EKSTRA
MENÜ

Ayşe Asar

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 115 haberi bulunmuştur.

Ayşe Asar Haberleri

Türk Film Festivali gün sayıyor

Türk Film Festivali gün sayıyor

21'inci Uluslararası Frankfurt Film Festivali, pandemi sonrası sinema salonlarında film gösterimi ve yüz yüze etkinliklere hazırlanıyor. Türkiye proje ortağı olarak destek veren FİLM-SAN Vakfı iş birliğiyle hazırlanan festival, Hessen Başbakanı Volker Bouffier, Hessen Bilim ve Sanat Bakanlığı Müsteşarı Ayşe Asar, Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann ile Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer himayesinde 25-30 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

13.10.2021Avrupa
‘Bu festival iyi gelecek’

‘Bu festival iyi gelecek’

Tiyatro Frankfurt’un bu yıl 7’ncisini düzenlediği ‘Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’nin açılışında konuşan Başkonsolos Erdem Tunçer, “Pandemide çeşitli sanat dallarından mahrum kaldık. Dolu ve içerikli programıyla bu festivalin hepimize iyi geleceğine inanıyorum” dedi.

2.09.2021Avrupa
‘7. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’ bugün başlıyor

‘7. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’ bugün başlıyor

Türk tiyatrosunun önemli isimlerini konuk eden ‘7. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’ bugün başlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Almanya Hessen Eyaleti Bilim ve Kültür Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığının destek verdiği festivalde, 7 günde 6 oyun, 7 atölye ve 4 söyleşi gerçekleşecek.

1.09.2021Avrupa
Frankfurt’ta yeniden yüz yüze tiyatro

Frankfurt’ta yeniden yüz yüze tiyatro!

Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’nde tiyatroseverler yeniden oyunları salonlarda izleyebilecek. Bu yıl yedinci kez düzenlenecek olan festivalin programı büyük ozan Yunus Emre’nin 700’üncü ölüm yılı ve Türkiye’den Avrupa’ya iş gücü göçünün 60’ncı yıl dönümlerinden esinlenerek hazırlandı.

17.08.2021Avrupa
Türk tiyatrosunun kalbi Frankfurt’ta atacak

Türk tiyatrosunun kalbi Frankfurt’ta atacak

Tiyatro Frankfurt, iki yıl aranın ardından ünlü oyuncuları Avrupalı tiyatroseverlerle buluşturmak için gün sayıyor. 1-7 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek ‘7. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’ programında, 6 oyun, 7 atölye ile 4 söyleşi yer alıyor.

2.08.2021Avrupa
Hessen’in bilim ve kültür politikasından o sorumlu

Hessen’in bilim ve kültür politikasından o sorumlu

Hessen Eyaleti’nde bilim ve kültür politikası, Türkiye’den iş gücü göçüyle Almanya’ya gelen birinci kuşak bir işçi ailesinin torunu olan Ayşe Asar’dan soruluyor. Geçen yılın başında kurulan Hıristiyan Demokrat-Yeşiller koalisyon hükümetinde, Bilim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapan Asar’ın çalışmaları, kamuoyunda övgüyle takip ediliyor.

21.01.2020Avrupa
Eğitim fuarına büyük ilgi

Eğitim fuarına büyük ilgi

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde faaliyetlerini yürüten Türk-Alman Eğitim Platformu’nun düzenlediği Eğitim Fuarı, bir kez daha Frankfurt ve çevresinden çok sayıda öğrenci ve velilerin ilgi odağı oldu.

20.01.2020Avrupa
Berlinale veya Cannes’a kimin ihtiyacı var

Berlinale veya Cannes’a kimin ihtiyacı var

Son dönemin gözde yapımlarından 40’ın üzerinde film, konserler, sergiler ve söyleşilerin yer aldığı zengin programıyla 19. Frankfurt Türk Film Festivali, ‘Kapı’ filmiyle başladı. Frankfurt Belediye Başkan Uwe Becker’in “Böyle film festivaliniz varsa, Berlinale ve Cannes’a kimin ihtiyacı var” sözleri salonda büyük alkış aldı.

29.10.2019Avrupa
Frankfurt’ta vefa

Frankfurt’ta vefa

19. Frankfurt Türk Filmleri Festivali, önceki akşam Frankfurt’ta bulunan Alte Oper binasında yapılan açılış töreniyle başladı. Siyaset ile sanat dünyasını buluşturan törende vefa ve onur ödülleri sahiplerini buldu.

29.10.2019Magazin
En ‘Vefa’lı gala

En ‘Vefa’lı gala

19. Frankfurt Türk Film Festivali galasına ‘Moğollar’ konseri damga vurdu. Festivalde ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülen, efsane sanatçı Cahit Berkay, “Emekli olmayı düşünmüyorum, alkışları bırakamam” dedi.

28.10.2019Avrupa
Bakan Klose: ‘Artık proje değil, sağlık sisteminin bir parçası’

Bakan Klose: ‘Artık proje değil, sağlık sisteminin bir parçası’

Türk Alman Sağlık Vakfı tarafından dört yıl önce Giessen'de kurulan Almanya‘nın ilk ve tek 'Kültürlerarası Sağlık Merkezi'nin çalışmalarının çok önemli olduğunu söyleyen Bakan Klose, sürekli maddi destek için çözüm arayışlarına kendisinin de katkı sağlayacağını söyledi.

10.10.2019Avrupa
Prof. Dr. Sezgin sade törenle anıldı

Prof. Dr. Sezgin sade törenle anıldı

Çalışmalarıyla doğu ile batı arasında bir köprü oluşturan, dünya çapında tanınmış İslam bilim tarihi araştırmacısı, merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin için Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann’ın ev sahipliğinde tarihi Frankfurt Belediyesi İmparator Sarayı’nda sade bir anma töreni düzenlendi.

3.10.2019Avrupa
Ignatz Bubis Ödülü Cem Özdemir’in

Ignatz Bubis Ödülü Cem Özdemir’in

Almanya’da her üç yılda bir verilen ve Frankfurt’un en büyük ödüllerinden ‘Ignatz Bubis Ödülü’ne, Yeşiller eski Eşbaşkanı Cem Özdemir layık görüldü.

19.08.2019Avrupa
İslam’ın mesajı Almanlara ulaşmıyor

İslam’ın mesajı Almanlara ulaşmıyor

Türk Alman Sağlık Vakfı, Giessen’de iftar yemeği verdi. Vakıf Başkanı Yaşar Bilgin, İslam’ın barış mesajının Almanya’da insanlara ulaşmadığını belirterek iftara katılan Alman dostlardan İslam’a karşı olumsuz havanın dağıtılmasında etkili olmalarını istedi.

19.05.2019Avrupa
Uyum Bakanlığı’ndan büyük ayıp

Uyum Bakanlığı’ndan büyük ayıp

Almanya’nın Hessen Eyaleti Sosyal İşler ve Uyum Bakanlığı, eğitim, öğretim, bilim ve ekonomi alanlarındaki katkılarından dolayı 20 göçmene verdiği ödül öncesinde, Eyalet Sosyal İşler ve Uyum Bakanı CDU’lu Stefan Grüttner’in talebiyle polis ve istihbarat tarafından bu kişilerin soruşturulduğu ortaya çıktı.

16.06.2018Avrupa
Hessen’den beş Türk’e katkı ödülü

Hessen’den beş Türk’e katkı ödülü

Almanya’nın Hessen Eyaleti Uyum Bakanlığı, eğitim, öğretim, bilim ve ekonomi alanlarındaki katkılarından dolayı 5’i Türkiye kökenli 20 göçmeni ödüllendirdi.

7.06.2018Avrupa
Türk gençleri artık görmezden gelinemez

Türk gençleri artık görmezden gelinemez

Türk-Alman Eğitim Platformu’nun, Rhein-Main bölgesinde yaşayan Türk gençlerinin eğitim sorunları, mezuniyet sonrası meslek eğitimi, iş ve üniversite fırsatları ile Hessen eyaletinin eğitim sistemi hakkında bilgilerin verildiği 2. Eğitim Fuarı büyük ilgi gördü. Frankfurt Teknik Yüksek Okulu’nda düzenlenen fuarda Almanya’daki Türk gençlerinin artık görmezden gelinemeyeceğine dikkat çekildi.

28.01.2018Dünya
Ana diliniz için düşün yollara

Ana diliniz için düşün yollara

Yazar, taksi işletmecisi Selçuk Ülger, Hessen Eyalet Meclisi milletvekili Handan Özgüven, Rhein Main Yüksekokulu Rektör Yardımcısı Ayşe Asar, Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği Koordinatörü Dr. Hüseyin Kurt, yaşam koçu Aynur Kılınçsoy, Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde başlatılan Türkçe kampanyasına neden destek verdiklerini anlattı.

15.11.2017Dünya
Hessen’de Türkçe için imza kampanyası

Hessen’de Türkçe için imza kampanyası

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde bir grup iş insanı, öğretmenler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve eyalet meclisi milletvekilleri, Türkçe’nin okullarda ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak okutulması için imza kampanyası başlattı.

5.11.2017Dünya
Ülkelerin kalkınmışlık düzeyi kadın hakları ve eşitlikle ölçülür

Ülkelerin kalkınmışlık düzeyi kadın hakları ve eşitlikle ölçülür

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Frankfurt’ta, Konsolos Sevinç Dağkılıç’ın Frankfurt Başkonsolosluğu rezidansında düzenlediği davetle kutlandı.

9.03.2017Dünya
Türkçe okullarda yabancı dil olsun

Türkçe okullarda yabancı dil olsun

Türk Alman Eğitim Platformu Hessen’in ilk kez düzenlediği fuarda, Türk gençlerinin eğitim sorunları ele alındı. Platform, Türkçenin Hessen okullarında ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak okutulması için girişimde bulunacak.

31.01.2017Dünya
Frankfurt’un yeni yüzü

Frankfurt’un yeni yüzü

Hukuk Fakültesi’ni en yüksek notlarla bitiren Ayşe Asar, Frankfurt Üniversitesi’nin yeni yüzü oldu. Asar, üniversiteyi eyalet hükümeti ve diğer kurumlara karşı temsil ediyor.

13.03.2015Avrupa
Aynı hayalin peşindeler

Aynı hayalin peşindeler

Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya alan Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımımız göğsümüzü kabarttı. Aynı heyecanı duyup aynı hayallerinin peşinden giden ve asla vazgeçmeyen kızlar, inancın, azmin ve mücadelinin simgesi oldular. İşte altın çağını yaşayan Türk cimnastiğinin ALTIN KIZLARI...

1.12.2020Gündem
Kaymakamdan çiftçi kadınlara çiçek

Kaymakamdan çiftçi kadınlara çiçek

KORKUTELİ Kaymakamı Ömer Çimşit, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nde, Taşkesik Mahallesi'nde patates hasadında çalışan çiftçi kadınları ziyaret ederek çiçek verdi.

16.10.2020Gündem
Ahmet Yesevi kimdir ve nerede doğdu

Ahmet Yesevi kimdir ve nerede doğdu?

Ahmet Yesevi, Türk İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden birisidir. Ahmet Yesevi, Batı Türkistan’daki Çimkent şehrinin doğusunda bulunan ve Tarım ırmağına dökülen Şâhyâr nehrinin küçük bir kolu olan Karasu üzerindeki Sayram kasabasında doğdu. İspîcâb (İsfîcâb) veya Akşehir adıyla da anılan Sayram kasabası eskiden beri önemli bir yerleşme merkeziydi. Bazı kaynaklarda onun Yesi’de, bugünkü adıyla Türkistan’da doğduğu kaydedilmektedir. İşte, Ahmet Yesevi hakkında Türkiye Diyanet Vafkı kaynaklı bazı detaylar

14.06.2020Gündem
İlk proje girişimcilik kampı oldu.

İlk proje girişimcilik kampı oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek için her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kadınların iş dünyasında hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için kurduğu TOBB KGK sayesinde kadınlar arasında girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak önemi her geçen gün artıyor. 6793 üyesi ile Türkiye’nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB KGK’nın kurul üyeleri iş kadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşuyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle iş başına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her pazar, bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikayelerini anlatıyoruz. Bu hafta Kocaeli’deyiz.

TL %40 eriyorsa kriz var demektir

'TL %40 eriyorsa kriz var demektir'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Eskişehir Şubesi’nin düzenlediği ‘Eskişehir Aydınlanma Buluşması’na katıldı. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de ekonomik kriz yok” diyen Erdoğan’a seslendi: “Bir ülkenin yerli parası dolar karşısında yüzde 40 değer kaybediyorsa kriz var demektir. Tabii Saray’da kriz yok.”

6.10.2018Gündem
Türk edebiyatının en iyi 100 eseri

Türk edebiyatının en iyi 100 eseri

Roman, Türk edebiyatına Fransızcadan yapılan basit çevirilerle girdi. Yıl 1862’ydi, Fénelon’un romanı Türkçeye Yusuf Kâmil Paşa’nın çevirisiyle ‘Terceme-i Telemak’ olarak çevrildi. Sonra Victor Hugo geldi... İlk Türk romanıysa bundan 10 yıl sonra yayımlanacaktı. Şemseddin Sami’nin ‘Talat ile Fitnat’ın Aşkı’ adlı eseri, ana-babasının zorlamaları sonucu istemediği biriyle evlendirilen ve sonunda kendini öldüren genç bir kızı anlatıyordu. Sonra Ahmet Midhat Efendi’ler, Recaizade Mahmut Ekrem’ler geldi. Türk edebiyatı akımlardan etkilendi ve yazıldığı döneme ışık tutan eserler üretildi. Kimi yazar insanı öne çıkardı, kimi tarihi, siyasi tutumunu, kimi cinselliği... Hepsi biricikti, hepsi bize masa başında yazılmış gibi görünen ‘gerçek hayatlar’ı anlattı. Okuyana ‘hayatın anlamı’nı sorgulattı. Bir liste yapıp romanlara gömülsek insanların, ülkelerin, psikolojinin, siyasetin nasıl değiştiğine dair tarih dersi almamız da kaçınılmaz. İşte biz de bu büyük fotoğrafa bakalım istedik. Hürriyet Pazar olarak ‘sinema’ ve ‘müzik’ soruşturmalarının ardından eleştirmenler, yazarlar, akademisyenler, edebiyat öğretmenleri ve yayıncılardan oluşan 100 kişilik bir jüriyle ‘Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı’nı çalıştık. Tavsiyemiz bu listeyi alın ve onun izinden bir kütüphane oluşturun.

17.06.2017Keyif
Bakanlar Ermenekteki son gelişmeleri açıkladı

Bakanlar Ermenek'teki son gelişmeleri açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan Ermenek'teki maden kazasıyla ilgili son gelişmeleri basın mensuplarıyla paylaştı. Taner Yıldız maden şirketinin 'doğal afet' açıklamasına tepki göstererek, "Hiç kusura bakmasın bu bir doğal afet falan değil" dedi.

30.10.2014Gündem
Onur Ünlü ve Sırrı Süreyya’nın İTİRAZI VAR

Onur Ünlü ve Sırrı Süreyya’nın İTİRAZI VAR

Var ya...
Son dönemde gördüğüm en çarpıcı film.

20.04.2014Gündem
Bu hafta vizyona giren filmler

Bu hafta vizyona giren filmler

Bu hafta vizyona giren filmler ve fragmanları...

13.09.2013Etkinlikler
Boşanarak adımı kirletti

Boşanarak adımı kirletti

Benim şahitliğimle evlenen biri ayrılamaz.

10.12.2012Kelebek
Sel

Sel

Maya Sahnesi
01.04.2012
18:00

30.03.2012Kelebek
Sizin için yine raylardayız

Sizin için yine raylardayız

2008’de insan hakları, 2009’da çocuk hakları temalarıyla binlerce okuruyla buluşan Hürriyet Treni, yine yollarda. Başkent Ankara’dan dün görkemli bir törenle yola çıkan Hürriyet Treni, bu kez de 12 Haziran genel seçimleri öncesi, uğradığı duraklarda, “Türkiye ne istiyor?” sorusuna yanıt arayacak, yine Türkiye’nin sesi olacak.

10.05.2011Gündem

Yazar Sonuçları

Ustaca yazılmış portreler

İsmail Kara, iki ciltlik portreler kitabında tanıdıklarını sadece birer izlenim notuyla iletmiyor; onların kitaplarını, düşünce, edebiyat hayatımızdaki yerlerini de inceliyor. Ben çok beğendim.

30.01.2021

Külliyat gerekliliği

Bir kitap tavsiye ettiğim kişinin okuduktan sonra bana yönelttiği ilk soru şu oluyor:

14.05.2020

Bu iş beni aşar kardeşim

AMAN ha... Yanlış anlamayın. Sakın bana ‘Fitneci’ falan demeyin...

18.04.2016

Mavi dinginlik

Celal Binzet, 25 Şubat’a kadar Fırça Sanat’ta (Hilal Mahalesi) sürecek sergisine “Hep aynı” adını vermiş.

14.02.2016

İmam hatipte öğrendim ben bu haylazlığı

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da imam hatip mezunları buluşmasında yaptığı konuşmada bana isim vermeden “haylaz” demiş.

2.12.2012

Hafta sonu babaları hafta sonu da yazdırttı

Normalde cumartesileri yazmıyorum, biliyorsunuz ancak sizlerden hafta sonu babaları ile ilgili o kadar çok e-posta geldi ki bir kısmını yayınlamak zorunda hissettim kendimi.

19.10.2012

Sevgililer günü tantanası

Her sene olduğu gibi bu sene de kafam karışık sevgililer gününde.

13.02.2012