EKSTRA
MENÜ

Bağırsak

Bağırsak ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bağırsak haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.791 Bağırsak haberi bulunmuştur.

Bağırsak Haberleri

Pandemi tarihi

Pandemi tarihi

İnsanlık tarihinin her döneminde salgın hastalıklar büyük olaylara sebep oldu. İmparatorluklar yıkıldı, insanlar kıtalararası göç etmek zorunda kaldı. Antik dönemlerden bu yana insanlığın mücadele etmek zorunda kaldığı salgın hastalıklardan en çok etki edenler arasında ise veba, kolera, tifüs, çiçek, ebola ve grip geldi. İşte o sessiz katiller:

20.03.2020Gündem
Koronavirüs Stresi Cinsel Hayatı da Olumsuz Etkiliyor

Koronavirüs Stresi Cinsel Hayatı da Olumsuz Etkiliyor

Son dönemde tüm dünyada tedirginlik yaratan yeni tip koronavirüsle ilgili (COVID-19) artan stres hayatı olumsuz etkiliyor. İnsanlar hastalık korkusu ile farklı birçok psikolojik tepki gösterirken, stres cinsel hayatı da vurdu. Üro-Androloji uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat bu durumun erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olduğunu belirterek etkilerini anlattı.

17.03.2020İyi Yaşam
Korona Psikolojisini Doğa Yürüyüşüyle Yenin

Korona Psikolojisini Doğa Yürüyüşüyle Yenin

2020 yılı yaşanan deprem, çığ gibi doğal afetler, kazalar, göçler ve son olarak tüm insanlığı tedirgin eden küresel koronavirüs salgını nedeniyle son yılların en ‘travmatik’ yılı olarak başladı. Bu travmadan insanların nasıl kurtulabileceği konusunda Uzman Psikolog Müge Olgun da önerilerde bulundu.

16.03.2020İyi Yaşam
Sindirim sistemi nedir Sindirim sistemi organları ve hastalıkları nelerdir

Sindirim sistemi nedir? Sindirim sistemi organları ve hastalıkları nelerdir?

Sindirim sistemi, vücuda alınan yiyecekleri parçalayıp, besin ve enerjiye dönüştüren tüm organların genel ismidir. Yiyeceklerden elde edilen besin ve enerji, vücudun sağlıklı olarak çalışmasına destek olur. Yiyeceklerin atık olan kısmı, sindirim sisteminin yönetimiyle dışarıya atılır. Sindirim sistemi nedir, nasıl çalışır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

15.03.2020Sağlık
Corona Virüse karşı bu önerilere dikkat Tarhana, turşu, boza...

Corona Virüse karşı bu önerilere dikkat! Tarhana, turşu, boza...

Corona Virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Mindan, "Saf C vitaminini yüksek dozda almamız gerekir" dedi. Mikropların mukozalardan geldiğini belirten Dr. Emin Mindan, “Mukozaların güçlü olması lazım. Güçlü olması için C vitaminin yanı sıra probiyotik almamız lazım. Yani dost bakteriler içeren yiyecekler tüketmemiz lazım. Bunların arasında geleneksel gıdalarımız turşu, boza, sirke, tarhana, salça, kefir gibi gıdalar yer alıyor. Bunlar probiyotik kaynaklarıdır bunlar bağırsaklardaki düzeni sağlıyor ve koruma sistemimizi güçlendiriyor” diye konuştu.

13.03.2020Gündem
Kavanozdaki Tehlikeye Dikkat

Kavanozdaki Tehlikeye Dikkat!

Kalın bağırsak kanserinin sinsice ilerlediğine, bu nedenle de 50 yaşından itibaren düzenli tarama yapılmasının çok önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Mustafa Öncel “Bu kansere karşı en başta beslenme gözden geçirilmeli. Yüksek kalorili, yüksek proteinli, liften fakir, kızarmış ve konserve edilmiş yiyeceklerden kaçınılmalı, bol su tüketilmeli. Tuzlanmış, tütsülenmiş, dumanlanmış yiyeceklerden sakınılmalı” dedi.

Kvas Nedir Kvasın Faydaları Nelerdir

Kvas Nedir? Kvasın Faydaları Nelerdir?

Kvas,çavdar ekmeğinin mayalanması ile ortaya çıkan fermente bir içecek. Rus içecekleri arasında çok popüler olan kvas fermente içecekler arasında oldukça popüler. Peki kvasın faydaları neler? Kvas nasıl yapılır?

Sauerkraut (Alman Lahana Turşusu) Nedir Faydaları Nelerdir

Sauerkraut (Alman Lahana Turşusu) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fermente besinler daha sağlam bağışıklık sistemimiz için olmazsa olmazlarımız arasında. Bağırsak bariyerimizi güçlendirmek için; ev turşusu, ev sirkesi, kvas, kombu çayı, sauerkraut, yoğurt, kefir gibi fermente besinleri bolca tüketmeliyiz. Peki fermente besinlerin gözdesi olan Alman lahana turşusu olarak bilinen sauerkraut nedir, faydaları nelerdir? Sauerkraut nasıl yapılır?

Boşaltım sistemi nedir Boşaltım sistemi organları ve hastalıkları nelerdir

Boşaltım sistemi nedir? Boşaltım sistemi organları ve hastalıkları nelerdir?

Canlılar, yaşamsal faaliyetini sürdürmek adına dışarıdan almış oldukları gıda içerikleri, vücudun enerji üretimi adına onarım ve yapım konusunda düzenleyici şeklinde kullanılır. Gıda içeriklerinin hücrelerde yaşamsal faaliyetlerde kullanılması neticesinde oluşan atık ve zararlı maddelerin vücudun dışına atılmasına boşaltım adı verilir. İşte boşaltım sistemi hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

12.03.2020Sağlık
Arnavut genç kız Rudina Gioka ilk kez Türkiyede yemek yiyebildi

Arnavut genç kız Rudina Gioka ilk kez Türkiye'de yemek yiyebildi

Yemek borusunda darlık ile dünyaya gelen Arnavutluk vatandaşı 17 yaşındaki Rudina Gioka, hayatı boyunca hiç katı gıda yiyemedi. Yemek borusundaki 2 milimetrelik açıklıktan, sadece sıvı gıdalarla beslenerek hayatta kalmayı başaran genç kız, Türkiye'de gerçekleştirilen genişletme operasyonları sonrası hayatında ilk kez katı yiyecek yedi. Köftenin tadına bakan Gioka, "Ameliyattan sonra ilk yediğim yemeklerden birisi de köfte oldu, çünkü köfteyi çok seviyorum." dedi.

10.03.2020Gündem
Genel cerrahi nedir Genel cerrahi neye ve hangi hastalıklara bakar

Genel cerrahi nedir? Genel cerrahi neye ve hangi hastalıklara bakar?

Genel cerrahi, vücut içerisinde yerel ve sistemik problemlerin cerrahi metotlar ile tedavisiyle ilgilenir. Bununla beraber yaralanmaya endokrin ve metabolik yanıt, yara iyileşmesi gibi genel prensip konularını içeren, gelişimleri bakımından birçok cerrahi ve ana tıp dalını etkileyen teknik disiplin şeklinde tanımlanabilir. Genel Cerrahi nedir? Hangi hastalıklara bakar?

9.03.2020Sağlık
Gastroenteroloji nedir Gastroenteroloji ne demek Gastroenteroloji bölümü neye ve hangi hastalıklara bakar

Gastroenteroloji nedir? Gastroenteroloji ne demek? Gastroenteroloji bölümü neye ve hangi hastalıklara bakar?

Gastroenteroloji halkın son yıllarda çok sıklıkla karşılaştığı ve tam olarak ne demek olduğu pek bilinmeyen tıp dallarından biridir. İnternet üzerinde de gastroenteroloji nedir, gastroenteroloji hangi hastalıklara bakar gibi birçok arama yapıldığı görülüyor. Bir tıp bölümü olan gastroenteroloji ile ilgili tüm soruların cevapları ve gastroenteroloji ile ilgili tüm bilgiler detayları ile yazımızda yer alıyor.

9.03.2020Sağlık
Dahiliye nedir Dahiliye ne demek Dahiliye doktoru neye ve hangi hastalıklara bakar

Dahiliye nedir? Dahiliye ne demek? Dahiliye doktoru neye ve hangi hastalıklara bakar?

Dahiliye bölümü vücudun iç organlarını etkileyen tüm koşullarla ilgilendiği için de geniş bir çalışma yelpazesine sahiptir. Dahiliye nedir? Dahiliye doktoru hangi hastalıklara bakıyor? Gibi merak edilen tüm soruları sizler için cevapladık.

9.03.2020Sağlık
Ergenlik döneminde diyet yapmak sakıncalı

Ergenlik döneminde diyet yapmak sakıncalı

Ergenlik döneminde yapılan diyetler, gelecek yıllarda kemik sağlığını tehlikeye atarak kemik kütlesinin azalmasına sebep oluyor. Vitabiotics Türkiye’nin Edu20 zirvesinde bir konuşma yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu “Ergenlik döneminde yapılan diyetler, gelecek yıllar için büyük risk oluşturuyor” dedi.

İğdenin faydaları nelerdir İğde neye iyi gelir

İğdenin faydaları nelerdir? İğde neye iyi gelir?

İsmi çok az bilinen iğde, zeytingiller ağacının meyvelerinden birisidir. Aktarlarda ve daha pek çok karşılaşılan ama tam olarak bilinmeyen iğdenin ne olduğu ve faydalarını sizler için araştırdık. İşte iğde tüketimi, faydaları ve hakkında merak edilen tüm detaylar.

4.03.2020Sağlık
Çınar yaprağının faydaları nelerdir Çınar ağacı yaprağı nelere iyi gelir

Çınar yaprağının faydaları nelerdir? Çınar ağacı yaprağı nelere iyi gelir?

Çınar yaprağı, olgunlaştığı zaman kullanıldığında, önemli faydalara sahiptir. Çınar yaprağı kullanımında, dikkat edilmesi gereken noktalara bakıldığında, önemli yararlar görebilirsiniz. Çınar yaprağı faydaları nelerdir, hangi alanlarda kullanılıyor ve nasıl tüketilir konusunda tüm detayları derledik.

4.03.2020Sağlık
Ozon terapi ile bağışıklık sistemini güçlendirin

Ozon terapi ile bağışıklık sistemini güçlendirin

Ozon terapi, son günlerde dünya genelinde endişe yaratan korona virüs ve mevsimsel grip gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadelede doğal destekleyici bir tedavi yöntemi. Ozonun anti mikrobik etkisi olduğunu belirten Dr. Mustafa Kemal Ataönder, bağışıklık sistemini güçlendiren ozon terapinin tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü başta olmak üzere hepatit gibi bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde çok önemli bir rolü olduğuna dikkat çekti.

3.03.2020Sağlık
Bal kabağından üretti Patentini bile aldı

Bal kabağından üretti! Patentini bile aldı

Bursa Uludağ Üniversitesinde (BUÜ), buğday unu yerine diyet lif zenginleştirici "antidiyabetik ajan" olarak kullanılabilme potansiyeline sahip bal kabağından liyofize (dondurularak kurutulmuş) un elde edilerek patenti alındı.

Sarımsak yutmanın faydaları nelerdir Sarımsak yutmak neye iyi gelir

Sarımsak yutmanın faydaları nelerdir? Sarımsak yutmak neye iyi gelir?

Kalp sağlığının iyileştirilmesinden, saç köklerinin güçlenmesine kadar birçok faydaya sahip olan sarımsak, önemli besin kaynağıdır. Sarımsak yutularak doğal bir antibiyotik etkisi yaratılabilir. İşte sarımsak tüketiminin faydaları ve içeriği hakkında tüm ayrıntılar.

2.03.2020Sağlık
Bilim, Hayvanların Duygularını Hafife Aldı

Bilim, Hayvanların Duygularını Hafife Aldı

Kediler, köpekler, yunuslar, balinalar... Dünyamızı paylaştığımız hayvanları ne kadar tanıyorsunuz? Mesela nasıl yas tuttuklarını biliyor musunuz ? İngiliz antropolog Barbara J. King’in Türkçeye çevrilen ‘Hayvanlar Nasıl Yas Tutar?’ kitabında “Dünyayı hayvanlar için daha güzel bir yer haline getirmek ancak onların yas tuttuğunu görebilirsek mümkün olur” diyor.

2.03.2020Kampüs
Pesketaryen nedir Pesketaryenlik ne demek

Pesketaryen nedir? Pesketaryenlik ne demek?

Bir beslenme türü olan pesketaryen, vejetaryen beslenmenin bir alt sınıflandırması. Yapılan araştırmalar, ayda en az bir kez balık yiyen ve diğer et türlerini tüketmeyenlerin yani pesketaryen beslenenlerin, et yiyenlere oranla bağırsak kanserine yakalanma riski yüzde 43 daha az. Peki, pesketaryen nedir? Pesketaryenlik ne demek?

28.02.2020Gündem
Pekmezin faydaları nelerdir Üzüm, dut ve andız pekmezinin faydaları

Pekmezin faydaları nelerdir? Üzüm, dut ve andız pekmezinin faydaları

İştah açıcı özelliği bulunan pekmez, kan yapıcı özelliklere sahiptir. Pekmez kullanımının düzenli olarak yapılması, bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesini sağlar. İşte pekmez çeşitleri, faydaları ve tüketimi konusundaki ayrıntılar.

26.02.2020Gündem
Mantarın faydaları nelerdir Mantar neye iyi gelir

Mantarın faydaları nelerdir? Mantar neye iyi gelir?

Mantar, besin değeri açısından oldukça zengin bir besindir. Özellikle mantarın kalorisinin düşük olması ve içerisinde lif ve protein bulundurması bu besini oldukça değerli kılmaktadır. Mantar sade tüketildiği gibi, yiyecekler ya da salatalar içerisinde de tüketilmektedir. İşte mantar hakkında tüm detaylar.

26.02.2020Sağlık
Şarbon nedir belirtileri nelerdir Şarbon nasıl bulaşır

Şarbon nedir belirtileri nelerdir? Şarbon nasıl bulaşır?

şarbon belirtileri ve şarbon hastalı ile ilgili detaylar internette en fazla araştırılan hastalıkların başında geliyor. Bahteriyel enfeksiyon hastalığı olan şarbon, tedavisi geciktirildiği takdirde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Sığır, koyun, keçi gibi ot yiyen hayvanlarda görülen ve insanlara da bulaşabilen şarbonun üç farklı türü vardır. Peki, Şarbon nedir belirtileri nelerdir? Şarbon nasıl bulaşır? İşte, şarbon hastalığıyla ilgili merak edilenler.

25.02.2020Sağlık
Karanfilin faydaları neler Karanfil neye iyi gelir

Karanfilin faydaları neler? Karanfil neye iyi gelir?

Karanfil ağacı çiçeğinin gonca kısmına karanfil denir. Mersingiller ailesinden olan bu bitki, Asya ülkelerinde ve Doğu Afrika'da bolca bulunur. Karanfilin kullanım şekilleri birbirinden farklı olabilir. Toz şekline getirilerek baharat şeklinde kullanılabilir. Peki, karanfilin faydaları neler? Karanfil neye iyi gelir?

25.02.2020Sağlık
Kadınlarda bu hastalık 9 kat daha fazla görülüyor

Kadınlarda bu hastalık 9 kat daha fazla görülüyor

Sjögren Sendromu, kuru göz ve kuru ağıza sebep olan bağışıklık sisteminin kendi kendine yaptığı bir hastalık olduğunu ifade eden İç Hastalıları Uzmanı Dr. Aysun Özbek, kadınlarda 9 kat daha sık görüldüğünü söyledi.

24.02.2020Sağlık
‘Hayvanlar Nasıl Yas Tutar’ Bilim, hayvanların duygularını fena halde hafife aldı

‘Hayvanlar Nasıl Yas Tutar?’ Bilim, hayvanların duygularını fena halde hafife aldı

Kediler, köpekler, yabanıl kuşlar, yunuslar, balinalar, maymunlar, bufalolar, ayılar, kaplumbağalar... Dünyamızı paylaştığımız hayvanları ne kadar tanıyorsunuz? Mesela nasıl yas tuttukları konusunda bir fikriniz var mı? İngiliz antropolog Barbara J. King’in Türkçeye çevrilen ‘Hayvanlar Nasıl Yas Tutar?’ kitabında “Bu dünyayı hayvanlar için daha güzel bir yer haline getirmek ancak onların yas tuttuğunu görebilirsek mümkün olur” diyor.

23.02.2020Hürriyet Pazar
Addison hastalığı nedir Addison belirtileri nelerdir

Addison hastalığı nedir? Addison belirtileri nelerdir?

Böbreküstü bezlerinin salgılama yetersizliğinden kaynaklı hastalık olan addison, yorgunluk hastalığı olarak da biliniyor. Bulantı, kusma, halsizlik, kaslarda zayıflama ve güçsüzlük gibi etkenlerle kendisini gösterebilen, addison hastalığının tedavisi için addison belirtilerinin uzman hekim tarafından kontol edilmesi gerekiyor. Peki, addison hastalığı nedir? Addison belirtileri nelerdir? İşte, o konu hakkında ayrıntılar.

18.02.2020Sağlık
Yeni Malatyaspor Basın Sözcüsü Hakkı Çelikel:  Artık ben burada art niyet arıyorum

Yeni Malatyaspor Basın Sözcüsü Hakkı Çelikel: Artık ben burada art niyet arıyorum

Süper Lig'in 22. haftasında deplasmanda Galatasaray'a 1-0 mağlup olan Btc Türk Yeni Malatyaspor'da karşılaşmanın hakemi tepki sürüyor.

18.02.2020Futbol
Çörek otu nedir, nasıl kullanılır Çörek otu faydaları neler

Çörek otu nedir, nasıl kullanılır? Çörek otu faydaları neler?

Hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte soğuk algınlığına yakalananlar ve ağırlıklı olarak kadınların tercih ettiği çörek otu yağının faydaları saymakla bitmiyor. Siyatik ağrılara olan faydasıyla ön plana çıkan çörek otu, şeker hastalığı, reflü, göğüs ve sırt ağrıları, prostat, meme ve rahim kanseri gibi yüzlerce hastalığı karşı şifa yöntemi olarak kullanılıyor. Peki, çörek otu nasıl kullanılır, çörek otu faydaları neler?

14.02.2020Sağlık
IV terapide merdiven altına dikkat

IV terapide merdiven altına dikkat!

Kalp-damar cerrahı Prof. Dr. Melih Us yorgun hisseden, hafif bir soğuk algınlığı olan, yaşlanmanın etkilerini geciktirmek isteyen pek çok kişinin son günlerde başvurduğu ‘IV’ adlı yöntemi Hürriyet’e anlattı. Us, ‘damardan vitamin, ilaç, mineral takviyesi’ anlamına gelen IV tedavisinin klinik ve hastaneler dışında uygulanmasının tehlikelerine de dikkat çekti.

14.02.2020Gündem
Başka türlü bir yıldız: Adile Naşit

Başka türlü bir yıldız: Adile Naşit

Yeşilçam’ın kuralları belli yıldız sistemi içinde ‘başka türlü bir yıldız’, bir ‘anti-yıldız’ olarak devleşti. Milyonların kalbinde kuşaklar ötesi bir etki yarattı. Oyunculuk yeteneğini genlerinde taşıyan, Yeşilçam’ın efsane ismi, eşsiz ‘komik kadın’ Adile Naşit’in sıradışı hayatı Sibel Öz’ün kaleminden ‘Oyuncu’da...

13.02.2020Kitap Sanat
Lupus nedir Lupus hastalığının belirtileri nelerdir

Lupus nedir? Lupus hastalığının belirtileri nelerdir?

Lupus hastalığı olarak da bilinen Sistemik Lupus Eritematozus (SLE), bağışıklık sisteminin bozuk çalışması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Belirtileri birden fazla olan Lupus hastalığı, genel itibariyle eklem şişmesi ve yorgunluk gibi çok az yakınmalar mevcut olmaktadır. Hastalığın şiddeti arttıkça belirtileri de artacaktır. Peki, Lupus nedir ve belirtileri nelerdir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

11.02.2020Sağlık
Bebeklikten itibaren önerilen testler hayat kurtarıyor

Bebeklikten itibaren önerilen testler hayat kurtarıyor

İç Hastalıkları Bölümünden Uz. Dr. Erhan Aydın, sağlıklı bir yaşam için hayat boyu yapılması gereken testler hakkında bilgi verdi.

11.02.2020Yenidoğan
B12 vitamini eksikliği çeşitli rahatsızlıklara yol açıyor

B12 vitamini eksikliği çeşitli rahatsızlıklara yol açıyor

Uz. Dr. Aysun Özbek, B12’nin vücut için önemli bir vitamin olduğunu belirterek, bunun eksik olması durumunda çeşitli sağlık sıkıntıları yaşanabileceğini ifade etti.

10.02.2020Sağlık
Özellikle kış aylarında turşuyu sofranızdan eksik etmemeniz için 7 neden

Özellikle kış aylarında turşuyu sofranızdan eksik etmemeniz için 7 neden

Kornişon, pancar, lahana, acur, fasulye, karnabahar ve sarımsak gibi pek çok çeşidi ve kendine has lezzetiyle sağlık kaynağı olan turşu, soğuk havaların en gözde yiyeceklerinden. Evde cam kavanozda ve uygun koşullarla yapıldığında sağlık için de son derece yararlı. Ancak içeriğindeki yüksek oranda tuz nedeniyle turşunun her gün ve aşırı miktarda yenmemesi gerekiyor.

Yazar Sonuçları

Yakın gelecekte değil şu anda

“TEMİZ su bulunamıyor mesela, zor bulunuyor...

19.03.2020

Koronavirüs yayılımı insan hareketleri kaynaklıdır

Tüm dünyada ve maalesef ülkemizde de insanlık için tehdit unsuru olan koronavirüs salgını, haklı olarak birçok insanı tedirgin etti. Sosyal medya vasıtası ile bilimsel temellere dayanmayan ve asılsız haberleri takip ederek evde beslenen ya da sokak hayvanları kaynaklı olarak da bu virüsün bulaşabileceği endişesine kapılan insanlar olmuştur.

18.03.2020

FODMAP diyeti nedir, nasıl yapılır?

Yediğiniz besinlerin vücudunuz üzerinde önemli derecede etkileri olabilir. Sindirim sorunları da beslenmemize bağlı olarak en sık görülen sorunlardandır.

10.03.2020

Myom Nedir? Myom neden oluşur?

Halk arasında ur olarak da bilinen myomlar rahimin çeşitli yerlerini tutan kitlesel yapılardır. Bunlar iyi huylu kitlelerdir ve rahim düz kas dokusundan köken alırlar. Jinekoloji polikliniğine başvuran kadınların %20-30 kadarında görülürken menopoz sonrası görülme sıklığı geriler. Myom neden oluşur?

10.03.2020

Propolis pek çok hastalıkta tedaviye destek oluyor

Propolis, tamamlayıcı tıpta yüzyıllar boyunca kullanılmış %100 doğal bir arı ürünüdür. Arılar ağaçlardan topladığı bu reçineyi (propolisi) kovanlarını korumak için kullanırlar. Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, propolisle ilgili merak edilenleri anlattı.

9.03.2020

Rahim sarkması nedir, nasıl tedavi edilir?

Rahim sarkması, vajinal duvarların komşuluğundaki mesane, rahim, kalın bağırsak oluşumlarının vajen duvarından fıtıklaşması olayıdır. Kişinin günlük yaşamındaki hareketlerini, cinsel durumunu da etkileyebilecek seviyelere çıkabilir. Rahim sarkması oldukça sık karşılaştığımız bir rahatsızlıktır.

5.03.2020

Menopoz dönemi beslenme önerileri

Menopoz kelime anlamı olarak adet kanamalarının bir yıl boyunca olmaması olarak tanımlanır. Menopoz döneminde beslenme de oldukça önemlidir. Peki, neler yemeli, nelerden kaçınılmalıdır?

5.03.2020

Köpekler hakkında

Köpeğinizi anlamak için onu tanımanız gerekir. Onların gizemli dünyasını ve alışkanlıklarını öğrenmek, aramızdaki ilişkiyi inşa etmekte oldukça önemlidir. İşte size köpekler hakkında bazı bilgiler...

5.03.2020
Glütensiz beslenme kilo verdirir mi

Glütensiz beslenme kilo verdirir mi?

Son yıllarda oldukça popüler bir beslenme akımı olan glütensiz beslenme nedir? Kimler bu beslenme tarzını uygulamalı? İşte merak edilenler…

28.02.2020

Sessiz toprakların konuşan güzellikleri: Çankırı

Günümüzde büyük şehirlerin kaosundan kaçmanın en kolay yolu günübirlik yolculuklar. Ankaralılar da bunun için tercihlerini genellikle ya Polatlı’dan ya da Beypazarı’ndan yana kullanırlar. Çok az insan bir otobüse binerek Çankırı’ya gitmeyi düşünür. Oysa başkente sadece 1.5 saat mesafedeki bu şehirde, eski Selçuklu eserlerinden son derece güzel Osmanlı evlerine, camilerden devasa tuz madenine kadar görülecek çok şey var.

24.02.2020
Lazer ile hemoroid tedavisi nasıl yapılır

Lazer ile hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Oldukça yaygın görülen bir hastalık olan hemoroid yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürüyor. Peki, hemoroid için lazer etkili bir tedavi yöntemi mi? Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar, bu sorunun yanıtını verdi, konu ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

21.02.2020
Strese iyi gelen ve mutluluk veren besinler

Strese iyi gelen ve mutluluk veren besinler

Mutluluk hormonu olarak bilinen 'serotonin' hormunu; ruh halimizi oldukça etkileyen ve iştah metabolizması üzerinde etkili bir hormondur. Yapılan araştırmalar; serotonin eksikliğinin uykusuzluk, yeme bozukluğu, depresyon, migren hatta obeziteyi bile tetiklenebileceğini gösteriyor. Peki, vücuttaki serotonin miktarını artırmak için tüketmemiz gereken besinler hangileri?

18.02.2020

Bebeğinizin çok seveceği küçük oyun aktiviteleri

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için masaj çok önemlidir. Anne karnında dokunmanın gücünü hisseden bebeğiniz, bebek masajıyla birlikte zihinsel ve fiziksel anlamda da gelişim gösterecektir. Masaj, bebeklerin özellikle dış dünya ile kuvvetli bağlar kurmasına yardımcı bir aktivitedir. Peki 6 ayı doldurmuş olan bebeğinizle birlikte nasıl eğlenceli bir aktivite yapabilirsiniz?

11.02.2020