MENÜ

Balat

Balat ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Balat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.387 Balat haberi bulunmuştur.

Balat Haberleri

Sizi mutlu edecek 71 neşeli öneri

Sizi mutlu edecek 71 neşeli öneri

Bugün bayram; işin ucunda ikisi de var: Sevinecek misiniz yoksa sevindirecek mi? Kaçacak mısınız, barışacak mı? Gezmek mi iyi, durmak mı? Hatırlayacak mısınız, unutacak mı? Bakmak mı güzel, durmak mı?

26.08.2017Hürriyet Pazar
Festivaller ve 2000’ler

Festivaller ve 2000’ler

Melike KARAKARTAL / 28 Temmuz 2017

Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. İşte jüri üyelerinin madde madde en iyi 20 seçimleri...

19.08.2017Hürriyet Pazar
Türkiyedeki en iyi 100 mimari eser

Türkiye'deki en iyi 100 mimari eser

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. Mimarlık, tarihsel açıdan uğradığımız bütün duraklardan çok çok daha eski. İnsanın varlığıyla birlikte etrafını inşa etme çabası, dokunuşu upuzun bir sürecin ifadesi. Doğanın fiziksel koşullarından korunma çabası, başını sokacak bir mekân arayışı, sonrasında malzemelerin ve bilimin gelişimi derken basit ihtiyaçlardan ihtişama, işlevsellikten estetiğe, günü kurtarmaktan tarihe tanıklık etmeye onca yapı insanların, toplulukların, ait oldukları coğrafyaların da bir ifade biçimine dönüştü. Üzerinde yaşadığımız Anadolu da sayısız medeniyetin tanığı. Dolayısıyla mimarlık serüveninin de... Bu açıdan ‘En İyi 100 Mimari Eser’ soruşturmamızda 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Bu parantezin içinde antik çağ, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve tabii ki Cumhuriyet dönemi mimarisi vardı. Jüri bu çağların ifadesi olan yapıları (tek ya da çoğul) kendi mimarlık anlayışları ve beğenileri doğrultusunda seçti. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. Biz de onların seçimlerini sayfalarımıza taşıyarak tarihe özel bir not daha düştük... Kültür hayatımıza ışık tutmasını dilediğimiz bu soruşturmayı da umarız öncekiler gibi beğenirsiniz diyelim... Not: Soruşturmamızda çeşitli nedenlerden dolayı hatıralarımızdan olmasa da fiziksel çevreden silinmiş, yıkılmış, hayatı sona ermiş yapılar yer almadı. 100’lük tablo, varlığını hali hazırda sürdüren yapılardan oluştu.

19.08.2017Hürriyet Pazar
Canım ne isterse yerim... Kısıtlamam yok

Canım ne isterse yerim... Kısıtlamam yok!

Rol aldığı “Şevkat Yerimdar” dizisi nedeniyle yaz aylarını sette geçiren Başak Parlak, o koşturmaca arasında Formsante ekibiyle buluştu. Sportif oyuncu, renkli çekim sonrası da derginin sorularını yanıtladı.

16.08.2017Magazin
Ünlü sunucunun büyük hüsranı

Ünlü sunucunun büyük hüsranı!

FOX'ta sunduğu "Ne Seninle Ne Sensiz" programına ara verilen ünlü sunucu Seda Akgül, geçen kış Balat'ta açtığı kafesini kapatmak zorunda kaldı.

16.08.2017Magazin
Boğulmak üzereyken kurtarıldı hastaneye kaldırılırken öldü

Boğulmak üzereyken kurtarıldı hastaneye kaldırılırken öldü

Fatih Balat Sahili'nde serinlemek için girdiği denizde boğulma tehlikesi geçiren 30 yaşındaki Ersin Kayalı, deniz polisi dalgıçları tarafından sudan çıkarıldı. Hastaneye kaldırılan Kayalı, doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

14.08.2017Gündem
Bu akşam Balat O an...

Bu akşam Balat! O an...

FATİH Balat Sahili’nde serinlemek için girdiği denizde boğulma tehlikesi geçiren 30 yaşındaki Ersin Kayalı, deniz polisi dalgıçları tarafından sudan çıkarılarak kurtarıldı. Hastaneye kaldırılan Kayalı, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

13.08.2017Gündem
Dokunsan çökecek hayatlar

Dokunsan çökecek hayatlar

Beyoğlu Tarlabaşı’nda yaklaşık 350 tarihi evin yıkılma tehlikesi var. Ancak bu evler boş değil. Kiminde ev sahipleri, kiminde tek gözlü yere 600 lira veren kiracılar, kiminde ‘işgalciler’ kalıyor. Muhtarlara göre kayıtdışı olanlarla birlikte buralarda yaklaşık 1000 kişi yaşıyor. Beyoğlu Belediyesi, yaklaşık 3 bin binanın yenilendiğini, projede sona gelindiğini belirtiyor. STK’lar ise yurtdışında olduğu gibi yerinde dönüşümden yana. Tarlabaşı’nın dokunsan yıkılacak binalarında korku içinde yaşayanlarla konuştuk.

12.08.2017Gündem
Gürültü çıkarmayı seven grup Dubioza Kolektiv

Gürültü çıkarmayı seven grup Dubioza Kolektiv

Bu sene üçüncü yaşını kutlayan Nilüfer Müzik Festivali, 10-13 Ağustos tarihleri arasında Bursa Balat Atatürk Ormanı’nda gerçekleştirilecek. Müziklerinde hip-hop, reggae, dub, rock ve geleneksel ritimlerin iç içe geçtiği “şakacı” grup Dubioza Kolektiv ile festival öncesi bir araya geldik.

2.08.2017Kitap Sanat
Şevkat Yerimdar oyuncuları kimdir İşte, karakterler hakkında detaylı bilgiler

Şevkat Yerimdar oyuncuları kimdir? İşte, karakterler hakkında detaylı bilgiler

Şevkat Yerimdar oyuncuları, dizinin yeni bölümünün ekrana gelmesiyle birlikte araştırılmaya başlandı. Fox TV ekranlarında yayınlanan Şevkat Yerimdar, oyuncuları ve konusu ile seyircilerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Özgürcan Çevik ve Başak Parlak'ın baş rolde oynadığı dizide, her geçen dakika birbirinden komik olaylar gün yüzüne çıkıyor. Peki, takipçilerin merakla araştırdığı Şevkat Yerimdar oyuncuları kimdir, kaç yaşındadır?

28.07.2017Televizyon
Piri Boğaz’da tura çıkıyor

Piri Boğaz’da tura çıkıyor

POI Labs tarafından geliştirilen sesli yürüyüş uygulaması Piri’ye yeni turlar eklendi.

26.07.2017Ekonomi
Sinagog önünde eylem yapan Alperen Ocakları üyelerine suç duyurusu

Sinagog önünde eylem yapan Alperen Ocakları üyelerine suç duyurusu

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Irçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu üyeleri, İsrail'in Mescid-i Aksa'daki ihlallerini Neve Şalom Sinagogu önünde protesto eden Alperen Ocakları üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

26.07.2017Gündem
Motosikletli bonzai çetesine baskın

Motosikletli bonzai çetesine baskın

Jandarma ekiplerinin Fatih ve Kağıthane’de iki ayrı uyuşturucu çetesine düzenlediği operasyonda altı kişi tutuklandı. Operasyonda satışa hazır binlerce “bonzai fişeği” yakalandı.İstanbul’da gençleri hedef alan bonzai çetesini takibe alan İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri Fatih ve Kağıthane’de dört ayrı adrese baskın düzenledi. Jandarma operasyonunda satışa hazır hale getirilen üç kilogram bonzai, yaklaşık iki kilogram paket toz ve kubar esrar, 1568 adet sentetik hap, dört gram eroin, iki gram afyon sakızı ele geçirildi. Operasyon sırasında iki ayrı çetenin üyesi olan ve gözaltına alınan şüpheliler K.N., U.N., M.K., B.G., Y.H. ile beş ayrı suçtan aranan cezaevi firarisi B.G. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Jandarmanın yaptığı operasyonun ardından ilginç detaylar ortaya çıktı. Özellikle Şişli, Taksim Eminönü, Balat ve Unkapanı bölgelerinde gençlere uyuşturucu madde satan iki ayrı çetenin uyuşturucu dağıtımını ise motosikletli kuryeler ile yaptığı ortaya çıktı. Adreslerde yapılan aramalarda ise “fişek” olarak tabir edilen yaklaşık iki bin 500 adet paketlenmiş bonzai de bulundu. Fırat ALKAÇ/İSTANBUL

17.07.2017Haber
Motokuryeli bonzai fişeği çetesi

Motokuryeli 'bonzai fişeği' çetesi

Jandarma ekiplerinin Fatih ve Kağıthane’de iki ayrı uyuşturucu çetesine düzenlediği operasyonda altı kişi tutuklandı. Operasyonda satışa hazır binlerce “bonzai fişeği” yakalandı.

17.07.2017Gündem
Evim evim sürreel evim

Evim evim sürreel evim!

The Pill’de açılan ‘Surreal House’ başlıklı sergi, Gerçeküstücü akımın ilk örneklerini veren isimlerden Max Ernst’ün yanı sıra Bedri Rahmi’den Ayşe Erkmen’e, Selma Gürbüz’den Leyla Gediz’e farklı jenerasyonlardan sanatçıları, ev kavramının taşıdığı anlamlar etrafında bir araya getiriyor.

13.07.2017Kitap Sanat
İstanbul’un ”Sokak Lezzetleri” bir arada

İstanbul’un ”Sokak Lezzetleri” bir arada

Farklı ülkelerin, kentlerin kendine özgü sokak lezzetleri vardır ama İstanbul’un geçmişten günümüze sokak lezzetleriyle ilişkisi bambaşkadır. Her köşe başında nohutlu pilavdan midye dolmaya insanı baştan çıkaran bir lezzet bulunur.

Türkiye’nin en iyi ‘Sokak Lezzetleri’

Türkiye’nin en iyi ‘Sokak Lezzetleri’

Türkiye’nin en iyi ‘Sokak Lezzetleri’ Emaar Square Mall’da Nohut pilav, çiğ köfte, içli köfte... Sokak Lezzetleri denince listenin en üst sıralarında yer Sabırtaşı, Balat Pilavcısı, Hacı Beşir Usta, Elde Börek ve Hüseyin Usta Square Mall’da buluştu.

Şevkat Yerimdar oyuncuları kimdir Son bölümde neler yaşandı

Şevkat Yerimdar oyuncuları kimdir? Son bölümde neler yaşandı?

Şevkat Yerimdar oyuncuları, dizinin 6. bölümünün ardından sorgulanmaya devam ediyor. Sinema versiyonunun ardından televizyon ekranlarına uyarlanan ve Fox TV ekranlarında yayınlanmaya başlayan Şevkat Yerimdar, oyuncuları ile de güldürü unsuru olmaya devam ediyor. Peki, değişik konusuyla ekranlara gelen Şevkat Yerimdar oyuncuları kimdir? İşte, oyuncular ve son bölüm hakkında detaylı bilgiler

30.06.2017Televizyon
Şevkat Yerimdar oyuncuları kimler Yeni bölümde neler yaşanacak

Şevkat Yerimdar oyuncuları kimler? Yeni bölümde neler yaşanacak?

Şevkat Yerimdar yeni bölüm fragmanı yayınlandı. Dizinin takipçileri yeni bölümde yaşanacakları merak ederken ilk kez izleyecek olanlar, Şevkat Yerimdar oyuncularını araştırmaya başladı. Sinemadan televizyona uyarlanan Şevkat Yerimdar dizisinin oyuncuları ve yeni bölüme dair ilk ipuçları detayda!

23.06.2017Televizyon
İstanbulda 10 günde denizden 4 ceset çıktı

İstanbul'da 10 günde denizden 4 ceset çıktı!

Son 10 gün içerisinde İstanbul'un çeşitli noktalarında denizden kimliği belli olmayan 4 ceset çıkartıldı.

21.06.2017Gündem
Muhterem Nur: 12 yaşında tecavüze uğradım okulu bıraktım

Muhterem Nur: 12 yaşında tecavüze uğradım okulu bıraktım

Bir dönem sinemanın, sahnelerin yıldızı olan Müslüm Gürses’in eşi Muhterem Nur’un hayatı kitap oldu. Asıl adı Olga olan, bebekken ölüme terk edilen, 12 yaşında tecavüze, 14 yaşında enişte tacizine uğrayan ve kitabın adında yazdığı gibi ‘ömrünce ağlayan’ ancak her zaman dimdik duran bir kadının hikâyesi bu. Muhterem Nur ile buluştuk, “Artık gerçekler bilinsin” diyerek anlattığı acılarını, bitmeyen sızısını paylaştık.

18.06.2017Gündem
Şevkat Yerimdar 4. bölümde neler yaşanacak Şevkat Yerimdar oyuncuları

Şevkat Yerimdar 4. bölümde neler yaşanacak? Şevkat Yerimdar oyuncuları

Şevkat Yerimdar yeni bölüm fragmanı yayınlandı. Sinemadan televizyona uyarlanan karakter komedisi Şevkat Yerimdar bu akşam 4. bölümüyle kaldığı yerden devam ediyor. Dizinin müdavimleri yeni bölümde yaşanacakları merak ederken; diziyi daha önce hiç izlememiş olanlar oyuncuları araştırıyor. İşte yeni bölüm gelişmeleri ve Şevkat Yerimdar oyuncuları!

16.06.2017Televizyon
Vedat Milordan büyük övgü: Keşke böyle 10 tane olsa

Vedat Milor'dan büyük övgü: Keşke böyle 10 tane olsa

Hürriyet Cumartesi yazarı Vedat Milor, bu haftaki köşesinde İstanbul'un Balat semtinde bulunan Sahil Restoran'ı yazdı. Mekânın yemeklerinin lezzetini ve kalitesini öven Milor, "Keşke İstanbul'da Sahil gibi 10 lokanta olsa" yazdı. Milor'un değerlendirmesi de 5 üzerinden 4,5 yıldız oldu.

Keşif dolu, can yakıcı bir hikâye

Keşif dolu, can yakıcı bir hikâye

Defne Suman’dan sürekli “Sonra ne olacak?” diye merak ederek kendini okutan bir roman: ‘Yaz Sıcağı’.

15.06.2017Kitap Sanat
Haliç’ten ceset çıktı

Haliç’ten ceset çıktı

İSTAÇ ekipleri Haliç'te ceset buldu.

14.06.2017Gündem

Yazar Sonuçları

İstanbul’da da müzik susmadı

İSTANBUL artık eskisi gibi yazları bir kültür çölü değil.

16.08.2017

Kastamonu’dan İnebolu’ya...

FORBES’in ‘İş yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler’ arasında 81 il içinde 50’nci sırada Kastamonu... Karabük 20 sırada, Sinop 42, Çankırı 52, Çorum da 60’ıncı... Bunlar anlatacaklarımızın bir kıyası olabilecek sizlere.

14.08.2017

Festivaller ve 2000’ler

2000’lerin başında ve ortasında çadırlarımızı sırtlayıp birlikte festivallere gittiğimiz, günlerce müzikten başka bir şey düşünmediğimiz, bir rüyada gibi yaşadığımız zamanları konuşuyoruz bazen. Herkesin ortak bir hissi var: Başka bir evrende yaşamışız gibi hissediyoruz!

27.07.2017

Sonuncuyuz ama sor neden?

Akdeniz ülkeleri arasında balık lokantalarında açık ara sonuncuyuz. Yine de, tek tük de olsa, kayda değer lezzetler var... “Neler” derseniz...

22.07.2017

İhracatçıların sektör kavgası

Toplam 60 ihracatçı birliğinin bulunduğu TİM’de, ihracatçı sektör sayısının 26’dan 40’a çıkarılma planı ihracatçıları ayağa kaldırdı. Tanıtım gruplarının da kendilerine sorulmadan kapatıldığını belirten ihracatçılar, tasarıyı koltuğunu kaybedecek başkanların oyunu olarak yorumluyor.

22.07.2017

Kafalar karışık

Bu hafta iki festivalden bahsedeyim size.

19.07.2017

Ayvansaray’da bir tatlı huzur

Tarihi semtte, tarihi binalarla çevrili Anemas Inn Hotel & Cafe gözden uzak, sakin zamanlar için son derece keyifli bir soluklanma noktası.

14.07.2017

Keşke 10 tane olsa: Balat Sahil Restoran

Bu lokantayı benzeri mezecilerden ayıran birkaç özellik var. Öncelikle mezeler dışarıdan tedarik edilmiyor. Kendileri hazırlıyor. Sonra her şey taze. Daha da önemlisi leziz.

16.06.2017