EKSTRA
MENÜ

Balık Tarifleri

Balık Tarifleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Balık Tarifleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 307 Balık Tarifleri haberi bulunmuştur.

Balık Tarifleri Haberleri

Moda’dan Montréal’e gurme bir yolculuk

Moda’dan Montréal’e gurme bir yolculuk

Mick Jagger’dan Robert de Niro’ya çok sayıda ünlüye şeflik yapmış Byron Ayanoğlu yeni kitabının lansmanı için İstanbul’daydı. 51 yıl evvel İstanbul’dan Kanada’ya göç eden bir Rum olan Ayanoğlu’yla, çocukluğunda ailesiyle yemek yediği Koço’da buluştuk.

13.04.2013Kelebek
Obamanın onayladığı zayıflama yöntemi

Obama'nın onayladığı zayıflama yöntemi

Sağlık harcamaları, bugün Amerikan ekonomisinin yaşadığı çöküntünün en büyük sebeplerinden.

27.03.2013Kelebek
15 dakikada hazırlayabileceğiniz yemek tarifleri

15 dakikada hazırlayabileceğiniz yemek tarifleri

Hem pratik hem de lezzetli tarifler…

3 kardeş, 3 kitap, 3 ödül

3 kardeş, 3 kitap, 3 ödül

Dünyaca ünlü yemek kitapları yarışması Gourmand Cookbook Awards'a katılan 3 kardeş, alanlarında Türkiye'ye 3 ödül kazandırdı. Araştırmacı yazar Muhammed Ömür Akkor, Gourmand Cookbook Awards'ın dünyanın en prestijli yemek kitapları yarışması kabul edildiğini söyledi.

11.12.2012Gündem
Boğaz’da balık tutma rehberi

Boğaz’da balık tutma rehberi

Amatör balıkçıların İstanbul kıyılarını cümbüş yerine çevirmesinin nedeni, her türlü melanete rağmen denizin hâlâ ikramda kusur etmemesi. Muhabbete eşlik eden iyot kokusu ve manzara da cabası. Siz de hazırsanız, haydi rastgele, Boğaz’da balığa çıkıyoruz!

17.08.2012Kelebek
Balık pilaki

Balık pilaki

Lezzetli bir balık yemek istiyorsanız bu tarife mutlaka bakmalısınız!

En güzel İstanbul tariflerini denediniz mi

En güzel İstanbul tariflerini denediniz mi?

İstanbul’un dillere destan tarihi yemeklerinden, seçme lezzetler için tarif defterinizde yer açın!

Yılbaşı için Middle Kitchen

Yılbaşı için Middle Kitchen!

Mutlu bir yılbaşı için tercihiniz.

27.12.2011Etkinlikler
Yeşilköyün yeni gözdesi ‘Middle Kitchen’

Yeşilköy'ün yeni gözdesi ‘Middle Kitchen’

Denize nazır özel sunumuyla farklı lezzetler sunuyor.

23.11.2011Etkinlikler
Biz ne güzel Allah dermişiz Divaya eşlik etmek

Biz ne güzel Allah dermişiz Diva'ya eşlik etmek

Herkes Bülent Ersoy’un son albümü için büründüğü yeni Adams Family imajını konuşuyor. Ama bir dakika yahu! Bu albümde dikkat çeken bir şey daha var: Söz ve müziği Tarkan’a ait olan ve düet yaptıkları arabesk çıkış şarkısı ‘Bir Ben Bir Allah Biliyor’.

23.09.2011Kelebek
Afrodizyak, sağlıklı yemek demek

Afrodizyak, sağlıklı yemek demek

10 parmağında 10 marifet... Hiçbir şeyi atmıyor, bir gün öncesinden kalan yemeklerle harikalar yaratıyor. Yemek pişirmeyi de, kalabalık sofralarda bu yemekleri paylaşmayı da çok seviyor. Tek bir sorunu var: Diyabet hastası olduğu için çoğu zaman kendi pişirdiklerini bile yiyemiyor. Ama ona göre afrodizyak yemek demek, aslında sağlıklı yemek demek

17.09.2011Kelebek
Türk mutfağı döner kebap demek değil

Türk mutfağı döner kebap demek değil

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, Platform Fuarcılık işbirliğiyle 1-4 Aralık’ta Antalya’da “1. Türk Mutfağı Zirvesi” düzenleyecek.

10.09.2011Ege
Yıldız balıklar satışları artırdı

Yıldız balıklar satışları artırdı

Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nun iç ve dış pazarlarda yaptığı çalışmalar sonuç verdi. Özellikle reklam filmleri ve balık ekmek şenlikleri tüketimi ikiye katladı.

30.08.2011Ege
Ayvalık’ta en iyi 10

Ayvalık’ta en iyi 10

Ayvalık’ı diğer tatil bölgelerinden ayıran, kendine has kültürü olsa gerek. Ege’nin özgün mimarisi, sokakları saran zeytin ve zeytinyağı kokusu, balığın her türlüsü, kapı önlerinde tembellik eden kediler... Tatil rotanız burayı gösteriyorsa, gerçekten “Ayvalık’ta bulundum” diyebilmeniz için gitmeniz gereken yerler, tatmanız gereken lezzetler, görmeniz gereken manzaralar var. İşte Ayvalık’ın top 10’u.

30.06.2011Seyahat
Sofranı göster kim olduğunu söyleyeyim

Sofranı göster kim olduğunu söyleyeyim

Annenize minimalist bir Çiğdem Simavi sofrası hazırlamak ister miydiniz? Yoksa daha pratik Begüm Şen masasını mı tercih ederdiniz? Türkiye’de kendi tarzlarıyla yer etmiş altı isim, ‘Hayat Dolu Sofralar’ kitabı için altı farklı konseptte sofra kurdu. Kitabın yazarı Tülin Doğruer de uygun yemek tariflerini verdi.

5.05.2011Kelebek
Kazık yemekten değil yemek yemekten hoşlanırım

Kazık yemekten değil yemek yemekten hoşlanırım

Hüsamettin Cindoruk iyi yemek için Ağrı’ya bile gidecek kadar yemeğe önem veriyor. 78 yaşındaki siyasetçi, sağlığını, düzenli beslenmesine ve bolca zeytinyağı tüketmesine bağlıyor. Bir de iyi, yemeğin pahalı olması gerektiğine inanmıyor

19.03.2011Kelebek
Ulvi Sami / Unutulmaması Gereken Lezzet Sırları

Ulvi Sami / Unutulmaması Gereken Lezzet Sırları

“Yemekte aşk olduğunu keşfettim başka hiçbir yerde kalmamıştı oysa. Sindirim sistemim dayandığı sürece bu aşkın peşinden gideceğim” diyordu Ernest Hemingway. Ulvi Sami’nin kaleminden İnkılâp Yayınları tarafından yayımlanan, “Unutulmaması Gereken Lezzet Sırları” da bir nevi Sami’nin aşkının, yani lezzetin peşinden gittiğinin bir kanıtı.

1.03.2011Seyahat
Ünlü işletmeci Erol Kaynar nerede garsonluk yapıyor

Ünlü işletmeci Erol Kaynar nerede garsonluk yapıyor

Sortie, Kalamata, Salomanje ve Ghetto gibi mekanların sahibi Erol Kaynar Cento Per Cento İtalyan lokantasına garsonluk, daha doğrusu aboyerlik yapıyor. Yani mutfaktan çıkan yemeklerin servise verilmesini organize ediyor. Niye mi? Burası Kaynar’ın yeni oyuncağı ve en büyük hayali. Duyuru yapmadan açtıkları mekana 10-15 kişi beklerken 150 kişi hücum edince patronluğu bir kenara bıraktı, servise daldı.

4.02.2011Seyahat
Kokoreç kokusunu duyunca kendimi tutamıyorum

Kokoreç kokusunu duyunca kendimi tutamıyorum

Uğur Dündar çok anlatmış, çok nasihat etmiş. Ama ne çare... Tiyatrocu ve televizyoncu Berna Laçin sokak yemeklerinin kokusunu duyunca hepsini unutuyor, ağzının suları akıyor

18.12.2010Kelebek
Avrupalılarla Milli Piyango’ya, Araplarla Salıpazarı’na girecek

Avrupalılarla Milli Piyango’ya, Araplarla Salıpazarı’na girecek

Yatırım, yönetim ve danışmanlık şirketi Mineks’in sahibi Bülent Göktuna Araplarla kurduğu korsorsiyum ile 2011’in ilk çeyreğinde ihaleye çıkacağı duyurulan Galataport’a (Salıpazarı Limanı) talip oldu. Göktuna, “Avrupalı ortaklarla birlikte Milli Piyango ile de ilgileniyoruz” dedi.

28.11.2010Ekonomi
Sandalda yazılan kitap

Sandalda yazılan kitap

Artür Büyüktaşçıyan ekonomi okudu. Bir şirkette yönetici olarak çalışırken hobisi fotoğrafçılığa yöneldi. Artık uzman bir reklâm fotoğrafçısı. 15 yıldır moda, stil, endüstri, belgesel ve yemek fotoğrafı konusunda çalışıyor. Sanat tarihi, yemek ve hobi kitapları basan bir kitabevinin editörlüğünü de yürütüyor. Aynı zamanda da iyi bir balıkçı. Büyüktaşçıyan bütün bu özelliklerini birleştirince ortaya ‘Balıktan Hikâyeler’ kitabı çıktı. Bu kitapta balığa dair her şey var.

17.11.2010Kelebek
Ramazanda kilo almamak için ne yapmalı

Ramazan'da kilo almamak için ne yapmalı?

Ramazan'ın, yazın en sıcak günlerine denk gelmesi, iftar mönülerinde ve yeme alışkanlıklarında değişikliklere neden oluyor. Bilinçli beslenme ve hafif tariflerle Ramazan'da da kilonuzu rahatlıkla kontrol altında tutabilirsiniz.

Rejime sabah başlar akşam bitiririm

Rejime sabah başlar akşam bitiririm

Saba Tümer yemek yapmayı sevmiyor ama her türlü yemeği yemeye bayılıyor. Kiloda işin ucunu kaçırmamak için her sabah kendisini rejim ve yürüyüş yapmaya ikna ediyor ancak daha akşam olmadan bu kararından vazgeçiyor çünkü kısır ve mantı türü yiyecekleri görünce dayanamıyor!

24.07.2010Kelebek
1001 meze masalı

1001 meze masalı

Önümüzdeki cumartesi Boğaz’dan rakı akacak desek yeri. Yeni Rakı, şehrin kültür başkenti olması şerefine Kuruçeşme Arena’da bir festival düzenliyor. Festivalin adı da çok matrak: Bi’ Büyük Fest. 1001 Meze Sofrası adında bir masa kuracaklar ve 1500 çeşit meze yapılacak. Bu aynı zamanda bir Guinness rekoru.

25.06.2010Kelebek

Yazar Sonuçları

Ağzımızın tadı çeşitlendi

Tarihsel arka planı olan iki yemek kitabı, Selçuklu Mutfağı ve Osmanlı Deniz Mutfağı hem iştah açıcı hem bilgilendirici.

8.03.2013

Programdan sonra sinirimi bastırmak için meyve yiyorum

Hararetli tartışma programlarından tanıdığımız Nagehan Alçı’nın mutfakla arası iyi. İlk yaptığı yemek makarna. En çok Canan-Mehmet Barlas çiftinin sofrasını beğeniyor.

13.10.2012

Her gün yeni bir yemek

Bu hafta tanıtacağım kitap size geniş bir deneme listesi sunuyor: Geçmişten Günümüze Türk Mutfağı - Hepsi Denenmiş, Hepsi Ev Yapımı Garantili 1250 TarifYemek kitaplarının artık bir kitaplığı doldurduğunu söylemeye gerek yok.

27.07.2012

Roman okur gibi yemek kitabı okudum

40 yaşına kadar hiç mutfağa girmeyen Filiz Akın Paris'e yerleşince bir anda kendisini mutfakta bulmuş. Önce arkadaşları sonra yemek kitapları en büyük yardımcısı olmuş

14.04.2012

Sosyal yaşamdaki rekabetin mevzileri yeniden belirleniyor

Geçenlerde New York’taki meşhur Park Avenue’nun etkisinin olup olmadığını halen merak ettiğim Teme Prime Avenue’daydım. Açıkçası bu tesis, yapım aşamasındayken yeni bir AVM inşa ediliyor zannetmiş ve “Yeter” Eskişehir yolu bu kadar AVM’yi kaldırmaz demiştim.

14.04.2012

Diyetteki kadınlar aldatılmayı hak ediyor

'Onu Baştan Çıkart' ve 'Biz Tatlı Cadılar' kitaplarının yazarı Tuğçe Işınsu, kalori hesabıyla yaşayan kadının aldatılmayı bazen hak ettiğini savunuyor

25.02.2012

Doğu’nun lezzetine Batı katılınca

YEMEK için mi yaşanır, yaşamak için mi yenir? Böyle abes sorular vardır, büyük filozofların sözlerinin kahve felsefesinden geçirilerek sıradanlaştırılmış halleridir bunlar.

22.09.2011

Beslenme anayasası (2)

Keyifli, huzurlu ve sağlıklı bir hayatı bayramlarla süslemek pek güzel! Keşke her günümüz bayram olsa, coşku ve dostlukla dolsa. Biz bugün de ağız tadınızı bozmamaya, keyfinizi kaçırmamaya çalışarak “beslenme anayasası”nı yayınlamaya devam ediyoruz...

29.08.2011

Afrodizyakların kralı istiridye

‘Yeni Evliler İçin Misafir Sofraları’, ‘44 Tabak Mutlu Aşk-Afrodizyak Yemekler’ gibi kitapların yazarı Elif Edes Tapan istiridyenin başını çektiği aşk mönüsünü, “Sevgiliyle paylaşmaktan keyif alınacak, ağırlık vermeyecek, ruh halini bozmayacak, enerjimizi yüksek tutacak yiyeceklerden oluşmalı” diye tanımlıyor.

20.08.2011

Sucuklu yumurta reklamlarda

TELEVİZYONLARDA ramazan ayı dolayısıyla, birçok reklamda ekranda sunulan yemek; sucuklu yumurta... Değişik firmalar, ürünleri tanıtmada ağırlığı sucuğa veriyorlar.

17.08.2011

Lavanta’nın yeni markası Antika

İzmirli iki başarılı iş kadını. Melda Durgunoğlu ve Fatoş Çırpıcı... Tam sekiz yıl önce Lavanta adlı bir marka yarattılar.

16.07.2011

Bunu bize yapmayacaktın Serdar Ortaç

Serdar Ortaç’ın Pink Floyd saldırısı sonrasında Twitter’da #pinkfloydumadokunma kampanyası başlatıldı. Ben de katıldım ama bu kadar katı olmak istemem

10.06.2011

Tarihinden tarifine İstanbul mutfağı

Bazı adlar vardır ki, kitabın kapağında gördüysem, bana bir okur olarak güvence verir. Yemekle, gıdanın her türüyle ilgili bütün kitaplarda, Artun Ünsal adı varsa mutlaka okurum, okumanızı da tavsiye ederim.

19.05.2011

Boğaz’ın efendileri kimdir?

ÇOĞUMUZ, başta ben böyle bir soruyu yanıtlayamam.

23.12.2010

Beğendiğim beğendiler

Bu haftanın konusu beğendi usulü yemekler. Artık hünkara mı yaparsınız, bir sevdiğinize mi yoksa kendinize mi bilemem. Tariflerin biri geleneksel, biri sağlıklı diğeri de kendi halinde uçuşta!

19.11.2010

Sofranızı zenginleştirin

Yemek kitaplarını çok severim. Çünkü içlerinde rastladığım yeni yemek tarifleri, yeni lezzetler getirir bana, iştahımı açar. Gene onu mu yapacağım/yapacağız sorularını da ortadan kaldırır

13.08.2010

Gerçek özgürlük: Mahalle ve çarşıları

Yavaş yavaş uzaklaşıyor hayatımızdan halbuki sağlıklı bir yemek kültürü oluşturmak ve yemek kültürümüzü korumak için de hayati bir yer mahalle

16.07.2010

Cesaret hakkında

Arman Kırım özenilecek merak, birikim ve kararlılığıyla bizim küçük hayatımızı bile renklendirmişti. Birbirinin kopyası klasik tarifler yerine yaptığı yeni yemekleri “Arman Kırım Mutfağı”nı oluşturan öğeler olarak sunma cesaretiyle.

29.05.2010

Wolfgang Puck ve bir şefin müthiş başarısının öyküsü

Wolfgang Puck ve Berkeley’deki Chez Panisse isimli restoranın sahibi Alice Waters, bundan neredeyse 30 yıl önce ‘modern Kaliforniya mutfağı’ hareketine öncülük eden iki önemli şef.

2.01.2010