EKSTRA
MENÜ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.504 Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek haberi bulunmuştur.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Haberleri

Mehmet Şimşekten Fed değerlendirmesi

Mehmet Şimşek'ten Fed değerlendirmesi

Şimşek, küresel ekonomik gelişmeleri değerlendirdi: "ABD bütçesinin onaylanması, Fed için Janet Yellen seçeneğinin ortadan kalkması ve Avrupa Merkez Bankası kararının tetiklediği olumsuz küresel bir dalga var" açıklamasında bulundu.

28.10.2017Ekonomi
Şimşekten EBRD açıklaması

Şimşek'ten 'EBRD' açıklaması

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, EBRD yönetiminin 208 yılında Türkiye'deki yatırım projeleri için 1,65 milyar euro ayırdığını söyledi.

27.10.2017Ekonomi
Hedefe kadar sıkılaştırma

Hedefe kadar sıkılaştırma

Merkez Bankası, PPK toplantısı sonrasında beklentiler yönünde faizleri sabit bıraktı ancak sıkı duruşun süreceğini vurguladı. Analistler, PPK’da ‘sıkı duruşun’ süreceğinin vurgulanmasının bankanın gelecekteki tavrı nedeniyle önemli olduğunu belirttiler.

26.10.2017Ekonomi
Zorunlu oluyor Bunu yapmayana elektrik yok

Zorunlu oluyor! Bunu yapmayana elektrik yok

Konuta elektrik bağlanırken yaptırılan deprem sigortasının süresi dolduğunda tüketiciye yenileme yapması hatırlatılacak, yapılmazsa poliçeler otomatik olarak yenilenecek. Primler ise elektrik faturasına yansıtılacak, aylık taksitler halinde ödenecek.

26.10.2017Ekonomi
‘Rusya ile 100 milyar dolarlık hedef mümkün’

‘Rusya ile 100 milyar dolarlık hedef mümkün’

ANTALYA’da düzenlenen bir forumda Rus gazetecilere seslenen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ve Rusya devlet başkanlarının ortaya koyduğu 100 milyar dolarlık ticaret hedefinin mümkün olduğunu belirterek, "Ufak tefek sorunlar oluyor. Normaldir bu. Önemli olan sorunların diyalogla çözülmesi" dedi.

24.10.2017Ekonomi
‘Altına dayalı tahvil mevduattan daha cazip’

‘Altına dayalı tahvil mevduattan daha cazip’

EKONOMİDEN Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “altına dayalı tahvil” uygulamasının vatandaş açısından mevduattan daha cazip olduğunu söyledi.

23.10.2017Ekonomi
EKK toplantısı yapıldı

EKK toplantısı yapıldı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Başbakan Binali Yıldırımbaşkanlığında toplandı.

23.10.2017Ekonomi
Tüm konutları deprem sigortalı yapacak mekanizma kuruluyor

Tüm konutları deprem sigortalı yapacak mekanizma kuruluyor

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de 2000-2017 döneminde düzenli ve sürekli zorunlu deprem sigortası yaptıranların oranının yüzde 2 seviyesinde olduğunu belirterek "Bu oran çok düşük. Düzenli, süreklilik arz edecek şekilde deprem sigortası yaptırılması ve bunun tüm ülkeyi kapsayacak seviyeye çıkarılması amacıyla Hazine olarak çalışma başlatıyoruz." dedi.

22.10.2017Ekonomi
‘Bizi bizden iyi biliyorlar’

‘Bizi bizden iyi biliyorlar’

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, vize krizinin hemen ardından ABD’ye yaptığı ziyaret ve temaslarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

19.10.2017Ekonomi
15 günde 1 ton altın geldi

15 günde 1 ton altın geldi

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2 Ekim’de başlayıp 22 Ekim’e kadar devam edecek altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasıyla ilgili, "Şu ana kadar 5 bin kişi, bir ton altın getirip kira sertifikası veya tahvil aldı. Bu da yaklaşık 150 milyon liraya tekabül ediyor" dedi.

17.10.2017Ekonomi
5 bin kişiden 150 milyon liralık altın

5 bin kişiden 150 milyon liralık altın

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şu ana kadar 5,000 kişinin 1 ton altın getirerek kira sertifikası/tahvil aldığını, bunun da yaklaşık 150 milyon TL'ye tekabül ettiğini söyledi.

17.10.2017Ekonomi
Mehmet Şimşek: OVPnin içeriğinin tartışılmaması talihsizlik

Mehmet Şimşek: OVP'nin içeriğinin tartışılmaması talihsizlik

IMF-Dünya Bankası toplantıları için ABD'de bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Program'ın içeriğinin tartışılmamasının talihsiz bir durum olduğunu söyledi

15.10.2017Ekonomi
Mehmet Şimşekten enflasyon açıklaması

Mehmet Şimşek'ten enflasyon açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Enflasyon gelecek yılın ilk çeyreğinden itibaren tek haneye iner” dedi

14.10.2017Ekonomi
Yüzde 40-68 zam 25-50’ye indi

Yüzde 40-68 zam 25-50’ye indi

2018 yılından itibaren MTV oranlarına yapılması planlanan fahiş zamda tepkiler üzerine geri adım atıldı. Hükümetin ‘makul seviyeye çekilecek’ dediği yeni zam oranları dün belli oldu. Aracın değerine göre daha önce yüzde 40 ile 68 oranında düşünülen zam oranı yüzde 25 ile 50 arasına çekildi. Bir tek 1.3 litre ve altı motor hacmine sahip otomobillerde zam oranı yüzde 15 ile 38 arasında yer aldı.

13.10.2017Ekonomi
Şimşek: Yeni tedbirler alacağız

Şimşek: Yeni tedbirler alacağız

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise, Twitterdan yaptığı açıklamada yeni tedbirler mesajı verdi.

13.10.2017Ekonomi
Mehmet Şimşek’ten ABD’de vize yorumu: 1 saniye bile sürmemeli

Mehmet Şimşek’ten ABD’de vize yorumu: 1 saniye bile sürmemeli

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarına katılmak üzere ABD’ye gitti.

11.10.2017Ekonomi
Mehmet Şimşek: Vize konusu fazla abartıldı

Mehmet Şimşek: Vize konusu fazla abartıldı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Washington'da ABD Ticaret Odası'nda konuştu. "Vize konusu fazla abartıldı." diyen Şimşek, "Kriz bir saniye bile devam etmemeli. Kısa sürede çözeceğimiz konusunda iyimserim." açıklamasında bulundu.

11.10.2017Dünya
ABD ve Türkiye’nin vize restleşmesi Türk piyasalarını salladı

ABD ve Türkiye’nin vize restleşmesi Türk piyasalarını salladı

ABD’nin sürpriz bir kararla Türkiye’ye yönelik vize işlemlerini durdurması, buna karşılık Türkiye’nin de ABD vatandaşlarına vize vermeyi askıya alması Türkiye piyasalarına zorlu bir gün geçirtti. Dolar 3.7923 TL, Euro 4.4887 TL, altın 155.7 TL’ye yükseldi. Gösterge tahvil faizi yüzde 12.40’a çıktı, Borsa İstanbul haftaya yüzde 3.66 düşüşle başladı.

9.10.2017Ekonomi
Denetim mekanizması daha etkin hale geliyor

Denetim mekanizması daha etkin hale geliyor

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) denetiminde uluslararası standartları da dikkate alan, daha ileri ve yeni bir mekanizma oluşturduklarını belirterek, "Yapılan düzenlemeyle yeni Türk Ticaret Kanunu ile de uyumlu, denetimin uzman yaklaşımla ve sürekli olması hedefi çerçevesinde etkin bir Denetim Komitesi yapısı kurulacak." dedi.

9.10.2017Ekonomi
Ucuz gıda için vergi hamlesi

Ucuz gıda için vergi hamlesi

Hükümet, büyük ölçekli tarım işletmelerinde istihdam edilenlerin asgari ücrete tekabül eden ücretinden vergi almayacak. Tarım işletmelerine destek sağlanacak

7.10.2017Ekonomi
Silah için zam

Silah için zam!

Motorlu Taşıtlar Vergisi artışını yeni silah sistemlerini almak için yaptıklarını dile getiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “2018’de Türkiye’nin etrafındaki tehditlerle baş edebilmesi, caydırıcı bir güce sahip olabilmesi için ilave silah sistemleri gündemde. Bunu karşılamak amacıyla borç yerine vergi artışlarını tercih ettik” dedi.

5.10.2017Ekonomi
MTV zammı düşecek mi Fiyatlar ne kadar olacak

MTV zammı düşecek mi? Fiyatlar ne kadar olacak?

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, son günlerin en çok tartışılan konusu Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) zammı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, MTV yeni zam oranı için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

5.10.2017Ekonomi
Şimşek: Silahları borç yerine vergi ile karşılamak istiyoruz

Şimşek: 'Silahları borç yerine vergi ile karşılamak istiyoruz'

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı televizyon yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, MTV'den gelecek gelirin 2 milyar lira olacağını söyledi. Şimşek "Gelecek yıl etrafımızdaki tehditlerle başedebilmek için ilave silah sistemleri gündemde, bunu borç yerine vergiyle karşılamak istiyoruz" dedi.

5.10.2017Ekonomi
Mehmet Şimşekten son dakika vergi açıklaması

Mehmet Şimşek'ten son dakika 'vergi' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı televizyon yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, MTV'den gelecek gelirin 2 milyar lira olacağını söyledi. Şimşek 'Gelecek yıl etrafımızdaki tehditlerle başedebilmek için ilave silah sistemleri gündemde, bunu borç yerine vergiyle karşılamak istiyoruz".' dedi.

5.10.2017Ekonomi
Otomobil sahipleri Osman Gazi’ye ne ödeyecek

Otomobil sahipleri Osman Gazi’ye ne ödeyecek?

Osman Gazi Köprüsü’nden açılışından bu yana 1 yılı içine alacak biçimde veriler, CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel’in talebi üzerine BİMER tarafından verilmiş. Hürriyet muhabiri Bülent Sarıoğlu’nun haberinden öğrendik. Sayılardan ne çıkıyor bakalım.

3.10.2017Ekonomi
MTV zammında yüzde 25 sinyali

MTV zammında yüzde 25 sinyali

Torba tasarıyla birlikte Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne (MTV) yapılan yüzde 40 ile 68 arasındaki yüksek zam tepkiler üzerine indiriliyor. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Zam makûl bir rakama çekilecek” dedi. Yeni zam oranının 25’e ineceği iddia ediliyor.

2.10.2017Ekonomi
MTV zammı ardından fiyatlar ne kadar oldu MTV 2018 hesaplama

MTV zammı ardından fiyatlar ne kadar oldu? MTV 2018 hesaplama

MTV'ye (Motorlu Taşıtlar Vergisi) yapılan yüzde 40 zammın ardından 2018 fiyatları merak konusu oldu. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren zam, 2018 yılında binek araçlar için uygulanacak. %40 civarında gerçekleşecek olan zam, aracın yaşı ve motor büyüklüğüne göre değişiklik gösterecek. Peki MTV zammı ardından fiyatlar ne kadar oldu? MTV 2018 hesaplaması nasıl yapılıyor?

2.10.2017Ekonomi
Şimşek karıştırdı

Şimşek karıştırdı!

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek bu sabah katıldığı televizyon programında MTV zammıyla ilgili açıklamada bulundu.

2.10.2017Ekonomi
Mehmet Şimşekten son dakika MTV zammı açıklaması

Mehmet Şimşekten son dakika MTV zammı açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek MTV zammıyla ilgili FOX TV ekranında açıklamalarda bulundu. Şimşek "Yanlış anlaşıldı, %40 MTV zammı 2018'de yeni alınacak sıfır arabalar için geçerli" dedi.,

2.10.2017Haber
MTV zammıyla ilgili flaş gelişme... Zam oranı düşürülecek

MTV zammıyla ilgili flaş gelişme... Zam oranı düşürülecek

MTV zammıyla ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, MTV zammı konusunda yapılan değerlendirme sonrasında zam oranının düşürüleceğini ifade etti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de katıldığı programda MTV zammından etkilenecek araçlarla ilgili açıklamada bulundu.

2.10.2017Ekonomi
Söylediklerine kendi bile güldü

Söylediklerine kendi bile güldü

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek’in geçtiğimiz hafta ‘İklim Değişikliğiyle Mücadele’ temalı bir forumda söyledikleri belki dikkatinizi çekmiştir. Tam da MTV zamları gündemdeyken Şimşek esprili bir dille otomobilden alınan yüksek vergileri işaret ederek, “Belki sokaktaki vatandaş haklı olarak şikayet ediyor ama biz özellikle fosil yakıtları ve taşıtları çok yüksek vergilendiriyoruz. Dünyada bu anlamda da ön plandayız” yorumunu yaptı.

1.10.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Hukuk mu, guguk mu?

BÜYÜKADA davası Türkiye’de hukuk ve adalet sorunlarını gözden geçirmek için tipik bir dosyadır.

27.10.2017

DASK’ı olmayana elektrik de yok

Yeni düzenlemeyle konuta elektrik bağlanırken yaptırılan deprem sigortasının süresi dolduğunda tüketiciye yenileme yapması hatırlatılacak, yapılmazsa poliçeler otomatik olarak yenilenecek. Primler ise elektrik faturasına yansıtılacak, aylık taksitler halinde ödenecek.

26.10.2017

Kitle fonlaması ile projesi olana kaynak sağlanacak

Meclis’te görüşme-leri süren Torba Yasa’da, hem girişimcileri hem de sermaye piyasalarını ilgilendiren önemli bir madde var; kitle fonlaması.

18.10.2017

Sıfır faizli transferle kalkınma rüyası

TÜRKİYE Varlık Fonu (TVF) kurulalı, yönetim kurulu atanalı bir yıl oldu.

10.10.2017

Alacak sigortası Orta Vadeli Program’a girdi

Alacak sigortası Orta Vadeli Program’a (OVP) girdi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2018-2020 dönemini kapsayan programı açıklarken, ticari alacağın ödenmemesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek kayıpların tazmin edilmesine hizmet eden alacak sigortasının yaygınlaştırılacağını da açıkladı.

8.10.2017

Vergilerimizle alınacak S-400’ler bir depoda paslanmasın da

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, vergi artışlarının daha fazla silahı dış borca girmeden almak için gerekli olduğunu söyledi.

5.10.2017

Mali disiplin yükü sadece Ağbal'ın omuzlarında

MOTORLU Taşıtlar Vergisi’ndeki (MTV) yüzde 40 oranındaki vergi, tepkiler üzerine düşürülecek ama mali disiplinin ne olacağını kimse konuşmuyor.

4.10.2017

Torba yasa ile borçlanma artışı bütçe hakkına aykırı

MECLİS’e gönderilen “torba yasa” içinde Hazine’nin borçlanma limitine 37 milyar TL’lik bir ilave yapılması da öngörülüyor. En baştan söyleyeyim; bu şekilde yapılacak değişiklik hem mevcut bir yasaya aykırı, hem de demokratik süreçlere ve temel bütçe hakkına aykırı bir iş.

3.10.2017

500 milyar Dolar

CUMHURBAŞKANI Erdoğan partisinin grup toplantısında “500 milyar dolar ihracat” hedefini tekrar vurguladı; bunun 2023 hedefi olduğunu bu defa söylemedi.

3.10.2017

Yan sanayi için Almanya tehdidi

EYLÜL ayında Frankfurt’ta düzenlenen otomobil fuarında konuştuğumuz yetkililer Almanya ile yaşanan siyasi kriz sonrasında BMW başta olmak üzere bazı otomotiv üreticilerinin Türkiye’den parça alımını durdurma kararı aldığına ilişkin iddiaları gündeme getirdi.

1.10.2017

Otomatik BES’te revizyon

Otomatik BES’e giren 7.5 milyon çalışanın yüzde 55’i sistemden ayrılınca revizyon ihtiyacı doğdu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Programı açıklarken, BES’te değişiklik yapılacağının da sinyalini verdi. Peki, otomatik katılımda neler değişecek?

1.10.2017