EKSTRA
MENÜ

Balkabağı Çorbası

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 175 haberi bulunmuştur.

Balkabağı Çorbası Haberleri

Diyet çılgınlığı

Diyet çılgınlığı

Artan zayıflama çılgınlığı ile birlikte, kişileri hayallerine ulaştıran farklı temellere dayalı alternatif uygulamalar manşetleri süslemektedir.

İstanbul için iftar vakti

İstanbul için iftar vakti

Mekanlar bu ramazan da farklılaşmak için birbiriyle yarışıyor. Siz yeter ki iftarınızı nasıl açmak istediğinize karar verin: İsteyene tasavvuf, isteyene fasıl. Arayana DJ’li iftar da var, iftar davulcusu da. Ebru, hat, minyatür derseniz Sürmeli’ye gideceksiniz, sema gösterisi için Conrad’a.

28.09.2006Kelebek
Noel, yemek programları ve konserler ile kutlanıyor

Noel, yemek programları ve konserler ile kutlanıyor

Noel’e birkaç gün kaldı. Kutlamalara katılacaklar için bu sene alternatifler geçtiğimiz yıllara oranla çok daha fazla.

20.12.2006Kelebek
Dört sonbahar pazarı

Dört sonbahar pazarı

Hangi kadın semt pazarlarını sevmez, hayatında bir kere bile pazara uğramayan kadın çok azdır. İTO’nun 2004’te İstanbul semt pazarlarında yaptığı ankete göre, pazara giden her 10 kişiden 8’i kadın. Çoğunluk ucuzluktan çok, taze ürün için pazarı tercih ediyor. Ne tesadüf ki yerel ürün satanların yüzde 80-85’i kadın. Hatta Anadolu’da çoğu pazar ismini buradan almış: Konya Kadınlar Pazarı, Bartın Garılar Pazarı, Bolu Kadınlar Pazarı, Tire Kadınlar Pazarı.

18.11.2007Seyahat
İstanbul lokantalarında yılbaşı yemeği

İstanbul lokantalarında yılbaşı yemeği

Yeni yıla özel bir programla girmek istiyor, ancak nereye gideceğinizi, nasıl eğleneceğinizi bilemiyorsanız, İstanbul’daki belli başlı restoranların yılbaşı özel programlarını ve mönülerini, fiyatlarıyla birlikte sizin için derledik.

28.12.2007Kelebek
Evlilik cüzdanı gibi yemek kitabı

Evlilik cüzdanı gibi yemek kitabı

Hısım akraba, eş dost ve kayınvalide için yeni evli çiftten daha merak uyandırıcı bir şey yoktur. Çiçeği burnunda çiftler daha cicim ayları bitmeden habire misafir ağırlar. Kendisi de bir bakıma yeni evli sayılan Elif Edes Tapan, halden anlayan bir yemek kitabı hazırladı: Yeni Evliler İçin Misafir Sofraları. Kitapta kayınvalideden patrona, arkadaştan yatılı misafire kadar tam 10 durum için düzenlenmiş mönü ve tarifler bulunuyor.

12.06.2009Kelebek
Nişantaşı ziyafet bayramı

Nişantaşı ziyafet bayramı

Üç yıldır düzenlenen Nişantaşı restoran haftası başladı. 20 Mart’a kadar sürecek etkinlik için bölgedeki restoran ve kafeler 20 ve 45 liralık fırsat mönüleri hazırladı. Sponsor Kayra şarapları. Sizin için birkaç mönü seçtim, diğerlerini restoran haftasının internet sitesinden takip edebilirsiniz.

11.03.2011Kelebek
Yağ yaktıran ve tok tutan besinler

Yağ yaktıran ve tok tutan besinler!

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, zayıflamaya karar verdikten sonra mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken besinlere dikkat çekiyor.İşte size Dr. Ayça Kaya’nın yağ yaktıran ve uzun sure tok tutan gıdalar ile birlikte önerileri…

36 saatte Kiev

70 yıllık Sovyet egemenliğinin ardından başkent Kiev, 21’inci yüzyılın en enerjik Avrupa kentlerinden birine dönüştü.

7.07.2013Seyahat
36 saatte Monako

36 saatte Monako

Anayasal monarşiyle yönetilen Monako, hepi topu 2 kilometrelik yüzölçümüyle Vatikan’dan sonra Avrupa’nın en küçük ülkesi.

9.03.2014Seyahat
36 saatte Şikago

36 saatte Şikago

Şikago, mevsimlere ayak uydurabilen bir şehir. Sıcak aylarda sonsuz bir güzelliğe kavuşuyor. Kaldırımlar kafelerle doluyor. Nehrin kenarında birçok kişi bisikletiyle geziyor. Sıcaklık düştükçe bu neşeli oyun alanı kültürel bir bölgeye dönüşüyor. Lezzetli yiyecekler, yaratıcı tiyatrolar ve ülkenin en büyük ve güzel canlı müzik performansları bu kültürün önemli parçaları.

21.09.2014Seyahat
Cildin yenilenmesine ve nem kazanmasına yardımcı

Cildin yenilenmesine ve nem kazanmasına yardımcı!

Lif içeriği bakımından zengin olan bu besin aynı zamanda zayıflatıyor.

11.12.2014Sağlık
Büyük derbi: Karalahana balkabağına karşı

Büyük derbi: Karalahana balkabağına karşı!

İki farklı sebze, iki farklı tarz. Karadeniz’in gururu karalahana ve Akdeniz harikası balkabağı kışın mutfakları şenlendiren ürünler. İkisini kullanabileceğiniz iki tarifle mevsimin hakkını verelim.

23.01.2015Hürriyet Pazar
36 saatte Milano

36 saatte Milano

Ekimde başlayacak World Expo öncesinde Milano öylesine yenilendi ki, birkaç yıl önce görenler bile bugünkü manzara karşısında hayrete düşüyor. Şehri şantiyeye dönüştüren çalışmaların büyük bölümü devam ediyor. Kentsel projelerin yanı sıra daha organik bir gençleşme dalgası kenti boydan boya kaplamış. Eski banka, marangozhane, çiftlik, dökümhaneler yenilenip bar, restoran, mağaza ve kültür merkezine dönüştürülüyor. Yenilenmenin enerjisi uzun yıllar sürecek gibi...

15.02.2015Seyahat
Kilo vermek hiç bu kadar kolay olmamıştı

Kilo vermek hiç bu kadar kolay olmamıştı

Geri sayımdayız, yaza resmi olarak tam bir hafta kaldı. Kışın günahlarından, o günahların oramıza buramıza yapıştırdığı fazla yağlardan kurtulma zamanı...

25.05.2015Sağlık
İşte Türkiyenin en sevdiği yemek

İşte Türkiye'nin en sevdiği yemek

Türkiye’ye gelen yabancılar yemeye doyamıyor, yurtdışına giden Türkler en çok onları özlüyor. Döneri, kebabı, çiğköftesi, lahmacunu bir yanda, kuru fasulyesi, mantısı, karnıyarığı öbür yanda… Her biri başlı başına ülkeyi sevme sebebi... Peki en iyisi hangisi? Hurriyet.com.tr okurlarına sorduk. Oylamaya 45 bin kişi katıldı, birinci yaprak sarma oldu. Bununla yetinmedik, yemek yazarlarımız Mehmet Yaşin ve Vedat Milor’dan favorileri öğrendik, Türkiye’nin önde gelen şeflerinden görüşlerini aldık. Yemeksepeti.com rakamlarına baktık. Akademisyenlerden, yemek yazarlarından Türk mutfağını neyin özel kıldığını öğrenmeye çalıştık. İşte Hürriyet Pazar’ın dev yemek dosyası…

Vizesiz gidebileceğiniz 7 şehir

Vizesiz gidebileceğiniz 7 şehir

Yarıyıl tatiline sayılı günler kaldı. Henüz bir tatil hazırlığınız ya da planınız yoksa da telaşlanmayın. Dilediğinizde çantanızı alıp vizesiz yurt dışı tatiline çıkabileceğiniz 7 farklı adres sizi bekliyor.

8.02.2017Seyahat

Yazar Sonuçları

Dayak atan çocuğa yoğun ilgi

Deniz Akkaya’nın kendisini dövdüğü söylemesiyle Türkiye’nin tanıdığı adam haline gelen Murat Aslan’la, ‘Organize İşler’ filmindeki birkaç saniyelim rolüyle gazetelerin magazin sayfalarını süsleyen Berrak Tüzünataç’tan ayrılan Volkan Büyükhanlı, geçtiğimiz hafta Ankara’daydılar.

27.12.2005

Dış görünüşe önem vermeyin

Sofralarımızın "olmazsa olmazı"dır ekmek. "Gelirken bir şey alayım mı, bir şey lazım mı" gibi sorulara hep ekmek kutusuna bakıldıktan sonra cevap verilir.

12.01.2006

Pastırmanın adı çemenin tadı

Sever misiniz, yumurtaların arasından size gülümseyen pastırmayı?

15.01.2007

Ne kadar inek, o kadar puan

Kelkit’te, benim kakao ve bisküvi kullanarak yaptığım mozaik pastayla herkesi şaşırttığım erfeneden sonra tozşekerli ya da reçelli ekmek çeşitlerinden, son sürat hakiki çikolatayla yapılan tatlılara geçmeye başlamıştık.

5.07.2007

İyi çorba yapmanın incelikleri-3

Eğer çorba yapma teknikleriyle ilgili iki haftadır yazdıklarımı izlediyseniz, bu haftaki yazımı da bekliyorsunuzdur.

22.12.2007

90 yaşında dünya turuna çıkılır mı?

Uzun zaman önce, bir kitaptaki şu iki cümle beni çok etkilemişti: "Büyükannem 60 yaşındayken günde 5 mil yürümeye başladı. Bugün 93 yaşında ve şu anda nerede olduğunu bilmiyoruz."

16.02.2008

Tatlısı nefistir

Cadılar Bayramı deyince aklınıza ne geliyor? Geçtiğimiz aylarda bir gece tesadüfen Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi’nde yürüyorduk ki karşımıza yüzleri boyalı gençler çıkıverdi.

19.12.2008

Kızartmayı Japonlar gibi yapın bayılacaksınız: Tempura

Tempura Japonlara ait harika ve çok hafif bir kızartma tekniği. Hamur içinde deniz mahsulleri ve sebzelerin kızartılması tekniği olan tempura inanılmaz lezzetli ve çok güzel görüntüye sahip sonuçlara olanak tanıyor.

31.10.2009

Eskisi gibi lezzetli tavuklar buldum

Pespembe, budunu göğsünden kolay kolay ayırt edemeyeceğiniz fabrikasyon tavuklardan uzun süredir mustaripiz, ya da olduğumuzu düşünüyorum.

22.01.2010

Güven veren kaşık gurur veren tencere

Hazır hâlâ Yerli Mallar Haftası’ndayken, bu hafta bize ait zanaatlardan bahsedeceğim: Fırın ve mangala aynı anda sahipmiş hissi uyandıran dökme demir tencere. Yemek karıştırıken garip bir güven veren şimşir. Elimizin uzantısı Sürmene bıçakları ve benzersiz bakır tavalar... Bu zanaatların yok olmasını engellerken, Çin yapımı ürünlerin zararlarından da korunacaksınız .

16.12.2011

Pancarın e hali, de hali, den hali

Pancar turşusunu hamburger arasına marulla yerleştirmeyi düşündünüz mü hiç? Veya pancarlı yoğurt yapmayı? Şiddetle tavsiye ederim. Pancar ıspanak ailesinden kırmızılığıyla ortalığı karıştıran bir kök. Tatlı, acı ve topraksı tatları barındırması ve cazip renkleriyle çiğken ayrı, pişmiş ayrı baş döndürüyor

17.02.2012

Kilolu gençler

Kilo fazlalığı sorunu, çocuk ve gençlerimizin önemli problemlerinden biri oldu. Özellikle okul çağındaki çocuk ve gençlerin çoğu ya fazla kilolu ya da şişman. Onları dikkatle izlemek, beslenme ve aktivite problemlerine evde de okulda da yeni çözümler üretmek zorundayız.

22.11.2012

Diyetinizden brokoliyi eksik etmeyin!

Kilo vermek isteyenlerin iştahını kapatacak besinler…

4.03.2013

Daha çok balkabağı tüketmeli

Birkaç hafta önce bu köşede sebze-meyve ayrımını anlatmaya çalışmış ve kısaca çekirdeği olanların meyve olarak isimlendirilmesi gerektiğini belirtmiştik.

16.09.2013

Mengen’in tadı eski garajlarda

Ankara’nın iki saat uzağındaki lezzetli komşusu Bolu’nun Mengen ilçesinde yetişen ustalarının namını duymayan yoktur.

11.11.2013

O son 4 kiloyu almayacaktınız! (Telaş yok, geri vereceksiniz!)

Yaz kapıda! Mayolu, şortlu, tiril tiril günlere resmi olarak iki hafta kaldı. Ben de bir an önce Türkiye’ye gelip kendimi Ege’nin masmavi sularına atmak için gün sayıyorum.

10.05.2014

Büyük derbi: Karalahana balkabağına karşı

İki farklı sebze, iki farklı tarz. Karadeniz’in gururu karalahana ve Akdeniz harikası balkabağı kışın mutfakları şenlendiren ürünler. İkisini kullanabileceğiniz iki tarifle mevsimin hakkını verelim.

29.11.2014

Performans artıran 10 süper besin

İster yemek sofrasında, ister atıştırmalarımızda önceliğimiz “karnımızı doyurmak!” oluyor.

28.10.2015

Bugün dersimiz çorba

Her alanda olduğu gibi beslenmede de kış hazırlıklarına başlamamız lazım. Bana göre kış beslenmesi demek her şeyden önce “çorba” demektir. Biz “çorba zengini” bir ülkeyiz. Peki neden çorba ve hangi çorbalar? Buyurun...

20.11.2015

Neyi, ne zaman yemeli

Bize göre en sık işlenen beslenme günahlarından biri yanlış şeyleri yanlış zamanda yemektir. Özetle şu üç tavsiye kulağınıza küpe olsun.

15.01.2016

10 yeni trend

Beslenmenin de farklılaşan trendleri, zaman zaman moda haline gelebilen yeni tüketim kalıpları var. Bunların kimi akılcı, faydalı ve “olması gereken” şeyler. Kimi de geçici, anlamsız, zorlama kokan “yanlış” değişimler. Bu yazıyı beslenme seçimlerindeki değişimlerden bazılarına ve “en yenileri”, “en çok beğenilenleri”ne ayırdık. Buyurun...

26.05.2016

İki kentin ortak değeri

Ankaralılar ile İstanbullular arasında geçen, iki kentin kıyasına ilişkin sohbetler, kısa süre içinde sözlü münakaşaya evrilebiliyor.

5.11.2016

Yeni yılda neyi nasıl yiyeceğiz

Mademki her şeyin başı sağlık diyoruz, gelin yeni yıla girerken ilk adımları sağlıkta atalım. Şeffaf mönülerden paylaşımlı tabaklara çeşitlenen yoğurtlardan moraran sebzelere 2017’de yiyeceklerimiz...

25.12.2016

Ne yemediğimiz daha önemli

“Neleri yersem daha sağlıklı kalırım?” düşüncesi eksik bir yaklaşımdır. Söz konusu sağlık olduğunda nelerin yeneceği kadar, nelerin yenmemesi gerektiğini de bilmek gerekir.

14.02.2017

Haydi sofraya, soğutmayın çorbaları!

Bu köşeyi ilk haftadan beri şereflendirenler bunları zaten biliyorlar ama bilgisayarlarını yeni açmış olanlar için geçen bölümlerin özeti: 30'lu yaşlarındaki Sevin, hayatının takriben son 20 senesini kilo alıp vererek geçirmiş bir 'ruhu şişman'dır. Yapmadığı diyet, gitmediği spor salonu kalmayan Sevin, en son 2 yıl önce yine böyle bir kilo verme girişiminde bulunur. Ancak bu kez işin felsefesine de girer. Hedef kilo vermekten çıkar, sağlıklı beslenmeye dönüşür. Bu esnada çevresindekiler de ondan sürekli tavsiye istemeye başlamışlardır. Kendi sorunlarının aslında birçok kişinin de sorunu olduğunu fark eden kahramanımız, yaşadıklarından ve araştırdıklarından öğrendiklerini yazıya dökmeye karar verir ve olaylar gelişir...

6.03.2017

Alkali beslenmeye evet diyete hayır

Bedenimizin mükemmel hatta olağanüstü bir “asit tamponlama” organizasyonu var.

9.05.2017

Lezzet düşkünleri

Fast food mu slow food mu?

21.05.2017

Kıyı kıyı lezzetli karadeniz

Bu hafta size kıyı yolundan uzun ama lezzetli bir yolculuk önereceğim. Bu yolculuk Sinop’tan başlayıp, Rize’de sona erecek. Yol çok güzel ve keyifli. Manzaralı ve yemyeşil tepeler. Güneyin sıcağına alternatif, daha insaflı bir hava… Bir de buna her şehirde, kasabada değişen birbirinden lezzetli yemekleri eklerseniz bu yolculuğun tadı uzun süre damağınızda kalacak.

21.08.2017