EKSTRA
MENÜ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.504 Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek haberi bulunmuştur.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Haberleri

Mehmet Şimşekten Fed faiz kararı değerlendirmesi

Mehmet Şimşek'ten Fed faiz kararı değerlendirmesi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: "Faiz artışı sürpriz değil. Piyasalar bunu büyük oranda fiyatlamıştı, önemli olan geleceğe ilişkin perspektif. Hakkını verelim, Merkez Bankası çok güçlü bir şekilde gereğini yaptı, yapmaya devam etti ve ne gerekiyorsa yapacak. Merkez Bankasının bu anlamda sürekli arkasındayız. Bizim politika setimiz güçlendi. Mesajım piyasaya çok net, para politikası sadece normalleşmedi, aynı zamanda basitleştirdik, netleştirdik. Cumhurbaşkanımız net bir şekilde ilk işimizin OHAL'i kaldırmak olacağını ifade etti. Bu da dışarıda Türkiye'nin algısını, ülkemize bakış açısını olumlu yönde değiştirecek" açıklamasında bulundu.

14.06.2018Ekonomi
Şimşekten özel sektöre maaş zammı uyarısı

Şimşek'ten özel sektöre maaş zammı uyarısı!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyon karşısında hiçbir kesimin ezilmemesi gerektiğini söyledi

13.06.2018Ekonomi
Mehmet Şimşekten canlı yayında önemli açıklamalar

Mehmet Şimşek'ten canlı yayında önemli açıklamalar

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, FOX TV'de katıldığı programda gündeme ve ekonomiye ilişkin soruları yanıtlıyor.

12.06.2018Ekonomi
En güçlü büyüme gösteren ülkelerin başındayız

'En güçlü büyüme gösteren ülkelerin başındayız'

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde OECD, Avrupa Birliği (AB) ve G20'de en güçlü büyüme performansı gösteren ülkelerin başında yer aldığını belirterek, "2018 yıl bütününde büyümenin OVP ile uyumlu gerçekleşmesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

11.06.2018Ekonomi
Son dakika... Mehmet Şimşekten çok önemli Türk Lirası açıklaması

Son dakika... Mehmet Şimşek'ten çok önemli Türk Lirası açıklaması

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Twitter'dan Türk Lirası ve dövizle ilgili değerlendirmede bulundu.

9.06.2018Ekonomi
Mehmet Şimşekten flaş cari açık ve enflasyon açıklaması

Mehmet Şimşek'ten flaş cari açık ve enflasyon açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Merkez Bankası'nın beklentilerin üzerindeki faiz kararının ardından Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

7.06.2018Ekonomi
Londra’da hiçbir söz verilmedi

Londra’da hiçbir söz verilmedi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Londra’daki toplantılarda sadece yatırımcıların endişelerini gidermeye yönelik görüşmeler yaptıklarını, attıkları adımları anlattıklarını dile getirerek, “Hiçbir söz verilmedi çok net, sadece gittik” dedi.

6.06.2018Ekonomi
Son dakika... Mehmet Şimşekten önemli açıklamalar

Son dakika... Mehmet Şimşek'ten önemli açıklamalar

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek TRT Haber'de soruları yanıtladı.

6.06.2018Ekonomi
Mehmet Şimşekten önemli açıklamalar

Mehmet Şimşek'ten önemli açıklamalar

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, seçim sonrası belirsizliğin ortadan kalkacağını söyledi. Şimşek "Biz durduk yere mi OHAL ilan ettik. Türkiye, OHAL'e mecbur bırakıldı. İlk fırsatta burada da normalleşme olacak" dedi.

5.06.2018Ekonomi
Beş bakan aday gösterilmemişti: ‘Liste’nin perde arkası

Beş bakan aday gösterilmemişti: ‘Liste’nin perde arkası

AK Parti'nin milletvekili aday listelerinde yer almayan 5 bakanla ilgili perde aralandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir televizyon programında, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve AB Bakanı Ömer Çelik ile ilgili kullandığı “Bu biraz da arkadaşlarımızın kendi tercihleri. Onlar farklı bazı düşünceler içerisinde de olmuş olabilirler. ‘Siz aday olmayın’, diye böyle bir danışıklı dövüş söz konusu değil” sözleri, listelerin oluşturulması aşamasında yaşananlarla ilgili fikir verdi.

4.06.2018Gündem
Enflasyon zirvede gözler Merkez’de

Enflasyon zirvede gözler Merkez’de

Enflasyonda bozulma devam ediyor. Tüketici enflasyonu yıllık yüzde 12.15’e, üretici enflasyonu ise yüzde 20.16’ya fırladı. Maliyet ve kurdan kaynaklı yükselen enflasyonda önümüzdeki aylarda yeni zirveler görülmesi muhtemel. Dolar kuru ise Merkez Bankası’nın veri sonrası faizi arttıracağı beklentisinin güçlenmesiyle 5 kuruş geriledi.

4.06.2018Ekonomi
Son dakika.. Mehmet Şimşekten enflasyon açıklaması

Son dakika.. Mehmet Şimşek'ten enflasyon açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bugün açıklanan Mayıs ayı enflasyon verisini değerlendirdi.

4.06.2018Ekonomi
Dolar nispeten kontrol altında

Dolar nispeten kontrol altında

Başbakan Yardımcısı Şimşek, doların şu anda nispeten kontrol altında olduğunu belir-terek, “Kaygılara gerek yok. Para politikasında çok güçlü tepki verdik, vermeye devam edeceğiz. Merkez Bankası’nın elinin kolunun bağlı olmadığı görüldü” diye konuştu.

3.06.2018Ekonomi
Başbakan Yardımcısı Şimşek: Dolar kontrol altında

Başbakan Yardımcısı Şimşek: 'Dolar kontrol altında'

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, iç talebin bir miktar kontrol altında olduğu, dış talebin güçlü olduğu durumun ekonomide "yeniden dengelenme" anlamına geldiğini belirterek, "Bu, cari açık, enflasyon yaratmayan makul düzeyde büyümeyi öngören bir büyüme döneme giriyoruz demektir. Onun için kaygılara gerek yok." dedi.

3.06.2018Ekonomi
Son Dakika... Mehmet Şimşekten Moodys cevabı

Son Dakika... Mehmet Şimşek'ten Moody's cevabı

Son Dakika haberi... Türkiye'nin kredi notunu izlemeye aldığı ve düşürebileceği belirtilen kredi derecelendirme Moody's'in hamlesine yönelik olarak Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek sosyal medya üzerinden bir paylaşımda bulundu. Şimşek sıkılaştırma vurgusu yaptığı mesajda piyasalarla ilgili atılan adımları paylaştı

2.06.2018Ekonomi
Kod adı rekor

Kod adı rekor!

Türkiye’nin ihracatı mayıs ayında altın hariç 14 milyar dolara çıktı ve bu en yüksek aylık ihracat olarak tarihe geçti. Rekorun kırılmasında ise kimya ve çelik sektörünün AB’ye ihracat artışları etkili oldu. İhracatta artış Kasım 2016’dan itibaren, son 1.5 yıldır kesintisiz sürerken, son 8 aydan bu yana da çift haneli olarak gerçekleşti.

1.06.2018Ekonomi
Mehmet Şimşekten cari açık ve enflasyon mesajı

Mehmet Şimşek'ten cari açık ve enflasyon mesajı

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Orta vadede yapısal reformların desteği ile altın hariç cari açığı yüzde 3’ün altına, enflasyonu tek haneye düşüreceğiz" açıklaması yaptı.

1.06.2018Ekonomi
Altın fiyatları ne kadar oldu 31 Mayıs çeyrek altın fiyatı

Altın fiyatları ne kadar oldu? 31 Mayıs çeyrek altın fiyatı

Mayıs ayının son gününün gelmesiyle birlikte altın fiyatı araştırmaları hız kazandı. Altın fiyatları hakkında fikir sahibi olmak isteyen vatandaşların güncel altın fiyatı sorgulamaları devam ediyor. Vatandaşlar ve yatırımcılar özellikle piyasanın gözdesi çeyrek altın fiyatlarının nabzını tutmak istiyor. Peki, çeyrek altın ne kadar oldu? Altının gram fiyatı ne kadardan işlem görüyor?

31.05.2018Ekonomi
Dolar dalgalı bir seyir izliyor - Dolar kuru bugün ne kadar oldu

Dolar dalgalı bir seyir izliyor - Dolar kuru bugün ne kadar oldu?

Merkez Bankası'nın art arda attığı adımlar sonrası dolar kuru düşüşe geçmeye başladı. Güne 4.46 TL seviyesinden başlayan dolar kuru, dalgalı bir seyir izlerken şu dakikalarda 4.50 TL'de hareket ediyor. Euro kuru ise 5.26 TL seviyesinde bulunuyor.

31.05.2018 Ekonomi
Moody’s yükseltti, Şimşek düşürdü

Moody’s yükseltti, Şimşek düşürdü

Dolarda son 10 gündür görülmeyen seviyeler dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Londra ziyaretini anlattığı tweet’lerinden sonra görüldü. Dolar, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in raporuyla 4.56 liraya çıksa da Şimşek’in yatırımcının Türkiye ilgisinin büyük olduğu söylemleriyle 4.44 liraya kadar geriledi.

30.05.2018Ekonomi
Son dakika: Mehmet Şimşekten ekonomi ile ilgili flaş mesajlar

Son dakika: Mehmet Şimşek'ten ekonomi ile ilgili flaş mesajlar

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek İngiltere ziyareti hakkında sosyal emdya hesabından paylaşımlarda bulundu. Şimşek, "Londra temaslarımız verimli geçti yatırımcının ilgisi büyük. Ekonomide yeniden dengelenme süreci başladı" ifadelerini kullandı.

30.05.2018Ekonomi
Dolarda sert gerileme

Dolarda sert gerileme

Dolar kuru, Başbakan Yardımcısı Şimşek'in Londra mesajlarıyla düşünü sürdürerek psikolojik seviye olan 4.50 TL'nin altını görürken; sonrasında gerilemeye devam ederek 4.45 TL seviyelerine kadar geri çekildi.

30.05.2018Ekonomi
Şimşekten Londra paylaşımı

Şimşek'ten Londra paylaşımı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile birlikte Londra'ya gerçekleştirecekleri seyahat öncesi Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.

29.05.2018Ekonomi
Tek faiz dönemi

Tek faiz dönemi

Sadeleştirme çalışmalarını 2016’dan beri sürdüren, piyasalardaki çalkantılar nedeniyle de sık sık başka yöntemlerle sadeleştirme adımları sekteye uğrayan Merkez Bankası, Londra ziyareti öncesinde tek faize geçti. Bundan sonra, Merkez Bankası piyasayı politika faizi yüzde 16.5’ten fonlayacak. Bu adım doları 15 kuruş düşürdü.

28.05.2018Ekonomi
Londra öncesi İstanbulda yatırımcılar ile biraraya geldiler

Londra öncesi İstanbul'da yatırımcılar ile biraraya geldiler

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya Londra ziyareti öncesi dün akşam İstanbul'da yatırımcılar ve iş dünyası temsilcileri ile biraraya geldi.

28.05.2018Ekonomi
Yılın işinsanları

Yılın işinsanları

Ekonomist Dergisi tarafından bu yıl 27’ncisi düzenlenen “Yılın İşinsanları Ödül” töreni, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımıyla gerçekleştirildi. Vodafone Grubu Ticari Operasyonlar ve Strateji Dünya Başkanı ve Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç gibi iş dünyasının önemli isimleri çeşitli kategorilerdeki ödüllerin sahibi oldu.

27.05.2018Ekonomi
Şimşek: Dünyada ciddi bir demokratik resesyonla karşı karşıyayız

Şimşek: Dünyada ciddi bir demokratik resesyonla karşı karşıyayız

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Dünyada ciddi bir demokratik resesyonla karşı karşıyayız" dedi.

26.05.2018Ekonomi
Setler Aydemir Akbaş’a hasret

Setler Aydemir Akbaş’a hasret

Aydemir Akbaş’ı özlediniz mi? O sizi özlememiş. Hele setleri hiç özlememiş. Nedeni konusunda bir fikriniz var mı?

26.05.2018Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Artık bütün Merkez toplantıları kritik

YÜKSEK çıkan mayıs ayı enflasyonundan sonra, piyasalarda Merkez Bankası’nın yine faiz arttıracağı beklentisi oluştu.

6.06.2018

Yüksek enflasyona karşı faizde yeni artış satın alındı

ÖNLENEMEYEN kur artışı yıllık enflasyonun yüzde 12’yi aşmasına neden oldu.

5.06.2018

Türkiye 1 puan fazla büyüse 7’nci büyük ekonomi olurduk

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, önceki akşam İstanbul’daki Vahdettin Köşkü’nde gazete ve televizyonların yöneticileriyle düzenlediği iftar buluşmasında Cumhuriyet tarihinin büyüme verilerini irdeledi:

3.06.2018

Enflasyon ve merkez bankası bekleniyor

Piyasalarda hareketliliğin durulması için zamana ihtiyaç var. Bu süreçte Merkez Bankası’nın 7 Haziran’daki toplantısı beklenirken, mayıs ayı enflasyonu da piyasaların radarında...

2.06.2018

‘Dış güçler’

HAÇLI ittifakı, küresel güçler, faiz lobisi, küresel finans çevreleri...

31.05.2018

Şimşek’in İngiltere ziyareti ve TL’de yaşananlar

EKONOMİ yönetiminin ikinci Londra seyahati sona erdi ve dün kurlarda ciddi bir düşüş yaşandı.

30.05.2018

Anayasa Mahkemesi’nden ne çıkar, seçimler ilk turda biter mi?

CHP’nin başvurusu nedeniyle bugün gözler Anayasa Mahkemesi’nde olacak ama seçimlerin iptal olacağı yönünde bir beklenti yok.

30.05.2018

Dolar dersleri

DOLAR neden 4.9 seviyesine kadar çıkmışken Merkez Bankası’nın “faiz”i üç puan arttırmasıyla 4.5 ve 4.6 bandına indi?

29.05.2018

‘A la Turca’ para politikası

FİYAT etiketi konulmayan Ortadoğu pazarlarında satıcı, alıcının kılığına kıyafetine, haline tavrına bakarak, iştahı ve ödeme kapasitesini tartarak fiyatlama yapar.

28.05.2018

Sadeleştirme tamam, sıkılaşma uygulamaya bağlı

MERKEZ Bankası’nın dün aldığı sadeleştirme kararı piyasaları bir ölçüde rahatlattı.

28.05.2018

Dolarda düşüş sürecek mi

EKONOMİDEN sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile finans çevreleri ve yatırımcılarla görüşmek üzere Londra’ya uçarken, Türkiye’de dolar düşüşe geçmişti. Dolardaki düşüşün devam etmesi, önümüzdeki hafta 4.50’nin altına inmesi bekleniyor. 4.47-4.48 seviyesi öngörülüyor.

28.05.2018

Devlet destekli alacak sigortası

KOBİ’ler sattıkları malın bedelini tahsil edememe riskine karşı alacak sigortası yaptıracak. Uygulamayı Halkbank’ın iştiraki olan Halk Sigorta yürütecek. Primleri Hazine belirleyecek. KOSGEB imkânlarından faydalanan KOBİ’ler için zorunlu olacak. Düzenlemenin seçim öncesi çıkması bekleniyor.

27.05.2018

Londra’daki yatırımcının yanıt arayacağı sorular

ZOR günlerini geride bırakamayan piyasaların, önünü görebildiğini söylemek mümkün değil.

27.05.2018

Piyasaların rotasını dolar belirliyor

Geçen hafta kur açısından hareketli dakikalar yaşandı. Merkez Bankası sadece faiz arttırımıyla kalmadı. İhracat reeskont kredilerinde kur sabitlemesine giderken Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinde satım üst limitlerini arttırdı. Piyasaların yönünü döviz kurları belirliyor.

26.05.2018