EKSTRA
MENÜ

Bafa Gölü

Bafa Gölü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bafa Gölü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 402 Bafa Gölü haberi bulunmuştur.

Bafa Gölü Haberleri

Motosikletin ABC’si

Motosikletin ABC’si

Motosikletle seyahate çıkanları görüp de özenenlerden misiniz? Ya da “Motosiklet almayı düşünüyorum ama nereden başlayacağımı bir türlü kestiremiyorum” diyenlerden... Daha fazla beklemeyin, arabadan manzarayı izlemektense, izlediğiniz manzaranın bir parçası olun. Adım adım başlama önerileri ve rota tavsiyelerimi yazdım.

12.04.2021Seyahat
Nesli tehlike altında Saz Kedisi Milli Parkta görüntülendi

Nesli tehlike altında! 'Saz Kedisi' Milli Park'ta görüntülendi

Türkiye'de nesli tükenen yaban hayvanlarından 'Saz Kedisi', Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nda görüntülendi. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Böylece, deltanın saz kedisinin yaşam alanı olduğu kanıtlandı dedi.

11.02.2021Haber
Kuşadasında heyecanlandıran anlar Saz kedisi görüntülendi...

Kuşadası'nda heyecanlandıran anlar! 'Saz kedisi' görüntülendi...

Kuşadası'nda heyecanlandıran görüntüler ortaya çıktı. Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nda Türkiye'de nesli tükenen yaban hayvanlarından 'Saz Kedisi' görüntülendi.

11.02.2021Gündem
Kaçak kazılar ve kaçak avcılar Menet Adası’na zarar veriyor

Kaçak kazılar ve kaçak avcılar Menet Adası’na zarar veriyor

Aydın’da Bafa Gölü içerisinde yer alan Menet Adası kaçak kazılar ve kaçak avcıların hedefi oldu.

8.01.2021Seyahat
Kuş cenneti Bafa Gölü doğa tutkunlarını cezbediyor

Kuş cenneti Bafa Gölü doğa tutkunlarını cezbediyor

Muğla ve Aydın sınırlarındaki Bafa Gölü, aralarında nesli tükenme tehdidi altındaki tepeli pelikanın da bulunduğu 261 farklı kuş türü, biyolojik çeşitliliği ve etrafındaki tarihi kalıntılarıyla ilgi çekiyor.

2.12.2020Seyahat
Son dakika haberleri... Eğirdir Gölünde ürküten görüntü Bu yıl ciddi düzeyde arttı

Son dakika haberleri... Eğirdir Gölü'nde ürküten görüntü! 'Bu yıl ciddi düzeyde arttı'

Türkiye'nin en büyük göllerinden Eğirdir Gölü'nde aşırı su kaybı ve kimyasal kirlilik nedeniyle verilen dip suyu alarmının ardından bu kez de göl dibinde uzun yıllardır biriken kimyasal atıklardan kaynaklı köpüklenme yaşanıyor. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, "Bu yıl ciddi düzeyde arttı, bu çok önemli bir durumdur. Dalgaların da etkisiyle sanki bir çamaşır makinesi gibi hızla köpükler çoğalıyor. Köpüklenme olayı geçen yıllara göre giderek çoğalmaktadır" dedi.

29.11.2020Gündem
Kimi efsanesiyle, kimi doğasıyla ünlü... Türkiyenin muhteşem gölleri

Kimi efsanesiyle, kimi doğasıyla ünlü... Türkiye'nin muhteşem gölleri

Türkiye göller açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dört bir yanında bulunan harika göller, dünyanın her yanından meraklılarını da çekiyor. Bazıları dünya mirası listesine eklenen muhteşem göller, fotoğraf tutkunları için de harika manzaralar sunuyor. İşte Türkiye’de bulunan birbirinden güzel göller…

20.11.2020Seyahat
Sonbaharda izole tatilin en güzel beş adresi

Sonbaharda izole tatilin en güzel beş adresi

Kışa kadar güzel bir sonbahar tatili hayali kuruyor ama bir plan yapamıyorsanız, bu haber tam size göre... İşte size ister ailecek ister tek başınıza doğanın içinde izole tatil yapacağınız en güzel beş adres...

23.09.2020Seyahat
1. Sınıf Hayat Bilgisi Doğal Ve Turistik Yerler konu anlatımı

1. Sınıf Hayat Bilgisi Doğal Ve Turistik Yerler konu anlatımı

Doğal ve turistik yerler açısından zengin olan ülkemizi ele alacağız. Nerelerde gidilmesi gereken yerler var onlara bakacağız. Ayrıca bu tarihi ve doğal yerler hangi bölgelerde bunları öğreneceğiz. İşte 1. sınıf hayat bilgisi doğal ve turistik yerler konu anlatımı.

16.08.20201. SINIF
Yıldızların altında… Gökyüzünü izleyebileceğiniz  10 muhteşem  nokta

Yıldızların altında… Gökyüzünü izleyebileceğiniz 10 muhteşem nokta

Yılın en görkemli meteor yağmuru olan ‘Perseid’ geçen salı günü başladı ve 20 Ağustos’a kadar da sürecek... Şehirlerin ışık kirliliğinden uzak, gökyüzünün bulutsuz ve berrak olduğu yerleri tercih ederek bu görsel şöleni izleyebilirsiniz. Alanlarında uzman isimlere gökyüzü olaylarını izleyebileceğimiz en güzel noktaları sorduk.

16.08.2020Seyahat
Bafa Gölü nerede ve hangi şehirde Bafa Gölü oluşumu, özellikleri, derinliği, büyüklüğü ve efsanesi

Bafa Gölü nerede ve hangi şehirde? Bafa Gölü oluşumu, özellikleri, derinliği, büyüklüğü ve efsanesi

Oldukça eski dönemlere dayanan Bafa Gölü Türkiye'nin en önemli gölleri arasında yer alıyor. Uzunluğu ve özellikleri ile beraber birçok farklı amaç doğrultusunda değerlendirilmektedir. Peki, Bafa gölü nerede ve hangi şehirde? Bafa gölü oluşumu, özellikleri, derinliği, büyüklüğü ve efsanesi hakkında bilinmesi gereken detaylar.

5.06.2020 Seyahat
Milas Nerede Milasa Nasıl Gidilir Milas Gezilecek Yerler

Milas Nerede? Milas'a Nasıl Gidilir? Milas Gezilecek Yerler

Antik kentleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra muhteşem plajlarıyla Milas, Türkiye'nin en özel köşelerinden biridir. Aynı zamanda temiz havası ve özel koyları ile beraber yaz aylarının vazgeçilmez turizm alanları arasında yer alıyor. Pek çok kişi bu özel yer hakkında bilgi alabilmek için internet üzerinden araştırma yapmaktadır. Peki, Milas nerede? Milas'a nasıl gidilir? Milas gezilecek yerler hakkında bilinmesi gerekenler.

11.04.2020Seyahat
Türkiyede cennetten bir köşe: Bafa Gölü

Türkiye'de cennetten bir köşe: Bafa Gölü

Ege Bölgesi'nin en büyük gölü olan ve Muğla-Aydın il sınırları iinde yer alan Bafa gölü, ilginç bir coğrafi geçmişe de sahip.

9.04.2020Seyahat
60 yılda, Van Gölünün üç katı göl kurudu

60 yılda, Van Gölü'nün üç katı göl kurudu

Doğa ve Sürdürebilirlik Derneği ve Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, Türkiye'de son 60 yılda Van Gölü'nün üç katı büyüklüğünde, 60'a yakın gölün kuruduğunu, birçok gölün de kirlilik ve ciddi derecede kuruma tehlikesi yaşadığına işaret etti.

6.04.2020Seyahat
Pelikan sayısı ikiye katlandı

Pelikan sayısı ikiye katlandı

Doğaseverlere sevindirici bir haberimiz var: İki yıl öncesine kadar ‘tehlike altındaki tür’ olarak kabul edilen pelikanlar bu kategoriden çıkarak ‘risk altındaki türler’ listesine girdi. Bu gelişmede koruma eylem planının büyük etkisi var.

15.03.2020Hürriyet Pazar
Ultra Geniş Açıdan Türkiye Manzaraları

Ultra Geniş Açıdan Türkiye Manzaraları

Ultra geniş açılı kameralar, son derece geniş görüş açısına sahip görüntüler üretir. Özellikle mimari ve manzara fotoğrafçıları arasında da popüler bir seçimdir, çünkü fotoğrafı çekilen süjenin yanı sıra onu çevreleyen öğelerin çoğunu da kadraja sığdırmaya imkan tanır.

28.01.2020Alışveriş
Tatil anlayışı köy konseptine geçiyor

Tatil anlayışı köy konseptine geçiyor

Ege'nin sakin yöreleri, tatilini kalabalık sahiller yerine taş evler, çiçekli bahçeler ve köy atmosferinde geçirmek isteyenlere kucak açıyor. İzmir'e yaklaşık 110 kilometre uzaklıktaki Salman Mahallesi'nde tarihi Rum yapıları, tatilini telefon ve internet erişiminin olmadığı bir köy evinde geçirmek isteyenleri ağırlıyor.

16.08.2019Ekonomi
Diaspor kristali nedir

Diaspor kristali nedir?

Diaspor ya da Diyaspor isimleri ile bilinen kristal madde, Türkiye için büyük bir öneme sahiptir. Türkiye dışında pek bulunmayan diaspor kristali, süstaşları arasında popülariteye sahiptir. Peki, Diaspor kristali nedir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

23.06.2019Gündem
Türkiye’nin Vegan Festivali için geri sayım başladı

Türkiye’nin Vegan Festivali için geri sayım başladı

Düşüncesinin temelinde doğa, hayvan ve insan sevgisi yatan, Türkiye’nin ilk Vegan Festivali’nin üçüncüsü bu yıl 19-22 Nisan tarihleri arasında Didim’deki Apollon Tapınağı’nın olduğu bölgede gerçekleşecek. Didim Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenecek festivalde, veganlık ve vegan beslenme üzerine birçok etkinlik sizi bekliyor.

15.04.2019Seyahat
Bafa Gölü’nde gün batımında görsel şölen

Bafa Gölü’nde gün batımında görsel şölen

Ege Bölgesi'nin en büyük gölü olan, Muğla- Aydın il sınırları içindeki Bafa Gölü'nde güneşin vedası görsel şölen oluşturdu. Bulutların arasından sızan güneş ışınlarının sarı tonlarla üzerine düştüğü gölde seyrine doyum olmayan görüntüler oluştu.

5.02.2019Seyahat
Bafa Gölünün ilginç coğrafyası

Bafa Gölü'nün ilginç coğrafyası

Ege Bölgesi'nin en büyük gölü olan ve Muğla-Aydın il sınırları içinde yer alan Bafa Gölü, ilginç bir coğrafi geçmişe sahip...

12.12.2018Seyahat
Bafa Gölü 4 yıl sonra yine yeşile boyandı

Bafa Gölü 4 yıl sonra yine yeşile boyandı

Aydın ile Muğla illerinin sınırında ve Büyük Menderes Nehri Deltası'nın güneydoğusundaki Bafa Gölü'nde çevre sorunları tekrar ortaya çıktı.

22.06.2018Gündem
Kuraklık ve kirlilik Bafa Gölünü köpürttü

Kuraklık ve kirlilik Bafa Gölü'nü köpürttü

Muğla'nın Milas ilçesinde bu yıl yağışların yetersiz olması ve yaşanan kirlilik, Bafa Gölü kıyılarını tehdit ediyor. Eşsiz doğal güzellikleri, biyolojik çeşitliliği ve çevresindeki tarihi kalıntılarıyla bilinen Bafa Gölü, uluslararası öneme sahip sulak alanlar arasında yer alıyor. Havzasında 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türe de ev sahipliği yapan Bafa Gölü, nesli tehlike altında bulunan birçok kuş türüne üreme ve kışlama ortamı sağlıyor. Muğla ve Aydın sınırları içinde yer alan, Ege bölgesinin en büyük doğal gölü olan Bafa Gölü'nde, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle daha erken dönemde artış gösteren su yosunu ve kıyalarda görülen köpürme nedeniyle çevreye ağır bir koku yayıldı. Gölün belli kısımları da köpürme nedeniyle beyaz renge boyandı.

22.05.2018Haber
Türkiyenin doğa harikası gölünde korkutan görüntü

Türkiye'nin doğa harikası gölünde korkutan görüntü

Muğla'nın Milas ilçesinde, 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türe ev sahipliği yapan Bafa Gölü'nün Kapıkırı ve Gölyaka yerleşim yeri kıyılarında, bu yıl yağışların yetersiz olması ve yaşanan kirlilik nedeniyle köpük ve balçık oluştu. Doç. Dr. Erol Kesici, "Bafa Gölü'nde yaşanan olay bizim 5 yıl önce tespit ettiğimiz ve her yıl görülen bir kirlilik. Ancak bu yıl çok erken görüldü. Bu da gölün aşırı kirlendiğinin bir göstergesi. Kirlilik daha önce ağustos, eylül aylarında görülüyordu. Suyun rengine bakıldığında kirliliğin daha da artacağını söyleyebiliriz. Bölgede ciddi bir kuraklık tehlikesi var'' dedi.

22.05.2018Gündem
Bafa Gölünü görüntüledi ‘Bu kadarını hayal bile edemezdim’

Bafa Gölü'nü görüntüledi! ‘Bu kadarını hayal bile edemezdim’

Ege Bölgesi'nin en büyük gölü olarak bilinen Bafa Gölü'ndeki biyoçeşitlilik, su altı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından görüntülendi. Ceylan gördükleri karşısında "Bu kadarını hayal bile edemezdim. Bütün ekosistemlerin birleştiği, balıkların, kabukluların tam bir üreme merkezi" dedi.

11.05.2018Gündem
Aydında trafik kazası: 2 ölü, 3 yaralı

Aydın'da trafik kazası: 2 ölü, 3 yaralı

Aydın'ın Didim ilçesinde otomobilin devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

18.02.2018Gündem
Böyle bulundu tedaviye alındı

Böyle bulundu tedaviye alındı

AYDIN’ın Söke ilçesinde, doğaseverler tarafından bulunan kanadından yaralı kızıl şahin, Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde tedaviye alındı.

11.01.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Evde yemek yapmıyorum esnafa destek veriyorum

BU salgın belasında yeme-içmeyle uğraşanların işi de zor. İşyerleri uzun süredir kapalı, yalnızca “Gel al götür” ve paket siparişleriyle ayakta kalmaya çalışıyorlar. Bu ortamda CHP Güzelbahçe İlçe Başkanlığı, salgın yüzünden zorda olan bu esnafa destek için kampanya başlatmış. Belediye Başkanı Mustafa İnce’nin eşi Nilüfer İnce ve İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen’in eşi Güler Bilgen’le partili kadınlar, “Bugün yemek yapmıyorum. Destek için yemeğimizi Güzelbahçeli esnaftan sipariş ediyorum” dedikleri videoları sosyal medyada paylaşıp, esnaftan yemek istemiş. “Esnafa destek ol” başlıklı paylaşımlar beğenilmiş.

2.02.2021

Otları gatcen goycen, gavurcen

Ege’nin tatlı dilli Yörüklerinin sofrasına konuk olduk. Kapıkırı Köyü’nde kavrulan otlar, zeytinyağlılar ve yılan balığının lezzetine hayran kaldık...

23.08.2020

Ay ışığının dünyaya en ihtişamıyla yansıdığı yer: Kapıkırı ve Heraklia Antik Kenti

İzmir- Aydın otoyolunun, Söke-Bodrum ayrımından çıktığınızda Bafa Gölü kenarından geçerken Heraklia tabelasını göreceksiniz. Beşparmak dağlarının ihtişamı, burnunuza gelen toprak ve zeytin kokusu sizi Gölyaka köyüne ardından Muğla’nın Milas ilçesinden yer alan Kapıkırı köyüne götürecek. Karantina sonrası mutlaka uğramalısınız. Burada her şeyi unutacağınız garanti. İşte size Kapıkırı köyü ve Heraklia Antik Kent gezi rehberi…

22.04.2020

Milas’ın Ilbıra Dağı Kazdağları mı oluyor?

MİLAS Zeytin Hasat Şenliği’nde sağlık üzerinde konuşma yapan Dr. Ender Saraç’ın bölgede çıkan ‘zultanit taşı’nın önemini anlatırken festival yapılmasını önermesi, protestolara neden oldu. Saraç, zultanit faaliyeti sırasında zeytinliklerin ve orman alanlarının zarar gördüğünü söyleyen bir vatandaşın protestosu üzerine anlatımında geri adım attı.

7.11.2019

Gayrimenkul yine lokomotif olacak

HÜRRİYET’in en beğendiğim organizasyonlarından biri Sign of the City Awards...

4.10.2019

Ege’de hafta sonu kaçamağının gizli kalsın adresleri

Can Egeliler ve kalbini, ruhunu Ege’ye verenler... “Bir kaçamak olsun, o da Ege’de olsun” diyenler... İşte size az bilinen ama çok güzel adresler.

20.07.2019

Üreticiden tüketiciye kooperatif pazarları

RAMAZAN Bayramı’nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer öne çıktı gibi bana göre.

8.06.2019

Yeşilin bin bir tonu: Akyaka

Uzun zamandır aklımda olan bir rotaydı Akyaka. Bu yemyeşil güzelliğe giderken klasik otoyol rotası yerine bol virajlı yollarda ve muhteşem manzaralarda keyifle yol almaktı amaç. Günlük hayatın stresinden bir nebze olsa uzaklaşmaktı planlar. Bu sefer uzun zamandır birlikte yol yaptığım üç motor sevdalısı dostumla bu rotayı gerçekleştirdik. Bir araya geldiğimizde klasik Akyaka rotasını nasıl daha fazla uzatırız, nerelerde mola verip fotoğraf çekiliriz ya da nerede konaklarız gibi beyinleri ferahlatan sorulara cevaplar arardık. Düşünmesi ve plan yapması bile en az gitmesi kadar güzeldi. İşte size Akyaka gezi rehberi…

22.05.2019

Tekstilde büyük markalar Büyük Menderes’e sahip çıkıyor  

BÜYÜK Menderes Havzası,  Bafa Gölü, Büyük Menderes Deltası, Işıklı Gölü ve 5 milli parkı barındıran eşsiz bir alan.

26.06.2018