EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Baba Zula

Baba Zula ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Baba Zula haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 388 Baba Zula haberi bulunmuştur.

Baba Zula Haberleri

Baba Zula’ya TRT’den yasak geldi

Baba Zula’ya TRT’den yasak geldi

Geleneksel Türk müzik aletlerini elektronik öğelerle birleştirip değişik bir tını yaratarak Halk Müziği’ne yepyeni bir soluk getiren Baba Zula grubunun beş şarkısı, TRT denetiminden geçemedi.

28.07.2005Kelebek
SEZEN AKSU İSPANYAYA GİTTİ

SEZEN AKSU İSPANYA'YA GİTTİ

Ünlü ses sanatçısı Sezen Aksu, Cartagena kentinde yapılacak ve düzenleyicilerinin Türkiye'ye ithaf ettiği İspanya'nın en büyük müzik festivali “La Mar de Musicas” kapsamında sahne almak üzere bu ülkeye gitti. Sezen Aksu, 8 Temmuz'da festivalin ana mekanı Parque Torres Oditoryumu'nda vereceği konserle, İspanyol müzikseverlerin karşısına çıkacak.

6.07.2005Gündem
Minik Serçe İspanyol dergisine kapak oldu

Minik Serçe İspanyol dergisine kapak oldu

8 Temmuz’da İspanya’da bir konser verecek olan Sezen Aksu, ülkenin en ünlü müzik dergisi Batonga’nın Haziran sayısına kapak oldu.

28.06.2005Kelebek
Baba Zuladan Duble Oryantal

Baba Zula'dan "Duble Oryantal"

Oyun havalarına farklı bir yorum getiren ve "oryantal Dub" ismini verdikleri yeni bir müzik türünün öncüsü Baba Zula’nın 4'üncü albümü "Duble Oryantal" geçen hafta müzik marketlerde yerini aldı. Canlı performanslarında müziklerine getirdikleri görsel boyut, kullandıkları canlı çizim tekniği ve konuk dansözleriyle ilgi gören Baba Zula’nın yeni albümünde vokalli şarkılar ağırlık kazanıyor.

8.06.2005Kelebek
İstanbul Hatırası Almanyada gösterime giriyor

İstanbul Hatırası Almanya'da gösterime giriyor

Yönetmen Fatih Akın'ın yeni filmi İstanbul Hatırası (Crossing The Bridges: The Sound of İstanbul) 9 Haziran'da Almanya sinemalarında gösterime giriyor. Filmin Almanya galası Hamburg'da yapıldı. Akın galaya eşi Monique ile birlikte katıldı. Duvara Karşı'da birlikte çalışan Alexeander Hacke'nin "sihirli mikrofonu" ve Akın'ın kamerasıyla yaratılan film, Sezen Aksu'dan Müzeyyen Senar'a, Baba Zula'dan Mercan Dede'ye bir çok tanıdık simanın yer aldığı belgesel.

7.06.2005Spor Arena
Siz ekmek gibi bir ihtiyaç olarak görüyorsunuz müziği

Siz ekmek gibi bir ihtiyaç olarak görüyorsunuz müziği

Son günlerde herkes Fatih Akın’ın Türkiye’nin müziğini anlattığı belgesel Crossing The Bridge-İstanbul Hatırası’nı konuşuyor. En çok konuşulan konulardan biri ise, kusursuz olarak yapılan canlı kayıtlar.

3.06.2005Kelebek
Müziğin denizinde Türkiyeden sesler

"Müziğin denizi"nde Türkiye'den sesler

İspanya'nın Cartagena kentinde düzenlenen La Mar de Musicas (Müziğin Denizi) adlı festival, 11'inci yılını Türkiye'ye ithaf ediyor. Kudsi Erguner, Burhan Öçal, Sezen Aksu, Mercan Dede, Ömer Faruk Tekbilek'in de aralarında bulunduğu sanatçıların katılacağı festival, 1 ile 23 Temmuz tarihleri arasında yapılıyor. Festivalde Türk Müziğinin yanısıra Türk kültürü, mutfağı, sineması ve plastik sanatlarının da tanıtımı yapılacak.

1.06.2005Gündem
Sinema

Sinema

26.05.2005Kelebek
Sinema

Sinema

26.05.2005Kelebek
İstanbulun bütün sesleri burada

İstanbul'un bütün sesleri burada

Duvara Karşı adlı filmiyle Berlin Film Festivali'nde büyük ödül Altın Ayı'yı kazanan Fatih Akın'ın yeni filmi İstanbul Hatırası/Köprüyü Geçmek 27 Mayıs'ta gösterime giriyor. Filmle birlikte Sezen Aksu'dan Baba Zula'ya, Mercan Dede'den Ceza'ya Sertab Erener'den Orhan Gencebay'a kadar uzanan zengin bir müzik yelpazesi içeren müzikleri de piyasaya çıktı.
  27 Mayıs'ta 6 yeni film gösterimde

26.05.2005Gündem
İstanbul Hatırası

İstanbul Hatırası

Duvara Karşı ile Berlin Film Festivali'nin büyük ödülü Altın Ayı'yı kazanan Fatih Akın'ın, 58. Cannes Film Festivali'nde gösterilen İstanbul Hatırası (Crossing the Bridges/ The Sound of İstanbul) adlı filmi seyirciyle buluşuyor. Sezen Aksu'dan Müzeyyen Senar'a, Baba Zula'dan Mercan Dede'ye bir çok tanıdık simanın yer aldığı belgesel, İstanbul'un bir ses haritasını çıkarıyor deyim yerindeyse.

25.05.2005Kelebek
Cannes’dan övgü

Cannes’dan övgü

Fatih Akın’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı son filmi ‘İstanbul Hatırası’, Cannes Film Festivali’nde tüm izleyicilerin beğenisini kazandı. Ünlü yönetmenin, İstanbul’u ve İstanbullu olmayı müzikle anlattığı filmi, 27 Mayıs’ta Türkiye’de gösterime girecek. Cannes Film Festivali’nde yarışma dışı bölümde gösterilen film, izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.
  Altın Palmiye "Çocuk" un

23.05.2005Kelebek
Cannes’dan övgü

Cannes’dan övgü

Fatih Akın’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı son filmi ‘İstanbul Hatırası’, Cannes Film Festivali’nde tüm izleyicilerin beğenisini kazandı. Ünlü yönetmenin, İstanbul’u ve İstanbullu olmayı müzikle anlattığı filmi, 27 Mayıs’ta Türkiye’de gösterime girecek.

21.05.2005Kelebek
Geleceğin yüzü karanlık ama eğlenceli

Geleceğin yüzü karanlık ama eğlenceli

24. Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında yer alan bölümlerden "Geleceğin Karanlık Yüzü: Distopya" için özel bir parti düzenleniyor.

5.04.2005Gündem
Türk müzisyenler dünya basınında

Türk müzisyenler dünya basınında

Almanya’nın en çok okunan haftalık gazetesi Die Zeit, son sayısında Mercan Dede, Burhan Öçal, Baba Zula, İlhan Erşahin ve Orient Expressions’a tam sayfa ayırdı.

7.03.2005Kelebek
Pardon

Pardon

Bu sezon yerli filmler açısından oldukça zengin. Neredeyse her hafta bir yerli film gösterime giriyor Bu zincire bir halka da bu hafta ekleniyor. Genç yönetmen Mert Baykal'ın ilk uzun metraj denemesi olan Pardon. Senaryosunu, daha önce sahnelediği bir oyundan yola çıkarak Ferhan Şensoy'un kaleme aldığı filmde, Şensoy'un yanısıra, Ali Çatalbaş, Zeki Alasya, Bülent Kayabaş, Erol Günaydın, Şahnaz Çakıralp rol alıyor.
(4 Mart'ta sinemalarda)

2.03.2005Gündem
Pardon

Pardon

1.03.2005Gündem
Alternatif seslerle dünyaya açıldık

Alternatif seslerle dünyaya açıldık

‘Selvi boylum al yazmalım’ bestesi, Hollanda ve Fransa’da cep telefonu melodileri listesinde ilk sırada. Buzuki Orhan’ın parçaları MTV’de, Mercan Dede’nin solo albümü ise dünyanın en iyi müzik dergilerinde kapak... Türk müziğinin bu sessiz başarılarının arkasında Rh Pozitif Müzik Yapım Şirketi var.

2.09.2004Kelebek
Primadonna, perdeyi kapattı

"Primadonna", perdeyi kapattı

Türkiye'de operanın ne olduğu bile bilinmezken, o, Atatürk'ün huzurunda "Madame Butterfly"dan aryalar söylüyordu. Muhsin Ertuğrul'un yönettiği ilk Türk filminde başrol onundu. Rey kardeşlerin ilk Türk operası Özsoy'da da. İlerleyen yaşına rağmen 'sahneden hiç inmedi', tualinde rengarenk dünyalar yarattı, şarkı söyledi, kamera önünde rol yaptı. Ve "primadonna" Semiha Berksoy, izleyicisini son kez selamlayıp bu dünyaya veda etti.

16.08.2004Gündem
Türk kültür ve sanatı Berlin’de Avrupa’yla buluşuyor

Türk kültür ve sanatı Berlin’de Avrupa’yla buluşuyor

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın, Avrupa’nın önde gelen sanatçı ajansı HarrisonParrott ve Berlin’deki Werkstatt der Kulturen işbirliğiyle Berlin’de düzenlediği ‘Şimdi Now’ festivali, ülkemiz kültürünü 27 Ağustos - 4 Eylül arasında Avrupalı izleyicilerle buluşturacak.

13.08.2004Kelebek
Baba Zula Roskilde Festivalinde

"Baba Zula" Roskilde Festivali'nde

Son albümleri "Ruhani Oyun Havaları" ile "oriental dub" adını verdikleri yeni bir tür yaratan Baba Zula bu yıl Danimarka’ da 1 ile 4 Temmuz tarihleri arasında dördüncü kez düzenlenecek olan Roskilde Festivali’nde Dawid Bowie, Santana, Fatboy Slim gibi dünyaca ünlü isimlerle aynı festivalde sahne alacak. Baba Zula, Ağırlıklı olarak Amerika ve İngiltere’den grupların katıldığı festivalin Türkiye’den tek konuğu.

23.06.2004Kelebek
Baba Zula Bursada

Baba Zula Bursa'da

Son albümleri “Ruhani Oyun Havaları” ile “oriental dub” adını verdikleri yeni bir türe imza atan Baba Zula,12 Mart'ta Bursalı müzikseverlerle buluşuyor.Topluluk, Zeppelin Rock Cafe'de saat 16:00'da başlayacak imza gününnü ardından saat 22:00'de de Bar'da konser verecek.

5.03.2004Kelebek

Yazar Sonuçları

Bir rock’çının ölümü

Kelebek yine farkını gösterdi ve çok doğru bir zamanlamayla, Rock’n Coke’un hemen ardından Türk rock gruplarını sayfalarına taşımaya başladı.

5.09.2005

İstanbul Hatırası

Bu şehrin bir müziği var mıdır? Vardır tabii, açın pencereyi dinleyin eğer canınız çekiyorsa. Duyabiliyorsanız, hálá duyabiliyorsanız kim mani olabilir...

3.06.2005

Sophia Loren’e doyamadık

İstanbul’dan, film festivalinden Sophia Loren geçti. 71 yaşında olmasına rağmen, hálá genç-yaşlı tüm kadınları kıskandıracak kadar güzeldi.

4.04.2005