EKSTRA
MENÜ

Balık Tarifleri

Balık Tarifleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Balık Tarifleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 307 Balık Tarifleri haberi bulunmuştur.

Balık Tarifleri Haberleri

Balık beyaz Türk’ün gıdası mıdır

Balık beyaz Türk’ün gıdası mıdır?

Avrupa’nın altıncı büyük deniz avcısı ve yedinci büyük çiftlik balığı üreticisi Türkiye, kişi başına tüketimde son sıralarda. Bir İzlandalı yılda ortalama 90, İspanyol 44 kilo balık yerken Türk’ün istatiksel rekoru 9.7 kilo. 1 Eylül’de avlanma yasağı bitiyor, uzmanlara göre bu yıl palamut bolluğu yaşanacak.

27.08.2005Kelebek
Avare

Avare

2.11.2008Kelebek
Izgara - Çipura ve Ratatouille

Izgara - Çipura ve Ratatouille

Her gün Balık yesem bıkmam diyenlerin tercihi olan muhteşem bir lezzet Izgara Çipura, işte şef. Bahar Akcan'ın tarifi...

30.07.2013Yaşam
Kışın sofranızdan maydanozu eksik etmeyin

Kışın sofranızdan maydanozu eksik etmeyin!

Kışın beslenme düzeninizde dikkat etmeniz gerekenler…

27.10.2013Sağlık
Ağzının tadını bilenler için özel bir dergi

Ağzının tadını bilenler için özel bir dergi

Doğan Burda et ve balık üzerine bilinmesi gereken her şeyi bulabileceğiniz bir dergi çıkardı. Dergi, Beef&Fish adıyla piyasaya çıktı.

17.04.2014Ekonomi
Şık bir akşam yemeği için gidebileceğiniz otel restoranları

Şık bir akşam yemeği için gidebileceğiniz otel restoranları

Zengin menüsü ve kaliteli hizmetiyle otel restoranları özel geceleri doyumsuz kılmaya devam ediyor. İşte kendinizi özel hissettirecek en şık restoranlar...

Cambaz ipte, balık dipte gerek

Cambaz ipte, balık dipte gerek!

Büyük ağlarla ava çıkan balıkçılar sezon dün açıldı. Sofralar önce palamut, ardından lüfer ve hamsiyle şenlenecek. Ancak dönemsel bolluk şımartmasın; derya kuzularıyla ilgili hâlâ dikkat edilmesi gereken çok hassas konular var. işin uzmanlarından hem geleceğe dair tüyolar hem de sezonu lezzetle karşılayabileceğiniz bir tarif aldık.

Denizden ne çıksa yiyenlere, rengarenk balık sofraları kurmak isteyenlere...

Denizden ne çıksa yiyenlere, rengarenk balık sofraları kurmak isteyenlere...

Soğuk kış aylarında hastalıklardan korunmanın en doğal yollarından biri de bolca balık tüketmek. Çeşit çeşit balıklarla dolu tezgâhlardan barbundan tekire, somondan karidese denizin pembelerinin en tazelerini seçip sizlere özel leziz tarifler hazırladık…

24.07.2018Lezizz Menüler
Eylül gelse de balık yesek diye bekleyenler için enfes tarifler

'Eylül gelse de balık yesek' diye bekleyenler için enfes tarifler

Balığı çok seviyoruz ama denizlerimizdeki balıkların geleceğini düşündüğümüz için av yasağı sırasında yani nisandan eylüle hangi balığı yediğimize çok dikkat ediyoruz, değil mi? Hal böyle olunca eylül ayını balık bayramı olarak kutluyoruz. Bu bayram günlerinde sofralarınızı süslesin diye eylül balıklarıyla yapabileceğiniz enfes tarifler derledik. Haydi rastgele!

Sonbahar gelince gözü balıktan başkasını görmeyenlere...

Sonbahar gelince gözü balıktan başkasını görmeyenlere...

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşamanın en güzel taraflarından biri de sofralarımızı süsleyen sağlık bombası taze balıklar. Hele sonbaharın sonuna doğru iyice yağlanıp büyüdüklerinden tatları gittikçe güzelleşiyor. Bu nedenle zamanı geçmeden yapmanız gereken birbirinden lezzetli balık tarifleri hemen aşağıda…

24.09.2018Lezizz Menüler
Tam Zamanı: Fırın Palamut

Tam Zamanı: Fırın Palamut

Balık sezonu açıldı, sezonun gözde balıkları sofraları şenlendirmeye başladı. Genellikle kızartması yapılan palamutu bu defa fırında denemeye ne dersiniz? Üstelik baharat ve limonla marine edilip kendi suyu ve lezzetini kaybetmeden!

Daha fazla balık tüketmek için 4 çok sağlıklı neden

Daha fazla balık tüketmek için 4 çok sağlıklı neden

Deniz ürünlerinin faydalarını saymakla bitmez. Ancak biz yine de sizin için sayacağız. Sofranızdan eksik etmemeniz gereken bu yiyeceklerin içinde birçok önemli madde bulunuyor ve sizi sayısız hastalıktan koruyor. Gelin daha fazla balık tüketmek için çok geçerli sebeplere yakından bakalım.

Kupes nasıl pişirilir

Kupes nasıl pişirilir?

Ege, Akdeniz ve Marmara’da neredeyse her mevsim bulunur kupes balığı. Sıcak ve ılıman olan bütün denizlerin sığ kesimlerinde yaşadığından dolayıdır ki, birçok yerde lopa, lapa, kupa, gupa, gopez, altınkuşak, gupes, kopes, küpez gibi değişik isimlerle anılır. Peki sizi ekonomik olarak çok zorlamadan, fazla zamanınızı almadan, kendinize ya da misafirlerinize küçük bir ziyafet yaşatmanızı sağlayan lezzetli kupes balığını nasıl pişirmelisiniz? Kupes balığı nasıl kolay temizlenir? Kupes balığı en iyi nasıl pişirilir? Bütün detaylarıyla burada…

Çinekop (çinakop) nedir Çinekop nasıl pişirilir

Çinekop (çinakop) nedir? Çinekop nasıl pişirilir?

Aralık ve ocak aylarında tezgahlarda en sık gördüğümüz balıklardan biri çinekoptur. Lüferin 11 ila 15 santimetre boyundaki haline verilen isim olan çinekop (ya da çinakop) çok lezzetli bir balıktır. Ancak balıkların büyüyüp lüfer olunca yenmesi, denizlerimizdeki balıkların neslinin uzaması açısından daha doğru bir harekettir. Siz yine de çinekop yemeye kararlıysanız çinekop nasıl temizlenir, nasıl pişirilir öğrenmelisiniz. İşte çinekop pişirirken bilmeniz gerekenler ve birkaç pişirme püf noktası.

İftar sofralarını balıkla şenlendirmek isteyenler için enfes tarifler

İftar sofralarını balıkla şenlendirmek isteyenler için enfes tarifler

Balık denince birçoğumuz için akan sular duruyor. Siz de bu gruptaysanız ve iftar sofranızda da nefis balıklı yemeklere yer vermek istiyorsanız çok doğru bir yere geldiniz çünkü listemizde enfes balıklı tarifler var. İşte sağlık ve lezzet deposu balık tarifleri…

24.05.2019Lezizz Menüler
Ocak ayında hangi balıklar yenir Ocak ayı balıkları ve pişirme ipuçları

Ocak ayında hangi balıklar yenir? Ocak ayı balıkları ve pişirme ipuçları

Balık özellikle kış aylarında sofralarımızın olmazsa olmaz lezzetlerinden. Ancak balığı lezzetli tüketmek için doğru pişirme tekniklerine ve mevsimine göre balık seçimine büyük dikkat göstermek gerekiyor. Eğer siz de balığın zamanlamasına dikkat edenlerdenseniz, ocak ayında yemeniz gereken balıkları ve pişirme tekniklerini aşağıda bulabilirsiniz. Afiyet olsun...

Selim İleriden Oburcuğun Edebiyat Kitabı

Selim İleri'den Oburcuğun Edebiyat Kitabı

Her Gece Bodrum'dan yola çıkıp Bir Akşam Alacası'na varmıştı. Yaşarken ve Ölürken, ‘‘Ölünceye Kadar Seninim’’ demişti. Yalancı Şafak'lara kanıp belki, ‘‘Mavi Kanatlarınla Yalnız Benim Olsaydın’’ dileğinde bulunmuştu.

31.05.2002Kelebek
Sushi Özel Dosyası

Sushi Özel Dosyası

1.000 yılı aşkın bir geçmişi ve zengin geleneği ile tipik bir Japon yemeği olan Sushi, giderek artan popülerliği ile, Japon mutfağının diğer ülkelere yayılmış tek ve en belirgin örneği sayılıyor.

Bir Türk-Yunan ortak yapımı yemek kitabı

Bir Türk-Yunan ortak yapımı yemek kitabı

Aynı Sofrada İki Ülke Türk-Yunan Mutfağı, kitabı bir Yunanlı ve bir Türk kadının aynı sofrada karşılaşlaşmaları sonucunda yazıldı. Bu iki kadın ulusal önyargıları bir kenara bırakıp ortak coğrafyanın yemeklerini bir kitapta topladılar.

26.09.2003Kelebek
Balık keyfi

Balık keyfi

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen balık ve deniz ürünlerinin tüketim oranı oldukça düşük. Kirlenen denizler, nehir ve göllerin yanısıra bilinçsiz yapılan balık avcılığı, balıkların sağlıksız ve bilinçsiz koşullarda bekletilmesi, tüketiciye zamanında ulaşamaması gibi faktörler de bunda önemli bir rol oynuyor. Bütün bunlara karşın yine de nimetlerini esirgemiyor deniz bizden.

Türk yemekleriyle remiks yaptılar suşi tarifini de unutmadılar

Türk yemekleriyle remiks yaptılar suşi tarifini de unutmadılar

REMİX 1, geleneksel Türk yemeklerinin yanı sıra son dönemlerde Türkiye'de çok tutulan suşi, risotto gibi farklı mutfaklardan birçok yemek tarifinin yer aldığı ‘‘yeni’’ bir yemek kitabı.

25.10.2003Kelebek
Mağaraları, atlı turları, kayak pistleri, konaklarıyla turizmde yeni durak:KASTAMONU

Mağaraları, atlı turları, kayak pistleri, konaklarıyla turizmde yeni durak:KASTAMONU

Kastamonu’da, turizmin topu topu beş altı yıllık bir geçmişi var. Kent merkezindeki 534 tescilli konağın birçoğunun ön cepheleri, birbirinden farklı mimarilere sahip.

28.03.2004Seyahat
Dondurmalı diyet listesi

Dondurmalı diyet listesi

Yiyeceğiniz her bir lokma, sizi sadece güzelleştirmekle kalmayacak, sağlık da kazandıracak. 7 günlük listeyi, 6 hafta süreyle uygulayacaksınız.

6.04.2004Kelebek

Yazar Sonuçları

Bir mutfak sakininin 10 ciltlik kütüphanesi

HER gün aynı yemeği/yemekleri yemekten bıkmasaydık, belki de yemek kitaplarını okuma gereği duymazdık.

28.07.2006

Balığı bir de böyle deneyin…

Balık son derece lezzetli, eti narin, çok çabuk pişen bir deniz ürünü. Lezzetli olduğu kadar hafif, sağlıklı ve besin değeri bakımından zengin. Kötü kokuyor ve kokusu eve siniyor diye evlerde balık pişirmekten çekiniliyor. Balığı rahatsız edici kokusu olmadan da pişirmek mümkün.

26.12.2019

Oğlak yemek kitabı dizisi iştah açıyor

Selim İleri'den Evimizin Tek Istakozu, Eser Tutel'den Şükür ki Gurme Dediklerinden Değilim, Esin Eden'den Annemin Yemek Defteri, Deniz Gürsoy'dan Çilingir Sofrasında Rakı...

19.01.2002

Niye pırasalı kuru fasulye olmasın?

Hangi ciddi yemek kitabımıza baksam, bu harika yiyecek için verilen tarifleri piyaz, zeytinyağlı, etli ve hadi bilemediniz sucuklu ve pastırmalı olanı ile kısıtlı bulmaktayım. Oysa Paul Bocuse'ün kuru fasulye tarifinde pırasa da var. Vedat Başaran, bir sohbetimizde eski tariflerde kereviz yaprağı ve Arnavut biberi kullanıldığını söylemişti.

1.12.2002

Kim ne derse desin en leziz yılbaşı yemekleri evlerde yenir

Yılbaşı yaklaşıyor ya herkesin aklında aynı meşum soru: Yılbaşı gecesi ne yapılacak?

20.12.2003

Kilo verme bir meydan okumadır

Kilo verme yeni bir hayatın başlangıcı ve bir meydan okumadır. Bu zor ama doğru karar samimi, uzun süreli ve ciddi bir çaba gerektirir.

20.12.2003

Afiyet olsun!

‘YEMEKTE aşk olduğunu keşfettim, başka hiçbir yerde kalmamış olsa da. Sindirim sistemim dayandığı sürece bu aşkın peşinden gideceğim.’

24.07.2004