EKSTRA
MENÜ

Babalar

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 12.223 haberi bulunmuştur.

Babalar Haberleri

Pandemide çocuklarda görülen migren yüzde 50 arttı

Pandemide çocuklarda görülen migren yüzde 50 arttı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Can Özoğlu, pandemi döneminde çocukların endişe ve kaygı ile yeme ve uyku bozukluğu gibi sorunlar yaşadığını belirterek, migren şikayetlerinin yüzde 50 arttığını söyledi.

Pandemide çocuklarda görülen migren yüzde 50 arttı

Pandemide çocuklarda görülen migren yüzde 50 arttı

PEDİATRİ Uzmanı Dr. Can Özoğlu, pandemi döneminde çocukların endişe ve kaygı ile yeme ve uyku bozukluğu gibi sorunlar yaşadığını belirterek, migren şikayetlerinin yüzde 50 arttığını söyledi.

13.01.2021Sağlık
Çocuklarını doğru mesleğe yönlendirmeleri için ailelere ipuçları

Çocuklarını doğru mesleğe yönlendirmeleri için ailelere ipuçları

Çocukların meslek eğiliminde net bir yaş diliminden bahsetmek pek mümkün değil. Seçeceği meslekler, ilgi ve yeteneklerine göre değişiyor. İşte bu nedenle anne babalar da iyi birer gözlemci olmalı. Peki, doğru mesleğe yönlendirme konusunda ebeveynlere düşen görevler neler?

12.01.2021Eğitim
Gülüşüm hiç güzel değil” diyorsanız, ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir

"Gülüşüm hiç güzel değil” diyorsanız, ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir

Cep telefonu ve “selfie” hayatımıza gireli, yüzümüzün yakın çekim görüntülerine aşina olduk. Bu yüzden, içinde yaşadığımız “estetik ve imaj çağında”, yüzümüzün ve gülüşümüzün güzelliği eskiye nazaran çok daha önemli oldu. Ortodonti Uzmanı Prof. Dr. Arzu Arı Demirkaya, ortodontik tedaviler hakkında önemli bilgiler paylaştı.

12.01.2021Sağlık
Bebeklerde baş çevresi ölçümü nasıl yapılır Baş çevresi normalden büyükse dikkat

Bebeklerde baş çevresi ölçümü nasıl yapılır? Baş çevresi normalden büyükse dikkat!

Bebeklerde baş çevresi büyüklüğü beyin gelişiminde birtakım problemlerin görüldüğünün işareti olabilir. Peki, bebeklerde doğru baş ölçümü nasıl yapılır, bebeklerde baş ölçümünün önemi nedir, bebeğin kafarı normalden büyükse hangi sorunlar görülebilir? Uzmanlardan öğrendik…

Sıkı karantina başladı

Sıkı karantina başladı

Almanya, çok sert geçen ikinci koronavirüs dalgasıyla boğuşuyor. Az geldikçe önlemleri biraz daha sertleştirme yöntemleri tutmadı. Günlük vaka ve ölü sayılarıyla birlikte bulaş değeri de her geçen gün artıyor. Ülke genelinde bir haftalık bulaş değeri 100 bin nüfus başına 166.6. Saksonya ve Thüringen’de bu oran daha da yüksek. Saksonya’da 357, Thüringen’de 314. Almanya yeni kısıtlamalarla bulaş değerini 50’nin altına çekmeyi hedefliyor.

11.01.2021Avrupa
Kadınları kendi evinde, kendi kocası, sevgilisi, tanıdığı bir erkek öldürüyor

Kadınları kendi evinde, kendi kocası, sevgilisi, tanıdığı bir erkek öldürüyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun ‘2020 Kadın Cinayetleri’ raporuna göre geçen yıl 300 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. Bu sayı diğer yıllara göre azalmış görünse de şüpheli kadın ölümlerinde de artış var. Öldürenler kim mi? Büyük çoğunlukla ayrılmış ya da halen birlikte olan kocalar, sevgililer ve hatta babalar, oğullar...

10.01.2021Hürriyet Pazar
Türkiyede kısa yoldan Mourinho olabilirsiniz

Türkiye'de kısa yoldan Mourinho olabilirsiniz

Hürriyet yazarlarından Murat Fevzi Tanırlı, teknik direktörlük linsansı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

9.01.2021Futbol
Ebeveynlerin çocukları için asla yapmaması gereken 8 şey

Ebeveynlerin çocukları için asla yapmaması gereken 8 şey

Bazen ebeveynler çocuklarına çok fazla yardım eder. Aslında görevleri onların büyümelerine ve kendi deneyimlerini kazanmalarına yardımcı olmak. Bu konuda kesinlikle aşırıya kaçılmamalı. İşte çocuklarınız için asla yapmamanız gereken birkaç şey…

8.01.2021İlişkiler
Çocuklarla sağlıklı iletişimin 8 püf noktası

Çocuklarla sağlıklı iletişimin 8 püf noktası

Bugünlerde pek çok anne baba, çocuklarıyla nasıl uyum sağlayabileceklerinin arayışında! Zira tüm dünyayla birlikte ülkemizi de derinden sarsan Covid-19 pandemisi aylardır yaşantımızda çok radikal değişimlere yol açtı ve o değişimlerden en çok etkilenenlerden biri de çocuklar oldu. Okulda arkadaşlarıyla bir araya gelme imkanı olmayan, gün boyu evde kalıp, online eğitim sürecinde bilgisayar karşısında saatlerce zaman geçiren çocuklar iyice sıkılırken, kardeş kavgaları, anne-babayı paylaşamama, sürekli ilgi bekleme halleri de ebeveynleri oldukça zorluyor.

Ergenlik çağındaki çocuklarla iletişimi geliştirmek için 7 ipucu

Ergenlik çağındaki çocuklarla iletişimi geliştirmek için 7 ipucu

Ebeveynlerin karşılaştığı pek çok zorluk arasında, ergen çocuğuyla iletişimi geliştirmek listenin başında olabilir. Çocuklarınızla olan iletişim dikkate alınması gereken önemli bir faktör. Büyüyen çocuklardan yetişkin davranışları göstermesi beklenir, ancak hala çocuklar ve bu durum sizi hayal kırıklığına uğratmamalı.

Lise öğrencilerinin neredeyse hepsi akıllı telefon kullanıyor

Lise öğrencilerinin neredeyse hepsi akıllı telefon kullanıyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesince lise öğrencileri üzerinde yapılan araştırmada, yüzde 97,4'ü akıllı telefon kullanan gençlerin yüzde 70,3'ünün günde en az 3 saat telefonla vakit geçirdiği belirlendi.

7.01.2021Tekno
Almanya kısıtlamaları sertleştirdi

Almanya kısıtlamaları sertleştirdi

Almanya’da federal ve eyaletler koronavirüsle mücadelede karantina önlemlerini sadece 31 Ocak tarihine kadar uzatmakla kalmadı, önlemleri daha da sertleştirdi. Yeni alınan kararlara göre okullar ve kreşler kapalı kalacak, bulaş değerinin 200’ü geçtiği bölgelerde insanlar ikamet ettikleri yerden en. Özel buluşmalar ise bir kişiyle sınırlı tutulacak.

6.01.2021Avrupa
Fethi Sekin şehadetinin 4. yılında anılıyor

Fethi Sekin şehadetinin 4. yılında anılıyor!

İzmir'de PKK'lı teröristlerin adliyeye yönelik saldırısında olası faciayı canı pahasına önleyen polis memuru Fethi Sekin, şehit edilişinin 4. yılında rahmetle yad ediliyor. İzmir Adalet Sarayının C Blok girişinde 5 Ocak 2017'de bomba yüklü araç ve uzun namlulu silahlarla gerçekleştirilen saldırıda şehit düşen polis memuru Fethi Sekin unutulmadı.

5.01.2021Gündem
Anne babalar dikkat Ergenlerde çevrimiçi kumar bağımlılığına ilgi arttı

Anne babalar dikkat! Ergenlerde çevrimiçi kumar bağımlılığına ilgi arttı

Araştırmalar, internet üzerinden yasa dışı bahis ve kumar oyunlarında pandemi döneminin de etkisiyle büyük bir artış gözlendiğini ortaya koydu. Uzmanlar, ergenlerin yüzde 12,5’inin çevrimiçi kumar kıskancında olduğuna dikkat çekerek ailelere uyarılarda bulundu. Aile Danışmanı Barış Tuncer, “Araştırmalar, ergenlerin yüzde 28’inin her gün kumar sitelerinde ortalama 107 dakika zaman geçirdiğini, yüzde 8’inin 3 saatten daha fazla zaman geçirdiğini, yüzde 75’inin 13-16, yüzde 25’lik kesimin de 10-12 yaşlarında çevrimiçi kumar oynamaya başladığını ortaya koymuştur” bilgisini verdi.

Evde çocuklarla vakit geçirirken iletişimin önemi

Evde çocuklarla vakit geçirirken iletişimin önemi

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Muazzez Yaşbala, aile iletişim dilinin önemine işaret ederek, “Anne ve babalar sözleriyle, beden dilleriyle ve duygularıyla çocuklarının davranışlarını ya da sözlerini kabul ettiklerini gösterebilir. Bu yöntem çocukların özgüvenlerinin artmasını, problem çözme yetilerini geliştirmelerini sağlar” dedi.

4.01.2021Çocuk-Aile
Onların hikayeleri milyonlarca mülteciye ses oluyor

Onların hikayeleri milyonlarca mülteciye ses oluyor

Türk Kızılay Nakit Temelli Destek Programları tarafından desteklenen dört mültecinin tutkularını ve hayallerini ön plana çıkaran #powertobe kampanyası, dijital mecralarda büyük ses getirdi. Amal, Bilal, Davud ve Hamad isimli dört mülteciyi, İdil Yazar ve Hamit Altıntop gibi alanlarının önde gelen isimleriyle bir araya getiren kampanya milyonlarca mültecinin de sesi olmayı hedefliyor. Türk Kızılay Kızılaykart Nakit Temelli Destek Programları Program Koordinatörü Orhan Hacımehmet ile hem dünyadaki en büyük nakit temelli insani destek programı olan Sosyal Uyum Yardım Programı’nı hem de #powertobe kampanyasının ayrıntılarını konuştuk.

4.01.2021Dünya
Acun Ilıcalı: Bana baktığında ‘Bu adam normal’ dersin ama derinlere indikçe tatlı bir deli görebilirsin

Acun Ilıcalı: Bana baktığında ‘Bu adam normal’ dersin ama derinlere indikçe tatlı bir deli görebilirsin

Televizyonculuktaki başarısı ülke sınırlarını aştı. En son Variety dergisinin En Etkili 500 İşinsanı listesine giren tek Türk oldu. Bu sırada bir de futbol takımı satın aldı. Şimdi sırada dijital platformu var. Acun Ilıcalı’yla konuştuk.

Yılbaşı çocuklar için neden önemli

Yılbaşı çocuklar için neden önemli?

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Muazzez Yaşbala, yılbaşının çocuklar için önemini anlattı. “Yılbaşı yaklaşırken heyecan ve umut dolu duygularla aile içinde hep birlikte yılbaşı gecesi için yapılacaklarımızı planlarız. Planlanan aktiviteler aile bağlarını güçlendirirken, çocuklarınıza vereceğiniz yaşına uygun görevler sorumluluk almalarına ve olumlu anılar biriktirmelerini sağlayacaktır” dedi.

30.12.2020Çocuk-Aile
İşte bebeklere en çok verilen isimler...

İşte bebeklere en çok verilen isimler...

Almanya’da 2020 yılında doğan bebeklere ‘korana’ isminin verileceği yönündeki beklentiler boşa çıktı. Her yıl ülkede doğan bebeklere verilen isimleri araştıran Knut Bielefeld, “2020 yılında Almanya’da hiç korona ismine rastlanılmadı” dedi.

30.12.2020Avrupa
Ebeveynlikle ilgili şaşırtıcı efsaneler

Ebeveynlikle ilgili şaşırtıcı efsaneler

Çok uzun yıllar önce belki bu efsanelere inanılırdı. Ancak günümüzde elbette bu tarz düşüncelerin doğru olmadığı biliniyor. Peki günümüzde de ebeveynlik konusunda dolaşan şaşırtıcı efsaneler neler? Gelin birlikte göz atalım...

28.12.2020İlişkiler
Diyarbakırda evlat nöbetindeki anne: Kardeşin askere gidecek, onu mu öldüreceksin

Diyarbakır'da evlat nöbetindeki anne: Kardeşin askere gidecek, onu mu öldüreceksin

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 181 ailenin HDP binası önündeki oturma eylemi, 484'üncü günde de sürüyor. 9 yıl önce 13 yaşındayken kaçırılan kızı Şeyma için evlat nöbetini sürdüren Nazlı Sancar, kızına seslenerek, "Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Benim evimi yıktılar. Şeyma, kızım ben kapıyı kapatmışım buraya gelmişim. Senin kardeşin de 20 gün sonra askere gidecek. Onun karşısına geçip kardeşini mi öldüreceksin? Gel devlet güçlerimize teslim ol" dedi.

28.12.2020Gündem
‘Bir arada yaşamak çok güzel ama...’

‘Bir arada yaşamak çok güzel ama...’

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Türk Başkonsolosluğu, her gece koronavirüse karşı ultraviyole ışınlarla temizleniyor. Başkonsolos Olgun Yücekök, “Işınlı temizlik etkisini gösterdi. Şimdiye kadar çalışanlarımız ve vatandaşlarımız konsolosluk binasından kaynaklı virüs kapmadı” dedi.

28.12.2020Avrupa
AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ile eşi, Aile Meclisinde: Çat kapı tanışma

AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ile eşi, Aile Meclisi'nde: Çat kapı tanışma

Aile Meclisi bu hafta, AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ile eşi Dilek Durmuşoğlu’nun evlerine konuk oldu. 33 yıl önce Mücahit Durmuşoğlu’nun ‘çat kapı’ ziyaretiyle birbirini gören çift, şimdilerde üç evlat üç de torun sahibi. Anılara yolculuk ederken kimi zaman Mücahit Durmuşoğlu’nun gözleri yaşarıyor...

28.12.2020Gündem
Uzmanından önemli uyarı: Çocuklarda boğaz ağrısı veya ateşten sonra bu belirtiler varsa...

Uzmanından önemli uyarı: Çocuklarda boğaz ağrısı veya ateşten sonra bu belirtiler varsa...

Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Elif Erolu, çocuklarda, geçirilmiş boğaz ağrısını veya ateşi takiben 2-3 hafta içinde gelişen gezici eklem ağrısı ya da eklemlerde şişlik, kızarıklık, son zamanlarda başlamış çabuk yorulma, istemsiz hareketler veya yürüme bozukluğu, eklem sırtlarında cilt altı şişlikler varsa romatizmal ateş yönünden şüphelenilmesi gerektiğini bildirdi.

Oyun Ablası nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Oyun Ablası olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Oyun Ablası nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Oyun Ablası olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan ve istenilen meslektir. Oyun ablası olmak isteyen ve bu konuyu araştıranlar için akla gelebilecek tüm soruları derledik. Oyun ablası nedir, nasıl olunur, şartları nelerdir, nerelerde çalışır? İşte merak edilen tüm detaylar.

24.12.2020Meslekler
Adanada intihara kalkışarak saçını tarayıp poz veren gencin aile dramı ortaya çıktı

Adana'da intihara kalkışarak saçını tarayıp poz veren gencin aile dramı ortaya çıktı

Adana'da annesiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle psikolojisinin bozuk olduğunu öne sürüp, intihara kalkışan Mehmet P.’nin (25) annesi Sebahat P., “Oğlum Hepatit C hastası. Bu nedenle psikolojisi bozuk. Eşiyle ayrıldılar, birkaç yıldır kızını göremiyor. Her gün fotoğraflarına bakıyor” diye konuştu.

23.12.2020Haber
Son dakika... İntihar girişiminde saçını tarayıp poz vermişti... Aile dramı ortaya çıktı

Son dakika... İntihar girişiminde saçını tarayıp poz vermişti... Aile dramı ortaya çıktı!

Adana'da annesiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle psikolojisinin bozuk olduğunu öne sürüp, intihara kalkışan Mehmet P.’nin (25) annesi Sebahat P., “Oğlum Hepatit C hastası. Bu nedenle psikolojisi bozuk. Eşiyle ayrıldılar, birkaç yıldır kızını göremiyor. Her gün fotoğraflarına bakıyor” diye konuştu.

23.12.2020Gündem
Prof. Dr. Bülent Ertuğrul: Mutasyonun aşıyı etkilemeyeceğini öngörüyoruz

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul: Mutasyonun aşıyı etkilemeyeceğini öngörüyoruz

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, yeni tip koronavirüsün İngiltere'de mutasyona uğramasının ilk etapta aşıyı etkilemesinin söz konusu olmayacağını söyledi. Ertuğrul, "Şu andaki bilgilerimiz ışığında bu yeni mutasyonun aşıyla ilişkisinin çok olmayacağı yönünde. Çünkü bu mutasyon bölgesi çok küçük bir bölge ve bir proteinde ufak bir değişiklik var. Virüsün insan hücresine yapıştığı yerde. Bizim antikorlarımız o proteinin bütününe yönelik yanıt verdiğinden dolayı şu anda aşıyla oluşacak antikorların etkilenmeyeceğini öngörüyoruz" dedi.

23.12.2020Gündem
Pandemi döneminde çocukları ders çalışmaları için nasıl teşvik etmeliyiz

Pandemi döneminde çocukları ders çalışmaları için nasıl teşvik etmeliyiz?

Pandemi günlerinde öğrencilerin değişen yaşam alışkanlıkları ile birlikte ders düzenlerinin de bozulduğunu biliyoruz. Bu süreçte verilen programlara uyum sağlamaları konusunda çocuklara destek olunmalı. Peki, anne babalar bu süreci nasıl yönetmeli? Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, dünyada etkisini sürdüren koronavirüs tedbirleri kapsamında evde online eğitim gören öğrencilere ve velilere tavsiyelerde bulundu.

22.12.2020Eğitim
Pandemide sabır taşı ebeveynlere rahatlatıcı öneriler

Pandemide sabır taşı ebeveynlere rahatlatıcı öneriler

Bir yandan uzaktan çalışma modeliyle kendi iş yaşamlarının sorumluluklarını yerine getirmeye bir yandan da online eğitim nedeniyle gün boyu evde zaman geçirmek zorunda kalan çocuklarıyla ilgilenmeye çalışan pek çok anne baba, adeta kendileri nefes alamaz hale geldiklerinden yakınıyor.

Pandemi döneminde çocukları ders çalışmaları için nasıl teşvik etmeliyiz

Pandemi döneminde çocukları ders çalışmaları için nasıl teşvik etmeliyiz?

Pandemi günlerinde öğrencilerin değişen yaşam alışkanlıkları ile birlikte ders düzenlerinin de bozulduğunu biliyoruz. Bu süreçte verilen programlara uyum sağlamaları konusunda çocuklara destek olunmalı. Peki, anne babalar bu süreci nasıl yönetmeli? Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, dünyada etkisini sürdüren koronavirüs tedbirleri kapsamında evde online eğitim gören öğrencilere ve velilere tavsiyelerde bulundu.

İntihara kalkışan genç saçını tarayıp poz verdi; Çekin babalar

İntihara kalkışan genç saçını tarayıp poz verdi; Çekin babalar

Adana'da annesiyle tartışan Mehmet P., evinin karşısındaki iş yerinin çatısına çıktı, intihara kalkıştı. Kendisini görüntüleyen basın mensuplarına "Çekin babalar, çekin” diyerek saçını tarayıp, poz verirken elindeki bıçakla kendine zarar vereceğini söyledi. İkna edilerek aşağı indirilen Mehmet P., polis merkezine götürüldü.

22.12.2020Haber
Son dakika haberi... İntihara kalkıştı, saçını tarayıp Çekin babalar dedi

Son dakika haberi... İntihara kalkıştı, saçını tarayıp 'Çekin babalar' dedi!

Son dakika haberler... Adana'da annesiyle tartışan Mehmet P., evinin karşısındaki iş yerinin çatısına çıktı, intihara kalkıştı. Kendisini görüntüleyen basın mensuplarına "Çekin babalar, çekin” diyerek saçını tarayıp, poz verirken elindeki bıçakla kendine zarar vereceğini söyledi. İkna edilerek aşağı indirilen Mehmet P., polis merkezine götürüldü.

22.12.2020Gündem
Velayet konusunda anne babalara yol haritası

Velayet konusunda anne babalara yol haritası

Boşanma süreci her çift için zorlu bir yol. Boşanma halinde en büyük sorun çocuğun velayetinin kimde kalacağıdır. Kimi zaman boşanma davası açıldıktan sonra ebeveynlerin çocuğun velayetini almak istemelerinin, çocuğun menfaatini düşündükleri için değil, birbirlerine zarar vermek için olduğu da görülmektedir. Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, çocukların çiftler arasındaki kavganın ortasında bırakılmaması gerektiğini belirterek, velayet konusunda anne babalara yol haritası çizdi.

Travma, pandemi ve psikolojik sorunlar

Travma, pandemi ve psikolojik sorunlar

İster yakın tarihli deprem gibi bir felaket, ister araba kazası olsun, ya da bir aile içinde yaşanan uzun veya kısa süren ve şiddet içeren bir süreç olsun, bu olaylar ‘travmatik süreçler’ olarak adlandırılır. İyi de, travmanın çeşidi, şiddeti, süresi ne olursa olsun bazı insanlar çok, bazıları ise hiç etkilenmiyor. Travmayı nasıl tanımlayacağız?

21.12.2020Eğitim
Babalar bunları biliyor musunuz İşte 7 hak

Babalar bunları biliyor musunuz? İşte 7 hak

Baba olanlar haklarının bir çoğunu bilmiyor. Devlet babalara özel bazı haklar tanıyor. Doğum izninden dul aylığına kadar birçok hak bulunuyor.

20.12.2020Ekonomi
Dadı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Dadı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Dadı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Dadı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Herkesin kendine uygun bir mesleği seçmesi gerekir. Buna göre de hedeflere ve yeteneklere göre meslek seçilebilir. Günümüzde iş hayatının yoğunlaşması ile birlikte anneler de iş hayatında yerini alıyor. O nedenle dadılara da çok ihtiyaç duyuluyor. Dadı nedir? Tüm ayrıntıları sizler için derledik.

19.12.2020Meslekler
“Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesi hayata geçiyor

“Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesi hayata geçiyor

Roche Diagnostik Türkiye ve Türk Eğitim Derneği (TED), Ankara ve İstanbul’daki devlet okullarında öğrenimlerini sürdüren TED Tam Destek Burslu lise öğrencileri ve ailelerinin sağlığa erişim konusunda farkındalıklarını artırma amacıyla "Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesini hayata geçirdi. İçeriği Türk Eğitim Derneğinin öğrenci ve velilere yönelik gerçekleştirdiği ihtiyaç analizi ışığında oluşturulan projenin online eğitimleri başladı.

18.12.2020Güncel

Yazar Sonuçları

Kistik fibrozis nedir? Kistik fibrozis belirtileri nelerdir?

Özellikle akciğerler, solunum sistemi ve sindirim sistemine etki eden ama sadece bu yapılarla kalmayıp diğer başka organlara da etki eden sistemik ve kalıtsal bir hastalıktır.

12.01.2021

Bebeklerde büyüme atakları

Bebeklerimiz belirli bir düzende ve her şeyi güzel güzel yaparken bir anda düzen tamamen bozulur. Düzenli beslenen bir bebek bir anda isteksizleşir veya aşırı iştahlı olur. Tam uyku düzenini oluşturduk dediğiniz dönemde birden bire uyumamaya, uyusa bile saat başı uyanmaya başlar.

11.01.2021

İçerik kaliteli bile olsa ekran süresinde denge önemli

Pandemi süresince çocuklarla ilgili en temel kaygılardan biri ‘ekran süresi’ oldu. Ebeveynlere göre çocuk, ekranı ders çalışmak için kullandığında sorun yok ama oyun oynadığında hemen tartışma başlıyor. Uzmanlarsa “Yararlı diye çocuğunuzun sabaha kadar ekran karşısında ders çalışmasını da isteyemezsiniz” diyor.

9.01.2021

2020’de iyi yedik ama

Koca bir sene daha bitti. Gastronomik bir özet yapacak olursak yedik, içtik sofrayı kuran kaldırsın..

3.01.2021

Efsane kupa Antalya'da

Önceki gün Anadolu Ajansı’ndan gelen şu fotoğrafa bakıyordum.

2.01.2021

Çocuk ve gençlerde öfke kontrolü

Birçok aile çocuklarının özellikle ergenlik çağındaki çocuklarının öfkelerinin fazla oluşundan ve öfkelendikleri zaman gözlerinin bir şeyi görmemesinden şikayet eder. Öfke kontrol sorunu olarak nitelendirilen bu durumda ailelere büyük rol düşmektedir.

28.12.2020

Çocuklar için kitap sevgisi yaratacak etkili tüyolar

Kitaplar, benim için vazgeçilmez yeni yıl hediyelerindendir. Çocuklar, gençler ve yetişkinler için de öyle olduğunu düşünüyorum. Anne-babalar bu önerime çoğu zaman ‘Alıyoruz ama okumuyor.’ sitemi ediyorlar. Birkaç denemenin ardından ise çabalamaktan vazgeçiyorlar. Ancak kitap sevgisi yaratmak, çocukta okuma isteği uyandırmak anne-babaların desteği olmadan mümkün değildir. Çocuğunuza bebekliğinden itibaren her gün kitap okumak için zaman ayırmak çok değerli ve güçlü bir çabadır. Uyku öncesi ya da gün içinde herhangi bir zaman dilimi, hiç fark etmez. Yaş 3 ya da 10, hiç fark etmez. Düzenli bir kitap okuma rutini oluşturmak ve ona etkili bir sesli okuma yapmak her yaş için gereklidir.

28.12.2020

Doğal ebeveynlik nedir?

Günümüzde ebeveynlikle ilgili yapılan tanımlamalar ve sınırlandırmalar, çocuk yetiştirirken yapılmaması gereken yanlışlar ve yapılması gerekli kılınan doğrular çoğu anne babayı doğal ebeveynlik sürecini yaşamaktan alıkoyuyor. Hamilelikten itibaren anne ve baba adayı çevreden süreçle ilgili direktifler almaya başlar.

28.12.2020

Robot insanlar mı olmuşuz?

Canım 2020, neler yaşattın dünyamıza, her birimize. Artık senin son günlerini yaşıyoruz ve neler yaşadığımızı düşündüğüm zaman söyleyecek çok şeyim var sana ama hiç sitemim yok. Sen ne yaptıysan, olan her neyse, her şeyi hakkettiğimizden, tüm insanlığın değerlerini “BİZ” haline getirmek istediğinden ve gelecek nesillere iyi örnek olalım diye sanki.

23.12.2020

Babanın çocuk hayatındaki önemi

Ataerkil toplumun bir getirisi gibi görülen babanın güçlü olması gerektiğini, ev işleri ve çocuk bakımından mesul olmayan otoriter bir figür olduğunu geçmişten bugüne gözlemlemişizdir. Bu durum babanın da kendi yaşantısında deneyimlediği bir durumsa alternatifini düşünmekte zorlanır. Ev işi yaptığında ya da çocuk bakımını üstlendiğinde toplumdan eleştiri göreceği kaygısı ve otoritesinin zayıflayacağından çekindiği için uygulayamaz.

22.12.2020