EKSTRA
MENÜ

Aydos Kalesi

Aydos Kalesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aydos Kalesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 23 Aydos Kalesi haberi bulunmuştur.

Aydos Kalesi Haberleri

Aydos Kalesi’nin restorasyonu tamamlandı; çevre düzenlemesi başlıyor

Aydos Kalesi’nin restorasyonu tamamlandı; çevre düzenlemesi başlıyor

İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde bulunan tarihi Aydos Kalesi’nin 2010 yılında başlayan restorasyonu tamamlandı. ‘İstanbul’un fethinin başladığı yer olarak’ bilinen Bizans eseri tarihi kale, çevre düzenlemesi bitince halkın ziyaretine açılacak.

21.10.2020Seyahat
Aydos Ormanının iki farklı noktasında çıkan yangın söndürüldü

Aydos Ormanı'nın iki farklı noktasında çıkan yangın söndürüldü

Aydos Ormanı'nın Sultanbeyli'de kalan bölümünde çıkan iki yangın söndürüldü.

14.08.2020Gündem
Sultanbeylinin Doğu Romadan kalan kalesi

Sultanbeyli'nin Doğu Roma'dan kalan kalesi

İstanbul Sultanbeyli'deki Aydos Kalesi, yaklaşık 1000 yıllık bir tarihe sahip. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen kalenin imarının ilk evresinin 11.-12. yüzyılda olduğu düşünülüyor.

23.03.2020Seyahat
Tarihte Abdurrahman Gazi kimdir Abdurrahman Gazinin merak edilen hayatı

Tarihte Abdurrahman Gazi kimdir? Abdurrahman Gazi'nin merak edilen hayatı

Kuruluş Osman dizisinde yer alan Abdurrahman Gazi'nin hayatı izleyenler tarafından merak konusu oldu. Tarihte Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda büyük hizmetleri geçmiş bir isim olan Abdurrahman Gazi, Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi dönemlerinde önemli devlet görevlerinde yer almıştır. Peki, tarihte Abdurrahman Gazi kimdir ve ne zaman öldü? İşte, Abdurrahman Gazi'nin merak edilen hayatı ve biyografisi.

29.01.2020Televizyon
Abdurrahman Gazi kimdir

Abdurrahman Gazi kimdir?

Kuruluş Osman dizisiyle gündeme gelen karakterlerden biri de Abdurrahman Gazi oldu. Ertuğrul Gazi zamanında başlayan devlet hizmetini Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi devirlerinde de devam ettiren Abdurrahman Gazi’nin hayatı merak ediliyor. Peki, Abdurrahman Gazi kimdir?

22.01.2020Televizyon
İstanbul’un fethi burada başlamıştı Yeniden doğuyor

 İstanbul’un fethi burada başlamıştı! Yeniden doğuyor

İstanbul’un fethinin başladığı yer olarak bilinen Aydos Kalesi’ndeki yenileme çalışmaları devam ediyor. Kalede devam eden çalışmalar havadan görüntülendi.

21.10.2018Gündem
Malkoçoğlu kalesi açılıyor

'Malkoçoğlu' kalesi açılıyor

Tekfurun kızının kale kapısını Abdurrahman Gazi’ye açtığı hikâyesiyle Malkoçoğlu ve Battal Gazi filmlerine ilham kaynağı olan tarihi Aydos Kalesi 10 milyon liraya restore edildi. Hürriyet, ziyarete açılmadan önce aslına uygun restore edilen kalenin son durumunu görüntüledi.

20.04.2018Gündem
Aydos’un kapıları ziyaretçilere açılıyor

Aydos’un kapıları ziyaretçilere açılıyor

Tarihi kaynaklarda bilinen ama çoğumuzun yerini bile bilmediği Aydos kalesi restorasyonu tamamlandı. Aslına uygun kendi taşları ile onarılan tarihi kale yakın zamanda ziyarete açılacak. İstanbul Valiliği ve Sultanbeyli Belediyesi’nin ortaklaşa sürdürdüğü restorasyon 10 milyon liraya maloldu. İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ve Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ile birlikte kaleyi gezdik. Kalede sürdürülen arkeolojik çalışmalarda da kalenin 12. yüzyıla uzanan tarihinden çok daha eski dönemlerde de yaşam belirtisi olduğu, ilk tunç çağına dayanan buluntulardan anlaşıldı. Kalenin Osmanlılar tarafından fethi Malkoçoğlu filmlerine taş çıkartacak cinsten. Aşık Paşazade’nin aktardığına göre, kaleyi kuşatan Osmanlılara Bizans komutanının kızı kale kapılarını açarak yardım eder.

20.04.2018Haber
İstanbullulara metro müjdesi İşte yıl sonu açılacak 5 yeni hat

İstanbullulara metro müjdesi! İşte yıl sonu açılacak 5 yeni hat

İstanbul’da 2004 yerel seçimleri öncesi 45.10 kilometre olan raylı sistem ağı, Kadir Topbaş’ın görev yaptığı süre içinde toplam 160.5 kilometreye ulaşırken, görevi devralan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 2018 yılı sonuna kadar açılacak yeni metro hattı uzunluğunu 110.8 kilometre olarak belirledi. Yeni hatlar devreye girdiğinde 2018 yılı sonunda İstanbul’daki raylı sistemler 271.3 kilometreye ulaşacak.

7.03.2018Gündem
800 yıllık tarihi Aydos Kalesi turizme açılıyor

800 yıllık tarihi Aydos Kalesi turizme açılıyor

İstanbul Anadolu yakasındaki Aydos Ormanları içinde yer alan 800 yıllık Aydos Kalesi, turizme açılıyor. Sultanbeyli Belediyesi tarafından hazırlanan koruma amaçlı nazım imar planı değişikliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

26.03.2017Kitap Sanat
Aydos Ormanına tesis izni verildi

Aydos Ormanı'na tesis izni verildi

İstanbulensis’in açtığı tek yer olan Aydos Ormanı ’mesire alanı’ oldu. Plana göre, doğal orman alanına lokanta, büfe, kafeterya, soyunma kabinleri, tuvalet, gezi yolu, açık otopark gibi tesisler yapılacak.

24.03.2017Gündem
İzmirde Sabetay tartışması

İzmir'de Sabetay tartışması

MESİHLİĞİNİ ilan ettikten sonra dünyadaki Yahudiler arasında büyük yankı uyandıran ve İzmir'de yaşayan Sabetay Sevi'nin müzesini kurmak isteyen İzmir Ticaret Odası'na (İTO) üyelerinden büyük tepki geldi. Meclis üyeleri, “Burası hayır kurumu değil” derken, odayı asli görevlerini yerine getirmeye davet etti.

25.12.2006Gündem
İstanbulun İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede İstanbulda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

İstanbul'un İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? İstanbul'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık olan, sosyokültürel olarak, tarihi açıdan ve ekonomik olarak en önemli şehridir. Dünya’nın en güzel şehirlerinden bir olan İstanbul’da gezilecek yerler nerelerdir? İstanbul’un ilçeleri nedir ve İstanbul hangi bölgededir? İstanbul’un tarihi yerleri gibi birçok konuda bilgi ve sorulara ait cevapları sizler için hazırladık.

29.03.2020Seyahat
Karadeniz’in en uzun sahili Cide

Karadeniz’in en uzun sahili Cide

Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz’ın doğduğu yer olan Kastamonu’nun Cide İlçesi; kilometrelerce uzanan sahili, dağları, şelaleleri, muhteşem koyları, mağaraları, kanyonları ve yeşilin her tonunun rastlanabileceği ormanlarıyla keşfedilmeyi bekleyen bir cennet. Üstelik bu haftasonu, 11. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali düzenleniyor. Kültürel ve sanatsal etkinliklerin ağırlıkta olduğu festival süresince, Türkiye’nin dört bir yanından gelen sanatçılar, usta yazarın anısına eserlerini sergileyecek.

6.07.2006Seyahat
İddiasız gibi görünen küçük kent NİĞDE

İddiasız gibi görünen küçük kent NİĞDE

Türkiye’nin uçsuz bucaksızlığı içinde, büyük kentler arasına sıkışmış, iddiasız ve küçük bir kent gibi duruyor Niğde. Ama ona arka çıkan koca bir geçmiş, etrafında görkemli dağlar ve belki de tüm bunlardan bir gelecek yaratabilecek umutlu insanları var. Niğde’nin değişen çehresini ‘Üniversite Öncesi’ ve ‘Üniversite Sonrası’ diye ayırmak mümkün. ’

19.12.2004Seyahat

Yazar Sonuçları

Kastamonu’ya gitmenin tam zamanı

Türkiye’nin en güzel sonbahar rotalarını sayacak olsam, Kastamonu kesinlikle ilk sıralarda yer alır. Ama şehri sadece doğanın renkten renge büründüğü hallerin izleneceği bir durak olarak düşünüp haksızlık etmeyin. Her yanınız tarih, her yanınız ayrıcalıklı bir keşif fırsatı. Türkiye’nin ilk panparkı olan Küre Dağları Milli Parkı, dünyanın en büyük 4. mağarası olan Ilgarini, dünyanın en derin 2. kanyonu Valla, Türkiye’nin tamamen ahşaptan ve hiç çivi kullanılmadan yapılmış tek camisi ve 1400’ten fazla tarihi konak göreceklerinizden sadece birkaçı...

3.10.2017