EKSTRA
MENÜ

Bahçesaray

Bahçesaray ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bahçesaray haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 974 Bahçesaray haberi bulunmuştur.

Bahçesaray Haberleri

Van plaka kodu kaçtır Van ve ilçelerinin plaka harfleri

Van plaka kodu kaçtır? Van ve ilçelerinin plaka harfleri

Türkiye'nin tüm illerinde olduğu gibi Van ilinin de kendisine ait olan iki haneli plaka kodu bulunuyor. Bu plaka kodu, üzerinde olduğu aracın Van'a kayıtlı olduğunu belirten bir nitelik taşıyor. Sizin için Van Plaka Kodu Kaçtır? Van ve ilçelerinin plaka harfleri ile alakalı bilgileri tüm detayları ile derledik.

28.04.2021Araştırma
Bahçesarayda yüz yüze eğitime bir günlük kar tatili

Bahçesaray'da yüz yüze eğitime bir günlük kar tatili

VAN'ın Bahçesaray ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar ile özel rehabilitasyon merkezlerinde yüz yüze eğitime bir gün süreyle ara verildi.

13.04.2021Gündem
Van Posta Kodu kaçtır Van ili ve ilçelerinin Posta Kodları

Van Posta Kodu kaçtır? Van ili ve ilçelerinin Posta Kodları

Posta kodlarında 5 basamak yer alır. Bu basamaklar kargo ve belgelerin hangi ile ve o ildeki hangi ilçeye gideceğinin kolayca anlaşılmasını sağlayan kodlardan oluşurlar. Van ilimizin posta kodu kaçtır? Van ilinde yer alan ilçelerin posta kodları nelerdir? İşte Van ilçelerinin tam liste posta kodları.

9.04.2021Gündem
Bahçesarayda 3 ay sonra 2 vaka

Bahçesaray'da 3 ay sonra 2 vaka

VAN'daki vaka artışı sürerken, kente 110 kilometre uzaklıkta bulunan ve yılın büyük bölümü yolu kardan kapalı olan Bahçesaray ilçesinde 3 ay aradan sonra 2 kişide koronavirüs tespit edildi. Uzun bir süre hiç vakanın görülmediği ilçede durum endişe yaratırken, sağlık ekipleri ise vakalarla ilgili filyasyon çalışması başlattı.

2.04.2021Gündem
Vanda 99 mahalle ve mezra yolu, kardan kapandı

Van'da 99 mahalle ve mezra yolu, kardan kapandı

VAN'da etkili olan kar yağışı nedeniyle 99 mahalle ve mezra yolu, ulaşıma kapandı. Karla mücadele ekipleri, yolların yeniden açılması için çalışma başlattı.

27.03.2021Gündem
Üniversiteye kadar ben de yatılı okulda okudum...

Üniversiteye kadar ben de yatılı okulda okudum...

Altı ay kar altında kalan bir yatılı okul, disiplini acımasızlığa varan öğretmenler ve hasta arkadaşını doktora götürmeye çalışan bir çocuk... ‘Okul Tıraşı’ filmiyle Berlin Film Festivali’nden sinema yazarları ödülüyle dönen yönetmen Ferit Karahan sorularımızı yanıtladı.

Van - Bahçesaray yoluna çığ düştü; trafiğe kapatıldı

Van - Bahçesaray yoluna çığ düştü; trafiğe kapatıldı

Van-Bahçesaray kara yolu, birkaç noktaya çığ düşmesi nedeniyle ulaşıma kapatıldı. Karayolları'na bağlı karla mücadele ekipleri, yolun yeniden açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

25.03.2021Haber
Van-Bahçesaray yoluna çığ düştü Trafiğe kapatıldı

Van-Bahçesaray yoluna çığ düştü! Trafiğe kapatıldı

Van-Bahçesaray kara yolu, birkaç noktaya çığ düşmesi nedeniyle ulaşıma kapatıldı. Karayolları'na bağlı karla mücadele ekipleri, yolun yeniden açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

25.03.2021Gündem
Vanda kardan kapanan yollar açılıyor, hastalar sağlık ekiplerine ulaştırılıyor

Van'da kardan kapanan yollar açılıyor, hastalar sağlık ekiplerine ulaştırılıyor

VAN Büyükşehir Belediyesi'nce kentin kırsal kesimlerinde etkili olan kar yağışı ve tipinin ardından hasta kurtarma ve karla mücadele çalışmaları sürdürülüyor. Son 2 günde çoğu tipi nedeniyle kapanan 202 yerleşim yerinin yolunu açan ekipler, Çaldıran ilçesinde de kalp hastası ve hamile kadının sağlık kuruluşlarına ulaştırılmasını sağladı.

22.03.2021Gündem
Vanda 55 yerleşim yerinin yolu kardan temizlenerek ulaşıma açıldı

Van'da 55 yerleşim yerinin yolu kardan temizlenerek ulaşıma açıldı

VAN Büyükşehir Belediyesi ekipleri, hafta sonu kentte etkili olan kar yağışı ve tipi sonrası ulaşıma kapanan 57 yerleşim yerinden 55’inin yolunu ulaşıma açtı. İki mezra yolunun ulaşıma açılması için de çalışmaların sürdüğü bildirildi.

15.03.2021Gündem
Yusuf Akçura kimdir Yusuf Akçura ölüm yıldönümünde anılıyor

Yusuf Akçura kimdir? Yusuf Akçura ölüm yıldönümünde anılıyor

Türk tarihçiliği ve Türkçülük fikrinin mimarlarından olan Yusuf Akçura, ölüm yıldönümünde anılıyor. Yusuf Akçura İstanbul’u işgal kuvvetlerinden teslim alan anlaşmayı imzalamasıyla da, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli şahsiyetlerindendi. Peki, Yusuf Akçura kimdir?

11.03.2021Gündem
Aksarayda 1 mahalle, 1 cadde ve 7 sokak, karantinaya alındı

Aksaray'da 1 mahalle, 1 cadde ve 7 sokak, karantinaya alındı

SAĞLIK Bakanlığı'nın açıkladığı, 'çok yüksek riskli' il olarak kırmızı kategoride yer alan Aksaray'daki 1 mahalle ve 1 cadde ile 7 sokak, 5 gün karantinaya alındı. Bölgede komşu ziyaretlerinin fazla olduğu belirtildi.

5.03.2021Gündem
Van, Hakkari ve Bitliste 450 yerleşim yeri, kardan kapandı

Van, Hakkari ve Bitlis'te 450 yerleşim yeri, kardan kapandı

VAN, Hakkari ve Bitlis'te etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 450 yerleşim biriminin yolu ulaşıma kapandı. Yolların yeniden açılması için Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri çalışma başlattı.

5.03.2021Gündem
Sağlık Bakanı Koca: Dünya mücadelemizden takdirle bahsediyor

Sağlık Bakanı Koca: Dünya mücadelemizden takdirle bahsediyor

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'nin Kovid-19 mücadelesini takdirle gündeme getiren devletlerin arttığını bildirdi

27.02.2021Gündem
Vanda, 5 metreyi bulan kar ile zorlu mücadele

Van'da, 5 metreyi bulan kar ile zorlu mücadele

VAN'ın Başkale ve Bahçesaray ilçelerinde, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler, kapanan yolları açmak için karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Ekipler, kar kalınlığının yer yer 5 metreye ulaştığı ve iş makinelerinin kara gömüldüğü, İran sınırındaki 3 bin 400 rakımlı yaylada zorlu çalışma yürütüyor.

26.02.2021Gündem
Vanda, 200 güvenlik korucusundan oluşan çığ timinin tatbikatı

Van'da, 200 güvenlik korucusundan oluşan 'çığ timi'nin tatbikatı

VAN'da, meydana gelebilecek çığ olaylarına karşı güvenlik korucularından oluşan 200 kişilik 'çığ timi', aldıkları eğitimin ardından bugün çığ tatbikatı gerçekleştirdi. Ekip, senaryo gereği Bahçesaray ilçesinde 5 kişinin üzerine düşen ve 2 kişinin kendi imkanlarıyla kurtulduğu çığ sonrası 3 kişiyi aradı.

25.02.2021Haber
Vanda, 200 güvenlik korucusundan oluşan çığ timi’nin tatbikatı

Van'da, 200 güvenlik korucusundan oluşan 'çığ timi’nin tatbikatı

VAN'da, meydana gelebilecek çığ olaylarına karşı güvenlik korucularından oluşan 200 kişilik 'çığ timi', aldıkları eğitimin ardından bugün çığ tatbikatı gerçekleştirdi. Ekip, senaryo gereği Bahçesaray ilçesinde 5 kişinin üzerine düşen ve 2 kişinin kendi imkanlarıyla kurtulduğu çığ sonrası 3 kişiyi aradı.

25.02.2021Gündem
200 güvenlik korucusundan oluşan çığ timi göreve hazır

200 güvenlik korucusundan oluşan 'çığ timi' göreve hazır

Yüksek rakımlı dağlardan düşen çığların büyük acılara neden olduğu Van'da yeni faciaların yaşanmaması amacıyla 200 güvenlik korucusuna karlı arazide 4 gün boyunca arama kurtarma eğitimi verildi. AFAD İl Müdürü Ali İhsan Körpeş, "Çığ bölgesine intikal süresini kısaltmanın mümkün olmadığı göz önüne alındığında, güvenlik korucularını bilinçli şekilde arama kurtarma sürecine dahil etmek, müdahale kapasitemizi geliştirecektir" dedi. -

24.02.2021Gündem
Vanda 3 metre karla yoğun mücadele

Van'da 3 metre karla yoğun mücadele

VAN ve çevresinde 3 gün etkili olan kar yağışının ardından, karla mücadele ekiplerinin kapanan mahalle ve mezra yollarını ulaşıma açmak için çalışmaları devam ediyor. Kar yağışının ardından çığ riski nedeniyle kapatılan Van- Bahçesaray yoluna düşen çığlar ise karayolları karla mücadele ekiplerince temizleniyor.

23.02.2021Gündem
Van Bahçesarayda koronavirüs vakaları sıfırlandı

Van Bahçesaray'da koronavirüs vakaları sıfırlandı

SAĞLIK Bakanlığı'nın verilerine göre, koronavirüs vaka sayıları nüfusa oranla en düşük illerinden Van'da aşılama çalışmaları devam ederken, Bahçesaray ilçesinde vakaların sıfırlandığı belirtildi.

22.02.2021Haber
Bahçesarayda koronavirüs vakaları sıfırlandı

Bahçesaray'da koronavirüs vakaları sıfırlandı

SAĞLIK Bakanlığı'nın verilerine göre, koronavirüs vaka sayıları nüfusa oranla en düşük illerinden Van'da aşılama çalışmaları devam ederken, Bahçesaray ilçesinde vakaların sıfırlandığı belirtildi.

22.02.2021Gündem
Yolu kapanan mahallelerdeki hastalara, karla mücadele ekipleriyle ulaşıldı

Yolu kapanan mahallelerdeki hastalara, karla mücadele ekipleriyle ulaşıldı

VAN Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, kardan kapalı olan Bahçesaray'ın Altındere ile Erciş'in Şerefli mahallelerinin yollarını açarak, sağlık ekiplerinin hastalara ulaşmasını sağladı.

19.02.2021Gündem
4 ilde ulaşıma kar engeli

4 ilde ulaşıma kar engeli!

Doğu'daki 4 ilde 761 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor.

18.02.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan ABDye tepki: Bal gibi de PKKnın yanındasınız

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye tepki: Bal gibi de PKK'nın yanındasınız

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Yenişehir Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen Rize 7. Olağan İl Kongresi'ne katıldı. Konuşmasında ABD'ye sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, ''İşte ABD'nin yaptığı bir açıklama var, evlere şenlik. Hani siz PKK'nın, YPG'nin yanında değildiniz. Bal gibi de yanındasınız ve arkasındasınız'' dedi. Konuşmasında bir de çağrı yapan Erdoğan, ''Terör örgütü PKK'nın içindeki kandırılmış tüm gençlere sesleniyorum, gelin bu kiralık katiller ordusundan bir an önce kurtulun'' diye konuştu.

15.02.2021Gündem
Vandaki çığda şehit olan 42 kişi törenle anıldı

Van'daki çığda şehit olan 42 kişi törenle anıldı

VAN- Bahçesaray yolunda, geçen yıl 4- 5 Şubat'ta meydana gelen çığ faciasında şehit olan 42 kişi, anılarına yapılan 'Şehitlik Mescidi ve Çeşmesi' önünde düzenlenen törenle anıldı. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez'in ve şehit yakınlarının katıldığı törende Kur'an-ı Kerim okunup, dualar edindi. Programda duygusal anlar yaşandı.

5.02.2021Gündem
Meteorolojiden 15 kente turuncu uyarı Dikkat: Yoğun kar ve çok kuvvetli yağmur...

Meteoroloji'den 15 kente turuncu uyarı! Dikkat: Yoğun kar ve çok kuvvetli yağmur...

Meteoroloji'nin son dakika hava durumu raporuna göre 15 il için turuncu alarm verildi. Hakkâri çevreleri ile Şırnak’ın doğu ilçelerinde yoğun kar yağışı beklenirken, Doğu Karadeniz'de Rize il geneli ile Artvin’in kıyı kesimlerinde çok kuvvetli yağmur, yüksek rakımlarda yoğun kar yağışı bekleniyor. Meteoroloji'nin açıklamasında kar yağışının 20-50 santimetre yeni kar örtüsü oluşturacağı belirtildi. İşte Meteoroloji'nin 5 Şubat cuma günü hava durumu raporu...

5.02.2021Gündem
Çar ile padişah arasında entelektüeller

Çar ile padişah arasında entelektüeller

James H. Meyer ‘İmparatorluklar Arası Türkler 1856-1914’ başlıklı çalışmasında; Kırım, Kazan ve Azerbaycan örneğinden hareketle, teba olarak Rus Çarlığı ama ideal olarak Osmanlı’ya bağlanmak isteyen entelektüellerden hareketle dönemin ruhunu yansıtmak istiyor.

4.02.2021Kitap Sanat
Vanda çığ faciasının yol dönümünde şehitler, mezarları başında anıldı

Van'da çığ faciasının yol dönümünde şehitler, mezarları başında anıldı

VAN- Bahçesaray yolunda, geçen yıl 4 ve 5 Şubat'ta meydana gelen, 42 kişinin şehit olduğu, 84 kişinin ise yaralı olarak kurtarıldığı çığ faciasında hayatını kaybeden 8 güvenlik korucusu, ölümlerinin 1'inci yılında mezarları başında anıldı. Yakınları, Çatak ilçesine bağlı Çermik Mezrası'ndaki mezarlığa gidip, çığda şehit olan güvenlik korucuları için Kur'an-ı Kerim okuyup, dua etti.

4.02.2021Gündem
Batıda fırtına, doğuda kar

Batıda fırtına, doğuda kar

Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de dün kuvvetli rüzgâr ve fırtına etkili olurken, Doğu illerinde ise kar ve dondurucu soğuk hayatı zorlaştırdı. Trakya bölgesinde dün akşam saatlerinden itibaren kar yağışı başladı.

27.01.2021Gündem
Van- Bahçesaray yolunda karla mücadele

Van- Bahçesaray yolunda karla mücadele

VAN'da geçen hafta etkili olan kar yağışının ardından çığ riski nedeniyle ulaşıma kapatılan Van- Bahçesaray yolunda çalışma başlatıldı. Karayolları ekipleri, yaklaşık 1 haftadır kapalı olan yolu açmak yoğun çalışma yürütüyor.

26.01.2021Gündem
Kara saplanan paletli ambulans, iş makinesiyle çıkarıldı

Kara saplanan paletli ambulans, iş makinesiyle çıkarıldı

VAN'ın Bahçesaray ilçesinde, hasta almaya gidilirken, yoğun kar nedeniyle yolda kalan paletli ambulans, belediye ekiplerince iş makinesiyle yapılan çalışma sonucu saplandığı yerden çıkarıldı.

21.01.2021Gündem
Vanda 403 yerleşim yerinin yolu kardan kapandı

Van'da 403 yerleşim yerinin yolu kardan kapandı

VAN'ın bazı ilçeleri ile kırsal bölgelerinde etkili olan kar yağışında 403 yerleşim yeri ulaşıma kapandı.

19.01.2021Gündem
Vanda karla mücadele; 52 yerleşim yerinin yolu açılmaya çalışılıyor

Van'da karla mücadele; 52 yerleşim yerinin yolu açılmaya çalışılıyor

VAN'ın kırsal bölgelerinde etkili olan kar yağışının ardından kapanan yolların açılması için çalışma başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı karla mücadele ekiplerinin yolu kapalı olan 52 yerleşim biriminde çalışma yaptığı belirtildi.

16.01.2021Gündem
2021 beyazı

2021 beyazı

Meteorolojinin günler öncesinden yaptığı uyarıların ardından dün yurdun birçok bölgesinde nihayet mevsimin ilk karı yağdı.

16.01.2021Gündem
Polisten, helikopterle hastaneye yetiştirdikleri hastaya ziyaret

Polisten, helikopterle hastaneye yetiştirdikleri hastaya ziyaret

VAN'ın Bahçesaray ilçesinde, kalp krizi geçiren ve çığ riski yüzünden evine giden yolun kapalı olması nedeniyle polis helikopteriyle alınıp, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülen Kazım Gülgezer (61), anjiyo ile sağlığına kavuştu. İl Emniyet Müdürlüğü Havacılık Şubesi ekibi, helikopterle hastaneye yetiştirdikleri Gülgezer'i ziyaret ederek, 'geçmiş olsun' dileklerini iletti.

11.01.2021Gündem
Çığ riskine karşı yolu kapalı evinden helikopterle alınan hastadan teşekkür

Çığ riskine karşı yolu kapalı evinden helikopterle alınan hastadan teşekkür

VAN'ın Bahçesaray ilçesinde, kalp krizi geçiren ve çığ riski yüzünden evine giden yolun kapalı olması nedeniyle polis helikopteriyle alınıp, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülen Kazım Gülgezer (61), anjiyo ile kendisini iyileştiren doktorlara ve hastaneye ulaşmasını sağlayan yetkililere teşekkür etti.

8.01.2021Gündem
Bahçesarayda kalp krizi geçiren kişi, polis helikopteriyle Vana ulaştırıldı

Bahçesaray'da kalp krizi geçiren kişi, polis helikopteriyle Van'a ulaştırıldı

VAN'ın Bahçesaray ilçesinde kalp krizi geçiren K.G. (61), çığ riski nedeniyle her gün belirli saatlerde karayolunun ulaşıma kapatılması dolayısıyla tahsis edilen polis helikopteriyle Van'da hastaneye kaldırıldı.

7.01.2021Gündem
Bahçesarayda 2 metre karda ekiplerin yoğun meaisi

Bahçesaray'da 2 metre karda ekiplerin yoğun meaisi

VAN'da geçen hafta 2 gün etkili olan kar yağışının ardından kapatıldıktan sonra 2 kez çığ düşen Van-Bahçesaray karayolu, çalışmaların ardından yeniden ulaşıma açıldı. Kar kalınlığının 2 metreyi aştığı bölgede, ekiplerin yol genişletme çalışması sürüyor.

1.01.2021Gündem
Vanda kalp krizi geçiren kadın, polis helikopteri ile sağlık ekiplerine ulaştırıldı

Van'da kalp krizi geçiren kadın, polis helikopteri ile sağlık ekiplerine ulaştırıldı

VAN'ın Bahçesaray ilçesinde kalp krizi geçiren Cevahir Yadikar (76), yol kar nedeniyle kapalı olduğu için, polis helikopteri ile alınarak, kent merkezindeki sağlık ekiplerine ulaştırıldı.

31.12.2020Gündem
Zorlu 2020de gerçek haberciliğin adresi yine DHA oldu

Zorlu 2020'de gerçek haberciliğin adresi yine DHA oldu

Türkiye'nin en güçlü haber ağına sahip kuruluşlardan DHA, 2020 yılında da doğru, tarafsız ve objektif yayıncılık ilkesiyle gerçek haberciliğin adresi oldu. Türkiye'nin dört bir köşesindeki canlı yayın ekipleriyle televizyon kanallarına bağlantılar gerçekleştiren DHA, yaşanan sıcak olayları anbean kamuoyuna aktardı. DHA muhabirlerinin çektiği çarpıcı fotoğraflar, sadece Türkiye'de değil dünya basınında da geniş yer buldu.

30.12.2020Gündem
Çığ riski yüzünden kapatılan Van- Bahçesaray yolu, ulaşıma açıldı

Çığ riski yüzünden kapatılan Van- Bahçesaray yolu, ulaşıma açıldı

VAN'da etkili olan kar yağışı sonrası çığ riski nedeniyle ulaşıma kapatılan Van- Bahçesaray yolu, ekiplerin 1 haftalık temizleme çalışmasının ardından yeniden açıldı.

29.12.2020Gündem
Son dakika... Bu depremler olası bazı büyük depremlerin habercisi olabilir

Son dakika... 'Bu depremler olası bazı büyük depremlerin habercisi olabilir'

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Onur Köse, son birkaç aydaki depremlerin olağan karşılanması gerektiğini söyleyerek, "Bu depremler olası bazı büyük depremlerin habercisi olabileceği gibi, özellikle plaka sınırlarındaki kıtasal karşılaşmalardan kaynaklanan gerilim birikimlerinin olağan şekilde depremlerle boşaltılması anlamı da taşımaktadır" dedi. Köse, başta Antakya çevresi olmak üzere Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Elazığ illerindeki fay hatlarının yıkıcı bir deprem açısından sinyal veriyor olabileceğini de belirtti.

27.12.2020Gündem
Unutulmaz bir yıl... 2020 nasıl geçti

Unutulmaz bir yıl... 2020 nasıl geçti?

Herkese “Bitsin artık” dedirten 2020 defterini kapatmak üzereyiz. Dünyayı etkisi altına alan pandeminin yanı sıra yıl boyunca yangın, deprem ve kazaların ardı arkası kesilmedi… Felaketler yılı ilan edilen 2020’de iyisiyle kötüsüyle yaşanan olayların üzerinden geçtik.

27.12.2020Hürriyet Pazar
Elazığ ve çevre illerde hissedilen 4.1 büyüklüğünde deprem.. İşte bölgeden gelen ilk haberler

Elazığ ve çevre illerde hissedilen 4.1 büyüklüğünde deprem.. İşte bölgeden gelen ilk haberler

Son dakika deprem haberleri ile ilgili açıklama geldi. Vatandaşlar nerede deprem oldu ve deprem mi oldu sorusunun cevabını internetten öğrenmek istiyorlar. Elazığ'ın Sivrice ilçesinde saat 14.09'da 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD depremin derinliğini 11.57 kilometre olarak duyurdu. İşte gerçekleşen son depremlerin listesi

26.12.2020Gündem
Van merkeze mevsimin ilk karı yağdı

Van merkeze mevsimin ilk karı yağdı

Van merkeze mevsimin ilk karı yağarken, karla mücadele ekipleri teyakkuza geçti.

7.12.2020Gündem
Son Dakika Haber... Sağlık Bakanlığı, 23 Kasım korona tablosu ve vaka sayısını açıkladı İşte koronavirüste son durum

Son Dakika Haber... Sağlık Bakanlığı, 23 Kasım korona tablosu ve vaka sayısını açıkladı! İşte koronavirüste son durum

Son dakika haberi.... Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (koronavirüs) için son gelişmeleri ve Türkiye Günlük Korona Tablosu'nu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 161 bin 125 Kovid-19 testi yapıldı, 6 bin 713 kişiye hastalık tanısı konuldu, 153 kişi hayatını kaybetti.

23.11.2020Gündem
Hassas burun Poyraz, bir yılda 4 kişiyi kurtardı

Hassas burun 'Poyraz', bir yılda 4 kişiyi kurtardı

VAN İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nde görevli arama kurtarma köpeği 'Poyraz, son bir yılda çığ ve deprem gibi afetlerde 4 kişinin canlı kurtarılmasını sağladı. Van AFAD'da köpek eğitmeni olarak çalışan Niyazi Özbek, eğittiği köpekleri çocuğu gibi gördüğünü belirterek, "Diğer eğittiğim ve şu an hayatta olmayan köpeklerimi de unutamıyorum" dedi.

18.11.2020Gündem
Hallaçlık geleneğini ilkel yöntemlerle yaşatmaya çalışıyorlar

'Hallaçlık' geleneğini ilkel yöntemlerle yaşatmaya çalışıyorlar

VAN'ın Bahçesaray ilçesinde Efendi Ceylan (77) ve Tamer Aslan (70), çocuk yaşlarda öğrendikleri hallaçlığı (pamuk atıcılığı) 50 yıldır sürdürerek, kaybolmak üzere olan mesleği geleceğe taşımaya çalışıyor. Koyunların yünleri kırpılıp, yıkanarak havalandırıldıktan sonra Ceylan ve Aslan'ın hallaçladığı yünler yastık, yorgan, keçe, yün halı ve 60 derece soğuğa dayanıklı çoban kepeneğine dönüştürülüyor.

12.11.2020Gündem
Onları hiçbir güçlük durduramıyor

Onları hiçbir güçlük durduramıyor

Van’ın Bahçesaray ilçesine bağlı Çatbayır Mahallesi’nin çalışkan öğrencileri, koyunları meraya götürüp başlarında beklerken kitaplarını defterlerini de ellerinden bırakmıyor. Böylece ailelerine destek olurken derslerinden de geri kalmıyorlar.

11.11.2020Eğitim
Yarım asırdır satranç taşı yapıyor

Yarım asırdır satranç taşı yapıyor

VAN'ın Bahçesaray ilçesinde, 8 çocuk babası Ali Yaba (70), yarım asırdır geleneksel yöntemleri kullandığı tezgahında, kadınların yün eğirmekte kullandıkları öreke ve satranç taşı yapıyor. Satrancın asırlardır büyük bir tutku olduğu ilçede 50 yıldır bu mesleği sürdürdüğünü anlatan 70 yaşındaki Yaba, amacının bu mesleği unutturmamak ve gelecek kuşaklara aktarmak olduğunu belirtti.

10.11.2020Gündem