EKSTRA
MENÜ
Arşiv
Etiketler

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık Sistemi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bağışıklık Sistemi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.213 Bağışıklık Sistemi haberi bulunmuştur.

Bağışıklık Sistemi Haberleri

Vitaminler

Vitaminler

İşte size 17 önemli vitamin ve mineral hakkında bilmeniz gereken herşey.

Tahıllara Dikkat

Tahıllara Dikkat!

Tahıl yerken dikkat: çölyak hastası olabilirsiniz toplumda her 300-400 kişide bir görülen çölyak hastalığına tahıllardaki gluten isimli proteinin neden olduğu bildirildi. Doç. Dr. Reha artan, lenf bezi kanser riskini artıran hastalığın tahıl diyeti ile tedavi edilebildiğini bildirdi.

Sıcaklar Kızılırmakı kuruttu

Sıcaklar Kızılırmak'ı kuruttu

Bunaltıcı sıcaklar sağlığı tehdit ederken, Nevşehir'in Avanos ilçesinde ise kuraklık nedeniyle Kızılırmak kurumaya başladı. Kuruyan bölümler futbol sahasına dönüştü.

16.07.2001Gündem
Lösemi tedavisinde yeni umut

Lösemi tedavisinde yeni umut

Lösemi hastaları için geliştirilen bir ilaç, ilk denemelerde 16 hastanın 11'inde hastalığın tüm izlerini sildi. Araştırmacılar, BL22 olarak bilinen immunotoxin ilacının başka kanser türlerinde de kullanabileceğini belirttiler.

26.07.2001Gündem
Okinava Programının 9 altın kuralı

Okinava Programı'nın 9 altın kuralı

Daha önce de belirttiğimiz gibi Okinavalılar besinlerin iyileştirici tedavi edici güce sahip olduğuna inanıyorlar. Bu inanç da onların dilinde (Nuchi Gusui) diye tanımlanıyor.

27.07.2001Kelebek
Kemoterapideki ölümlerin nedeni protein eksikliği

Kemoterapideki ölümlerin nedeni protein eksikliği

Kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarında meydana gelen hastalık ve ölümlere, kandaki bir protein eksikliğinin yol açtığı saptandı.

25.08.2001Gündem
Kanser aşısına az kaldı

Kanser aşısına az kaldı

İnsanoğlunun doğal savunma mekanizmalarından üretilen aşı, kanser hastaları için yeni umut ışığı oldu. Çok sayıda araştırma laboratuvarı, kanser aşısı üzerinde çalışmaya başladı. Türkiye'nin en çok okunan bilim dergilerinden Focus'un eylül sayısında yer alan yazıya göre bilim adamları, bağışıklık sisteminin nöbetçileri arasında yer alan ‘‘dendrit hücreleri’’nden kanser aşısı için yararlanıyorlar. Çalışmalar son derece umut verici.

30.08.2001Kelebek
Herpes virüsü öpüşmeyle geçiyor

Herpes virüsü öpüşmeyle geçiyor

Bulaştığı kişilerde AIDS benzeri bir cins cilt kanserine neden olan Herpes virüsünün, öpüşme yoluyla da geçtiği bildirildi.

Çok eşlilik vücudun savunma sistemini güçlendiriyor

Çok eşlilik vücudun savunma sistemini güçlendiriyor!

Maymunlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, çok eşliliğin vücudun hastalıklara karşı savunma sistemini güçlendirdiği belirlendi.

Kadınların şikayeti yorgunluk

Kadınların şikayeti yorgunluk

Özellikle çalışanların sık sık yakındığı yorgunluğu, daha çok kadınların sürekli hissettiği belirlendi. Çoğu insanın yaşamındaki önemli problemlerden biri olarak gördüğü yorgunlukla ilgili araştırmaya katılanlardan yüzde 75.9'u, dönem dönem güne yorgun başladıklarını bildirdi.

21.10.2001Gündem
Kadınlar sürekli yorgun

Kadınlar sürekli yorgun

Yorgunlukla ilgili yapılan bir araştırmaya göre, sürekli yorgunluk hissedenlerin yüzde 70'ini kadınlar oluşturuyor. Yorgunluk sendromu sık hastalanma ve depresyonu da beraberinde getiriyor.

Kadınlar sürekli yorgun

Kadınlar sürekli yorgun

Yorgunlukla ilgili yapılan bir araştırmaya göre, sürekli yorgunluk hissedenlerin yüzde 70’ini kadınlar oluşturuyor. Yorgunluk sendromu sık hastalanma ve depresyonu da beraberinde getiriyor.

21.10.2001Kelebek
Alzheimer aşısı 2005’te piyasada

Alzheimer aşısı 2005’te piyasada

Şirketin adı Elan. Şu anda ilaç endüstrisinin Külkedisi masalını yaşıyor. Çünkü dünyada 19 milyon insanın beklediği aşıyı onlar üretti.

9.11.2001Gündem
Evde hayvan beslerken bunlara dikkat

Evde hayvan beslerken bunlara dikkat!

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Veteriner Fakültesi İç Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Dodurka, evcil hayvanların aşı, ilaç ve kontrollerinin düzenli şekilde yapılmamasının insan sağlığı açısından risk oluşturabileceğini söyledi.

11.11.2001Gündem
İnek kopyalamak daha kolay

İnek kopyalamak daha kolay

ABD'de genetik kopyalama sonucu dünyaya gelen 30 inekte, daha önce kopyalanan hayvanlarda görülen anormalliklere rastlanmadığı bildirildi. Kopyalanan hayvanlarda çoğunlukla, genetik bozukluklar, bağışıklık sistemi problemleri ve aşırı kilo gibi anormallikler görülüyor.

23.11.2001Gündem
Yılda 25 bin çocuk zatürre kurbanı

Yılda 25 bin çocuk zatürre kurbanı

Türkiye'de her yıl 25 bin çocuk sağlık hizmetlerine ulaşamadan zatürre nedeniyle yaşamını yitiriyor.

3.12.2001Kelebek
Yılda 25 bin çocuk zatürre kurbanı

Yılda 25 bin çocuk zatürre kurbanı

Türkiye'de her yıl 25 bin çocuk sağlık hizmetlerine ulaşamadan zatürre nedeniyle yaşamını yitiriyor. Zatürre, çoğunlukla üst solunum sisteminin savunma mekanizmasını bozan viral bir enfeksiyonun ardından ortaya çıkıyor ve daha çok bağışıklık sistemi zayıf çocuklarda görülüyor.

3.12.2001Kelebek
Kelliğe çözüm yakın

Kelliğe çözüm yakın

İsrailli bilim adamları, kelliğe yol açan temel faktörü belirledi. Journal of Investigative Dermatology dergisine göre, İsrail Teknoloji Enstitüsü bilim adamları, gelecekte uygulanabilecek bir terapiyle, vücudun savunma sistemini harekete geçirerek saç dökülmesini önleyebileceklerini açıkladı.

26.12.2001Gündem
Kelliğe çözüm yakın

Kelliğe çözüm yakın

İsrailli bilimadamları, kelliğe yol açan temel faktörü belirledi. Bilimadamları vücudun savunma sistemini harekete geçirerek saç dökülmesini önleyebileceklerini açıkladılar.

26.12.2001Gündem
Yoksullaşma duracak büyüme zor hissedilecek

Yoksullaşma duracak büyüme zor hissedilecek

Öncelikle krizin sona ermesini bekliyoruz. Kriz, fakirleşme demektir. İktisatçılar buna, milli gelir azalması diyor. 2001'de ihracat artışına rağmen, milli gelirimizin ‘‘sabit fiyatlarla’’ yüzde 9 dolayında azaldığı tahmin ediliyor.

5.01.2002Ekonomi
Tıpta umut veren gelişmeler

Tıpta umut veren gelişmeler

Bilim adamları sağlıklı ve uzun bir ömrün sırrını bulmak için durmadan çalışıyor. Artık hayat iksiri, hayal ürünü olmaktan çıktı.

24.01.2002Gündem
Tıpta umut veren gelişmeler

Tıpta umut veren gelişmeler

Bilim adamları sağlıklı ve uzun bir ömrün sırrını bulmak için durmadan çalışıyor. Artık hayat iksiri, hayal ürünü olmaktan çıktı. Meyve sineklerinin ömrünü uzatan bilimadamları, mucize ilacı bulmaya çok yaklaştı.

25.01.2002Gündem

Yazar Sonuçları

Ünlü politikacı, rektör ve işadamları hastamız

Prof. Dr. Murat Emre, Konya Ereğli'sinin büyük toprak sahiplerinden Şekure-İsmet Emre çiftinin biri mühendis, üçü tıp doktoru dört oğlunun en küçüğü.

2.12.2001