EKSTRA
MENÜ

Bakteri

Bakteri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bakteri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.800 Bakteri haberi bulunmuştur.

Bakteri Haberleri

Uzmanlardan sınavda başarı getirecek ipuçları

Uzmanlardan sınavda başarı getirecek ipuçları

3 milyon 250 bin kişinin başvurduğu ve 26-27 Haziran tarihleri arasında 3 oturumda yapılacak 2021 YKS’ye sayılı günler kaldı. Ulus Kampüsü MEF Liseleri akademik bölümleri, sınav öncesi tüm adaylara önemli hatırlatmalar yaptı, önerilerini ve sınavda başarı getirecek ip uçlarını paylaştı.

18.06.2021Eğitim
Tırnak bakımı nasıl yapılır Evde tırnak bakımı için doğal yöntemler

Tırnak bakımı nasıl yapılır? Evde tırnak bakımı için doğal yöntemler

Gün içinde elimize ve tırnaklarımıza pek çok bakteri bulaşır. Bu nedenle sağlıklı ve bakımlı tırnaklar için düzenli bakım oldukça önemli. Peki tırnak bakımı nasıl yapılır? Evde tırnak bakımı için doğal yöntemler...

15.06.2021Kişisel Bakım
Bu da trend oldu Mavi keklerin sırrı ne

Bu da trend oldu! Mavi keklerin sırrı ne?

Sosyal medyada sık sık karşımıza çıkan meydan okumalara bir yenisi eklendi. Katılımcıların birçoğunun mavi kek fotoğraflarıyla katıldığı bu meydan okumanın arka planında önemli bir çalışma yatıyor.

15.06.2021Dünya
Müsilaja karşı doğal bakteri umudu

Müsilaja karşı doğal bakteri umudu

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülşen Altuğ ve ekibi, müsilajın doğal ortamında yararlı bakterilerle yok edilmesi için Çevre ve Şehircilik ile Tarım ve Orman Bakanlıkları’nın onayını alarak pilot bir projeye başladı.

15.06.2021Ekonomi
İstanbul Üniversitesinden müsilaj kâbusuna karşı yeni önlem 5 günde yok oldu

İstanbul Üniversitesi'nden müsilaj kâbusuna karşı yeni önlem! 5 günde yok oldu

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Bilimleri Fakültesi, Marmara Denizi yüzeyindeki müsilajı doğal ortamında deniz bakteri izolatlarıyla temizlemeyi başardı. Yüzeyde yer alan müsilaj 5 günde yok oldu. Dip temizliği için de ‘Bakteri ile Müdahale’ denemelerine başlanacak. Prof. Dr. Gülşen Altuğ, ''72 saatte bir analizlerle takip edelim diye düşünüyorduk ama neredeyse 72 saatte sonuç aldık. 3-4 uygulama sonrasında yüzeydeki müsilajın tamamen uzaklaştığını gördük'' dedi.

14.06.2021Gündem
İÜ Su Bilimleri Fakültesi, müsilajı deniz bakterisiyle temizledi

İÜ Su Bilimleri Fakültesi, müsilajı deniz bakterisiyle temizledi

Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorununa karşı İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi, bakteriyle mücadele yöntemi geliştirdi. Yenikapı Yediemin Limanı'ndaki müsilaj, doğal ortamında yararlı deniz bakteri izolatlarıyla temizlendi. Yüzeyde yer alan müsilaj 5 günde yok oldu. Dip temizliği için de 'Bakteri ile Müdahale' denemelerine başlanacak. 

14.06.2021Haber
Doç. Dr. Altıntaş: Kirli havuzlar, cilt hastalıkları için risklidir

Doç. Dr. Altıntaş: Kirli havuzlar, cilt hastalıkları için risklidir

TEKİRDAĞ'da Göğüs ve Uyku Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nejat Altıntaş, Marmara Denizi'ndeki müsilaj nedeniyle vatandaşların serinlemek için havuzlara yoğun ilgi göstereceğini belirterek, kirli havuz suyunun çeşitli hastalıklara neden olduğunu söyledi.

14.06.2021Gündem
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer, Neden Olur Çürük, Dolgulu Diş Ağrısına İyi Gelen Evde Kesin Doğal Çözümler

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer, Neden Olur? Çürük, Dolgulu Diş Ağrısına İyi Gelen Evde Kesin Doğal Çözümler

Yediğimiz yiyeceklerden, çikolata, şeker gibi gıdalardan veya bakteri, mikrop gibi etkenlerden dolayı dişlerimiz çürür, hatta kırılır ve sonrasında bu durum beraberinde diş ağrısını getirir. Diş ağrısı hiç ummadık zamanda, yemek yerken, gece uyurken bir anda gelir ve geçmeyen, gece uyutmayan çürük diş ağrılarına neden olur. Bu durumlarda kırık, çürük, dolgulu, sallanan diş ağrısına ne iyi gelir, durmayan iltihaplı diş ağrısı nasıl geçer gibi sorunlarının cevabını bilmek ve pratik uygulanabilir olması gerekir. En azından doktora başvuruncaya kadar evde diş ağrısını geçiren doğal kesin çözümleri bilmek faydalı olacaktır. Konumuz olan diş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer, neden olur gibi soruların yanıtlarını aşağıda sıralayarak size yardımcı olmaya çalışacağız.

Soluk soluğa okunan bir salgınlar tarihi

Soluk soluğa okunan bir salgınlar tarihi

Snowden’ın ‘Salgınlar ve Toplum’u salgınların tarihine odaklanıyor. Veba, çiçek, sarıhumma, tifüs, dizanteri, kolera gibi salgın hastalıkların nasıl çıkıp yaygınlaştığının, toplumların bu hastalıklara karşı nasıl savunma geliştirdiklerinin soluk soluğa okunduğu bir kitap...

10.06.2021Kitap Sanat
Komedon Nedir Ve Nasıl Oluşur Komedon Nasıl Geçer Ve Aleti Nasıl Kullanılır Komedon Tedavisi Ve Temizliği

Komedon Nedir Ve Nasıl Oluşur? Komedon Nasıl Geçer Ve Aleti Nasıl Kullanılır? Komedon Tedavisi Ve Temizliği

Günümüzde gelişen cilt hastalıklarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Özellikle cilt yüzeyinde oluşan iltihaplar çevresel nedenlerden dolayı oluşabilir. Komedon nedir ve nasıl oluşur? Komedon nasıl geçer ve aleti nasıl kullanılır? Komedon tedavisi ve temizliği nasıldır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

10.06.2021Araştırma
Bilimin büyük başarısı... Öldürücü hastalığı sivrisinekle yendiler

Bilimin büyük başarısı... Öldürücü hastalığı sivrisinekle yendiler!

Bilim dünyasından öldürücü hastalıklarla ilgili çok başarılı, bir o kadar da ilginç bir çalışma haberi geldi. Bilim insanları, "bakterili sivrisinek" kullanarak dang humması vakalarını yüzde 77 azaltmayı başardı.

10.06.2021Dünya
Ozon Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır, Kimlere Uygulanır Ozon Tedavisinin Faydaları ve Yan Etkileri

Ozon Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır, Kimlere Uygulanır? Ozon Tedavisinin Faydaları ve Yan Etkileri

Son dönemlerin gözde tedavi yöntemlerinden olan ozon tedavisi, detoks edici özelliğiyle vücudu kimyasal maddelerden arındırmasıyla sıklıkla tercih ediliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve enfeksiyonlara karşı direnci artırmasıyla da bilinen cilde, yüze yapılabilen ozon tedavisinin kimlere uygulanabildiği, faydaları ve yan etkileri de ozon tedavisinin merak edilen konuları arasında yer alıyor. Sizlere, ozon tedavisiyle ilgili tüm detayların olduğu bir haber hazırladık. İşte, Ozon tedavisi nedir, nasıl yapılır, kimlere uygulanır, cilde, dize ve yüze nasıl uygulanır, hangi hastalıklarda kullanılır sorularının yanıtları…

10.06.2021Kişisel Bakım
Son dakika... YÖK Başkanından müsilaj açıklaması

Son dakika... YÖK Başkanı'ndan müsilaj açıklaması

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Marmara'nın kâbusu deniz salyası ile ilgili olarak ''Müsilaj sorunu ekonomik, turizm, balıkçılık ve sağlık alanlarını etkileyen bir durum. YÖK olarak bu konuya ilişkin bir bilimsel seferberliği başlatmamız icap ediyor'' dedi.

10.06.2021Gündem
Dolama Nedir, Belirtileri Nelerdir Dolama Hastalığının Tanısı Ve Tedavi Yöntemleri..

Dolama Nedir, Belirtileri Nelerdir? Dolama Hastalığının Tanısı Ve Tedavi Yöntemleri..

Tıp dilinde paronişi olarak tanımlanmakta olan dolama, el veya ayak parmaklarında bulunan tırnak dokusunun çevresinde bulunan epidermisin enfekte olmasıdır. Sizin için Dolama nedir, belirtileri nelerdir? Dolama hastalığının tanısı ve tedavi yöntemleri konu başlıklarını tüm detayları ile derledik.

10.06.2021Araştırma
Biyogaz Nedir, Nasıl Üretilir Biyogaz Nerelerde Kullanılır

Biyogaz Nedir, Nasıl Üretilir? Biyogaz Nerelerde Kullanılır?

Biyogaz konusu günlük yaşamımızda oldukça sık duymakta olduğumuz nitelikte bir konu olma özelliği taşımaktadır. Bu kapsamda insanlar tarafından çok fazla merak edilen konulardan biridir. Sizin için Biyogaz nedir, nasıl üretilir? Biyogaz nerelerde kullanılır sorularına yanıtları derledik.

9.06.2021Araştırma
Çıban Nedir, Neden Çıkar Çıban Sıkmak Patlatmak İyi Gelir Mi Çıban Nasıl Geçer

Çıban Nedir, Neden Çıkar? Çıban Sıkmak Patlatmak İyi Gelir Mi? Çıban Nasıl Geçer?

Çıbanlar genel olarak her insanın uğraşmak zorunda kaldığı rahatsızlıklardır. Çıbanlar hakkında doğru bilinen pek çok yanlış tedavi yöntemi hızla yayılmaktadır. Fakat çıban bir enfeksiyon olayıdır ve oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çıban nedir, neden çıkar ve ne yapılması gerektiği ile ilgili detayları derledik.

9.06.2021Araştırma
Bağışıklık Sistemi Nedir Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar, Nasıl Güçlendirilir

Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar, Nasıl Güçlendirilir?

Sağlıklı bir yaşam her insan için önemli bir konudur. Çünkü sağlık, kişinin en büyük hazinesidir. Sağlıklı yaşayabilmenin ilk adımı da bağışıklık sistemimizin güçlü olmasıdır. Peki bağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemi neden zayıflar, nasıl güçlendirilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

9.06.2021Araştırma
Müsilaj günlerinde balık yemek güvenli mi

Müsilaj günlerinde balık yemek güvenli mi?

Aylardır kıyılarımızı esir alan ve tehlike saçan deniz salyası, her geçen gün farklı tartışmalarla karşımıza çıkıyor. ‘Bu sene yüzebilecek miyiz?’ sorusu daha net cevap bulamamışken yeni bir soru daha karşımıza çıktı: Bu sene balık yiyebilecek miyiz?

9.06.2021Gündem
Müsilaj balıkları zehirledi iddiasına yanıt verdi

Müsilaj balıkları zehirledi iddiasına yanıt verdi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, müsilajın balıkları zehirlediği iddiasının doğru olmadığını belirterek, "Müsilajın şeker bazlı bir sıvı olduğunu söyleyebiliriz. Şekerin balıklara zehir etkisi olması mümkün değil” dedi.

9.06.2021Gündem
Dondurma için ameliyat titizliği şart

Dondurma için ameliyat titizliği şart

Bu hafta İşin Peşinde köşesi için dondurma imalathanesinde çalıştım. Yazın hareketliliğin zirve yaptığı bu meslekte en fazla dikkat edilen şey hijyen. Eğer süte ya da diğer malzemelere bir toz düşse ya da bir damla yabancı sıva karışsa yüzlerce kilo ürün boşa gidiyor. İşin sırrı hazırlanan karışımlarda. Eğer doğru kıvam tutturulamazsa müşteri bir daha ayak basmaz. Artan girdi maliyetleri ise üreticileri ciddi şekilde zorluyor.

7.06.2021Ekonomi
Müsilaj (Deniz salyası) Adriyatik Denizi’nden Ege ve Marmaraya uzandı

Müsilaj (Deniz salyası) Adriyatik Denizi’nden Ege ve Marmara'ya uzandı

Marmara denizinin dibine çöken deniz salyası, bilimsel adıyla müsilaj yarattığı korkunç görüntü ve denizdeki doğal hayata karşı yarattığı büyük tehditle son günlerin en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Son 200 yılda Adriyatik Denizi’nde sıkça görülen deniz müsilajının zaman içinde başka denizlere de yayıldığı ve dünya denizlerinde de büyük tehlike yarattığını belirten uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor.

5.06.2021Haber
Son dakika haberi... Kritik rapor yayınlandı: Müsilaj (Deniz salyası) Adriyatik Denizi’nden Ege ve Marmaraya uzandı

Son dakika haberi... Kritik rapor yayınlandı: Müsilaj (Deniz salyası) Adriyatik Denizi’nden Ege ve Marmara'ya uzandı!

Marmara denizinin dibine çöken deniz salyası, bilimsel adıyla müsilaj yarattığı korkunç görüntü ve denizdeki doğal hayata karşı yarattığı büyük tehditle son günlerin en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Son 200 yılda Adriyatik Denizi’nde sıkça görülen deniz müsilajının zaman içinde başka denizlere de yayıldığı ve dünya denizlerinde de büyük tehlike yarattığını belirten uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor.

5.06.2021Dünya
Tehdit büyüyor... Oluşum süreci değişti 15 metre kalınlıkla ilerliyor

Tehdit büyüyor... Oluşum süreci değişti! 15 metre kalınlıkla ilerliyor

Marmara Denizi'ndeki canlı yaşamını ciddi şekilde etkilemeye başlayan deniz salyası vatandaşları tedirgin ediyor. Konu hakkında konuşan Prof. Dr. Adnan Ayaz, "Müsilaj Karadeniz suyunun içinden 15 metre kalınlıkta Ege Denizi'ne doğru akıyor. Müsilajın oluşma süresi değişti. 2007 yılında yaşadığımız müsilaj olayı ekim ayı sonlarında olmuştu. Şu anda ise Marmara Denizi'nde ocak ayında başladı. Mart ayında Çanakkale bölgesini etkiledi. " dedi.

3.06.2021Gündem
Deniz salyasından kurtulmanın yolu var ‘Amerika’yı yeniden keşfetmeyeceğiz’

Deniz salyasından kurtulmanın yolu var! ‘Amerika’yı yeniden keşfetmeyeceğiz’

Marmara Denizi, uzun bir süredir deniz salyası olarak bilinen müsilaj ile boğuşuyor. Deniz canlıları boğularak ölüyor, Marmara gözümüzün önünde yok oluyor. Sorunu artık biliyoruz ama ne yapacağız? Bundan nasıl kurtulacağız? Uzmanlara sorduk, hem üzücü hem umut verici cevaplar aldık

2.06.2021Gündem
Denizlerimizin kâbusları bitmiyor Şimdi de hayalet ağlar...

Denizlerimizin kâbusları bitmiyor! Şimdi de hayalet ağlar...

Çevre ihmallerinin gerçek sonuçlarını Marmara'da deniz salyası olarak görüyoruz. Denizlerimizi mahveden birçok faktör var. Onlardan biri de hayalet ağlar. Detaylar haberimizde…

1.06.2021Gündem
Sigarayı bırakmaya yardımcı 12 etkili öneri

Sigarayı bırakmaya yardımcı 12 etkili öneri

Fare zehiri, aseton, amonyak, katran, karbon monoksit (egzoz gazı)… Bu ve benzeri tam 7 bini aşkın kimyasal madde, her bir sigara ile birlikte vücuda giriyor! "Bir sigaradan bir şey olmaz" diyenler dikkat! Sigara dumanında bulunan 7 bini aşkın kimyasal maddenin 250’si zararlı iken, en az 69 tanesi de kansere yol açıyor.

29.05.2021Sağlık
Beylikdüzünde nesli tükenmek üzere olan Fırat Kaplumbağası bulundu

Beylikdüzü'nde nesli tükenmek üzere olan Fırat Kaplumbağası bulundu

Beylikdüzü'nde nesli tükenme tehlikesi altında olan 'Fırat Kaplumbağası' bulundu. Kaplumbağa, Doğa Koruma Milli Parklar görevlilerine teslim edildi.

29.05.2021Haber
Patlıcanı buzlukta pişmiş halde saklayın, avokadoyu püre olarak dondurun

Patlıcanı buzlukta pişmiş halde saklayın, avokadoyu püre olarak dondurun

Bugünlerde sebze-meyve bollaştı, her şey en lezzetli döneminde, buzluklarımızı doldurmaya başlayabiliriz. Taze taze aldığımız ürünleri dondurmak hem yemek yaparken zamandan tasarruf ettiriyor hem de israfı önlüyor. Buzluktan çıkan bir parça brokoli kimi zaman bir bebeğin çorbasına lezzet katıyor, kimi zaman da mutfağa az vakit ayırabilenlerin sağlıklı yemek derdine derman oluyor. Taze fasulyeden ananasa, dereotundan et suyuna hemen her şeyi buzlukta saklayabilirsiniz. Püf noktalarını bilin, yeter...

Neden aşı olmak istemiyorlar: Aşı kararsızları anlattı, uzmanlar tek tek yanıtladı

Neden aşı olmak istemiyorlar: Aşı kararsızları anlattı, uzmanlar tek tek yanıtladı!

Sağlık Bakanlığı, Pfizer/BiNTech ile 120 milyon dozluk aşıya imza attı, bir başka deyişle 'tünelin sonundaki ışık göründü.' Sonbahara kadar toplumsal bağışıklığın kazanılacağı öngörülüyor. Tabii yeterince insan aşı olmak isterse...

27.05.2021Gündem
Ototrof Nedir, Ototrof Olan Canlılar Nelerdir Ototrof Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir

Ototrof Nedir, Ototrof Olan Canlılar Nelerdir? Ototrof Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Biyolojide çok sık olarak karşı karşıya kalınan konulardan biri ototrof terimi olmaktadır. Pek çok insan tarafından merak edilen önemli konu başlıklarından biri olma niteliği barındırmaktadır. Sizin için Ototrof nedir, ototrof olan canlılar nelerdir? Ototrof canlıların ortak özellikleri nelerdir detaylarıyla derledik.

26.05.2021Araştırma
Endodonti nedir ve nasıl yapılır Endodonti ne ile ilgilenir ve tarihçesi

Endodonti nedir ve nasıl yapılır? Endodonti ne ile ilgilenir ve tarihçesi

Kanal tedavisinin ne olduğunu hemen hemen herkes bilir. Endodonti, bu tedavi yönteminin tıpdaki adıdır. Fakat günümüze kadar evrilen ve tarih sayfalarında yer edinen Endodonti hakkında çok daha fazla bilgi edinme gerekmektedir. Peki, Endodonti tam olarak nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

25.05.2021Araştırma
Bakteri nedir ve özellikleri nelerdir Bakteri çeşitleri ve isimleri

Bakteri nedir ve özellikleri nelerdir? Bakteri çeşitleri ve isimleri

Pek çok kişi bakterileri ve çeşitleri hakkında bilgi edinmek amacıyla araştırma yapıyor. Hayatımızın bir parçası olan bakterilerin faydaları ve zararları tartışılıyor. Peki, bakteriler diye adlandırdığımız bu mikroskobik canlı türleri tam olarak nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

25.05.2021Araştırma
Antiseptik nedir ve ne işe yarar Antiseptik kullanımı faydaları ve riskleri

Antiseptik nedir ve ne işe yarar? Antiseptik kullanımı faydaları ve riskleri

Antiseptik, Eski Yunanca kaynaklı “çürümek” anlamına gelen bir kelimedir. Dilimizde ise tıp terimi olarak kullanılmaktadır. Antiseptik nedir ve ne işe yarar? Antiseptik kullanımı faydaları ve riskleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

25.05.2021Araştırma
Antijen nedir Antijen testi ne işe yarar

Antijen nedir? Antijen testi ne işe yarar?

Tüm dünyayı sarsan ve hala devamlılığını sürdüren pandemik bir salgın olan Covid 19 ile birlikte daha fazla duymaya başladığımız kelimelerden biri de antijen kelimesidir. Antijen nedir? Antijen testi ne işe yarar? İşte antijen ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler.

25.05.2021Araştırma
Dedektif gibi adım adım ilerlediler... Pandeminin seyrini değiştiren 60 yıllık bir küçük hata

Dedektif gibi adım adım ilerlediler... Pandeminin seyrini değiştiren 60 yıllık bir küçük hata

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Covid-19'un bulaşma yollarıyla ilgili rehberlerinde küçük ama çok etkili bir değişiklik yaptı. O değişikliğin arka planında bir grup bilim insanının aylar boyunca samanlıkta iğne arar gibi çalışması yatıyordu. Dedektif romanlarını aratmayan bu hikayeyi okumaya hazır mısınız?

24.05.2021Dünya
Elisa testi nedir ve ne işe yarar Elisa testi nasıl yapılır

Elisa testi nedir ve ne işe yarar? Elisa testi nasıl yapılır

Genel olarak hastaneye bir hastalık, bir enfeksiyon ya da viral bir neden ile gidildiğinde, vücutta hastalığın tespit edilmesi için bazı testler uygulanır. Uygulanan bu testlerin en başında Elisa testi gelir. Elisa testi sıkça duyulan ve en çok kullanılan testlerden biridir. Elisa testi nedir ve ne işe yarar? Elisa testi nasıl yapılır? İşte detaylar.

24.05.2021Araştırma
Kızılırmakta hayalet ağ katliamı

Kızılırmak'ta 'hayalet ağ' katliamı

Ankaralı sportif balıkçı Eren Arslan, Kırıkkale'de Kızılırmak'a bırakılan ve halk arasında 'hayalet ağ' olarak bilinen misinadan yapılan yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki ağı ortaya çıkardı. Ağa takılan yüzlerce balık, ördek ve diğer su canlılarının öldüğü belirlendi. Ağın neden olduğu ölümlerle ilgili inceleme başlatıldı. Eren Arslan, "Ağın sadece bizim çektiğimiz kısmında yaklaşık 100-200 balık, 15 ördek ölmüştü. Kalan bölümü yetkililer topladı. Manzara korkunçtu, tam anlamıyla bir katliam. Formları bozulmuş ve bakteri üretmişlerdi, suyun kalitesi de bozulmuş" dedi. Arslan, hayalet ağların 200 yıl suda bozulmadan formlarını koruduğunu belirterek, "Kullanılan hayalet ağlar 200 yıl boyunca katliam yapmaya devam ediyor'' ifadelerini kullandı.

23.05.2021Haber
1 kilometre uzunluğunda... İnceleme başlatıldı Manzara korkunçtu, tam anlamıyla katliam

1 kilometre uzunluğunda... İnceleme başlatıldı! 'Manzara korkunçtu, tam anlamıyla katliam'

Ankaralı sportif balıkçı Eren Arslan, Kırıkkale'de Kızılırmak'a bırakılan ve halk arasında 'hayalet ağ' olarak bilinen misinadan yapılan yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki ağı ortaya çıkardı. Ağa takılan yüzlerce balık, ördek ve diğer su canlılarının öldüğü belirlendi. Ağın neden olduğu ölümlerle ilgili inceleme başlatıldı. Eren Arslan, "Ağın sadece bizim çektiğimiz kısmında yaklaşık 100-200 balık, 15 ördek ölmüştü. Kalan bölümü yetkililer topladı. Manzara korkunçtu, tam anlamıyla bir katliam. Formları bozulmuş ve bakteri üretmişlerdi, suyun kalitesi de bozulmuş" dedi. Arslan, hayalet ağların 200 yıl suda bozulmadan formlarını koruduğunu belirterek, "Kullanılan hayalet ağlar 200 yıl boyunca katliam yapmaya devam ediyor'' ifadelerini kullandı.

23.05.2021Gündem
Sanitasyon nedir Sanitasyon ile dezenfekte farkı

Sanitasyon nedir? Sanitasyon ile dezenfekte farkı

Temizlik, bireysel ve toplumsal olarak hayatın oldukça önemli bir bölümünü oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Temizlik kavramlarının iyi bir şekilde bilinmesi ve yapılan işlemlerin nasıl bir yol izlenerek yapılacağı da hijyen kuralları kadar büyük bir önem taşımaktadır. Sanitasyon nedir? Sanitasyon ile dezenfekte farkı nedir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik.

21.05.2021Araştırma
Öpüşme, selamlaşma ve kucaklaşma... Hangileri daha riskli

Öpüşme, selamlaşma ve kucaklaşma... Hangileri daha riskli?

Tokalaşma ve selamlaşma şekilleri pandemi ile birlikte tüm dünyada değişime uğradı. Tokalaşmak, yanaktan öpüşmek, sırtını sıvazlayarak sarılmak artık çok eskilerde kaldı. Peki, hangi selamlaşma biçimi daha az riskli hangileri daha yüksek risk taşıyor?

20.05.2021Dünya
Nasıl tedavi edilir

Nasıl tedavi edilir?

‘SARS-CoV-2 Akut Solunum Yolu Hastalığı’ için şu anda kesin bir tedavi yolu mevcut değil. Hastalarda semptomlara dayalı ve etkilenen organa özgü tedavi şekli uygulanmaktadır. Bakteriyel bir durum meydana gelirse, antibiyotik verilir. Gerçekleştirilen tedavi, ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerin hafifletilmesine odaklanır.

20.05.2021Avrupa
Meyve yiyin, köpek sevin Covid-19 önlemleri bağışıklık sistemimize zarar mı veriyor

Meyve yiyin, köpek sevin! Covid-19 önlemleri bağışıklık sistemimize zarar mı veriyor?

Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin düzgün işlemesi için mikroplarla düzenli temas etmeye ihtiyacı var. Madem öyle Covid-19 önlemleri bağışıklık sistemimize nasıl etki ediyor?

19.05.2021Dünya
Öncekiler bölgeseldi, Kovid-19 sınırları aştı

Öncekiler bölgeseldi, Kovid-19 sınırları aştı

Hürriyet’ten üç günlük yeni yazı dizisi. Türk-Alman Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bilgin, koronavirüsle ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazı dizisinde anlatıyor.

18.05.2021Avrupa
Yaz Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Yaz Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Yaz Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Yaz Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte yaz alerjisi yaşayan insanların sayısında da artış gözlemlenmeye başlamıştır. İnsanlarda alerjinin oluşmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Peki, Yaz alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Yaz alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgileri sizin için derledik.

16.05.2021Sağlık
Toz Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Toz Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Toz Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Toz Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Özellikle alerjiler nedeni ile pek çok kişi hayatlarında problemler ile karşılaşmaktadır. Bu problemler daha çok hapşuma ve bazı zamanlarda da ateşlenme şeklinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle pek çok kişinin aklına Toz alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Toz alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi nedir? Soruları gelmektedir. Bu ve benzeri toz alerjisi ile ilgili soruların cevaplarını sizler için derledik.

16.05.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Form tutayım derken kalbe yenik düşmeyin

Henüz 29 yaşında, kariyerinin zirvesinde milyon dolarlık bir futbolcu Eriksen. Şüphesiz sağlıklı besleniyor, iyi yaşıyor, kontrollerini aksatmıyor. Peki ne oldu da böylesi sağlıklı, kontrollü bir yaşam sürerken maçın ortasında kalbi duruverdi? Dahası benzer bir risk evde kendi kendine antrenman yapan biz amatörler için de sözkonusu mu? Cevap maalesef evet. Aman dikkat! Sadece formda futbolcular değil herkes risk altında!

17.06.2021

Diyabet tedavisinde doğal gıda desteği olarak arı sütü

Arı sütü, işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladığı, kovanda yavru arıların ve kraliçe arının beslenmesinde kullanılan doğal bir arı ürünüdür. Arı sütü, bileşiminde doğal olarak B grubu vitaminlerini; çinko, magnezyum, demir gibi önemli mineralleri ve kendine özgü biyoaktif bileşenleri barındırır.

7.06.2021

Sanırım yatakları ayırmalıyız

Yatağınızda huzurlu şekilde uyurken, gelişiyle ortalığı ayağa kaldıran ya da uykusu sık sık bölünen veya horlamasıyla zaten sizi uyutmayanlar... Partnerinizden bahsetmiyorum, kedi ya da köpeğinizi anlatıyorum.

22.05.2021