EKSTRA
MENÜ

Avrupa Komisyonu

Avrupa Komisyonu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Avrupa Komisyonu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 35.382 Avrupa Komisyonu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Avrupa Komisyonu Haberleri

Küresel ısınma ve enerjideki dönüşüm Rusya ekonomisini etkileyecek

Küresel ısınma ve enerjideki dönüşüm Rusya ekonomisini etkileyecek

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin, dünyanın en büyük hidrokarbon kaynak üreticilerinden Rusya'nın ekonomisini de etkileyeceği öngörülüyor.

7.10.2021Ekonomi
Telefon şarjlarıyla ilgili flaş karar Tüm markalar için adım atılacak

Telefon şarjlarıyla ilgili flaş karar! Tüm markalar için adım atılacak

Avrupa Komisyonu, elektronik cihazların şarj girişlerinin aynı standartta olması ile ilgili bir direktif hazırladı.

23.09.2021Ekonomi
Avrupa Komisyonu: Türkiye olası göç akını için doğru mesajlar veriyor

Avrupa Komisyonu: Türkiye olası göç akını için doğru mesajlar veriyor

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas, Türkiye’nin mülteci sorununa ilişkin doğru mesajlar verdiğini bildirdi.

20.09.2021Dünya
Ebola aşısında umut doğdu

Ebola aşısında umut doğdu

Sierra Leone'daki klinik deneylerde çocuklar ve yetişkinler deneme aşamasındaki Ebola aşısına sonucu güçlü bir bağışıklık tepkisi gösterdiler. Geliştirilen aşının özellikle binlerce genç insanı kurtarması bekleniyor...

14.09.2021Dünya
Otomotivde iklim önceliği

Otomotivde iklim önceliği

Ülkeler iklim hedeflerine keskin çizgiler koyarak değişime imza atmaya devam ediyor. Otomotiv üreticileri de bu doğrultuda iklim hedeflerini ve elektrikli yatırımlarını genişletmeye devam ediyor. Hatta bu hedefleri yakın bir tarih için revize ediyor. Biz de ülkelerin ve üreticilerin otomotiv konusundaki iklim hedeflerini derledik.

12.08.2021Ekonomi
Son Dakika: Lionel Messi transferi sonrası PSGde işler değişti 10 futbolcu birden... Avukatlar harekete geçti...

Son Dakika: Lionel Messi transferi sonrası PSG'de işler değişti! 10 futbolcu birden... Avukatlar harekete geçti...

Barcelona macerasını noktalayan Lionel Messi'nin adım adım Paris Saint Germain'e gidiyor olması Fransız temsilcisinde taşları yerinden oynatacağa benziyor. Öte yandan Barcelona avukatları harekete geçti ve Lionel Messi krizi Avrupa Adalet Divanı'na taşınıyor.

9.08.2021Futbol
ABden flaş karar 2035 yılına kadar tamamen bitirecek

AB'den flaş karar! 2035 yılına kadar tamamen bitirecek

Avrupa Birliği, hibrit otomobilleri nesli tükenmekte olan türler listesine alacak ve tamamen elektrikli modellere hızlı ve dramatik bir geçiş sağlayacak iddialı bir hedef olan 2035 yılına kadar benzinli ve dizel araçların satışını sona erdirme planlarını duyurdu.

6.08.2021Ekonomi
Son dakika... Uğur Şahin duyurdu... BioNTechten yeni aşı adımı

Son dakika... Uğur Şahin duyurdu... BioNTech'ten yeni aşı adımı

Türk asıllı bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in kurduğu BioNTech'in kurucuları yeni aşı hedeflerini kamuoyu ile paylaştı.

27.07.2021Dünya
BioNTech şimdi de sıtmaya karşı aşı geliştirecek

BioNTech şimdi de sıtmaya karşı aşı geliştirecek!

Koronavirüse karşı aşı geliştirerek tüm insanlığa umut olan BioNTech, şimdi Afrika kıtasında yaşayan insanların en büyük sorunlarında biri olan ve Malarya olarak bilinen Afrika sıtmasına karşı aşı geliştirme çalışmalarına başladı.

27.07.2021Avrupa
Coğrafi işaretli ürünler e-ticaretle güçlenecek

Coğrafi işaretli ürünler e-ticaretle güçlenecek

TOBB ve Hepsiburada coğrafi işaretli ürünler için harekete geçti. Buna göre yerli üretici e-ticaret için teşvik edilecek üretici ürünlerini e-ticaretle Türkiye’nin her bölgesine satabilecek.

13.07.2021Ekonomi
Teknolojinin bir sonraki çağını neden müşteri deneyimi belirleyecek

Teknolojinin bir sonraki çağını neden müşteri deneyimi belirleyecek?

Sektörler arasında teknolojik gelişim hız kaybetmiyor. Geleneksel olarak dijital dönüşümün potansiyelinin tamamından faydalanma konusunda isteksiz olan sektörler dahi bu yönde bir dönüşüm ortaya koyuyor. Bu kapsamda Cisco Orta Doğu ve Afrika (MEA) CTO'su Osama Al-Zoubi, teknolojinin bir sonraki çağını neden müşteri deneyiminin belirleyeceğini anlattı.

9.07.2021Teknoloji
Küresel piyasalardaki belirsizlikler, Fed tutanakları sonrası devam ediyor

Küresel piyasalardaki belirsizlikler, Fed tutanakları sonrası devam ediyor

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son toplantısına ait tutanakları, varlık alımlarının azaltılması konusundaki belirsizliklerin uzun bir süre daha gündemi meşgul edeceğini ortaya koydu.

8.07.2021Ekonomi
AK Parti Sözcüsü Çelik, MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu

AK Parti Sözcüsü Çelik, MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cuma günü Diyarbakır ziyaretinde Diyarbakır anneleri ile de buluşacağını söyleyerek, '' Yakında başka müjdeler de verecek'' dedi.

7.07.2021Haber
Son dakika... Erdoğanın Diyarbakır ziyareti... AK Parti Sözcüsü Çelik: Yakında başka müjdeler de verecek

Son dakika... Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti... AK Parti Sözcüsü Çelik: Yakında başka müjdeler de verecek

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısı devam ederken açıklamalarda bulundu. Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cuma günü Diyarbakır ziyaretinde Diyarbakır anneleri ile de buluşacağını söyleyerek, '' Yakında başka müjdeler de verecek'' dedi.

7.07.2021Gündem
Erdoğan’dan Tank Palet Fabrikası mesajı: Tapusu devlette, öyle de kalacak

Erdoğan’dan Tank Palet Fabrikası mesajı: Tapusu devlette, öyle de kalacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, satıldığı iddialarıyla siyasi tartışmaların odağında olan Sakarya Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası’nı ziyaret etti. Erdoğan, “Fabrikamızın mülkiyeti Hazine’nin, tahsisi Milli Savunma Bakanlığımızındır. Yani burası devletin malıdır. Tapusu devlettedir. Öyle de kalacaktır” dedi.

3.07.2021Gündem
Avrupa 1 Temmuzda başlıyor... Korkutan uyarı: Kaos yaratacak

Avrupa 1 Temmuz'da başlıyor... Korkutan uyarı: Kaos yaratacak!

Avrupa havayolları dijital COVID-19 aşı kartının seyahat kaosuna neden olacağı konusunda uyardı. Dijital aşı sertifikasının 1 Temmuz'da başlaması planlanıyor.

29.06.2021Ekonomi
BMden flaş Türkiye çağrısı

BM'den flaş Türkiye çağrısı

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü Direktörü Antonio Vitorino, en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye gibi ülkeler için "daha fazla dayanışma ve sorumluluk paylaşımı" çağrısı yaptı.

24.06.2021Dünya
Son dakika: ABden flaş Türkiye açıklaması

Son dakika: AB'den flaş Türkiye açıklaması

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile olan göçmen anlaşmasını yenilemesi gerektiğini söyledi.

22.06.2021Dünya
Makine ihracatı ilk 5 ayda 9,2 milyar dolar oldu

Makine ihracatı ilk 5 ayda 9,2 milyar dolar oldu

İhracatını yılın ilk 5 ayında 2019'a göre yüzde 12, 2020'ye göre ise yüzde 37 artıran makine sektörünün serbest bölgeler dahil toplam dış satımı 9,2 milyar dolar oldu.

14.06.2021Ekonomi
Ankara Gümrük Birliği’nin güncellemesini bekliyor

Ankara Gümrük Birliği’nin güncellemesini bekliyor

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, bu ay sonunda yapılacak Avrupa Birliği (AB) zirvesinde Gümrük Birliği’nin güncellenmesine yönelik karar beklediklerini belirterek, “Pandemi sonrası dönemde güncellenmiş bir Gümrük Birliği’nin hem Türkiye’nin hem de diğer Avrupa ülkelerinin toparlanmasına önemli katkıda bulunacak çok ciddi bir alan olduğunu söylüyoruz; buna herkes de katılıyor” dedi.

11.06.2021Ekonomi
Giffey’in doktor unvanı geri alındı

Giffey’in doktor unvanı geri alındı

Almanya’da Berlin Hür Üniversitesi, eski Almanya Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanı Franziska Giffey’in doktor unvanının, hazırladığı tezde intihal olduğu gerekçesiyle geri alındığını duyurdu.

10.06.2021Avrupa
Üniversitede kadınlar güçlenmeye devam edecek

Üniversitede kadınlar güçlenmeye devam edecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye'de görev yapan kadın rektörlerle  akademide kadının güçlenmesine yönelik bir çalışma başlattıklarını bildirdi.

9.06.2021Eğitim
Merkel döneminde 3 intihal istifası

Merkel döneminde 3 intihal istifası

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre “İntihal, bir kişinin eserinde başka kişilerin ifade, buluş veya düşüncelerini kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi kullanmasıdır”.

26.05.2021Avrupa
Lukaşenko yolcu uçağını zorla indirdi

Lukaşenko yolcu uçağını zorla indirdi

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun muhaliflerinden editör Roman Protaseviç, dün Atina’dan Litvanya’nın Vilnius şehrine giden İrlandalı Ryanair havayollarına ait uçağın Belarus’tan yapılan bomba ihbarı üzerine savaş jetlerinin eşliğinde başkent Minsk’e acil iniş yaptırılmasının ardından havalimanında tutuklandı.

24.05.2021Dünya
Dün sınırların açıldığı duyuruldu Bugün DSÖden çok önemli uyarı geldi

Dün sınırların açıldığı duyuruldu! Bugün DSÖ'den çok önemli uyarı geldi

Dün Avrupa Komisyonu, bir yılı aşkın süredir kapalı olan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri kapılarını yeniden 2 doz aşı olanlara açtığını duyurdu. Ancak az önce Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge'den uyarı geldi.

20.05.2021Ekonomi
Türk Telekom, AB destekli 5G Ar-Ge projesini tamamladı

Türk Telekom, AB destekli 5G Ar-Ge projesini tamamladı

Avrupa Birliği İnovasyon Programı Horizon 2020 kapsamında desteklenen 5G konsorsiyumunda yer alan Türk Telekom, Endüstriyel 5G projesini tamamladı.

16.05.2021Teknoloji
Uluslararası öğrenci sayısı 200 bini aştı

Uluslararası öğrenci sayısı 200 bini aştı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, yükseköğretimin durumunu Türkiye ve dünya çerçevesinde değerlendirdi. Saraç, “ Uluslararası öğrenci sayımız 200 bini aştı. Türkiye’nin yükseköğretimde bir bölgesel güç olma iddiasını desteklemek ve geliştirmek için, ilgili kurumlardan biri olan YÖK, uluslararasılaşma kavramını aynı zamanda bir kamu politikası olarak ele alıyor” dedi.

8.05.2021 Eğitim
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Almanyada mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Almanya'da mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Almanya'da mevkidaşı Heiko Maas, ile ortak basın toplantısı düzenliyor. Aşılama sürecine hız verildiğini belirten Çavuşoğlu 'Halkımızın yüzde 26'sından fazlası aşılandı' dedi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Ankara'da 6 Nisan'da yaşanan protokol kriziyle ilgili de konuşan Çavuşoğlu, 'Kendi aralarındaki kavga ve çekişmeyi Türkiye'ye yansıtmasınlar. Bizden kaynaklanan bir durum yok' dedi.

6.05.2021Haber
Avrupada Apple krizi Spotify şikayet etti... Suçu kabul edildi

Avrupa'da Apple krizi! Spotify şikayet etti... Suçu kabul edildi

Teknoloji devi Apple, İsveç merkezli müzik veri akışı ve podcast servisi Spotify'in şikayeti üzerine Avrupa Komisyonu merkezli soruşturma kapsamına alınmıştı. Soruşturma kapsamının sonucunda Apple, App Store özelinde suçlu bulundu.

30.04.2021Ekonomi
‘İncindim’ açıklamasına Dışişleri cevabı: Kasıt aranması anlamsız

‘İncindim’ açıklamasına Dışişleri cevabı: Kasıt aranması anlamsız

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in 6 Nisan’da gerçekleştirdikleri Türkiye ziyaretinde yaşanan ‘koltuk krizi’ ve sonrasında Leyen yaptığı açıklamalara Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

29.04.2021Gündem
Avukat Mertay Kugay: “Kapalı lig girişimleri hem yerel liglere, hem milli takımlara büyük zarar”

Avukat Mertay Kugay: “Kapalı lig girişimleri hem yerel liglere, hem milli takımlara büyük zarar”

Avukat Mertay Kugay, Avrupa Süper Ligi projesini hukuki açıdan değerlendirdi. Kugay, kapalı lig girişimlerinin hem yerel liglere, hem milli takımlara büyük zarar verdiğini ve vereceğini söyledi.

28.04.2021Futbol
Dışişleri Bakanlığından AB Komisyonu Başkanı Leyene yanıt

Dışişleri Bakanlığı'ndan AB Komisyonu Başkanı Leyen'e yanıt

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Ankara ziyaretinde yaşanan "koltuk krizi" hakkında Dışişleri Bakanlığından açıklama yapıldı. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in 'Türkiye'deki sandalye olayı kadın olduğum için yaşandı' sözlerine Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklama getirildi.

28.04.2021Haber
Son dakika: Dışişlerinden AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyene yanıt

Son dakika: Dışişleri'nden AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e yanıt

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Ankara ziyaretinde yaşanan "koltuk krizi" hakkında Dışişleri Bakanlığından açıklama yapıldı. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in 'Türkiye'deki sandalye olayı kadın olduğum için yaşandı' sözlerine Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklama getirildi.

28.04.2021Dünya
AB Astrazeneca’yı dava ediyor

AB Astrazeneca’yı dava ediyor

Avrupa Birliği Komisyonu, aşı alım anlaşmalarını ihlal ettiği gerekçesiyle COVID aşısı üreten AstraZeneca’ya dava açtıklarını duyurdu.

27.04.2021Dünya
Gelecek yapay zeka, elektromobilite ve yeşil hidrojende

Gelecek yapay zeka, elektromobilite ve yeşil hidrojende

Nesnelerin internetini (IoT) yapay zeka (AI) ile birleştiren teknoloji ve hizmet tedarikçisi Bosch, elektromobilitenin halihazırda meydana gelen derin teknolojik ve ekolojik değişimlerin arkasında yeni iş fırsatları geliştirmesine olanak sağlayacağına inanıyor. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, şirketin 2020 kapanış rakamlarını açıklamak için düzenlediği basın toplantısında, “Bosch, koronavirüs pandemisinin ilk yılını iyi geçirdi. Elektromobiliteye geçişin kazanan taraflarından biriyiz ve yapay zeka ile ilişkilendirerek yazılım işimizi önemli ölçüde genişletiyoruz” dedi.

22.04.2021Teknoloji
ABden flaş uygulama Türkiyeyi de etkileyebilir

AB'den flaş uygulama! Türkiye'yi de etkileyebilir

AB, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması ile karbon fiyatlandırması ve vergilendirmesiyle ilgili yeni düzenleme hazırlığında. EBRD'ye göre uygulama Türkiye'yi de etkileyebilir.

21.04.2021Ekonomi
Türkiye beyaz eşya satışları yüzde 40 arttı

Türkiye beyaz eşya satışları yüzde 40 arttı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Can Dinçer, "Ocak-Mart arasında geçen yıl aynı döneme göre satışlarımız yüzde 40, ihracatımız da aynı dönemde yüzde 26 arttı. İç satış ve ihracat olmak üzere 6 ana ürün grubundaki toplam satışlarımız bir önceki yıla göre yüzde 29 artışla 8 milyon 521 bin 513 adet olarak gerçekleşti." dedi.

20.04.2021Ekonomi
ABde protokol krizi

AB'de 'protokol' krizi!

Geçen haftaki toplantıda Ursula von der Leyen ve Charles Michel arasındaki anlaşmazlık nedeniyle ortaya çıkan ve günlerce gündemi meşgul eden 'protokol' krizinden sonra bir skandal daha patladı. Bu seferki olayın kahramanları Ursula von der Leyen ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy oldu.

15.04.2021Dünya
Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Micheli uyardı: Koltuk krizinin tekrarlanmasına izin vermeyeceğim

Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Michel'i uyardı: Koltuk krizinin tekrarlanmasına izin vermeyeceğim

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geçen hafta Ankara'da yaşanan "koltuk krizinin" ardından ilk kez bir araya geldiler.

13.04.2021Dünya
Protokol krizinde ikinci perde Michelin ekibi farklı düzen istedi, Türkiye izin vermedi

Protokol krizinde ikinci perde! Michel'in ekibi farklı düzen istedi, Türkiye izin vermedi

AB Başkanları'nın Türkiye ziyaretinin ardından yaşanan protokol krizinde ikinci perde ortaya çıktı. CNN Türk'tün edindiği bilgilere göre AB Başkanları onuruna verilen yemekte de büyük bir protokol gerginliğinin önüne geçildi.

9.04.2021Gündem
Yemekte 2. protokol tartışması

Yemekte 2. protokol tartışması

AB Başkanları'nın Türkiye ziyaretleri bitti. Geriye heyetin kendi içinde yaşanan protokol tartışmaları kaldı. CNN Türk'tün edindiği bilgilere göre tek protokol tartışması görüşmede yaşanan değil. AB Başkanları onuruna verilen yemekte de büyük bir protokol gerginliğinin önüne geçildi. Detaylar Sena Alkan'ın arka plan haberinde...

9.04.2021Haber

Yazar Sonuçları

Kıbrıs’ta bir millet üç devlet!

"Bugün Türkiye’nin yapması gereken, KKTC’nin dost devletlerce, bu arada aramızda akrabalık bağları bulunan devletlerce tanınmasını sağlamak için her türlü diplomatik çabayı göstermektir. ‘Bir millet, iki devlet’ söylemi lafta kalmamalı, KKTC’nin tanınmasını içerecek biçimde ‘bir millet, üç devlet’ olarak güncellenmelidir.”

13.07.2021

Yarının yaratıcıları bugünün çocukları

“Türkiye Tasarım Vakfı olarak, son yıllarda farklı yaş gruplarından çocuklarla gerçekleştirdiğimiz atölyeler sayesinde eleştirel ve yaratıcı düşünmede tasarımın iyi bir yol gösterici olduğuna işaret ediyoruz. Buradaki temel amaçlarımız çocukların özgün metotlarla kendilerini ifade etmelerini sağlamak, potansiyellerini keşfetmeleri konusunda onları motive etmek, hayal güçlerini kullanabilecekleri bir ortam hazırlamak ve tasarım bakış açısı ile çevrelerini algılamalarını sağlamaktır.”

4.07.2021

Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerinde önemli bir eşik

Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları dün başladıkları toplantılarına bugün de devam ediyorlar.

25.06.2021

Baş hareketlerinden kişilik profili çıkarılabilir mi?

Yapay zekanın yüz ifadelerini analiz ederek duygu tespiti yapması artık alışılagelmiş bir teknoloji haline geldi. Peki yapay zeka baş hareketlerinden kişilik profili çıkarabilir mi?

14.06.2021

Bu yıllar geçecek, Ezgi Mola kalacak... Ya siz

Ezgi Mola’yı son defa Alice müzikalinin kulisinde görmüştüm.

9.06.2021

Bursa’nın coğrafi işaret karnesi

Gaziantep’in geleneksel lezzetleri arasında yer alan Alinazik, Lebeniye Çorbası, Antep Doğrama, Antep Yoğurtlu Patates ve Antep Süzek Yapması lezzetleri de Türk Patent ve Marka Kurumu’nca (TPE) tescillendi. Şehrin tescilli ürün sayısı, 56’ya yükseldi.

6.06.2021

Önce hibrit sonra yüz yüze

BEN yakın bir gelecekte ve aşıların artmasıyla birlikte Kovid 19 salgının azalacağını düşünenlerdenim. Elbette dikkatli olmamız, kurallara uymamız gerektiğini hatırlatırım.

3.06.2021