EKSTRA
MENÜ

Balık Sezonu

Balık Sezonu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Balık Sezonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 909 Balık Sezonu haberi bulunmuştur.

Balık Sezonu Haberleri

Av yasağı bitti, balık sezonu açıldı

Av yasağı bitti, balık sezonu açıldı

Yalova'da balıkçılar 15 Nisan'da başlayan av yasağının kalkmasıyla gırgır tekneleri ve küçük teknelerle denize açılarak "vira bismillah" dedi.

1.09.2015Ekonomi
Karadenizin yuttuğu annesini her gün arıyor

Karadeniz'in yuttuğu annesini her gün arıyor

RİZE’nin Fındıklı İlçesi’nde, sahildeki bahçesinde 24 eylül günü Karadeniz’in dev dalgalarına kapılarak kaybolan 59 yaşındaki Mine Sağlam’ı arama çalışmaları olaydan yaklaşık bir hafta sonra sonlandırıldı. O günden bu yana ilçe sahilinde annesi arayan Arzu Sağlam, "Bana ’cesedi balıkçı ağına takılır’ dediler. Annemin cesedi balık ağına takılacak diye beklemek istemiyorum. Annemi istiyorum" diyerek gözyaşı döktü.

21.10.2014Gündem
Balık avlayalım ama nasıl

Balık avlayalım ama nasıl?

Tezgâhlar kendi cümbüşünde raks ededursun, biz bu ‘balık günleri’ni bireysel muhabbetle kutsayıp, meraklısına, merak potansiyeli taşıyanına evladiyelik tüyolar verelim.

20.09.2014Hürriyet Pazar
Balıkçılar 50 ton palamutla döndü

Balıkçılar 50 ton palamutla döndü

Balıkta av sezonunun açılmasıyla birlikte “vira bismillah” diyerek denize açılan balıkçılar barbun, mezgit ve lüferin yanı sıra 50 ton palamut ile döndü. Ağzına kadar balıkla dolan tezgâhlarda palamut 2 ila 5 lira arasında satılıyor.

2.09.2014Ekonomi
Rize’de balık avı sezonu açıldı

Rize’de balık avı sezonu açıldı

Rize'de balık avı sezonu törenle açıldı. Rize Valiliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce av sezonunun açılışı sebebiyle il merkezindeki balıkçılar barınağında tören düzenlendi. Rize Valisi Ersin Yazıcı, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap ve balıkçıların katıldığı törende Rize Belediyesi Halk Oyunları ekibi tarafından folklor gösterisi düzenlendi. Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şafak Bulut, balıkçılık faaliyetleri ile ilgili bilgiler vererek, "İlimizde su ürünleri potansiyeli olarak toplamda 37 balıkçı barınağı bulunmaktadır. Ticari anlamda 5 bin kişi balıkçılıktan geçimini sağlıyor. 25 tanesi 12 metreden büyük olmak kaydıyla toplamda 1079 adet balıkçı gemimiz mevcut. Ortalama olarak yılda 50-60 bin tonluk bir avcılıktan ve 2 bin 500 tonu da yetiştiricilikten olmak üzere bir potansiyelimiz var. Ümidimiz yeni sezon üretici ve tüketiciler açısından hayırlı geçer" dedi. Yapılan konuşmaların ardından balıkçılar havai fişek gösterisi eşliğinde, 'Vira Bismil

1.09.2014Haber
Palamut bu sene çok üzdü

Palamut bu sene çok üzdü

Denize 1 Eylül 2013'te "vira bismillah" diyerek açılan, 15 Nisan'da ise yasakların başlamasıyla büyük tekneleri dinlendirecek olan balıkçıları av sezonunda az çıkan palamut üzdü, bol çıkan hamsi ise sevindirdi.

9.04.2014Ekonomi
Balık sezonu açıldı

Balık sezonu açıldı

2013-2014 Balık Sezonunun açılmasıyla " Vira Bismillah" diyerek denizlere açılan balıkçılar tekneler dolusu balıkla Yeni Kapı Balık Hali’ne geldi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği balıklar kısa sürede alıcı buldu.

1.09.2013Gündem
“Karadenizde birçok tür yok oldu”

“Karadeniz'de birçok tür yok oldu”

Karadeniz'de küresel ısınma, bilinçsiz avlanma, kirlilik ve hidroelektrik santralleri nedeniyle kalkan, çupra, ıstakoz, karides ve kırlangıç gibi birçok türün yok olma noktasına geldiği bildirildi.

22.12.2012Ekonomi
Sonarla balık avı neden serbest

Sonarla balık avı neden serbest

Balık sezonuna, balık popülasyonu düşünülerek hazırlanmış yeni kurallarla giriyoruz. Kalkan, sinarit ve levrek için avlanma boyları ile av tarihleri değişti, bazı yerlerde de gırgırla avlanmaya yasak getirildi. Peki, piyasada 150 liradan satılan, balıkların yumurtalarının bile avlanmasına yol açan sonar cihazı için neden bir şey yapılmadı?

21.08.2012Gündem
Geleceği de düşünün

Geleceği de düşünün

Av yasağı sona erdi. Gece boyunca palamut, istavrit, hamsi ve sardalye tutan balıkçılar, sabahın erken saatlerinde su ürünleri hallerine gelmeye başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yeni av sezonundan önce balıkçılara yaptığı “küçük balıklara dikkat edin” uyarısının ardından bir uyarı da Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’tan geldi.

1.09.2011Gündem
Karadenizde balık sezonu başladı

Karadeniz'de balık sezonu başladı

Av yasağının sona ermesi sonrasında “vira bismillah” diyerek denize açılan Samsunlu balıkçılar tekneleri çeşitli balık türleriyle dolu vaziyette limana döndü.

1.09.2011Ekonomi
Balık sezonu açıldı

Balık sezonu açıldı

İstanbullu balıkçılar, yeni balık avı sezonunun başlamasıyla “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı.

1.09.2011Ekonomi
Samsun’dan İstanbul’a uzandı 15 bin araçlık filo kiralama 224 milyon Euro’yu yakaladı

Samsun’dan İstanbul’a uzandı 15 bin araçlık filo kiralama 224 milyon Euro’yu yakaladı

Çorum Osmancıklı Ömer Derindere, Samsun’da Toyota bayiliği ile büyüdü. 1997’de Zeytinburnu’nda da bayilik alarak İstanbul’a açıldı. O dönemde Europcar’ın Genel Müdürü Aytekinhan Yıldırıcı’yı transfer ederek, ‘filo kiralama’yı kurdurup tam yetki ve sorumlulukla başına atadı. 2010’da 224 milyon Euro ciro yapan Derindere Filo Kiralama’nın araç sayısı da 15 bini aşıyor.

29.08.2011Ekonomi
1928den bu yana aynı işi yapıyorlar

1928'den bu yana aynı işi yapıyorlar

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde kurulu, Türkiye'nin ilk balık tuzlama fabrikası Alaeddin Konserve'de, balık sezonu başladığında günde yaklaşık 8 ton balık tuzlanıyor ve bir bölümü yurt dışına ihraç ediliyor.

29.08.2011Ekonomi
Balık almak için en iyi 10 adres

Balık almak için en iyi 10 adres

Çinekop, palamut, lüfer veya uskumru fark etmez... Balık dediğinin gözleri dışa bombeli, solungaçları parlak kırmızı, etiyse tok ve diri olmalı. Kuyruğu ve kafası kendini bırakmamalı, parmağı ortasına batırdığınızda etteki çukur hemen yukarı çıkmalı. Suya bırakıldı mı dibe çökmeli... Kendinize güvenip oltayla tutabiliyorsanız, ne mutlu. Yok ben tutamam, diyorsanız o zaman en taze ve kaliteli balığı nereden alacağınızı biliyor olmalısınız. Balık sezonu vesilesiyle en kaliteli balığın adreslerini seçtik

1.10.2010Seyahat
Balık sezonu bereketli açıldı

Balık sezonu bereketli açıldı

Balık sezonu bu yıl bereketli açıldı ve fiyatlar düştü. Balıkçılar, fiyatların 10 sene öncesinin seviyesinde olduğunu belirtiyor. Bu sene en çok hamsi, sardalye, palamut ile çinekopun bol ve ucuz olması bekleniyor.

22.09.2010Ekonomi
Balık avı yasağı bu gece bitiyor

Balık avı yasağı bu gece bitiyor

YAKLAŞIK 4 ay süren balık avı yasağının kalkmasının ardından bu gece ‘Vira bismillah’ diyerek denize açılacak balıkçılar, yeni sezondan umutlu olduklarını söyledi.

31.08.2010Gündem
Zonguldakta balıkçılara para cezası

Zonguldak'ta balıkçılara para cezası

Zonguldak'ta, evrak ve teknelerindeki teknik donanımlarında eksiklik olduğu gerekçesiyle 15 balıkçıya, 350 lira ile 1250 lira arasında para cezası uygulandı.

24.08.2009Ekonomi
1928den beri balık tuzlayıp ihraç ediyorlar

1928'den beri balık tuzlayıp ihraç ediyorlar

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde kurulu, Türkiye'nin ilk balık tuzlama fabrikası Alaeddin Konserve'de, balık sezonu başladığında günde yaklaşık 2 ton balık tuzlanıyor ve bir bölümü yurt dışına ihraç ediliyor.

21.05.2009Ekonomi
2008 rakı yılı oldu

2008 rakı yılı oldu

Mey İçki Pazarlama Direktörü Çiçekten Becel, 2008 yılını yaptıkları etkin iletişim ve pazarlama kampanyaları sayesinde, kriz koşullarına rağmen başarılı kapattıklarını belirtti.

5.01.2009Ekonomi
Balıkçılar bu gece ‘Vira Bismillah diyecek

Balıkçılar bu gece ‘Vira Bismillah' diyecek

BALIK sezonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali'nde törenle açıldı. Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.

31.08.2008Gündem
Balık sezonu istavritle açıldı

Balık sezonu istavritle açıldı

Avlanma yasağının bitmesin ardından önceki gece "Rastgele" diyerek tekneleriyle denize açılan balıkçılar ağlarına tonlarca istavrit takıldı.

1.09.2007Gündem
Mehterli, kemençeli ’Vira Bismillah’ dediler

Mehterli, kemençeli ’Vira Bismillah’ dediler

2007-2008 yılı balık sezonu başladı. Balıkçılar dün son hazırlıklarını tamamlayarak, sabahın erken saatlerinde ilk seferlerine çıktı.

31.08.2007Gündem
Son balıklar

Son balıklar

Van Gölü’nden sonra 124 kilometrekare alanıyla Kuzey Doğu Anadolu’nun en büyük gölü olan Çıldır Gölü’nde balık potansiyelinin tükenme noktasına gelmesi balıkçıları kara kara düşündürüyor.

20.01.2006Gündem
Vatandaş, bu yıl ucuz balık yiyecek

Vatandaş, bu yıl ucuz balık yiyecek

Avlanma yasağı sona erdi, balık sezonu açıldı. Rumelifeneri Limanı’nda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AKP İstanbul Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sarıyer Kaymakamı Yaşar Gül, Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün ile Rumeli Feneri Balıkçılar Kooperatifi Başkanı İsmet Yalçınbey’in katıldığı bir tören yapıldı.

31.08.2004Gündem
Hamsi avı yasağı uzadı, tezgahları farklı balıklar süsledi

Hamsi avı yasağı uzadı, tezgahları farklı balıklar süsledi

TRABZON'da, avına 3’üncü kez 10 günlük yasak getirilen hamsinin balıkçı tezgahlarındaki yerini istavrit, çupra, sarıkanat, çinekop, levrek, somon gibi balıklar aldı. Av yasağının uygulanmadığı İğneada'dan ve buzhaneden gelen hamsiler ise 20 ila 30 lira arasında fiyatlardan alıcı buluyor.

29.01.2021Gündem
Trakyada hamsi bolluğu Daha önce balıklar şoktaydı, şimdi insanlar şoka girdi

Trakya'da hamsi bolluğu! "Daha önce balıklar şoktaydı, şimdi insanlar şoka girdi"

Karadeniz'e sahili bulunan Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde avlanan balıkçılar, kıyıya kasalar dolusu hamsiyle dönüyor.

22.01.2021Yemek
Balıkçılar hamsinin yağlanıp lezzetlenmesi için kar yağmasını bekliyor

Balıkçılar hamsinin yağlanıp lezzetlenmesi için kar yağmasını bekliyor

Samsun’da tezgahları bol miktarda avlanan hamsi doldururken; balıkçılar hamsinin irileşmesi ve yağlanması için kar yağmasını bekliyor. Samsunlu balıkçılar, kar suyu ile birlikte daha da yağlanacak hamsinin lezzetinin artacağını söylüyor.

Hamsi fiyatları geriledi

Hamsi fiyatları geriledi

Samsun’da 1 hafta önce 25 TL’den satılan hamsinin kilosu, yaşanan bolluğun ardından 15 TL’ye düştü.

5.01.2021Ekonomi
Balıkçılar hamsinin irileşmesi için kar yağışını bekliyor

Balıkçılar hamsinin irileşmesi için kar yağışını bekliyor

SAMSUN'da tezgahları bol miktarda avlanan hamsi doldururken; balıkçılar hamsinin irileşmesi ve yağlanması için kar yağmasını bekliyor. Samsunlu balıkçılar, kar suyu ile birlikte daha da yağlanacak hamsinin lezzetinin artacağını söylüyor.

5.01.2021Gündem
Tam bir kalp dostu Balığı daha faydalı olması için böyle tüketin

Tam bir kalp dostu! Balığı daha faydalı olması için böyle tüketin

Omega-3 yönünden zengin bir besin olan balık, sağlık için çok faydalı. Özellikle de mevsiminde düzenli olarak tüketilmesi öneriliyor. Ancak en yüksek faydayı sağlaması için doğru hazırlanması ve tüketilmesi de önemli. Peki balığın sağlığa faydaları neler? Nasıl tüketilmeli?

4.01.2021Sağlık
Eskimo usulü balıkçılık

Eskimo usulü balıkçılık

KARS'ın Arpaçay ilçesinin Taşbaşı köyündeki balıkçılar, dondurucu soğuklar nedeniyle yüzeyi tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü'nde Eskimo usulü balık avlamaya başladı.

30.12.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Karnabahar tokluk süresini uzatıyor

Karnabahar tokluk süresini uzatıyor

Tok tutan yiyecekler ile kışı kilo almadan geçirin.

8.01.2014

Balık-yoğurt dedikodusu

Balık sezonu açıldı, balıkçılar bir haftadır denizlerimizde, balıklar da yavaş yavaş tezgahları süslemeye başladı.

8.09.2013

Tazesi nasıl seçilir?

Balık sezonu açıldı, haller, pazarlar dolmaya başladı.

7.09.2013

Avlanma yasağı bitiyor

Bizim aile gibi balık delisi olanlar sabırla avlanma yasağının sona ermesini bekliyor, değil mi?

26.08.2013

Yaşasın balık sezonu açıldı

Bizim doktorun, yani eşimin en sevdiği günler bunlar. Balık avlanma yasağı kalktı ve balıkçılar nihayet balığa çıkabildiler.

17.09.2012

Ege adaları ile bağlantı koptu...

Geçen sene mart ayı başından bu yana Ege adaları ile bağlantı koptu, sadece ticaret ve turizm taşımacılığı değil iki yaka arasındaki dostluk ve arkadaşlıklar da koptu. Bu yazımız için Türkiye ile Yunanistan’a ait adalar arası taşımacılığın ve oradaki turizm organizasyonunun önemli isimlere ulaştık, sürecin nasıl geçtiğini ve 2021 öngörülerini sorduk.

31.01.2021