına neden olacak önlemleri devreye sokacağını düşünüyor.

7.12.2015

Kredi vermede imkân azalıyor

Bankacılık sektöründe marjların iyice gerilediğine dikkat çeken İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Her verdiğiniz kredi sermaye yeterlilik rasyosunu aşağı çekiyor.

7.12.2015

Zor dönem

TÜRKİYE hayli zor geçecek bir döneme girmiş bulunuyor.

7.12.2015

Mehmet Şimşek ne demek istedi?

HEP söylüyorum, kamuoyundaki yanlış algıyı düzeltmeye çalışıyorum; emeklilik fonlarının getiri konusu bireysel emeklilik şirketlerini değil, portföy yönetim şirketlerini ilgilendiriyor.

8.12.2015

Reform için gereken vizyonkadro ve bütünlük yok

YENİ Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, piyasaların yapacakları yapısal reformları henüz anlamadığını belirterek, önümüzdeki dönemde Türk ekonomisinin diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla olumlu ayrışacağını söylemiş.

13.12.2015

Keşke, bireysel emeklilik bütçeye yük getirse

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, geçen hafta, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

13.12.2015